f'Zaterdag 21 Dec. 1918. TWEEDE BLAD PEU1LLETO Jonge Harten. No. 12322.. BINNENLAND. De Voedselvoorziening. Aan de Memorie van Antwoord op liet Voor- loopig Verslag der Tweede Kamer op hoofd stuk X, Landbouw, der Staatsbegrooting voor 1919 ontleenen we het volgende De maximum-prijs voor kleï-aardappelen zal worden verlaagd, zoodra de zandaardappelen verlaagd zijn. liet ligt in de bedoeling van den minister de distributieregelingen, die voor een behoorlijke verzorging der bevolking niet dringend noodig zijn, allengs op te heffen; alsdan zullen tevens de door de Staat gestichte organen worden ontbonden, terwijl aan de voor de crisis aangestelde ambtenaren ontslag zal worden verleend. Uit den aard der zaak zullen de tijdstippen waarop tot het opheffen van deze organen zal kunnen worden overgegaan, zeer verschillend zijn. Een enkel is reeds opgeheven, van eenige is de opheffing in voorbereiding. Omtrent een afzonderlijk wetsontwerp, waar- bij de velschillende beperkende bepalingen, die in dezen tijd landbouw en veeteelt in het belang der voedselvoorziening moeten worden «fopgelegd, een duidelijken wettelijken grond slag zullen ontvangen, wordt overleg met het departement van Justitie gepleegd. in verband hiermede en gelet op het feit, dat de kettinghandel door de gewijzigde tijds omstandigheden vrijwel tot de geschiedenis gaat behooren, schijnt eene ingrijpende wijzi ging der Distributiewet thans minder urgent De minister vertrouwt toch, dat verschil lende belangrijke voedingsartikelen beter cn goedkooper de bevolking zullen kunnen berei ken, indien de normale handel daarin voorziet, dan zulks op den voorgrond, dat de grenzen nog geruimen tijd zullen móeten gesloten blij- ben en dat niet dan in bijzondere gevallen ge legenheid tot uitvoer zal kunnen gegeven worden. Voor zooverre op dit oogenblik bij de zeer snelle veranderingen, die als het ware eiken dag intreden, te overzien valt, zal echter, wat de eerste levensbehoeften betreft, de brood-, brand stoffen- en vetvoorziening nog geruimen tijd aan banden moeten gelegd worden. Met betrekking tot de vooruitzichten van voldoende verstrekking van vet, brood en andere levensbehoeften kan het volgende worden op gemerkt De aanvoer van broodkoren van overzee en uit eigen oogst verkregen hoeveelheid zal zeer waarschijnlijk eene broodvoorziening van 311 gram per dag, ook in het volgende jaar mogelijk maken. Verhooging van het rantsoen in grootere hoeveelheid is evenwel uitgesloten Zoodra de eerste zendingen vet uit het bui tenland zijn aangekomen, is de minister voor nemens de periode van de vetbon, die thans op 9 dagen is gesteld, te verkorten. Krachtens de overeenkomst met de geas socieerden mogen in totaal worden aangevoerd 80.000 ton vetten, waarvan voor industrie doeleinden ongeveer 30.000 ton benoodigd zul len zijn. Voor eetbare doeleinden blijven dus beschikbaar 50.000 ton uit de geimporteerde vetten, alsmede de eigen productie, die hoofd zakelijk bestaat uit productie van boter, waar van naar raming in het volgende jaar geen grootere hoeveelheid dan 30.000 ton verkregen zal'worden. Bij een duur van den vetbon van 7 da°nn is per week 1.780.00(TK.g. vet of boter benoodigd de vorenbedoelde hoeveelheden zullen onge veer in staat stellen, de distributie op dezen voet te doen plaats vinden. De vooruitzichten van de vleeschvoorziening in de eerstvolgende weken zijn niet rooskleu rig. Werkelijk slachtvee is er weinig, zoodat het slachtvee hoofdzakelijk zal moeten worden betrokken uit het zoogenaamde gebruiksvee. Het feit, dat de distributie van het vleesch zooveel te wenschen overlaat, zoodat het toe gezegde rantsoen van 2 H.G. rundvleesch per persoon, in het bijzonder in de groote steden, niet kon verstrekt