Voortaan zal iedere arbeidersvertegenwoor- diger, die zich lij de cüalitie-regeering aan sluit ujt de arbeiderspartij! moeten treden. De liberalen hebben aldus hun rol van oppositie partij moeten overdragen. Op dé Kamers Van hun whips in het parlement wordt, /door de La- bolur Party aanspraak gemaakt. Dit beteekent een algeheele wijziging in de Britsche1 politieke ge bruiken. Will Thorne, de bekende arbeidersvertegen- woordiger en medelid van de parlementaire com missie uit het vakvereenigingscongres, was be noemd lot gedelegeerde van de Labour Party op de conferentie te Lausanne. Thorne deelde echter aan een vertegenwoordiger van de „Evening Stan dard" mede, dal hij bedankt had dn verband 'met de anarchie, die 'te Berlijn heerscht en de 'botsing tusschen de socialisten aldaar. De clolle- ga van Thorne, Clynes, heeft zich eveneens terug getrokken ALLERLEI. Wegens gebrek aan kolen moest het spoor weg verkeer in Hongarije nogmaals scherp worden beperkt en het tramverkeer volkomen wiordéi stop gezet. - i Aan de „Muenchener Neuestle Nachrich- ten" wordt uit Bazel berichtDe 'Amerdkaansche levensmiddelencommissie, is, gelijk wijl van goied- ingelichte zijde vernemen, van plan de voorziening van "Duitschland met levensmiddelen op de vol gende wijze ter hand te nemen. Met 'de leveringen zal een begin worden ge maakt, zoodra de toestand zulks dringend. nOodig ntaakt, in elk geval echter dadelijk na het slui ten van den voiOrlbopigen vrede/Ter zullen daartoe in de aan Duitschland grenzende 'Onzijdige landen groote stapelplaatsen van levensmiddelen wor den ingericht. In Duitschland zelf komen1 er even eens meerendeels langs de neutrale strook, op dat de voorraden in -geval van gevaar dadelijk weggehaald of beschermd kunnen worden. Ge meenten en districten worden telkens van één tojt drie maanden van levensmiddelenvoorzien, en slechts die districten komen in aanmerking, waar van het bestuur wettelijk is gekozen of ingericht en die zekerheid bieden voor de handhaving van de orde binnen de grenzen. De leveringen zullen zoodanig zijn, dat bij' een behoorlijke rantsoene©- ring voldoende voeding verzekerd is. Reuter seint uit Chicago Vijf socialistische leiders, die een poging tot samenzwering hadden ondernomen, werden krachtens de spionagewet schuldig bevonden door het Bondsgerechtshof, n.l. de Congresle den Berger en Adolphe Germer, de secretaris van de Nationale Socialistische Partij William Kruse, de hoofdredacteur van de Young, So cialist" John Ticker en de hoofdredacteur van de „American Socialist" Louis Engdahl. Reuter seint uit Londen De parlementaire secretaris van het Handels departement Wardle zeide gisteren tijdens een te Londen gehouden redevoering, dat de toe standen van voor den oorlog niet hersteld kun nen worden. Er moet meer samenwerking ko men tusschen alle elementen van het industri- eele leven. De productie moet aanzienlijk toe nemen en het beste middel daartoe is samen werking tusschen werkgevers en werknemers, die als het ware „coöperatief moeten leeren denken".4 Eens en vooral moet er gebroken worden met de opvatting, ais zouden de arbeiders een soort onderdeel van machines vormen. Reeds zijn er gemengde „raden" voor 19 verschillende takken van handel opgericht en 14 andere verkeeren in staat van wording. Reuter seint uit Londen: Als alle Engelsche krijgsgevangenen, in staat om te reizen, en die bereikbaar zijn, uit Duitsch land gerepatrieerd zijn, dan zullen er, naar ver wacht wordt, omstreeks 2000 zjeke gevangenen achterblijven, verdeeld over kleine ziekenhuizen en bovendien nog een onzeker aantal gejonde krijgsgevangenen, die alleen of in kleine groepjes t.e werk zijn gesteld op hoeven en in mijnen. Ten elude deze mannen op te sporen, zullen twintig