legen is. De Engelsche troepen hebben daar bij al hun doeleinden bereikt. Berlijn gewaagt van een aanval, welke zich van de Nederlandsche grens tot aan de Schelde uitstrekte en waarbij de geallieerden tusschen Deynze ten N. van Oudenaerde) en de Schelde op sommige punten in de Duitsche stellingen drongen, doch weldra tot staan zijn gebracht. De Duitsche staf meldde gisteravond, dat de Duitschers ten Z. van Deynze op de Schelde zijn teruggetrokken en zich aldus aan vijande lijke aanvallen hebben onttrokken. Tusschen de Schelde en de Sambre hebben de Engelschen hun belangrijke operaties nog niet op groote schaal voortgezet. Het vierde leger, onder aanvoering van gene raal Rawlinson, is daar zooals gemeld aan de randen van het Mormal-bosch gekomen en het is waarschijnlijk, dat het verder door de „trouee" van de Sambre in de richting van Maubeuge zal trachten op te rukken. Generaal Byng opereert met het derde Engel sche leger tusschen genoemd bosch en de Schel de. Ondanks het zeer moeilijke terrein, vol kleine rivieren en beken, bedekt met dorpen is hij vlak bij le Quesnoy gekomen en heeft de toegangen van Valenciennes bereikt. Daar generaal Horne op den linkeroever van de Schelde de streek van Condé bereikte, zijn in de concentrische beweging der drie legers in de richting van Bergen aanmerkelijke vorde ringen gemaakt. Het terrein, waarop zich de tegenwoordige manoeuvres ontwikkelen, is het zelfde, dat den 26en Augustus 1914 den terug tocht dekte van het kleine Engelsche leger, be staande uit twee corpsen, waarvan een onder het bevel van generaal Douglas Haig de maarschalk van tegenwoordig, die de ontzag lijke legers aanvoert, welke het geheele Engelsche rijk sindsdien op de been gebracht heeft. De troepen van het 4e Fransche leger, te zamen met het Amerikaansche leger ter rechter zijde, hebben gisterochtend op het «front van de Aisne, noordelijk en zuidelijk van Vouziers, aangevallen en zijn over een uitgestrektheid van 20 K.M. van de streek beoosten Attigny tot noordelijk Dlizy, de krachtig versterkte en hardnekkig verdedigde Duitsche stellingen bin nengedrongen. Oostelijk van Attigny hebben de Franschen Rilly-aux-Oies vermeesterd. Meer naar het zuiden hebben hun troepen de Aisne overschreden en Semuy en Vonck in een ver woeden strijd veroverd. Bij hun krachtigen druk in oostelijke richting hebben zij de Duit schers tot op meer dan drie K.M. afstand deze plaats teruggedreven en zijn tot diep in het bosch van Vonck doorgedrongen. De slag is niet minder hevig geweest op de hoogten beoosten Vouziers. De Franschen heb ben vasten voet gekregen op de hoogvlakte van Alleux, noordoostelijk van Terron en hebben den westelijken rand van het bosch van Vandy bereikt, alsmede het riviertje oostelijk van Chestres. Ter rechterzijde zijn de Franschen door Falaise getrokken en hebben den berg kruin zuid-westelijk van Primat vermeesterd. Tot dusver worden verscheiden honderden gevangenen gemeld, terwijl er een aantal ka nonnen zijn buitgemaakt, waaronder 4 batte rijen van 105 mM. ITALIAANSCH FRONT. In Italië blijven de troepen der Geallieerden met snelheid voortrukken. Bij hun opmarsch ten Oosten van de Piave hebben zij reeds de Livenza bereikt, welke in haar benedenloop bijna evenwijdig met de Piave naar de Golf van Triëst stroomt, en waarover de Italianen den achten November van het vorige jaar te ruggeworpen waren. Op krachtdadige wijze door Duitsche divisies gesteund, hadden de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen toen hun groote aanvalsbeweging ingezet, waarbij zij de geheele Isonzo-linie van de Adriatische Zee tot Tolmino verbraken en de Italianen nood zaakten, over de Tagliamento en de Livenza tot achter de Piave terug te trekken. Thans is een beweging