clat Wilson, iemand die alvorens eon beslissing te nemen, goed nadenkt, zich daarvan rekenschap zal geven. 'tls ook een groote font van Ae entente om door den brief van den prins van Eaden, (die gestolen is iom hem op een oioigenblik, cat hi) schade kon doen, te voorschijn te brengen), dien prins in discrediet te Mengen. Want hij is een. men, die viooi' de gelegenheid geknipt is, die het vertrouwen van het volk had en met wien Smen zich heter kan verstaan dan met wien ook', want. het vertrouwen der Duitscbers bezittende, kan hij hun een vereffening doen aannemen, die zij- van een ander1 niet zouden aanvaarden. De ge allieerden ziouden, door hem op zijde te schuiven, den. een gtoote fout begaan. i Ik heb nog hoop dat die misselijke intrige zal mislukken, en Vooral dat Wilson het belang zal beseffen om den prins van Baden als rijkskanse lier rte behouden. D|e prins heeft een buitengewone hoojg karktera, is open, ir'echt en loyaal, en zijn officieels verklaringen zijn, daar sta is voor in, oprecht." OOSTENRIJK-IIONGARIJE. r Wilson's antwoord. Reuter seint tdd. 1.9 dezer uit Washington: In zijn antwioiord aan Oostenrijk vestigt Wilson de aandacht op de plaats in zijn toespraak van 8 Januari met de strekking', dat het volk van Oostenrijk-Hongarijè de meest Vrije autome nnt- wikkeling moet worden toegestaan. Eveneens vestigt hij er de aandacht op, dat de Vereenigde Staten den Tsjecho Slowakschein raad als een de facte oorlog1-voerende üegieering heb ben erkend zoo goed als de rechtmatige Zuid- Slavische nationale begeerten. De president kan derhalve geen vrijheid vin den, een autoinolmie zonder meer dezer volkeni als grondslag voor den Vrlede te aanvaarden. Pnt 10, waar de president naar verwijst, schrijft voor, dat de volken van Oostenrijk-IIon- garije, wiens plaats onder de naties hij gewaar borgd wil zien, een eerste gelegenheid tot auto- nomische ontwikkeling moeten erlangen. DE TSJECHO-SLOWAKEN. De Tsjecho-Slowakische Nationale Raad heeft de onafhankelijkheid van de Tsjecho-Slowa kische natie uitgeroepen en de dynastie der Habsburgers vervallen verklaard. De Tsjecho- Slowakische regeering onder voorzitterschap van Masaryk en met dr. Benes als minister van buitenlandsche zaken heeft voorloopig haar zetel te Parijs. Ze heeft diplomatieke vertegen woordigers benoemd in de hoofdsteden dei ge allieerde landen. De Fransche regeering heeft deze Tsjecho-Slowakische. regeering officieel erkend. nvanAiiu. Reutjér seint uit Shanghai: Achtduizend Rolsjewikis' uit den Oeral, die naar Jekateainenbulilg oprukten, zijn door Tsje cho-Slowakische en Sbeiiisohe troepen vensla gen en teruggeworpen. Er werden 1000 Rols jewikis gedood, en 3 gepantserde treinen, 11 lo comotieven en 60 mitrailleurs buitgemaakt. DE DUJTSCHE DUIKBOOTEN TERUGGEROEPEN Reuter seint uit MadridI Volgtens een bericht in die dagbladen, heeft de Spaansche liegeering officieel bericht ontvan gen van de Duitscho regeering, dat de adttiir'a/ liteit de duikboioton bevolen heeft, onmiddellijk naar hun baiss terug' te keerien. ALLERLEI NIEUWS. Tot dusver heeft Amerika 800 locomotieven en 52.000 spoorwagens in Frankrijk' voor do uur- Prof. dr. Paul Fredericq. Naar de „Nieuwe Crt." verneemt, mag, in zonderheid door de werkzaamheid van den Duitschen gezant in Den Haag, dr. Rjoeen, en den gezantschapssecretaris, dr. Koster, do door dr. Hendrik Muller gevraagde toestemming van de betrokken overheid worden tegemoet gezien, dat de bejaarde Belgische hoogleeraar prof. dr. Paul Fredericq uit Gent wegooefd naar üuitvgschland als burgerlijk krijgsgevangene, bij dr. Muller zijn intrek zal mogen mennen tot het einde van dien oorlogingevolge do belofte van de beide laatsten, dat prof Fredericq