Dagblad mor en Omstreken. GratisOngevallenverzekering Oranje boven 41ste Jaargang, Vrijdag 29 November 1918 No. 12304 üS v ff? Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. - Postbus: 39 Abonnementen per 3 maanden /1.50, per week 12 cent, franco p post ƒ2— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertentiën: 1—5 regels 11.30; elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden meaedeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën 20 °/o oorlogs toeslag. Incassokosten worden berekend. by verlies van r' >f| jfi f% fry levenslange i 111 verlies van gekeele I I IJ een hand, invaliditeitr I# U voet of oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Holland sche Algemeene erzekeri ngsbank te Schiedam. een duim; bij verlies van een wijsvinger; by r verlies van eiken ande ren vinger mmt Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieels st en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Bij besluit van Burgemeester en Wethouders van den 29en November 1918 is de beslissing op de aanvragen van le. L. H. Ti erna n om vergunning tot uit breiding van zijn maalinrinhting in liet pand Westvest no 41, kadaster Sectie C. no 532 door bijplaatsing van een gasmotor van 30 P. K., drijvende drie koppel maalsteenen met koek- brcker 2e. de Maatschappij voor Handel en Indus trie te Rotterdam om vergunning tot uitbrei ding van hare bestaande fabriek aan den Noord- vestsingel no. 57, kadaster Sectie Tl, no. 738, door bijplaatsing van een oven voor liet maken van soda. V er d a a g d, aangezien het deskundig on derzoek nog niet geëindigd is. S c li i e d a m, 29 Nevember. 1918. Burgemeester en Wetliauders van Schiedam brengen bij deze ter algemeene kennis, dat op Zaterdag 30 November 1918 de bureaux ten Raadhuize en aan de Nieuwstraat 26, alsmede die van de Gemeentewerken den Havendienst de Gemeentereiniging de keurmeesters van het vleesch de Arbeidsbeurs het Levensmiddelenbedrijf des middags na 12 uur en de bruggen en sluizen des namiddags na 1 uur gesloten zul len zijn. In verband met de feestelijkheden op Za terdag 30 dezer te houden, worden de houders Van vergunningslokaliteiten verzocht dien dag geen sterken drank te schenken. Ter voldoening aan het bepaalde in art 7a. der verordening tot het beperken van den nachtarbeid in broodbakkerijen (Gemeenteblad no. 30 van 1917) wordt ter openbare kennis gebracht dat op verzoek van de afdeeling Schiedam van de Bakkerspatroonsvereeniging Van den Ned. Brood- Koek en Banketbakkers- bond en de Coöperatieve Bakkerij en Yei biui- kersvereeniging „Door Eendracht Sterkei ont heffing verleend is om op heden (29 Novembei) 60s avonds 10 uur het werk in de bakkerijen te mogen aanvangen en op Zaterdag (30 No vember a.s.) het brood voor des morgens J nur langs den openbaren weg te vervoeren. Schiedam heeft zich reeds opgemaakt om borgen 30 Noveipber feest te vieren. De nationale driekleur wappert vroolijk in °öafzienbare rijen in onze stad. De burgciy heeft zich met oranje getooid. Jong en oud ataan gereed 0111 geestdriftig te manife.-Jcum Voor ons geliefd Vorstenhuis en 0111 uiting te geven aan de blijdschap dat de schrikkehjkste en bloedigste volkerenkrijg, die ooit de wereld heeft aanschouwt, tot liet verleden behoort. De Oranjevereeniging nam het initiatief vooi dezen merkwaardigen dag. De vreugdevoile ontvangst der landstormers na hun terugkeer nit Den Haag, waar zij mee hadden geholpen, °m het land voor een revolutie te behoeden, had de behoefte aan een meer algemeenen Mestdag sterk doen gevoelen. Schiedam zal ook ditmaal niet achterblijven ln de rij der Hollandsche steden, die het gezag en de publieke orde op de aloude beproefde ^'jze gehandhaafd willende zien, manifesteeren y°or de ware nationale vrijheid en tegen de hrutalc geweldenaars, die de revolutie predikten. 