Hot was .o>m 11 uur, dat de hoofdstad van Klankrijk aldus werd ingelicht over <le groo- te gebeurtenis, dié de definitieve overwinning dei Entente beteekènt. Duitsch stafbericht van gister-middag Bij den afweer van Amerikaansche aanvallen ten Oosten van de Maas hebben zich door wei- geslaagde tegenaanvallen onderscheiden het Bran- denbuigsche reserve-regiment infanterie 207, on der lui tenia nt-koiljonel Henning en troepen van die 192e Saksische divisie infanterie, onder luitenant- kolonel v. Zescfagu, commandant van het regi ment infanterie 183 Ten gevolge van de onderteekening van het waponsti 1 standsvertlrag zijn hedenmiddag op al le fronten de vijandelijkheden gestaakt. ALLERLEI NIEUWS. Te Antwerpen zijn onder de Duilsche bezet ting ernstige onlusten uitgebroken. Uit Weenen De Raad van State nam een wetsontwerp aan, waarbij Üiuitscb-Oiostenrijk tot republiek en tot bestanddeel van de Duitsche Republiek verklaard In Lmden pn Parijs is het sluiten van den wapenstilstand met gipmte geestdrift gevierd. De jeider der Opstenrijksche socialisten, dir. Victor Adier, is plotseling ten gevolge van een 1eioerte gtestor vten Alle lecrnteerinigen krachtens den militai ren dienstplicht-wét zijn in Engeland geschorst. Alle verzonden orproepingen zijn ingetrokken. Het „Hamburger Frenrdenblatt" meldt: de Keizerin toeft nioig in Duitschland. Ze is ernstig ziek. De kroonprinses is bij haar. In Brussel is, naar van de grens gemeld wordt, de bevolking tegen de Duitschers in opstand gekomen. Eergisteren is in het Duitsche kamp te Be- verloo (België) een opstand uitgebroken. Ver scheidene duizenden Duitsche soldaten, die zich in het kamp bevonden, schaarden zich onder de roode vlag. Er vormden zich twee par tijen, één bestaande uit aanhangers van den keizer en één uit voorstanders van de republiek. De soldaten, die partij voor den keizer had den gekozen, werden verslagen en vluchtten heden nacht met hun wapenen en artillerie naar de Nederlandsche grensposten aan de grens van de Kempen tusschen Loozen en Weert, waar /.ij gistermorgen de Nederlandsche grens overschreden en ontwapend werden. BINNENLAND. Ex Keizer Wilgelm. Aan liet „Hdbl." wordt gemeld Het is waarschijnlijk, dat men, in verband met het verblijf van den ex-keizer hier te lande, eene regeling treffen zal, die op zekere hoogte overeenkomst vertoont met de inter- neeringsbepaiingen. Voorloopig zal de ex-keizer te Amerongen vertoeven, Zijn gevolg zal te Arnhem worden geïnterneerd, voor zoover het uit militairen bestaat. Op het departement van buit.enlandsche zaken wordt ontkend, dat men te voren van de komst des keizers op de hoogte zou zijn geweest. Zijn aankomst moet een volkomen verrassing heeten. Eerst Zater dag schijnt sprake te zijn geweest van de reis, hoewel het plan daartoe reeds, vroeger moet zijn genoemd. Het is zeer waarschijnlijk, dat «Ie reis van den heer Van Ifeutsz in eenig verhand met de reis van den ex-keizer staat. Het wordt onwaarschijnlijk geoordeeld, dat de reis van den ex-keizer als een vlucht moet .worden beschouwd. Het feit, dat de keizerin, de kroonprins en de militaire leiding in Duitsch land is achtergebleven, verdient in dit verband de aandacht. Meer zou men moeten denken aan een staatsgreep met negatief karakter. De keizer zou door zich te verwijderen de moge gelijkheid van het vormen van contra-revolu tionaire bewegingen wenschen te belemmeren en de gelegenheid willen geven, dat de toe stand zich consolideert. Nu mist elke actie te gen de revolutie het door de ontwikkeling van de dingen aangewezen centrum en concentra tiepunt. Het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat de geallieerden