worden, terwijl de clandes tiene verkoop van vleesch overal weiig tierde, heeft den minister na rijp overleg, doen beslui ten dedistributievanrundvleesch te b e i n d i g e n, echter met de invoering van vleeschlooze dagen. De distributie van goedkoop schapen- en paardenvleesch kan ech ter op de vroeger aangegeven schaal plaats vinden. De peulvruchtenoogst is dit jaar zeer gun stig uitgevallen, zoodat het rantsoen kan wor den bepaald op 1 Kg. per hoofd en per vier weken, terwijl in de periode van overgang van den ouden naar den nieuwen aardappeloogst nog een extra rantsoen aan peulvruchten zal kunnen worden verstrekt. Wat aardappelen aangaat hoopt de minister dat de verstrekking van het thans geldende rantsoen regelmatig zal kunnen blijven plaats vinden. tengevolge van het beschikbaar komen van rijst uit de stelling Amsterdam is het mogelijk geworden, van dit artikel een rantsoen te ver strekken van 1/2 Kg. per vier weken. De distributie van gort op den huidigen voet is tot den komenden nieuwen oogst gewaar borgd de havermout-distributie zal evenwel moeten worden stopgezet, aangezien voor de paarden geen haver beschikbaar is en deze die ren dit artikel in verband met de productie in t vervoer van de eerste levensbehoeften niet kunnen missen. De vischvangst zou weer op ruime schaal kunnen worden uitgeoefend, indien de kolen- schaars ch te niet de reden was, dat slechts wei nig trawlers kunnen uitvaren. Toch zal, ook in verband met de grootere vangsten, de distri butie van visch op ruimere schaal kunnen plaats vinden, dan tot nog toe. Het melkrantsoen zal, zoolang geen vet- aanvoer plaats vindt, en ook de toegezegde hoeveelheden veevoeder nog niet zijn ontvan gen, niet kunnen worden verhoogd. In de zomermaanden behoeft uitteraard geen melkrantsoeneering plaats te vinden. Het ligt in de bedoeling, de aangevoerde hoeveelheden veevoeder te bezigen allereerst ten behoeve van de melkvoorziening en voorts ten behoeve van de bedrijven in dc zandstreken. ,,De vergadering, erkennende, dat er reden bestaat om den arbeidsduur voor de werklie den te verkorten zich niet willende verzetten tegen deze beperking op de overige dagen ddr week acht het voor de dagbladen en andere couranten onmogelijk, den arbeid op Zaterdag reeds in het begin van den namiddag te doen eindigen dringt er ernstig op aan, dat bij een wettelijke regeling van den arbeidsduur gelet wordt op de noodzakelijkheid van een geleide lijke verkorting, opdat de werkgevers zich daarop kunnen inrichten, en in het bijzonder op het bezwaar voor de couranten tegen den vrijen Zaterdagmiddag." De inhoud der motie is aan Z.Exc. den Mi nister van Arbeid medegedeeld. 8-Urige werkdag. De gemeenten Almelo en Maastricht hebben den 8-urigen werkdag ingevoerd. Novelle, naar 't Iioogd. van E. MERK. i 18 Zij werd niet rood, zoo als zij gevleesd had; ae werd veeleer bleek, tot zelfs de lippen. M,aaij zij gevoelde zich veel kalmer en moediger, d&n, zij verwacht had; op dit oogenblik' scheen 't haar goed te doen, dat het toeval1 hen in de ge legenheid stelde zich eens tegenover- elkandefl» uit te spreiken. t Bruno groette; de weg w,as zoo smal, dat zij naast elkander moesten loopen. „Ik heb u nog niet gefeliciteerd met uw en gagement, juffrouw," zeide h$. „Neem het tnjf niet k'walqk. 