in tegengestelden zin in vollen gang. Tusschen de Piave en de Livenza hebben de geallieerden zich in het bezit gesteld van Oderzo, een belangrijk punt aan den spoorweg, welke van Treviso naar Udine voert, en waar aan ook de plaatsen Conegliang en Sacile ge legen zijn, die eveneens in handen van de ge allieerden zijn. Het Italiaansche legerbericht meldt, dat het aantal getelde krijgsgevangenen meer dan 50.000 bedraagt en dat der buitgemaakte ka nonnen meer dan 300. Naar men verneemt is er alle reden om aan te nemen, dat de onderhandelingen tusschen Oostenrijk en Italië over een wapenstilstand reeds zijn begonnen en dat de vijandelijkheden óf zijn geëindigd óf zeer spoedig zullen worden gestaakt. Uit Weenen wordt gemeld Het opperbevel heeft zich reeds in den och tend van 29 Oct. door parlementairen in ver binding gesteld met de Italiaansche legerleiding Geen middel moest onbeproefd blijven tot ver mijding van verdere nuttelooze bloedoffers, tot schorsing der vijandelijkheden en tot het sluiten van een wapenstilstand. Het Italiaansch opperbevel heeft tegenover dezen, door de beste bedoelingen geleiden stap aanvankelijk een onmiskenbaar afwijzende hou ding aangenomen. Eerst in den avond van 30 dezer kon de generaal der infanterie, von We ber, met een afvaardiging, in overleg met het Italiaansche opperbevel, de gevechtslinie tot het inleiden van onderhandelingen overschrij den. Wanneer derhalve op het Italiaansch oorlogs- tooneel de oorlogsgruwelen worden voortgezet, moeten de schuld en de verantwoording uit sluitend op rekening onzer vijanden worden geschreven. OP DEN BALKAN. Duitsch communique De Duitsche troepen in Servië zijn naar den Noordelijken oever van den Donau aan beide zijden van Belgrado en Semendria teruggeno men. De overtocht over den Donau had plaats zonder -door den vijand belemmerd te worden. BULGARIJE. Het „Berl. Tagebl." verneemt uit Weenen Het „Neue Wiener Journal" meldt, dat te Kief bij den Bulgaarschen gezant aldaar een telegram uit Sofia van 25 Oct. is aangekomen, volgens welk op dien datum te Kirnowe de Bulgaarsche volksrepubliek is uitgeroepen. Ko ning Boris heeft afstand gedaan van den troon. Aan het hoofd van de republikeinsche beweging staat de boerenleider Stamboulinski, die een leger van meer dan 40.000 man heeft bijeenge bracht. DE DUIKBOOTOORLOG. Wolff seint uit Berlijn d.d. 31 Oct. In het versperde gebied om .Engeland hebben onze duikbooten 36000 bruto ton aan handels schepen in den grond geboord. In de Middel- landsche Zee heeft een Duitsche duikboot met succes een torpedo gelost op een Fransche dui kerkruiser 't verdere resultaat kon niet wor den waargenomen. IN DUITSCHLAND. De „Norddeutsche Allgemeine Zt." schrijft „Toen president Wilson in zijn toespraak tot den Amerikaanschen Senaat op 22 Januari 1917 over den vrede zonder overwinning sprak als over het gewenschte einde van den wereld oorlog, stuitte hij bij alle oorlogvoerenden op van de hand wijzing van dit denkbeeld. Pre sident Wilson heeft echter, sedert die lang ver vlogen dagen, waarin de Vereenigde Staten nog- neutraal waren tot nu toe, onveranderlijk vast gehouden aan het denkbeeld van een rechts- vrede. Hij stelde van den aanvang af nadruk kelijk in het licht, dat de interventie van Ame rika aan de zijde van onze tegenstanders niet het Duitsche volk als zoodanig gold, doch uit sluitend diens toenmalige militaire machtheb bers en verklaarde meermalen, dat hij, na de uitroeiing van het Duitsche militairisme, ten allen tijde tot een vrede van recht en recht vaardigheid met het Duitsche volk bereid zou zijn. Men moet dus de vredespolitiek van den heer Wilson, voor zoover het Duitsche volk hierbij betrokken is, ondanks den tusschen Duitschlarrd en de Vereenigde Staten ingetre