dracht van de rijksregeering naar Hamborn gezonden, ook een vertegenwoordiger van de Pruisische regeering is derwaarts op weg. Vol gens berichten uit Essen staken bij Hamborn nu weer 25.000 mijnwerkers. Op een vergadering van stakers in het Roerbekken, waarbij ook de Pruissische mi nister Ströbel aanwezig was, is het besluit ge nomen den arbeid niet te hervatten, voordat alle eischen ingewilligd zijn. De onderhande lingen werden te Mülheim voortgezet". Er waren ongeveer zestig personen aanwezig, o.a. de mi nister, staatssecretaris Giesberts, de leiders der mijnwerkers Sachse en Hue, alsmede Fritz Thyssen. Deze conferenties hebben tot dusver nog geen resultaat opgeleverd. Reuter meldde gister uit Londen President Wilson en zijn echtgenoote zijn naar Manchester vertrokken, waar overal de vlaggen wargn uitgestoken. Zij reden temidden van de juicnende menigte naar het stadhuis, waar zij den avond kalm doorbrachten als gasten van den burgemeester. BINNENLAND. Steunregeling voor gedemobiliscerden. (Officieel.) De dezer dagen verschenen na dere steunregeling voor de gedemobiliseerden der landmacht zal binnenkort bij openbare ken nisgeving ter algemeene kennis worden gebracht Daarbij zal ook worden meegedeeld, hoe be langhebbenden hebben te handelen om de in die steunregeling genoemde tegemoetkomingen te verkrijgen. Dringend wordt aangeraden, de aanplakking van die openbare kennisgeving af te wachten en zich tot dien tijd te onthouden van het vra gen van inlichtingen of van onderstand bij den burgemeester, bij het plaatselijk steuncomité of andere dergelijke instellingen. Geen Kunstcommissie. Bij den gemeenteraad van Utrecht hadden in een vorige vergadering de stemmen gestaakt over art. 1 van een Verordening betreffende de instelling eener Kunstcommissie. Vrijdag avond is art. 1 verworpen met 18 tegen 14 stem- men. -Er komt dus geen kunstcommissie te Utrecht. De „Solclateneourant." In verband met de demobilisatie houdt de „Soldatencourant" 31 dezer op te bestaan. Het s.s. „Rotterdam" weer in de vaart. Ook het s.s. „Rotterdam van de Holland- Amerika-lijn zal ter beschikking der geasso cieerden worden gesteld voor het vervoer van Amerikaansche soldaten. (Tel.) Museum te Groningen. Naar het,, N. v. h. N." verneemt, heeft mr. A. Nap, te Amsterdam, zijn nalatenschap ver maakt aan het Museum van oudheden te Gro ningen behoudens een groot aantal legaten aan verschillende instellingen en uit te keeren pen sioenen. Zeep. De minister van landbouw, nijverheid en han- <lel acht het gewenscht nogmaals de bijzondere aandacht van het publiek te vestigen op de hoedanigheid der thans in distributie gebrachte kleizeep, die geenszins verward moet worden met de vetlooze zeep-surrogaten die gedurende eenigen tijd, in papier met rijksmerk verpakt, tegen 40 cents en minder per stuk in den handel werden gebracht. De kleizeep, die op gemeentelijke bons be schikbaar wordt gesteld is niet vetloos, doch heeft een vetzuurgehaltfe van 20 pet. Deze zeep wordt onverpakt verkocht en elk stuk van het woord „kleizeep", den naam van den fa brikant met woon- en standplaats, en het con- •trölemerk van het Rijkskantoor voor Zeep. De stukken kleizeep hebben veeleer het uiterlijk van toiletzeepen en deze kunnen moeilijk ver wisseld worden met het vetloos zeep-surrogaat, hetwelk, voorjzoover dit nog in den handel is, buiten distributie valt en dus niet op de bons moet worden geaccepteerd. De kleizeep onder scheidt zich door het schuimen en in het alge meen door de eigenschappen van Toiletzeep, terwijl het zeep-surrogaat uitsluitend uit klei e. d. bestaat en dus ook absoluut niet schuimt. (Stct.) Was. De minister van landbouW, nijverheid en handel heeft ingetrokken de maximumprijzen voor was en waskaarsen. (Stct.) Zand en grint. