Dagblad mor 8chiedamm Gratis Ongevailenyarzekering 1 41ste Jaargang. Dinsdag 17 December 1918 Ne. 12318 Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, franco p. post f2p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Incassokosten worden berekend. Ad ver tentlëm 1—6 regels f 1.30elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden meaedeelingen 60 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën 20 °/o oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. i*. n &ii. levenslange verlies van geheele #1111 een ^and, invaliditeitIL IJ IJ voet of oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene bij verlies van een duim; Verzekeringsbank te Schiedam. by verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger Buitenlandsch Nieuws. DE REIS VAN WILSON. De Weensche bladen wijzen naar het Korr. Bur. meldt op de groote bcteekenis van Wilson's bezoek aan Europa. Zij leggen er den nadruk op, dat het een schouwspel eenig in zijn soort is, dat de president der Vereenigde Staten van Amerika in Europa ver schijnt, om in het oude werelddeel een nieuwe wet en een volkerenbond van alle naties tot stand te brengen. Wilson beschikt zoo zeggen de bladen over ontzaglijke machtmid delen, want het Amerikaansche millioenenleger, thans de sterkste militare macht, is geheel on verzwakt en de geweldige vloot vult de oproe ping van millioenen aan. Alle bondgenooten der Vereenigde Staten zijn hun schuldenaars geworden, en zelfs Groot-Brittannië, welks i'inancieele machtspositie onaantastbaar scheen heeft zich genoodzaakt gezien, de geldelijke hulp van Amerika op de grootste schaal in te roepen. Wilson heeft dus gaan de bladen voort alle troeven in de hand. Wanneer hij wei gert, een vrede te onderteekenen, wanneer deze met zijn grondbeginselen in strijd is, dan missen zijn bondgenooten de macht, hun wil tegenover het vaste besluit van den president der Vereenigde Staten te laten gelden. Wilson heeft om zoo te zeggen reeds een besluit ge nomen en de overwinning is behaald. Thans moet blijken, of het Amerikaansehe volk zich in werkelijkheid door ideale grondbeginselen liet leiden, toen het besloot aan den grooten strijd deel te nemen. a Naar gemeld wordt, zal president Wilson 23 dezer een officieel bezoek afleggen op het Va ticaan en hij kardinaal Gaspari. DU1TSCHLAND. In een bijeengekomen, door ongeveer 200 personen bezochte vergadering van vertrou wensmannen uit hst militaire district Kiel, is een resolutie aangenomen, waarin ten scherpste geprotesteerd wordt tegen de door den vroegeren president Fehrenbach voorgeno men bijeenroeping van den Rijksdag. De ver vergadering ziet in dit optreden aldus heet het° in de resolutie een groot gevaar voor het Duitsche volk, daar een tegenstelling tus- sclien regeering en Rijksdagpresidium ernstige hinnenlandsche onlusten kan veroorzaken en tevens het gevaar vergroot, dat de Entente, onder liet voorwendsel de orde te herstellen, ons land bezet. De Centrale Raad van 't Oostelijk front pro testeert krachtig tegen de bijeenroeping van den Rijksdag door president Fehrenbach. Door dc revolutie zijn Rijksdag en Bondsraad weg gejaagd. Ten aanzien van de ontwikkeling der hinnenlandsche politiek hebben slechts de A.- en S.-raden van geheel Duitschland te heslis sen tot de Nationale Vergadering zal zijn hij- eengeroepen. Deze zal de omlijsting zijn, waar in de Duitsche socialistische republiek in de toekomst wordt opgetrokken- De pr sident van den Rijksdag, Fehrenbach' deelt aan de Rijksdagafgevaardigden mede, dat na de verlenging van den wapenstilstand en het uitstel der vredesonderhandelingen voorloo- pig geen behoefte bestaat aan bijeenkomst van den Rijksdag. hte rijiksregteepring, bereid, n,aar verluidt, weer nieuwe leerlingen voor en wel eene vo,otr demo bilisatie en een andere voor oorlogsscbadoloos- stelling. Dientengevolge hebben de bondsstaten de leeningsmarkt voorloopig gesloten. POLEN. Het