Dagblad voor Schiedam eh^Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering 13 De Oorlog. 41st© Ja&rg&ug. Woensdag 30 October 1918. No. 12280 Westelijk Front. FEUILLETON BUEN RETIRO, Bureau: Koemarkt 4. Telel. 85', oa kanboortjjd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden /'1.50, per week 12 cent, franco p. post 2p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertentieni 1—5 regels 11.30; elke regel daarboven 25. ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden menedeelingen 50 ct. p. regel, ïpeciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën 20 °/o oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. f bij verlies van een duim Schiedam. bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger; Buitenlandseli Nieuws. WAPENSTILSTAND EN VREDE. Uit Weenen meldt men De O.-H. regeering heeft den inhoud der tot Lansing gerichte nota tngelijkertijd aan de Fransche, Engelsche, Japansche en Italiaansche regeering medegedeeld, met het verzoek de daarin gedane voorstellen ook hunnerzijds te aanvaarden en ze bij president Wilson te steunen. Andrassy, de minister van buitenlandsche Kaken, heeft gisteren tot Lansing het volgende telegram gericht Dadelijk nadat ik de leiding van buiten landsche zaken had overgenomen, heb ik een officieel antwoord op uw nota van 19 dezer afgezonden, waaruit u zult zien dat wij in al len deele de beginselen aanvaarden, die de president der V. St. in zijn onderscheidene verklaringen heeft opgesteld. In overeenstem ming met het streven van den heer Wilson ter voorkoming van oorlogen en ter stichting van een volkerenbond hebben wij reeds maatregelen getroffen, opdat de volken van Oostenrijk en Hongarije hun gesteldheid naar eigen wensch volkomen ongehinderd kunnen bepalen en voltrekken. Sedert Keizer Karei aan de regeering kwam, is het steeds zijn stre ven geweest den oorlog ten einde te brengen. Meer dan ooit is dat thans de wensch van den heerscher en van alle volken van Oosten rijk en Hongarije, die overtuigd zijn dat hun toekomstig lot slechts voorspoedig kan zijn in een wereld die vrij is van de schokken, be proevingen en ontberingen van den oorlog. Ik wend mij mitsdien rechtstreeks tot u, met het verzoek er bij den heer president van de V. St. op aan te dringen, dat in het belang van de menschheid en van alle volken die in O.-H. wonen een onmiddellijke wapenstilstand op alle O.-H. fronten tot stand kome en vre desonderhandelingen worden ingeleid. De bezetting van het Duitsche gebied ten Noorden van Lotharingen zou een tijdelijke maatregel zijn om die bruggelioofden te be schermen en verderen tegenstand door Duitsch- land onmogelijk te maken. Men acht het waarschijnlijk dat het staken van het werk te Essen een andere voorwaarde zou zijn. Een neutrale commissie zou moeten toezien dat die voorwaarde ten uitvoer gelegd wordt. Over de maritieme voorwaarden zijn de meeningen va ger. De interneering van de vijandelijke duik- booten in geallieerde havens is, naar men ge looft, een voorwaarde die vaststaat, maar men zegt vanavond dat onze eischen veel verder gaan. De Londensche correspondent van de „Man chester Guardian" schrijft Het is niet waarschijn[ijk dat de geallieerden de voorwaarden voor den wapenstilstand be kend zullen maken voor het einde van deze week. Iedereen formuleert hier nu zulke voor waarden. De bezetting van Essen en de uitle vering van de Duitsche vloot voor de volle zee worden door sommigen als waarschijnlijke voorwaarden beschouwd, maar ik twijfel er aan. Alle inlichtingen, die ik ontvang, beves tigen dat de voorwaarden de volgende alge- meene trekken zullen hebben De geallieerden zouden Elzas Lotharingen bezetten en de linie van den Rijn met zekere bruggelioofden aan den anderen oever. DE VOORWAARDEN DER GEALLIEERDEN. Van diplomatieke zijde verneemt men dat bij de besprekingen tusschen de geallieerden te Parijs de volgende voorwaarden voor den wa