Volgnummer 211. Belooning van Doctoren, Heelmeesters, Vroedmeesters, Vroedvrouwen enz. De belooning der Stadsgeneesheeren zal onder de oogen kun- den worden gezien tegelijk met de andere salarissen. Volgnummer 215. Subsidiën aan Godshuizen, te welen: a. Aan het Stads-Ziekenhuis. In Juni 1917 is het tarief der verplegingskosten reeds her zien en bepaald als volgt: le Klasse ƒ6,per dag voor ingezetenen en ƒ7,per dag voor niet-ingezetenen (was ƒ5,en f6, 2e Klasse ƒ3,en ƒ4,(was 2,50 en ƒ3,—). 3a Klasse ƒ1,75 en ƒ2,(was ƒ1.50). Bij het ingebruiknemen van het nieuwe ziekenhuis kan over wogen worden of verdere herziening noodig is. De bestemming van den grond van het oude ziekenhuis zal nader onder de oogen worden gezien. Over niet te langen tijd hopen wij met voorstellen te komen. Volgnummer 218. d. Aan het St. Jacobs-Gasthuis. Blijkbaar heeft men hier het oog op de fusie van St. Jacobs- Gasthuis en Oude Mannenhuis, wat inderdaad de beste oplossing zou zijn. Volgnummer 223. Kosten der Kamer van Koophandel en Fabrieken. De gemaakte opmerking zal ter kennis van de Kamer worden gebracht. Volgnummer 226. Kosten der Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Wij zijn nog steeds zoekende naar een betere localiteit voor de Arbeidsbeurs. Volgnummer 242. Pensioenen. Het genoemde Staatsblad no. 384 heeft enkel betrekking op de burgerlijke ambtenaren. No. 403 geeft analoge bepalingen voor de gemeente-ambtenaren. Het betreft hier inkoop van tijdelijke diensten zonder formeele aanstelling. Dit komt bij ons niet voor, daar bij tijdelijke diensten steeds formeele aanstel lingen worden verstrekt. Volgnummer 264. Kosten krachtens de Huur commissiewei. Men heeft hier in de meening verkeerd, dat slechts voor werkelijk gemaakte kosten kan worden gedeclareerd. Toegegeven moet worden, dat vergoeding in dezen billijk zou zijn, zoodat deze alsnog aan den Minister zal worden gevraagd. INKOMSTEN. Volgnummer 3. Huur van huizen en andere gebouwen. De beoordeeling of de huren van de huizen, bij de gemeente in eigendom, moeten verhoogd worden, is opgedragen aan een tweetal deskundige leden van de Commissie voor Gemeente werken, wier conclusie wij weldra hopen te ontvangen. De schatting en goedkeuring der huurprijsverhoogingen van onze woningen door de Huurcommissie hebben plaats gehad. Volgnummer 16. Begrafenisrechten. Met het oog op de kosten, waarboven niet mag worden geheven, zullen de rechten bezwaarlijk kunnen worden ver hoogd. Volgnummer 47. Schoolgelden. Wij moeten er de aandacht op vestigen, dat de Schoolgeld regeling der U.L.O. school nog niet goedgekeurd is terug ontvangen. Volgnummer 22. Het Elcctriciteitsbedrijf. Met de vervanging van het gaslicht voor de straatverlichting door electrisch licht, werd reeds een aanvang gemaakt, Het is de bedoeling daaraan nog eenigszins uitbreiding te geven. Voor een krachtige doorvoering zal moeten worden gewacht op gun stiger tijden, waarbij ook is in het oog te houden, dat niet in alle straten kabels liggen. Volgnummer 23. Het Algemeen Handels-Entrepot. De gunstige opbrengst dit jaar mag geen maatstaf zijn voor de raming voor het volgende jaar, waar is te voorzien dat de gunstige omstandigheden dan niet meer zullen gelden. De posten voor huur van vloer- en zolderruimten worden steeds geraamd op het gemiddelde van hetgeen uit dien hoofde over de laatste 3 jaren werd ontvangen. Dit is ook ditmaal ge schied. Gelijk gezegd, is er voor