Met de voedselvoorziening van het uitge putte Duitschland zal door de Entente weldra begonnen worden. Duitschland zou maandelijks 75.000 ton vetten, 150.000 ton vleesch en 230.000 ton graan krijgen. BEIEREN. Het „Berliner Tbl." verneemt dat alle afge vaardigden van den Landdag van Coburg zich verklaard hebben voor aansluiting van het hertogdom bij de republiek Beieren. HONGARIJE. De republiek Hongarije schijnt nu definitief te zijn gevestigd. 13 Oct. zal voortaan als feestdag der over winning van de revolutie en 16 Nov. als dag der uitroeping der republiek worden gevierd. De kerkelijke feestdagen zijn door de revo lutionairen afgeschaft. BELG1E. Het centraal bestuur van het Belgische zee wezen zal weldra te Oostende] zijn gevestigd. Ondertusschen zijn, naar Vlaamsche bladen vernemen, de uitvoeringsdiensten er reeds in werking. De hervatting der diensten te Oos tende, Zeebrugge en Nieuwpoort wordt voor bereid. De exploitatie der havens zal geschie den door de zelfstandige burgerlijke diensten, in overeenstemming met de rijksoverheid. Zoodra de tusschen de twee staketsels ge zonken wrakken te Oostende zullen opgeruimd zijn, zullen de mailbooten op de regelmatige, ongeschonden gebleven plaatsen kunnen aan leggen en zal de terugvoer van de naar En geland uitgeweken Belgen kunnen worden in gericht. ALLERLEI NIEUWS. Bouisson, commissaris voor zeeverkeer, ver klaarde in een intervieuw, dat hij een wets ontwerp zal indienen, waarbij een crediet van 2 milliard gevraagd wordt voor den aanbouw van 3 miliioen ton scheepsruimte in 3 jaar. Buitendien rekent de commissaris erop, dat de getorpedeerde schepen door Duitsche sehepen zullen vervangen worden Engeland heeft een voorstel goedgekeurd, strekkende tot den af stand van 500.000 ton aan Frankrijk, en wel 1/3 bij het einde der vijandelijkheden, 1/3 in het loopende jaar en 1/3 in het tweede jaar. Ten slotte verklaarde Bouisson, dat de re quisite van de Fransche handelsvloot geschied is op verzoek van Engeland. De requisite zal hoogstens zes maanden na de beëindiging der vijandelijkheden gestaakt worden De Japansche gezanten te Londen en Pa rijs Chinda en Matsui, zijn tot Japansche ge delegeerden ter vredesconferentie benoemd. De „Frankfurter Zeitung" meldt, dat admiraal von Tirpitz Duitschland verlaten heeft, voordat de revolutie uitbrak. Hij bevindt zich thans in Zwitserland. De eerste groep krijgsgevangenen, die krachtens de bepalingen van den wapenstil stand bevrijd zijn, is Zondagmorgen om tien uur te Huil aangekomen. Zij omvatte 1300 le den van de marine-brigade, die in October 1914 bij Antwerpen zijn gevangen genomen. BINNENLAND. Ex-Keizer Wilhelm. Een telegram uit Berlijn meldt, dat de Raad van Arbeiders en Soldaten te Potsdam aan de „Lpkal Anzeiger" heeft (medegedeeld, dat kei zer Wilhelm waarschijnlijk naar Potsdam zal terugkeeren. Er zijn onderhandelingen over zijn terugkeer gaande. De keizerin heeft jn verband hiermede vail haar voornemen, om naar Nederland te gaan, afgezien. J~111 .-J. 1 t Het Congres der S.D.A.P. Het Zaterdag en Zondag te Rotterdam gehou den congres heeft na langdurige discussies de voorgestelde congres-resolutie met 1.5 eischen, hij acclamatie aangenomen. De resolutie eindigt als volgt: Het Congres besluit toit de benoeming van een comité van actie, dat opdracht heeft zich ter inwilliging van de eischen van het program tot de Regeering te wenden en in het belang der arbeiders een zoodanige agitatie te ontwikkelen, dat het program, gedragen door den eendrach- tigen en onverzetteiijken wil van het Nederl. pro letariaat, onafwijsbaar w.ordt en daartoe elke vorm van