had verwacht dat de officieren de soldaten vol doende hadden ingelicht. Dat schijnt helaas niet te zijn geschied, In den vervolge moeten uitdrukkelijk bevelen daartoe gegeven worden. De maatregel is weer ingetrokken toen de strijd aan de grens slepende bleef en de hoop op een wapenstilstand gippter werd. De loestand ver andert bijna met den dag. Van het verlof zijn uitgestoten allen die deelnamen aan de onge regeldheden; de goeden zullen niet lijden on- dei de kwaden. In de Vlasakkers is de order reeds in dien geest opgevat. Wat er in de Hafskamp is geschied, blijkt uit het rapport van de commissie. Daags na de intrekking van de verloven vertoonde zich een geest van ontevredenheid, die zich al spoe dig uitte in het gooien met steenen. De offi cieren trachtten de mannen te kalnieeren. Het gelukte niet. Twee officieren weiden gewond. Fén officier heeft twee revolverschoten gelost. Daarop zijn de mannen naar de officierscan- tine gegaan en hebben daar den inhoud ge- geplunderd en werd brand gesticht. Vele sol daten kwamen daar kijken, zoodat het kamp in rep en roer kwam. Bij den brand zijn veie patronen ontploft en dit leidde tot een paniek. De electrischf lampen doofden, omdat kort sluiting ontstond. Er werd krachtdadig inge grepen. De hiootgene officieren .leden weinig of niets. De subalterne officieren traden krachtig op en trachtten de manschappen meester te wor den, maar velen vluchtten zelfs naar andere steden Successievelijk zijn allen weer teruggekomen. Cmdiooden of gewonden zijn niet te betreuren. De oorzaak van de ongeregeldheden was aller eerst de intrekking der verloven en de voeding was onvoldoende. Met revolutionnaire roeringen had alles niets te maken, evenmin was sprake van een militair .oproer. De houding der officieren was op leen en kele uitzondering na, slap en weifelend! Spr. heeft den indruk, dat geen revolution- naire opzet in het spel is, maar wel veie klachten over de verloven, do voeding en het gebrek aan tact hij de «officieren. Vele officie ren zullen niet in hun hevel gehandhaafd wor den. De raddraaiers zullen voor den Krijgs raad verschijnen. Het regiment moet natuur lijk uit de Harskamp weg. Het is niet goed «lat dit regiment nog zoolang daar is gebleven. Over de relletjes in andere plaatsen kan sp(r. nog niets meedeelen. Spr verklaart, dat hij de reorganisatie van het otlicierskorps in modernen zin zal ter hand ne men, Bij dien hervortningsarbeid zal hij bezwaar lijk kunnen blijven steunen op d.en tegenwoor- digen Opperbevelhebber, die niet getoond heeft den modernen geest te vatten, niettegenstaande ai zijn voortreffelijke eigenschappen als mensch en als officier. Nadat spr. dit heden-ochtend den Opperbevelhebber had kenbaar gemaakt, heeft deze nog heden zijn verzoek om ontslag inge diend. (Beweging. Teekenen van goedkeuring.) Spr. had geen bezwaar om eenige inlichtingen te «geven ovet' onze weermacht. D;e zinsnede over de verlichting van den mobilisatie-druk is duidelijk. Zoolang echter de toestand blijft zooals hij thans is, kan daarvan geen sprake zijn. Van volledige mobilisatie is allang geen sprake meer. Meer dan de helft van ons leger is met langdurig verlof naar huis. Door op heffing van de depots kan verlichting worden verkregen. De lichting 1919 tweede gedeelte is met het oog daarop niet opgeroepen. De op leiding zal geschieden bij het ve.dleger. De heer Marchant (V.-D.): Eindelijk! De Minister: Ik ben pas twee maanden minister. De heer Marchant (V.