opvoering geen reden en dient men zich te behoeden voor verrassingen. Volgnummer 27. Opcenten op de hoofdsom der belasting op het personeel. In zake verhooging der opcenten op het perseneel werd door ons reeds een onderzoek ingesteld. Het resultaat zal nader worden medegedeeld. Volgnummer 28. Hoofdelijke omslag. De totale belastbare opbrengst der forensen-kohieren dienst 1917/'18, bedroeg ƒ1.535.400. De opbrengst der belasting was ƒ34473.40. Gelijk bekend bedraagt de belasting der forensen 4/12 van den aanslag over een vol jaar. Volgnummer 50. Ontvangsten wegens het uitoefenen van controle op de echtheid van Schiedamsche Jenever. Wij moeten opmerken, dat, zoolang er nog echte Schiedamsche moutwijn aanwezig is, er geen reden is met de controle op te houden. Crisismaatreg el en. Verkrijgbaar in de week van 1218 Dec. Op bon 451 1 ons kaas naar keuze, (als vorige week.) Op bon 450 x/f pond suiker, 30 ct. per pond. Op bon 453 1 ons Huishoudjam, 11 cent per ons. Op bon 455 1 ons groene erwten, 11 cent per pond, (vanaf Vrijdag.) Op bon 457 1 ons rijst, 14 cent per pond, (vanaf Zaterdag). Op bon 459 l1/, ons groene erwten, 11 cent per pond, (vanaf Maandag.) Op bon 461 1 ons gort, 13 cent per pond, (vanaf Maandag.) Op bon 463 1 pond gecondenseerde melk met suiker in flesschen, (30 of 33 cent per pond.) Aardappelen. Op bon 2 der aardappelenkaart 1 K.G- aardappelen op Maandag. Op bon 3 der aardappelenkaart 1 K.G. aardappelen op Woensdag. Veen- of zandaardappelen 51/, cent, kleiaard- appelen 8 cent per kilo. Suikerkaart. Op bon 17 is verkrijgbaar l/, pond suiker. Kindermeel. Bon 43 kindermeel is deze week geldig. Verkrijgbaarx/, pond kinder meel ét 21 cent per pakje. V i c h. Op bon 391 en 416 verkrijgbaar x/, pond visch». Koffie. Op bon 43 van 16 December31 December x/a ons koffie. Thee. Men moet bon 52 van de thee- en koffiekaart inleveren bij den winkelier. Later zal worden aangegeven op welke bon de thee verkrijgbaar zal zijn. Gas. Het rantsoen bedraagt voor de maand December 55 M3, waarvan voor licht alleen 18 M». Kolen. In December zijn geldig bans 22 en 23 ieder voor X/B eenheid 4/io H.L. geklopte cokes, 24 voor x/s eenheid 84 stuks hulpbriketten, 25, 26 en 27 ieder voor x/6 een heid 16 K.G. Steenkolen, 28, 29 en 30 ieder voor x/5 eenheid 15 K.G. anthraciet. Broodkaart. De broodkaart van het 79e tijdvak geldig van 14 December tot en met 22 December. Bote r-m e 1 a n g e-m argarinekaart, 9e week geldig van 9 Dec. tot en met 17 De cember, 10e week geldig van 18 December tot en met 26 December. Melk. Nummers der Melkkaart, waarop deze week de melk moet worden geleverd Zondag 15 Dec. vakje 28, Maandag 16 Dec. vakje 29, Dinsdag 17 Dec. vakje 30, Woens dag 18 Dec. vakje 31. Op bon 463 is verkrijgbaar 1 pond gecon denseerde taptemelk. Central© keuken. Maandag Erwtensoep op bon 459. Dinsdag Stamppot, (aardappelen met andij vie) op bon 2 van de aardappelenkaart. WoensdagStamppot, (aardappelen met roode kool) op bon 3 van de aardappelenkaart. BINNENLAND. Wijnkoop en het Russisch geld. Wijnkoop is door een bevriend blad, „De Te legraaf", over die zaak door mr Bomans ont huld, geïnterviewdhij heeft verklaard, „dat noch voor hem persoonlijk, noch ten bate van de S. D. P. buitemandsch geld was aanvaard. Maar dat hij over de in de broc hUre-Boman s genoem de feiten geen nadere verklaringen we-nschte af te. leggen." Het zal' den aandachtigen llezer moeilijk kun nen ontgaan, dat