penstilstand met Duitschland overwogen zijn lo. ontruiming van Elzas-Lotharingen door de Duitsche legers en bezetting van Metz en Straatsburg door de Fransche troepen 2o. bezetting van alle bruggelioofden langs den Rijn door de Amerikaansche troepen 3o. bezetting van de fabrieken en werkplaat sen van Krupp en Essen door de Fransch- Amerikaansche troepen 4o. bezetting van Helgoland door de Engel sche troepen 5o. uitlevering van de Duitsche oorlogsvloot. Volgens den zegsman is het waarschijnlijk, dat deze punten de voorwaarden voor de sta king der vijandelijkheden zullen Vormen, ter wijl tevens bepaald zou zijn, dat do vredes conferentie te Brussel gehouden zou worden. Aan het Westelijk front zijn gister weinig groote gevechten geleverd. De Duitschers bieden op vele punten taaien tegenstand. Volgens geruchten zouden de Duitschers, die van plan zijn zich op de Maaslinie hardnek kig te verdedigen, den grensbewoners in het dorp Canne hebben aangezegd, dat zij, met het oog op de mogelijkheid van een slag, het dorp moeten verlaten, Over de prestaties der Amerikaansche troe pen wordt uit het hoofdkwartier in Frankrijk het volgende gemeld De Amerikaansche legers bedreigen thans ernstig de groote Duitsche verbindingslijn die over Sedan, Montmedy naar Longuiyon loopt. Indien de Duitschers deze lijn moeten prijs geven, verliezen zij een van de twee grootste verbindingslinies van Duitschland naar Frank rijk. Sedert de krijgsverrichtingen, die den 27n September een aanvang hebben genomen, moes ten de Amerikanen vier versterkte Duitsche loopgraafstelsels binnendringen in het zeer moeilijke gebied der Argonne. Zij zijn door de eerste drie heen en hebben thans de laatste linie aangetast op een punt noordoostelijk van het bosch van Bantheville, Veertigduizend Amerikaansche geniesoldaten hebben 24 uur per dag gewerkt aan den aanleg van een nieuwen weg voor het transport van voorraden door het terrein, dat door vier jaren strijd is verwoest. Sedert den 27 September hebben, naar schat ting, 33 Duitsche divisies 70,000 man aan doo- den en gewonden, 20,000 gevangenen en 137 kanonnen, alsmede talrijk materiaal, waaronder een millioen Duitsche granaten, verloren. Er zijn 230 vijandelijke vliegtuigen in gevechten of door het afweergeschut tot dalen gebracht en 23 kabelballons neergeschoten. Bij hun aanvallen over een front van 32 K. M. hebben de Amerikanen meer dan 55 dor pen, waaronder Varennes, Montfoucon en Grand- pré, totaal 375 vierk. K.M. bevrijd. ITALIAANSCH FRONT. De successe.n de.i 11 a i i a;n ©,ïi. Het Agentschap Stefani seint 3d. 29 dezer uit Rome De geweldige slag, dien wij dein 27sten Ocb> bei' aan de Piave hebben ingezet, duurt ziegevie-j rend voort van de heuvels van Valdobbiadene en geallieerde troepen hebben in twee dagëmi strijd bezit van den linkeroever- der rivier ge-i nomen. De Roepen van het 12de leg|er hebben de heuvels van Valdobbiadene vermeesterd. Het 13de Fransche regiment infanterie natnl stormen derhand den Muite Painar Piave de .Sernablia is in ons bezit. De troepen van liet 8ste legjer hebben SuseganOi bezet. Het 10de leger, dat zijn oriweei staanbaren opmarsch heeft voortgezet, stiet met zijn voorhoeden op de Mon ticano. Tal' van kanpnnen werden buitgemaakt. Van de gisteren gemaakte gevangenen konden slechts 4000 man naar de concentratiepiaatsen worden gebracht; de overige bevinden zich nog op den linker oever van de Piavei j,. Op den linkeftoever van de Ornio heeft del Italiaansche infanterie Alopo de Piave bezet en eenige honderden gevangenen gemaakt. Reuters oorrespondent bij het Italiaansche le ger seint, dat de gebeurtenissen pp het front snel' pp elkander volgen. Conegeiano, is genomen en do geheele linie is tusschen dezen belangrijken spoorweg, het centrum en het rial van Dobbia- bene vooruitgeschoven. Gisteren zijn reeds 4000 gevangenen over de rivier gebracht. Heden-morgen, begunstigd door het goede weef zijn wij