Dagblad mor Schiedam en Omstreken. u li onbuiet,ies r p Sratis-Ongevaiienverzekering fi 41st© Jaargang. Donderdag 14 November 1918. No. 12292 Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, franco p. post ƒ2— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertentiën: 15 regels il.30; elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden meaedeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën 20 °/o oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. biJ a A f| f| by levenslange B||||| verlies van A. geheele 11 een hand, f invaliditeit; lm W U» voet of oog; Sm w w De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. 0d; I lil Ij een'daim1 0 bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van lo. A. H. Osterholt om vergunning tot het oprichten van een metaaldraaierij in het pand Doeleplein no. 2 kadaster Sectie A. no. 1226, waarbij als beweegkracht zal worden aan gewend een electromotor van 2 P.K., drijvende diverse werktuigen 2o. de N. V. Metaalbuizen „Excelsior" om vergunning tot uitbreiding van haar me- taalbuizenfabriek aan den Buitenhavenweg no. 52, kadaster Sectie L. no 2219, met een inrich ting voor het lasschen en buigen van metaal buizen, waarin als beweegkracht zal worden aangewend een eleetromotor van 5 P.K. voor het drijven van diverse machines. Deze verzoeken zijn met de bijlagen qp de Secretarie ter visie gelegd. Op Donderdag den 28en Nov. a.s. des voormiddags 11 uur zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om be zwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de Secretarie der Ge meente van de schrifturen, die terzake zijn in gekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet ge rechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. S c h i d a m, 14 November 1918. Buitenlandsch Nieuws. De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland aan de hun toevertrouwde Geloovigen. Zaligheid, in den Heer, Nu de storm der revolutie over Europa is losgebroken en ook in ons vaderland de be volking wordt aangehitst en opgezet om orde en rust te verstoren is het plicht voor alle ge- loovige partijen, op te komen voor het Gezag dat wij erkennen en eerbiedigen, als door God gewild en gesteld en niet als ontleend aan den wil des volks. Daarom, Beminde Geloovigen, achten wij het Onzeni duren plicht alle aan Onze zorgen toevertrouwde geloovigen op te roepen tot den strijd voor gezag en orde, voor vrijheid en recht. In het bijzonder doen Wij met het vol ste vertrouwen een beroep op de mannen on zer Katholieke vereenigingen, dat zij pal mo gen staan tegenover elke revolutionaire bewe ging en vasthouden aan de katholieke begin selen, welke voorschrijven eerbiediging en hand having van het gezag. Dat allen zonder uitzondering zich stipt ont houden van alle nieuwsgierige of erger mede werking bij niet onwaarschijnlijke relletjes of oproerige bewegingen. Bewaren wij rust en orde, opdat de ellende, welke reeds geleden is, nu deze op het punt staat te verdwijnen, straks niet nog erger kome over ons volk door wan orde en revolutie. Vernederen wij ons voor God en smeeken Wij Iiem, Beminde Geloovigen, door vurig gebed, dat Hij ook deze nieuwe ramp afwende van ons vaderland, dat, dank Zijne Barmhar tigheid, gespaard bleef voor den oorlog. Na alle H.H. Diensten op den dag der af kondiging van dit schrijven, zal de Litanie van de H. Maagd worden gebeden om door Hare veelvermogende voorspraak Gods Barm hartigheid af te smeeken over ons vaderland. En zal dit Ons herderlijk schrijven op den 26sten Zondag na Pinksteren op de gebruike lijke wijze in de kerken worden voorgelezen. Gegeven te Utrecht op Sint Maarten 