zich gedurende dien tijd zal onthouden van wat Dujtschland zou minnen sCha- De vluchtelingen. Men meldde gister uit Weert: j In den druipenden regen zijn heden-middag te één uur ongeveer 500 Vluchtelingen, uitslui tend Fiancbsen te Ittervoort aan de grens; aan gekomen. Ze waren per tram van Maaseijfc lover Kessenich tot aan de grens gebracht enj daar afgehaald" dpior boerenwagens. Die arme stumperds, met zware pakken beladen zè hadden hun meest dierbare bezittingen meege voerd zagen er verzwakt en uitgeput uit en waren zielsblljde eindelijk het gastvrije Hol-, land te hebben bbreikt. Zieken waren er niet onder, maar wel' vele gebtekkigen en uitgeput- ten. Na eens igiOied te zijn gevoed miet bïtood en koffie werden ze naar hunne kwartieren (gte bracht. Daarvoor zijn schoolgebouwen en an dere inrichtingen, die velten kunnen bergen, lomi- ruimd en in allerijl in gereedheid .gebracht. Haar blijven ze nu voiorloopig tot van den mili tairen cnimmandunt in Li inbuig de instructie® komen, waarheen en op welke wijze z|e zullen worden vervoerd, verder het land in. i In een gister-avond gehouden conferentie tus- schen de Duitsche en Nedcriandsohe militaire autoriteiten is thans de overkomst dpr vluchte lingen geregeld. Heden, Maandag, zullen te Ittervoort nog 1700 en te Stramproy 1500 vluoh. telingen aankomen. De wegen zijn thans door weekt en een mogelijkheid iom aan de grens te komen bestaat er thans niet. Suikerkaart. Op bon 9 i3verkrijgbaar pond suiker. Kindermeel. Bon 35 kindermeel is deze week geldig. Verkrijgbaar 1/1 pond kindermeel 21 cent per V, pond, of l/2 pond maizena h 55 cent per 1/2 pond. Viscli. Op bon 198 verkrijgbaar V, pond viach. Bon 198 is geldig tot en met 19 October. Op bon 290 verkrijgbaar 1/i pond visch. Koffie. Op bon 39 van 16 tot en met 31 October V, ons koffie. Kolen.— In October zijn geldig bons nos. 6, 7, 8 en 9 ieder voor 1/t eenheid 16 K.G. Steenkolen, bons 10, 11, 12 en 13, ieder voor 1/l eenheid 4/io HL- geklopte cokes. B roodkaa rt, De broodkaart van het 72ste tijdvak loopt van 18 tot en met 24 Oct. Bote r-m e 1 a n g e-m argarinekaart, 3e week geldig van 12 tot en met 22 October. 4e week geldig van 23 Oct. tot en met 1 No vember 1 I I 1 Aanvragen voor extra rantsoenen voor zieken moeten worden gedaan aan het Levensmidde len-Bureau, 's voorm. van 9—1 en 's nam. van 23 uur. Nieuwe aanvragen voor Kindertal aelhons kun nen worden gedaan Dinsdag 2!2 Oct., snam. van 231/2 uur n.m. aan het Broodbureau. logsvoering aangebracht. Generaal Peter Bojowitsj, aanvoerder van het le Servische ltegter, is tot veldmaarschalk be- noewd. 1 i 1 Volgens het „Berliner Tageblatt" 'rekent men in militaire kringen in 'üuitschland op een gitao- ten aanval diet geallieerden op de Dardauollen. BINNENLAND. Aanvullingsbroodkaarten voor personen tus- sehen 12 011 20 jaar. Het vooir'nehien bestaat om aan personen tus- sc he 11 de 12 en 20 jaar een aanvulliiigsbnoodkaart te verstrekken ingaande 22 November a,.s. liet schoenverkoopverbod opgeheven. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft het verbod van aflevering van schoenen ingetrokken en bepaald dat de dis tributieregeling voor reparatieleder en schoenen heden in werking zal' treden. De maximumprijzen voor reparatieleder zijn nader vastgesteld als volgt: a. tusschenhandelsprijzen (dit zijn de prijzen makers, mits bij gewichtshoeveelheid van één K.G. of veelvouden daarvan, zal mogen wor den verkocht) f 4.50 per K.G. b. kleinhandelsprijzen (dit zijn de prijzen te gen welke leder voor zooien en hakken uitge sneden bij kleinere gewichtshoeveelheid dan één K.G., op verlangen van den kooper, ten hoogste zal mogen wordcnjverkocht) f 0.56 per H.G. met dien verstande, dat