demonstratie, ojojk die van algemeene werkstaking, aan te grijpen. De S.D.A.P. en het .N.V.V. verklaren pfechtig at hun kracht en al hun volharding te zullen aanwenden om de in dit program vervatte ie- venseischen dei* arbeidersklasse ten spoedigste te doen zegevieren. Op het Nederi. proletariaat wordt een krach tig beroep gedaan |0in het in den strijd voor de verwezenlijking dezer eischen met al zijn energie te blijven steunen. Naar de heer Vliegen, voorzitter der S.D.A.P. vaststelde, weid van de revolutionaire plannen afgezien. De heer Troelstra, die Zondag op een telegrafische uitniopdiging ten congresse verscheen verkïaarde i0i.a. dat hij de machtsverhoudingen in ons land niet geheel juist'had gezien en dat hij niet getoond had tegen het gebeurde in Duitschland dat weerstandsvermogen te bezitten, dat gewenscht warie geweest bij een koel, beza digd en tactisch leider der beweging. Morgen komen wij' op enkele vermeldenswaar dige uitlatingen van het congres terug. Huldiging van de Koningin. Heden, Maandag'-midda, heeft op het Malie veld 'n huldebetoioiging ,aan H. M. de Koningin plaats gehad van honden en vereenigingen die zich in deze dagen achter de regeering hebben geschaard. Harp Majesteit kwam1 te 1 uur aan. I>e betooging is schitterend geslaagd. Toen H. M. de Koningin gister-ochtend on der gehoor van ds. Weiter de godsdienstoefe ning bijwoonde in de Willemskerk ook Prins en Koningin-Moeder waren onder zijn gehoor zongen de gemeentewaren haar spon taan twee coupletten van het Wilhelmus toe, hetgeen op H. M. en alle aanwezigen een die pen indruk maakte. 1 Een grootse he ovatie wachtte bovendien H. M. bij terugkeer in het koninklijk paleis Noord- einde, omstreeks 12 uur. Toen het koninklijk bij- tuig aankwam, werd een geweldig gejuich aan geheven, dooi- een drukke menigte, die voor het Palèiss had post gevat, ,en die aeer geestdrif tig gestemd, de nationale liederen aanhief. Het publiek was pp een gegeven oogenblik' niet te houden en drong juichend en zingend op naar den hoofdingang waar II. M., na uitgestapt te zijn, zich vriendelijk buigend bleef ophouden. Doch daarbij bleef het niet. H. M. toch had lastgegeven, onmiddellijk prinses Juliana te halen en weinige oogenblikken rater waren de drie vorstelijke personen het Prinsesje staande in het midden van vader en móeder en hand in hand, met dezen het voorwerp van een uitbundige en ontroerende aanhanke lijkheid s betoogi ngHet Wilhelmus en liede ren, ook waarvan het Prinsesje het middelpunt voi'mde, bleven aangeheven, totdat Koningin, Prins en Prinsesje vriendelijk dankend met buigingen en handgrootten het Paleis waren binnengegaan. Meeting in het Stadion. Duizenden Katholieke ingezetenen van Amster dam hebben gister-middag in het Stadion een giioote betooging tegen de revolutie gehouden. De meeste bezioekers waren met groote iojran- jestrikken en oocarcles 'in de nationale kleuren getooid. F,t werd een motie aangenomen, waarin de revolutie verworpen wordt en steun beloofd aan de regeering, en tevens aandringend de wen- schen der Christelijke vakorganisaties spoedig te verwezenlijken. Het vredespaleis in gebruik? Be „Frankfurter Zeitung" weet te melden, dat de vredesonderhandelingen zeer waarschijnlijk te Den Haag zullen wonden gehouden. Steenkool voor Nederland. Reuter seint, uit Londen (Officieel.) De uitvoer-commissie is thans bereid, aanvragen voor consenten'voor den uit voer van steenkool naar Nederland in overwe ging te nemen. Tot nadere kennisgeving kun nen slechts consenten verleend worden voor de verscheping van stoórn- en gaskolen uit Northumberland en voor anthraciet uit