alle vervoer behalve dat van levensmiddelen gesloten. Uit betrouwbare bron wordt medegedeeld, dat tusscheo Strassburg en Kehl sterke afdee- lingen Fransche koloniale troepen geconcen treerd worden. Reuter seint uit Landen: De vereeniging van groothandelaars in tabak heeft gisteren besloten om vijf jaar lang geen zaken te doen in Duitsche of Oostenrijksche fabri katen of handel te drijven met SbiLsche of Oosten rijksche firma's .af particulieren. Gompers, de Amerikaansche arbeidersleider is met vier andere partijgenooten aan boord van de „Carmania" naar ''Engelland vertrokken, ten einde aldaar te confcreeren mét het parlemen taire comité der vakvereenigingen. De Parijsche correspondent van de „Daily Express" seint: Clemenceau is nog steeds voor stander van de uitzending eener expeditie naar Rusland om het bolsjewisme te kraken. Wilson is een tegenstander van interventie en men zegt in goed-ingelichte Parijsche kringen, dat de En- gelsche regeering het in dezen met Wilson eens is. In Amerika is men van oordeel dat het bolsje wisme een uitvloeisel is van honger en dat het zal verdwijnen, als de volken wegr volop voedsel hebhen. 1 BINNENLAND. Bolsjcwikische Propaganda in Nederland. De „Haagsche Pest" schrijft: „In ons land zijn de agenten der Bolsjewiki op dit oogenblik, vooral in Den Plaag, zeer actief. Volgens onzen zegsman zijn begin November f4.000.000 voor propaganda doeleinden naar Nederland gezonden, door de Skandinaviska Kredit Aktiebclag. Van hier uit gaat bet geld en cfè propaganda in de eerste/ plaats naar België, en ons land krioelt op dit oogenblik van Bolsjewiki-agenten, Russen, Fran- schen, Duitschers en Belgen, die altoos in dé weer zijn. Zij hebben hun eigen ca.fé's ein zelfs hun eigen organisatie, die voor bons en brood kaarten zorgt. Wij weten niet of eenige waarde is te hechten aan duistere geruchten, dat tegen 20 Januari -een nieuwe opstand voor ons land is beraamd, met diverse S.D.P.-lèiders, maar wij weten wel, dat de Anti-Oranje-campagne hiier niet rust en wij hébben de beste redenen om te gelooven, dat de autoriteiten van een en ander niet onkundig zijn. Onze gezant in Ch'na. Bij K. B. is jhr. mr. F. Beelaerts van Blok- landt minister-resident met den persoonlijke^ ti tel van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Pexing, eervol van zijn post terugge roepen en is de heer W. J. Oudendijk, consul- generaal in algemeenen dienst, laatstelijk Hr. Ms. waarnemend gezant le Petrograd, benoemd tot minister-resident met den persoonlijken titel van buitengewoon gezant en gevol'mgaohtigd minister te Peking. Internationaal Congres. Het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie zal op het Internationaal Congres der Christelijke Ar beidersbeweging 'te Luzern, vertegenwoordigd worden door de heeren J. van Rijzewijk, voorzitter, A. C. de Bruijn, secretaris en P. J. S. Serrarens, bestuurslid. Miliioenen. De „Haagsche Post" meldt, dat haar beslist is verzekerd, dat een Amsterdamsohe bankiersfirma* die haar met name werd genoemd, reeds een aan tal miliioenen onder haar berusting heeft, be- hoorende aan de familie Hohenzoliern, en tien tallen miliioenen, die behooren aan Je familie Hatsburg. Graan oit Zuid-Amerka. _Naar wij vernemen, zal het stoomschip „Ken- nemerland", d«r Kon. Holl. Lloyd, vermoedelijk de volgende week naar Fngeland vertrekken, om