Kaarten voorzien van het stempel zuigeling kunnen ook gewisseld worden op genoemde dagen N' Aanvullingsdomiciliekaart meebrengen. 'Carbid. Aanvragen te richten tot hel Levensmiddelen- bureau. Prijs f 1.52i/a p. kilo. Petroleum. Verkrijgbaar op bon 1 en 2 ©ik 2 L. petro- leum. I 1 De olie wordt aan huis bezorgd door de fir- ma,s Koudijs, Overschiesche Straat 64, Automaat Breedstraat 15 en Petrolifère Hoofdstraat. Op bon 56 der Suikerkaart is 1 L. petroleum verkrijgbaar voor lichtlboze gezinnen, waar kin deren beneden 1 jaar zijn. „D^ Hanze." De R.-K. Middenstandsvereeniging „de Han ze" afd. Schiedam houdt heden (Maandag)- avond om 8 uur een spoedeischende vergade ring, ter bespreking van de winkelsluiting, in verband met de lichtbesparing. Mannenzangvcrccniging „Inter Nos". Gisteravond Jiad in de gehoorzaal van den H. K. Volksbond de opvoering plaats van de komische operette „Kelner en Lord" door de mannenzangver. „Inter Nos", directeur de heer A. M. den Draak. Welwillende medewer king verleende het harmonieorkest „O. B. K." de heer Jan van Rijsselberg als heldentenor en mevr. v. d. Berg--van Zuuren als sopraan soliste. A^srens het muzikale gedeelte een aanvang nam, had de plechtige onthulling van het vaandel plaats. De heer v. d. Berg, president van de vaan delcommissie, hield daarbij een korte kern achtige toespraak. In welgekozen woorden dankte de president de donateurs en belang stellenden voor hunne bijdragen voor het vaandel. De lieer Verwaijen, president der zangver- eeniging, dankte den directeur, den heer den Draak, voor zijn moeiten en zorgen aan de zangvereeniging besteed en verzocht hem het verleende eeremetaal aan het onthulde vaandel te hechten. De heer den Draak nam hierna het woord en dankte in hartelijke woorden de leden der zangvereeniging voor hun ijver en ambitie, en spoorde lien tevens aan op den ingeslagen weg voort te gaan om nog meer lauweren te be halen, opdat nog meer eeremetaal het vaandel zoude sieren. Vervolgens richtte de heer den Draak eenige welgekozen woorden tot de aanwezigen en verzocht hen de zangvereeniging steeds moreel en financieel te blijven steunen, de uitvoe ringen en concerten steeds bij te wonen, daar dan ook de zangvereeniging van haar kant geen moeite zal ontzien om kunstliefhebbers en belangstellenden steeds genotvolle avonden te verschaffen. Hierna volgden fanfares en werd uit volle borst door het koor het „Vaandellied" ge zongen, gedicht door den lieer W. van Zuuren, lid der vere«uging. Het harmonieorkest „O. B. K." heeft zich zéér .verdienstelijk gemaakt door de keurige uitvoering der verschillende door haar ge speelde nummers, voornamelijk in de vertol king van de „Ouverture Joseph", van Méhul en_ de „Grande fantasie" dur l'opera Traviata, van Verdi. Voor een overtalrijk publiek werd vervolgens het programma met véél succes afgewerkt. De „Ouwe Wijvenmolen", het eerste nummer van het programma, werd uitmuntend vertolkt en bracht door het humoristisch spel der uit voerenden meermalen de lachspieren in bewe ging. Een welverdiend applaus volgde hierop. De gevierde heldentenor, Jan van Rijssel berg, betrad hierna het podium, en zong met zijn welbekende prachtige stem „Scene en Arie" uit „Freischutz", van.C. von Weber en „Spielmanslied", van Nicolai. Subliem, met mooie nuanceering en warme bezieling werden deze liederen door onzen oud- stadgenoot vertolkt. Een donderend applaus viel den zanger ten deel. Na de pauze zong Mevr. v. d. Bergvan Zuuren met haar lieve sopraanstem, bekoorlijk het mooie nummer „Jeanne d'Arc k Rouen", van L. Bartèse Ook deze soliste oogste met haar uitmuntende voordracht een dankbaar en welverdiend applaus. Do heer Jan van Rijsselberg deed zich hier na in een viertal „Des Ileeren huis", van Ver hulst, „In het zonnige hoveken," vanBrants-Buijs en