Zuid- Wales. De meeting op „Houtrust". Men meldt uit 's Griavenhage In verhand met den toestand had op „Hout- rust" Zondagmiddag een monstermeeting plaats, waajtkp 'aanwezig waren ongeveer 40.0001} be zoekers, allen getooid met oranje. Er heerschte gedurende het gieheeïö verlóóp een enorme geestdrift. Op verschillende plaat sen waren ge improviseerde spreekgestoelten op gericht, vanwaar een achttiental' sprekers liet woord voerde tot de om hen geschaarde groe pen Een muziekkorps zorigde voor de stem ming, "die echter geenszins aangekweekt behoefde te. worden. 1 De voorzitter van de RoomsCh-Katholieke kiesvoreendging, jhr. mr. E. B. F. F:. Witfert van Hoogland, sprak het openingswoord, waarin hij1 de afgeloopen verkiezingen nog eens memoreerde en het doei van deze meetinjg uit eenzette, n.l. de katholiekten qp te wekken tót steun van de rdgeeiing en tevens den reyot- lutionnairen te toonen, dat zij niet de meerder heid achter zich zulten vinden bij' hun streven bot omverwerping van het gezag. Hij deed voor lezing van telegrammen aan den Bisschap van Haanem, de Koningin en den minister van Binnenlandsühe Zaken, waarin door de betoo- gers trouw wordt beloofd aan staat en kerk' ©n voorts, dat zij bereid zijn, een eventueete revo lutie tegen te gaan. De volgende sprekers voerden hierna het woordH. C. Silvius, vooïrzitter R K. Volks bond, afd. 's-Gravenhage, mr. A. J. Veraart, L. F Guit, G. Bulten, lid der Tweede Kamer, Pa ter Borromeus, de G^ecvie 10. F. M„ A. Th. V. Leeu wen, M. Mtooijman, kapelaan J. G. Jansen, Henri Jansen, voorzitter van de propaganda- club „De Katholieke Garde", mr. F. J. Ver schuur, voorzitter plaatselijk comité K. S. A., H M. Jansen, C. D. Wesseling', lid Prlov. Staten» Paul J. Reymeir, lid Tweed© Kamer, rector J. B W. M. Mioelter, J. W. J. Jaspers, F. A. Moe- rel, Chr L. Wesseling Mzn., die allen op ver schillende wijzen de jongste politieke gebeur tenissen bespraken en de aanwezigen lopiwek- ten stelling te nemen tegen het socialisme, de rtegeering op alle mogelijke wijze te steuen en als middel daartoe aangaven het zich aan sluiten bij de verschillende katholieke organi saties. Onder de talrijke menigte, die zich op het teilrein bevond, merkten wij den minister van Oorlog, jhr. Alting von Geusau, van Waterstaat, den heer König, pud-minister Kolkman en ver schillende leden Van de Tweed© Kamer, o.a, den heer Ter Hall, op. Openbaar en Bijzonder Onderwijs. Naar het Gorr.-Bureau verneemt is het in de Troonrede aangekondigde wetsontwerp, betreffen de wegneming' van de ongelijkheid in bezoldiging van openbare en bijzondere onderwijzers heden naar den Raad van State verzonden. Centrale keukens. Be centrale keukens zijn in staat gesteld de vergende percentages van distributiegóederen zon der invordering van bons af te leveren, te we ten: aardappelen 50 pet.: peulvruchten 50 pet.; teriviji bovendien zal worden beschikbaar ge steld per ia!geleverde 'portie: stamppot, 5 gram vet, 100 gram' goedkoop vleesch en beenderen en 20 gram zachte kaas; snep, 100 gtarn goedkoop vleesch en beende ren melkprijs, 2/s E.G. gecondenseerde taptemelk. De centrale keukens, die varkens mesten, war den vrijgesteld van de verplichting am varkens ten behoeve van de regeering te mesten. Ten stófte zij' nog vermeld, dat omtrent ver heuging van het thans genoten wordend subsi die o,verleg wordt gepleegd, wolk overleg tot een gunstig resultaat aal' voeren. Het vertrek der geïnterneerden. Men meldt uit Amersfoort Einde dezer week vangt het vertrek der ge ïnterneerden te Harderwijk naar Antwerpen aan. Zij zullen begeleid worden door Belgische officieren