-D.): Het heette mi litair onmogelijk. De Minister: Door dezen maatregel zullen 22000 man vrijkomen en zal het kader beter zijn, omdat nu een deel' aan het veldleger wordt onttrokken. i i Op ruime schaaf zuliien bijzondere verloven verleend worden. Het aantal dat vrijwillig on der de wapenen is bedraagt 16.000. Daardoor wondt het geven van verlof aan anderen moge lijk Dat stelsel Loiopt in de richting1 van gelei delijke demobilisatie. Vermeerdering van de trei-i nen is niet mogelijk. Niet langer zullen de nieuwe soldaten nieuwe kleederen en nieuwe wapenen ontvangen. Ver dere afwerking van linies en stellingen en vanl geschut zal worden stopgezet. Spr. is incognito in de Vlasakkers geweest en werd daar voor een journalist aangezien. De manschappen verklaarden, dat zij wel dege lijk eten genoeg hadden. „Zet dat nu maar in de krant" zeiden zij. Spr. doet dat en kiest als krant de Handelingen. Spr. verklaart voorts dat hij bereid is een 'loet van de militaire voorraden ter beschikking te stellen van zijn ambtgenoot van Landbouw. (Applaus). De heer Kruyt (chr.-soc.) repliceert. De heer Ter Laan (S. D. A. P.) spreekt waardeering uit voor de rede. Thans is meer medewerking gebleken dan ooit het geval was. Belangrijke maatregelen zijn toegezegd. Hiji blijft afkeuren, dat de heer de Jonge voorzitter is van de commissie, omdat deze van de oude richting is, Spr. dient een motie in, 'luidende: i De Kamer van meening, dat de geest in het leger zeer ernstig schade lijdt door de langdu rige mobilisatie, van ooideei, dat de buitenlandsche toestand niet eischt het leger op de- tegenwoordige sterk te gehandhaafd te houden, integendeel van gevoelen, dat voor de hand having onzer neutraliteit voldoende is de 2 jongste lichtingen, naast degenen, die vrijwillig in dienst blijven, .onder de wapenen te houden, noodigt de regeering uit overigens tot demo bilisatie over te gaan. De Voorzitter zegt, dat de heer Kruyi hem heeft meegedeeld, dat hij zoóeven heefi vergeten een motie in te dienen. Hij wenscht hem daarvoor alsnog de gelegenheid te geven. (Groot gelach.) De heer K r u y t (Chr.-soc.) stelt een (motie voor van aigeheele en onmiddellijke demobilisatie van leger en vloot. Beide moties komen tegelijk in behandeling. De heer D1 nynuer van Twist (A,-R;.) re pliceert. De heer T roei s tra (S D A P.) zegt, dat do algemeeno indruk ra, dat bevredigende mede- deelingen zijn gedaan. V.oor een motie van wan trouwen bestaat voor spr.'s fractie geen reden meer. De verklaringen van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken hadden spr. niet bevredigd. Z. i. konden die verklaringen wel duidelijker zijn, wil het volk ze begrijpen. Spr. betreurt het dat de Minister van Oorlog geen vertegenwpioudigers van de vakbonden in de commissie van onderzoek heeft aangewezen. Dc zig-zag handelwijze hij het intrekken en verleen en der verloven begrijpt spr. niet goed. 'J'wee maanden geleden zou de druk vermin derd worden; integendeel werd die druk 8 Oct. verzwaard; thans, nu de ééne Minister zegt dat het gevaar vpor ons land even dreigend is als altijd zegt de andere uitbreiding der ver loven toe. Dat is alles niet duidelijk. De heer Romans (R. K.) zegt, dat de belang rijkheid van de 5 interpellaties is weggevaagd door de belangrijke rede, van den minister, waar voor spreker- hem allien dank brengt. De regeering heeft getoond, dat de verschil lende vragen van den dag bij haar in goede handen zijn. De motie-Ter Laan acTit spreker geheel over bodig, wanneer men vertrouwen heeft in de regeering en dit heeft, de heer Troelstra. gezegd, dan moet men haar niet binden aan een bepaalde richting. De eischen van den dag maken dit niet wel mogelijk. De moitie-Kr'uyt wordt door spreker niet in ernst genomen. Wat het verwijt betreft, dat de Katholieken de lessen niet opvolgen van den Paus, meent spreker dat tiet thans midden in den wereldbrand niet de tijd is om idealen te verwezenlijken. Wij moeten thans rekening houden met crac- tische zaken. Na den oorlog zulfen ook' de Katholieken toornen, dat het ernst is met de ontwapeningsidee. Wat de commissie van onderzoek betreft, deze moet niet alleen deskundigheid hebben, maar ook vertrouwen