30 November, welk een merkwaardige dag Het is een datum, die in de geschiedenis van het Nederlandsche volk met gulden letters Haat geschreven. ur Het is de datum waarmee het tijdsgewricht het herboren, vrije, onafhankelijke Neder land een aanvang neemt. °P 30 November 1813 zette Willem bredenk, Pnns van Oranje, te Schcveningen voet aan wal. 1° overeenstemming met den wil des volks was de prins uit Engeland naar Holland ge komen, om het bestuur van ons land in han den te nemen. Het was geen vorst, die tegen den zin des volks het land kwam regeeren, zooals Lodewijk Napoleon eens tot koning van Holland werd gesteld. Neen, de oprechte liefde jegens den prins van den alouden Oranjestam deed onze voorvaderen besluiten koning Willem I als souvereinen vorst aan het hoofd van ons land te plaatsen. „Gij wilt het Nederlanders, dat ik U meer zijn zal, dan ik U zonder mijne afwezigheid zoude geweest zijn", zeide de vorst in zijn proclamatie van 2 December 1813 te .Amster dam aan zijn volk. Hij aanvaardde de souvereiniteit, maar „ook alleen onder waarborging eener wijze consti tutie, welke uwe vrijheid tegen volgende mo gelijke misbruiken verzekert"... „in het volle gevoel der verplichting, welke deze aanneming (van de souvereiniteit) mij oplegt". De Nederlanders hebben meer dan een eeuw als een vrij, onafhankelijk volk geleefd, terwijl vele oorlogen tal van rijken in het oude Europa teisterden. Steeds hebben zij zich ge lukkig gevoeld onder het Huis van Oranje. De banden, die Nederland met Oranje ver hinden, zijn dan ook bizonder hecht, ja schier onverwoestbaar. ln bijna geen land ter wereld zijn aan de bevolking grootere vrijheden geschonken en verzekerd dan ons volk sinds 1813 mocht ge nieten. De sociaal-democraten en andere revolutio nairen, die dezer dagen aan ons land de so cialistische republiek wilden opdringen, vonden het oyergroote deel der Nederlanders tegen over zich. In het land, dat altijd de bakermat is ge weest der vrijheid, staat het volk nog steeds achter zijn Vorstin, de afstammeling van Willem I, de souvereine vorst, naar den wensch van Nederlands bevolking. Mogen de banden, die Nederland en Oranje samenhouden, nog lange jaren bevestigd blijven. Moge, onder den zegen van den Algoede, voor de Nederlandsche bevolking een tijdperk van groote welvaart en nieuwen bloei zijn weggelegd. Dat Schiedam van de meerdere volkswel vaart in de naaste toekomst een ruim aandeel krijge, zal zeker wel ieders hartewensch zijn- Geven wij, Schiedammers, morgen op waar dige wijze uiting aan onze vreugde dat wij buiten den schrikkelijken oorlog zijn gebleven en een revolutie in ons dierbaar vaderland is bezworen geworden. Op, Schiedammers, viert blijde feest en laat door onze straten klinken dezelfde vreugde kreet, die sedert 30 November 1813 alom kon worden aangeheven „ORANJE BOVEN 1" JBuitenlandscli Nieuws. VREDESONDERHANDELINGEN. Lloyd George en Clemenceau zullen bij het ophanden bezoek van den.laatste aan Londen o.a. over den dag van samenkomst der vre desconferentie overleggen. President Wilson denkt ongeveer een maand in Europa te blijven in verband met de ope ning der vredesconferentie en de te houden voorloopige besprekingen. Er is geen vaste termijn gesteld maar van gezaghebbende zijde meldt men dat de presi dent voornemens is om binnen zes weken na zijn vertrek in de Vereenigdc Staten terug te zijn. Het schijnt vast te staan dat president Wilson te Brest zal landen, waar hij door de ministers Pichon en Leygues uit naam der Fransche regeering zal worden ontvangen. Ver volgens zal de president- zich naar Parijs be geven, waar hij dpar Poincaré, alle overige le den der regeering en de aanvoerders der ge allieerde legers zal worden opgewacht. De „Times" verneemt uit New-York, uit een als zeer betrouwbaar beschouwde bron, dat de Amerikaansche commissie ter Vredes conferentie als een der voorwaarden voor de vrijheid ter zee het absoluut verbod om duik- booten als wapen tegen den handel te gebrui ken zal bepleiten. Naar verluidt, moet ook president YVilson de opvatting huldigen, dat het