aan zelfrepara- teurs uitsluitend tegen kleinhandelsprijzen zal worden verkocht. In een schrijven aan de gemeentebesturen vestigt de minister de aandacht er op, dat de toestand derhalve thans de volgende wordt a. aflevering van schoenwerk, onverschillig van welke soort (hoog of laag, pantoffels, mui len enz), met lederen of rubberzolen en waar de.schachten geheel of gedeeltelijk uit leder be staan, is niet anders geoorloofd, dan tegen overgifte van een Rijksbon voor zoover stan daardschoenen of omgekeerd kinderschoenwerk wordt afgeleverd, zijn de gestelde maximum prijzen van kracht b. aflevering van het overige schoenwerk (schoenen met schachten van stof, trijp, lin nen, ladken,-hrocaat e.a. schoenen met lederen schachten Jen houten zolen) kan geschiedden zonder in ontvangstname van bons c. het voorzien met nieuwe zolen en hakken van schoenen is niet geoorloofd dan tegen overgifte van een rijksbon en in overeenstem ming met de gestelde maximumprijzen d. reparaties met afvalleder uitsluitend stukjes opzetten e.d. is vrij. De verzending der Rijksbons is in vollen gang. (Gorr. Bur.) Tegen prijsopdrijving van confectiegoederen. Wipensdag 16 dezef werd in het gebouw „Tivoli" te ftettaPdam een vergadering gehou den, door die Rijkskteedingvoorziening uitge schreven, mot afgevaardigden van alle be langrijke grossiers en winkelzaken en vakbon den in het manufacturembedrijf. De vergade ring werd Voorgezeten door de directeur der R ijkskleed ing'vroorfeicning, den 'heer A. Hertz berger, aan wien tevens de leiding, van het Rijksbureau voor Manufacturen is opgedragen. In deze vergadering weiden nadere maatre gelen ter bestrijding Van den kettinghandel besproken, terwijl tevens ter tafel kwam het denkbeeld iom voor geconfectioneerde artikelen, zgn tpp'prijzen vast te stellen., waardoor een eind, zou worden gemaakt aan de prijsopdrijving in deze artikelen, terwijl toch onderlinge concur rentie niet wordt teiiieneslgoten. Dit donkboekl zal Let voorwerp uitmaken van verdere over weging. 1 Broodkaarten. De uitreiking der Broodkaarten voor het 73e, 74e, 75e en 76e tijdvak zal op vertoon der Domiciliekaart plaats hebben op Dinsdag 22 October voor de letters H(o)-P(e), verdeeld over de volgende posten Vereenigingslokaal (Broersvest) van letter I-I(0)K(o,) Stadsdoelen van letter K(i)L. Politiepost Koemarkt voor letter M. Gymnas tieklokaal Buitenhavenweg van letter NP(e.) Woensdag 23 October voor de letters P(f)-Z, verdeeld over de volgende posten Verenigingslokaal (Broersvest) van letter p(f)_S(ch.) Stadsdoelen van letter S(e)—U. Politiepost Koemarkt voor letter V. Gymnas tieklokaal Buitenhavenweg voor letter W, X, IJ en Z. Alle Bureaux zijn geopend 's morgens van 912 uur en 's namiddags van 1.305 uur. De aanvullingskaarten van 400 gram witte brood voor kinderen beneden den leeftijd van 1 jaar kunnen tegelijkertijd in ontvangst geno men worden. I11 het belang ecner vlugge en correcte af werking wordt ieder verzocht van het volgende nota te nemen Overtuigt U bij ontvangst of U het juiste Zoodra De binnenscheepvaart Er is een wetsontwerp ingediend, dat tot strekking heeft, een geregeld vervoer te water te verzekeren, ten behoeve van de voedsel voorziening. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in de week van 1723 Oct. Op bon 317 U/2 ons kaas naar keuze. Op bon 319 1 reep chocolade, ongevuld, 12Va cent verpakt, 12 cent onverpakt. Op bon 321 pond suiker, 30 et. per pond. Op bon 325 1/8 ons havermout, 16 cent per pond, vanaf Dinsdag. Op bon 323 1 ens groene erwten 11 cent pef pond, vanal Zaterdag. 