Dagblad mor Schiedam Omstreken. Gntis Ongevallenverzekering 41&te Jaargang. Vrijdag 15 November 1918 No. 12293 1bij Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, franco p. post ƒ2— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertentiën: 1—6 regels fl.30; elke regel oaarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden meoedeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën 20 °/o oorlogs toeslag. Incassokosten worden berekend. y levenslange 11 geheele Wi by verlies verlies van dl|iP f 11111 van LUIi een hand' Lmï d00d; i Syy een duim; - w «r invaliditeitft* w voet oi oogs De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verz^eringsbankte Schiedam^ bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieels al en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur, HINDERWET. Bij besluit van Burgemeester en Wethouders van den 14en November 1918 is de beslissing op de aanvragen van le. D. J. Bochove om vergunning tot het oprichten van een fabriek voor het ver vaardigen en bewerken van kunststeen en sani taire vloeren aan de Emmastraat no. 28. ka daster Sectie 1 nos. 1706. 2124 cn 1729, met een electromotor van 2 P.K. en en een van 2/le R.K., elk drijvende een slijp- en polijst- machine 2e. de N.V. Spanenkorvenfabriek „Aquila" om vergunning tot het oprichten van een fabriek voor het vervaardigen van spanen manden enz. in het pand Lange Nieuwstraat no. 2/, kadaster Sec tie L. no. 575, waarbij als beweegkracht zal worden aangewend een electromotor van 10 P.K. drijvende een cirkelzaag en verschillende snij machines 3e. de N. V. van Deventer's Glasfabrieken SchiedamDelft om vergunning tot uitbrei ding van hare glasfabriek, staande alhier aan den Buitenhavenweg no. 122s, kadaster Sectie L. no. 2019, door bijplaatsing van 10 electro- motoren van totaal 60 P.K., dienende voor het drijven van diverse toestellen, zulks ter ver vanging van de bestaande stoomki'acht 4e de Nederlandsche Distilleerderij en Fles- schenfabriek, voorheen de firma 11 e r m a n Jansen om vergunning tot uitbreiding van Je Glasfabriek „U t o" aan den Noordvestsin- gel no. 37, kadaster Sectie H. no 782, door het Wegbreken van twee generatoren en een koel oven en het daarvoor in plaats stellen van drie generatoren i Verdaagd, aangezien het deskundig on derzoek nog niet geëindigd is. Schiedam, 15 November 1918. AAN DE BURGERS VAN SCHIEDAM. De Burgemeester van Schiedam geeft kennis dat hij onder de tegenwoordige omstandigheden, tot handhaving van de openbare orde en van het wettig gezag, inet het oog op eventueele verstoring daarvan, burgerwachten wenscht te vormen. Welgezinde, ordelievende mannen boven de 25 jaar worden verzocht zich daartoe aan te melden op morgen (Zaterdag 16 dezer) in het gebouw van den R. K. Volksbond, Lange Haven alhier van v.m 9 tot n.m. 4 uuri Buitenlandscli Nieuws. VREDESONDERHANDELINGEN. Naar de „Köln. Volksztg." van vertrouwbare zijde verneemt is voor het sluiten van een voorloopigen vrede de weg reeds geëffend. Aan de onderhandelingen in het Fransche hoofd kwartier hebben, naar 't blad verder hoort, slechts Franschen en Engelschen deelgenomen. Teneinde de voórloopige vredesonderhande lingen op gang te brengen zijfi Balfour en Son- nino, onderscheidenlijk minister van buiten- landsche zaken van Groot-Brittannië en Italië, gisteren te Parijs gekomen, Lloyd George en Orlando worden binnen eenige dagen verwacht. DE WAPENSTILSTAND. Men meldt uit Parijs, dat de ontruiming van België, Frankrijk en Elzas-Lotharingen Dinsdag begonnen is en op normale wijze plaats vindt. Sedert gisteren moet het arron dissement Briey grootendeels ontruimd zijn door de Duitschers. De