Boomenverkooplnfl. 25 Kanen es i m m, TALEN. PORTWIJNEN. ADVOCAAT, BOERENMEISJES. 5% 11 Alles floest - Verkoudheid - Keelpijn W.W.WX.W.W.W.X.X1KX. Slavenburg&C° kannen wij BEÜ- ZENHOOPJESneren een onzer filialen opgeheven wordt Schiedamsch Mandoline-gezelschap Verschillende LIKE BEEN Jansen en Wonterlood, Zondag 22 Dec a s., Wijnhaven 3? Rotierdam. De Bank geeft uit on Roode en Witte Ve r k r ij g b a a r: J. VAN DIJK, CITROMINT-TableUen. Adrcrteutiën. COMM. BANKVEREENIGING Hoogstr. 118. Tel. 369, Groote Markt 35. Yereenigd Koninkrijk zijn ingericht, en zij zullen geleidelijk geheel vrijgelaten worden, waarbij degenen, wier arbeid van nationaal be lang is, den voorrang krijgen. De officieren en soldaten worden in veertig beroepsgroepen in gedeeld. Als de lijst, die de volgorde vaststelt, is opge maakt, zullen de militairen, die deel uitmaken van de eerste groepen, uit de verschillende oorlogsterreinen teruggeroepen worden, om zich te begeven naar de „verspreidingskampen", welke het dichtst bij de plaats zijn, waar zij zullen arbeiden. Kort geleden is met de gedeel telijke demobilisatie een aanvang gemaakt in de verspreidingskampen van Wimbledon Com mon, bij Londen. Een bijzonder personeel werd aangesteld voor dit werk, dat nacht en dag voortgezet wordt totdat het ten einde gebracht is, en men verwacht, dat men honderd tot hon derd vijftig man per uur zal kunnen demobi- liseeren. Zoodra zij uit Frankrijk teruggekeerd zijn, geven de militairen hun wapenen en uitrusting stukken af en behouden hun uniform. Zij ont vangen een spoorwegbiljet, om zich naar hun bestemming te begeven, een oorlogspremie, burgerkleeding, een certificaat dat hun recht geeft op de uitbetaling van soldij en een ge zinstoeslag gedurende 28 dagen. Verder een verzekering tegen werkloosheid voor den tijd van een jaar, die het mogelijk maakt zes en twintig weken lang vijftien gulden per week te ontvangen, bovendien ruim drie gulden voor het eerste kind boven vijftien jaar en half zoo veel voor elk jonger kind. Men rekent er op, dat het in het tijdperk van acht en twintig dagen, waarin zij het volle loon en de toelagen ontvangen, de manschappen weder een behoorlijke plaats in het burgerlijke leven kunnen innemen. Zij, die daarin niet ge slaagd mochten zijn, moeten zich begeven naar het dichtsbij gelegen bijzondere verhuurkantoor, en als dit geen werk voor hen heeft, worden zij gezonden naar een bureau voor werkverschaf fing. TELEGRAMMEN. LONDEN, 20 December. De „Times" zal morgen een onderhoud van zijn Parijschen cor respondent met Wilson publiceeren. Wilson zette zijn houding uiteen ten op zichte van de geheele reeks vraagstukken waarover de vólgende maand zal worden be raadslaagd. Ik vertelde hem, aldus de correspondent, op de vrijpostige wijze van een interviewer, dat sommigen vragen, waarom de president der V. S. in dezen tijd naar Europa komt. Wilson antwoordde Dit ligt, naar mij voor komt, voor de hand. De aangelegenheden, waar over op de a.s. conferentie moet worden beslist, zijn van zoo overwegend belang, dat de V. S. niet mogen weigeren om met de geallieerden de groote verantwoording jegens de beschaving te deelen en slechts door het meest openhartig persoonlijk overleg met de staatslieden der ge allieerde landen kan ik in zekere mare mede werken aan de oplossing dezer vraagstukken. Toen ik den president vroeg, wat naar zijn meening het groote doel der conferentie is, waarnaar de afgevaardigden moeten streven, antwoordde hij Ik denk, dat de bevolking van alle