Laat f erven Stoomen Wasschen - Strijken bij „DE PHOENIX' Telef. No. 15. I X' O I ZO I IG VI 1 OFDE RT.ING IG erin, zich een allure van volkomen onverschil ligheid te geven voor wat nu nog verder over hem komen zou. Intusschen stonden de eilan ders, op het havenhoofd opgehoopt, hem aan te gapen en zich onaandoenlijk kalm te verba zen over zijn eenigszins buitengewone uitrus ting een sterk getailleerde, met bont afge zette bruine overjas met grooten bonten kraag jocky-pet en bruine beenkappen voltooiden de opvallende tenue van den prins-veldheer op retraite. Bij het aan wal stappen was het welkom der bevolking niet bepaald hartelijk. De officier betaalmeester, die reeds eenige dagen op het eiland was om kwartier te maken, stram in de militaire houding, met den burgerhoed, die zonderling deed bij zijn uniform, in de hand, bracht zichtbaar ontroerd het saluut. Hij deed daarna zooveel mogelijk moeite om het ontschepen vlug in zijn werk te doen gaan, en slechts enkele oogenblikken duurde het hof felijke afscheidnemen van de autoriteiten van den rijkswaterstaat, die den zeetocht hadden meegemaakt. Daarna zette de simpele stoet van 5 rijtuigen zich in beweging naar Ooster- land, aan dén anderen hoek van het eiland. Slaolie. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, maakt bekend dat het, in verband met de eenigszins verbeterde vetpositie, mogelijk is geworden eene belangrijke partij slaolie, die tot dusver gereserveerd was geworden voor de vervaardiging van margarine of in de stelling Amsterdam was opgeslagen, in het verkeer te brengen. Voorshands staan ter beschikking ongeveer V2 millioen flesschen slaolie, welke bij de Fransch Hollandsche Oliefabrieken voorheen Calvé- Delft, te Delft, kunnen worden betrokken Deze onderneming heeft een organisatie in het leven geroepen, waardoor het mogelijk is, zonder distributie van Regeeringswege, de sla olie het publiek te doen bereiken en het gevaar uit te schakelen, dat het artikel in den ketting- handel geraakt. De door genoemde onderneming getroffen regeling komt hierop neer, dat verbruikers aan vragen om slaolie te mogen ontvangen, recht streeks indienen bij de voornoemde Fransch- Hollandsche Oliefabrieken bij hunne bestellin gen zullen zij moeten opgeven, door bemidde ling van welken winkelier zij de olie wenschen te ontvangen. De Fransch-Iiollandsche Olie fabrieken zenden de bestelde partijen aan den betrokken winkelier af en geven tegelijkertijd aan den verbruiker kennis, dat aan den door hen genoemde winkelier de bestelde slaolie is toe gezonden. Bestellingen kunnen dus niet door bemidde ling van den winkelier worden ingediend de aflevering daarentegen geschiedt wel door be middeling van den winkelier. De prijs waarvoor de slaolie zal worden gele verd, bedraagt 2.75 per 1/1 flesch aan de winkeliers wordt de olie tegen 2.35 per 1/1 flesch in rekening gebracht. De Chineezcn-onlusten op Java. Men meldt uit Weltevreden De Chineezen te Koeningan verzochten de regeering troepen te zenden, om de Chineezen te beschermen. Zij vroegen de redenen te mo gen vernemen, waarom de president van den Sarekat Islam benoemd is tot lid van den volks raad. De Chineesche handelsraad confereerde in den afgeloopen nacht over het telegrafisch bij eenroepen van vertegenwoordigers uit alle dee- len van Java, met het doel een protest te be spreken tegen de regeering en om vergoeding te vragen voor de vernielde huizen te Koedoes, zoomede om te komen tot vredelievende be trekkingen met de Javanen, in het algemeen belang. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in de week van 2127 Nov. Op bon 447 lx/2 ons kaas naar keuze, (als vorige week. Op bon 449 V, pond suiker, 30 ct. per pond. Op bon 370 1 ons Huishoudjam, 11 cent per ons. Op bon 372 1 ons rijst, 14 cent per pond, (vanaf Vrijdag). Op bon 374 1 ons bruine boonen, 11 cent per pond, (vanaf Zaterdag.) Op bon 376 2 ons groene erwten, 11 cent per pond, (vanaf Maandag.) Op) bon 378 */2 ons gort, 13 cent per pond, (Dinsdag en Donderdag.) Aardappelen. Op bon 384 1 K G. aardappelen op Maandag. Op bon 386 1 K.G. aardappelen op Woensdag. Veen-of zandaardappelen 51/» cent, kleiaard- appelen 8 cent per kilo. Suikerkaart. Op bon 14 is verkrijgbaar x/j pond suiker. Kindermeel. Bon 40 kindermeel is deze week geldig. Verkrijgbaar1/t pond kindermeel 21 cent per l/* pond. V i i c h. Op bon 290 en 391 verkrijgbaar l/2 pond visch. Op bon 41 van 16 tot en met 30 November lit ons koffie. Kolen. in November zijn geldig bens nos. 14. 15, 16 en 17 ieder voor 1/l eenheid 16 KG. Steenkolen, bon 18 voor 1/s eenheid 31 stuks hulpbriketten bons 19, 20 en 21 ieder voor lL eenheid */io H.L. geklopte cokes. Broodkaart De broodkaart van het 76e tijdvak loopt van 18 tot en met 24 Nov. 77e tijdvak geldig van 25 November tot en met 4 December. Bote r-m e 1 a n g e-m argarinekaart, 7e week geldig van 21 November tot en met 29 November. Aanvullingsbroodkaarten. Deze moeten worden geruild in het Veree- nigingslokaal Broer vest, op Maandag 2 De cember, van letter S(e)Z op Din-dag 3 De cember, van des morgens 9 12 en des namid dags van l1/»5 uur. De lichamen der afgeloopen aanvullingsbrood kaarten moeten worden ingeleverd voorzien van den naam van den houder en aan de achterzijde door den werkgever afgeteekend. Kaarten voorzien van het stempel Zuige ling" worden ook op bovengenoemde dagen ingewisseld. Melk. Nummers der Melkkaart. waarop deze week de melk moet worden geleverd op Zondag vakje No. 7, op Maandag vakje No. 8, op Dinsdag vakje no. 9, op Woensdag vakje No. 10. Woensdag zal gecondenseerde taptemelk ver krijgbaar zijn. (Zie de advertentie in ons blad van heden). Centrale keuken. Maandag erwtensoep met spek op bon 376. Dinsdag Stamppot, (aardappelen met sper- cieboonen) op bon 384. Woensdag Stamppot (aardappelen met zuur kool) op bon 386. W D. van Damme Jalink. f Te Rijswijk is .op 59-jarigen leeftijd overle den de heer W. D. van Damrae Jalink. De heer van Damme Ja.ink is van 1896—1916 gemeente-ontvanger te Schiedam geweest. Gemeenteraad. Op de agenda voor de vergadering van den Gemeenteraad .op Vrijdag den 29en November n.rrï. 2 uur, staan o.m. de volgende voorsteken 1. Benoeming van een leeraar in Geschiedenis en Aardrijkskunde aan het Gymnasium alhier. 2 Benoeming van een Lid van het Burgerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding op 1 Januari as ..van den heer J. A. M Meijer.. Aanbevolen worden de hoeren1. J. A. M. Meijer, altredend. 2. W. H. v. d. Toorn. 3 Voorstel van B. en W. om over te gaan tot oprichting van een cursus voor Bewam'sch ooion derwijzeres sen. i 4 Voorstei van B. en W. om den verkoop van distributiekieeding zelf ter hand te riemen en voordat doel een crediet van 1150.000— be schikbaar te stellen. 5 Voorstel van B. en \V. tot inrichting van een gemeentelijken melkstai. 6. Adviezen van B. en W. en de Commissie voor de Crisisaangelegenheden inzake turfwin- ning van Gemeentewege 7 Voorstel van B. en IV. om aan de Eouw- vereeniging „Eendracht" over het jaar 1918 sub- 'sidie te verleenen tot dekking van het verlies in de exploitatie van het Badhuis. 