'tBericht had mij verrast; ontvang daarom thans mijn geiukw;enschen, hoewel wat laat." Zijn stem Monk hard Jen hitter; hij Ver'meed het haar aan te zien. 1 f „Ik dank u," antwoordde zij, D:aariia gingen zij' een poosje zwijgend naast elkander voort. VII. i De lucht wa;s Vervult! met geulen, van pas ge- De aardappelvoorziening. Naar de „Tel." verneemt heeft het Rijks Centraal Administratiekantoor voor de distri butie van levensmiddelen aan de burgemees ters verzocht, met het oog op de a.s. feestdagen, en ten einde zooveel mogelijk partij te trekken van de huidige gunstige weersgesteldheid, de aardappelbestellingen voor de maand Januari ten spoedigste aan de regeeringscommissarissen op te geven, tenzij de betrokken voorziening is uitgesloten. Het ligt n.l. in de bedoeling van genoemd Rijksbureau, om te trachten de voor Januari benoodigde aardappelen ten spoedigste in de gemeenten aanwezig te doen zijn. ooi ts is medegedeeld, dat met ingang van 27 Jan. een aanvang gemaakt moet worden met het distribueeren van den zesweekschen reservevoorraad, met welken voorraad de ge meenten dan tot en met 9 Maart d.a.v. zullen kunnen toekomen. Alleen wanneer de toevoer der aardappelen benoodigd voor Januari, onverhoopt door vorst als anderszins stagnatie mocht ondervinden, mag de reservevoorraad eerder dan 27 Januari worden aangesproken. Toch zal dan de perio dieke bestelling, zoodra die stagnatie ophoudt, in haar geheel worden uitgevoerd, zoodat in ieder geval de bestelling voor Januari, te zamen met de zesweeksche reserve, voldoende zal zijn om gedurende 10 weken (tot en met 9 Maart) het vastgestelde rantsoen uit te geven. Verkorting van arbeidsduur. ,;j|in de dezer dagen gehouden buitengewone algemeene vergadering van ,,De Nederlandsche Dagbladpers" vereeniging van uitgevers van dagbladen, is de volgende motie aangenomen maaid gras en i*ennunlkriiid, dat langs een beekje welig gloeide, en witte en gele kapellen' fladderden hen voorbij1. f Daar, waar de weg oen weinig Mom, had toen een uitzicht op de bergen, boven welke witte, goudgerande wolken hingen. Hier hadden zij in 't vorig jaar een paar' maal', naar 't weer staan uitkijken. Bij het bruggetje over de beek' bloeide ook nu weer een hieelfe massa vergeetmij'nietjes. Bruno was er destijds 'over gesprongen, in weer wil van den stortregen, om voor haar wat van de mooie bloemen te halen. Onwillekeurig moesten zij er bleiden, nu weer aan denken, hoe zij naar 't lichte blauw te midden van 't groen hadden staan kijken, en nu ontmoetten hun oogen el kander voor 't eerst. f Be herinnering weid hem te waohtighij' kon niet zwijgen, kon zich niet meer inhouden. „Martha I" riep hij met •smartelijke bitterheid, „Wie zou d,at ooit van u hebben kunnen g'e- looven! Als 't mij voorspe.d was door men- schen of geesten, door engelten of duivelen, dan zou ik 't voor onmogelijk gehouden hebben, dat gij zoo kondet zijn 1 Zoo* vaischZoo onstand vastig!" Zij was onwillekeurig blijven .staan; een oogenblik w,as zij1 heel' haar bezinning kwijt bij dezen aanval'. „Hoe kunt gij zoo tot mij' spreken?" slatnei- de zij daarna. „Met werk recht Het Centrale Passen-bureau. Men verneemt, dat de langzaamheid, waar mee het door minister van Karnelieek inge stelde Centrale Passenbureau de zaken afdoet, tot een gespannen verhouding met Duitschland heeft geleid. Het is nu al zoover gekomen, dat de Duitsche consulaten in ons land, althans het Ainsterdamsch consulaat, voorloopig elk visum op een Hollandsche pas weigeren, zoo lang men in Den Haag alle verleening van passen of pas-visums ophoudt en er nagenoeg geen enkele verleent. De verhouding is ook nog verscherpt, doordat men in den Haag ge weigerd heeft, een der hoogste ambtenaren van het Amsterdamsch consulaat te ontvan gen, toen die over deze zaak een onderhoud aanvroeg. Nederland en België. Na tien dagen gezwegen te hebben, hervat de pers de discussie over de Limburgsche kwestie en stelt zich op bet Belgische stand punt, dat het Nederlandsche grondgebied ge respecteerd zal worden in dien zin, dat voor de voor België onmiskenbare grenswijzigingen schadeloosstelling zal gegeven worden door af stand van gebied, dat vroeger aan Nederland