In een door de katholieken te 's Gravenhage gehouden vergadering is medegedeeld, dat te 's-Gravenhage een zeer1 gropt aantal militairen die met ,onbepaald: (klein) verlof zouden vertrek ken, gevraagd hebben pan te blijven totdat de binnenliandsche orde is verzekerd en dat onder deze militairen het Katholieke contingent het grootst is Ook deze mededeeling weid met daverend ap plaus begroet. Ondier het zingen van nationale liederen ging- mlen uiteen. Naar wij vernemen is de Regeering voorne mens een nation alen biddag' voor te bereiden op een dag van de volgende week. AI het personeel in dienst van Rijk, Provincie of Gemeente zat vrijaf gegeven worden. Ook de particuliere bedrijven zullen verzocht wor den evenzoo te doen. Gister-middag is te 's-Gravenhage een druk bezochte vergadering gehouden van de afgevaar digden Van "talrijke Roomseh-Katholieke lande lijke vereenigingen, ter gezamenlijke bespreking van hetgeen in verband met den aigemeenen toe stand behoort te geschieden. De vergadering breek eenstemmig van gevoelen, dat het Katholiek© volksdeel, dat altijd gewild heeft een vrije out- j wikkeling in een ordelijken staat, door alle wet- j tige middelen moet toonen, achter de Regeering j te staan en dat wij niet kunnen wijken voor- de misdadige plannen van een minderheid. Met algemeen© stemmen werd een manifest j aan het Katholieke Nederlandsche volk vastge- steld, dat in de bladen gepubliceerd en op ruime schaal verspreid zal worden. illovendien zuilen in de groote steden des lands vergaderingen wor den gehouden en werden nog andere maatrege len van actie vastgtesteld. Het Nederlandsch Verbond van Neutrale Vak- vereeni-gingen heeft, in verband miet den huidigen politiek en toestand, besloten, zich van elke poli tieke strO'Oming te onthouden. verdere orders te vernemen, in werke haven de giaanlading gehaald moet worden. Vast staat echter, dat dit een Noord- en niet oen Zuid- Amerikaanscire havenplaats zal zijn. Hetzelfde is het geval met het ss. „Delfland" eveneens van den Lto.yd, dat inmiddels, nadat telegrafisch bericht was ingekomen, dat de „Fri- sia" Halifax verlaten had, zee gekozen heeft. Een en ander zal de reis dezer beide graan schepen belangrijk bespoedigen. Onze scheepvaart. In regeeringskringen acht men een spoedige hervatting der scheepvaart, in verband met de pie uwe toestanden, .ontstaan door den wapen stilstand, vrij zeker Natuurlijk' zullen de maat schappijen, die niet zonder toestemming der re geering, mogen laten uitvaren, gebonden zijn aan zeer beperkende bepalingen, haar doioir de autori teiten op te leggen. De resultaten van de economische onder handelingen zullen eerst dienen te worden af gewacht voor en aleer men in staat zal zijn te bepalen welke schepen zullen uitvaren en welke reizen zullen worden gemaakt, vooral omdat jdaar- van zal afhangen wat kan worden uit- en inge voerd De S. D. A. P. en de Revolutie. Naar wij vernemen, heeft de rede van rnr. Troelstra in eigen kring verre van van algemeene instemming gevonden. Een niet onbelangrijk deel men zegt zelfs de jmeeiderheid, doch hieromtrent konden wij geen bevestiging krijgen van de Kamerfractie moet tegen een staatsgreep- zijnwelke men te recht ars een aanslag (op de democratie beschouwt. Ook bij de ieden der' p-artijafdeelingen moe ten er zeer velen zijn, die van de revolutionaire plannen niets moeten hebben. (Vaderï.) De socialisten komen tot be zinning. Het Tweede Kamerlid Albarda heeft in den gister te 's-Gravenhage gehouden vergadering verklaard, dat de S.D.A.P. aan den nieuwen gang van zaken zal helpen, maar alleen langs wettigen weg. Het Eerste Kamerlid Henri Polak Het zich te Amsterdam in een meeting uit Wij hebben geen nieuwe raden noo- di gonze vakbesturen zijn onze arbeiders raden. Ook militaire raden acht spr. onge- wenscht, we passen voor een nieuwe militaire dictatur, we hebben niet noodig, dat jongens in grijze pakjes den baas spelen. Misschien waren ze in andere landen wel noodzakelijk, maar de toestanden zijn daar heel anders en wij moeten niet alles navol gen maar zien wat voor ons eigeu volk noodig is. Het volk moet