binnSland! Ie voorzien van steenkool, arbeid en geld voor de verwoesting die het heeft aangericht. Voor de taak de steden, en dorpen te herbouwen zul len gedurende twintig jaar honderdduizend ar beiders noiodig zijn iardieu, de Fransche hjoge-sommissaris is *tifrans met die Amerika ansoh e regeering io.ver deze vraagstukken in besprek. De keizer.; De „Voiwa^rts" schrijtt o. a. over den lhiit- schen keizer1 i De naaste toekomst zal de beslissing1 moeten brengen, waarvan de ontzaglijke strekking nie mand verborgen kan blijven. Ze kan zoo uit vallen, dat de soeiaa l democratisc he leden uit de regeering treden, waartoe ze ongetwijfeld het recht hebben. Hun aftreden zou echter gelijk staan met het inzakken van de volksregeering en daarmee tevens van den ghodslag, waarop de aangeknoopte onderhandelingen ijver wapenstil stand en vrede berusten. V- j Het blad wijst dan op den ernst van het be sluit, dat „de tot nu toe anders denkenden" moet treffen en op de noodzakelijkheid, dat zij het doen, „want lang is de tegenwoordige troebele toestand niet te di'agen." j De kolonië.n. „Weekly Journal" spreekt de hoop uit, dat de Duitsohe koloniën niet geplaatst zullen worden on der een internationale organisatie, aangezien kolo niën evenals kinderen niet gelukkig kunnen zijn, als zij worden opgevoed door een commissie in plaats van door hun ouders. Volgens den schrijver zou de meerderheid van het Britsche volk en van de dominions zich verheugen, indien Amerika het protectoraat op zich wilde nemen over een groot gedeelte der voormalige Duitsche kolonies. ITALIAANSCH FRONT. De Italiaanschie staf meldde gister: De oorlog tegen Oostenrijk-Hongarije, die on der de hoogte leiding van X M. den koning, het Italiaanse he leger den 24en Mei 1915 begon, is gewonnen. 1 De reusachtige slag, die den 24en October begon, en waaraan 51 Italiaansche, drie Brit sche, twee Fransche, een Tsjecho-Slowakisdh en een Amerikaansch regiment deelnamen, tegen 63 Oostenrijk-Hongaarsohe divisies is geëindigd. De voortdurende en zeer vlugge opmarsch van het 29e legerkorps naar Trente, de op marsch van het 7e, 6e en 4e leger veroor zaakten de ineenstorting van het gefieele vij andelijke front. Van de Brlenta tot de Torre heeft de on weerstaanbare stoot van het 12e leger en de cavalerie-divisies den vluchtenden vijand steeds verder teruggedreven. t Het Oostenrijk-H-omgaarsche leger is verstrooid, het heeft zeer grloote verliezen geleden in den haidnekkigen strijd der eerste dagen. Bij de vlucht moest het een buitengewoon groote hoe veelheid materiaal achterlaten. Ongeveer 300000 gevangenen zijn gemaakt en niet minder dan 5000 kanonnen veroverd. Het Britsche communiqué meldt: Het 10e leger bereikte het Tagliamento-front. Op verschillende plaatsen trokken we de riviejr over. Bij de troepen die de rivier overtrokken is ook het 3e Amerikaansche regiment, dat deel uitmaakt vna de 31e Italiiansche divisie. De 43e divisie nam duizenden gevangenen. Het aantal is nog niet geteld, doch wordt geschat iop meer dan 20 000. Tevens maakten ze honderden kanon nen buit. j OP DEN BALKAN. Van Fransche zijde meldt men Tengevolge van de verovering van Belgrado door de Servische troepen zijn de verslagen Buitsche en Oostenrijksche troepen naar den rechteroever van de Donau teruggetrokken. Het tweede Servische leger heeft de Bosni sche gtens bereikt Bijna geheel Servië is bevrijd. Het eerste Servische leger, dat Belgrado is binnengetrokken, heeft aan alle jgevteebtein deelgenomen, en is zonder oponthoud in voortdurend nauw contact met den vijand, dien het op de hielen zat, ofschoon het dikwijls slecht geapproviandeerd' was voorwaarts gerukt, gedreven door den