daar kolen in te nemen, bestemd voor de kolen stations op de Kaap Verdische en Canarische eilanden. Vandaar zal de „Kennemerland" hoogst waarschijnlijk naar Zuid-Amerika vertrekken, om aldaar voor onze regeering een partij graan te laden (Tel) De verbinding met Indië. Het Nedorlandsch s.s. „Patrades" is van Londen te Amsterdam aangekomen om voor Java te la den. De Nederlandsche s.s. „Amor", „Ober,on" en „Orion" vertrokken van Amsterdam naar Bar ry-. Via Gibraltar zullen deze schepen vermoede- del'ijk naar Zuid-Amerika vertrékken. Uit Amerika. Beu ter seint ons uit Washington d.d. 10 dezer. De „War Trade Board" maakt bekend, dat alle Inperkingen betreffende den invoer van mais en rijst zijn ingetrokken. Ook zullen de aanvragen lof uitvoer van rijst en verscheping van jute, jute-producten, behalve garens en salperfcerbakken voor alle bestemmingen, in gunstige overweging worden genomen. Opheffing van het kantoor voor Pluimvee. Naar de „Tel." verneemt, is binnenkort de op heffing te verwachten van het rijkskantoor voor pluimvee en eieren zulks in verbajnd met de intrekking der ministerieele bepalingen, in zaké pluimvee en eieren. Het grootste ^gedeelte van de ambtenaren en controleurs heeft reeds ont slag gekregen. Tollen en het veer Bij Willemsdorp. Aan afschaffing van Staatswege van tolheffing op andere dan Rijkswegen, kan, volgens de Mi nister van Waterstaat, in het geheel niet wor den gedacht wegens te hooge kosïen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Crisf sinaatreg elen. Verkrijgbaar in de week van 915 Jan Óp bon 531 1/a pond suiker. Op bon 533 1 reep chocolade. Op bon 53S 1 ong kaas, naar keuze. Op bon 537 iya ons huishoudjam. Op bon 539 1 pond gecond. taptemelk met suiker. Op bon 541 Va ons g°rL Op bon 543 1 ons bruine boonen, van af Vrijdag. Óp bon 545 1 ons rijst, vanaf Zaterdag. Op bon 547 P/a ons groene erwten, vanaf Maandag. Aardappelen. Maandag op bon 18 1 K.G. Dinsdag op bon 19 I K.G. Veen- of zandaardappelen 5x/» cent, kleiaard appelen 8 cent per kilo. Suiker kaart. Op bon 29 (blauw) ïb ver krijgbaar V» pond suiker. Kindermeel. Bon 3 A (oranje) en 3 B (groen) kindermeel ia deze week geldig. Ver krijgbaar i V« pond kindermeel 21 cent per pakje. V i c h Op 493 verkrijgbaar l/, pond visch. Koffie. Op bon 44 van 116 Jan. 1/s ons koffie. Gas. Het rantsoen bedraagt voor de maand Januari 55 M8, waarvan voor licht alleen 18 M'. Tot nader aankondiging wordt de gasdruk opgeheven van v.m. 8 u.11 v.m. en van 12.30 n.m.4 uur n.m. Zondags wordt druk gegeven van 121.30 uur. Kolen. ln Januari zijn geldig b«ns 31, en 32 en 33 ieder voor 16 K.G. steenkolen. Bon 34 en 35 ieder voor 84 stuks hulpbri ketten. Bon 36, 37, 38 en 39 ieder voor 15 K.G, anthraciet. Broodkaart. De broodkaart van het 82e tijdvak van 10 tot en met 18 Januari. Bote r-m e 1 a n g e-nra rgarinekaart, 12e week week geldig van 5 t,ot en met 13 Januari, 13e week van 14 tot en met 22 Jan. Melk. Nummers der Melkkaart, waarop deze week ie melk moet worden geleverd Zondag 56, Maandag 57, Dinsdag 58, Woens dag 59. Op bon 539 is verkrijgbaar 1 pond gecon denseerde taptemelk. Centrale keuken. MaandagErwtensoep met spek op bon 547. DinsdagStamppot (aardappelen met kro ten) op bon 18 van de aardappelenkaart. WoensdagStamppot (aardappelen met zuur kool en spek) op bon 19 van de aardappelen- kaart. Gemeenteraad. Op