Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ffi 't Geheim «au den dood D e Oorlog Gratis Ongevallen varzekerini; 41ste Jaargang. Zaterdag 2 November 1918. No. 12282 i 111 eeD hand' Bureau: Koemarkt 4. Telef. 89, na kantoortijd no. 148. - I Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 post ƒ2— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Incassokosten worden berekend. - Postbus39. cent, franco p. by levenslange geheele invaliditeit; bij verlies van Advertentie m 15 regels 11.30; elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden meuedeelingen 50 ct. p. regel, [isciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën 20 °/o oodogstoeslag. Incassokosten worden berekend. I L W W VQet Qf Qog. bij verlies van een duim; bij verlies van een wijsvinger; De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandscke Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. bij verlies van eiken ande ren vinger Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andereofticieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur De Buitenhavenvvcg zal vanaf Maandag 4 November a.s. tot nadere aankondiging voor het verkeer met rij- en voertuigen zijn afge sloten. in hand niemand is veilig, niemand ooit uit gezonderd. Ook ons graf zal eenmaal spreken tot anderen z'n stomme taal. M. J. J. KAMMERS, t paslooA Nooit heeft 'n menschenverstand kunnen doorschouwen de diepe geheimenis van den dood, 't geweldige, dat volgens het Bijbelver haal op dien „dies irifi" volgen zal. Wanneer de rechtvaardige Rechter z'n ver delging werpen zal in 't midden van 't heelal en alles door laaiend vuur zal worden aange grepen. Dan zal de gruwel der verwoesting komen en vergelding geschieden aan al de ge slachten. En de volkeren zullen verlammen van schrik en van angst verstijven. En de sterren stralen hun glans niet meer uit en de zon zal verduisteren in haren opgang en de maan schijnt niet meer in haar licht. Dan zal Ezechiels visioen werkelijkheid wor den. En de beenderen zullen op elkander klimmen en de geraamten zich bekleeden met vleesch. En stof en asch zal herworden en bezieling aannemen en 't wereld-kerkhof her schapen staan als Josaphats oordeelsdal. Eenmaal heeft een vermetel genie als Mi- chaëlangiolo 't aangedurfd te dreigen met dien ontstellenden oordeelsdag. En de dramatische kracht van dit geschilderde tragedie is zóó ontroerend-geweldig, dat 't uitgroeide tot h.et visioen van 'n wereldsmart, die alleen door de werkelijkheid van den Dag der Wrake kan worden overtroffen. 't Pendant van die aangrijpende groep is elke doodenakker. En een meditatie op het kerkhof moet even forsch en ontstuimig ingrijpen in ons gemoed. Want 't geloof ziet door die graven heen de verrijzenis op den bazuinstoot en den onafzienbaren stoet van optrekkende zielen naar 't oordeel Gods. o Op Allerzielen valt over het kerkhof de wiek slag van Gods engelen, 't Is ons op dat kerk hof goed. Uit dien dood rijst het leven en op elk graf staat neergeschreven de onbedrie- gelijke belofte der verrijzenis. Boven dien akker des doods rijst het kruis, dat heenwijs naar den hemel. Er is droefheid over de heen gegane dierbaren, maar die smart is niet som ber en hitter. De glans der ontsterfelijke hope glijdt henen over onze biddende lippen. Dat bezoek slaat niet meer, maar heft op. 't Is of de eeuwigheid zichtbaar ons tegemoet treedt en we 'n oogenblik opnieuw leven met hen, die ons de eeuwigheid zal teruggeven. Zalige hope 1 Door die hope is Allerzielen geen wereld-processie van snikkende pelgrims, die gebogen en gebroken optrekken naar de laatste rustplaats hunner dierbaren, maar 'n machtig triumflied op den Christus, die den dood overwon. Allen zijn in rouwe heel die wereld is in droefenis om die wreede slagen van den dood doch er is geen opstand maar lijdzaamheid geen verbittering maar vrede, geen vloek maar een gebed. Ondanks hun tra nen berusten ze, want die greep zal ontkneld worden en de dood moet zijn prooi teruggeven. Eens is er