Amerikanen trekken voort in de richting van Metz en eveneens in die van Straatsburg. Als de beweging der Duitschers op dezelfde wijze voortgaat, kan de intocht der geallieer den te Metz en Straatsburg in het begin van de volgende week plaats vinden. Foch zal be zit nemen van deze beide steden in naam van Frankrijk en van zijn bondgenooten. Bij den intocht van Foch zullen Clemenceau en Poin- chré tegenwoordig zijn. De Fransche regeering heeft twee militaire gouverneurs voor Elzas-Lotharingen benoemd, een te Metz en een te Straatsburg. Men verwacht hier verder, dat Koning Al- bert binnen enkele dagen zijn intocht te Brus- zal kunnen houden. Koningin Elisabeth heeft het groot-kordon van het Legioen van Eer gekregen DUITSCHLAND. De toestand in Duitschland is nog geenszins geconsolideerd. De Spartacus-groep, die tot nu toe bij de onafhankelijke s. d. partij behoorde, is voor nemens, zich als een zelfstandige politieke, par tij te constitueeren. Er wordt beweerd dat Liebknecht door re- geeringstroepen uit het paleis te Berlijn waar hij zich nog altijd ophield, verwijderd is. Zeker is dat de verwijdering van Rosa Luxem burg uit de bureaux van de „Lokal Anzeiger" op vrij hardhandige manier is gebeurd. Wat er verder met deze gevaarlijke dweepstér is ge schied, is niet bekend. Van alle kanten wordt steeds krachtiger aan gedrongen op het bijeenroepen van een Con stituante. Karl Kautsky is minister van buitenlandsche zaken geworden. Naar verluidt is de nieuwe Pruisische regee ring voornemens, om zoodra zij voorgoed is samengesteld, het Huis van Afgevaardigden te ontbinden en het Heerenhuis af te schaffen. Het aantal slachtoffers hij de revolutionaire beweging te Berlijn is veel grooter dan men algemeem dacht. Tot dusver zijn nifet minder dan 63 dooden aangemeld voor de plechtige gemeenschappe lijke begrafenis op het kerkhof der gedooden van de revolutie in Maart 1848. liet is moei lijk bizonderheden te weten Le komen. Te Bremen zijn 20 mannen van de zgn. vlie gende divisies, die in de vele daden van rebel lie hier de hand hadden, op staanden voet doodgeschoten. Ze hadden gisterochtend het station daar bemachtigd, vanwaar ze een heftig machine-geweervuur op den omtrek openden en het treinverkeer ettelijke uren geheel strem den. Nog anderen zijn hier ingerekend. Tc Frankfort is bij het hoofdstation een kleine schietpartij geweest, waarbij door een verdwaalde kogel twee menschen gewond zijn. De voorloopige volksregeering van Baden deelt mee, dat de groothertog van de uitoefe ning van de regeermacht heeft afgezien. Alle staatsgezag berust in handen de voor loopige volksregeering. Baden is thans een volksrepubliek. Overeenkomstig een besluit van het minis terie heeft de groothertog van Mecklenburg- Schwerin voor zich en zijn huis van den groot hertogelijken troon afstand gedaan. Naar gister aan een deputatie van den ge- meenschappelijken Landdag is meegedeeld, heeft hertog Karei van Saksen-Coburg-Gotha afstand van den troon gedaan. In gelieel Duitschland is de demobilisatie in vollen gang. De troepen, die van het front terug- keeren en de bezette gebieden ontruimen, wor den achter de demarcatielijn niet gecontro leerd, doch worden ontbonden en naar huis gestuurd. DENEMARKEN. Naar de „Lokal Anzeiger" uit Kopenhagen verneemt zijn daar ernstige onlusten voorge komen als gevolg van het mislukken der tegen gister op touw gezette algemeene staking, die als protest moest dienen tegen de gevangen houding van drie arbeidersleiders. Woensdagmiddag werd een groote volksver gadering gehouden, waar meer dan 10.000 men schen tegenwoordig waren, o.w. zeer veel nieuwsgierigen, ook vrouwen en kinderen. De