Laat - Verven - Stoomen - Wasschen - Strijken bij „DE PHÓËNIX" - Telef. No. 15. i o i<: zo i> u: rsT m ig iig i;> eei.iisq re in. deren zijn het- niet. In Engeland krijgen alle soldaten een maand vol salaris om uit te rusten. .Het vrouwen-kiesrecht komt nu op eens. Eerst heette het dat de Regeering het niet zou voorstellen en nu is de regeering er voor voor hetgeen in deze dagen is gebeurd. Het is nu de tijd om te werken in de richting waar door onze staatsvorm gunstig herzien wordt en gedemocratiseerd. Uitzicht op een vrije ontwikkeling van onze krachten wenschen wij. De leeftijd van de kiezers dient verlaagd te worden, vooral omdat zoovele wel geroepen worden om het land te verdedigen, meerder jarig zijn, maar niet mogen stemmen. Ook het recht van oorlogsverklaring moet aan het parlement komen, Spr. heeft vertrouwen in dezen Minister- President. Een spoorwegstaking acht spr. niet zonder gevaar. De heer W ij n k o o p Dus ge wilt geen spoorwegstaking. De heer Schaper: Ik zal mij wel wach ten daartoe te adviseeren. Wie betaalt die menschen als ze op de keien komen De heer W ij n k o o p Zoo spreekt de bour geoisie ook. De heer Schaper: Gij als geen spoor- wegmari durft zoo'n advies wel aan, maar wanneer de staking verloren wordt, strijkt gij uw geld op, maar die menschen worden het slachtoffer van uw gewetenlooze tactiek. Als ik dan ook vraag opheffing der stakingswet- Len is dat niet omdat ik wil dat die menschen weer gaan staken, maar dat daardoor een schandvlek van de organisatie wordt afgeno men. Ook pleit spr. voor een compromis in zake de staatspensionneèring opdat ook de ouden van dagen nog profiteeren van den wereld oorlog. Met inwilliging van het program der Katholieke arbei ders kan spr. zich volkomen ver eenigen. In zijn ontwerp inzake den 8-uren dag zal spr. den overgangstermijn van 4 jaren laten vervallen. Spr. zou zijn politiek leven wel besteed achten, wanneer binnen afziénbaren tijd deze hervormingen tot stand waren gekomen. Hierna bespreekt hij de socialisactie der pro ductie. Daar is gisteren gezegd, dat van de zijde der S. D. P. een verzoek is gekomen aan de S. D. A. P. om samenwerking, waarschijnlijk wilde men aansturen op een splitsing. Maar ik kan u zeggen, dat onze Kamerfractie gisteren unaniem beslot en» heeft, nu niet en nooit met de revolutionnairen samen te werken. Komende tot de rede van den heer Troelstia, die moest gehouden worden om dat te bereiken voor de arbeiders wat te bereiken is. De rede van den heer Troelstra was ook voor tweeërlei uitlegging vatbaar. Geroep Neen, neen, dat was onmogelijk. De heer Schaper: De heer Troelstra had zijn rede geimproviseerd. De heer Schouten (A.-R.)Dat is niet waar. Heykoop heeft Maandag te Rotterdam reeds gezegd, dat Troelstra die rede in de Kamer zou houden. De heer Schaper: Wij willen door de po litieke democratie economische democratie ver krijgen, en gaat het nu niet, dan over jaren, maar nooit zullen wij steunen op geweld. Dat wilde Troelstra ook niet. Geroep: Wel waar. De heer Schaper: Neen, niemand van onze fractie wil dit, het is ondemocratisch dat een minderheid een meerderheid overheerscht. Geroep: bravo. De heer Schaper: Wij nemen het u niet kwalijk, dat ge uw macht handhaaft, dat is uw recht en daarvoor snijden we alle banden met den heer Wijnkoop door. De heer W ij n k o o op Lafaards zijt ge nu de bourgeoisie u in den hoek dringt, capitu leert ge. De heer Schaper: Ik ben het ook eens met Henri Polak, dat wij geen arbeiders- en soldatenraden noodig hebben. De heer Schouten (A.R.)Troelstra heeft dit toch uitdrukkelijk