8 Voors.tel van B. en W. tot toekenning van een toeslag ineens aan alle Gemeentewerklie den en -beambten 9 Voorstel' van B. en W. onder vaststelling van verordeningen op de heffing en invordering te besluiten tot heffing van 18 extra-opcenten, op de dividend- en tantièmebeiasting. 10 Goedkeuri.ng van de navolgende bpgroo- tingen: Begrooting 1919 St. Jacobs-Gasthuis. Be groeting 1919 Ambachtsschool. Begrooting 1919 en Suppletore begroeting 1918 Huishond- en Industrieschool 11 Wijziging van de Gemeentebegroting dienst 1918. Vergadering R.K. werklieden. Maandag-avond om 8 uur zal in den R. K. Volksbond een groote vergadering worden ge houden voor de R. K. werklieden te dezer stede. Als spreker zal o.m. optreden de heer Kui per, lid der Tweede Kamer. Deze vergadering heeft ten doel om voor de katholieke arbeiders den huidigen toestand uit een te zetten en tevens propaganda te maken voor de versterking der R. K. vakorganisaties te dezer stede. Wij vertrouwen, dat de katholieke arbeiders in grooten getale naar deze vergadering zul len opgaan. De roomsche vrouw heeft dezer dagen een schitterend voorbeeld gegeven. Niet minder dan 347 nieuwe leden traden bot den R. K. Vrouwen bond toe. Laten onze Roomsche mannen dit schoone voor beeld volgen en ijverig medewerken om de R. K. vakorganisaties in onze stad zoo- sterk mogelijk te maken. 1 In de vergadering van Maandag zal het be lang van de R. K. vakorganisaties in onzen tijd uitvoerig worden besproken. Oranjevereeniging, De Oranje-Vereeniging alhier zal Maandag avond 8. uur in het gebouw voor Evangelisatie, .aan de Broers vest, alhier een bijeenkomst hou den met de besturen van alle vereenigingen te dezer stede, teneinde de plannen vast te stellen voor de feestviering op Donderdag 28 Novem ber a.s. De bedrogen Sultan. Zondag-avond zal de Mannenzangvereeniging „Inter Nos," dir. A. M. den Draak, in den R. K. Volksbond alhier opvoeren: de operette: „De be drogen Sultan." r' j Inbraak. Hedennacht 12 uur hoorde een agent timme ren in het kantoor der firma P. Hoppe aan de Nieuwe Haven Daar hij onraad vermoedde haalde hij assistentie. Het terrein werd afge zet en men verschafte zich toegang tot het kan toor. Daar vond men 2 inbrekers, Rotterdam mers, die bezig waren de brandkast, die reeds voorover was gehaald, te openen. Zij werden in bewaring gesteld. Katholiek Leven. Van den storm van geestdrift, welke in den laatsten tijd over Roomsch Nederland waait, heeft ook de R. K. Burgerjongelingsvereeni- ging gemeend te moeten gebruik maken, om haar ledental te versterken. Gisteravond werd in den R. K. Volksbond een propaganda-ver- gadering gehouden, welke druk bezocht was. In gloedvolle bezielende bewoordingen werden door den Eerw. Moderator, Pater C. Krugers, O. P. en de heeren W. van der Heijden, P. v. d. Toorn, H. J. Steens en J. L. A. Blok het nut en de noodzakelijkheid van de organisatie voor de R. K. Burgerjongelieden en toekomstige werkgevers uiteengezet. Het resultaat was dat zich 8 nieuwe leden opgaven. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur mid dags: portemonnaie met 21/i centstukken, da meshandschoen, portefeuille. Bij vinders: zakmes, Dekker, Eendrachts- plein 19; kapzak, v. d. Berg, Nieuwe Haven 1639; papieren geld, Wed. Sonneveld, Piet Hein- straat 23;ring met sleutels, v. Eijk, Mariastraat 54; bonboekje, de Ruiter, Strijenschestraat 6; portemonnaie met inhoud, Klaasse, Goereesche- straat 8;zweep, Ottelini, Lange Haven 10; bonboekje, v. Eijk, Lange Achterweg 44; werk kiel, v. Grootveld, Bleekerstraat 31; por tefeuille, inh. papieren, Rutten, Stationstraat 43; zakken, Hesbach, Rott. dijk 126; pet, Mee- der, Nieuwsticht ZZ. 29; boterkaart, Meijvogel, Westfrankelandschestraat 86 want, Fonteijne, Boterstraat 38 zak inh. vellenj Lansbergen, Breedstraat 21 bontje, Mak, Ged. Broers- vest 58 schoentje, v. Dijk L. Achterweg 51 pakje verband, Valkenstein, N. Haven 41 kruiwagen, Rodenrijs, Ploegstraat 14 R. K. kerkboekje, Baas, Hoofdstraat 1593broek, Degeling, Kinderbuurt. 