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft opgeheven de verbodsbepalingen op het vervoer en de aflevering van zand, grindzand en grind. (Stct.) Fransehe krijgsgevangenen. Uit Parijs wordt gemeld Antwoordende op een vraag betreffende den terugkeer van krijgsgevangenen, die Duitsch- land na^r Nederland zal zenden, heeft De- schamps, onder-staatssecretaris voor de demo bilisatie, vanmorgen in de Kamer verklaard, dat de toestand van de Fransehe krijgsgevange nen in Nederland de meeste belangstelling waard is. De regeering zal al het mogelijke doen om hun terugkeer naar Frankrijk te bevorderen. Favre, onderstaatssecretaris van binnenland- sche zaken, is in Nederland en houdt zich bezig met het zoeken van schepen voor hen. Pichon, minister van buitenlandsche zaken, zeiWat da Schelde-kwestie betreft, overeen gekomen is, dat wij gebruik zouden kunnen maken van de monden van de Schelde en de haven van Antwerpen voor den terugvoer van geallieerden. Broodkaart. De directeur van het Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel maakt bekend, dat de broodkaart van het 81ste tijdvak loopt van 1 Januari tot en met 9 Januari. De bons dezer kaart zullen echter reeds op 31 December geldig zijn. (St.ct.) Veetelling. Naar de „Veehandel" verneemt overwegen de betrokken autoriteiten ernstig in de tweede helft van Januari a.s. een gerubriceerde veetelling te houden. De veehouders zullen ver plicht worden nauwkeurig den aard en de grootte van den veestapel op te geven. Zij, die onjuiste opgaven verstrekken, zullen strafbaar worden gesteld. Jam. Het i-antsoen voor huishoudjam is vastge steld op U/2 ons Per hoofd en per week. Thee. Reuter seint uit Londen De directeur van het „War Trade depart ment" bericht, dat hij thans bereid is om aan vragen voor uitvoer van thee in overweging te nemen, doch hij acht het noodzzakelijk, om den export van de totale hoeveelheid thee naar Noorwegen, Zweden, Denemarken, Holland en Zwitserland tot het uiterste te beperken. Aan vragen voor genoemde landen moeten verge zeld zijn van geautoriseerde certificaten. Dienstvoorvvaarden spoorwegen. Bij K. B. is ten aanzien van die deelen der Reglementen Dienstvoorwaarden 1911 der S.S., der H. IJ. S. M., der N. C. S. M. en der N.-Br. Duitsche Sp. Mij. en van het Werkliedenregle ment 1911 der H. IJ. S. M. welke de loonrege lingen voor het spoorwegpersoneel bevatten, de termijn van herziening nader verlertgd tot 1 April 1919. Belastingverlaging. Bij den gemeenteraad van Zaandam is inge komen een voorstel van B. en W. om den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud in zake de plaatselijke inkomstenbelasting te verhoogen van 500 op 700. Dit voorstel zal een mindere belastingop brengst tengevolge hebben van 93.000. Nieuwe postzegels. In November heeft het bestuur der V. A. N. K. een adres aan den minister van waterstaat verzonden, houdende verzoek om een mede- deeling betreffende de mogelijkheid eener uit gave van nieuwe postzegels en om, indien hier toe wordt overgegaan, voor het ontwerp dier postzegels gebruik te maken van het advies van het college van advies voor opdrachten der vereeniging. Het bestuur heeft thans van Zijne Excellen tie bericht ontvangen, dat de uitgave van nieuwe postzegels in overweging zal worden genoemen en dat voor de uitvoering daarvan het advies zal worden ingeroepen van het college van ad vies mede over de vraag of al dan niet een prijsvraag gewenscht is om tot een goed resul taat te komen. Sterke drank. Op vragen van het lid der Tweede Kamer den heer Gerhard, betreffende het verleenen