Dagblad voor Schiedam en Omstreken. fijn fijj Sratis Ongevallenverzekering 41ste Jaargang. Zaterdag 26 October 1918 No. 12277 FEUILLETON. BUEN RETIRO, Bureau: Koemarkt 4. Telei. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, franco p. post ƒ2— p1. kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertentiën: 1regels f 1.30elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden meaedeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën 20 o/o ooriogstoeslag. Incassokosten worden berekend. by levenslange geheele invaliditeit by verlies van een hand, e www invaliditeitvoet of oogw*# - w w 7 - De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam bij verlies van een duim; I vil wijsvinger; I j|J bij verlies van eiken ande ren vinger Bi| of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. OPGAVE VOORRADEN LOMPEN. De Burgemeester van Schiedam vestigt de aandacht van belanghebbenden op de volgende, in de Staatscourant voorkomende bekendma king, betreffende het doen van opgave van voor radige lompen ,,De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel vordert opgave naar waarheid van de „op Maandag 28 October a.s. aanwezige voor nraden van alle lompen, waaronder ook worden gerekend afgedankte kleedingstukken, nog „bruikbare deelen van zulke kleedingstukken, „gebruikte oliezakken, gebruikte poetslappen, „oud papiermakersvilt, snijdsels en andere' „snippers van nieuwe manufacturen en ook „oud touw, alsmede van kunstwol en efflilo- „chees, naar hunne soorten gerangschikt, zulks „van allen, die deze goederen anders dan voor „gebruik van hen zeiven of hun gezin in voor raad hebben, hetzij hun zeiven of anderen „toebehoorend. „Onder deze vordering van opgaven vallen „ook buitenlandsche houders of hunne gemach tigden. De aandacht wordt gevestigd op art. „9 (2) en art. 10 der Distributiewet 1916. „Vrijgesteld van bovenstaande vordering van „opgave zijn fabrikanten van wollen en ka toenen stukgoederen, welke belast zijn met de „uitvoering van orders voor de Rijkskleeding- voorziening. „Bovenstaande opgave dient plaats te vin- ten bij voorkeur rechtstreeks aan het Rijks- „kantoor voor Lompen, Laan van Meerder- voort 19, Den Haag, dan wel aan den Burge- „meester der gemeente waar de goederen zich „bevinden, welke deze opgaven onmiddellijk „gelieven door te zenden aan het Rijkskantoor „voor Lompen. „Onder deze opgave vallen evenzeer partijen, „waarvoor vervoerconsent reeds is afgegeven, „en bestemd voor onderling verkeer tusschen „handelaren in bovengenoemde goederen. „Het Rijkskantoor voor Lompen zal van 'en „met 23 October tot en met 3 November a.s. „geen consenten afgeven. 's-G ravenhage, 23 October 1819. De Minister voornoemd, H. A. VAN IJSSELSTEIN Bovenbedoelde opgaven, voorzoover deze niet rechtstreeks door belanghebbenden wor den doorgezonden aan het Rijkskantoor voor Lompen, Laan van Meerdervoort 19, Den Haag, kunnen worden ingediend aan het Distributie bureau, Lange Nieuwstraat, in gesloten vou- vert, waarop vermeld „Opgave Lompen". Schiedam, 25 October 1918. BINNENLAND. Onze gezant te Londen. De Nederlandsche gezant te Londen, jhr. mr. De Marees van Swinderen, heeft, na zijn hier te lande doorgebracht kort verlof, zijn werkzaamheden hervat. De Hembrug. Werd de vorige week reeds order ontvangen, om voorloopig geen personeel meer aan te ne men aan de artillerie-inrichtingen bij de Hem brug, thans hebben een vijf-en dertig man aan zegging van ontslag ontvangen. Dit schijnt het begin te zijn van het geleidelijk wegzenden van het tijdelijk personeel. Naar wij toch uit goede bron vernemen, ligt het in de bedoeling, volgens vooraf vastgestelde lijsten, wekelijks een aantal personen weg te zenden. Deze lijsten worden vastgesteld naar de registers door den bedrijfschef via opzich ters en ploegbazen. Verschillende organisaties hebben er bij de directie op aangedrongen een. andere lijn te