9sleutel, Dries, L. Haven 10 ijsmuts, v. d. Bos, Rotterdamsche- dijk 19 schoen, Eikenbroek, Buitenhavenweg 17617klomp, Barg, Buitenhavenweg 17618 retinile, Lissenburg, Rozenburgerplein 12 por temonnaie met inh., Kappelhoff, Warande 197 portemonnaie met inh. Allewel, Broersveld 9a pet, Valkenstein, N.Haven 41. Hoogwater te Schiedam: Zondag 24 Nov. 8.15 v.m., 8.30 n.m. Ten nadeele van het bestuur van het ondersteuningsfonds ,,St. Liduina" is uit een dubbelgeslotenkast in het Bondsge- bouw aan de Lange Haven, een houten kistje ontvreemd, inhoudende f 20. De politie stelt een onderzoek in. Met ingang van 1 December is bevorderd tot conducteur der brievenmalen le kl. met standplaats Amsterdam, de brieven besteller P. J. van Wijngaarden alhier. UIT ROTTERDAM. Morgen, Zondag 24 November, des namid- dage ten 3 ure, zal de plechtige inzegening plaats hebben van de S'-hrijf- en Copiëerin- richting, welke de R.-K. Reclasseerings-Veree- niging, afd. Rotterdam zal vestigen in de 2e Weenastraat 30b, telef. 5635, Rotterdam. De kerkelijke inzegening zal geschieden door den Z.E. Heer Pastoor C. Haanen o.f.m. Op de inrichting zullen als schrijfkrachten geplaatst worden niet alleen reclassanten, ontslagen ge vangenen, maar ook niet-reclassanten, b.v. doofstommen iedere categorie van menschen werkt in haar eigen afdeeling of localiteit. De werkzaamheden zullen bestaan in het schrijven van adressen op couverts, bandjes voor couranten of drukwerken, registers, het aanlergen van kaartsystemen, het copiëeren van alle stukken met de schrijfmachine of met de hand, het maken van afdrukken door mid del van een cyclostyle, het tijdelijk uitbesteden van de schrijfkrachten op andere kantoren aan de inrichting is ook verbonden een bestel dienst. Dit nieuwe, Roomsche liefdewerk wordt door het Bestuur van voornoemde Vereeniging ten zeerste in aller gunst aanbevolen. UIT DELFT. Bij K>n. besluit van 21 dezer is, met ingang van 1 December benoemd tot directrice van het Rijksmuseum Huis Lambert van Meerben, te Delft, mej. I. C. Poelen, thans adjunct-directrice van het Gemeentemuseum te 's Gravenhage. In onze Vroedschap. De revolutieplannen. Cri- siscourant, kleeding en melk stai. Allerlei. De jongste raadszitting was zeker wel een der merkwaardigste van den laatsten tijd. Onze vroeden waren geheel onder den indruk van de revolutieplannen der S. A. D. P.-ers. Burge meester Honnerlage Grete hield een toespraak tot onze vroede vaderen, om hen de verzeke ring te geven, dat hij pal zal staan om elke revolutionaire beweging den kop in te drukken- De roode vroedschapsleden konden zich natuur lijk niet met de speech van onzen burgemeester vereenigen. Wethouder de Bruin trad als woord voerder voor hen op. Hij wilde debat over de rede geopend zien, maar de meerderheid van den Raad vond daar terecht geen aanleiding toe. Toch nam hij de gelegenheid te baat om in 't licht te stellen, dat de onweerswolk welke dreigend over Nederland hing, als een zegen voor het volk voor te stellen. Gelukkig zijn we van die socialistische zege ningen bevrijd gebleven en het is duidelijk ge worden dat de weldenkende Nederlanders, die zich steeds meer bewust worden van den ernst