den oorlogstoestand als onveranderd beschou wen. Evenals in Januari 1917 wil Wilson ook thans een rechtsvrede, een vrede zonder over winning." Het blad citeert vervolgens eenige punten uit belangrijke redevoeringen van den president, om het bovenstaande te staven en besluit „Rechtvaardigheid, dat is het groote hoofd motief, dat door alle vertoogen van den heer Wilson heen gehoord wordt, niet als het geluid van den intrigant, die den tegenstander in de val poogt te lokken, om hem vervolgens sma delijke voorwaarden op te leggen, maar als de overtuigende stem van een, die de Nieuwe We reld ziet en den wil en de kracht bezit, haar bij vriend en vijand in te luiden. „De rechtvaardigheid, welke Wilson als pre sident van de grootste neutrale mogendheid in Januari 1917 opeischte voor de groote hervor mingen, tot stand te brengen bij de sluiting van den vrede, bepleit hij nog thans, nu hij het hoofd is van de sterkste tegen Duitschland strijdende mogendheid niet meer en niet minder. „De nieuwe Duitsche volksregeering kon zonder aarzeling instemmen met den door „rechtvaardigheid gedicteerden Amerikaanschen vrede", dien het Engelsche tijdschrift „Nation" kenschetst als een aansporing aan alle naties tot een gemeenschappelijk optreden evenzoö kon de regeering zich bereid verklaren tot een wapenstilstand, welke zulk een vrede inleide. „Of daarmede evenzeer ernst is bij de Ver eenigde Staten en de met haar vereenigde regee ringen als bij de Duitsche, zal blijken uit de wapenstilstandsvoorwaarden, waarover thans te Versailles wordt beraadslaagd. Voorwaarden, welke de totstandkoming van een rechtsvrede niet zou waarborgen, doch verhinderen, kun nen van het Duitsche volk en het Duitsche leger niet worden gevergd". ALLERLEI NIEUWS. De Londensche correspondent van de „Man chester Guardian" schrijft Ik heb in goed ingelichte kringen veel van gedachten hooren wisselen over het vermoe delijk einde der vijandelijkheden. De voor zichtige schatting was niet later dan begin Februari, gematigd inzicht stelde het op mid den November, maar sommigen eind der vol gende week. De „Voss. Ztg." meldt De keizer is naar het front vertrokken. Naar verluidt zal de chef van het civiele huis, Delbrück, met een gewichtige opdracht van den rijkskanselier eveneens naar het front ver trekken. Naar de „Duisburger Generaal" meldt, werd gistermiddag de stad Bonn door vijan delijke vliegers aangevallen. Hierbij werd een groot aantal personen gedood en gewond. De vrijheidsleening in de Ver. Staten is met 866 miliioen dollar overteekend. De „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" meldt Generaal Gröner is als opvolger van generaal Ludendorff tot eerste generaal-kwartiermeester benoemd. De „Frankfurter Nachrichten" bevat een telegram uit Berlijn, volgens hetwelk Scheide- mann aan den rijkskanselier een memorandum heeft gericht, waarin hij met een uitvoerige toelichting de noodzakelijkheid van het aftre den van Keizer Wilhelm uiteenzet. BINNENLAND. Onze scheepvaart. Eenige reedeïs hebben ,crnz;e Regeering ge vraagd, welk standpunt zij zal innemen tegen over de scheepvaart, wanneer, wat spoedig1 Ver wacht wioirdt, een wapenstilstand tot stand kom|t en die dinkh.ijotoioiriiojg di entegen volg© zal worden stopgezet. De vplgende Wieek zal vermoedelijk een con- feientie hierloiver plaats vinden tusschen onze re geering en vertegenwioiordigers uit de scheepvaa(rt- kringen j (Msb.) Dc militaire ongeregeldheden. Naar wij vernemen zal1 eerstdaags de minis ter van oorlog' een commissie benoemen onder voorzitterschap van den oud-minister van oor- lbig jhr. mr. B. C. de Jonge, tot het instellen van een onderzoek naar de oorzaak en den; omvang der ongeregeldheden onder die militairen die in de laatste dagen