1918. H. VAN DE WETERING, Aartsbisschop van Utrecht. W. VAN DE VEN, Bisschop van 's-Boscli. A. J. CALLIER, Bisschop van Haarlem. L. H. J.A.H. SCHRIJNEN, Bisschop van Roermond. P. HOPMANS, Bisschop van Breda. DUITSCHLAND. Generaal-veldmaarschalk von Hindenburg heeft naar Wolf seint tot het Duitsche leger de volgende proclamatie gericht Aan het leger 1 De wapenstilstand is geteekend. Tot op den huidigen dag hebben wij onze wapens in eere gevoerd in trouwe toewijding en plichtsver vulling heeft het leger geweldige dingen vol bracht. In zegevierenden aanvalsslag en taaien afweer, in harden strijd te land en in de lucht hebben wij den vijand van onze grenzen ge houden en het vaderland voor verschrikkingen en verwoestingen behoed. Wegens het toene mend aantal onzer tegenstanders, bij de ineen storting van de bondgenooten, die ons tot het einde ,van hun kracht ter zijde 'stonden en de steeds dreigender wordende voedingszorgen heeft onze regeering tot het aannemen der harde wapenstilstandsvoorwaarden moeten be sluiten. Rechtop en fier komen wij echter uit den strijd, dien wij langer dan vier jaar tegen een wereld van vijanden volhielden. Uit het be wustzijn, dat wij ons land en onze eer tot het uiterste verdedigd hebben, scheppen wij nieu we kracht. Het wapenstilstandsverdrag verplicht 0ns tot een snellen terugmarsch naar het vader land onder de heerschende omstandigheden een zware taak, die zelfbeheersching en trouw ste plichtsvervulling van ieder van u eischt. Een harde toetsteen voor den geest en het in nerlijk gehalte van het leger 1 In den strijd hebt gij uw generaal-veldmaar schalk nooit in den steek gelaten. Ik ver trouw ook thans op u Voorts is het volgende draadlooze telegram door generaal Hindenburg verzonden „Aan allen In het bijzonder aan de leger groep Mackensen Ik sta nog steeds aan de spits van de op perste legerleiding, om de troepen in orde en regel naar het vaderland terug te brengen. Ik verwacht, dat alle commando's, autoriteiten, officieren, onderofficieren en manschappen ook verder hun plicht zullen doen. Dit moet aan alle troepen bekend gemaakt." Gemeld wordt, dat de drie vertegenwoordi gers van den Keulschen arbeiders- en solda- tenraad Dinsdag in den namiddag uit het groote hoofdkwartier teruggekeerd zijn. Von Hindenburg heeft hun verklaard, dat hij voor nemens is, zoolang op zijn post te blijven tot het leger geheel naar het vaderland is terug gekeerd. De rijkskanselier Ebert heeft den veldmaarschalk daarvoor zijn dank betuigd. Alles zal in het werk gesteld worden, opdat de troepen in gesloten formaties terugkeeren. Het opperbevel heeft verordend, dat bij ade troepengedeelten in de etappe en aan het front soldatenraden worden gevormd. Ook in het groote hoofdkwartier bestaat zulk een sol- datenraad. Uit München wordt aan het „Berl. Tagebl." geseind, dat volgens een mededeeling van den gewezen minister van oorlog v. Speide, de koning van Beieren op het oogenblik nergens t e vinden is. Naar de „Anhalter Kurier" meldt, heeft de prins-regent heden voor hertog Joachim Ernst van Anhalt afstand van den troon gedaan, voor het hertogelijk huis van de troonsopvol ging afgezien en zelf het regentschap van het hertogdom neergelegd. Vorst Leopold IV van Lippe heeft afstand van den troon gedaan. De „Oldenburger Nachrichten" bericht, dat groothertog Fricdrich August voor zich en zijn dynastie afstand doet van den troon. de uitlevering der duitsche vloot. Uit Wilhehnshnrbn In den afgetepen nacht heeft de chef van de Engelsche vldjot den chef der „Hochseiefloit- te" instructie gegeven, zich met een kruiser naa;r een bepaalde plek te begeven, ten einde de be sprekingen over de