van vergunning aan huiswaarts keerende Belgen tot het uitvoeren van sterken drank, heeft de mi nister van binnenlandsche zaken geantwoord Het is juist, dat aan de huiswaarts keerende Belgen vergunning wordt verleend om onder andere 6 flesschen wijn of likeur uit te voeren. De vergunning is verleend, omdat bij een be spreking met enkele leden uit de Belgische ko lonie in Den Haag er de aandacht op werd ge vestigd, dat vele Belgische families eert voorraad wijn en likeuren voorhanden hebben, welke, zoo die niet geheel of grootendeels mocht kun nen worden medegenomen, tegen eiken prijs van de hand zou moeten worden gedaan. Van de vergunning zal vermoedelijk ook wel gebruik gemaakt worden door hen, die opzet telijk wijn of likeur hebben ingeslagen, ten einde die als deel van voorhanden provisie te doen aanmerken. Tenzij men dus van oordeel mocht zijn, dat ook den bonafide-bezitters van kleine voorraden wijn of likeyr moet worden belet dien voorraad tot de gestelde grenzen naar hun woonplaats mede te nemen, is enn maatregel als bovenbe doeld te rechtvaardigen en bestaat er geen aan leiding dien weder te herroepen. De overeenkomst met de Geassocieerden. De heer Colijn, die bij het sluiten der eco nomische overeenkomst tusschen de Geasso cieerden en Nederland als leider der Neder- landsche delegatie te Londen is opgetreden, heeft aan een berichtgever van het „Hbld." uiteengezet, dat de overeenkomst deel uit maakt van een centrale rantsoeneering over de geheele aarde. Voor alle deelnemers worden zooveel mogelijk overeenkomstige hoeveelhe den beschikbaar gesteld. Wat bijv. de graanrantsoeneering betreft, als algemeene basis is aangenomen een hoeveel heid van 300 gram per dag en per hoofd, zoo- we' voor de Geassocieerden als, in dit geval, voor Nederland. Streven van de Geassocieerde regeeringen is, om voor alle artikelen, die gerantsoeneerd wor den, een centrale inkoop-organisatie te stich ten. De aanvrage Van een bepaalden staat om een bepaald deel van de herp toegewezen voor raden te ontvangen zal gericht moeten worden tot de betrokken „Executive". Zulk een lichaam bestaat reeds voor graan en veevoe der, er is er een in voorbereiding voor eetbare vetten en andere zullen volgen. Men zal tot dip Executive kunnen komen als consument met het verzoek dus, de toegewezen voorra den van de in het eigen land ontbrekende voe dingsmiddelen of grondstoffen te ontvangen men zal er zitting in kunnen hebben als pro ducent, dus als leverancier. In het laatste ge val zal de staat, dien het betreffen in de Execu tive vertegenwoordigd zijn met volledig stem recht ook de neutralen. Nederland zal o.a. zitting moeten nemen in de Executive voor eetbare vetten. Men zal goed doen, bij de beoordeeling van verschillende bepalingen in het agreement reke ning te houden met het feit, dat het in oor logstijd gesloten is. Het general agreement moet worden beschouwd als een uitvloeisel van overleg tusschen de groep oorlogvoerenden een neutralen staat om den toevoer niettegen staande de blokkade-politiek op practische wijze mogelijk te maken. Het omvat zoowel den levensmiddelcnaan- voer als dien van de grondstoffen en voorts de scheepvaart, voor zoover wij over scheeps ruim te nog de vrije beschikking hebben. De heer Colijn oordeeldde, dat wanneer men den toestand der levensmiddelenvoorziening over de geheele wereld in het oog houdt, de ons toegewezen rantsoenen stellig bevredigend mogen worden geacht. Een overzicht over de behoeften is thans niet wel te verkrijgen en dit heeft tot bedachtzaamheid bij het bepalen van de hoeveelheden geleid. Met de grondstoffen staat het minder gun stig. Aangenomen mag intusschen worden, dat de