wil tot eiken prijs te overwinnen. De 'geallieerden, die aan de zijde van liet Servische leger oprukten, hebben al het moge lijke gedaan om den vijand te vernietigen. ALLERLEI NIEUWS. Volgens een telegram uit Pitsen heeft het Tsje chische Nationaal Comité bezit genomen van de Skoda-fabrieken. Alle Duitsche werklieden zijn ontslagen Graaf Schwerin Loewitz, voorzitter va,n het «(Pruisische) Huis van' afgevaardigden, is gister! middag in zijn ambtswoning te Berlijn overleden. De „Gei'mania" meldt Van Duitschen aknt zal generaal vin Winter- feldt de voormalige Duitsche militaire attaché te Parijs, de onderhandelingen nopens wapenstil stand aan het westelijke front leiden. De vluchtelingen. [De grens gesloten. Naai het Corr.-Bureau meldt heeft de Neder- landsche legeering, althans voorldopig, de grens voor tuch telingen moeten slvuiten, met het pog op den algenleenen gezondheidstoestand in ons land. Deze toch is zoowel voor de eigen be volking als voor de vluchtelingen een gevaar, wanneer 'Overbevolking ons tart. Eerst wanneer de vluchtelingen geleidelijk naar hun land terug gevoerd worden, kan van heropening van de grens sprake zijn Men seint uit Vlissingen: Naar wij vernemen, bestaat het plan een dienst te fliiganiseeren van Vlissingen haar Duinkerken vo,or het naar hun vaderland terugbrengen van de Fransche vluchtelingen. Voor dezen dienst zullen worden bestemd de mailboot Prins Hen drik van de Maatschappij Zeeland en drie Koo ien van de Batavierlijn, die naar Vlissingen zul len komen. Waarschijnlijk zullen steeds twee boo ten hier afvaren en ook samen weder terugik'eeren. Reeds heden zouden hier vluchtelingen kunnen worden verwacht en in loodsen worden onder gebracht. Naar wij vernemenzijn Engelsche mijnvegers bezig het mijnenveld vóór de Belgische kust weg te nemen, om1 de route veilig te maken. De afvoer van vluchtelingen naar Frankrijk, zal vermoedelijk noig deze week aanvangen. De vluchtelingen zullen daarvoor naar Vlissingen worden gebracht, (c(m van daar over zee naar Frankrijk te gaan Havas seint uit Parijs De Fransche minister van marine heeft last gegeven, (jnmiddellijk in huur te. nemen vier stoomschepen, welke de Nederlandsche regee ring ter beschikking van de Fransche regeering heeft gesteld voor het terugbrengen van Fransche uitgewekenen van Nederland naar Frankrijk. Er zat een dagelijksche heen- en terugreis tusschen Nederland en Frankrijk worden gedaan, zoodat er eiken dag twaalf honderd uitgewekenen kun nen worden vervoerd. Waarschijnlijk zal' een Fransch schip gevoegd worden bij de schepen, welke de regeering in Den Haag met zoo vriend schappelijke dienstvaardigheid heeft aangeboden en zal het terugbrengen van de uitgewekenen kun nen worden bespoedigd. Wolff seint uit Brussel dato 1 Nov.: Hier Doopt het hardnekkig gerucht, dat van heden af de Hnllandsche regeering d© grenzen voor Belgische en Fransche vluc'htelii^gen gaan sluiten. Daar geen steekhoudende argumenten Voor zulke maatregelen gevonden kunnen worden, wordt tamelijk algemeen aanigënomen, dat de En tente beproeft op Holland met betrekking tot deze kwestie 3fuk uit te oefenen in de hoop dat de geweldige massa vluchtelingen aan den Duit schen staf militaire moeilijkheden in den weg zou leggen Algemeen leedwezen wekt de ge dachte pfver het lot van de vluchtelingen, Wan neer het bericht bevestigd zou worden. Van den Duitschen staf kan niet verwacht warden, dat hij zich door de verzorging van Se vluchte lingen in zijn militaire maatregelen zat' laten hinderen t Het is niet aan twijfel onderhevig, dat de nood van het steeds groeiend getal Vluchtelin gen, die op een steeds kleiner wordend terrein wprden samengedrongen, in