thans eenig bezwaar zou den opperen tegen het verblijf van den keizer. Xlaar het Persbureau Vaz Dias verneemt, zouden de voorwaarden, waaronder den keizer is toegestaan te Maarn verblijf te houden, on geveer van gelijke waarde zijn als de geldende interneerings-bepalingen. Deze voorwaarden zouden uit courtoisie jegens den persoon van den voormaligen heerscher van het Duitsche Rijk niet worden openbaar gemaakt, maar men zou feitelijk van een inte*neering hier te lande van den ex-keizer kunnen spreken. Aan enkete vertegenwoordigers dei' pers heeft tie oudste zoon van 's keizers' gastheer, igraaf Carlos, g'ezariitschapsseciietaris te Sofia, 's avonds een onderhoud toegestaan. Een vrij scherpe controle onzer perskaarten en bijzondere toegangskaarten toen werd 't bange bek voor onzen auto geopend en daar na de zware deuren van hiet slotpleinwjj beklommen de hooge trap die over de slot gracht-naar de voordeur van het kasteel leidt. Bedienden in livrei openden ons de vjeugel- tteuren en voerden ons de hal binnen, waarin een verzameling kunstschatten, gelijk wij zei- de aanschouwden. Graaf Carlos trad ons daar tegemoet en leidde ons door een biljartzaal naar een ba nok-rookkamer. Een historische piek ij|ok alweer deze kamer; in 1672, toen Lo de wijk XIV in omoog was met clen prins der Nederlanden, 1 ageerde hij1 eenigen tijd op het destijds aan den heer van Rheede toe beboeren de slot, op last van bodewijk XIV werd het kasteel na zijn vertrek afgebrand. Alleen een stuk van den tonen bleef staan, waarvan de kamer, waarin wij ontvangen werden een deel vormde Graaf Carlios deelde ons mede, dat de gast vrijheid die de keizer thans op het slot geniet, hem door zijn vader is aangeboden op verzoek van de Nederlandsche regeering. Deze had graaf Carlos' vader, graaf God aid Alendhufg Rentinck, zijnde- de eenige Nederlander van dien niaam|. hijj jmjajndle vim den Commissaris^ der Koningin opgedragen de keizer voorloopig te huisvesten. Tot het gevolg van den keizei' behopren on der meer de stafofficier* graaf von Moltke, generat-ioberst von Frankenberg, freiherr von Stumpff en genetlahoberst von Hirschfelöt. In den loop van den avond vernamen wij' nog, dat, de keizer, die zich sinds een maand ongeveer in België bevond, ook den nacht van Zondag op Maandag in zijn trein heeft doorge bracht,. gelijk hij1 dat 'de laatste twee weken steeds deed. Soldaten van het gevolg die wij spraken, be weerden, dat de kroonprins verre van doodge schoten, veilig in Zwitserland zou zijn. Ook vertelden zij ons, dat de keizerin hij de ongte- re,geldbeden in Berlijn door den soidatenraad in bescherming was genomen; deze had om het slot te Potsdam een cordon getrokken en de nadering van ongewenschte elementen belet. De koninklijke familie. De Koninklijke familie is voornemens binnen kort wederom haar intrek te nemen in het Pa leis No,ordeinde te 's-Graverrhage. Een soidatenraad. Uit de besle bron verneemt het Correspon- dentiebureau, dat het bericht van Het Volk, als zou te Millimgen onder iciding van majoor de Bruin een soidatenraad zijn opgericht, uit de lucht is gegrepen. Postverbinding met Vlaanderen, De Maasb. verneemt, dat binnenkort een di recte postverbinding (geen aangetee'kende stuk ken) Zal worden ingericht van Utrecht op Brug ge (via Sluis) V|Oor geheel vrijgemaakt West- Vlaanderen. De graanschepen. Het stoomschip „Hollandia" is gisteravond 7 uur Doggersbank Noord gepasseerd. Het stoomschip „Frisia", van den Kon. Holl. Lloyd op reis van Zuid-Amerika naar Amsterdam met 3700 ton meel, is 9 de- der van Halifax vertrokken. De scheepvaart. Men meldt uit Amsterdam In verband met punt 17 van den wapenstil stand