toegewezen rantsoenen voldoende zijn om in de eigen behoefte te voorzien. Maar voor de export-industrieën zijn de rantsoenen zoodanig, dat nog niet onmiddellijk tot hervat ting van den uitvoer kan worden overgegaan. De overweging, dat men de wereldbehoeften niet kent, heeft óók en in sterker mate gegol den bij de bepaling dier toewijzingen. Er is in het agreement vastgesteld, dat verhooging dier rantsoenen in gunstige overweging geno men zal worden. Wat de scheepvaart betreftde Geasso cieerden hebben ons alle medewerking toege zegd voor wat bunkeren en uitklaren van Neder- landsche vaartuigen betreft. De routes, het onderzoek van passagiers en goederen maken een punt van gestadige onderhandelingen uit, evenals het mailvervoer. Er zijn nu eenmaal in Nederland mensehen, die verwacht hadden, dat de moeilijkheden en belemmeringen, die de oorlog ons heeft opgelegd, onmiddellijk, op^ den dag van het sluiten van den wapenstilstand zouden verdwijnen. Pat is volkomen onjuist. Het General agreement wortelt in de blokkade- politiek der Gaellieerden en deze blijft in ieder geval tot den vrede gelden. Wat zal er met de koloniale producten ge schieden Deze worden natuurlijk voor zoover zij on der de actie van een Executive vallen ook onder gebracht in de werelddistributie, antwoordde de heer Colijn. Een regeling van "den handel tusschen de Ver. Staten en de Nederlandsche koloniën zal volgens het agreement, alsnog getroffen moeten worden. De onderhandelin gen daarover zullen waarschijnlijk in Amerika gevoerd worden. Wat zal de positie van de N. O. T. zijn Er is aldus de gevraagde een afzon derlijk N.O.T.-agreement getroffen, dat uiter aard buiten mijn compentcntie valt. De con trole van de N.O.T. op de aanvoeren zal intus schen geheel gehandhaafd blijven. Welk is het karakter van het agricultural agreement Het draagt in hoofdzaak hetzelfde karakter als dat, wat tot dusver heeft gegolden. De uitvoer van beide zijden blijft in principe ge handhaafd, maar de uitwerking is, voor wat de Centralen betreft, beperkt. Verboden. Door de minister van Landbouw is tot de gemeentebesturen een circulaire gericht, waar in er op gewezen wordt, dat bij nagenoeg de meeste gemeentelijke distributie-regelingen aan de gemeentebesturen de bevoegdheid is ver leend een gebruiker bij gebleken fraude als anderszins uit te sluiten van het verkrijgen van regeeringsgoederen of te straffen met in houding van bepaalde kaarten of bons. Eene dergelijke handelwijze is evenwel in strijd met de beschouwingen en voorschriften vervat in de circulaire van 12 November j.l. Daarom wordt den gemeentebesturen verzocht, voortaan van deze bevoegdheid geen gebruik meer te maken. Het rantsoen in Januari. De minister van Landbouw heeft bepaald, dat in het tijdvak van 31 December 1918 tot en met 28 Januari 1919 van de hieronder gegeven rantsoenen zullen worden verstrekt Rijst 0.5 K.G., gort 0.2 K.G., peulvruchten (bruine boonen of erwten ter beoordeeling van R.D.K., zooveel mogelijk zal echter met de aanvragen rekening worden gehouden) 1 K.G., aardappelen 16 K.G., vleesch (goedkoop scha pen- en paarden-) (voor speciaal aangewezen gemeenten) 0.8 K.G., jam 0.4 K.G., kaas (alle soorten te zamen 0.5 K.G.. suiker 1 K.G., harde kalizeep 0.2 K.G., alles per hoofd melk (volle 0.1 liter per hoofd per dag, melk (volle met inbegrip van zieken en kinderen 0.2 liter per hoofd per dagvolle melkpoeder alleen voor zieken tapte- of karnemelk 0.2 liter per hoofd per dag gecondenseerde taptemelk 0.2 K.G. per hoofd geconserveerde eieren, alleen voor zieken- en ziekeninrichtingensago en pakmeel, 40 K.G. per 1000 inwoners kinder meel, kinderen tot V» jaar 0.8 K.G., van 