bedenkelijke mate verergert en dit te meer nu bet Belgische natii> nale comité voor de hulp van het Duitsohe Rpto- de Kruis, bij de verzorging van de Vluchtelin gen heeft bedankt. i Wijziging der huurwetten. Onder dagteekening van 25 Jui j.l. richtte de Nationale Huuidcrsbond tot de Koningin een advies met uitvoerige toelichting, houdende be zwaren tegen de uitvoering der Huurcommissie- en Huuiiopzeggingswet. "Bij schrijven van 2 No vember berichtte de minister van justitie den bnod, dat hij oveiWeegt wijziging van een of meer bepalingen der HuuropzeggingsWet, waar door de goede werking dezer wet kan warden bevorSerd. j 1 Vergoeding voor kostwinnerschap Voor het jaar 1918 worden de vergoedingen door het Rijk uit te betalen aan in militairen dienst zijnde kostwinners geschat op ruim f31 millioen j Het Kamerlid Van Kol. Het Eerste Kamerlid de heer van Kpl is gis teren-middag 2 uta' in Zeeuwsch-Vlaanderen over de Belgische gi'eris getrokken om zich naar Birug- ge te begeven. i r dhr. Loudon naar Parijs Naar men zegt, is het plan, dat jhr. Loudone de gewezen minister van buitenlandsche zaken, in de een of ander» hoedanigheid aan ons ge zantschap te Parijs zal worden verbonden. I ll'-i De diensttijd van het spoorwegpersoneel. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeni- ging van spoior- en tramwegpersoneel1 heeft zich naar wij vernemen, opnieuw tot den minister van Waterstaat gewend en zijn bemiddeling in geroepen, opdat bij de vaststelling van de nieu we dienstregeling meer rekening wordt gehouden "jnet de noodzaak van diensttijdverkorting voor1 alle categoriën. De aandacht werd gevestigd op het groote belang om het spoor- en tramweg personeel' geschikt te doen blijven voor behoor lijke dienstvervulling Zeehrugge. Te 's-Giaveuhage is aangekomen de heer II. H v. d. Haert, Consul van Nederland te Brugge Blijkens door hem gedane mededeeling in hij in de eerste plaats in het bezit van twee scheeps journalen, één van de „HoJlandia" K.W. 169 en één van de „Neeri'andia III" K. VV. 38, die door hem aangetroffen zijn in eene woning te Brugge eri voor belanghebbenden wellicht van belang kunnen zijn. Voorts deelde de heer v. d. Haert mede, dat te Zeehrugge de schepen „Zaan stroom", „Get- deriand" en „Niobe" door de Duitschers voor de ontruiming van die plaats tot zinken zijn ge bracht. Wellicht kunnen deze schepen echter n,og eglicht worden. i Vervolgens werd door hein nog.een en an der medegedeeld omtrent de tjalkschepen. „R,oel- fina" en „Agina" en de iceraartuien K. W. 72 en K W. 884. Daar wellicht door belanghebbenden nadere inlichtingen gewenscht worden, heeft de beer v. d. Haert zich bereid vveririaard Woensdag 6 dezer van 10 tet 12 uur in een der lokaliteiten van het departement van Buitenlandsche Za ken eventueeei'n belangstellenden te woord te staan. 1 Onbepaald (klein) verlof. In het genot van onbepaald (klein) verlof wpr den .gesteld lo. In het tijdvak van 14—17 Januari 1919: a. de onderofficieren, korporaals en manschap pen van de militieliohting 1915 der vesting-artil lerie, die ingelijfd zijn in het tijdvak van 16—20 October 1915; I b. de onderofficieren, korporaals en manschap pen van die landstormjaarklasse 1914, die in dienst gesteld zijn in het tijdvak van 14 Octo ber 1915 bïj de infanterie, dje vesting-aritillerie, de genie en den nwtordienst, met uitzondering van hen, genoemd onder 2ko. c. de onderofficieren, korporaals en manschap pen van de landstormjaarklasse 1913, die in dienst gesteld zijn in het tijdvak van 8—10 No- ember 1915 bij' de infanterie, de wielvrijdiers en den mtetoidienst; d. do onderofficieren, korporaals en manschap pen van de landstoilmjaarklasse 