woordvoerders spoorden aan tot revolutie. Na afloop kwam het tot ernstige buiten sporigheden. Tal van winkelruiten werden in geslagen en de winkels geplunderd. De politic ging met man en macht de betoogers meest opgeschoten jongens te keer en er volgden bloedige botsingen. De betoogers zetten met geweld het tramverkeer stop en smeten de po litie met steenen. Er zijn veel gekwetsten, waarvan een deel in de ziekenhuizen is opgenomen. De politie, die spoedig versterking kreeg, slaagde er tenslotte in, de menigte uiteen te jagen. Er zijn 20 personen gearresteerd. De afgekondigde algemeene staking is totaal mislukt. DUITSCH-QOSTENRIJK. Uit Weenen meldt men aan de „Frankf. Ztg." Tegen de aansluiting van Duitsch-Oosten- rijk bij Duitschland heeft van de geallieerden alleen Frankrijk verzet aangeteekend. ZWITSERLAND. De Bondsraad heeft gisteren in de Bonds vergadering medegedeeld, dat het comité voor de algemeene staking de onvoorwaardelijke herroeping van de algemeene staking heeft bekend gemaakt (groote bijval). De bondspresident heeft daarna den raden van het eedgenootschap en het leger dank ge zegd. De voorzitter van den Nationalen Raad merkte ten slotte op, dat de houding der over heid het land voor een burgeroorlog heeft behoed. ENGELAND. Ter conferentie van de arbeiderspartij, be legd ter beraadslaging over de algemeene ver kiezingen, is een motie voorgesteld, waarin staat dat nu de omstandigheden, waaronder de arbeiderspartij tot de coalitie is toegetre den, met het eindigen der vijandelijkheden hebben opgehouden te bestaan, de partij haar onafhankelijkheid dient te hernemen en de tot de partij behoorende ministers bij de sluiting van het huidige parlement uit de regeering dienen te treden. Clynes, de voedingsminister stelde een amen dement voor, 't welk gesteund werd door Will Tiiorne, luidende dat de bedoelde ministers in de regeering dienen te blijven tot de vrede is geteekend. Na uitvoerige debatten heeft de conferentie met groote meerderheid besloten de banden met de coalitie-regeering te verbreken. ELZAS-LOTHARINGEN. Uit Straatsburg wordt gemeld, dat de A-. en S.-raad een resolutie heeft aangenomen, die een volksstemming eischt over de vraag, tot welken staat E.-L. zal behooren en daarbij op Wilsons' voorwaarden afgaat. LUXEMBURG. De Kamer heeft in een motie de regeering dringend uitgenoodigd het Luxemburgsche volk in zijn geheel over den toekomstigen staats vorm door een referendum te raadplegen. De Ka hier wenscht dat de groot hertogin zich vanelkeregeering s- daad onthoudt totdat het volk zijn meening kenbaar heeft ge maakt. Een voorstel van liberalen en socialisten no pens aftreden der groothertogin, onderschei denlijk invoering van de republiek werd ver worpen. ALLERLEI NIEUWS. De correspondent te Londen van de „Man chester Guardian" verneemt, dat president Wilson definitief heeft besloten, in persoon aanwezig te zijn op de vredesconferentie. Hij wordt in December in Engeland verwacht. Officieel wordt medegedeeld, dat de Belgische regeering Maandag of Dinsdag naar Brussel terugkeert. Men meldt uit Than, aan de Belgische grens: Te BeverliO! is een gboote revolutie onder de militairen uitgebroken. Honderden dooden zijn gevallen. Het kanon dreunt onophoudelijk. Offi cieren vluchten per vliegmachine naar Nederland. waren niet meer dan een klein groepje arbei ders op het Damrak aanwezig. Zeemilitie met onbepaald verlof. De minister van marine heeft bepaald, dat de landstormjaarklasse 1917 en de militielich ting 1917, eerste en tweede ploeg, kustwach ters inbegrepen, op 25 November, of zooveel eerder als mogelijk mocht blijken, met onbe paald (klein) verlof zullen worden