Poolsche Tel. Agentschap te Warschau meldt naar Wolff seint - dat gisteroch tend dr. Karl Bader, voorzitter der politrike afdeeling van het ministerie van buitenland- sche zaken, in tegenwoordigheid van den rap porteur voor buitenlandsche aangelegenheden in naam van de Poolsche regeering aan graaf Kessler een nota heeft overhandigd, waarin in gewezen wordt op de toestanden in liet Noordelijk gedeelte van Oost-Polen, waar Duitsche ambtenaren in strijd met Poolsche staatsbelangen optraden, in vereeniging met Bolsjewiki. Ten gevolge daarvan gaat de nota voort is de Poolsche regeering tot de overtuiging gekomen, dat verdere onderhandelingen met de Duitsche regeering nutteloos zouden zijn, ja zelfs gevaarlijk voor de hinnenlandsche orde in Polen, alsmede voor de toekomstige weder- zijdsche betrekkingen tusschen de beide regee ringen. De Poolsche regeering acht zich dan ook verplicht om de diplomatieke betrekkingen met de Duitsche republiek af te breken en den vertegenwoordiger van Duitschland te ver zoeken met zijn personeel onverwijld het land te verlaten. Graaf Kessler verklaarde, dat hij langs den kortsten weg over de grenzen van den Pool- schen staat zal vertrekken. PORTUGAL. De medeplichtige van den bedrijver van den moord op den president is gearresteerd. Groote opwinding lieerscht in de stad. Betoogingen worden verwacht. ITALIë. Naar de ,,K. V." uit Bazel verneemt, lieerscht in Katholieke kringen te Rome algemeen de overtuiging, dat een verzoening tusschen den Pa*us en de Italiaansche regeering aanstaande is. Dit zal tot stand komen op juist omschre ven overeenkomsten, waaraan de ervaringen, welke gedurende den oorlog ten opzichte van de garantiewet opgedaan zijn, ten grondslag zullen liggen. In Vaticaansche kringen is men de meening toegedaan, dat de Paus zich voorloopig niet over de vorming van een katholieke nationale partij zal uitlaten, maar de wijziging in de tot dusverre gevolgde politiek stilzwijgend zal goedkeuren. Op het geschikte oogenblik zal een openbare verklaring afgelegd worden. ZUID-AFRIKA. Men meldt uit Ladysmith In een redevoering verklaarde de Z.-Afri- kaansche minister van Financiën, dat men met de bijna zekere waarschijnlijkheid te re kenen had, dat binnen niet al te langen tijd een nieuw gebied bij de Zuid-Afrikaansche Unie zou worden ingelijfd, waarvan de bewo ners voor het grootste deel Duitschers waren. Hij wist evenwel nog niet, welke politiek de geallieerden te dien opzichte op de vredescon ferentie zouden volgen. Buxon, de gouverneur-generaal, zeide op een te Johannesburg gehouden vergadering, welke door 10.000 personen werd bijgewoond, dat Zuid-West- en Oost-Afrika onder geen enkele omstandigheid aan Duitschland teruggegeven zouden worden. CHINA. 01 een bijeenkomst van het Chineesthe ka binet, welkte ook bijgewoond werd door de zes voornaamste, generaals, las de président een telegram voor van die regeering te Kanton- waaiin voorgesteld werd een conferentie te Shangai te houden. Hlett kabinet beslteot met algemeene stemmen onmiddellijk' maatregelen voor het houden dier bijeenkomst te trieffen en vertegenwoordigers voor de noordelijke pro vincies te benoemen, teneinde te pogen niet ,het zuiden tol een vergelijk te komen ALLERLEI NIEUWS. - Volgens teen belicht uit Frankfurt am Main heeft generaal Mangin in Kreuznach de uit de Arso-lradea gevormde volksraden ontbonden. De Federatie der Belgische mijnwerkers beeft besloten volgende eischen a,an de mijn eigenaars te stellen: aebturigen arbeidsdag met inbegrip van neerdalen en opstijgen; vrije keus keus van jdjen arts bij welrkongtevallten en kos- toloozc vfooï'ziening met kolen. Uit Bazel' wordt gielmteld, dat oen Fransdh regiment Wiesbaden is binnengerukt. Mgr. Johann Joseph Koppies bsisöhop van Luxemburg, is aan de gteivoïgen eenter beroerte op 75-jarigen leeftijd overleden. Gedurende 35 jagen bestuurdeMgr. Koppes zijn diocees met groote