en daarom had spreker gaane gezien dat ook mannen uit de vakbonden en uit het volk zelf, in de commissie zitting had den genomen. r Het is wel toevallig dat de periodieke ver loven, welke in handen liggen van den opperbevel hebber, zijn stopgezet, maar de Ministerieel© ve(r- toven als de economische en zaken-verloven niet. Wilde soms de opperbevelhebber zijn zin door drijven tegen den wil yan dei Regeering 'l Met genoegen heeft spr. gehoord, dat hel met de macht van den opperbevelhebber is gedaan, met Kent is een stuk militaire macht gebroken, welke voor de Kamer sinds 4 jaren niet te grijpen was. Het optreden van den opperbevelheb ber was steeds een soort neven-regeering van grapte macht maar zonder parlementaire ver- antwioptdelijkheid. i Is met den val' van den opperbevelhebber ook met dit instituut gebroken dan is spr, ten voile tevreden en ziet hij met vertrouwen de nieuwe richting van ons leger tegemoet. De beer Wijk (democratische weermacht) meent, dat een leger altijd zaï moeten blijven bestaan, maar dan een leger met democratische gevoelens in aanpassing van de burgermaat schappij De muiterij in den Harskamp heelt ons in dit opzicht veel gelieerd. 1 De hoofdoorzaak van alles is het gebrek aan tucht en in het handhaven der discipline door officieren en .onder-officieren. I Er worden te weinig paedogogische eischen ge steld aan de opleiding onzer officieren het be- raepscorps is absoluut onberekend voor zijn taak, daar heerseht een kastegeest die een vertrouwe lijke omgang met de soldaten in den weg staat. Daarin zit dan ook de groofe fout van onze militaire weermacht. Onze beroepsofficieren voelen zich te groot, maar ze zijn niet grjoot genoeg om daardoor ver trouwen te wekken. Met de veiiofs-officieren is het niet anders ge steld, hun opleiding geschiedt in dcnzeifden geest en met hetzelfde resultaat. Onze weermacht moet gedemocratiseerd worden, de conservatieve elementen moeten er uit en daarom heeft hrj met genoegen 's Ministers redevoering gehoord. Ten slotte dringt spr. aan op opneming van vertegenwoordigers der vakbonden in de com missie van .onderzoek en stelt een motie voor, om die commissie te benoemen .uit vertegenwoor digers van de vakbonden van officieren, onder officieren en soldaten De vergadering wordt hierna verdaagd tot mor gen 1 uur. j BINNENLAND. Rundvleesehdistributie. De minister vari landbouw, nijverheid en handel heeft aan de burgemeesters ter kennis gebracht, onder welk voorwaarden met ingang van 18 dezer de rundvleeschdistributie een aan vang zal nemen. Hij vestigt er de aandacht op, dat het voor een goede controle van het hoogste belang is, dat bij het slachten van de runderen wordt gestreefd naar centralisatie, en de minister deelt inede, dat het zijn wensch is, dat de runderen, welke bestemd zijn voor de distri butie van rundvleesch, voor een combinatie van gemeenten worden geslacht in één gemeente. In verband daarmede zijn 216 centrumge meenten aangewezen. Het aantal K.G. vleesch, dat voor elke ge meente beschikbaar zal zijn, zal worden be rekend a 0.2 K.G. per week per inwoner boven den leeftijd van één jaar. Voorts wordt een beperkte hoeveelheid (tot ten hoogste 10 pCt. van het rantsoen) boven het vastgestelde rant soen toegestaan voor het verbruik in restau rants, volksgaarkeukens, centrale keukens en daarmede gelijk te stellen inrichtingen, terwijl bovendien voor ziekeninrichtingen en huiszieken vleesch kan worden aangevraagd tot een rnaxi- mum-hoeveelheid van 24 K.G. per 1000 inwo ners per 4 weken. De burgemeester der centrumgemeente is verplicht, al het vet, afkomstig van de ont vangen runderen, in te leveren. - Voor de distributie van een wekelijksch rantsoen van 0.2 K.G. versch vleesch van goede qualiteit zonder been voor de burgerlijke be volking zullen noodig zijn 8000 runderen per week. De