deze verklaring absoluut onvol doende is. Het „Vaderland" zegt er nu van: „In de eerste plaats wordt dus toegegeven, dat de f30.000, en wij; leggen er nogmaals den nadruk op, dat dit voor den Hr. Wijnkoop e#n reuzenbedrag is, werd ontvangen. Maar al' wordt ontkend, dat dit. niet voor hem persoonlijk is of voor de S, D. P. als partij, de mogelijkheid en waarschijnlijkheid blijft bestaan, dat deze gel den bestemd waren om den Hr. Wijnkoop per soonlijk in staat te stellen propaganda te voeren voor de Russische staatsregeling, die hoeteel ze in het aloud© Tsarenrijk de tirannie niet op hief, maar sHechts van plaats deed veranderen waaruit ze geoefend werd, en daar een e Hondo deed ontstaan als Rusland zelfs onder het Tsa risme nooit gekénd hèeft, volgens hem de trou wer is van alle zegeningen. Het wir ons voorkomen, dat hier alle reden is voor het instellen van een Parlementaire Ën- quete. Ons Nedertandsch Parlement kan geen taan in zijn midden duiden, die in strijd met den ee«l door hem volgens art. 87 van de Grondwet af gelegd, grootje sommen uit het Buitenland zou, ontvangen hebben, om daarmee propaganda te voeren tegen onze grondwettelijke instellingen. En de Hr. Wijnkoop kan die parlementaire en- quete allleen on noodig makten door ruiterlijk 'be kennen: waarvoor en van wien hij' die geiden k'reeg." Ons dunkt deze kwestie allerminst van ge wicht ontbloot. Er gaan toch hardnekkige ge ruchten, dat de revolutionaire elementen hier te lande op onbekrompen wijze financieelen steun uit het revolutionair© buitenland ontvangen. Ware het niet gewenseht, dat hierover het volle licht opging? zoo vraagt de „N. Haagsch© Ct." De beschuldiging is ernstig. Indien zij vaisch is, behoort dat uit te komen. Maar in dien zij op feiten is gegrond, moet. het Neder land sche volk het weten. De heer Wijnkoop schrijft thans in „De Tribu ne," dat 'het door de Rotterdamsche Bankvereeni- ging uitbetaalde geld„inderdaad afkomstig was van de Russische republiek en uitdrukkelijk be stemd voor de Russische krijgsgevangenen hier te lande, zooals ook de uitbetaler wist. Het is trouwens maar een klein beetje van het veie, dat daarvoor noodig is." De heer Wijnkoop iaat op1 deze mededeling volgen Maai' wit dit alles nu zeggen, dat de Commu nistische Partij iof De Tribune zich schamen zou om van. geestverwanten en sympathiseerenden in het buitenrand evengoed als in het binnen land geld te aanvaarden, voor de vaak waarvoor de partij en dat biad den strijd hebben aange bonden, de zaak nl'. van de sociale revolutie en het Communisme? I Verre van dien. En dat is trouwens niets bijzonders. Steeds zijn zoowei stakingen als sociale be wegingen in hiet eene rand door gelijkgezinden en sympathiseerenden in het andere rand ta®'t gerd en zelfs soms met buitengewoon groote bedragen gesteund, en dat is in Nederland zoo wel in deze als in 'het laatste gedeelt® der vorige eeuw geschied, zonder dat een haan er naar kraaide Nederland en België. Men meldt uit Brussel dd. 12 Dec.: Fr. v. Cauwelaert komt in een hoofdartikel' in de „Standaard" op, tegen het gestook tegen Nederland in de Belgische pers. Hij acht dit zeer betreurenswaardig en in strijd, zoowel 'met de belangen, als het aanzien van België en vre'öst dat doo eern noodlottige vijandelijkheid de ©n- afankelijkeidhh zoowel van België als van Ne derland in gevaar zou kunnen worden gebracht. Hij dringt er op aan, geen nieuwe hinderpalen te plaatsen op