afdeelingen, ieder samengesteld uit twee officieren van gezondheid en acht oppassers van het medische korps met vijf ambulance-auto's, naar de hoofdkwartieren der Duitsche legerkorp sen gezonden wérden. De voornaamste Laak van den oudsten offi cier zal dan zijn, het hem aangewezen district zorgvuldig af te zoeken naar zieke zoowel als gezonde Engelsche krijgsgevangenen, en hen naar een groot hospitaal' aan een hoofdspoorlijn te ver voeren. Afgezien van deze gevangenen toedraagt bet totale aantal krijgsgevangenen, dat thans nog in Duitschland vertoeft, omstreeks 1200, waar van er -'-600 ziek zijn. Het kamp en het lazaret van Parchim wer den op 6 Januari geëvacueerd. BINNENLAND. Cacao. Naar wij vernemen, zal het onlangs te Lis sabon aangekomen nieuw stoomschip,,Irene", van de Kon. Ned. Stoomboot Mij., een lading cacao innemen voor Amsterdam. Het nieuwe slation te Deventer. Het oude station S.S. te Deventer zal bin nenkort worden afgebroken. De dienst zal dan tijdelijk worden uitgevoerd op het'station der II. S. M„ waar zoowel de treinen der H. S. M. als S.S. zullen aankomen en vertrekken. Tege lijkertijd zal dan de nieuwe goederenloods m de veenen in gebruik worden genomen en te vens de in de nabijheid daarvan liggende tun nel. Een Veluwe-spoorweg Naar men verneemt, worden te Deventer stappen gedaan om te komen tot den aanleg van een Locaalspoorweg DeventerEpeNun- speetHarderwijk óver TerwoldeNijbroek Welsum (QUt)OeneEpeVierhouten, met een splitsing te Vierhouten naar Nunspeet (El- burg) en over ElspeetSta vorden naar Harder wijk. Valsehe bankbiljetten a f 25. Het publiek wordt gewaarschuwd voor val sehe bankbiljetten a f 25.waarvan een paar exemplaren in beslag werden genomen, voor zien van de serieletters B. E. genummerd 037363, en gedateerd 23 September 1916. De biljetten onderscheiden zich van de echte door de volgende kenmerken De gele keur is bleeker en groezeliger dan die van de echte biljetten. De druk is flets. Het papier is glad en voelt vettig aan. De druk van de strafbepaling is onregelma tig en bevat fouten. Het papier zoowel het vignet is kleiner van afmeting. Het watermerk ontbreekt. Bij aanbieden van valsehe biljetten h f 25 wordt het publiek verzocht zich onmiddellijk te wenden tot het Hoofdbureau van Politie te Amsterdam, afdeeling Recherche, alwaar men ook alle mogelijke inlichtingen te dezer zake gelieve aan te brengen of mede te deelen. Verslag van de Rijkspostspaarbank. Aan het verslag van de rijkspostspaarbank over 1917 zijn de volgende cijfers ontleend In 1917 bedroeg het aantal inlagen 1,808,225 tegen 1,739,058 in 1916, terwijl het bedrag dier inlagen was f89797,729,84'l/a tegen f85.555,945,22 in het voorafgaande jaar. De inlagen vermin derde dus in aantal met 30,833 en vermeerder den in bedrag met f 4,241,784,62Vg. Terugbetaald werd in 1,078,118 posten f 79,240,300,70 (inclusief der rente, in den loop van het jaar uitbetaald bij geheele afbetaling van boekje ad f 119,487,33) tegen in 1916 in 984,145 posten f 72,800,492,351/2. Aan rente werd goedgeschreven f5,424,133,56 (incl. de in den loop van het jaar uitbetaalde rente ad f 119,487,33), zoodat het te goed der inleggers einde 1917 bedroeg f 222,840,058.311/2, zijnde f 15,980,504,9572 meer dan in 1916. Het aantal spaarbankboekjes steeg met 31,441, waardoor er 31 Dec. 1917 1,762,619 in omloop waren. Het aantal staatsschuldboekjes nam in 1917 per saldo toe met 877 en klom daardoor tot 25.528. Het nominaal bedrag der inschrijvingen op deze boekjes nam in 1917 toe met f2,358,750 en steeg daardoor tot f 28,606.350. Berekend naar den daarvoor aangegeven koers hadden de titularissen van staatsschuldboek te vor deren f 20,006,566.63 tegen f 19,423,224 op het einde van 1916, een vermeerdering dus van f583,332,03. De oorlogstoestand cn de sterfte. Het Congres voor Openbare Gezondheidsrege ling heeft een brochure in het licibt gegeven oven den invloed van den oorlogstoestand op de sterfte in Nederland, van de hand van mr. H|. W. Met horst en prof. dr. R. H. Sal te t- De korte conclusie van hun onderzoek is deze: lo. Dat de zuigelingensterfte bijzonder gunstig is in de oorlogsjaren. 