wijsheid, ijver en geestkracht. Uit Berlijn wordt aan de „Rhein. Westf. Ztg." gemeld dat het ministerie van demobili satie voorbehoedmiddel tegen de werkloosheid in de groote steden heeft gelast, de onttrek king der vrouwelijke werkkrachten uit de fa brieken te bespoedigen. Zij zullen op het plat teland en in de kleine steden ondergebracht worden. Voorts zijn er maatregelen getroffen, om de in de groote steden opgehoopte scharen van werklieden over het platteland te verdee len. Ten slotte heeft het ministerie stappen gedaan om alle mijnwerkers onmiddellijk uit den militairen dienst ontslagen te krijgen. Reuter verneemt, dat generaal Botha gis ter te Londen is aangekomen. Reuter verneemt, dat de katoen-arbeiders de voorwaarden voor de bijlegging van het con flict hebben aangenomen, welk door Lloyd Ge orge waren opgesteld. Mr. Davis, de nieuwe Amerikaansche am bassadeur is te Londen aangekomen. Naar het kerkelijk bureau voor de zorg voor krijgsgevangenen te Paderborn meldt, heeft de bisschop van Paderborn den H. Stoel ver zocht bij de entente-mogendheden tusschenbeide te komen om den krijgsgevangen Duitschers een spoedigen terugkeer naar het vaderland te verzekeren. bende rtegeeringen dc documenten gepubliceerd hebben, die afdoende bewijzen aangaande de Schelde bevatten. De Temps merkt dat Nederland eten 3d en Augustus 1914 de Schelde sloot, terwijl de schen ding van het Belgische, grondgebied door de Duitschers pas den 4den Augustus officieel werd geconstateerd. 1 r j i BINNENLAND. Nederland en België. (Officieel.) Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt het volgende bekend: In eene nota welke de Belgische Begeering, blijkens het Maandag-ochtendblad aan de pers Geeft ddem tipekomfen naar aanleiding v'an ©enij communiqué Van het Nederlandsohe Gezantschap1 te Brussel, wordt vermeld dat de Nederlandsche Regejering, toen zij op 12' November toegang aan Duitsche troepen verleende, blijkens een schrij- van van denzelfden dag aan de Belgische Re giering weigerde de Belgische geinteiheërdén Vrij te laten zondier voorafgaande instemming' der Duitsche itegeering. C Naar aanleiding hiervan zij opgemerkt, dat bedoeld schrijven het antwoord bevatte op een brief van den Belgischen Gezant van 4 Octo ber, waarin deze aan de Nederlandsche Regee ring had gevraagd de Belgische geïnterneerden op hare eigen verantwoordelijkheid in vrijheid te stellen, voornamelijk op grond dat aan hen geien voldoende voedsel' feion worden verschaft In dat antwoord zette d,e Nederlandsche Rejgtee- ring uiteen, waarom zij niiet gerechtigd was tot de invrijheidstelling op dien grond zonder de instemming dei' landere oorlogvoerende partij over te gaan. j L Het onderwerp dat in dien brief van 12 No vember werd behandeld hield geenerlei verband met den op Tl November tot stand gekomen wapenstilstand en de brief was reeds' eerder Vastgesteld. Uit het bovenstaande blijkt, dat de samenkoppe ling van het Nederlandsche antwoord op1 de Belgische vraaig van 4 October met den. gesloten wapenstilstand, op een misverstand bij dc Bel gische Regeering berust. Toen na den wapenstilstand tof vrijlating der geïnterneerden werd overigegaan werd dit den Beijgischen gezant mondeling door den chef der poiitiekte afdeeling op het Departement van Bui tenlandsche Zaken medegedeeld, met verzoek de Nederlandsche Regeering wel te willen ver wittigen, zoodra de toestand in België het ver trek der 'geïnterneerden derwaarts zou jgedoogen. Deze mededeeling geschiedde op1 13 November1 vóór die samenkomst waarin aan de (gezanten mededteeling werd gedaan en uitlegging werd gegeven van het voornemen der Regeering lén aanzien van de Duitsche troepen. Op de overige opmerkingen vervat in de pers nota dei Belgische Regeering behoudt het Mi nisterie van Biuitienlandsche Zakten zich voor te rug te komen.. Be Piarijöche correspondent van het Hdbl'. seint d.d, 15 December: De Temps publiceert een no ta van