tenuitvoerlegging van de wa pens tii stands voorwaard en te beginnen. ZWITSERLAND. Het „Berner Tageblatt" meldt Aangezien in Zwitserland het bolsjewistisch streven toeneemt en daardoor de onafhanke lijkheid van Zwitserland in gevaar wordt ge- bracht, is een militaire interventie van de Westelijke mogendheden tegen Zwitserland te verwachten. De entente schijnt besloten, ook in neu trale landen binnen te rukken, om het bolsjewisme met geweld te onderdrukken. De „Kölnische Zeitung" komt krachtdadig op tegen geruchten, welke gewag maken van een overslaan van de revolutionaire beweging naar de vijandelijke landen. Weg met zulk een zelfbedrogroept het blad. In de zegevierende legers en landen is wei nig bodem voor een revolutionaire beweging. Wij zien integendeel dat de gevaarlijke vonk nog eerder op de onzijdige landen over kan slaan. Weg ook met de lichtzinnige opvatting, dat de Entente de hongerblokkade niet zal handhaven. Als men vraagt, hoe het mogelijk is, dat ons moreele front ineen heeft kunnen storten, dan moet men antwoorden, dat ons volk zich zelf met groote verwachtingen gesust had of gesust was geworden, en dat de neerstorting van de sommige hoogten van het geluk te plotseling is geweest, dan dat onze zenuwen kalm had kunnen blijven. OOSTENRIJK Uit Weenen meldt men Maandag is onder leiding van staatskanse lier Renner een kabinetsraad gehouden, die zich met alle actueele vraagstukken bezighield. Meegedeeld werd dat de demobilisatie vlot van stapel loopt. Dagelijks worden vele duizenden militairen teruggebracht. Er is kans dat men binnen acht dagen met de ontbinding van het leger gereed komt. De kabinetsraad heeft voor de leniging van de woningnood 10 millioen kronen, voor zorg voor de jeugd 1 tot 2 millioen beschikbaar ge steld. HONGARIJE. De Hongaarsche nationale raad heeft eergis- terennamiddag onder voorzitterschap van Jo- han Heek een zitting gehouden, waarin aan alle steden in het land en de aldaar gevestigde nationale raden de volgende oproep is gericht De wereldgebeurtenissen maken het voor Hon garije een dringenden plicht over den vorm van het toekomstige staatsleven reeds nu een besluit te nemen. Duitschland is een republiek, Duitsch-Oostenrijk heeft de republiek uitgeroe pen, Hongarije kon nog geen besluit nemen over den nieuwen staatsvorm. Een definitief besluit kan slechts door de constituante geno men worden. Doch de tijd dringt en de Hon gaarsche Nationale Raad wendt zich thans met den plechtigen oproep tot de in de steden en gemeenten in het land gevormde nationale raden om oogenblikkelijk te beslissen of zij zich aansluiten bij het besluit van den Hon- gaarschen nationalen raad om Hongarije een republiek te verklaren. Wij moeten snel be slissen en hopen over eenige dagen, wanneer groote besluiten noodig zullen zijn, eensgezind het heele volk op onze zijde te hebben. ELZAS-LOTHARINGEN. De gister te Straatsburg bijeengekomen leden van de Tweede Kamer, hebben zich als Na tionale Raad van Elzas-Lotharingen geconsti tueerd en uit hun midden een voorloopig be- stuurscomité benoemd. ROEMENIë. Het „Neues Wiener Tageblatt" meldt uit Boekarest Roemenië heeft een ultimatum aan Honga rije gericht, waarin de onmiddellijke ontruiming van Zevenburgen wordt geëischt. BINNENLAND. De Vrijwillige Landstorm is over het ge- geheele land onder de wapenen geroepen. Kolonel van Omphal Mulert, commandant der brigade Grenadiers en Jagers, heeft de be schikking gekregen over alle troepen van het garnizoen Den Haag ten einde zoo noodig orde verstoringen tegen te gaan. De gebouwen der ministerieele departemen ten en van verschillende Openbare Werken worden door militairen