1 2o. Dat de sterfte van kinderen van 1 tot 4 jaar in de oorlogsjaren wel gestegen is en dat in zonderheid de aandacht vraagt de sterfte van kinderen in den schoolleeftijd vami 5 tpt 13 jaar (daar die cijfers, vooral bijl de meisjes, onrust- La rend stijgen^ en aan de sterfte van "jongens en meisjes van 14 tot 19 jaar. 3o. Dat de algemeene sterfte gedurende de oor logsjaren ©enigermate, doch gelukkig tof dusver niet hoog is gestegen, terwijl' de ©ersta 9 maan den van het jaar 1918 een lager sterftecijfer vertonnen dan de eerste 9 maanden van 1917. 4o. Dat de tuterculose-sterfte wel verontrustend gestegen is gedurende de oorlogsjaren en vooral in de groote steden een bedenkelijke toeneming te zen geeft 5o. Dat ook gelet moet worden op typheuse koorts, diphtheric en croup. Wat de middelen ter verbetering betreft, he velen de schrijvers in het kort het vofgend'e; aan 1 o. Betere hygiënische maatregelen zoowel op bet platteland (vrouwentuberculose) als in de steden (ma.nnentuberculose), vooral toe te passen in de industrieën (voor mannen en vrouwen). 2o. Zooveel mogelijk tegengaan van den trek van het platteland naar de steden, Voor zoovter dit althans in de practyk kan geschieden zon der de maatschappelijke en soci aal -ecionomi sch e evolutie te belemmeren. Men zou mogelijk veel bereiken kurmen door gemakkelijke en goiedkoope verkeersmiddelen tot stand te brengen en in de nabijheid van industrieele centra en van groote emeengten, zoodat het hij en boven elkaar wo nen in reeds bevolkte streken op die wijze k'anl wordln tegengegaan. 3o. Meer en betere w-mingen, zoowel in de steden als op "het platteland. j 4o. Betere voeding vooral' voor kinderen in den schoolleeftijd. j Uitvoer gedroogde groenten, In verband met den uitvoer van een hoeveelheid Julienne e» gedroogde uien naar de centrale lan den, waarvoor reeds geruimen tijd geleden con tracten waren alge sloten, is thans aan Öe expor teurs dier producten de verplichting opgelegd tot uitvoer naar België en of Noord-Frankrijk van een zelfde hoeveelheid der genoemde groenten. Uitgesloten hiervan zijn de exporteurs die hun verplichtingen tegenover de N. U. M. niet zijn nagekomen. Er mogen geen hoogere prijzen berekend wor den dan naar de centrale landen nl. Julienne a f 170 e.n gedroogde uien a f 3.60 per K.G. De Julienne moet van de volgende samenstel ling zijn: 13 pet. peen, 20 pot. selderij', 20 pot. wilte kool, 10 pet. groene fcopl, 8 pet. gele kiool, 10 pet. bloemkool blad, 4 pet. prei, 1 pat. uien, 8 pot. rapen en meiknollen, 2 pet roodb kool', 1 pet. pastinaken, 3 pet. diversen. De uitvoer van sigaretten. Naar wij vernemen zal de uitvoer vAn sigaret ten binnen zeer korten tijd weer wprden her vat. Er is toestemming gegeven Voor den uitvoer van Ya gedeelte van den voorraad Van exporteurs en fabrikanten naar Scandinavië, andere neutrale en de entente-landen. 