beweerd. D heer Schaper: Ik spreek nu namens de geheele fractie. Geroep: Dan zijn Troelstra en Heykoop veranderd. De heer Schaper: Wij hebben steeds met alle partijen hier vriendschappelijk samenge werkt en we hopen dit in de toekomst te blijven doen, maar komt gij ons dan ook tege moet en toont dat het u ernst is met de be loften in dezen tijd gedaan. (Bravo-geroep. In de Kamer heerscht ru moerige stemming, alle afgevaardigden schreeu wen door elkaar). De heer Van Ravesteyn (S.D.P.) meent dat de houding van de Regeering ten opzichte van den ex-Duitschen keizer niet zonder ge vaar is voor het Duitsche en Nederlandsche volk Komende tot de situatie in ons land op dit oogenblik, wijst spr. er op dat dit parlement, na alles wat hier deze week is gebeurd, geen recht van bestaan meer heeft en onmiddellijk moet worden ontbonden. Deze week heeft de heer Troelstra eenige revolutionaire plannen aangekondigd. Maar na zijn interruptie van gisterenavond en de lam lendige redevoering van den heer Schaper, die nog getracht heeft iets te redden van het fi guur van den heer Troelstra, zal spr. niets meer over die plannen zeggen. Dit optreden was niets anders dan een manoeuvre om het volk te misleiden. Dat heele revolutieprogram is veranderd in een hoogst tam burgerlijk hervormingsplan. Tegenwoordig noemt ieder zich socialist en om nu een babylonische spraakverwarring te ontgaan, zullen de leden van spr.'s fractie zich voortaan communisten noemen. Wat spr. in ons land wil invoeren is de dicdatuur van het arbeidende proletariaat, ge lijk in Rusland. (Gelach.) De heeren S. D. A. P.'ers lachen, maar wan neer wij hier thans staan aan het begin van een nieuwe aera, dan is dit te danken aan de Russische revolutie. Die revolutie is de oorzaak geweest, dat Oostenrijk en Duitschland in el kander zijn gestort en de oorlog nog zóó spoe dig is geëindigd. De lieer v. d. W a e r d e n (S.D.A.P.) Eenige weken geleden vertelde u hier in de Kamer, dat de oorlog nog wel eenige jaren zou duren. De heer v. Ravensteyn( S.D.P.) Dan heb ik mij toen vergist, maar dat doet aan de waarde van beweringen nu niets af. (Gelach.) Toen de revolutionairen optraden was Rus land één groote chaos en dit kan in een jaar niet in orde komen. De dictatuur wil zeggen, dat de arbeidersklasse haar eigen lot in handen heeft. Of de revolutie in ons land zal komen weet spr. niet. Maar na de redevoeringen van de heeren S.D.A.P.'ers der laatste dagen, heeft spr. weinig hoop, dat de moderne arbeiders beweging zich achter de revolutionaire vaan zal scharen. De heer Troelstra heeft met het woord revo lutie gespeeld en daarmede voor het Ned. Volk een lichtzinnig spel gespeeld. Op hem past geen ander woord, dan wat gisteren hier van de tribune hem is toegeroepen. En zoo denkt het geheele land thans over hem. De vergadering wordt hierna verdaagd tot Dinsdag a.s. 's namiddags 1 uur. Stads- en Gewestelijk Nieuws. BURGERWACHT. De Burgemeester van Schiedam geeft kennis dat de noodzakelijkheid is gebleken aan een ster ke burgerwacht, en dat de oude burgerwacht, die indertijd zulke belangrijke diensten heeft be wezen, thans, door ziekte, vertrek uit de Cfer meen te enz. dermate is ingekrompen, dat zij niet meer aan haar doel' kan beantwoorden. Daaróm is besloten de oude Burgerwacht te ontbinden, onder dankbetuiging aan haar leden voor de belangrijke diensten door hen bewezen. De Burgemeester verwacht, dat ade leden der oude burgerwacht zich zullen aanmelden om op genomen te worden in de nieuwe formatie, waar toe aisnog geHegenheid bestaat heden-avond te 91/2 uur in het gebouw van den R. K. Vouksbond. Crisismaatreg elen. Verkrijgbaar in de week van 1420 Nov. Op bon 419 1 ons kaas naar keuze, (als vorige week. Op bon 421 1 reep chocolade, ongevuld, 121/» cent verpakt, 12 cent onverpakt. Op bon 423 1/t pond suiker, 30 ct. per pond. Op bon 425 1 stuk Huishoudzeep 25 100 gram, 8 cent. 1 dubbel stuk van 200 gram 16 cent. (vanaf Zaterdag.) Op bon 427 ons Havermout, 16 cent per pond, (vanaf Zaterdag.) Op bon 429 1 ons Huishoudjam. 