duikbootwapen niet tegen koopvaardijsche pen gebi'uikt mag worden, tenzij de wereld bereid is om alle principes van menschelijk- heid prijs te geven. Indien de opvattingen der commissie eenig gewicht in de schaal leggen, zal het den d'uik- booten verboden worden in tijd van oorlog eenig aandeel te nemen in het aanhouden, on derzoeken, prijsmaken of vernielen van koop vaardijschepen. Naar uit Parijs gtetnekl wordt vertrekt CHe- jflienseau Zaterdag naar Londen. F och zal hein vergezellen. - Aan den Itaiiaanschen minister-president Or lando is ook het verzoek gedaan sp-oedig te Lon den te komen, i Verwacht wordt dat de conferenties des ge allieerden medio December zullen beginnen. H&t gfoote vredesverdrag zal' waarschijnlijk' pas in April' worden gesleten en een tweede verdrag, het welk nadere bizpmderheden behandelt, maan den daarna tot stand komen. DE AMERIKANEN IN 1) U ITS GIL AN D Woensdag zijn Amerikaansche troepen Aken binnen jgerukt. Weidra zullen zij door meerdere .gevolgd worden. Naar van het gemeentebestuur bericht ;S) zullen tweeduizend Amerikanen d-orioo- pend in de stad ingekwartierd worden, terwijl n,oig vele Amerikaansche -en Engelsche trio© pen (döpr Aken zullen trekken om het verdere gedeelte va,n den linker Rijnoever te bezetten. Zondag hebben ©en zestal officieren van het Amerikaansche lleger zich reeds naar bet raad-, huis begeven om de noodige- maatregelen te ne men. t De bezetting van Keulen dopr de Amerikanen wordt op 5 December verwacht. DÜITSCHLAND. Beieren scheidt zich af. Het Beiersehe ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft gisteravond het volgende telegram aan den Beierschen gezant te Berlijn gezon den, ten einde het aan 't ministerie van Bui tenlandsche Zaken te overhandigen De recente pogingen om de oude methodes van het departement van Buitenlandsche Zaken voort te zetten en het Duitsche volk opnieuw ten aanzien van de waarheid te bedriegen, geven het ministerie van Buitenlandsche Zaken van den volksstaat Beieren aanleiding elk ver keer met de tegenwoordige vertegenwoordigers van het departement van Buitenlandsche Za ken van de hand te wijzen, (w.g.) KURT EISNER. De Gorrespondenz Hoffman meldt uit Mün- chen De uitvoerende commissie van den arbei ders-, soldaten- en boerenraad te München heeft het volgende telegram aan de uitvoeren de commissie van arbeiders- en soldatenraad te Berlijn gezonden De uitvoerende commissie van den arbei ders-, soldaten- en boerenraad te München constateert uit de besprekingen op de confe rentie van vertegenwoordigers der Duitsche republieken met verontwaardiging het feit, dat nog steeds de compromitteerende vertegen woordigers van het voormalige systeem, de lieeren Erzbeiger, Solf, David en Scheidemann een beslissenden invloed, vooral in de buiten landsche politiek uitoefenen. YVij verlangen onmiddellijke verwijdering van deze contra-revolutionnaire elementen en noo- digen den arbeiders- en soldatenraad van Ber lijn uit, met alle middelen mede te werken tot omverwerpen van een regeering, die nog langer aan zulke personen een beslissende functie toestaat. Wolf seint uit Berlijn dat de uitvoerende raad mededeelt dat de vergadering van afge vaardigden van alle Duitsche Soldaten- en Arbeidersraden voor 16 December bijeenge roepen is. LUXEMBURG. De groothertogin van Luxemburg heeft aan Wilson verzocht tusschenbeide te komen, ten einde het groothertogdom tegen de gevaren bij de Duitsche demobilisatie te beschermen en zijn belangen op de vredesconferentie te waar borgen. Het verzoek is naar den oppersten oorlogs raad te Versailles verwezen. ALLERLEI NIEUWS. Het Engelsche departement voor krijgsge vangenen deelt mede dat er sedert het sluiten van den wapenstilstand 450 officieren en 8358 manschappen van Nederland in Huil, en 55 officieren cn 7216 manschappen in Dover zijn aangekomen. De koning van Engeland is in Parijs aangekomen. Sjerif Feisus, de zoon van den koning van Hedjaz, is te