den weg van toenadering. Wij van onzen kant aldus vervolgt v. Cauwelaert moeten ons vast gesloten houden voor iedere begeerte naar grondgebied, dat Nederland uit et hhart zou worden gesneden. Nederland moet de traditie afleggen van economischen naijver en staalkundig wantrouwen, welke de Schelde- k'westie sedert bijna drie eeuwen hebben be zwaard en in dit gewichtig, uur voor België en Nederland alle verouderde vooro-ordeeien af werpen. De „Republikein". Verschenen is het eerste nummer van d® Re publikein, dat tot ondertitel heeft: algemeen weekblad voor politiek, kunsten, wetenschappen, koloniën enz. Tot doel heeft het blad de propa- angda van de grondgedachte van de republilcein- sche pairtijd emoe ratiseeri ng van geheel' het wolk' en verhoeging van het intellectueel niveau van geheel' hfet volk, 'li Br. Hoentjes, de geestelijke vader van de par tij', id)ringt op verwezenlijking „binnen 14 da gen" aan van afschaffing-van Jager en vloot, in voering van de eene progressieve staatsbelasting, afschaffing van het erfrecht met verhuring door den staat van de- vrij komende gronden en ka pitalen', verschaffing van een menschwaardig be staan aan de arbeiders. De redactie van het blad is nog niet definitief benoemd; Wagens overvloed van kopij Voor het eerste nummer «roesten eenig® stukken LiIjVen liggen. Oost-Indië. Men seint uit Batavia: De lading van de „Noordaim" vord© t lang zaam; het is dringend noodig dat letr bijzondere maatregelen getroffen worden. D© „Tabanan" zail niet voor den 21-en dezer voor vertrek gereied 'kunnen zijn. Salpeter. Het Engelsche stoomschip „Stagpool" is gis termiddag te Rotterdam' aangekomen van Oai'eta Buena en Tatail' met salpeter voor de Nederiand- sche. regeering. Suiker. Naar wij vernemieri ta-oet het in de bedoeling vian minister De Vries ruggen, alleen de z.g. industriesuiker t'e belasten; de oons-ump-tiesui- ker daarentegen zou vrij van deze verhooging blijven. 1 ■Reserve-veldprediker. Naar wij vernemen zullen de reserveveidpre- diker's, -op uitnoodiging van den Minister van Ooribg, tegen 21 December hun werkzaamheden eindigen. Z.E. zal persoonlijk in een nader tej bepialten vergadering van de h-eeron afscheid ne men Onze gezant te Londen. De Nederlandsche gezant te Londen, jhr. 'mi1, de Ma-rees van Swinderen, heeft 'eergisteren, na zijn verblijf in Nederland, zijn funatiën weder hervat. Het leger. M-et ingang van 16 dezer is de luitenant- generaal Van Terwisga eervol met bijzonderen dank ontslagen als commandant van het veld leger en -als z-oodanig benoemd g-enexaal-maj-oor Burger, sous-chef via,n dien staf van het alge meen hoofdkwartier. i De Reliefbooten. Men meldt uit, Brussel, dat er nag geen spifa- k'e v-an is, dat de Reliefbooten in plaats van naar Rotterdam, naar' Antwerpen gezonden wor den. Te Antwerpen -liggen de kaden vol hout, dat de Duitscher's hebben achtergelaten, en het zal' -een uitgave vvan acht millioen franc vergen, en verscheiden weken lijd, om dezen ontzag lijken -ooriio-sbguit in zooverre op te ruimen, dat de h-aven weer bruikbaar wordt. Gasbezuiniging noodig. Liet Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening -meldt De directeur der Rijkskolendistributie heeft nog1 c-ens de bijzondere aandacht van de directies dor gasfabrieken -gevestigd op den ernstigen toestand der ko-lenvooTziening, die trouwens reeds uit ver schillend© publicaties is gebleken. Er wordt op gewezen, dat de aflevering