11 cent per ons. Op bon 431 1 ons bruine boonen, 11 cent per' pond, (vanaf Maandag.) Aardappelen. Op bon 437 1 K.G. aardappelen op Zaterdag. Op bon 439 l/a K.G. aardappelen op Maandag. Op bon 441 1/s K.G. aardappelen op Dinsdag. Op bon 443 1 K.G. aardappelen op Woensdag. Veen- of zandaardappelen 51/» cent, kleiaard- appelen 8 cent per kilo, poters 7 cent p. kilo. Suikerkaar t. Op bon 13 is verkrijgbaar. pond suiker. Kindermeel. Bon 39 kindermeel is deze week geldig. Verkrijgbaar V* P0Qd kindermeel 21 cent per */i pond. Viich. Op bon 290 en 391 verkrijgbaar 1/3 pond visch. Koffie. Op bon 41 van 16 tot en met 30 November l/i ons koffie. Kolen. In November zijn geldig bons nos. 14. 15, 16 en 17 ieder voor 1/, eenheid 16 K.G. Steenkolen, bon 18 voor 1/s eenheid 84 stuks hulpbriketten bons 19, 20 en 21 ieder voor eenheid Vu H.L. geklopte cokes. Broodkaart. De broodkaart van het 76e tijdvak loopt van 18 tot en met 24 Nov. Bote r-m e 1 a n g e-m argarinekaart, 6e week geldig van 12 November tot en met 21 November. Melk. Tot en met Zondag 17 November wordt de melk uitsluitend verkocht op onderstaande bons uit het bonboekje Volle melk. Tapte of karnemelk. Op bon 366 368 op Zondag 17 Nov. De bons zijn alleen geldig op de aangegeven dagen, behalve No. 366 en 368, welke bons ook op Zaterdag geldig zijn. Vanaf Maandag 18 November wordt alle Melk op de Melkkaart geleverd. Achtereenvol gens moeten de volgende Nos. bij de afleve ring duidelijk worden doorgestoken op Maandag 18 Nov. vakje No. 1, op Dinsdag 19 Nov. vakje No. 2. op Woensdag 20 Nov. vakje No. 3. Maandag a.s. wordt de melkkaart in gebruik genomen. Er wordt nogmaals aan herinnerd dat per hoofd per dag slechts 1 dL. volle melk mag worden afgeleverd. De melkverkooper mag afleveren op vertoon van de melkkaart waarop zijn naam vermeld staat en moet direct daarop het aangegeven nummer doorsteken. Ook de melk voor zieken zwakken en kin deren mag hij uitsluitend tegen afgifte der gele bon aan zijn eigen klanten leveren. Het publiek wordt uitdrukkelijk gewaar schuwd tegen het koopen van z.g. „vrije melk." Er is geen vrije melk. Alle melk moet aan de distributie worden afgeleverd. De aanvoer van volle melk is op het oogenblik nog juist vol doende om ieder inwoner zijn rantsoen te geven. Wordt de aanvoer nog minder, dan zal het tekort met Regeeringsmelk worden aangevuld. Dit zól binnen eenige dagen al wel het geval zijn. Er blijft derhalve geen melk over. De z.g. vrije melk kan alleen met taptemelk of water vervalschte melk zijn. Vervalsching van melk wordt gerechtelijk vervolgd en de melkverkooper die zich daar aan schuldig maakt wordt bovendien uitgeslo ten. Reeds is gisteren een der Schiedamsche melkverkoopers voor dit feit van den verkoop uitgesloten. De controle wordt steeds scherper toegepast. Men zij derhalve gewaarschuwd. St. Barbara. Mpiiïgen (Zondag) 17 IJiov. zal' bovengenoemde Vereen, onderafd. v. d. ST. KI K. Volksbond, haar jaanijksche lOieteningen houden op het R. K. kerk hof, des u.m. ten 3 uur. De oefeningen zuilen geleid warden door den welteerw. pater Citer waal', Eenige zangers zuilen