tusschen Duitschland en de geallieerden, volgens hetwelk alle door Duitschland voor neutralen ingestelde beperkingen van de scheepvaart worden opgeheven, hebben wij he- den een onderhoud gehad met verschillende voorname Amsterdamsche reeders. Daarbij bleek ons, dat omtrent de heropening van on ze scheepvaart speciaal die op Indië, nog niets te zeggen valt. Men vertrouwt echter, dat de regeeririg er voor haar deel toe zal medewerken, om de nog bestaande belemme ringen zoo spoedig mogelijk op te ruimen. Veel zal afhangen van de resultaten der oeco- nomische conferentie te Londen. Die zal be slissend zijn voor de heropening van onze scheepvaart. Intusschen is, wegens de afschaffing van de Duitsche geleitscheinen de vrije vaart, op Skan- dinavië gistermorgen heropend. Krijgsgevangenen. De Ministerraad heeft gisteren een bijeen komst gehouden. Daarin heeft het vraagstuk der herberging en voeding der in Duitschland verblijvende krijgsgevangenen der Geallieerde landen het onderwerp van een uitvoerige bespreking uit gemaakt. Deze krijgsgevangenen zijn uit hun gevan genschap in de kampen in West-Duitschland ontslagen. Zij begeven zich in de richting van de Nederlandsche grens en zullen, in ons land aangekomen, geleidelijk naar hun vaderland worden doorgezonden. Regeering heeft nu in voorbereiding de in stelling van een commissie, die hunnen terug keer naar hun vaderland beoogt te regelen. Met het oog op de in een gedeelte van ons land sterk heerschende Spaansche griep, die nen krachtige maatregelen te worden genomen zoowel in het belang van die menschen (waar van een honderdduizendtal wordt verwaeht) zelve als in het hygiënisch belang van ons land. Republikcinsche partij opgericht. Te Utrecht zijn Zondag een aantal personen bijeengekomen, die naar aanleiding van het ddor den heer dr. Haentjens in de „Nieuwe Groene" van 19 October opgenomen Politiek verlanglijstje voor een republikeinsche partij, na ampele bespreking tot de oprichting van een republikeinsche partij besloten. Als voorloopig partij-program werd aangeno men (verkorte redactie) 1. Afschaffing van het Koningschap en hof. 2. Instelling van een republiek met een jaarlijksch aftredenden president. 3. De republiek sluit zich zoo spoedig mo gelijk aan bij den te vormen statenbond. 4. De ministers ieder voor zich verant woordelijk aan de volksvertegenwoordigers. 5. Verkiezing van volksvertegenwoordigers mede door vrouwen en instelling van een referendum. 6. Afschaffing van de Eerste Karner. 7. Afschaffing van de diplomatie. 8. Afschaffing van leger en vloot, te ver vangen door een politiecorps. 9. Indië los van Holland. 10. Democratiseering van het volk, rijk en arm, doora. afschaffing van adel, jacht- recht en ridderordenb. jury-rechtspraak, kosteloos en snel rechtc. verplicht koste loos onderwijs op dezelfde school tot en met middelbaar onderwijs d. hervorming, later afschaffing, van het recht tot erfenis, instelling van eén staatsbelasting op kapitaal en inkomsten, waarna de staat aan de ge meente uitkeering verschaftf. instelling van één klasse bij de spoorwegen met lager tarief. 11. Vereenvoudiging van ministerieele en gemeentelijke administratie. 