maximum-kleinhandelprijzen zijn vastge steld op: i'3.50 per K.G. voor eerste soort rundvleesch zonder been, als hoedanig zal zijn af te leveren ten hoogste 25 pet. van het ter uitponding verkregen rund of gedeelte van een rund, en op f 2 per K.G. voor tweede soort rundvleesch zonder been, als hoedanig zal zijn af te leveren ten minste 75 pet. van het ter uitponding verkregen rund of gedeelte van een rund. Voor ritueel geslacht rundvleesch is de prijs 10 cis per K.G. hooger. Voor hutspot, beenderen, kopvleesch en de z.g. afvallen zullen lagere prijzen gelden. Verloven. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft de volgende order uitgevaardigd In aansluiting aan mijn order d.d. 31 Octo ber 1918, bepaal ik, dat aan de corpscomman danten vrijheid wordt gelaten om in het ge stelde in de tweede alinea van mijn voornoemde order niet te begrijpen personen of groepen van personen, waarvan vaststaat, dat zij trouw zijn gebleven en hebben medegewerkt tot het bewaren of herstellen van de orde. Voorts zullen uitzonderingsverloven overeen komstig de daarvoor geldende bepalingen kun nen worden verleend aan alle militairen, voor wie daartoe dringende aanleiding bestaat. Eindelijk zullen, ingevolge last van den mi nister van oorlog, de bijzondere verloven, welke verleend zijn of' worden overeenkomstig de her haaldelijk gewijzigde N. O 1916 B 31, alleen dan mogen worden ingehouden, indien het be treft militairen, die zich hebben schuldig ge maakt aan ongeregeldheden ol' onkrijgstuchte- lijke handelingen, of wier aanwezigheid nopd- zakelijk is om te kunnen onderzoeken, in hoe verre zij hieraan mede schuldig zijn. Onthouding van deze bijzondere verloven zal echter niet langer mogen worden toegepast dan vereischt wordt voor het onderzoek of om de opgelegde krijgstuchtelijke straf te ondergaan. In aansluiting op het vorenstaande bepaal ik, dat onder „onkrijgtuchtelijke handelingen" ook moet worden verstaan het weigeren vhn of zich opzettelijk ontrekken aan medewerking tot herstel van de orde. Nederland en Rusland. Uis M,oskou wordt draadloos geseind: Na aanvankelijk de benoeming van burger Ro sing tot gevolmachtigd vertegenwoordiger van Rusland in Den Ilaaig te hebben goedgekeurd, heeft de Nederïandsche regeering thans verklaard de missie van Rasing liever niet té ontvangen De heer Oudendijk, de Nederïandsche gezant te Petroigrad, voegt hieraan toe, dat de Nederïand sche regeering niet 'gesteld is op vertegenwoordi ging van de Soivieticpubliek. Blijkbaar steunt Nederland het conservatieve Russische restauratieplan, d.i. het contrarevolu tionaire plan van de entente. De heer Oudendijk verklaart verder, dat de Ne derïandsche regeering, vreezlende, dat maat re go»' ten van de savietiegeering het gezantschap zul len belefflfen nuttig werk te doen, hem heeft te ruggeroepen. Hij vraagt een tlein |om te ver trekken, I Nederland heeft dus bestolen met de Russische voiksregeering te breken. Ongetwijfeld is dit een voortooper van de aïgemoene contrarevolutionaire samenzwering van de entente, die de neutralen tracht te verzamelen tot een contra-revolutionair offensief tegen de volksomwenteling in Rusiand. Het woord is thans aan de volksmassa's in Nedertand. Zulten zij toelaten dat Nederland wordt gebruikt voor een aanval tegen een volk's- ievolutie Een Soeiaal-Democratiseh Congres. Het partijbestuur der S. D. A. P., het Ned. Verbond van Vakvereenigingen en de Bond van Ned. Arbeiderscoöperaties heeft, naar „Het Volk" meldt, een oproep tot de moderne ar beidersbeweging gericht tot het. hijwonen van een congres, dat op 24 November gehouden zal worden, om de houding van de Nederïand sche sociaal-democraten tegenover de nieuwe wending in het wereldgebeuren te bepalen. Kostwinnersvergoeding. De minister van .oorlog heeft aan de burge meesters medegedeeld, dat het