Dagblad voor Schiedam en Omstreken. '^lis-lfcffevailflRvarzekeri De Oorlog. 41ste Jaargang. Donderdag 7 November .1918 No. 12286 Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kanto-ortija no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, franco p. post ƒ2— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Incassokosten worden berekend. bij levenslange bij verlies van een duim; bij verlies van een Wijsvinger, ▼erlies van geheele j i rl i tp i t. L een hand, dood invaliditeit; voet of oog; ^e Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam Advertentien: 1—6 regels f 1.80; elke regel daarboven 25 ct. 3~ maaf plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden meaedeeliugen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden, üp alle advertentiën 20 °/o oiorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. bij verlies van eiken ande ren vinger Huitenlandsoli Nieuws De Wapenstilstand. HET ANTWOORD AAN DUITSCHLAND. DE DI ITSCIIE ONDERHANDELAARS RIJ FOCH. De secretaris van Staat, Lansing heeft het volgende bekend gemaakt aan den Zwitserschen gezant te Washington Mijnheer, Ik heb de eer, u te verzoeken, de volgende mededeeling te willen overbrengen aan de Duitsche regeering. „lil mijn nota van 23 Oct. 1918 heb ik u bericht dat de president zijn correspondentie met de Duitsche autoriteiten had doorgezon den aan de regeeringen, met welke de Ame- rikaansche regeering is geassocieerd als oorlog voerende partij, met het voorstel, dat, indien deze regeeringen geneigd waren om een vrede te sluiten, op de aangeduide voorwaarden en beginselen, aan hun militaire raadgevers en aan de militaire raadgevers der Ver. Staten zou worden verricht, aan de regeeringen die tegen Duitschland geassocieerd zijn, de voorwaarden voor te leggen, die ten volle de belangen der betrokken volken zouden waarborgen, en die aan de geassocieerde regeeringen, de onbeperkte macht zouden laten om de bijzonderheden van den vrede te waarborgen en af te dwingen, in welken de Duitsche regeering had toege stemd, vooropgesteld dat zij (militaire raad gevers) zoo'n wapenstilstand mogelijk achten uit militair oogpunt. He president is thans in het bezit van een n'emorie met beschouwingen van de geallieerde regeeringen over deze correspondentie, welke a's volgt luidt„De geallieerden hebben nauwgezet de correspondentie overwogen, die heeft plaats gevonden tusschen den president der Ver. Staten en de Duitsche regeering. On der voorbehoud van de hier volgende punten, vei klaren zij zich bereid om vrede te sluiten niet Duitschland op de voorwaarden, die de President heeft geformuleerd in de presiden- Leele toespraak tot het Congres, op 8 Januari 1918 en op de aanvullende beginselen in zijn latere toespraken verkondigde. Zij moeten er echter op wijzen, dat punt 2, betrekking hebbende op wat gemeenlijk wordt omschreven als de vrijheid ter zee, vatbaar is voor verschillende uitleggingen, van welken zij er enkele niet kunnen aanvaarden. Zij moe ten dus voor ziehzelven op dit punt volledige Vrijheid voorbehouden wanneer zij ter vredes conferentie komen. Verder verklaarde de president in zijn toe spraak tot het Congres op 8 Januari als voor Waarde voor den vrede, dat het bezette gebied zoowel moet worden hersteld als ontruimd en bevrijd, en de geallieerde regeeringen ge voelen, dat niet mag worden toegelaten dat er twijfel blijft bestaan omtrent wat deze voor waarde beteekent. Zij (de geallieerde regee ringen) verstaan er onder dat door Duitschland vergoeding zal worden gegeven voor alle schade toegebracht aan de burgerbevolking over de geallieerden en aan hun eigendommen door den aanval van Duitschland te land en ter zee en in de lucht. De president draagt mij op, mede te deelen, at hij instemt met de interpretatie gegeven m de laatste paragraaf van het hierboven ge fleerde memorandum. Voorts draagt de pre sident mij op u te verzoeken de Duitsche re geering ervan te