volgen, en ook in aanmerking te nemen, dat b.v. gehuwden met kinderen niet tot de eerst ontslagenen zullen behooren. Ook wordt er op aangedrongen den ontslage nen ten minste twee weken behoud van loon nant ter zee jhr. von Muhlen, en mr. W. A. baron van Ittersum, werkmeester van de Johannieter orde en lid van het hoofdbestuur van het NederlRoode Kruis, naar Weert gegaan. Al daar zal het gezelschap ontmoeten den hoofd commissaris van het Nederl. Roode Kruis generaal-majoor Collette, G. G. D. d'Aumale baron van Hardenbroek, commissaris van het Nederl. Roode Kruis bij de IVe divisie, tevens coadjutor van de Johannieter-orde, en L. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst, commissaris van het Nederl. Roode Kruis bij de lie divisie, tevens Malthezer-ridder. Het gezelschap zal ter plaatse door het Roode Kruis ingerichte noodziekeninrichtingen gaan bezoeken. De minister van binnenlandsche zaken, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, ging gisteravond met den opperbevelhebber, generaal Snijders, naar Tilburg, om van daar heden in oogenschouw te nemen de vluchtelingen-toestanden aan de Noordbrabantsche grens. Zij zullen hedenna- iniddag 1 uur te Weert aankomen tot het in oogenschouw nemen van de vluchtelingen- toestanden aan de Limburgsche grens. toe te kennen na hun ontslag. (Gentr.) door MARIE BERNHARD. Eleetrische tram Den HaagDelft. Door de II. T. M. zijn de voorstellen om den aanleg van een eleetrische tramlijn naar Delft bij Gedeputeerde Staten ingediend, met het verzoek om op te geven, welke voorwaarden zij voor dat gebruik der wegen meenen te moe ten stellen. 32' I Degenen, die daar hun toevluchtsoord gevonden hadden, waren zeker tevreden; ze toonden zeer opgewekte gezichten en maakten Volstrekt geen aanstalten to;t vertrekken. Het waren, behalve die eerste rlie, een paar „infiemfe vrienden" van den heer Schaad er geweest, „bijzonder uitnemend© ïïienscheu en 'op1 het loogenb'rik juist zonder bezig heden ien daar om gemkkig, beschikbaaif'," zooals hij gezegd had nu, die wjonden in de stad en kwamen, nadat de heer1 Theobaid den heer des huizes beleefd toestemming gevraagd had, op een keer vo,or een uur af wat naar buiten. En zij; toomden zich zoo verïukt oVeSr1 de villa, haar omgeving en haar bewoners, prezen het verblijf jdjaar met zulke bezielde woorden), en spraken met zqoveel tegenzin over die hitte en het stof van een gr00te stad, dat Cornelis Ro der ©en hart Van steen had moeten hebben, Wanneer hij zicli niet over deze medebroeders ontfermd bad. Hij1 verzocht hun daarom1 op de Villa te blijven en bekwam een verheugde tpie- segging. 1 f i Een der heeren deed zich als een uitnemend bdentvol plannenmaker kennén. Hij vond dat er Pasmunt. De gemeeiite Enschede, die, om in de behoefte aan pasmunt te voorzien, voornemens was kas siersbriefjes uit te geven, lieeft van de regee ring de mededeeling ontvangen, dat daartegen overwegend bezwaar bestaat. Het rijk heeft, om in het gebrek te voorzien, een hoeveelheid kwartjes, dubbeltjes en cen ten afgezonden. De burgemeester van Dinxperlo heeft aan de regeering, die het verzoek van den gemeente- iaad, om wisselbons te mogen uitgeven niet heeft ingewilligd, verzocht voor pasmunt daar ter plaatse te zorgen. Vluchtelingen. De Prins is gisterochtend per Staatsspoor- trein van 6 uui 58 min. in zijn hoedanigheid van voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, vergezeld door zijn adjudant, kapitein-luite- met de voioi'handem middelen iets gemaakt kon worden, een fawn tennisbaan, meer naar achte ren, in de nabijheid van den vijver, werd eien boschhut opgericht. In de aan het salon aan sluitende ruimte woud een b'illard plaatsing, zoP keurig, dat opik de dames gemakkelijk de qu,eue konden ter hand nemen. Een tweede roeiboot wérd aangeschaft, daar de besehikbarje bin we te klein bleek to zijn, om het geheele gezelschap op te nemen 1 j