toepasselijke liederen zin gen, Toegankelijk voor alle RjOomsch-Katholieken. De directie van de scheepswerl „Nieuwe Wa terweg" alhier heeft besloten, de gedemobiliseer de weikiieden, bij haar werkzaam geweest, na aanmelding, weder onmiddellijk in dienst te ne men, Voorloopig zullen deze pog in de wachtgeld regeling wonden opgenomen, ofschoon met alle ze kerheid gezegd ka;n! worden, dat binnen zeer konten tijd voidoendc materialen zullen aange voerd worden, om de scheepswerf in vonten om vang haar werkzaamheden te doen hervatten. Uit in aanboi.u.vv z.(jn.de pan,den a.a,n de Bruigmanstraat zij'n gister-nacht 6 pakken draadnagels ontvreemd. Van een pand aan de Schie is oen zinken afvoerbuis gastolen Ten nadeele van A. S. aan den Oostsingel is een rijwiel ontvreemd, dat even onbeheerd stond voor- zijn woning. Op den Roitfeirdamschen dijk is ten nadeele van den bode v. d. Starre een zak gummiwaren ontvreemd. Een bakkerswagen die in de Heerenstraat onbeheerd stond, doch op slót was, is openge broken. Ontvreemd zijn een 10-tal witte en een 10-tal' bruinbrpioden. Ten nadeele van den heer v. Z. aan de Baan is een zilveren horloge gestolen. LITURGIE. ZES- EN TWINTIGSTE ZONDAG NA PINKSTEREN. Daar is gevraagd, dat we zullen bidden de zer dagen, opdat de onmiskenbare zegen Gods vrucht geve aan onze op zich onvruchtbare actie. Meer dan zou ik iedereen willen toeroe pen Overweeg dan eens goed het officie van dezen dag en ge vindt er uw schoonste gebed. Ja, als we niet uit jarenlange ondervinding deze gebeden kenden, we zouden ons kunnen wijs maken, dat ze speciaal voor deze troebele dagen werden samengesteld. Hier vinden wij „den God, die gedachten des vredes koestert en niet van onheil Die ons zal verhoren als wij Hem aanroepen." Hier wordt gebeden, dat we onze gedachten steeds met geoorloofde za ken zullen bezighouden en door woord en werk volbrengen, wat God aangenaam is. En dan dat heerlijk Epistel en Evangelie. Ja, daar gaat een jubeldank door geheel Nederland, dat gezien heeft „de werken van ons geloof, onzen arbeid en onze liefde." 't Is overbekend geworden, „dat het Evangelie bij ons niet slechts uit woorden bestond, maar kracht uit werkt door den H. Geest." En we herinneren ons dankbaar „dat onze vaderen dat geloof hebben aangenomen, in veel verdrukking, (maar toch) met vreugde in den H. Geest". Ja, wij belijden ons de gelukkige erven van dat groot en heerlijk geloof, dat naar Jacobus' i woorrl door de werken leeft, en eigen zwakheid bewust, steunen we op de kracht onzer vade ren, die juist door lijden en vervolging hun geloof zóó sterk maakten, dat ze ons als den grootsten schat, dien ze te geven hadden, ach terlieten. Maar is uit de kracht van hun ge loof onze vrijheid gegroeid, dan erkennen we als onzen duren plicht, als een dankbaarheids- plicht. jegens hem, en als een levensplicht je gens onszelven, dat we dat geloof te verdedi gen hebben en 't straks ook als onzen groot sten schat het aan onze nakomelingschap over te dragen. Neen, vandaag gaan de evangelie woorden niet aan ons voorbij als iets wat we al lang kennen Neen, we genieten eiken zin en onderstreepen dien met onze volle over tuiging. Wat is dat zaadje, door Willebrordus hier gestrooid, tot wasdom gekomen. Hoe is ook de Nederlandsche katholieke kerk tot een boom waar schaduw en verkwikking te vinden is voor o zoo velenWat is onze reuzenorganisatie geprezen in deze dagen en ten voorbeeld gesteld. Zelfs de felste tegen standers zijn een en al bewondering voor wat gepraesteerd werd in zoo korten tijd, maar met zoo grooten durf en. zoo groot