rondschrijven van 3 Juli 1918 er toe leidt, dat, wanneer de gezins- hehoeften worden geacht hooger te zijn dan het geen bij de opkomst van den dienstplichtige zui ver werd gederfd, het er voor wordt gehouden, dat dc dienstplichtige sedert zijn opkomst meer dan tevoren verdiend en aan zijn gezin of ver wanten afgestaan zou helt ben. Het komt den mi nister echter voor, dat er in het algemeen na de opkomst eenige tijd dient te verin open, om te kunnen aannemen, dat de dienstplichtige in den tijd, dien hij onder de wapenen doorbrengt, meer voordeel in het gezin zou hebben gebracht dan vóór zijn opkomst. Hij acht het daarom noodzake lijk, dat ten aanzien van de militiep.ichtigten en de landstormplichtigen, die nog moeten wor den ingelijfd of in werkclijken dienst gesle.d, het vergoedingsbedrag aanvankelijk in geen geval hooger wondt gesteld dan hetgeen hun gezin of hun verwanten door hun opkomst onder de wa penen zuiver derven ten tijde van de opkomst en dat eerst een jaar na den dag van hun opkomst de vergoeding wordt geregeld enkel naar de ge zinsbehoeften. De minister heeft den burgemees ters verzocht zich naar het vorenstaande te ge dragen van den dag af, waarop dit te hunner kennis wordt gebracht. Ernstige ongeregeldheden te Koedoes. (O.-I) (Officieel.) Van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië is telegrafisch bericht ont vangen, dat te Koedoes (afdeeling Koedoes der residentie Semarang) ernstige ongeregeld heden plaats hebben gehad. Inlanders bespot ten de deelnemers aan een Chinceschen optocht, waarop de Chineezen een der spotters te lijf gingen. Den volgenden dag trokken honderden ge wapende leden der Sarekat Islam naar de Chi- neesche wijk, en verbrandden en plunderden bij wijze van wraakneming oen aantal huizen. De politie kwam tusschenbeide en arresteerde verscheidene belhamels. Later verscheen de re sident met gewapende macht ter plaatse. De orde is thans hersteld. Een Chinees werd gedood, terwijl vier kinderen worden vermist, waarschijnlijk zijn deze in de vlammen omge komen. Ook onder de inlanders zijn enkele slachtoffers. Dienstplicht. Wetsontwerpen zijn ingediend, waarbij voor landweer, de militie en den landstorm zoo de heerscliende buitengewone omstandigheden na 31 Dec. a.s. nog voortduren het ver band te verlengen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatreg elen. Verkrijgbaar in de week van 713 Nov. Op bon 393 1 ons kaas naar keuze. Op bon 395 1 reep chocolade, ongevuld, 127» cent verpakt, 12 cent onverpakt. Op bon 397 1/t pond suiker, 30 ct. per pond. Op bon 399 1/i ons vermicelli, 8 cent per ons of 1/ï ons macaroni, 15 cent per ons. Op bon 401 1 ons groene erwten, 11 cent per pond, vanaf Zaterdag. Op bon 403 1/i ons gort, 13 cent per pond, of V2 ons Havermout, 16 cent per pond. Dinsdag en Donderdag 14 November. Aardappelen. Op bon 405 l/2 K.G. aardappelen op Donderdag. Op bon 407 1/t K.G. aardappelen op Vrijdag. Op bon 409 1 K.G. aardappelen op Zaterdag. Op bon 411 V2 K.G. aardappelen op Maandag. Op bon 413 Va K.G. aardappelen op Dinsdag. Op bon 415 1 K.G. aardappelen op Woensdag. Veen- of zandaardappelen 51/» cent, kleiaard- appelen 8 cent per kilo, poters 7 cent p. kilo. Suikerkaart. Op bon 12 isvarkrijgbaar l/, pond suiker. Kindermeel. Bon 38 kindermeel is deze week geldig. Verkrijgbaar 7« pond kindermeel 21 cent per VtPondi of pond maizena 55 cent per 7, pond. V i 1 c h. Op bon 290 en 391 verkrijgbaar 7» pond visch. Koffie. Op bon 40 van 1 tot en met 15 November 7, ons koffie. Op bon 41 van 16 tot en met 30 November 7, ons koffie. Kolen. In November zijn geldig bons nos. 14. 15, 16 en 17 ieder voor 7» eenheid 16 K.G. Steenkolen, bon 18 voor 1JS eenheid 84 stuks hulpbriketten bons 19, 20 en 21 ieder voor 7c eenheid 7i» H.L. geklopt® cokes.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2