uit Zwolle en Amersfoort. Voor de Haagsche militairen. Enkele personen hebben een bedrag van f 5600 bijeengebracht voor de verstrekking van kleine versnaperingen aan alle in Den Haag aanwezige manschappm van het leger, de ma rechaussee en den vrijwilligen landstorm. Het verkeer met België vrij. De doodelijkc draad is thans langs de ge- hcele grens buiten werking gesteld, zoodat het verkeer naar en België weer vrij is. Hiervan wordt druk gebruik gemaakt. Een lading stokvisch aangekomen. Het Nederlandsche stoomschip „Nautilus" arriveerde hedeu van BOdo te Amsterdam met 295,000 K.g. stokvisch. Vrijwillig onder de wapenen. Zaterdag zijn in Den Haag groote detache menten miliciens vrijwillig onder de wapenen ge komen. Vooral trok het de aandacht, dat uit Friesland een groot aantal vrijwilligers is op gekomen, hetgeen bleek, doordien de opgeko- menen Friesche liederen zongen. Men schat het aantal opgekomenen nu reeds ver over de 1000 man. Nieuwe detachementen zullen volgen. Bij den tocht door Den Haag Zaterdagavond werd voor het paleis van de Koningin-Moeder het „Wilhelmus" aangeheven. Rambonnet en Van Terwisga met pensioen. Bij Kon. besluit van 15 Nov. is met ingang van 1 December 1918 aan den schout-bij-nacht Rambonnet, adjudant in buitenge won en dienst van de koningin, oud-minister van Marine, op zijn verzoek wegens langdurigen dienst eervol ontslag verleend uit den zeedienst, onder toe kenning van pensioen en met dankbetuiging voor de door hem aan de lande bewezen diensten. De commandant van het veldleger, luitenant generaal Van Terwisga heeft pensioen aange vraagd. Aanvoer van Vet en Veevoeder. Bij de N.O.T. is bericht ontvangen, dat de volgende artikelen uit de gerequireerde schepen, welke in Engeland liggen, onmiddellijk zullen worden vrijgegeven, om in Nederlandsche stoom schepen naar ons land te worden vervoerd 17.659 balen copra 5128 balen kapokpitten, 7279 balen cocoskoeken, 1600 balen veekoeken, 1486 balen casthorzaad en 4142 balen palm- pit.koeken. Voor een half jaar voedsel toegezegd. De heer Colijn is Zaterdag-middag in Den Hag teruggekeerd. De voesclvoorziening is, naar hij aan de „Ned." meedeelde, voor de eerstvolgende zes maanden op bevredigende financieele voorwaar den verzekerd. De desbetreffende overeenkomst is onderteekend. Koffie cn brood voor militairen. Aan de autoriteiten van de landmacht ,s machtiging verleend om voor alle garnizoen?- wachten tot nader order het rantsoen koH'f te verhoogen tot 14 gram per man en per dag en het rantsoen brood te brengen op 700 grató per man en per dag. De Keizer in ons land. Naar de „Tel." uit goede bron verneemt, stelt de Entente zich op het standpunt, dat zij geen bezwaar kan maken tegen de aanwe zigheid van keizer Wilhelm in ons land. Zij kunnen zich tegen de gastvrijheid, verleend aan een Duitsch particulier, niet verzetten, daar Nederland en Duitschland bevriende mogend heden zijn. Het revolutionnair socialistisch comité. Het Revolutionair Socialistisch Comité heeft gisteren in Den Haag een bijeenkomst gebou- welke door een zeer talrijk publiek, waaronder ook eenige militairen en postbeambten in uni form, werd bijgewoond. Als spr. trad o.m. op de propagandist L. Visser, die o.a. zeide, dat door het gedrag der S.D.A.P. de beweging thans als verloren be schouwd kon worden. Hij waarschuwde het ka pitalisme echter, dat de revolutie toch zou komen, al zou het nu nog eenigen tijd duren- Aanvoer van tarwe. Reuter seint uit Londen, dat de Engelsche voedselregelaar de volgende mededeelingen heeft bekend gemaakt Naar aanleiding van de overeenkomst, die is tot stand gekomen