bewaakt. Er werd gister in Den Haag gepatrouilleerd door patrouilles van 12 man cavaleristen, onder begeleiding van een marechaussee. - I Men verneemt, dat de S.D.A.P. het voorne men heeft, indien niet onmiddellijk uitzicht komt op bevrediging van haar eisehen, tegen Maandag a.s. een algemeene werkstaking voor heel het land zal proclaineeren. In jde gister te Utrecht gehouden algemeene vergadering van den Middenstandsbond is de volgende motie van de Algemeene Winkeliers- vereeniging bij acclamatie aangenomen De Nederlandsche Middenstandsbond enz., gezien den buitenlandsche toestand, uiting wil lende geven aan zijn gevoelens, verklaart na mens alle bij hem aangesloten organisaties zich volkomen aan te sluiten bij de huidige Regee- riug Kegsering gekozen op democratischen grondslag en verklaart voorts de Regeering in alle opzichten te zullen steunen. Uit Rotterdam Ingevolge het bevel van den waarnemenden opperbevelhebber van land- en zeemacht, had luitenant-kolonel-commandant van Buren het landstormkorps Rotterdam opgeroepen om gis teravond in het Beursgebouw onder de wa penen te komen. Het wielrijderscorps van de landstormafdee- ling Rotterdam 1 is gistervoormiddag onder bevel van le-luitenant de Viiieneuve op Wou- densteyn onder de wapenen gekomen. Het korps staat ter beschikking van de burger autoriteiten. Infanterie en een escadron huzaren kwam gister te Rotterdam. De soldaten zijir op verschillende plaatsen in de stad ondergebracht. HHet comitó van orde, samengesteld uit alle kath. organisaties van Rotterdam, heeft voor heden-avond in 7 zalén van de stad vergade ringen belegd, waar de kath. voormannen, onder wie Kamerleden, het woord zullen voeren. De Binnenlandsehe toestand. Wij vernemen dat gister in 's-Gravenhage de vier protestantsch-chrisielijk-politieke par tijen en evenzoo de geheele georganiseerde christelijke arbeiderswereld vergaderd ter over weging van wat haar doen staat. Beide groepen zullen zich per manifest tot het Nederlandsche volk richten. Aan den commandant van het wapen der marechaussee kolonel G. A. van Haeften is, naar wij vernemen, de taak opgedragen te zor gen voor de handhaving van de orde te 's-Gra venhage. De plaatselijke commandant is in dezen aan hem ondergeschikt gesteld. Gisteir-av|Oind hebben in Rotterdam ongeveer 100 predikanten vergaderdten einde tot een geoir- ganiseerde actie ten opzichte van den huidigten testand te geraken. Er wjordt overwogen, een manifest te pubiiceoren. Met het bevel' over de hier ter stede bevin dende militairen is belast luitenant-kolonel van den generaten staf Ten 1 tech Reeds zijn onder bevel van overste Kakker aangekomen drie bataljons, elk met een mitrail- leui peloton, van het 2de regiment infanterie, 2 excadrpns huzaren, 2 compagnieën wielrijders en een sterke sectie motor-mitraifteur s. Vandaag volgt het 23ste reserve-regiment infanterie, en batterijen artillerie en meer tr oepen, worden ver wacht. Deze troepen komen uit Limburg en Noord- Brabant. 1 Gister-avond zijn het stadhuis, het hoofdpost-, teiëgraaf- en rijks-tefefoonkantoor, de stations D. P. en Beurs en andere gehouwen door militairen bezet. Heden zijn in een door den burgemeester be legde bijeenkomst de fgrondslagen gelegd voor de onmiddellijke vor'ming van een burgerwacht, waarvan majoor Van Dubben van Jen generate staf het commando op zich zal nemen. De noiodigle wapens zuilen worden beschikbaar gesteld. De Bqnd tot Behartiging van de militaire be langen, de R.-K. Militaire vereenigingen en de Prlot Chr Mil. Bonden hebben een oproep tot het leger verspreid om de regeering te steunen. j i f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1