landen thans met verlangen en vol verwachting naar Versailles ziet en ik ben er zeker van, dat zij zichzelf deze eene vraag stel len Zullen de vergaderde staatslieden over genoeg wijsheid beschikken om waarborgen te scheppen tegen oorlogen in de toekomst De groote moeilijkheden en de verantwoorde lijkheid welke de geslaagde afloop van den grooten oorlog oplegt, moeten door de groote volken der wereld natuurlijk worden gedeeld als vrienden van de minder machtige. Ik zal ook de landen der geallieerden bezoe ken om mij daar door persoonlijk contact op de hoogte te stellen van de algemeene gevoelen met betrekking der voornaamste vraagstukken, die er zijn. Mijn eerste wensch is natuurlijk, het Amerikaansche leger te bezoeken. Op dit zijn mijn gedachten in de eerste plaats gericht geweest, zoolang de vijandelijkheden nog aan den gang waren. Want het was onze plicht hen op iedere mogelijke manier te steunen en te helpen. En natuurlijk is mijn hart ten zeerste getroffen door hun moedbetoon. Ik wil zoo- velen van hen ontmoeten, als maar is overeen te brengen met mijn huidige plichten. Indien ik geen gelegenheid zou krijgen om de legers van onze geallieerden te bezoeken, zoo hoop ik toch iets van onze kameraden te veldè in hun eigen land te zien, uit vanwaar zoovelen van mijne medeburgers afkomstig zijn. Het boezemt mij belang in en ik ben erkentelijk, te vernemen dat er in het Italiaansche leger een zoo groot aantal manschappen zijn, die ten minste een deel van hun leven hebben doorge bracht in de Ver. St. Met groote belangstelling en voldoening spits ik mij op het vooruitzicht om een bezoek te brengen aan Brussel, dat thans gelukkig be vrijd is uit de handen van zijn vijanden en aan zijn eigen volk en koning is teruggegeven. In de Ver. Staten hebben wij gevoeld, en ge tracht uiting te geven aan de zeer hartelijke sympathie voor het Belgische volk wegens zijn standvastigheid, vertrouwen en wilskracht even als voor de volken van Noordelijk Frankrijk en Italië, op welke het wicht van den oorlog op tragische wijze gedrukt had." Het was zoo schrijft de interviewer misschien natuurlijk, dat ik, als Brit, den pre sident in de rede viel, bij deze opsomming der geallieerde mogendheden, welke hij hoopt te bezoeken, om hem de vraag te stellen of hij tijd zou vinden om de „groote vloot" te bezoeken. Wilson antwoordde (en zijn lofuiting kan niet anders dan aangenaam voor ons zijn) „ik vrees, dat ik daartoe geen tijd zal vinden. Ik heb van den aanvang aan zoo ten volle beseft, dat achter de groote legers de sterke, waak zame steun stond van de Britsche vloot, die de vei'houdingslijnen van de geallieerden be veiligde, dat het mij groot genoegen zou doen, de „grand fleet" te kunnen bezoeken. Er is een zeer gelukkige kameraadschap geweest tusschen de vloten van Engeland en die van de Ver. Staten, en ik ben er zeker van dat al onze lie den thuis dat ten zeerste op prijs stellen en er de volle beteekenis voor het winnen van den oorlog van beseffen." In zijn uiteenzetting omtrent de rol van de Britsche vloot bij het handhaven van wat in elk opzicht „vrijheid ter zee" geweest is voor de vrije volken van de wereld, sprak Wilson me een oprechtheid, dat niet in een ge schreven verslag weer te geven is. De wijze waarop hij sprak overtuigde mij, dat hij gelooft in de behoorlijkheid en eerlijkheid van het Angel-Saksische ras. Toen ik hem vroeg of hij tijd zou hebben om een bezoek aan Engeland te brengen, zeide hij „Ik ben blij te zeggen, dat ik hoop een kort bezoek