succes Hoe dat kwam „Het rijk der Hemelen is ook gelijk aan een zuurdesem, dat een vrouw nam en mengde onder drie maten meel tot het geheel doordesemd was." Dat is de inwendige kracht van ons geloof, dat niet alleen steunt op de massa maar op de innerlijk overtuigde massa, dat eischen durft stellen en offers durft vragen, in het zekere bewustzijn dat iedereen zijn plicht verstaan zal, geen offers tellen zal en geen arbeid te zwaar vinden Deze bemoe digende gedachte doen ons de handen vouwen en bidden „uit de diepte tot God, dat Hij ons verhoore." Maar tegelijk zijn ze ons ten spoor slag om voort te gaan op den weg dien we nu bewandelen om door paraatheid den vijand het hoofd te bieden en dat bereiken we door de innerlijke kracht va® het geloof in ons te versterken, om door openlijk kleur bekennen, door 't afleggen van de laatste laffe kleurloos heid, die wegkrimpt achter het niets zeggend „neutraal", kracht bij te zetten ook aan den uiterlijke organisatie der kerk, die imponeeren moge ook door haar reuzenaantal volgelingen. Zoo staande pal voor troon en altaar bidden we den binnenlandschen vrede af, vooral onder de voorbede van de koningin des vredes. Zoo bidden we zegen af over onze geëerbiedigde Koningin zoo bidden wij wijsheid af en kracht voor onze pracht-regeering dat zij de trots van roomsch Nederland de algeheele zege moge behalen BINNENLAND. De Keizerin niet naar ons land V. Di meidt uit Zevenaar De komst van de ex-keizerin is vertraagd door dat in Duitschiand het spoorwegverkeer is ge stremd, tengevolge van de groote troepentrans porten die van het front komen. Een tefegram uit Beriijn meldt: Ee keizerin heeft .op het laatste oogenblik' aan haar aanvankelijk voornemen om naar Nederland te vertrekken, geen gevolg gegeven, oni^t de sDildatenxaad haar volledige Veiligheid beeft ge garandeerd. Van andere zijde: De Diuitsche keizerin heeft haar voorgenomen reis naar Nederland pip het laatste oogenblik op gegeven. Zij blijft pp verlangen van den kei zer voorloopig te Berlijn, De mannen in de Harskamp. In ue legerplaats van Harskamp hebben de manschappen, na een bespreking, waarbij allen aanwezig waren, de volgende motie aangeno men: j „Wij mannen van het eerste regiment infan terie te Harskamp verklaren, dat wij zullen op tiedein tegen ieder, die in deze ernstige tijden de wettelijke orde Verstoort en dat wij1 in dat geval onvoorwaardelijk de bevelten van onze comman danten zuilen opvolgen. De verklaring wordt af- geregd zonder eenig onderscheid in politieke rich ting. 1 l Burgerwachten ten plattelande. Gisteren is te Arnhem een buitengewone alge- meene vergadering van R.-K. Diocesane Roeren en Tuindersbonden gehouden. Na een rede van mr. dr. J. Rest werd besloten tot oprichting van burgerwachten ten pïattelande. Reeds tegen a.s. Zondag verwacht het bestuur opgave van de namen der deelnemers, p;m dan voor voldoende bewapening te kunnen zorgen. Een telegram werd gezonden aan de Koningin, waarin de Rond 14.000 leden omvattende, ver klaart, zich ojn den troon te scharen, teneinde deze desnoods met het leven te verdedigen. De pi a 11e l a nds-bu rgerWachten verklaren zich eventueel' ook beschikbaar om de in de steden komende revolutionaire stroomingen te helpten onderdrukken. De bewegingsvrijheid der militairen. Men deeit medle dat het legerbestuur heeft bepaald dat op Zondag1 17 dezer' in verband met de tijdsomstandigheden aan de militairen geen bewegingsvrijheid kan worden gtegeven. In ver vanging daarvan kan, zoover de dienst dit toelaat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2