hervinding en hereeniging. Zalige hopeWat verzoent ons die hope met den dood. Voortschreidend tusschen de graven is 't, of de ijzige kilte van den dood is weggevlucht. Die graven zijn ons dierbaar, trekken ons aan. We voelen de behoefte bevredigd 'n wijle met onze dooden te hebben verkeerd. En geknakt gingen we, maar getroost en gesterkt keeren we terug als Maria eens van Calvarië. Ons offer lieten we achter en 't blijft een diepe ziele-wonde maar die dooden leven en wij, de strijdenden, leven voort met die lijdenden, vereenigd en hulpe brengend door offer en gebed. o Die graven prediken machtiger dan Savono- rola in nooit geëvenaarde sprake 't geheim van den dood. Dat kerkhof is 'n stuk van ons leven 't be hoort tot ons leven. Dood en leven gaan hand Buitenlandsch Nieuws. In Oostenrijk-Hongarije. DE REVOLUTIONAIRE BEWEGING. In O o s t e n r ij k. Het „Berliner Tageblatt" meldt over de gig- ter reeds kort gemelde demonstraties te Wee- nen het volgende In den morgen van 30 Oct had voor het par lementsgebouw een geweldige demonstratie van studenten en arbeiders plaats. De afgevaar digde Renner hield van af de balustrade van het gebouw een rede waarin hij de eenheid van burgers en soldaten releveerde. De president Dinghoofer deelde namens den nationalen raad mede dat de nationale regeering het geheele bestuur op zich nam. De menigte beantwoordde dezen mededeeling door het roepen „Zonder HabsburgDe afge vaardigde Milik spoorde de officieren en solda ten aan de nationale driekleur over de burger lijke cocarde heen te dragen met de woorden „Laten wij den smaad dien wij op onze mut sen dragen bedekken met wat in onze harten leeft". Op last van den president van het Huis van Afgevaardigden werden daarop de burger lijke vlaggen van het parlementsgebouw inge haald. In den omtrek van de Ballhausplatz had een groote arbeidersdemonstratie met ontplooi de roode vaandels plaats. Inmiddels had de nationale vergadering de reeds bekende nota aan Wilson, aangenomen. Eveneens werd een grondwetsontwerp aan genomen, waarin juridisch geen plaats wordt gelaten voor de tegenwoordige kroon in Oos tenrijk. De nationale vergadering bezit de opperste en de wetgevende macht. De uitvoe rende macht is tusschen den Raad van State en de staatsregeering verdeeld. De daarop ge kozen 20 leden van den staatsraad zullen ter stond de regeering vormen. Om 8 uur 's avonds verscheen voor het par lementsgebouw een groote stoet soldaten en officieren die zich ter beschikking van den nationalen raad stelde en de instelling eischte van een soldatenraad ter doorvoering van de demobilisatie. Het voorloopig soldaten- en officieren-conrite zal heden met den nationalen raad beraadslagen. De radicale afgevaardigden zullen in de nationale vergadering de instelling van een republiek voorstellen. Heden in de voormiddag heerschtc er rust. Een telegram d.d. 30 October uit Weenen meldt De stad is rustig. De Nationale Raad heeft besloten om twaalf commissies te zenden naar de twaalf kazernes van Weenen en de troepen den eed op den Raad van State te laten afleggen. Julius Deutsch, luitenant bij de artillerie, is onder-staatssecretaris van legerwezen geworden. Op den derden November zullen in alle ka zernes te Weenen, in het bijzijn van afgevaar digden van den Raad van State door geheime en rechtstreeksche verkiezing soldatenraden wor den gekozen. Deze raden zullen optreden als commissie van beklag en voortdurend in contact blijven met de volksvertegenwoordiging. Gisternamiddag verscheen in de zitting van den Raad van State plotseling professor Lam- masch, de minister-president. Hij verklaarde, dat hij gemachtigd was de regeeringszaken, zoover die betrekking hadden op door Duitsche Oostenrijkers bewoond ge bied over te dragen aan den DuitscheOosten- rijkschen Raad van State. Deze Raad van State heeft een vlag aangeno men voor den nieuwen staat. De kleuren zijn wit-rood-wit. Het zegel wordt de stadspoort met twee gou den hamers en een gouden krans met daaromheen de woordenDuitsch-Oostenrijk. De O.