tot een aanzienlijke, diepte doorgedrou gen en hebben onze terreinwinst pp den linker vleugel uitgebreid. Het feit, dat alleen bet 10e leger reeds 5000 gevangenen maakte, geeft een denkbeeld van de klacht van den stopt. Dat wij achter de geschutstellingen zijn gekomen wordt bewezen do,or de vermeestering van 26 kanon nen. De laatste berichten tonnen, dat de vijand zijn geschut ziop, snel mogelijk terugtrekt en dat zijn tegenstand zwakker wondt. i Uit Londen werd gister gemeld Het totaal aantal gevangenen, door de geal lieerden op het Italiaansche front gemaakt, be draagt thans"meér dan 14.000 en dat der ive»- meesterde kanonnen ongeveer 130. OÖSTENRIJK-HONGARIJE. door MARIE BERNHARD. 35 Van dein vnoagten morgen af leven en bedrijvig heid iap beide verdiepingen, haastig geopende en gesloten deuren, een snel loopen de trappen op en af, luide toeroepen hier en daar, stemmen uit de geopende vensters, antwoordende stem: men achter uit den tuin, tergende banden, die) aan de deurknoppen schudden, tegen de dióurpla- ten klopten, de luide toon van «en kliok, die tot het eerste ontbijt riep; daartusschen het piip- penide geluid van een jammerende kindertriomipet, waarmede de heer Tnelbw reeds van! verre zijn aankomst in het miorg'enuur placht aan te kon digen. En dan gejuich en gelach, plundering van de nozenstammen, waaraan gedurende den nacht nieuwe bloemen waren ontloken, bombardement Het afgerukte bloemen, herhaald luiden yooft. het pntfij't zoo ving de "dag aan, on ho& vendor hij voortschreed, des te luidruchtiger ging het in, „Buen Re tiro" toe. j Mamsetlchen had in de laatste weken tover- geefs' getracht met haar dokter Comelis een ver- ti'ónwelijk woord te spreken. Ze had nu veel te De toestand inFiume. Volgens de laatste berichten, uit Kroatië en Slavonië te Parijs ontvangen, maakt de revo lutionaire beweging voor de onafhankelijkheid snelle vorderingen in alle provincies, door de Joego-Slaven bewoond, In strijd met de in lichtingen door het Hongaarsclie Persbureau verstrekt, houden de revolutionairen Fiunie geheel bezet, en omsingelen den Hongaarschen gouverneur van de stad, die alleen den steun heeft vim de enkele Magyaarsche compagnieën. Het aantal slachtoffers, in den loop der ge vechten in de straten gevallen, en tijdens de verovering van de openbare gebouwen door de Kroatische soldaten, is zeer groot. Gister werd uit Boedapest gemeld Op bevel der Hongaarsclie regeering heeft de gouverneur van Fiume met liet oog op het geringe aantal troepen, de stad aan de Kroa- ten overgegeven. De gemeenteraad is ontbonden. Alle over heidspersonen hebben hun werkzaamheden ge staakt. De vredesconferentie zal over het lot van Fiume beslissen. Het Hongaarsche „Korr. Bur." meldt Aartshertog Jozef heeft een oproep tot de natie gericht, waarin hij mededeelt, dat Z. M. hem de opdracht heeft gegeven in de kritieke omstandigheden een oplossing tot stand te brengen, welke in overeenstemming met de natie de volkomen zelfstandigheid en onafhankelijk heid van het land verwezenlijkt. Dok zullen de buitenlandsche verhoudingen, alsmede de strijdmacht met volkomen zelfstandigheid in gericht worden, er zal een vrijzinnige richting met inachtneming der belangen van breede volkslagen worden ingeslagen. Onver wijld zal naar liet sluiten van den vrede ge streefd worden, en om dezen te verzekeren zal de toetreding tot den Bond der naties plaats vinden. Verder wordt als hoogste doel de in tegriteit en eenheid van het staatsgebied aangegeven. De proclamatie richt zich ten slotte tot alle patriotten, opdat zij zich, met op zij zetten van alle tegenstelingen en persoonlijke belan gen, tot bevordering van de wettelijke orde van het land, in dienst van de groote zaak der natie stellen. Na bovenstaande proclamatie kan zeker het volgende bericht wel met het noodige voorbe houd worden aanvaard De „Vossische Zeitung" verneemt uit Boe dapest,"dat de reis van Aartshertog Jozef