d,e Nederlandsche legatie, waarin het volgende wend verklaard: 1 j lo. Nederland heeft nooit een 'onvriendschappe lijke daad tegen België gepleegd 2o. Duitschiiand heeft nooit heil sluiten van de Schelde geëisteht, doch dit moest tengevolge van 'de oorlogsverklaring ipso facto geschieden; 3o. tiisschem Nederland en Duitschland be staat geen enkele overeenkomst, gesloten niet de bedoeling, dat die Duitschers het Nederlandsche grondgebied zouden eerbiedigen. De Temps mleirk't in verband met deze verkla ring op, dat het eerste en het laatste gedeelte niet besproken kan worden, zonder .dal men zich in delicate polemieken begeeft en dat het daarom betel is te wachten tot, de belangheb- Loonsverhooging voor gemeentewerklieden. In hun voordracht om over te gaan tot loons- veFhooging VO|OT de gemeente-werklieden, zeg gen B. en W. van Amsterdam o. tn.: BA. en W, meemen, dat thans het oogenblik gekomen is, om de toeslagen niet langer te handhaven j De kosten der loonsverhoogingen kunnen glo baal gesteld woidlen op f3.200.000 per jaar, waartegenover een vermindering van uitgaven staat als gevolg van liet vervaJen dor duurte en kindertoeslagen van 11.240,000. Een vermeer dering van uitgaven dus van i 1 000 000. B. en W. zij'n er v,an bewust, dat deizo loonsverhonging. consequenties heeft voor de salarieering van het ambtenaren personeel, waaromtrent zoo spoedig afe doenlijk' is voorstellen zullen bereiken. Op nog een consequentie van deze loonsver- hooging wenschen zij tevens te wijzen. Zij heeft betrekking op de lijst van minimum-loo-, nen in bestekken voor gemeentewerken. B. en W. zijn voornemens, het minimum-loon in de bestek'slO'Onlijst met dat der laagste gemeente- l'ijkte toongroep gelijk te stellen en de loonen van enkte'te vaklieden, die anders daarbeneden zouden blijven, naai' evenredigheid te ve.hoo- gen. De „Kcnncmerland" afgevaren. Naar wij' vernemen, is de „Kennemeriand" van de Ron. Boll. Lloyd,. 11 December ver trokken van Philadelphia naar Amsterdam met een lading van 5742 ton graan, bestemd voor de Nedierlandsche regeering. Het schip zal de reis maken door hiet kanaal. Pas aan Wijnkoop geweigerd. Men meldt uit Rotterdam: Naar wij vernemen, heeft de lieer D. Wijn koop een pias aangevraagd naar Duilschland. Deze is hiem echter voorloopig geweigerd. Ook landmeters naar het buitenland. Het bestuur van de Vereeniging voor Ka daster- en Landmieefjkunde heeft zich tot de regeer in gen van -allé oorlogvoerende landen gericth om zijn bemiddeling aan te bieden ter verkrijging van geschoolde landmeetkun dige hulp in het buitenland. Dioor de vele ern stige grieven welke in het corps bestaan, moe ten zich n.h velte landmeters' bereid hebten verklaard tot dienstneming in. het buitenland. Dc bemanningen der gerequireerde schepen. Reeds ©enigen tijd geleden had de Neder landsche Federatie van Transportarbeiders zich gewend tot den minister' van Buitenlandsche Zakten, met verzoek stap'pen te doen, dat aan gerepatrieerde bemanningen van. in btesl'ag ge nomen schepen een schadeloosstelling zou wor den. toegekend. Deze week is op het desbetreffende schrijven van, den minister antwoord ontvangen, waarin Z.Exc. de Nederlandsche Federatie van Transportarbeiders voorstelt een regeling te ontwerpen, volgens welke d ekwestie der scha devergoeding op bevredigende wijze zou kun nen worden opgelost'., f Inmiddels is door de Schocpvaart-Vereeni ging te Rotterdam ©en wachtgeldregeling ge troffen, die door dle'ze vereeniging ook ter ken nis is gtebhacht van de Nederlandsche Federa tie van Transportarbeiders, waarmede laatst- genoemde zich homogeen kan verkuu'en, onder voorwaarde, dat de regeling' zal ge.den voor allie ger'epaljrieerde schepelingen en aan hen, die tegien Amerikaansche 'gages hebben geva ren, die vergoeding volgensdeze gages wordt uitbetaald. 1 In dezen geest is door de Nederlandsche Fe-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1