1 Verschillende exporteure, die reeds vroeger ge kocht hadden zijn gedupeerd do<or de nieuwe be paling van het Rijksbureau voor Tabak, Volgens welke alleen sigaretten die na 20 December 1918 gekocht zijn, mogen worden uitgevoerd. (Msb.) De vaart op Engeland, Men meldt uit Vlissingen dat de Maatschappij1 Zeeland, om den dienst op Engeland te kunnen hervatten, pogingen aanwendt om in Engeland te kunnen hunkeren. i De Nederlandsclie staatsleening. Naar het „111,1." verneemt, zal op dé vrije inschrijvingen op de Staatsleening 90 pCt. wor den toegewezen. De preferente inschrijvingen 'be droegen f 23,448.200. Amerikaanscli oorlogsschip. Gisteren-avond is te IJmuiden binnengeloopon het Amerikaansohe oorlogsschip „Narragansett" met aan boord Fransehe officieren en1 hospitaal- personeel, komende van Harwich, met bestemming 'Kopenhagen, om aldaar krijgsgevangenen aan boord te nemen. Bij gunstig weer zal het schip heden de reis vervolgen. j Het bioscoopgevaar. De staatscommissie in vake het bioscoopge vaar zal a.s. Dinsdag-middag 14 Jan. namens den minister van Binnenlandsche Zaken doior den voorzitter mr. R. B. Ledebioer, worden ge ïnstalleerd in een der zalen van het departe ment van Binnenlandsche Zaken. Wijnkoop niet in Duitschland toegelaten. Naar „De Tribune" meldt, heeft Wijnkoop de officieele mededeeling ontvangen, dat hij doior de Duitsche regeering niet in Duitschland wordt toe gelaten. Distributie van gezouten spek. De mjnister van Landbouw heeft bij circu laire aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat hij zich voorstelt met ingang van een nader te bepalen datum, over te gaan tot de distributie van gezouten Amerikaansch b'uiks'pek, berekend naar een rantsoen van 0.2 Kg. per week per hoofd der bevolking. i De minister heeft den maximum-kleinhan delsprijs voor dit spek vastgesteld op f2.per kilogram. Zeep voor spoor- cn tramwegpersoneel. Na herhaalde pogingen van de Nederland- sche "Vereeniging van Spoor- en Tramwegperso neel, oni meer zeep1 voor het spoor- en tramweg personeel te verkrijgen, beeft thans overleg plaats "tusschen het hoofdI estuur der Nederl'. Vereeniging en de betrokken autoriteiten. J Voor het tramwegpersoneel is reeds een rege ling getroffen in dier voege, dat de N.O.T. eeni extra, rantsoen zeèp1" ter beschikking zal stellen van de Vereeniging van Löcaal-SpOior- en Tramfve- gen, welke zeep zal zijn bestemd voor alle tram- wegmaatschappijen en kan worden uitgereikt aan personeel', dat met vuilen arbeid is belast. Gepoogd zal worden thans ook spoedig een regeling te verkrijgen voor liet spoprwegp'ersio- neel. Mr. Baron van Wijnbergen over vrouwenkiesrecht. Op initiatief van de R. K. Kiesvereeniging „Recht voor Allen" hield mr. baron van Wij'ü- 'bergen gister-avond in den Nijm. R. R. Volks bond een beschouwing over vrouwenkiesrecht en de vrouw in de politiek. Aan den oproep van „R. v. A." hadden tal rijke vrowen en mannen van allen rang en stand van katholiek'Nijmegen gevolg gegeVén, zoodat baron Van Wijnbergen zijn persoonlijke opinie over deze up-to-date kwestie voor een vol le zaal kon uiteenzetten. Vooraf ging een algemeene beschouwing over den huidigen politieken strijd in eigen land en daarbuiten, welke in zijn huidigen vorm is ge worden ©en kamp tusschen geloof en ongeloof, een strijd vóór of tegen den Christus. En dan kon spr. met het oog_ ook op 't suc ces der laatste Kamerverkiezingen voor rechts, met rechtmatigen trots wijzen op ons katho liek program, reeds vóór den revolutietijd ont worpen en uitgegeven, en dat thans geheel be- aijfcvoordt aan de tegenwoordige ©ischcn, wat aangaat de sociale hervormingen gesteld. Mei lof maakte spr. gewag van iden arbeid van ons huidig ministerie, vooral wat betreft de sociale hervormingsleuzen en de onderwijs kwestie, aan de ministers Aal'berse en De Vis ser zoo veilig toevertrouwd. j' Vervolgens neerkomende r.p de mogelijke in voering vangjhet algemeen Kiesrecht voor vrou wen, ï'neende spr. zich persoonlijk, de kwestie uit ethisch oogpunt beschouwende, tegen vrou wenkiesrecht te moeten verklaren. Waar dè p> litiek reeds zoo menig mannenkarakter bederft, vreesde spr., dat de politieke zaak ook1 de vrouw in haar beste hoedanigheden, als moeder, als lëidsler van het