Marseille aangekomen. Hij ging vandaar naar Parijs, waar hij de gast van de Fransche regeering zal zijn. In verband met een publicatie door Beieren van documenten betreffende de houding der Duitsche regeering en van sommige Duitsche staatslieden in den zomer van 1914 heeft de vroegere rijkskanselier von Bcthmann-Hollweg eenige mededeelingen gedaan aan een vertegen woordiger van dc „Deutsche Allgemeine Zei- tung". Bethmann-Hollweg bevestigde, dat de Duitsche regeering zich na den aanslag van Serajewo bereid verklaard heeft, aan haar ver plichtingen van bondgenoot te voldoen, indien uit het optreden tegen Servië verdere compli caties zouden voortvloeien. De rijksregeering heeft besloten, dat alle po litieke archieven, d. w. z. die van het departe ment van buitenlandsche zaken, het militaire kabinet en het oppercommando in de Marken, onder de hoede van den raad van volksge- volmachtigden worden geplaatst. Uit Parijs meldt men d.d. 27 dezer Hoover, de Amerikaansche minister voor de levensmiddelenvoorziening, is onmiddellijk bij zijn aankomst te Parijs in verbinding getreden met de vertegenwoordigers der geallieerden van hetzelfde departement. Hoover is van oordeel dat de behoeften, waarop de vijand luide de aandacht vestigt, behoorlijk moeten worden vastgesteld en dat een zorgvuldige contröle aan de verdeeling van levensmiddelen vooraf moet gaan. Hoover is echter geenszins geneigd zich persoonlijk naar Duitschland of Oostenrijk te begeven, daar het hem onaangenaam is per soonlijk met ds klaagliederen dier landen te worden overstelpt. Hij heeft daarom voorge steld dat een commissie der geallieerden zich te Brussel zal vereenigen om de verzoeken van Duitschland te onderzoeken en te beslissen in hoever daaraan zal worden tegemoet gekomen. De beschikbare levensmiddelen zullen om te beginnen onder de geallieerden, vervolgens on der de neutralen en ten slotte onder de vij andelijke landen worden verdeeld. De Britscbe admiraliteit geeft de volgen de inlichtingen over de verliezen van de En gelsche vloot van het begin van den oorlog tot 11 Nov. 1918. (Bij de verliezen zijn ook begrepen die van het vlicgkorps der vloot tot 31 Juni 1918, toen het koninklijk vliegkorps werd ingesteld.) Officieren gesneuveld en aan wonden of an dere oorzaken overleden 2466, gewönd 805, vermist, geïnterneerd en krijgsgevangenen 222, gezamelijk dus 3508. Manschappen gesneuveld enz. 30898, ge wond 4372, vermist enz.955, gezamelijk dus 36258. Totaal generaal 39766. Bovendien hebben 14661 officieren en man schappen van hulpkruisers, hulpschepcn, koop vaarders enz. bij de uitoefening van hun ge wone bezigheden het leven verloren, ten ge volge van vijandelijke actie 3295 zijn gevan gen genomen en vertoeven als krijgsgevange nen in vijandelijke landen. Naar de „Times" verneemt zijn de ver sperringen bij Dover verwijderd. Het Engelsch-Indische expeditie-corps is 1.215.378 man sterk geweest. De verliezen de zer strijdmacht hebben tot 30 Sept j.l. 101.430 man bedragen, van wie 24945 in Frankrijk. De officieele Canadeesche verliescijfers tot 5 November j.l. toonen aan, dat de Canadee sche verliezen hebben bedragen 216.268 per sonen. Van deze zijn 56047 gedood in het ge vecht, of gestorven door verschillende oorzaken. Een geallieerd eskader van vijf slagschepen, twee kruisers en negen torpedojagers onder commando van den Engelsehen admiraal Calt- horps, is den 25en Nov. naar Sebastopol ver trokken. Het eskader was voorafgegaan door eene kruiser, twee torpedojagers en een duik boot met dezelfde bestemming. Volgens het „Berliner Tageblatt" staan de fabrieken van Daimler-motoren te Berlijn- Marienfelde sedert Donderdag LI. ten gevolge vart een algemeene staking van het 2000 man sterke personeel stil. De werklieden verlangen afschaffing van het stukloon en invoering van uurloon. Bij de firma Siemens en Ifolske dreigt even eens een algemeene staking. nu

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1