tusschen Nederlandsche gedelegeerden en de vertegenwoordigers van de geallieerde mogendheden en van de Ver. Sta ten, en in verband met de berichten over ern- stigen nood in Nederland als gevolg van on voldoende voedselvoorziening, heeft de inter- geallieerde voedingsraad te Londen schikkin gen getroffen om onverwijld het s.s. „Adra", met 7100 ton tarwe naar Rotterdam te zen den. Het schip zal den 24sten dezer of daar omtrent te Rotterdam aankomen, tenzij er, ongelukkigerwijs, vóór dien datum ongeregeld heden in Nederland mochten uitbreken, het geen de voor deze zending getroffen regeling in de war zoude sturen, en het voor de Ne derlandsche regeering onmogelijk zou maken zorg te dragen voor een behoorlijke distributie. Rcgeeringsgetrouwen bij de Koningin. Zaterdagavond heeft een deputatie van den bond van regeeringsgetrouwen, bestaande uit ds. Scholten, veldprediker der 1ste divisie sergeant den Hollander, van het garnizoens detachement te Rotterdam, en milicien A. J- Boes, van het bureau van den verplegingosffi- cier van het 2de bataljon van het regiment jagers, een onderhoud met de Koningin ten paleize in Den Haag gehad. Nadat ds. Schol ten, voorzitter van den bond, een enkel woord had gesproken, heeft sergeant Den Hollander H.M. verschillende inteekeningslijsten en sym pathie-telegrammen ter inzage gegeven. De Koningin verzocht den voorzitter, uit Haar naam de bondsleden Hare volle sympathie te verzekeren. Aanvoer van levensbehoeften uit Amerika. De in Amerika liggende schepen AmsteMijk, Jason, Djebries, Sirrah en ('omelis, benevens de in Nederland liegende schepen Farmsum, Bruns- wijk, Delta, Noord, Noordwijk, Moerdijk, Minerva, Afmeld en Terschelling zijn aangewezen om uit Amerika verder levensbehoeften aan te voeren. Naar bet „Hjdbi." verneemt, zal' het stoomschip „Almele", van de Kon. Nederlandsche Stoom bootmaatschappij, grqot 11,000 ton draagvermo gen met een kubieke laadruimte van 15.000 ton •rant 40 kuh. voet,! door die Nederlandsche rff geering gevorderd, worden om in ballast naar Amerika te vertrekken, ten einde aldaar voor Nederland in te nemen een volte lading' graan, vetten en katoen. - De reederij beeft opdracht gekregen het schip zo|o spoedig' mogelijk zee'k'laar te maken. Ook het stoomschip Minerva, van dezelfde ree derij, is gevorderd om een volle lading graan voor ons land uit Noord-Amerika te halen. Reuter seint uit Londen, dat de regeeringen der geallieerden al het mogelijke doen om scheeps ruimte vrij te maken en andere maatregelen ne men ten ©inde den voedseltoestand van Neder land te verbetenen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in de week van 1420 Nov. Op bon 419 1 ons kaas naar keuze, (als vorige week. Op bon 421 1 reep chocolade, ongevuld, 121/, cent verpakt, 12 cent onverpakt. Op bon 423 x/i P01Qd suiker, 30 ct. per pond. Op bon 425 1 stuk Huishoudzeep 25 100 gram, 8 cent. 1 dubbel stuk van 200 gram 16 cent. (vanaf Zaterdag.) Op bon 427 1/t ons Havermout, 16 cent per pond, (vanaf Zaterdag.) Op bon 429 1 ons Huishoudjam. 11 cent per ons. Op bon 431 1 ons bruine boonen, 11 cent per pond, (vanaf Maandag.) Aardappelen. Op bon 437 1 K.G. aardappelen op Zaterdag. Op bon 439 x/2 K.G. aardappelen op Maandag. Op bon 441 x/a K.G. aardappelen op Dinsdag. Op bon 443 1 K.G. aardappelen op Woensdag. Veen- of zandaardappelen 51/» cent, kleiaard- appelen 8 cent per kilo, poters 7 cent p. kilo Suikerkaar t. Op bon 13 is verkrijgbaar. l/2 pond suiker. Kindermeel. Bon 39 kindermeel is deze week geldig. VerkrijgbaarV» Pon(i kindermeel h 21 cent per Vt pond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2