1 Aardappelen. Op bom 333 V2 K.G. aardappelen ,op Maandag. Op ban 335 1/2 K.G. aardappelen op Dinsdag'. Op bon 337 1 K.G. aardappelen op Woensdag. Veen- of zandaardappelen 51/i cent, kleiaard- appelen 8 cent per kilo, poters 7 cent p. kilo. worden geen reclames meer aangenomen. Jonge kinderen worden niet geholpen. Gaat op den juisten dag naar het aangegeven Bureau. Aan Vreemdelingen zal tegen intrekking van de oude enveloppe een nieuwe lcgitimatickaart worden uitgereikt. De uitreiking heeft plaats aan het Brood bureau op Dinsdag 22 October voor de letters AH, Woensdag 23 October voor de lettars IP, Donderdag 24 October voor de letters QZ. Ieder is verplicht op den aangegeven datum te komen 1 Na 24 October worden aan het Broodbureau beslist geen Broodkaarten meer uitgereikt Aanvullingsbroodkaarten. Deze moeten worden geruild in het Vere nigingslokaal Broersvest, van letter AG op Maandag 28 October, van ietter HL op Dinsdag 29 October, van letter MS(ch) op Woensdag 30 October, van letter S(e)Z op Donderdag 31 October, van des morgens 912 uur en des namiddags van 1.305 uur. De lichamen der afgeloopen aanvullings broodkaarten moeten worden ingeleverd, voor zien van den naam van den houder en aan de achterzijde door den werkgever afgeteekend. Kaarten voorzien van het stempel „Zuige ling" worden ook op bovengenoemde dagen ingewisseld. de vennootschappen enz. gelegd, slechts uit de Rijksinkomstenbelasting, waarin zij als zakelijke belasting minder goed op haar plaats was, werd overgebracht in een afzonderlijke wet. Alleen werden toen de tantièmes, alsook de salarissen boven een belastingvrije som, als nieuw object van belasting, daaraan toegevoegd. Was dus deze wet voor het Rijk van niet zoo grootbelang, geheel anders was het voor de Ge meenten. Aan de Gemeenten werd nl. bij afzonderlijke wet van 26 Juli 1918, Sthl. 110. 502 in den vorm van 30 opcenten aandeel in de op brengst der belasting gegeven en haar nog daar enboven vrijheid gegeven ten hoogste 18 opcen ten bovendien te heffen. 1 Om te beseffen, van hoe groot belang dit voor de Gemeenten is, bedenke men, dat het hier evenals bij de Grondbelasting betreft een belasting bij de bron. j Voor ons is zij daardoor van bijzonder gewicht, in verband met het eigenaardig karakter onzer Gemeente. i Immers, in verband met het betrekkelijk ge ring aantal gegoede ingezetenen, heeft de inkom stenbelasting hier geen groote spankracht. I Daartegenover heeft onze Gemeente voor bedrij ven een groote aantrekkingskracht. 1 Maar gedurig vraagt men zich af, of de zich hier vestigende groot-industrieën niet meer lasten dan lusten voor de Gemeente veroorzaken, j Immers, groot is het contingent van arbeiders die zij medebrengen en hun aandeel in de belas tingen is gering, terwijl dé lasten die zij veroor zaken, aan scholen enz., belangrijk zijn. En weinige zijn de vennooten en directeuren en hoogere geëmployeerden, die bovendien nog dik wijls buiten de Gemeente blijven wonen. Doch door deze opcenten zullen in het ver volg door die bedrijven zelf die meestal ven nootschappen enz. zullen zijn belangrijke som men aan onze Gemeente worden bijgedragen. Nu ontvangt de Gemeente, gelijk gezegd, 30 opcenten van rechtswege, maar zij heeft vrijheid nog 18 bovendien te heften. Ook hier is het zakelijk karakter voor onze Gemeente weder zeer voordeelig. Immers, evenals de opcenten op de grond belasting van eigendommen in deze Gemeente worden geheven, onverschillig of de eigenaren hier wonen of niet, zoo worden ook deze opcen ten geheven van de bedrijven zelf, die hier door vennootschapp'en enz. worden uitgeoefend. Terwijl Schiedam bij haar persoonlijke belas tingen er terdege rekening mee moet houden, dat de belastingbetalers niet worden verjaagd en elders gaan wonen, geldt dit bezwaar voor deze belasting niet, omdat zij met de woonplaats der