vertrouwen stellen in onze eigen organisaties, anders wordt het hier als in Rusland. Wijnkoop heeftin de Kamer gezegd, wel met Rusland te willen ruilen, maar spr. past hiervoor. Maar mevr. Roland Holst moge gezegd hebben, dat Rusland een hemel is ik ga dan nog liever naar de hel, zegt spr. Ons volk is nuchter genoeg, om niet tot plundering en vernieling over te gaan, door plundering en vernieling komt geen voedselen als er niet meer geproduceerd wordt, dan komt er hon gersnood. Voor alles is daarom noodig, dat men zich ordelijk gedraagt en volkomen ge hoorzaamt aan de leiding. Dat zijn nu de woorden van voormannen uit de partij, die de revolutie predikte Rantsoen. In verhand m©t de verheuging van het broodrantsoen wordt er de aandacht op geves tigd, dat het wegens de inrichting der brood kaarten niet mogelijk' is brpoden van 280 gram te leveren. Aan de broodkaarten toch zitten geen bons van 280 gram. De bakkerijen kun nen dus voorloop!g niets anders leveren dan hrooden van 200 gram of veelvouden daarvan. Het spreekt vanzelf dat dit geen vermindering van het broodrantsoen van 280 per dag betee ken t, doch dat het publiek zelf de bons, die aan de broodkaarten zitten, over den geheefen duur der broodkaart moet verdeelen. Onze graanschepen. Naar de „Tel." verneemt zal' het stoomschip „Kennemerland" van den KjO-n. Roll. Lloyd in tegenstelling met het oorspronkelijk voornemen niet, liailifax aandoen, doch dadelijk do-orstoo- roen naar Sandy Hook, den seinpost in de on middellijke nabijheid van New-York, om daar Scheepvaart. De Holland-Ameiika-lijn zal, zoodra de omstan digheden zulks toelaten, haar transatlantische diensten weder opnemen. De RotterdamLonden Stoomvaart-Mij. zal haar dienst op Londen weder hervatten, te Leigin- nen met het stoomschip „Import", dat thans in lading ligt voor Londen. Enyelsche geïnterneerden, Men ver'neemt, dat Vrijdag 1500 en Zondag 3000 man van de Engeische geinterneerdie krijgs gevangenen in dien Haag naar Engeland zullen terugkeeren. Krijgsgevangenen. Men meldt uit Zevenaar: Gister arriveerden hier per trein als gewone passagiers twee Fransehe -officieren, komende van Friedrichsfeld. Hef zijn de eersten der bevrijde gevangenen; zij verklaarden dat ruim 300.000 krijgsgevangenen op weg zijn naar Nederland. Zij vullen al zingende de wegen in Duitschland. De grenzen afgezet. Men meldt uit Maastricht: De grenzen zijn door Holfandsche militairen afgezet. Het 2de bataljon 13e i'egt. kwam- gister om half elf hi-e-r en is gelegerd in de Staatzaal. Wegens hel griepgcvaar worden de mannen niet bij particulieren ingekwartierd. 25000 Duitschers over Nederlandsch gebied. Te Maeseyck zijn ongeveer 25000 Duitsche soldaten verzameld, die den wensch hebben te kennen gegeven in Nederland te worden toegelaten. Onderhandelingen zijn met Den Haag gevoerd, met het gevolg, dat hun zal worden toegestaan zich op Nederlandsch ge bied te begeven, mits zij zich laten ontwape nen. Daar men er echter niet op gesteld is het aantal monden in ons land met zulk een groot aantal te vermeerderen, zal den soldaten worden toegestaan dwars door Limburg naar de Duitsche grens te trekken. Hunne wapens moeten zij natuurlijk afgeven en achterlaten. De soldaten willen niets liever dan datmen gelooft dan ook, dat de ontwapening en de doormarsch ordelijk zullen verloopen, temeer daar zich een voldoende Nederlandsche mili taire macht ter plaatse bevindt. Een waarschuwing der Entente. Men meldt aan het Haagsch Corresponden tiebureau van zeer betrouwbare zijde Naar het gerucht gaat, is van de zijde der verbonden mogendheden op de mogelijkheid gezinspeeld, dat, mocht hier te lande een revolutie uitbreken, de troepen der entente zich genoopt zouden zien in te grijpen. Stellig zou gelijk in de proclamatie dpr regeering is vermeld, de aanvoer van levensmiddelen wor den stopgezet. Uit Den Haag De Engelsche vloot heeft order gekregen, om, in geval in Nederland de revolutie mocht uit breken, de Nederlandsche havens te bezetten. Schoenen enz. Naar wij vernemen, heieft de regieering tele grafisch aan de schoenfabrikanten medegedeeld, dat alle schoenen zonder bon mogen worden verkocht. De regieering heeft dit besluit genomen mie! 