aan Engeland te kunnen brengen. Mijn wensch er heen te gaan is des te grooter, omdat ik redenen heb te weten, met welk een eenstemmig heid en hartstochtelijke overtuiging de volken van Groot-Brittanië en Amerika dezelfde op vattingen van vrijheid en rechtvaardigheid hebben voorgestaan. Het is van essentieel be lang voor den toekomstigen wereldvrede, dat er een zoo openhartig mogelijke samenwerking en een zoo vriendschappelijk mogelijke over eenstemming tusschen de beide Engelsch spre kende democratieën. Wij begrijpen, geloof ik, de ernstige problemen, die de oorlog voor het Engelsche volk gesteld heeft en geven ons- ten volle rekenschap van de bijzondere internatio nale kwesties, die voortkomen uit het feit, dat Engeland een eilandrijk is." Deze woordelijke weergave van de opmerkin gen van den president kunnen niet den gron- digen toon van oprechtheid weergeven, waarop president Wilson zich over de kwestie van de „vrijheid ter zee" uitsprak. Hij besprak op de meest vrije manier de voornaamste punten van dit probleem en hij is overtuigd, dat niets de komende conferentie zal beletten een werkelijk stevigen waarborg te scheppen voor den vrede in de toekomst. Ik vroeg den president of hij zich ook ongerust maakte over het resultaat van de bijeenkomsten, die gehouden zouden worden. Er zijn menschen die verklaren, dat de verschrikkingen van vrede nog erger zullen zijn, dan die van den oorlog. Wilson behoort niet tot die lieden en hij ant woordde op mijn vraag, dat hij in het geheel niet ongerust was en hij vervolgde „Ik ben integendeel vol vertrouwen, dat de staatslie den van de wereld in gemeenschappelijk over leg in staat zullen zijn een rechtvaardige en redelijke oplossing te vinden van de problemen die hun voorgelegd zullen worden en aldus den dank zullen verdienen van de wereld voor den dienst, dien zij haar zullen bewijzen en dien de wereld meer dan eenigen anderen dienst noodig heeft." Laatste Berichten. Dc Nedcrlandsche gezant te Peking. Reuter seint uit Londen, dat, blijkens een telegram van 17 dezer uit Sjanghai aan de „Morning Post", de Nederlandsche gezant den dag tevoren op last van zijn regeering, uit Peking was vertrokken. Het broodrantsoen. Volgens het „Hdbl." wordt thans ernstig overwogen, tijdelijk het broodrantsoen te ver lagen. Staatscommissie herziening Grondwet. Bij Kon. besluit is een staatscommissie inge steld, aan welke wordt opgedragen de voorbe reiding van een partieele herziening van de grondwet. Daarin zijn benoemd tot lid-voorzitter de minister van binnenlandsche zaken, tot alge meen secretaris met adviseerden stem mr. J. B. Kan, secretaris-generaal in algemeenen dienst tot leden mr. Anema, hoogleeraar aan de vrije universiteit Amsterdam jhr. mr. D. J. de Geer lid van de Tweede Kamer mr. J. Kappeyné van de Coppello, lid van de Eerste Kamer mr. J. Limburg, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland J. H. A. Schaper, lid van de Tweede Kamer; mr. dr. A. A. H. Struyc- ken, lid van den Raad van State, en tot ad junct-secretaris mr I. J. Bloem te Leiden. Burgerlijke Stand. Geboren: 19 Dec. Jacoba, d. v. J. van Dijk en R. C. Rodenberg, Spoorstraat. Fran- cina Cornelia, d. v. M. Löke en J. M. Dal, Broers veld. Martina, d. v. J. van der Bos en II. Visser, Buitenhavenweg. 20Albertus, z. v. A. Bonefaas en J. H. Ruseier, Kreupel- straat. Overleden: 18 Dec. Dina Kluivers, oud 71 J. en 3 mnd., weduwe van Gerardijs Hóls- wilder, Floogstraat. 