het „Matrozenlied" van Heijblomm wederom van zijn beste zijde kennen en waardeeren. Schoon, zacht, zuiver en beschaafd werden deze liederen door hem voorgedragen. De zanger zag zich verplicht door het aan houdend applaus nog een extra nummer ten beste te geven. Hij koos daarom het „Kerst- mislied", van E. Hullebroeck. Het voornaamste nummer van liet program ma was voorzeker wel de komische operette „Kelner en Lord", van H. Kipper. Het zou te ver voeren, de hoofdrollen ieder afzonderlijk te beoordeelen. We kunnen volstaan met te zeg gen dat ze in goede handen waren en voortref felijk werden vertolkt. Als om strijd wedijverde ieder voor zich om ée hem toevertrouwde partij uitmuntend te doen slagen. Ook het koor komt een bizonder woord van lof toe voor de prij zenswaardige uitvoering der verschillende koren. Frisch, zuiver en beschaafd is er gezongen. Ongetwijfeld heeft het publiek volop genoten. De lachspieren zijn zonder ophouden in be weging geweest, door het dol-vermakelijke spel der executanten. De opvoering mag dan ook op groote waardeeriug aanspraak maken. De directeur, de heer A. M. den Draak, onder wiens bezielende leiding het programma werd uitgevoerd, kan met groote voldoening op dezen succesvollen avond terugzien.De dank ende waardeering van het publiek is voorzeker een welverdiende belooning voor de vele moeiten en zorgen aan zijn koor besteed. Van een aantal straatlantaarns aan den Buitenhavenweg zijn 6 gasbranders gestolen In een distilleerder ij aan den Buitenhavenweg 'hebben dieven zich toegang verschaft door middel van braak, 15 halve li terskruiken jenever zijn ontvreemd. Zaterdag z ij n door de politie 2 personen aangehouden, die van een zeeschip, liggende in de Oosterhaven, een bus olie had den ontvreemd. I e n na deele van een bewoner van het Nieuwsticht aan den Buitenhavenweg is een konijn gestolen. Zaterdag mi ddaghebbeneenaan- tal jongens uiteen melkbus van een, een oogen- blik op den Vlaardinger dijk onbeheerd staan- den wagen, 5 liter melk gestolen en opgedronken Zaterdagavond is deladege.licht in den winkel van den winkelier v. A., aan de Hoogstraat. Naar schatting is een bedrag van f 100, aan klein bankpapier ontvreemd. Aan de politiepost aan de Koe markt is Zaterdag voorloopig verbonden de klinker J. Bontje, die door een stuk ijzer aan den onderkin ernstig was verwond. Gistarvoor middag zijn doorden boschwachter in het Sterrebosch een tweetal 16-jarige jongens aangehouden, die een tuin huisje aldaar hadden opengebroken met het doel daaruit limonade te ontvreemden. Van het R. K. kerkhof aan den Vlaardingerdijk zijn twee manilla-touwen ont vreemd, alsmede een paar laarzen en een man chesterwerkbroek Door een bewoner van de Langen Achterweg is bij de politie aangifte gedaan, dat uit zijn woning een bedrag van f 17.50 is gestolen. Een logeergast vaneen logement aan de Schie kreeg gisteravond twist met zijn kostbaas, vernielde kijn kleeren en sloeg een ruit stuk. Hij werd naar het politiebureau overgebracht, om daar zijn roes uit te slapen. UIT KETHEL EN SPALAND. De Burgemeester van Kethel en Spaland maakt bekend, dat in den loop van de week van 29 Dec. tot 4 Jan. verkrijgbaar zullen zijn Op.bon no. 7 (bonblad) 4 K.G. aardappelen. Op bon no. 7 (bonblad) peulvruchten 250 gram bruine boonen. Op bon 14b van het bonbeekje 50 gram gort of havermout. Op bon 15b van het bonboekje, 150 gram kaas. Op bon 16b van het bonboekje 125 gram rijst. Op bon 17b van het bonboekje, 250 gram suiker. Op vergunningsbewijs no. 2 der aardappe- lenkaart, aardappelen voor winteropslag, to taal 30 K.G. UIT SCHIEBKOEK. Bij K.B. is aan J. Bos op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Schiebroek. UIT DELFT. De gemeenteraad heeft na zeer uitvoerige beraadslagingen in beginsel besloten tot aan sluiting der gemeente