der uit Engeland toe gezegd© 60.000 tor,, 'gro-otendee'is bestemd voor de gasfabrieken, blijkbaar tengevolge van sc'haarschte -aan kolen, belangrijk-11 langzamer gaat dan verwacht werd Ondanks den bijzonder zorgw-ekkenden toe stand van de koJënvoorziening zijn de voor de gasfabrieken vastgestelde rantsoenen, omdat ze slechts de minimale behoefte dekken, tot he den niet verlaagd, al zullen daaromtrent bij uit blijvende Verbetering tegen Januari eventueel tao- dedeelingen moeten volgen. Volkomen uitgesloten is, dat aan eenige- fa- birek kan worden toegestaan, méér te gebruiken dan is vastgesteld, terwijl met argumenten over 'kwaliteit der kolen, te laat ontvangen van bruin kolen enz., onder deze omstandigheden ge®n re kening kan worden gehouden. V-oor gasfabrieken, wetke bezig zijn om méér te gebruikten dan haar totaal rantsoen toelaat, zal worden vastgesteld, hoeveel van het totaal rantsoen tot en met 31 Januari e.k. mag zijn verbruikt. Toezending van groot-ere hoeveelheden om in overschrijdingen te voorzien, zo-u komen ten koste van die medewerkende fabrieken of van de industrie en z-ou daardoor de werkloos heid verergeren. Z-oodanige toezending zal dus niet plaats hebben. Die bedoelde fabrieken zullen dus ten spoedig ste het verbruik binnen het 'rantsoen hebben terug te brengen-anders zullen zij' komen stil t© lig gen.' Om deze ramp op groote schaal te. voorko men, dóet de R. K, D. een krachtig beroep op -de medewerking der gasfabrieken en door deze -op bet gasverbruikerul publiek, om te be zuinigen wat nog te bezuinigen valt. Een -aldus verkregen bezuiniging zal niet -als ma-ats-af wordent aangelegd voor de vaststel ling van rantsoenen in volgende perioden. Hier voor blijft g-enotsetrd de hoeveelheid, zooais di® thans voor elke gasfabriek is vastgesteld. Rechtzaken. Een dief in zijn eigen net gevan gen. Dinsdag werd voor de Rotterdamsche Rechtbank een merkwaardig geval van tele foondraaddiefstal onder Nieuwkerk a.d. IJsel behandeld. De dief had zich bij zijn vergrijp zelf gevangen. Bij dit soort diefstallen plegen de heeren dieven n.l. jas en vest uit te trek ken, en winden met behulp van een kameraad, als een levende as als 't ware, de draad zelf om het bovenlijf, trekken daarover jas en vest weer aan, en loopen met den draad weg alsof er niets gebeurd is. In het onderhavige geval had de dief zich zóó stevig in den draad, die door zijn kameraad gespannen werd gehouden, al ronddraaiende vastgewikkeld, dat het te laat bemerkte, dat het zaakje begon te knellen. 't Ongeluk voor hem wilde, dat zijn kame raad meende onheil te hooren, aan den haal ging en zijn makker in den steek liet, die even later pimpelpaars aan den kant van den weg gevonden, geknipt en bijgebracht werd, en zoo aan een wissen verstikkingsdood ontkwam. Het tweede bedrijf van het drama eindigde met den eisch van 1 jaar gevangenisstraf, en over acht dagen zal hij het slot in deze affaire hooren. Een granaat ontploft. Een vis- scher te Stellendam had met een stuk ijzer buskruit uit een gevonden granaat gepeuterd. Dit had hij met een lucifer in brand gestoken, waardoor de granaat was gesprongen. De man kwam er zelf ongedeerd af, doch twee der om standers werden door de scherven gedood en drie gewond. Gisteren heeft de onvoorzichtige visscher voor de Rotterdamsche Rechtbank terechtge staan en hoorde drie maanden hechtenis tegen zich eischen. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 6