in verschillende garni zoenen hebben plaats gehad. De commissie zal bestaan uit militairen en burgers. Naar „Het Volk" verneemt, is het Tweede Ka merlid de heer Wijk, lid van den B|Ond tot de- mocratiseering van de weermacht, Donderdag middag t© Harskamp aangekomen, na daartoe door de afdeelinjg Ons Belang van de onder-- oJ ficiersvereeniging te zijn aangezocht. j 3e Aanvullingsbroodkaart voor politie-personeel. Onder intrekking van vorige besluiten is be paald, dat aan de lagere politiebeambten tot en met den rang van brigadier, voor zoover deze beambten nachtdienst verrichten, eene •leide aanvuJlmgsbrpodkaart kan worden uitge mikt 1 Politie beambten, die uitsluitend kantoor-arbeid verrichten vallen niet onder de hierbedoelde cata- gorie_ Bruinkoolontginningen. Uit Heerlen wordt aan de „Telegr." gemeld Sedert een week vertoeft alhier de heetr A, P Staalman, lid van de Tweede Kamer1, die in opdracht der regeering een onderzoek instelt naai; de sociale toestanden der arbeiders hij die biruin- koolantginingen. Het Kamerlid van Kol. Het lid der Eerste Kamer de heer Van Rol zal naar Staats-Vlaanderen vertrekken en verder pp verzoek der Belgische regeering een bezioek' ibréiy igen aan Vla anderen en het Belgische fijont. Vervoer van hout. De minister van landbouw, nijverheid en han del beeft ingetrokken zijn beschikking van 22 Augustus 1918, waarbij- het vervoer van bout, behoudens eenige uitzonderingen werd verboden. „Delfland". Het. stoomschip „Delfland ligt la Amsterdam gereed tot vertrek naar Amerika. Publicatie van brieven. De minister van binnenlandscbe zaken heeft den commissaris der Koningin van Zuid-Holland verzocht, zulks in overeenstemming met zijn ambt genoot van landbouw, nijverheid en handel, aan de burgemeesters in Zuid-Holland ter kennis te brengen, dat bet op prijs zioiu worden gesteld, zoo in het vervolg geen publicatie geschiedde van brieven, door de colleges van B. en W. of wei doop de burgemeesters gericht tot het hoofd van een departement van algemeen bestuur. Uit den aard der zaak zullen aan den gemeenteraad, alle imededeelingen verstrekt kunnen worden, wel- ;te oirbaar zijn. Maar beschouwingen ovjer hjefr beleid van de regeering; do,or openbaarmaking in dagbladen van gewisselde brieven, blijve, in het beiang ziopwel van de regeering als in dat der gemeentebesturen, liever achterwege. Vluchtelingen. Men meldt uit Maastricht: De komst der vluchtelingen wordt door den garnizoenscommandant geregeld. Deze laat geen vluchtelingen toe, voordat alles op behoorlijke wijze vtoof ide ontvangst in gereedheid is gebracht. Voortaan worden er slechts een maximum van 2000 per dag toegelaten. P r warden nog pl.m. 35.000 vluchtelingen ver wacht,. f Stads- en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in de week van 31 Oct.6 Nov. Op bon 365 l1/2 ons kaas naar keuze. Op bon 367 1 reep chocolade, ongevuld, 121/a cent verpakt, 12 cent onverpakt. Op bon 369 1/a pond suiker, 30 ct. per pond. Op bon 371 7a ons g°rt> 13 cent per pond, vanaf Zaterdag. Op bon 373 1 ons groene erwten, 11 cent per pond, vanaf Maandag. Op bon 375 1 ons zachte zeep, 14 cent per pond. Aardappelen. Op bon 381 1 K.G. aardappelen op Zaterdag. Op bon 383 7a K.G. aardappelen op Maandag. Op bon 385 1f2 K.G. aardappelen op Dinsdag. Op bon 387 1 K.G. aardappelen op Woensdag. Veen- of zandaardappelen 57a cent, kleiaard- appelen 8 cent per kilo, poters 7 cent p. kilo. Suikerkaar t. Op bon 11 is verkrijgbaar 7a pond suiker. Kindermeel. Bon 37 kindermeel is deze week geldig. Verkrijgbaar7a pond kindermeel 21 cent per 7a pond, of 7, pond maizena 55 cent per 7a pond. V i s c h. Op bon 290 verkrijgbaar 7i pond visch. Koffie. Op bon 40 van 1 tot en met 15 November 7a ons koffie. Kolen. In November zijn geldig bons nos. 14. 