toebehoorde, De „Matin" licht dit standpunt toe met de mededeeling, dat de compensaties aan Holland gevonden zullen worden in de grensgebieden langs den Rijn of de Eems. Bcigie en Nederland. Havas seint uit Brussel De „Soir schrijft, dat het ware doel van de Belgische eischen een grondige herziening is van het tractaat van 1839. De Belgen willen geenszins onaangenaamheden met de Neder landsche vrienden zoeken, maar willen niet meer handhaving van het stelsel, dat hun in werkelijkheid ondanks de overeenkomsten het vrije gebruik van de Schelde ontneemt. Nederland heeft bewezen, dat het nooit de overvalling van België door Limburg, dat de Hollanders niet kunnen verdedigen, zou ver hinderen. België heeft dus het recht, aan de mogendheden te vragen, niet meer bloot gesteld te worden aan een-nieuwen inval en het vraagt voor de landgenooten in Luxemburg en Lim burg om toepassing van het recht der volken, te over zichzelf te beschikken. De binnenscliipperij. ^De minister van landbouw heeft ingesteld een commissie, aan welke is opgedragen de be- waarding van de vraag of de tegenwoordige regeling van de binnenschipperij wijziging be hoeft, zoo ja, welke, en <tie hem tevens zal heb ben advies uit -te brengen omtrent de defini tieve regeling die voor de bevraclilingswijze der binnenscheepvaart zullen moeten getroffen worden. ^Deze commissie is samengesteld als volgt de heer C. A. Jolles, oud-inspecteur-generaal van den rijkswaterstaat, tevens voorzitter de heer J. N. Ilendrix, lid van de Provinciale Staten en van den gemeenteraad te Amsterdam de heer M. J. van Loben Seis, voorzitter van he^binnenscheepvaart-Unie, te Nijmegende heer P. Mariouw, secretaris van den Algemee- nen Schippersbond te Amsterdam de heer J. M. Meihuizen, voorzitter Kamer van Koophan del te Veendam de heer Jan Roelofs Azn., reeder, Rotterdam dc heer F. Sneijer, voor zitter van den Algemeenen Rijnschippersbond, te Rotterdamde heer K. Toornstra, vice- veorzitter Federatie van Schippers-vereenigin- gen en Friesland, Dokkum de heer J. de Vries, voorzitter van den Algemeenen Schippersbond, te Groningen. Tot secretaris wordt benoemd mr. A. J. Sybenga, te Arnhem. (St.ct.) Vergoeding voor de „Statendam". Op 24 Juli 1.1. werd ten N. van Ierland het nieuwe Nederlandsche ss. „Statendam" der HollandAmerika-Lijn (32.000 br. tons), dat onder den naam „Justicia" onder Engelsche vlag voer, getorpedeerd en tot zinken gevracht. Daar vervanging van dit schip in de eerste volgende jaren niet mogelijk zal zijn, heeft de Engelsche regeering aangeboden, het materiaal te leveren voor den bouw in Nederland van vier vrachtstoomschepen van 8 a 10.000 tons ieder, waarbij echter werd bepaald, dat buitendien nog vier dergelijke schepen voor Engelsche rekening in Nederland zullen gebouwd worden, bet materiaal eveneens door Engeland te leveren. De HollandAmerika-Lijm heeft dit voorstel geaccepteerd. De firma Phs. van Ommeren zal zich met het transport van Engeland naar Rotterdam belasten en zal aan zijn Londensche bureau een technische afdeeling voegen voor de inspectie en de controle op het materiaal. De koiennood. Naar men meldt, ligt het in het voornemen van de spoorwegmaatschappijen binnenkort den treinenloop weer aanzienlijk te beperken. Zelfs wordt overwogen het spoorwegverkeer op Zondag geheel of gedeeltelijk stop te zetten. Siam en Nederland. Reuter seint uit Bangkok Ofschoon Siam er gegronde reden voor had, in de onlangs getoonde sterke pro-Duitsche houding van den Nederlandschen gezant, heeft zij niet gevraagd hem terug te doen roepen. De ex-keizer ongesteld. Naar wij vernemen, is de ex-keizer momen teel vrij ernstig ongesteld en bevindt .zich op aanraden van zijn lijfarts sinds eenige dagen te bed. (Tel.). Gemengd