bij de waterleiding van Rotterdam hiermede is een bedrag van f 800.000 gemoeid. B. en W. hadden aanbevolen het landgoed „Solleveld" en een gedeelte van Oc- kenburg aan te koopen, tot uitbreiding van den waterweg te Monster, hetgeen met eenige daarmede in verhand staande werken f 600.000 zou vorderen. UIT VLAARDINGEN. De glasblazerij alhier is wegens kolengebrek weer opniew stilgelegd. UIT PERNIS. Tengevolge van den kolennood zal de che mische fabriek op de Vondelingenplaat, onder de gemeente Pernis, haar werkzaamheden met ingang van 1 Januari moeten eindigen. Gemengd Nieuws. Spionnage. De politie te Utrecht wist sedert geruimen tijd, dat kopyen van tele grammen, die gewisseld werden tusschen de gezantschappen in Den Haag en Entente-mo- gendheden, verduisterd werden. Dit gebeurde reeds sinds September, met een kleine stagna tie, n.l. toen hier te lande het revolutie-gevaar dreigde. De centrale recherche te Utrecht ontdekte voorts, dat belangrijke gedeelten uit de stroo- ken gekiiipt werden, die het Hughes-toestel ^prüeten. Dit kon te Amsterdam gebeuren, daar alle telegrammen ter contröle naar het telegraaf kantoor in de hoofdstad geseind worden. Dit zijn dus kopyen, terwijl de origineele telegram men natuurlijk reeds door waren geseind. Het bleek, dat de gestolen strooken per koerier werden overgebracht naar Den Haag, waar ze via een tusschenpersoon de Duitsche ambassade bereikten. Op dezen koerier loerde de Utrechtsche re cherche en inspecteur Brand kreeg hem in de residentie te pakken, juist toen hij de tele grammen naar den tusschenpersoon overbracht. Een aantal kopyen werden in beslag genomen. Het resWtaat van een streng verhoor was, dat de koerier, E. geheeten, op het hoofd bureau te Amsterdam alle mogelijke inlichtingen verstrekte. Op grond van zijn mededeelingen werden op't telegraafkantoor hier ter stede gisternacht door de recherche gearresteerd de telegrafisten 2e klasse v. R. en O., terwijl in den vroegen morgen tot de aanhouding werd overgegaan van nummer 3, zekere V., die thuis in handen der politie viel. Alle drie verdachten zijn even boven de twintig jaren. Het bleek, dat zij reeds maandenlang ko pyen der telegrammen per koerier naar Den Haag hadden gezonden. De bedragen, die ze ter belooning ontvingen, beloopen duizenden guldens. Het drietal is in verzekerde bewaring gesteld. M o o r d J Naar aanleiding van het feit, dat op len Kerstdag de 69-jarige Gerrit van den Oever in zijn woning, Nieuwe Laantjes 96 te Scheveningen, door buren dood te bed werd gevonden, terwijl de deur van het huisje openstond en zich bloedsporen op het kussen van den doode bevonden, heeft de politie aanstonds een onderzoek ingesteld. Aanvankelijk meende men te doen te heb ben met een natuurlijke doodsoorzaak. Op grond echter van verschillende omstandigheden won hij de politie gaandeweg het vermoeden veld, dat men hier stond voor een geheim zinnig misdrijf. Inmiddels heeft de lijkschou- wing plaats gehad. Deze en het verdwijnen van een som gelds uit de woning van v. d. Oever hebben dat vermoeden zoodanig ver sterkt, dat de politie thans voor zich de over tuiging heeft verkregen dat de oude man geen natuurlijken dood is gestorven. Het Onderzoek wordt^nog voortgezet. Poging tot moord. In de Kruislaan te Watergraafsmeer heeft een poging tot moord plaats gehad. Zekere D., die een kapitaaltje had weten bijeen te garen, was naar de Kruislaan'geleid door een persoon, die zeide een voordeelig han delszaakje te weten, waardoor schoon ongeveer 1500 gld kon worden opgestreken. Door de vreemde houding, die deze man aannam toen zij in de Kruislaan liepen, kreeg D. argwaan. Plotseling trok de onbekende een revolver en schoot D. in het achterhoofd. De dader kon niet worden gepakt. De toestand van de ge wonde is niet levensgevaarlijk. (Tel.) Dennenhout