gezin, zou kunnen aantasten. Maar beschouwen wij' de zaak practisch, nemen wij in aanmerking, dat het tegenwoor dig stelsel van algemeen kiesrecht aan den minst ontwikkelden man van de straat liet kiesrecht geeft, dan moeten wij onzen vrouwen ook wel het kiesrecht geven. En zul'ks name lijk wel uit overwegingen van politieken en van verstandelijken aard als in het belang van de Katholieke partij. Immers, de katholieke vrouw van de daad, die rechts stemt en op de hoogte is van den politieken toestand, zal haar stem weten uit te brengen ten gunste van de goede belangen .var),, den Staat en van eigen partij; door haar invloed zal zij den vaak on- verkwikkelijken politieken strijd kunnen ver edelen en de politiek in betere banen helpen leiden. Politieke scholing van de vrojuw* achtte spr. direct niet zoo noodzakelijk als wel degelijk onderricht van de godsdienstige grondwaarhe den, welke het maatschappelijk leven en de Staatsbelangen beheerschen. Spr. was er geen voorstander van, de vrouw zoo dadelijk maar in de politieke propaganda te mengen, welk zeer zeker nuttig werk veel tieter aan onze jonge mannelijke propagandisten kan worden overgelaten. De vrouw dient luiten den politieken harts tocht gehouden te worden. Spr. was het vol komen eens njet den ©crw. pater Daniëlls Si.J., geestelijk adviseur van den R. K. Vrouwen bond te Nijmegen, dat de rootnsche vrouwen geestelijk en wetenschappelijk zcno gloed mo gelijk onderlegd dienen te worden en kon vol komen aceoord gaan met de plannen der R.K. Vrouwenbonden tot een interdiocesane samen werking, ook al in 't belang van de katholieke partij 'bij event. veSciezingsactie, welkie echter; in hoofdzaak weer aan de R ,K. Kiesvereenigin gen pioet overgelaten worden. De vraag van den heer W. Hoefnagels, voor zitter van „Recht voor Allen," of de katholieke vrouwen geen lid moeten worden van dei R.K. kiesvereenigingen beantwoordde baron van Wijn bergen met een volmondig ja. En bij het geven van dit bevestigend ant woord had spr. zich laten leiden, door het dub bele motief: uit organisatorisch en financieel oogpunt dienen de vrouwen zich bij de R.K. kiezers-organisaties aan te sluiten. Maar de vrouwen maken er zich niet te druk mede en dienen de vele politieke vergaderingen Ivoor al aan de mannen over te laten. Bij de vraag, of de vrouwen zich niet wat meer moesten bemoeien roet het stellen van candidaten, betoogde barcyi Van Wijnbergen, dat de candidaatstelling in 't algemeen wel een3 rustig mag worden bekeken. Naarmate het kies recht ril. wordt uitgebreid, mag wel degelijk goed uitgezien worden, wie er als candidaat voorge dragen wordt. Het gevaar is groot, dat hij een verkeerd toegepaste democratie, vaak z.g.n. van onde ren af aan de kwaliteit der candidaten wel eens moet wijken voor de pqpul'atiteit van een! anderen, in zekere kringetjes gewild. Zoo kan het gebéuren, dat de kwantiteit der afgevaardigden wint ten koste van de kwaliteit. Spr dru.kte den vrouwen wel op 't hart bij liet stellen van candidaten, steeds aan het be lang der katholieke Staatspartij den voorrang te geven boven persoonlijke sympathieën. Het par tijbelang geve den doorslag, i Om elf uur sloot de v.otorzitter de geanimeer de samenkomst. De vrije Vleeschhand el. De vakbladen voor den Vee- en Vleeschhan- del wijden natuurlijk beschouwingen aan den huidigen toestand, ontstaan nu de vee- en vleeschhandel vrij is. Zoo lezen we in „De Veehandel" Onze verwachting is, dat het vleesch niet veel goedkooper zal worden. Dit heeft deze goede zijde, dat er een zelfrantsoeneering ont staat, die gewenscht is. Toen men clandestien vleesch op zijn tafel kon krijgen, wedijverden I meer gegoeden, wie het grootste stuk vleesch

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 2