Mevipuw Leopoldine Schrader had namelijk in dc stad een gehuwde nicht, die zeker1 veel vrijen tijd moest hebben, want zij kwam l'ïjb.a dage met haai man en een bevallig' vijftienjarig doch tertje naar Buen Re tiro. De dame was een zeer aardige brunette, met 'eenigszins vrije manieren, ze hieid ei van zich z'epr opzichtig te bloe den, cigaretten te rroken en gekruide uitdruiki- kijngen te gebruiken, ontzag zich ook violfstrlekt niet de -aanwezigte heeren, me,t uitzondering! v,an dien dokter, bij gelegenheid bijj den voornaam aan te sfpreken maar, mijn hemel, waarom was men dan midden in den zpoier en buiten I Wanneer men daar niet eens een weinig „idyl lisch" zijn kpn! De man der „nicht" was zeer' geschikt voor clown van het gezelschap. Hij kon geluiden van dieren nabootsen, op de handen loepen, pauwen- vedjeren op den! neus doen balanceeirfen, Vuu]r j eten .en honderd andere kunsten, die hij met (grtoo- 1 te bereidwilligheid vertoonde. Was het slecht kveer Inlevering van oude kleederen verplicht. Door de minister van Landbouw is tot de gemeentebesturen de navolgende circulaire ge richt „Om te voorzien in de huidige algemeene schaarschte van volkskleeding, heeft de door mij ingestelde „Rijkskleedingvoorziening", ge vestigd te Rotterdam, zich sedert eenigen tijd beziggehouden met den aanmaak in het groot van goedkoope wollen, half wollen en katoenen kleedingstukken en diversen. Het is mijn wensch, dat, om in aanmerking te komen voor deze verstrekking, slechts één maatstaf mag geldende behoefte van den aanvrager, m.a. w„ diens ïinancieele omstan digheden blijven daarbij buiten beschouwing. Aan de gemeentebesturen wordt geheel over gelaten te bepalen, welke personen in aanmer king komen voor het ontvangen van kleeding en in welke volgorde de verstrekking daarvan zal plaats hebben. Ik maak hierbij liet uitdrukkelijk beding, dat als regel voor elk nieuw stuk bovenklee- ding een oud stuk bovenkleeding, afgedragen door den kooper zelf, moet worden ingeleverd. De gemeentebesturen hebben de bevoegdheid in zekere gevallen ontheffing van deze bepaling te verleenen, met dien verstande, dat in den regel voor minstens 75 pCt. van het aantal gedistribueerde bovenkleedingstukken zullen worden ingeleverd. De aanmaak is thans zoover gevorderd, dat spoedig een begin kan worden gemaakt met de verzending der goederen. Ik zal het op hoogen prijs stellen, indien van gemeentewege zoodanig maatregelen wor den getroffen, dat het verkoop van distributie- kleedingstukken aan derden vooral aan op- koopers practich onuitvoerbaar zal worden. In dit opzicht beschouw ik het aanleggen van een register, vermeldende de namen van de ontvangers, alsmede aantal en soort van de verstrekte kleedingstukken, als een ver- eischte. Eveneens zullen alle koopers van distributie- kleeding eene verklaring (indien mogelijk schrif telijk) moeten geven, dat het gekochte klee- dingstuk zal dienen voor eigen gebruik. Gemengd Nieuws. Gasbedwelming. Gisterennacht heeft te Bilthoven een vrij ernstige gasbedwelming plaats gehad. De familie, bestaande uit man, vrouw, 3 kinderen en een dienstbode, was des avonds 10 uur naar bed gegaan, 's Morgens lagen mevrouw en de drie kinderen bewuste loos te bed. Dr. Melchior was, 11a gewaarschuwd te zijn, spoedig ter plaatse. Al spoedig keerde bij den oudsten zoon en eenmeisje het bewust zijn terug, doch de toestand van mevrouw en van een 10-jarig zoontje was zeer ernstig. Eerst des avonds kwamen zij tot bewustzijn. Bij on derzoek, ingesteld door de politie, bleek een gaskraan op een der slaapkamers tot dusverre op onverklaarbare wijze te zijn losgeschroefd. Het gevaar is thans voor allen geweken. Beroofd. Men meldt ons uit Maastricht Gisteravond om 10 uur zijn te Maastricht twee Amsterdamsehe handelaren beroofd van een tasch, inhoudende diamanten, ter waarde van 100.000. Juweelendiefstal. De Haagsche re cherche is er in geslaagd