Nieuws. „Met het recht mijner verraden tierde!" viel' hij' haar haastig in de rede. „Gij wist immers, hoe ik u genegen was, hoe ik u boven alles lief had! Gij kunt geien „neen!" zeggen. Er was im mers geen twijfel mogdijk." „Een tijd ving gelioofde ik het wei," zeide zij zachtjes, onwillekeurig medegesreept door zijn haï'tstochteijjkle gebaren, vergetende, hoe gevaar lijk 't jiviais, 't iviörfeden aan te roeren. „Maar daar na, toen ik u zoo. weinig zag, toen gij zoo van mij wegbieeft, hoe Icon ilc geltóven „Uw moiedjer gaf mij' duidelijk genoeg te ver staan, hoe weinig zij mij'n geze-.sohap! voor u verlangde," antwoordde liij1 op heiligen, bitteren toon, terwijl zijn schoone, donktere oogen haar somber aanstaarden. „Ik houd er niet van mij op te dringen. Ik mocht immefs ook niet spie kten, eer ik mij een positie verschaft had. Ik heb gewerkt, onvermoeid, altijd met de gedachte aan u, altijd met dat éeme doel' voor oogen „Ik ben geslaagd voor 't examen aan de Aca demie voor Schoone Kunsten, ^aar mij dit nog ontbrak, Ilc heb bestellingen weten te krijgen; er is mij1 een heel' mooie betrekking aangeboden nu ben ilc eindelijk zoo ver! Nu, mocht ilc naar u toesnellen, en uw moeder tegemoet traden met het bewustzijn, dat ik u geen onzinnig voor stel kwam doen en toen -terwijl ik juichte en jubelde van geluk! kwam de bekendmaking Het nieuwste Engelsche lucht- wonder. De „Times" zegt in een artikel over toekomst van het luchtverkeer, en over de meening als zouden de stuurballons een misluk king zijn geweest. „Er is nog geen enkele vliegmachine bedacht, die in staat is zestien dagen in de lucht te blij ven, zonder te dalen om van nieuwe brandstof fen voorzien en grondig nagezien te worden, maar een luchtschip, dat dit wel kan is reeds uit gedacht. De gascapaciteit van het geprojec teerde luchtschip bedraagt 10 millioen kubieke voeten, dat is vier maal zooveel als die van de Duitsche ,,Z. 70", de Goliath van haar soort. De lengte zal 1100 voet bedragen, de grootste snelheid 95 mijlen per uur, de reisduur zonder tusschenlanding 20.000 mijlen. Deze stuurballon kan een gewicht van 2ÖQ.000 kilo aan passagiers, bagage, bemanning, koopwaren, levensmidde len enz. meenemen, en salons, statiehutten, rookkamers en een „daktuin" bezitten. Reeds nu wordt er in Engeland een stuur ballon gebouwd van bijna 21/i millioen kubieke voeten inhoud, met een lengte van bijna 700 voet, een snelheid van 70 mijlen per uur, en een drijfcapaciteit van 9400 mijlen aan een stuk, wat wil zeggen, dat dit luchtwonder 9 dagen achtereenvolgens in de lucht kan blijven. Het lean 50.000 kilo gewicht meevoeren. van uw verloving!" Hij lachte bitter. „Ik heb de kaart eerst, als ware ik zinne loos, aangestaard; den naam gespeld, ais wa re ik het lezen verleerd. O Martha ik zou op u vertrouwd en aan uw tiefde vastgehou den hebben, al badden we elkander in jaren niet weergezien en al liad de Oceaan tusschen ons geregen! Ik heb zoo ivast op u gebouwd ais op een rots1 „Wien kan men nog geiooven in. de wereld", voegde hij er* met toenemende heftigheid bij, terwijl hij de hand tegen het voorhoofd dr'ukle en zachtjes 't hoofd schudde, „wien kan men nog geloovten, als zulke kinderongen als de uwe reeds kunnen huichelen, als voor uw jeygd een handdruk geen beteekenis, en een kus geen ernst meer' bezit." Martha gevoelde in zich vreugde en doods angst tegelijk. Hij had haar dus toch lief gehad! Een oogen blik vergat zij aj'ljes bij' het overheerlijke ge voel, dat haaf hart doortrilde. Maar bij zijn llaatste woord, hief zij, toen zij' zich zijn ver schrikkelijke trouweloosheid weer herinnerde, plotseling het gebogen hoofd op. (Wordt vervolgd). NIEUWE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 5