12. Voorloopig vrije productie en vrije han del, mogelijk later een communistische regeling. Mede werd besloten tot verzending van het volgende telegram Ministerraad den Haag. Het hoofdbestuur van de heden opgerichte republiekeinsehe par tij, noodigt U uit bij Koningin aan te dringen op initiatief tot invoering van republikein- schen regeeringsvorm in verband wereldgebeur tenissen". De oprichting van een weekblad „De Re publikein" wordt voorbereid. In het hoofdbestuur werd gekozen tot voor zitter, dr, LI. A. Haentjens, arts te Deventer en W. Lubberirik, journalist te Zwolle. Van bovenstaand telegram werden afschrif ten gezonden, in het Fransch, resp. Engelsch, aan de presidenten van Frankrijk, Zwitserland, en Amerika. Een nadere constitueerende ver gadering zal binnenkort plaats hebben. De demobilisatie en de gestraften. De Minister vian Oorlog heeft besloten de straf fen vjoor zoover zij niet betreffen gevallen van strafrechtelijken aard opgelegd als gevolg van de ongeregeldheden, voorgekomen na het intrekken van de verleven op 25 October jl., te doen eindigen mét den dag waarop de betrok ken militairen vpior vertrek met onbepaald (klein) verlof in aanmerking komen. Algcmccnc werkstaking Men inleidt pms nader uit Amsterdam, dat een vergadering van het N. A. S. ter bespreking van den huidigen toestand zal gehouden worden W ,oe ns dag-middag a.s. om twee uur in café De Pool Uitg'enojodigd zijn «net. het. bestuur de hoofd besturen v,an de bij het N. A. Si. aangesloten federaties, de bestuiten van de landelijke fede raties en van de plaatselijke arbeidsseprietairis- sen. Er bestaan plannen om op deze vergade ring voor te stelten tot het proelanreeren van de algemeen© werkstaking. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is bijcengeroepen tegen Dins dag 19 dezer, des avonds haifnegen. Het broodrantsoen verhoogd. (Officieer.) Mededeeling van bet departement van. buitemandsche zaken: Met 'het cf.inviooi is gisteren uit Londen terug gekomen jhr. mr. A. Snouck Hurgronje, chef der directie van economische aangelegenheden van het departement van buitenlandsche zaken, wiens tegenwoordigheid hij' de Londensche onderhande lingen niet meer vereischt werd. in verhand met zijne mededeedngen heeft de regeering beslotten het br oodrantsoen te brengen op 300 gram en de kwaliteit aanzienlijk te vet he teren Rijsldistributic. Naar wij vernemen, zal binnenkort 11.000.000 K.G. rijst uit, Je stelling Amsterdam beschikbaar worden gesteld yoor de distributie. Generaal Snijders. Naar wij vernemen ligt het in het voorne men der regeerinjgi nog een verklaring in het licht te geven «omtrent het aftreden van generaal Snij ders als 'Opperbevelhebber. De lcgerhcrvorming. Naar wij vernemen, zal' de Minister van Oior- li'Og morgen nadere mededeelingien doen omtrent zijn hervormingsplan, dat hoofdzakelijk moiet ge baseerd zijn pp een mteer tot elkaar brengen van de rangen, uitbreiding van geestelijke en zedelijke verzorging en herziening van het strafwezen. Krijgsgevangenen. Naai de ,,Msb7 verneemt zulten inge-volge dje tusschen Engeland en Duitschland gesloten en dezer dagen geratificeerde overeenkomst over dé uitwisseling van krijgsgevangenen de in Hol- tang geïnterneerde krijgsgevangenen dier beido mogendheden spoedig naar hun vaderland te- rugkeeren De juiste datum der lepatrieering is nog niet vastgesteld, doch naar ons Ier oore kwam is het niet onmogelijk, dat de in den Haag ge" interneerde F.ngelschen nog deze week naar Enge land. terugkeeren Getorpedeerd. Uit Snterabaja wordt geseind: De „Tasman", een stoomschip van de stoom vaartlijn van Java en Australië, dat in Maart weird opgevorderd, is in den Atlantischen Oceaan ge torpedeerd. Be helft der bemanning, voor het meerendeei Australiërs, pok de kapitein, is omge komen De Demobilisatie. f Bepaald is, dat de gedeeltelijke demobilisatie zal plaats hebben in het tijdvak van 14 tot 19- N ovember De stcenkolenaanvoer stopgezet. Sedert Zaterdagavond staat de aanvoer van Duitsche steen-koten naar ons land stop. Twee a vond treinen zijn niet gearriveerd. Vreugde over den wapenstilstand. Men meldt uit 's-Gravenhage In verband met