personen niet te maken heeft. Het kan dan voor onze Gemeente ook nau welijks twijfelachtig zijn, of van de gelegenheid om de 18 extra-opcenten te heffen ten volle ge bruik zal worden gemaakt. Zij is met beide Opcenten dividend- en tantièmebelasting. B. en W. zeggen in een schrijven aan den Raad In het begin van dit jaar kwam tot stan^ de Wet op de dividend- en tantièmebelasting. Deze belasting is verschuldigd door naamlooze vennootschappen, commanditaire vennootschappen op aandeelen, coöperatieve en andere vereenigin- gen en onderlinge verzekeringmaatschappijen. Zij treft met 5 le. de dividenden dier vennootschappen, ver eenigingen of maatschappijen 2e. de door haar uitgekeerde tantièmes 3e. hetgeen de door haar betaalde salarissen een zekere belastingvrije som te boven gaan. Die som is voor Commissarissen en gecommitteerden wisselend naar gelang van het maatschappelijk kapitaal en bedraagt voor bestuurders, beheerende vennooten en verder personeel ƒ10.000. De belasting sub. 2e. en 3e. wordt in min dering gebracht van de tantièmes en salarissen Opgemerkt moet worden, dat het hier betreft een belasting hij de bron, staande naast en onaf hankelijk van de inkomstenbelasting, die deze dividenden, tantièmes en salarissen wederom treft hij de natuurlijke personen die zè genieten. Zoover de dividenden betreft, gaf de Wet geen nieuwe heffing, daar de last te dier zake op handen aan te grijpen, zooals trouwens ook in andere gemeenten wordt voorgesteld, om alleen maar Rotterdam en Den Haag te noemen. Wat de belasting zelf aangaat, deze bedraagt, gelijk gezegd, in hoofdsom 5 °/o van de dividen den, tantièmes en belastbare sommen der sala rissen. De 30 opcenten vertegenwoordigen derhalve 1.5 en de '18 opcenten ter keuze 0.90 Ongetwijfeld kunnen hiermede niet onaanzien lijke en in de toekomst aangroeiende bedragen worden verkregen. Maar voor het oogenblik is de opbrengst bezwaarlijk te schatten. In de eerste plaats heeft men de volgende moeilijkheid De Wet heeft het gezonde standpunt inge nomen, dat niet beslissend is de plaats van vestiging, doch dat bij zaken, die buiten de Ge meente van hun hoofdzetel ook in andere Ge meenten filialen hebben, met een kantoor, winkel, werkplaats of andere vaste inrichting, het belast baar bedrag, waarover de opcenten worden ge heven, onder de verschillende Gemeenten wordt verdeelden wel naar de belooningen betaald aan de personen, in iedere Gemeente in het bedrijf geregeld werkzaam, mits hun aantal ten minste 10 bij spoorwegmaatschappijen 40 bedraagt. Al zou men nu van de belastingadministratie alhier betrouwbare gegevens kunnen verkrijgen, dan weet men nog niet, wat aan andere Gemeen ten als haar aandeel moet worden afgestaan en wat door ons van andere Gemeenten kan worden gereclameerd. Doch bovendien, de administratie kent nog niet de in deze Gemeente belastbare bedragen. Waar het betreft de dividenden, tantièmes en belastbare sommen der salarissen over het- boekjaar 1918, zullen met de aanslagregeling nog verscheidene maanden van 1919 heengaan. Intusschen is dan dezerzijds na te gaaM welke vennootschappen enz. elders gevestigd zijn, doch waarvoor onze Gemeente op een aan deel in de belastbare som kan aanspraak maken- En aan den betrokken Inspecteur der Rijksbelas tingen moet dan worden gevraagd de verdeeling vast te stellen. Omgekeerd moet voor hier gevestigde ven nootschappen met filialen elders, door den Inspec teur alhier het aandeel van andere Gemeente*1 Worden bepaald. Zou men zich aan een losse schatting wage*1 op grond van hetgeen bekend is geworden bij 11J 4. 1 - J4-h n.r.4 1 i-l ✓wmoartyiri gekregen hebt. iemand het lokaal veriaten neen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2