1913, die 21 December 1915 in dienst gesteld zijn bij de g|e- nie, met uitzondering van hen, gtenoemd onder 2o 1 1 2o. op 28 Februari 1919 de onderofficieren, korporaals en manschappen van den militairen telegraafdienst, bebaorende tot de landstormjaag- kiassen 1914 en 1913, die in dienst gesteld zijn on derscheidenlijk in het tijdvak van 1—4 October 1915 en op 21 December 1915. Handel via Engeland. I-Blijkens door de N. O. T. ontvangen mede- deeling volgt de Britsche Regeering de volgen de regelen voiar de verscheping via Engeland van goederen uit Nedjeriland: 1. Goederen voor de Nederlandsche Koloniën moeten uit en qpar Engeland in Nederlandsche schepen wonden veryoerd. 2 De verscheping van goederen naar andenei onzijdige bestemmingshavens zal in overweging worden genomen wanneer deze naar Engeland worden gebracht in onzijdige schepen; maar fa ciliteiten Idervoor kunnen niet worden toegezegd. 3 Wanneer men gioedieren uit Nederland naar andere bestemmingshavens wenscht te vervoeren met Fngeti'sohte schepen, mioet hiertoe vooraf een vei'zoek worden gericht aan het Ministerie van Scheepvaart, opdat het loortogshandelsdeparte- ment voldoende gelegenheid heeft, na te gaan of er aanleiding bestaat de verscheping toe te staan. In alle gevallen mjoeten do goederen voorzien zijn van certificaten van oorsprong. De gisting under de militairen. Naar liet ,,Utr. Dagbl." bericht heeft Zateir- dag de Minister van Oorlog de kazerne der veld artillerie te Utrecht bezocht, in verhand met bet feit, dat, ook daar deze week was geklaagd over te weinig eten door de manschappen. Men wist van de komst van den Minister niets af; plot seling vernamen de in de kazerne dienstdoende officieren, dat minister Alting von Geusau in de kazerne was. De Minister sprak met verscheidene militairen ©n informeerde naar de motieven hun ner klachten; later onderhield hij zich óók met eenige officieren en sprak ook met dezen lover den aard der grieven, die, zooais men Weet, spe ciaal het eten hadden betroffen, de te kleine porties. De manschappen wisten niet dat het de Minister was, die hun naar een en ander vijoteg) deze had den officieren nadrukkelijk ver zocht hem niet met „excellentie" aan te spre ken, zoodat de soldaten in het onwetende zouden blijven wie het was die tegenover hen stond, liet bezoek duurde glerui'men tijd. Toegang verboden. Naar wij' vernemen is den propagandist van de S. B. P. den heer L. de Visser het gebied tusschen Maas en Schelde door den comman dant te Hellevioetsluis Verbidden. Cacao vrijgegeven. Naar wij vernemen hebben de bemoeiingen der N. 0. T. thans geleid tot bet Vrijgeven der met de Kennemeriand hier te lande aangevoerde partij cacaoboonen, groot 3350 balen of 500 tor.. Onze vertegenwoordiging in Amerika. Naar wij vernemen, zal' als handekittaché aan ons gezantschap te Washington worden toege voegd de heer Valstar, secretaris van de N. O. T„ die op het «ogenblik te Londen is voor de «economisch© onderhandelingen. Belgisehe kolenmijnen. Wolff seint uit Berlijni" Den len dezer heeft baron von der Lanckan, de chef der politieke afdeeling in Brussel, tot den Spaanschen gezant, met verwijzing naar een onderhoud over de Belgische kolenmijnen, welke door de maatregelen, welke het militaire belang eischt, bedreigd schijnen, de volgende vragen ge richt Zullen dé onzijdige regeeringen van Spanje en Nederland bereid zijn, alle 'Belgische kolen mijnen, na de ontruiming door de Guitsche troe pen, onder hare bescherming te stellen en tegen over de keizeriijke regeering de garantie te ge ven, dat geemerlei ontginning der mijnen tijdens den duur der vijandelijkheden plaats vindt? Zul len de genoemde regeeringen