verwittigen, dat maarschalk ch gemachtigd is door de Amerikaansche legeering en de geallieerde regeeringen om be- oorlijk geaccrediteerde vertegenwoordigers van de Duitsche regeering te ontvangen en hun |ie voorwaarden voor een wapenstilstand mede e deelen". Het antwiopii'd van Wilson op de laatste Duit- sclle np,ta is te Berlijn ontvangen. De afvaardiging van Duitschland om met Foch OVfit de voorwaarden van den wapenstilstand te spieken, is reeds bij den maarschalk aangiek> lien I WESTELIJK FRONT. De Franschen hebben zeer aanzienlijke vor- eJingen gemaakt, g iet middagcommuniqué meldde reeds, dat arzy (ten W. van het Sambre-kanaal) was bezet en de Franschen ten N. van de Marle Marfontaine, en Roharys voorbij waren. De Ita lianen hadden le Thuel veroverd en stonden ten Z O. van Montcornet. Ten VV. van Jlethel was Darby genomen terwijl de Aisne tusschen Rethel en Attimiv op vele plaatsen was overschreden. Het avondcommunique geeft wel het door slaand bewijs van den" buitengewoon snellen opmarsch der Franschen. De Fransche staf meldt: De Franschen zijn onvermoeibaar heel Jen dag de Duitschers blijven vervolgen. Op het breede front tusschen Sambre en Maas hebben de Fransche legers, plaatselijken tegenstand brekend, een belangrijken vooruitgang gemaakt op bepaalden punten meer dan 10 K.M. en tal van plaatsen met burgerbevolking bevrijd De Duitschers moesten verontrust, bij hun overhaasten terugtocht kanonnen en een aanmerkelijke hoeveelheid materiaal in den steek laten, hetgeen nog niet kon worden ge teld. Overal zijn den Franschen gevangenen gebleven. Ten O. van de Sambre hebben zij de oos telijke zoomen der bosschen van Nouvion en Begnaval bereikt. Verder zuidwaarts namen ze Fontaine-les- Vervins en de stad V ervins, teu N. waar van de voorhoeden oprukken. Aan gene zijde van de Serre houden ze Harv en la Gerrerie bezet. Meer naar het O. schoven de Franschen na Montcornet te hebben bezet, hun linies tot voorbij le Hocquet Renneval en Delignon. Het Italiaansche korps dat nauwe voeling met hen houdt, heelt met geweld van wapenen de Hur- tout overschreden en ondanks het hardnekkig verzet Rozoy-sur-Serre vermeesterd. Op het front ten N. van de Aisne staan de Franschen op meer dan 12 K.M. noordelijk van Chateau-Porcier op de algemeene linie Hardoye, zuidrand van Chaumont, Porcien, Doumely Degny, Herbigny en de spoorlijn van Rethel naar Liart. De stad Rethel is in de macht der Franschen. Met bewonderenswaardige aandrift verder noordwaarts stootend, hebben ze tegen vier uur in den namiddag Dyonne op zes K.M. benoorden Rethel bereikt. In deze streek heeft de bransche ruiterij gechargeerd en daarbij een batterij van stukken van 77 m.m. hene vens een van stukken van 105 m.m, genomen, waarbij ze drie officieren en kanonniers gevan gen namen en bespanningen bemachtigden. Verder rechts rukten ze deze algemeenq Ii- me°p Yauzelles> Auboncourt-Vauzelles, Stor- cy-Bauthémont, Ecordal op zes K M ten N. van Attigny, Guincourt, Jonval, Cha'gny-les- Amont. J In de streek ten W. van de Bar hebben ze na Vendreese en bet beboschte terrein ten N. daarvan te hebben veroverd, hun linies tot gebralhtUC0UrL' g^en hun behoort, vooruit- De Engelschen staan voorbij het bosch van bereikt hüofdw«8Avesnes-Bavai Aulnoye, aan het knooppunt bezuiden Mau- beuge, is in Bntsche handen. Cartignies, Marbaia, Leval, Baisieux en Quie- bezetmn Z)JI1 CV0neens door de Engelschen Ds Duitsche staf meldde gisteravond Heftige aanvallen ten N.O. van Valenciennes. Lij Bavay cn bij Aulnoye aan de Sambre konden de tegenstanders de volbrenging van de tusschen Selve en Oise begonnen bewegin gen met hinderen. Van de Oise tot aan de Maas geen gevech ten van beteekenis. Op den oostelijken Maasoever nieuwe aanval len der Amerikanen. Ten O. van Dun konden ze wat veld winnen, voor het overige ziin ze mislukt. J DUITSCHLAND. Onlusten. Het „Hamburger Fremdenblatt" meldt uit T d, "aasse en Ledeboer telegrafisch naar