't roiog op de omstandigheden dat de militaire voorraad wordt vrijgegeven. Naar wij vernemen, is door den minister van Oorlog bepaald, dat aan1 de militairen (korpo raals en soldaten) die met onbepaald (klein) Verlof vertrekken, van hun uitrusting in eigen dom een stel' ond-erkfeeren e-n een paar schoe nen zulten wonden gelaten, ten einde hen in den bestaan-den kleed ingnood tegemoet te ko men. Verder zuilen, zooals bekend is, pl.ni'. 500.000 paren, militaire schoenen ter beschikking van het departement van Landbouw worden ge steld, ter voorziening in de behoefte aan schoiei- I sel voor da burgerbevolking. Eindelijk kan ook nog worden medegedeeld, I da-t in verband met den h-oioino-od bij d© land- bioiuwende bevolking1 en de spoedig te yerwaeh- ten vermindering van h-et aantal legerpaarden j instede van 40 000 KG. h-ooi, slechts 12 000KG. zal worden gevorderd. gens moeten de volgende Nos. bij de afleve ring duidelijk worden doorgestoken op Maandag IR Nov. vakje No. 1. op Dinsdag 19 Nov. vakje No. 2. op Woensdag 20 Nov. vakje No. 3. 311 gram hoood. Blijkens een schrijven van den Minister van Landbouw aan -de- burgemeester wordt het brood rantsoen met ingang vian 5 Dec. 311 gram daags. Kolen. Naar thiet Goirr.-Bureau verneemt is order ge geven 10000 ton briketten en steenkollen uit de ma li n e - vi aor raden ter beschikking te stelten van de Rijkskolendistristributie. Opheffing der mclkdistrihatie. Naar het persbureau Vaz Dias verneemt over weegt de regeering, om met de melkdistributie in de toekomst niet voort te gaan. Rijstrantsoen verhooging peulvruchten rantsoen. Naar wij van ;gued ingelichte zijde vernemen heeft de Re-geering besloten, te beginnen niet de volgende week een rantsoen rijst te verst-rekken van een half kilogram per vier weken, terwijl h-et peul vruchtenrantsoen van een half kilo-gram pier vic-r weken verhp|Ojgd zal worden tot een kilio- gr;am, Een en ander is mp-gelij« geworden, door dien de minister van Landbouw de beschikking heeft gekregen over de militaire voorraden uit de stelling Amsterdam. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in de week van 1420 Nov. Op bon 419 1 ons kaaB naar keuze, (als vorige week. Op bon 421 1 reep chocolade, ongevuld, 121/» cent verpakt, 12 cent onverpakt. Op bon 423 pond suiker, 30 ct. per pond. Op bon 425 1 stuk Huishoudzeep 25 100 gram, 8 cent. 1 dubbel stuk van 200 gram 16 cent. (vanaf Zaterdag.) Op bon 427 ons Havermout, 16 cent per pond, (vanaf Zaterdag.) Op bon 429 1 ons ITuishoudjam. 11 cent per ons. Op bon 431 1 ons bruine boonen, 11 cent per pond, (vanaf Maandag.) Aardappelen. Op bon 435 1/2 K.G. aardappelen op Vrijdag. Op bon 437 1 K.G. aardappelen op Zaterdag. Op bon 439 J/a K.G. aardappelen op Maandag. Op bon 441 1/2 K.G. aardappelen op Dinsdag. Op bon 443 1 K.G. aardappelen op Woensdag. Veen- of zandaardappelen 5x/j cent, kleiaard- appelen 8 cent per kilo, poters 7 cent p. kilo. Suikerkaar t. Op bon 13 is verkrijgbaar, '/i pond suiker. Kindermeel. Bon 39 kindermeel is deze week geldig. Verkrijgbaarpond kindermeel 21 cent per V, pond. V i s c h. Op bon 290 en 391 verkrijgbaar l/„ pond visch. Koffie. Op bon 40 van 1 tot en met 15 November V» ons koffie. Op bon 41 van 16 tot en met 30 November 1/g ons koffie. Kolen. In November zijn geldig bons nos. 14. 15, 16 en 17 ieder voor x/i eenheid 16 K.G. Steenkolen, bon 18 voor x/5 eenheid 84 stuks hulpbriketten bons 19, 20 en 21 ieder voor 1/s eenheid Vi. H.L. geklopte cokes. Broodkaart. De broodkaart van het 76e tijdvak loopt van 18 tot en met 24 Nov, Bote r-m e 1 a n g e-m argarinekaart, 6e week geldig van 12 November tot en met 21 November. Centrale k e u k e ni. Vrijdaghavermout met zoete melk op bon 427 Zaterdag: stamppot, andijvie, aardappelen met vleesch pp bon 437 Maandag: Bruin,ebo-onensoep met vleesch o'p' bon 431, Dinsdag: stamppot, sav-oijekool, aardappelen met vleesch pp bon 439 en 441. Woensdag: stamppiot, knolraap, aardappelen met vleesch pp bon 443 Voor weekboekjes zal bon 437 niet behoeven te w-oiden