naar Boedapest werkelijk ten doel heeft de iuvoe- [.jjig van liet militaire dictutoisHiap. D e Hongnarsche nationale Raad heeft maatregelen genomen ten einde eiken aanval met gelijke kracht te keeren. Men verwacht een algemeene staking. doen, en vond ze een enkele maal een vrij i9|0igënblik, dan had de doktor doorgaans geen tijd vner haar. Hoogstens een ongeduldig: „Ja> ja, liet is goed, doe maar zooais ge wilt!" ]°f „Hebt ge igeid noodig Daar hebt ge het ge kunt de rekening opmaken en mij die later geven, ik weet immers, dat ge ailes goed besteedt!" En ©en andermaal: „Heden komt er wijn, ik heb ze besteld vijftig flessohen Bordeaux, veertig flesschen Rijnwijn wees zoo goed, na te teilen, of alles in orde is", -en wanneet zij iets wilde zeggen: „Later, beste oudje! Ik heb geen tijd!" 1 Mamsellchen zuchtte en zacht haar toevlucht bij Evert, die haar eindeloioze klachten over het „leven, dat al die nienschen, die wildvreemden, hier leiden" en de toespelingen opi „lieden, die nieis te eten hebben en maar komen zien, hoe bij1 anderen de schoorsteen rookt" mioesl aanhoo r'en. Hij deelde haai' verontwaardiging overigens niet geheel'. Al gaf hij eek toe, dat het juist geen; V|0|0irnarne dames en heeren waren, die nu de villa bevolkten, zoo waren ze toch allen vroio- l'ijk en goed te verdragen, en wat Evert betreft hij amuseerde zich met lien. „Ik niets!" placht Mamsellchen dan boos te antwoorden. „Ik ben de geheele bende tot hier toe zat" vee 1 heteeke nende handbeweging: „en de eenige yan allen, die werkelijk beschaafd Is en hier- past, dat is nog onze jonge mevrouw. Ik weet, wat ge nu wilt zeggen, Evert, ril aar wat ge denkt, is het niet! Ge meent, omdat ik aanvankelijk' over haar gesproken heb dat het met haar ook maar zooi zoo was, en ziet ge, Evert, ik ili,ield haar' voor hoogmoedig, nu, en de hoiogmoedigen, die mag ik cm den dood niet lijdenMaar daarmede heb ik haar onrecht aangedaan, en het is geen schande, wanneer ik dat beken, ieder mensch lean zich vergis sen, ik ben ook maai' een mensch 1" „Neen, neen, onze jonge mevrouw is welop gevoed, zij weiet, hoe het behoort, en af is zij ook niet zooals Margot, haat moeder, zoo mag ik haar toch wel lijden, en een hart heeft zei, want toen ik onlangs die afschuwelijke tand pijn had, is ze driemaal' bij mij gekomen, de laat ste ïnaal zelfs in den nacht, en het middel dat zij' mij gaf, deed ine gped. Waar 'z|e kan, helpt ze mij, en hoe jong opk, is zie goed in Ide keuken thuis en weet heerlijke recepten; dp ©hou colade vla, die wij eergisteren hadden, heeft zij gemaakt! En, gelooft ge, Evert, dat ze om een van die lui maalt? Niets, heelemaal niets geeft ze om hen, kan ik je zeggen! Ik lees het in ftaar oogen - ze heeft zulke sprekende, oplgenEn wanneer ze in haar wit kleedje jzop te midden van de anderen aanfa imt, dan ziet zij er uit als een jonge gravin, ea de anderen, dal is alles gespuis." „Hpor eens Mamsellchen, gespuis is wat sterk 1 Wat gebruikt ge voor uitdrukkingen! Ik kan je zeggen, dat er zelfs bij mijn baron in huis kwa men, die aan de opera waren en die liet zieft niet in met degenen, die tothet gespuis boboo ien:!" „Opera?" „Mijn hemel', Mamsellchen, wat voor gezicht zet |ge op? Ge hebt toch igjewelen niet?" „Geweten, neen, dat niet! Maar gedacht heb ik het menigmaal!" 1 „Nu ziet gel Ik geloof niet, dat onze heeft het weet, want wooi' hem nemen jfe zich allen in acht, en cle jonge mevrouw heelt hun dat bevolen doch het zijne zal hij er toch wel van meiken! Maar voor mij ontziet zich nie mand; ik weet het, Mamsellchen, ik weet ltot al lang! En wanneer soms toevallig mijnheer en de jonge mevrouw er niet bij zijn, he, nan raken ze los, de eene klucht op de andere, heit is om je ziek te lachen I „Schamen moest men zich, over zop iels te lachenIj „Ja, dat zegt ge zoo! Maar wanneer die Tre- low begint „De hansworst!" t (Wordf vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1