de agenda voor de Openbare Vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 17 Januari 1919, des n.m. 2 uur, staan o.m. de volgende voorstellen 1. Verzoek van den heer K. C. Minderhoud, om eervol ontslag als leeraar in schoonschrijven aan den Gemeentelijken Handelsavondcursus met advies van B. en W. 2. Benoeming van a. een Lid van de Commissie voor de Sala risherziening, ter vervulling van de vacature', ontstaan door het ontslag nemen als raadslid van den heer S. A. Maas. b. een Lid van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, wegens perio dieke aftreding op 1 Januari 1.1. van den lieer A. P. M. Koene. Aanbevolen worden de heeren 1. A. P. M. Koene, aftredend 2. D. Ris E.Hzn. c. een Lid van de Commissie voor het Ste delijk Muziekkorps, wegens periodieke aftre ding op 1 Januari 1.1. van den heer C. Houtman Aanbevolen worden de heeren: 1. C. Hout man 2. W. H. van den Toorn. d. een lid Van de Commissie van Admini stratie der fondsen, herkomstig van de Ver nietigde Gilden, wegens periodieke aftreding op 1 Januari 11. van den heer P. M. J. A. Lagerweij. Aanbevolen worden de heeren 1. P. M. J. A. Lagerweij 2. C. H. Scheffers. e. een Lid van de Commissie van Administra tie voor het Stads-Ziekenhuis, wegens perio dieke aftreding op 1 Januari 11. van den heer D. Ris E.Hzn. Aanbevolen worden de heeren: 1. D. Ris E.Hzn 2. F. A. C. Zechner. een Lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim, ter vervulling van de va cature ontstaan door het ontslagnemen van den heer B. van Bochove. Aanbevolen worden de heeren: 1. H. D. Fritsma, Hoofd van school D.2. C. Ruiter, Hoofd van school H. g. een Leeraar in Werktuigkundig Teekenen c.a. aan de Burgeravondschool alhier. Aanbevolen worden de heeren 1. G. J. Goes, Leeraar aan de A. B. S. te Appingedam 2. P. G. Spierenburg, Leeraar aan de A. B, S. te Schiedam. h. een Leeraar in schoonschrijven aan den Gemeentelijken Handelsavondcursus alhier. Aanbevolen worden de heeren: 1. J. Koo rengevel, onderwijzer aan school D 2. Mej. B. G. M. Stolk, onderwijzeres aan de Buiten gewone school. i. een onderwijzer aan school J. (Hoofd dc heer J. II. Klein). Voorgedragen worden de heeren 1. Th. van Woerkom, kweekeling aan school G. 2. M. Dröge, res. 2e luitenant der artillerie. 3. J. T. A. Schaap, kweekeling aan school J. 3. Vaststelling van kohier schoolgeld school A. (dienst 1918/1919). 4. Voorstel van B. en W. tot verlenging van de huur van eenige perceelen tuin- en wei land, gelegen naast en achter het rioolgemaal in West-Frankeland. 5. Schrijven van B. en W. naar aanleiding van de voorgenomen overname van de Hoo- gere Burgerschool door het Rijk. 6. Voorstel van B. en W. om a. aan te koopen van den heer J. A. J. No- let den opstal van de 2 zuidelijke loodsen op het kadastraal perceel Sectie L. 1332 b. hun College te machtigen tot wederop zegging te verhuren aan den heer J. A. J. No- let, den grond, gelegen tusschen de bestaande straat en het ,door hem van de gemeente ge kochte terrein. 7. Voorstel van B. en W. om, ten aanzien van den heer H. A. Mulder, vöor den cursus 1918/1919 benoemd tot leeraar in Oude Talen en Letterkunde aan het Gymnasium alhier, af te wijken van liet bepaalde in de „Verordening „regelende de jaarwedden van den Rector„en „den Conrector van het Gymnasium, den Di recteur en den Waarnemend „Directeur van H. B. S. en de Leeraren aan beide of een dier scholen. 