ingeleverd. Melk. Tot «n met Zondag 17 November wordt de inelk uitsluitend verkocht op onderstaande bons uit het bonboekje: Volle melk. Tapte of karnemelk. Op bon 358 369 op Vrijdag 15 Nov. Op bon 362 364 op Zaterdag 16 Nov. Op bon 366 368 op Zondag 17 Nov. De bons zijn alleen geldig op de aangegeven dagen, behalve No. 366 en 368, welke bons ook op Zaterdag geldig zijn. Vanaf Maandag 18 November wordt alle Melk op de Melkkaart geleverd. Achtereen vol- TEGEN DE REVOLUTIE Heden-avond 8 uur zal in den R. K. Volks bond een tweede groote vergadering plaats hebben van de Roomsch-Ivatholieke Schie dammers. Daar zal de kritieke toestand van het oogen- blik worden besproken. De heer Moerel, uit Oudewater, zal als spre ker optreden. Wij doen een ernstig beroep op alle katho lieke Schiedammers, mannen en vrouwen, die de middagvergadering niet hebben bezocht, heden-avond in dichte drommen op te trekken naar die vergadering. Het land is in gevaar Onze voedselvoorziening wordt bedreigd. De bitterste ellende staat voor de deur. Het gevaar kan nog tijdig worden gekeerd, maar dan moet er gehandeld worden. Katholieke Schiedammers, schaart u om uw leiders. Steunt hen krachtig. Het moet vanavond in den Volksbond een machtige manifestatie worden tegen de revo lutie, tegen de onheilen en, ram>poeden, die de socialisten aan ons dierbaar vaderland wil len bezorgen. Het gaat om uw bestaan, om uw leven, om uw gezin. Laten wij dan, katholieken, nauw aaneenge sloten, spontaan uiting geven aan onze ern- stigen wil om niet te dulden dat een brutale minderheid naar de macht grijpt en ons terroriseert. Als één man vanavond naar de groote ver gadering De vrijwillige Landstorm. De vrijwillige landstormers uit Schiedam zijn gister naar Den Haag gegaan. Deze landstormers waren allen trouw op hun post toen zij opgeroepen werden. De manschappen zijn in de Koninklijke stal len in Den Haag gebleven. De geest van den troep is uitstekend en de verzorging laat niets te wenschen over. In Den Haag is het enthousiasme onder de ordelievende burgers zeer groot. Ruim 6000 vrijwilligers hehben zich aangemeld om mee te helpen de orde en rust te handhaven. Zij, die zich als vrijwilligers willen aanmel den, kunnen zich aan de Kon. stallen vervoe gen. Verkiezing Kamer van Koophandel. Bij de gisterenmiddag gehouden stemming voor vijf leden van de Kamer van Koophan del en Fabrieken hebben van de 211 kiezers er 40 van hun stemrecht gebruik gemaakt. Herkozen werden de beeren J. J. S. Enge- ring, A. H. M. Melchers en B. A. J. Witt- kanipf, terwijl voor de vacature Ris een her stemming moet plaats hebben tussclien de heer D. Ris Ez. aftredend en de heer J. Haima van der Wal. In de plaats van den heer A. Gooi Mz. werd gekozen de heer II. B. A. Bertels. Protcstaut-Christ. Organisaties. De besturen van alle Protestant-Christelijke or ganisaties te Schied-am zijn uitgenodigd tot een vergadering in het Vereenigingslokaal, Biroersvest te houden heden (Dpnderdagjavond 8 uur. R. K. Volksbond. Vrijdag 15 Nov. zal op den cursusavond als spreker optreden de weleerw. heer Hoogeveen. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 18 Nov. .55 v.m., 1.02 n.m. Gisteren is van -een pand aan den len Tuinsingel een zinken afvoerbuis ontvreemd en uit een melkwagen van S:. K. 5 pakken marga rine, terwijl die walgen onbeheerd stond aan de D a m laan UIT KETHEL EN SPALAND. De Burgemeester van Kethel en Spaland maakt bekend, dat in de week van 10 Novem ber tot en met 16 November verkrijgbaar zul len zijn: Op bon 79 4 K.G. aardappelen. 80 125 gr. bruine boonen. 81 50 gort. 82 50 kaas. 83 x/a stukje zeep op 2 bons. 84 250 gram suiker. UIT ROTTERDAM. Gister-middag is dioior onbekend© -oorzaak brand ontstaan in ruim 11 van het arrestantenschip „Ali- da," igte-ltelgen aan de, Parkhaven. Er -ontstond een gro-o-te paniek onder de ver se bi dende arrestanten, die in allerijl werden vrij gelaten, ten einde zich te redden. Een 12-tal1 Ar restanten is zeer ernstig gewond en naar hel ziekenhuis overgebracht. De overigen zijn haast alten .ontvlucht..

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2