het sluiten van den wapen stilstand heerschte hier in de stad groote vreugde, welke zich uitte in een bijzondere drukte in de stad, terwijl ook enkele vlaggen waren uitgestoken. Deze feestvreugde open baarde zich vooral bij de militairen en burgers der Ententelanden, vooral bij de Belgen, waarvan er verschillende zich met de nationale kleuren tooiden. In den namiddag verzamelden zich een troep Belgische soldaten en burgers, welke met de Belgische vlag voorop en onder het zingen van nationele liederen door de stad trokken. Het eerste werd een bezoek gebracht aan den Bel gischen gezant op den Lange Vijverberg, voor wiens woning de Brabangonne, de Marseillaise en de Vlaamsche Leeuw gezongen werden. De gezant, baron Fallon trad hierop naar buiten en sprak de mannen toe en dankte hun voor de gebrachte hulde. Hierna ging het naar den Franschen gezant op 't Korte Voorhout, welke aan het venster verscheen en de menigte be dankte. Later werd ook nog een bezoek ge bracht aan de Amerikaansche en Engelsche gezantschapsgebouwen Uit Groningen Toen gistermorgen de bladen het bericht verspreidden, dat de wapenstilstand geteekend was, staken al aanstonds velen de driekleur uit, en zeer vele anderen volgden dit voor beeld. Ook het gemeentebestuur liet het stad huis vlaggen, zoodat de stad al betrekkelijk vroeg in den voormiddag liet aanzien van een feestvierende plaats had. Even over negenen weerklonk het gebeier van de groote klokken in den Martinitoren, waarop de andere kerk- torenklokkcn met hun gebimbam volgden. Het way een sein voor de hoofden van alle onder wijsinrichtingen om niet te beginnen met de lessen, en eenige oogenblikken later zag men drommen jongens en meisjes, kleuters en hoog uit de kluiten geschoten jongelieden in breede rijen, getooid met oranje door de bevlagde stad gaan. De studentensociëteit „Mutua Fi des" op de Groote Markt was weldra het middelpunt van uitbundige vroolijkheid. De voor de kroeg verzamelde menigte zong met de studenten vaderlandsche cn studentenliede ren. Het werd steeds drukker in de stad, de koffiehuizen zaten vol, en de kooplieden in oranje maakten goede zaken. 0m 2 uur precies werd op aanstichting van den burgemeester in alle kerken een samen komst gehouden. Tegen 3 uur was het op de Groote Markt zwart van de menschen, als op een nationalen feestdag. Men zag er Belgische geïnterneerden hossende met Nederlandsche militairenmen zag studenten, soldaten en straatjongens broe derlijk vereenigd op wagens rondrijden. Precies 3 uur trok van drie plaatsen van het groote plein een muziekcorps uit om een tocht door de stad te maken. Elk corps had voor en achter zich een drom van zingende en pret- makende menschen en keerde tegen half vijf naar het punt van uitgang terug, om daar uiteen te gaan. Er heerschte een prachtige stemming. Heden onthaalt het bestuur der Vereeniging voor Volksvermaken de leerlingen van de open- lagere kostelooze scholen. Uit Deventer De stad was gisteren in feestdos uit vele huizen wapperde de driekleur. In de Groote Kerk wordt morgen een dankdienst gehouden. Er heeft zich een commissie gevormd om gel den bijeen te brengen tot het aanleggen in het wandelpark van een hertenkamp ter her innering van dezen historischen dag. Ook te Zutphen is gisteren ten teeken van vreugde uit vele woningen de vlag uitgestoken. Te Maastricht was het gisteravond ongewoon drukvele menschen gaan zingend door de straten. Tal van bewoners van Belgische grens dorpen zijn in de stad gekomen. Op sominige plaatsen aan de grens werd het binnenkomen van de Belgen door onze militaire wielrijders belet. WO! ll 1.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2