15, 16 en 17 ieder voor 7» eenheid 16 K.G. Steenkolen, bon 18 voor 1/6 eenheid 84 stuks hulpbriketten bons 19, 20 en 21 ieder voor 7s eenheid 4/10 H.L. geklopte cokes. Broodkaart. De broodkaart van het 74e tijdvak van 1 tot en met 7 November. Bote r-m e 1 a n g e-m argarinekaart, 5e week geldig van 2 November tot en met 11 November. 'De prijs van den boter is gebracht op f 4.40 per kilo. Melk. Deze week wordt melk uitsluitend verkocht op onderstaande bons uit het bonboekje Volle melk. Tapte of karnemelk, op bon 306 op bon 308 op Zaterdag 2 Nov. i> 310 312 Zondag 3 >i 314 316 „Maandag 4 318 320 Dinsdag 5 322 324 „Woensdag6 De bons zijn alleen geldig op de aange geven dagen, behalve No. 310 en 312, welke bons ook op Zaterdag geldig zijn. Maximumprijzen Volle rauwe melk of losse gepasteuriseerde melk 2 ct. per 710 L. Gepasteuriseerde melk ver pakt in flesschen 26 1 L flesch 23 „8/xo°f8/« L„ i ij 'i 7a ii 13 */ltot*/aL Gesteriliseerde melk, verpakt in flesschen. 28 cent per 1 L. flesch 25 8/ 8/ T 15 10 cent per L. Kaarsen. Voor de zoogenaamde „lichtlooze gezinnen" worden kaarsen verkKijgbaar gesteld oi> bon No. 14 uit het boekje van Kaarsen of Schemerlichten op Vrijdag 1 Nov., a.s. in het Gymnastieklokaal Buitenhavenweg, van 912 en van li/25 uur. Op elke bon zal 1 pak1 kaansen of schemer lichten wotrden versthekt, 't welk' moet dienen vopr de maand November. 1 Kaarsen 64 ct. per pak. SchemerHcthten 58 ct. per doos. Nieuwe aanvragen voor Kindermeedxuns en Sui- keikaarten kunnen worden gedaan Dinsdag 5 Nov. 's nam, van 231/2 uur aan het Brood bureau Bij verhuizing naar een andere Gemeente kunnen lioiniciliekïuirt, bonboekje enz., welke d)Oioir de Gemeente Schiedam1 werden uitgegeven, te gelijk met de aanvrage om een verhuisbiljet, aan het Bureau Bie walking worden afgegeven. Men behoeft zich daarom dus niet meer aan het Levensm.-Bureau te verroegjen. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's mid dags ring met sleutels, portemonnaie met inh., beleenbriefje, kinderschopje, sleutel. Bij vinders balk, v. d. Hoeven, Ileenvliet- schestraat 21azilverbon, Bogaerts, West- frankelandschestraat 60 schoentje, Vis, Kort landstraat 5/21 muilkorf, Bitter, Oosterstr. 77portemonnaie met inhoud, v. d. Bos, Kethelstraat 29manchetten en boord, Aal- dijk, Villastraat 2b zakje met inhoud, Kou- wenhoven, R. K. Weeshuis bontje, v. Deur- sen, Ged. Broersvest 28 sleutel, v. d. Dussen, Houtstraat 4 handschoen, v. Weerd, Oude- dijk 71 tasch met muziek, v. Vliet, kantoor „Nieuwe Waterweg" portemonnaie met inh, Elshof, Kortlandstraat 20 {aschje inhoud bril, Zelenberg, Mathenessestraat lakousje, den Held, Hoofdstraat 191 rozenkrans, v. Hees, Kortlandstraat 17 medaille, Veldhoen, Bak- kershaven 43 2 sleutels aan touwtje, Tjaden, Puttershoekschestraat 42. Aanbesteding. Bij de eergister door B. en W. gehouden aanbesteding der uitbreiding van de buitenge wone school aan de Gedempte Baansloot, door bijbouwing van het aangrenzend pand Oude Kerkhof, waren 20 biljetten ingekomen. N. v. d. Vliet, Den Haag 28.005 J. Mak, Schiedam 28.000J. Konings, Den Haag 27.946 Slavenburg en Scheurkogel, Schie- dan 24.487 N. Krabbendam, Schiedam 23.992 F. C. Dubbeldam, Schiedam 23.870 J. Kloos, Schiedam 23.852; J. Bokhorst, Schiedam 23.695G. Krabbendam, Schie dam 23.000 W. J. G. v. Haaren, Nijmegen 22.887Th. C. Jansen en L. Reedijk, Rot terdam 20.999 Gebr. Ransdorp, Haarlem mermeer (Lisse) f 20.944 W. A. J. Smit, Rot terdam ƒ20.500; J. P. Schuddebeurs en M. A, Hoek, Rotterdam 20.435 Gebrs. Dura, Rot» M tt >i /io It il 2 il I» 14 ii ii 4/io °f 3/b ll n Karne of taptemelk 71/a cent per L. Goedkoope melk voor zieken en kinderen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 6