voor de gasfabri- c a g e. Men meldt uit Grave aan de „Msb" Daar het er hier met de steenkolen aan de gasfabriek treurig uitzag, heeft men geprobeerd om uit dennenhout gas te stoken, met het ver rassend resultaat dat uit 1000 K.G. dennenhout 215 M». gas wérd verkregen, dat goed brandde. Daarenboven werd nog een aanzienlijke hoe veelheid houtskool verkregen. V a 1 s c h p a p i e r. Te Oldenzaal is aange houden een persoon uit Amsterdam, die aldaar trachtte verschillende biljetten van 1000 Mark te wisselen voor klein papier. Bij nader onder zoek bleken de biljetten valsch te zijn. De postwagen Best-Oirschot, die te hoog was geladen en daarbij den draai te kort nam, sloeg om. 5 inzittende dames vielen door de ruiten op straat en bekwamen hevige kneuzin gen. Een der dames kreeg bovendien nog een ernstige hoofdwonde door de glasscherven. Mishandeling. De landbouwer S. te Beuningen, is door twee zijner buren, die een oude veete tegen hem hadden, onverhoeds aan gevallen en zwaar mishandeld. Aan de gevol gen is hij in het ziekenhuis te Hengelo over leden. Spoorwegongelukken België. Een zeer ernstig spoorweg-ongeval heeft plaats ge had tusschen Namen en Charleroi. De Belgi sche spoorwegdirectie had de door Duitsch- land uitgeleverde locomotieven geweigerd we gens den slechten toestand, waarin deze ver keerden. Een locomotief, bestuurd door Duitsch per soneel, liep bij Floreffe op een trein, die En- gelsche troepen vervoerde. Een dertigtal sol daten werd gedood of gewond. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld, terwijl drie Duitsche machinisten gearresteerd werden. Smokkelaars. Het aantal fietsen van smokkelaars, dat in beslag wordt genomen, is nog buitengewoon groot. Op dit oogenblik zijn op de griffie van de rechtbank te Arnhem on geveer 1000 rijwielen in voorraad, die in kleine partijtjes naar Rotterdam worden vervoerd, om daar te worden verkocht. Diefstal. Langs de spoorbaan der H. S. M. tusschen 's-Gravenhage en Delft, is Zater dagnacht ruim 800 M. rijkstelefoondraad ge stolen. Moord. J. G., te Groningen, die eenige maanden gebeden zijn vrouw heeft vermoord, is van rechtsvervolging ontslagen. Zijn plaat sing in het krankzinnigengesticht te Medem- blik is gelast. TELEGRAMMEN. Straatgevechten in Posen. BERLIJN, 28 December. De „Vorwarts" meld- over de gebeurtenissen in Posen Tegen het middaguur was het 6e regiment grenadiers uit het veld teruggekeerd, Nadat 's ochtends eep ovatie van Poolsche schoolkinderen aan Paderewski op touw was gezet, werd tot een Duitsche tegen-betooging aangespoord. Tegen vier uur 's middags trok een stoet, waaraan soldaten en burgers deelnamen, van de grena- dierskazeme uit naar de stad. Onderweg had den reeds herhaaldelijk incidenten plaats, toen de soldaten eenige vlaggen, voornamelijk de Fransche en Amerikaansche, naar omlaag haal den. In de Wilhelmstrasse kwam het tot de eerste botsingen. De Duitschers zongen „Deutschland, Deutschland über alles", de Polen riepen „Leve Polen Er ontstond' een algemeene verwarring en een ontzaglijk lawaai, zoodat de bijzonderheden niet konden worden vastgesteld. Toen de stoet juist voorbij was, zag men hoe verscheidene soldaten met ge weerkolven op elkaar lossloegen. Onmiddellijk daarop vielen de eerste schoten. Daarop wer den de troepen gealarmeerd, die snel kwamen aangerukt. Op verschillende punten der stad werden - geregeld vuurgevechten geleverd met machinegeweren en handgranaten. Het aantal dooden en gewonden is nog niet vastgesteld. BERLIJN, 29 Dec. Na hevige gevechten hebben'de Polen in de stad Posen de Duitsche officieren ontwapend en neergeschoten. De Polen zijn thans meester van de stad. Bij de gevechten van Zaterdag vielen 34 doo den. De Polen hebben zich in liet bezit gesteld van de telegraaf- en telefoon-kantoren en van