19 Johannes Cornelis de Mos, oud 72 j. en 6 mnd., Overschiesche- straat. Voor direct g e v r a a gd een bekend met expeditie-werkzaam heden, alsöok voor direct een voor Hollandsche corres pondentie. Sollicitaties worden ingewacht bij de Maatschappij „OXYGE- NIUM", alhier. 16 De Deurwaarder G. S. MONT- FOORT, zal op Zaterdag, 28 December a.s. des voormiddags 10 uur, op de Bouwmanswo ning van BIJL aan de Pol dervaart nabij de Steenenbrug te K e t h e 1, publiek a contant verkoopen10613 14 Effecten, Prolongatie k, Coupons, Assurantiën, Vreemd Geld, Incasseeringen, Rekening-Courant, Deposit o's, Wissels op het Buitenland. 15 APOTHEEK. Haemoferrin, M a 1 a g a w ij 11 Kamfer, Naftaline, Bioglobin. SCHIEDAMSCHE BERLITZSCH06L, LANGE KERKSTRAAT 5G. 10612 5 vanaf fl.85 per Liter. Likeurstokers, w OP met medewerking van het be kende Rotterdamsch dubbel mannen-zang-kwartet „Con cordia", in de gehoorzaal R. K. Volksbond, Lange Haven 71. Kaarten verkrijgbaar bij den Heer JOH. SCHELLENBACH, Broersveld 6 en op den dag der uitvoering. Gelegenheid voor plaatsbe spreking van 12 tot 2 uur. Prijzen der plaatsengere serveerd 70 ct., eerste rang 50 ct, en tweede rang 35 ct., met inbegrip sted. belasting. 10536 26 Het Bestuur. Directie JOH. W. NEFKENS. P. M. VISMANS. TRUSTEE Nederiandsch Administratie en Trustkantoor Amsterdam. tegen den koers van 400 in stukken van f 1000. f 500.—, f 250.— en f 100 Verkrijgbaar ten kantore der Bank, bij alle Commis- sionnairs in Effecten, en te SCHIEDAM ten kantore van het lid van den Raad v. Commissarissen P. J. LAGER WEI J, Tuinlaan 108 DE DIRECTIE.. Huishoudjain (in flacons) 10 cents Beneden maximumprijs. Prima Jam 4 f i._. Koffie (per ons) 2 cents Beneden maximumprijs. (voor wederverkoopers SPECIALE offerte). Koffiesurrogaat 70 cents per pond. Cacao (los en verpakt) gegarandeerd zuiver, dus onvermengd. Choeoladereepen (ongevuld) a 12*/2 cent per Reep. Sucade per pond f2.25 en per ons 50 cents. Gecondenseerde Melk per Busje a 60 cents. Pudding (diverse smaken) 221/2 cent per Pakje. Appelen (Zoet en Zuu r) tegen maximumprijs. enz. enz. enz. 10611 40 Aanbevelend, Engros. 116. - Telef. 475. Detail. •A® (Ook ten gevolge van veet rcokea) wordt genezen door Een op wetenschappelijke basis berustend mond- en keel desinfectiemidcie!. Ie sekomen in iedere apotheek of goede drogistzaak. BROCADES STHEEMAN MEPPEL In deze rubriek worden dagelijks kleine advertentiën opgenomen tegen den prijs van 40 cent per advertentie van hoogstens 30 woorden. Ieder woord meer 21/» cent. Driemaal plaatsen van hetzelfde advertente 80 cent. R. K. Schoolkinderen, die dit jaar wederom willen medewerken aan den verkoop van Kerstplaatjes, ten bate van Her wonnen Levenskracht kunnen op Zondag 22 December van 12 uur, in den Volksbond, de plaat jes komen afhalen. Het Bestuur. Gevraagd voor direct een nette dienstbode of meisje. Adres fa. WIJS BROEK, Broersvest 85, Extra puike 1ste soort Winter-,Tafel-, Hand en Stoofperen en Appels. Van elk verlangde soorten zendt onder- geteekende, na ont vangst van postwis sel of rembours, f 3.75 per 10 pond. AdresTHOMAS VAN BEURDEN, Boschdijk 153, Woen- sel. Een nette Werkster gevraagd, voor de morgenuren. Adres: fa. HUY- GEN EN VINCENT, Lange Haven. Gevraagd om ter stond in dienst te treden, IEMAND, geschikt en genegen om in een burger gezin, op een dorp als huishoudster op te treden, van goede getuigen voorzien. Adres P. VAN BEURDEN te Ke- thel. Adverteert in de rubriek Kleine adgerteotiSs van de „NieuweSchie- danucbe Courant."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 3