Kiel zijn ontboden. Op het slagschip „Kaiser" hebben de offi cieren met de revolver in de vuist de Duit sche oorlogsvlag verdedigd. Zij werden echter door de manschappen overweldigd, welke de oorlogsvlag naar beneden haalden en de roode vlag heschen. Twee officieren, waaronder de commandant, werden gedood en verscheidene gewond. Van 4 compagniën infanterie, welke dezen nacht te Kiel zijn aangekomen, hebben zich 3 dadelijk bij de beweging aangesloten. De vierde werd ontwapend. Gedurende den nacht kwam cavalerie uit Wandsbek. Zij werd op 2 uur afstand van Kiel door de marinemanschappen met. geweervuur ont vangen en gedwongen terug te keeren. De soldatenbesloten, dat alle officieren in dc positie, die zij nu bekleeden, gehandhaafd zullen blijven, maar zich moeten voegen naar de bevelen van den soldatenraad. De levens- middelencontröle is in handen van den sol datenraad. Op verschillende punten in de stad staan machinegeweren. In Cuxhaven en Wilhelmshaven is alles rustig. 0.ok uit andere steden komen berichten over ernstige onrusten. Een Wioufftelegram uit Hamburg meldt: In Hamburg zijn de bedrijven in staking ge gaan. Het is tot uitspattingen en gewelddadighe den gekomen. Hetzelfde wordt uit Lubeck gemeld. Afgezien' van de buitensporigheden in eenige bedrijven, is geen particulier eigendom beschadigd. De bevol king verkeert niet in (gevaar. i Teekenend voor den toestand in Duitschland zijn de volgende manifesten, welke gisteren openbaar zijn gemaakt. De Rijkskanselier heeft den volgenden oproep tot het Duitsche volk gericht „President Wilson beeft vandaag op de Duitsche nota geantwoord en medegedeeld, dat zijn bondgenooten zichmet de 14 punten, waarin hij in Januari j.l. zijn vredesvoorwaar den samenvatte, behalve vrijheid der zeeën hebben vereenigd en dat maarschalk Foch de wapenstilstandsvoorwaarden zal mededeelen. Daarmede is de voorwaarde geschapen voor de onderhandelingen over vrede en wapenstil stand tegelijkertijd. Met het doel, aan het bloedvergieten een eind te maken, is de Duit sche afvaardiging tot het sluiten van een wa penstilstand en het aanknoopen van vredeson derhandelingen vandaag benoemd en naar het Westen vertrokken. De onderhandelingen zullen door ongeregeld heden en tuchtloos optreden in hun voorspoe- digen voortgang ernstig worden bedreigd. Meer dan vier jaar heeft het Duitsche volk eendrachtig en beheerscht het drukkende leed en de offers van den oorlog gedragen. Als op het beslissende oogenblik, waarop alleen volko men eendracht van het heele Duitsche volk de groote gevaren voor zijn toekomst kan afwen den, de binnenlandsche krachten falen, zijn de gevolgen niet te overzien. Handhaving van de tot dusver bewaarde rust in vrijwillige zelfbe- heersching is in deze den doorslag gevende ure, de onontbeerlijke eisch, die elke volksre- geering moet stellen. Dat ieder staatsburger de hooge verantwoordelijkheid beseffe, die hij, zich van dien plicht kwijtend, tegenover het volk draagt." De volgende nieuwe oproep van de sociaal- demiocnatiscbe partij1 aan de arbeiders is Ver schenen 1 i De gruwelijke volkénmoord spoedt ten einde, er kan niet aan worden gedacht, hem nog voort te zetten. Die vrled© komt en plaatst dte arbei dersklasse voor de moeilijkste politieke taalt. In politiek opzicht zal' het er om gaan de verwor ven democratische vrijheden te Verzekeren en uit te breiden. Degenen, die door hun rampza- hgte politiek die schuld zijn van het ongeluk van ons volk, moeten van hun plaatsen verdwijnen. He daartoe noodzakelijke stappen zijn gedaan voor niemand mag halt worden gehouden. Economisch gaat het er om de volksvoeding te waarborgen en den overgang naar den vredes toestand te bewerkstelligen De meeat zorgvuldige organisaties der arbeidersbemiddeling, alsmede een rijkelijke ondersteuning der werkeloozen, is noodzakelijk1 opdat niemand verhongert. Deze taak kon echter .onmogelijk! worden verricht, wanneer allés 't onder'ste boven