het station. De Regeering heeft verzocht troe pen te zenden. Demonstraties. BERLIJN, 29 Dec. In de vergadering van den Centralen Raad met de Volksgemachtig den zijn hedenavond tot opvolgers van Haase Ditmann en Barth, benoemd Noske, Wissel, en Loewe uit Breslau. Noske was sedert de revolutie der matrozen te Kiel gouverneur van deze stad. Hij heeft deze post eerst te verlaten na zich te hebben verzet. De matrozen te Kiel en een deel der ma trozen te Berlijn hebben partij gekozen voor de meerderheids-socialisten. - De onafhankelijken, de Spartacusgroep en de Communisten hebben van de begrafenis der gevallen matrozen een groote demonstratie tegen de nieuwe regeering gemaakt. 15.000 personen liepen in den stoet mee. Voor de Kanselarij werd de regeering uitgejouwd. De meerderheids-socialisten hielden gezamenlijk met de democratische elementen uit de bur gerij een tegen-demonstratie. Meer dan 200.000 personen trokken langs de kanselarij onder het geroep „Leve de Regeering" weg met Liebknecht weg met Eichhorn". Dit was de grootste politieke demonstratie die ooit in Berlijn is gezien. Ook de Berlijnsche troepen met tai van muziek-capellen sloten zich hierbij aan. Door een demonstratie werd ook hulde gebracht aan de „Vorwaerts". De verkiezing in Engeland. LONDEN, 29 December. Dat de coalitie ze gevierend uit de verkiezing zou komen, was vooruit een uitgemaakte zaak, maar niemand had verwacht, dat Lloyd George een meerder heid zou verkregen hebben in verhouding van bijna vijf tegen een en ook niet dat de Asquith- liberalen pacifisten en vrouwelijke candidaten een zoo volledige nederlaag zouden lijden. Niet alleen heeft geen enkele coalitionistisehe mi nister liet onderspit gedolven, maar de mees- ten zijn met buitengewone meerderheden her kozen. Getallen als tienduizend stemmen meer derheid zijn iets heel gewoons. Aan den ande ren kant hebben de pacifisten het smadelijk afgelegd en is de arbeiderspartij slecht gevaren. Men had gedacht, dat deze laatste ten min ste honderd zetels zou krijgen en, ofschoon hun nieuwe sterkte grooter is dan in het oude parlement, hebben degenen die gekozen zijn, zich over het algemeen onderscheiden door de gezondheid van hun opvattingen tijdens den oorlog. Daar de Sinn-Feinsche gravin de eenige vrouw is die gekozen werd, en de Sinn-Feiners (die uit de verkiezing te voorschijn zijn gekomen als de derde wat sterkte betreft weigeren om in het parlement hun zetel in te nemen, zullen in het nieuwe Lagerhuis Uitsluitend mannen aanwezig zijn. PARIJS, 29 Dec. J3e geheele pers juicht den verkiezingsuitslag toe, en geeft de grootste voldoening te kennen over de schitterende persoonlijke overwinning van Lloyd George, en de totale nederlaag van de pacifisten. PARIJS, 28 Dec. De eerste trein naar Brussel heeft Parijs Vrijdagavond om 7 uur verlaten. Deze trein die aan de Belgische regeering toebehoort, vervoerde slechts parle mentsleden, ambtenaren en spoorweg-ambtena ren. Hij bestond uit verscheiden wagens le en 2e klasse en een tiental bagagewagens, waarin zich de archieven bevonden. Kerknieuws. Op 64-jarigen leeftijd is in het St. Wiïlibrordus- college te Katwijk a. d. Rijn, overleden, de Z.eerw. pater Aloysius Donkers S. J. Te Graauw (Zl.) is overleden de z.eerw. heer Ed. van Acker, pastoor aldaar. Burgerlijke Stand. Geboren: 27 Dec. Joganna Huibertina, d. v. J. A. Bosselaar en D. C. Reuvekamp, Anthonius Muystraat. Elisabeth Wilhelmina, d. v. H. Leenders en M. A. Vermeulen, Hoog straat. Dina, d. v. C. van Leeuwen en E. van der Bout, Ilavendijk. Over leden: 26 Dec. Maria Francina Theo dora Noordijk, oud 10 j. en 9 mnd., Westfran- kelandsche straat. Gerrit van der Hoeven, oud 68 j. en 1 mnd., Schie. Aaltje van den End, oud 1 mnd., Singel. i I i 1 i L j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 3