van het roode gevaar, wars zijn van alles wat naar een misdadige revolutie zweemt. De roode wethouder is in zijn woorden al zeer ongelukkig geweest, daar hij later in de zitting aan de regeering hulde moest brengen voor haar snelle maatregelen in zake crisis- beleid. Fraaier kan het toch wel niet dat een roode wethouder zich genoodzaakt voelt hulde aan het kabinet-Ruys de Beerenbrouck te bren gen Was het soms ook een vergissing Niet minder dan 3 voorstellen werden door den voorzitter ter onmiddellijke behandeling voorgedragen, die niet op de agenda stonden vermeld de uitgifte van een crisiscourant, dc oprichting van een melkstai en de aankoop en distributie, van regeeringskleeding. Van deze voorstellen zijn aangenomen de uitgifte van een crisiscourant en de aankoop van regeeringskleeding. Over den melkstai en de distributieregeling der kleeding zal later worden beslist. De heer Maas, die bij dergelijke voorstellen altijd zijn mond vol heeft over overrompeling van den Raad, onbekendheid van de financi ele gevolgen, meende nu de gelegenheid te moeten benutten om voor de uitgifte van een crisis courant een pleidooi te houden. Thans zag hij zelf over het hoofd dat van urgentie dezer zaak absoluut niets is gebleken en de crisiscommissie het antwoord op de vragen van de heeren van der Zee en Scheffers met betrekking tot een nauwkeurige kostenberekening schuldig moest blijven. De Raad is zoo verstandig geweest om het voorstel betreffende den melkstai later te be handelen. Ook ten opzichte van dit voórstel zijn geen nauwkeurige kostenberekeningen aan den Raad gegeven. Een der grootste veehouders in de omgeving onzer stad zei ons over het plan, dat de boeren de grootste moeite hebben om hun vee te voe deren en de gemeente er niet minder last mee zal hebben. Ja, zei hij, als het gaat zooals met de varkensmesterij, zal men in Schiedam wel aan wat melk kunnen komen, maar men moet niet vragen wat de kostprijs van 1 L- melk zal zijn. Als men den weg opgaat om zoowat alles van gemeentewege te ondernemen wat tot dusver aan het particulier initiatief is overgelaten, zal zulks tot bedenkelijke financieele uitkomsten leiden. De Raad onderzoeke de levensvarbaarheid van het nieuwe voorstel eens ter dege en wake er voor dat men in de toekomst van de zijde van B. en W. overrompeld wordt met allei" lei voorstellen, die niet te voren op de agenda zijn geplaatst. De verordening, betreffende het drankgc' bruik door jeugdige personen is, zooals verwacht werd, verworpen. De Raad had blijkbaar be' zwaar de bedenkelijke gevolgen van deze vei" ordening voor zijn rekening te nemen. Het rookverbod voor de jeugd is tot stand gekomen. Van de richtige werking dezer vei" ordening zal in de praktijk wel niet veel succe9 zijn te verwachten. Met den heer Goslinga zij1} we het eens, dat het optreden der ouders ve meer nut zal stichten. Meer voorlichting d®r ouders over de nadeelige gevolgen van rooken zou zeker gewenscht zijn. De heer Goslinga heeft in verband met de kwestie der overname van de H. B. S. doOf het Rijk eênige punten in 't licht gesteld, d'e niet onbelangrijk zijn. Zijn bezwaren werdeI} slechts zwak bestreden, daar het gemeentebe stuur over de voorwaarden der eventueele oV<T dracht nog niet volledig zijn ingelicht. Aan B. en W. is wel-is-waar een voorloop1®^ machtiging gegeven om met het Rijk te ondeI^ handelen, maar daarmee is nog geenerlei slissing gevallen. Eerst als de volledige v°0^, waarden bekend zijn, zal de Raad een defiDl tief besluit kunnen nemen. Koffie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2