de hand te leggen op een gedeelte van het ontvreemde bij den belang rijken juweelendiefstal ten nadeele van de firma in gouden, zilveren en diamantwerken Saakes Go., in de Hoogstraat te 's-Gravenhage. Tevens zijn drie personen in arrest gesteld, verdacht van heling van het in beslag genomen gedeelte van den buit. De Spaan sc he griep. Het thans bij den gemeentelijken gezondheidsdienst te Am sterdam bekend geworden sterftecijfer over de week van 1319 dezer bevestigt dat de Spaan- sche griep daar kwaadaardig woedt en een zeer groot aantal levens eischt. Stierven er in de week van 613 dezer 25 lijders aan Spaan- sche griep, in de week van 1319 dezer is het aantal sterfgevallen tengevolge van deze ern stige epidemie 101 geweest, en het ziet er niet naar uit, dat het cijfer in de loopende week dalen zal. Het aantal sterfgevallen van tuberculoselij ders was ook liooger (23 in plaats van 18). Ter beteugeling van de heerschcnde Spaan- sche griep heeft de burgemeester van Enschede gelast, dat aldaar met ingang van morgen de .of gold het in het dagelijksch programma eten pauze aan te vullen, dadelijk werd de heeir Trie- low geroepen ze noemden hem bijna altijd „Adiolfje"! opdat hij zijn gaven zou ten beste géven. De kleine „Lionriy", zijn dochter, werd door iedereen vtertroeteld, werd „Baby" en „Ppp- je" genoemd en met chocolade gevoterd, ze wM een vrooilijk zwartoogig ding, leek veel pp] ma ma en kon bij' gelegenheid met Alfred Kon sky en ©en zijner vrienden, de beide jongste heetten van het gezelschap, een toon aannemen, die door gaans niets van dien van een „baby" had. Het was een vrooi'ijfc leventje op Buen Rietirioi. De Villa weer'galimde van het praten en, lachen. Soms was. het nopdiig, een zoo ïhngte- tafel in de eetkamer aan te richten, dat de uittrjeiktafel niet toereikend was en onder scheitsien en la-' chen een tafeltje bijgezet moest worden. In biet namiddaguur* schommelden zes, acht hangmat ten tus'schen de boiolmen, en de blauwe rookwolk jes der sigaretten kronkelden door het loimmieï daar boven. Tusschen twee krachtige olmen hing aan sterke touwen een k'lein plankje, en op de zen. primitieven schommel liet zich de kleiniet Lonny door de jonge heeren "duizelingwekkend hoog in de lucht slingerten en verkondigde haaij bijval in een gillend geschreeuw, telkens als het plankje met haai er opi nabij den -oever kwam. De ï'oeip ar tijen op versierde booten in djen ma-" j neschijn waren verrukkelijk, en een paar maal hield men de meest genoeglijke pic-nics in het 'i bosch, waarbij groote rijsbundels, door de heeren aangesleept, werden lOnts'token en allerlei dran ken hoven de brandende lakken gebrouwen weid den. Op den terugtocht w©rden dan groente ont dekkingsreizen naar dwaallichten en langdurige waarnemingsstations nabij het moeras onderno men tên slotte algemeen medegaan toft de laat-, ste halte der tram, ,om de familie Trelow te begeleiden, die naar1 de stad terug protest -onder weg koorzangen -en solo's, dikwijls van eigen vinding, afspraken voor den volgenden dag, van verschillende kanten tuide stemmen, diiei elkan der lachend toeriepen, en waaraan gfeen eindy scheen te kunnen komen. En da m terug in het donker, door -het zacht in den nachtwind rui- sc-hende woud - een fakkeltocht met brandende, wasjes, die de heer Theobald Scrader uit dewl zak haalde; 'een' angstkreet van mevrouw Leo pold ine, wanneer haar een laaghangende twijg in het gezicht tijof of een stuk vermolmd hoiut in de duisternis glinsterde; gaiante li-ulp van de zijde der heide vrienden; enkele zwijgende ridder diensten door den echtgenoot en den broeder; gesprekken over verschietende sterren en het noor derlicht iaat thuiskomen en „gen-oegelijk" te Za- men zitten in de eetzaal bij een richt punchje, dat mevrouw Leopoldine voortreffelijk wist te bereid-en. A i {Wordt vervolgd). f'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1