gaat. Het gaat thans om u en uwe kinderen. Bewaart daarom de eensge zindheid, bezonnenheid en tucht. Geen Russische toestanden, doch vast aaneengesloten voorwaarts naar de doeleinden van de democratie en het so cialisme OOSTENRIJK-HONGARIJE. Tusschen Most ar en Montenegro dolen meer dan 100 000 Opstenrijksch-Ronganrsche soldaten, die op vervoer naar hun tanden wachten. Reuter verneemt-' De Hongaren hebben zes Duitsche divisies aan den Dpnau onder Mackensen niet door Hongarije willen raten terugtrekken. Men mag daarom aan nemen, dat deze troepen ons in handen zullen vallen. De Duitsche infanterie en artillerie in Kauka- sië, die bevolen is, overland naar Duitschland terug te keeren. zal eveneens waarschijnlijk in gevangenschap raken. De Weensche correspondent van de „Vos- sische Ztg." spreekt de geruchten over een een aanstaanden troonsafstand van Keizer Ka- rel tegen. Veeleer hoopt de keizer met steun van Entente-troepen zijn oude plaats te kun nen hernemen. Dat zegt men althans in de kringen der Duitsche nationale vergadering, waar ook verluidt dat dadelijk op de bezetting van Weenen door EnLente-troepen een staats greep ten gunste van de dynastie zal volgen. De ambtenaren, vooral de hooger geplaat ste, die de omwenteling met verbeten woede hebben aangezien, werken het nieuwe bewind nu reeds met alle kracht tegen, en zijn in hart en nieren entente-gezind. SERVIë. De Fransche troepen hebben de bocht in den Dionau bij Orsova bezet. In Hongarije houdt de ontreddering aan. Een groot aantai Servische gevangenen keert naar hun eigen land. terug, daar bij door de Hongaaxsche bevolking gesteund. AMERIKA. De „Times", de Wond" en de bladen der de mocraten erkennen, dat de republikeinen in het volgende congres de meerderheid zullen hebben. De „Times" beweert, dat de republikeinen een meerderheid verwierven van 4 stemmen in den Senaat en van 19 in het Huis van Afgevaardigden ALLERLEI NIEUWS. Reuter meldt uit Londen Er zijn merk waardige cijfers openbaar gemaakt over het succes van het convooistelsel. Ongeveer 26 millioen ton voedsel err 35 millioen ton muni tie zijn per convooi naar dit land gestuurd en het percentage der verloren gegane voedsel- schepen is van tien op één teruggegaan. De zen zomer zijn 307 schepen, met een inhoud van 1.466.000 ton, met Argentijnsche tarwe naar Groot-Britannië, Frankrijk en Italië ver trokken er ging slechts één schip verloren. Van begin 1917 tot October 1918 gingen slechts 53 schepen verloren van de 5722, die den kolenhandel op Frankrijk onderhielden. Eén convooi Amerikaansche troepen op Brit- sche schepen voerde 30.000 man aan. Het aantal geconvooyeerde schepen tusschen Juli en October 1918 bedroeg 85.772 en de verlie zen slechts 433. Het verkeer van en naar liet Vereenigd Koninkrijk is in de drie kwartalen van dit jaar met een derde toegenomen, ter wijl het risico slechts de helft is van wat het was. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag, G November, MILITAIRF INTFRPEI.LATIES. Vocrtg:eg;aan wordt met de interpellaties-Kruyt, Tioelstra, Ter Laan (Den Haag) en D u ymiep van Twist ovei' het militair beleid ien de mili taire (ongeregeld hieden. De Minister van Oorlog, de heer Al ting viom Ge us au, vervolgt zijn gisteren-middag af gebroken rede. Het bewaren van den goéden geest en de orde en tucht in het leger is een buitengewoon moeilijke taak'. De minden' goede geest moet gilootendieels geweten worden aan het feit, dat velé officieren die niet voldoende medeleven met den troep, nog te veel vast houden aan .oude begrippen en oudonvetsche opvattingen. In dit opzicht zal de hand krach tig aan den ploeg geslagen moeten worden. Het intrekken der verloven was een belang rijk feit, omdat het verlof een der voornaamste prikkels voior goede plichtsbetrachting is. D,e maatregel was onvermijdelijk, omdat de oorlog zich tot vlak hij onze grenzen verplaatste. Spr. 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1