gezonden. Uitgezonderd zijn alleen zij, die den eersten oefeningstijd nog niet hebben volbracht. De ongeregeldheden in de Harskamp. Naar wij vernemen, zullen in de vergadering, die Zaterdag a.s. plaats zal vinden van de commissie betreffende het onderzoek naar de Harskamp-ongeregeldheden en waarvan de oud- ministar de Jonge voorzitter is, odk reeds zit ting nemen drie militairen beneden den rang van officier, t. w. een onderofficier, een korpo raal en een soldaat van verschillende korpsen en wapenen. De muiters. Men meldt uit Amersfoort Gistermorgen is te dezer stede in een der barakken van de infanterie-kazerne een verga dering gehouden van de manschappen van de le en 2e compagnie lste regiment detachement Amersfoort. Na ampele bespreking is met al gemeene stemmen de volgsnde motie aange nomen „Wij mannen van de lste en 2de compagnie 3de bataljon, 1 regiment, detachtement Amers foort, de zoogenaamde muiters, wij verklaren dat wij zullen optreden tegen ieder die in de zen ernstigen tijd de wettelijke orde verstoord en dat wij in dat geval nvoorwaardelijk de bevelen van onzen kapitein zullen opvolgen. Deze verklaring wordt afgelegd door alle manschappen zonder onderscheid van politieke richting. Namens onze kameraden Milicien K. MULDER. B. KLAF. H. LUTJEBOER. H. HUISMAN. De Keizerin naar Nederland. De keizerin van Duitschland heeft door be middeling van het Nederlandsch gezantschap te Berlijn toestemming verkregen naar Neder land te komen. De keizerin zou lieden te Zevenaar aankomen. Extra treinen voor gcdemobiliscerden. Te beginnen met gisteren, loopen er, volgens het „Centrum", dagelijks 6 a 8 extra treinen, uitsluitend voor het naar huis brengen van gedemobiliseerde soldaten. BINNENLAND. De voedselvoorziening en de geallieerden. In antwoord op een vraag naar de maatre gelen ter voorziening met levensmiddelen van onzijdige en vijandelijke landen, heeft Bonar Law gister in het Engelsclie Lagerhuis mede gedeeld, dat deze aangelegenheid in handen is van den intergeallieerden voedingsraad, die on middellijk stappen heeft gedaan en hoopt in de behoeften van de betrokken bevolkingen te kunnen voorzien. Indien echter de openbare orde mocht wor den verstoord zou de hulp der geallieerden noodzakelijkerwijs worden vertraagd en mis schien zelfs verhinderd. Een mislukte demonstratie. Woensdagavond had de heer Wijnkoop bij de ontbinding van den stoet op het Damrak den arbeiders te Amsterdam opgeroepen, om gister morgen om 9 uur wederom op het Beursplein hijeen te komen. Slechts een 20-tal personen lieeft hieraan ge volg gegeven. Zelfs om half 12 gistermorgen Geen sterke dranken. De minister van arbeid heeft enkele dagen geleden aan de commissarissen der koningin in de verschillende provinciën verzocht de gemeentebesturen dringend uit te noodigen ge durende de dagen van de demobilisatie het schenken van sterken drank in hun gemeente te verbieden. Gezonken. Men seint nader over het Ned. stoomschip „Sidney", dat bij Udsire gezonken is, dat 5 man gered zijn en te Udsire geland. Onbekend is het lot van den gezagvoerder en van de andere 12 leden der bemanning. De lading be stond uit 1600 ton haringen. Opruiming van mijnen. Een groot aantal Engelsche mijnvegers is bewesten den Waterweg bezig mijnen op te ruimen. Fransche vluchtelingen. Het stoomschip „Batavier IV" vertrok gis teravond met 350 Fransche vluchtelingen van hier naar Dieppe. Hooi vordering. Gisteren is gemeld, dat in verband met den bestaanden hooinood in plaats van 40,000 slechts 12,000 K.G. hooi zal worden gevorderd. Deze cijfers, moeten zijn 400 millioen en 12 millioen kilogrammen. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1