ook waarborgen, dat in dit tijdperk de voorhanden voorraden steenkool ongebruikt blijven, met uitzondering van de hoeveelheden, welke voor het in stand houden der kolenmijnen beslist nocdig zijn? Ten slotte verzocht baron von der Lancken een ant woord, zoo mogelijk per omgaande, op de vraag, welk standpunt de Belgische regeering en haar hondgenooten ten :opzichte van een dergelijke over eenkomst zullen 'innemen. Militaire ongeregeldheden. De door den minister van oorlog onder voor zitterschap van jhr. mr, de Jonge, oud-minis ter van oorlog, ingestelde commissie van onder zoek in verband met de militaire ongeregeld heden van de laatste dagen is gisteren in een der lokalen van het departement van oorlog geinstalleerd. Daarbij heeft de minister van oorlog de vol gende rede gehouden Mijne heeren, De ernstige gebeurtenissen, die in de laatste weken op het gebied van orde en tucht hij de gemobiliseerde troepen hebben plaats gegrepen, hebben niet slechts in het leger, maar in het geheele land beroering verwekt. Ind erdaad niet ten onrechte, want de vraag is zelfs gesteld, of onze troepen nog wel vol doende betrouwbaar en in de hand hunner aan voerders zijn om naar behooren mede te wer ken tot verdediging van ons grondgebied en tot handhaving der neutraliteit. Ons volk heeft er recht op om naar waar heid en zonder aanzien des persoons te worden ingelicht omtrent de oorzaken en den omvang van de ongeregeldheden, die in de legerplaats bij Harskamp en elders hebben plaats gehad. Daarvoor heb ik u, mijne heeren, in com missie benoemd onder voorzitterschap van mijn ambtsvoorganger, den oud-minister jhr. De Jonge. Ik dank u allen zeer, dat u wel zoo spoedig gevolg hebben willen geven aan mijn uitnoodiging om in die commissie zitting te nemen. Aangezien ik meen te mogen aannemen, dat de commissie de behoefte zal gevoelen het onderzoek op verschillende plaatsen gelijktijdig aan te vangen, heb ik haar zoo talrijk ge maakt, dat zij gelegenheid heeft zich in eenige sub-commissie te verdeelen. Ik ben in de laatste dagen ook zelfstandig op onderzoek uitgegaan en heb daarbij als indruk gekregen, omtrent de oorzaken van een minder goeden geest onder de gemobiliseerde troepen, dat de soldaten van meening zijn lo. dat zij te weinig eten krijgen 2o. dat het voor hen bestemde rantsoen hen slechts ten deele bereikt 3o. dat de tarieven van vele cantines hooger zijn dan noodig is 4o. dat de maatregel van het intrekken der verloven slechts door zeer weinig officieren behoorlijk aan de soldaten verklaard. Het spreekt wel vanzelf, dat, indien dit ter vergelijking noodig wordt geacht, de com missie ook inlichtingen kan inwinnen bij troe- penafdeelingen, waar geen ongeregeldheden hebben plaats gegrepen. Ik zal u zeker niet behoeven te zeggen, dat het voor deze commissie, meer dan voor eeni ge andere, van belang is spoed te betrachten. En hiermede, mijne heeren, verklaar ik deze commissie voor geïnstalleerd. De heer jhr. De Jonge aanvaardde het voorzitterschap met een korte rede. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in de week van 31 Oct.6 Nov. Op bon 365 lx/2 ons kaas naar keuze. Op bon 367 1 reep chocolade, ongevuld, 121/» cent verpakt, 12 cent onverpakt. Op bon 369 pond suiker, 30 ct. per pond. Op bon 371 */i ons gort, 13 cent per pond, vanaf Zaterdag. Op bon 373 1 ons groene erwten, 11 cent per pond, vanaf Maandag. Op bon 375 1 ons zachte zeep, 14 cent per pond. Aardappelen. Op bon 385 1/t K.G. aardappelen op Dinsdag. Op bon 387 1 K.G. aardappelen op Woensdag. Veen- of zandaardappelen 5V| cent, kleiaard- appelen 8 cent per kilo, poters 7 cent p. kilo*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2