-H. gezant te Berlijn, prins Hohenlohe, die gister te Weenen is aangekomen, heeft ontslag uit dat ambt gevraagd. Op verzoek van gezaghebbende kringen trok Hohenlohe zijn verzoek in. Een bevel van het militaire commando te Wee nen luidt: „De laatste dagen hebben tot de stichting van 1 ten Nationalen staat geleid. Door deze wijzi gingen wordt ook het leger getroffen. De wijzei, waarop dit zal geschieden, zal door de natio nale regeeringen worden vastgesteld. Deze omme keer moet echter kaun en ordelijk plaats grij pen. De terugvoering van aile troepen naar hun vaderland is reeds begonnen, maar kan wegens ae belasting der spoorwegen slechts langzaam plaats vinden. Alle commandanten en autoritei ten mloteten aanstonds de gagisten en manschap pen onder het oog brengen, dat zij in dit over gangstijdperk rust en orde moeten bewaren, en gehoorzaamheid en tucht jegens hun voormalige superieuren moeten handhaven. Leden der Duitsch-Onstenrijksche, Hongaarsdie en Tsjecko-Siowakische regecringen zulten de troe pen bezoeken en hen in dezen geest toespre ken Het zat ver|o|oriqofd zijn, dat gagisten en man schappen een kenbeteken in de natianaie kleuren op de pompoen dragen. Gagisten zijn in O.-H. gage trekkende officie ren en hoo-gere militaire ambtenaren, geneeshee- ren enz. In Hongarije. De binnenlandsche evolutie in Hongarije heeft thans geleid tot de vorming van een ministerie Karolyi. ■£*Dit ministerie hoopt binnenkort den toestand te kunnen beheerschen en aan de nog bestaande onlusten een einde te maken. Karolyi, schoonzoon van Andrassy, is voor zitter van den revolutionair-gezinden Natio nalen Raad te Boedapest. ,5gln den strijd tusschen het regeeringsgezag en iden nationalen raad heeft laatstgenoemden een volstrekte overwinning behaald. De politie, het garnizoen, de post, telegraaf en telefoon hebben zich te zijner beschikking gesteld. Ten gevolge daarvan heeft de koning graaf Karolyi tot eersten minister benoemd. Karolyi is dade lijk met het vormen van een kabinet gebonnen. JjgNu het geheel» gernizoen, 60.000 man sterk, de zijde van den nationalen raad heeft gekozen, hoopt men dat de revolutionaire beweging zal verflauwen. Volgens keizerlijk besluit is de Oostenrijksch- Hongaarsche vloot aan den Zuid-Slavischen nationalen raad te Agram overgedragen. Voorts heeft de marineafdeeling in het mi nisterie van oorlog allen manschappen, voorzoo- ver niet van Zuid-Slavische nationaliteit, des- gewenscht vergund met verlof naar hun haard steden terug te keeren. Daar de vlag om inter nationale redenen niet op staanden voet kon worden verwisseld, moet na de overgave aan de oorlogsvlag niets in den weg worden gelegd. De heele staf mag na de overgave op de een heden der vloot en bij de overheid in dienst blijven. Van de marinc-afdeeling zal een ver tegenwoordiger met den Zuid-Slavischen natio nalen raad te Agram voor de regeling van nadere bizonderheden rechtstreeksch in verbinding tre den. Het commando der Donau-flotielje heeft bij de overdracht daarvan aan de Hongaarsche regeering desgelijks op te treden. Uit Bpedapest: In den ioiop v'an den ochtend van 31 Oct. heeft de Nationale Raad een reeks van verorde ningen openbaar1 gemaakt tot handhaving van de orde. De eetgietegienheden mogen slechts spijzen doch geen alcoholhoudende dranken voorzetten. De brandewijntappierijen moeten gesloten blijven. Een andere, verordening bepaalt dat de Oiosten; lijk-Hongaarsche bank', de electrische tram, de drukkerijen alle fcTensmiddelenmagazijiien en zie- keni;ntfchtirige>n hun bedrijf moeten voortzetten. Onder onbeschrijfelijk gejubel der menigte ver schijnt het eene tnoepenciommando na het andere voor den zetel van den nationalen raad, waar hun den eed wondt afgenomen. De Dionau-miomitoiflottilje verklaarde dat zij het uitvoerend comité van den nationalen raad als militaire commandant erkent. Hoogte militairen vervoegen zich in toenemende getallen bij den nationalen raad lom den eed Van trouw af te leg gen ©n zich ter beschikking te stellen. 