1/t 1 jaar 1 K.G.vermicelli en macaroni 50 K.G. per 1000 inwoners per 8 weken. Vet. Naar men verneemt, zullen per s.s. „Hol- landia", „Almelo" en „Pendrecht" uit Amerika worden aangevoerd 6500 ton geraffineerde katoenpittenolie. Tenzij zich eventueel moeilijkheden voor doen kan deze hoeveelheid medio Januari hier te lande worden verwacht. De olie zal direct door de margarinefabrieken verwerkt kunnen worden. Het s.s. „Woensdrecht" gestrand. Het inkomend stoomschip „Woensdrecht" van Londen is bij het binnenkomen van den Waterweg bij roode ton no. 3 aan den grond gevaren. Assistentie is reeds derwaarts ver trokken. Een later bericht meldt Het s.s. „Woensdrecht" is door de stoom- loodsboot no. 9 vlot gesleept en opgestoomd naar Rotterdam, geassisteerd door de sleep boot „Ursus". Onze gezant te Peking. Naar wij uit goeden bron vernemen, zal de heer W. J. Oudendijk, voormalig gezant te St. Petersburg, tot gezant te Peking benoemd, worden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in de week van 27 Dec.1 Jan 1 Op bon 485 1 ons rijst, 14 ct. p. pond. Op bon 487 1 relep chocolade (ongevuld), ver pakt 121/a ct., onverpakt 12 ct. p. stuk. Op bon 489 1 ons huishoudjam, 11 ct. p. ons. 1 1 Op bon 495 1 pond gecondenseerde tapte melk met suiker in flesschen, 3033 ct. Op bon 49? 1/2 pond suiker, 30 ct. p. pond. Op bon 499 1 ons kaas, naar keuze, als vo rige week. Op bon 501 I1/2 ons groene erwten (vanaf Vrijdag.) Op bon 503 1 pakje zeeppoeder c.a. 250 gram (voor zoover voorradig) of 1 stuk' hardie zeep. Voor een pjakje zeeppoeder moeten 2 bons in geleverd worden. Zeeppoeder 10 pCt. 20 ct., 15 pCt 20 ct., 35 pCt. 24 ct. p. pakje, haxd« zeep 25 pCt., 100 gram 8 ct., 200 grlam 16 ct., kleizeep 20 pCt., 10 ct. p. stuk. Op bon 505 1 ons rijst (vanaf Zaterdag), 14 ct. p. pond. Op bon 507 1 ons bruine boonen (Dinsdag en Donderdag) 11 ct. p. pond. Aardappelen. Op bon 11 der aardappelenkaart 1 K.G. kleiaardappelen op Dinsdag 31 December. Veen- of zandaardappelen 57i cent, kleiaard- appeiun 8 cent per kilo. Buikerkaart. Op bon 27 (blauw) ie ver krijgbaar 7i Pond suiker. Kindermes 1. Bon 1 A (oranje) en 1 B (groen) kindermeel is deze week geldig. Ver krijgbaar 1 V, pond kindermvlè 21 cent per pakje. Viech. Op 493 verkrijgbaar y,pond viech. Koffie. Op bon 43 van 16 December31 December */j ons koffie. Gas. Het rantsoen bedraagt voor de maand December 55 M3, waarvan voor licht alleen 18 M'. Tot nader aankondiging wordt de gasdruk opgeheven van v.m. 8 u.11 v.m. en van 12.30 n.m.4 uur n.m. Kolen. In December zijn geldig boni 22 en 23 ieder voor 1/, eenheid 4/io H.L. geklopte cokes, 24 voor 1/B eenheid 84 stuks hulpbriketten, 25, 26 en 27 ieder voor 1/B een heid 16 K.G. Steenkolen, 28, 29 en 30 ieder voor 1/J eenheid 15 K.G. anthraciet. Broodkaart. De broodkaart van het 80e tijdvak geldig van 23 tot en met 31 December, 81e tijdvak van I tot en met 9 Januari. Bote r-m e 1 a n g e-m argarinekaart, lie week geldig van 27 Dec.4 Jan. Melk. Nummers der Melkkaart, waarop deze week de melk moet worden geleverd Dinsdag vakje 44, Woensdag vakje 45. Op bon 495 is verkrijgbaar 1 pond gecon denseerde taptemelk. Centrale keuken. Dinsdag huispot op bon 11 aard. kaart. B r o0 dk,aa.r.ten. Uitreiking gewone aanvullingsbroodkaarten efl die voor kinderen van 8—12 jaar geschiedt in het Vereenigingstok'aal Broersvest, tegen inlevering der lichamen van de afgeloopen kaarten, voor zien van den naam van den houder en fifma- s tempel' van den werkgever. A—G op Vrijdag 3 Jan. IIL. op Zaterdag 4 Jan. M—S(oh) op Maandag 6 Jan. S(e)Z op Dinsdag 7 Jan, Geopend van 9—12 v.m. en l//i—5 J i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2