's Middags heeft de nationale iaad een proela- de arbeiders mi biwgers het. gezag in Hongarije ter hand hebben genomen. Het gemeenschappelijke militaire en burgerlij ke bestuur is in liunden van dén president van den nationalen raad, graaf Michael Karolyi. Te Triest hebben bloedige botsingen plaats gehad tusschen Italianen en Slowenen voor de onafhankelijkheid van bet Italiaansch. Verschillende winkels zijn geplunderd, er zijn dooden en talrijke gewonden gevallen. Uit Weenen werd gisteren draadloos geseind Engelsche en Amerikaansclie troepen zijn te Laibach aangekomen. Te Fiume zijn llaliuan- sche troepen aangekomen. Triest werd door de Engelsche en Amerikaansclie vloot bezet. De „Corriere della Sera" bericht dat Triest zich van Oostenrijk heeft afgescheiden. De stadhouder van Triest, baron Fries Ske- nen, is op een autotocht door Labacli gevangen genoemn. Andere liooge Duitsche ambtenaren uit het Kustland trof hetzelfde lot. De president van Krain, graaf Attems is uit Laibach vertrokken. De bladen te Weenen vernemen uit Fiume: De Itaiiaansche vloot is Woegs'lag-avood op verzoek van de Itaiiaansche inwoners, die de heerschappijder Zuid-Slaven in Fiume niet wil len erkennen, de haven van Fiume binmemgeljo pen. Aile daar liggende schepen hadden de Ita iiaansche en Amerikaansche vlaggen gehes'chen. TISZA VERMOORD. Uit Boedapest Graaf Stephen Tisza is het slachtoffer van een aanslag geworden. Op een wandeling met een bloedverwante in de Hcrminestrasse., is hij door soldaten door revolverschoten gedood Zijn metgezellin is, naar het heet, gewond. WAPENSTILSTAND MET TURKIJE. De Turksche regeering heeft de voorwaarden tot den wapenstilstand aanvaard en het des betreffend verdrag geteekend. In het Lagerhuis heeft Gave, bij afwezigheid van Bonar Law, die zich te Parijs bevindt, den wapenstilstand met Turkije aangekondigd en gezegd Eenige dagen geleden werd generaal Towshend bevrijd, ten einde ter kennis van den Britschen admiraal van de vloot in de Aegeësche Zee te brengen, dat de Rurksche regeering verzocht om onmiddellijk onderhandelingen te openen voor een wapenstilstand tusschen Turkije en de geallieerden. Het antwoord werd gezonden, dat, indien de Turksche regeering volkomen geaccrediteerde gevolmachtigden naar vice-ad- miraal Caltherpe zou zenden, deze gemach tigd was hun van de voorwaarden in kennis te stellen, waarop de geallieerden in hét staken der vijandelijkheden en het onderteelcenen van een wapenstilstand zouden toestemmen. De Turksche gevolmachtigden kwamen in het begin dezer week te Moedroe (op het eiland Lemnos) aan en de wapenstilstand werd des nachts door vice-admiraal Caltherpe uit naam der geallieerde regeeringen geteekend. De voornaamste voorwaarden van den wa penstilstand zijn den vrijen doortocht voor de vloot, der geal lieerden door den Bosporus naar de Zwarte Zee. het bezetten van de forten aan de Dardanel- lën en den Bosporus, ten einde den doortocht te verzekeren, alsmede den ourniddellijkcn terugkeer van de geallieerde gevangenen. DE ENGELSCHE VLOOT VOOR DE DARDANELLES De „Star" verneemt, dat de Engelsche vloot nog niet door de Dardanellen is gestuurd. Mijn- vegers zijn bezig den doortocht schoon te ve gen. Turksche patrouillebooten en mijn-vegers zijn in den Bosporus de mijnen aan het oprui men. Het wordt onwaarschijnlijk geacht, dat de Russische Zwarte Zee-vloot, welke tot voor enkele dagen in Duitsche haftden was, «enigen strijd te zien zal geven. WESTELIJK FRONT. Aan het gevechtsfront in Vlaandoren hébben de troepen der geallieerden wederom een aan vallende beweging ingezet, waarbij zij volgens het Belgische stafbericht eenige vorderingen maakten. Londen meldt, dat het tweede leger, onder aanvoering van generaal Plunier, aanviel in het gebied van de Schelde, ten Zuidwesten van Oudenaerde, welke plaats ongeveer vijf en ma tic uitgevaardigd, waarin w ordt gezegd, dat j twintig kilometer ten Oosten van Kortrijk ge-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 5