8. Wijziging van de Gemeentebegrooting, dienst 1918. 9. Voorstel van B. en W. om voor het jaar 1919 een crediet, van ƒ800.beschikbaar te stellen ten behoeve van de Commissie voor de bevordering van de productie van Levensmid- dlen. 10. Adressen van dc Schiedamsche Midden standsorganisaties inzake de verordening op de Winkelsluiting met advies van Burgemeester en Wethouders. 11. Adres van de Afdeeling Schiedam van den Nederlandschen R. K. Volksbond inzake het beschikbaarstellen van meer M8. goedkoop gas en verhooging van den aftrek voor noodza kelijk levensonderhoud bij de plaatselijke di recte belasting naar het inkomen, met advies van B. en W. Kamer van Koophandel en Fabrieken. In de gistermiddag gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken werd de heer F. A. J. Wittkampf herkozen tot Voor zitter en de heer H. J. Jansen tot plaatsvervangend Voorzitter. De beide nieuw benoemde léden, de heeren H. P. A. Bertels en J. Haima van der Wal namen met de herkozen léden na installatie zitting. De Voorzitter hield bij de opening de volgende rede: „Mioest ik nu reeds vier malen achtereen, in' de eerste vergadering van een nieuw jaar aanvangen, met vast te stellen dat de Europeesehe Oorlog nog steeds voortduurde, thans kan gelukkig van het einde daarvan worden gesproken; en at is de vrede nog niet officieel1 geteebend, veilig kam worden verwacht, dat de wapenen niet meer ter hand zullen worden genomen. Tot groote vreugde stemt ook het feit dat ons Vaderland in de nog zoo versch In het geheugen liggende Novemberdagen, aan het gevaar eener revolutie is ontkomen, en dat de verknochtheid aan het Oranjehuis en de nuchtere zin van het Nederlandsche Volk, een gevaar heeft bezworen dat dreigde ons land in een zee van jammler en ellende te doen ondergaan. Van handel en nijverheid in het afgeloopen jaar, is helaas niet veel goeds te zeggen. De branderij- industrie stond vanaf Mei stop-. De binnenlandscho distilleerderijen werkten in zeer beperkte mate,, toch zullen hunne bedrijfsresultaten, als gevolg van een oordeelkundige prijsregeling niet onbe vredigend zijn. Export ontbrak bijna geheel en in verband daarmede viel er oiok voor kistenmakte- rijen, kuiperijen, mandenmakerijen én glasfabrie ken niet veel te doen. Van deze laatste fabrie ken werkte slechts een enkele. Gebrek aan materiaal, gebrek aan kolen vooral in het laatste gedeelte des jaars en eene groote verscheidenheid van wettelijke belemmeringen zoor wel binnen- als buitenlandsche, deden de omzet van, ik meen veilig te kunnen zeggen, alle fa brieken, afnemen. De scheepvaartbeweging was iets levendiger dan in 1917. Waar het hoofd voedsel, de spoeling voor het grootste deel des jaars ontbrak, beteekende de vetmesterij en de veehandel niet veel, De resultaten acht men niet ongunstig. Wat' I/Jen winkelstand betreft, hiervan lijken de bedrijfsuitkomsten afwisselend. Zijl die de z.g. distributieartikélen hebben verkocht geven vam hun uitkomsten niet hoog op; voor de overigen schijnt 1918 in het algemeen geen slécht jaar te zijn geweest, al stonden de resultaten ook hij 1917 achter. De werkzaamheden tot verbetering van het spoorwegemplacement, werden voortgezet. De aan leg van een spoorhaven blijft vooralsnog tot dé vrome wenschen behcoren. De bediening van de telefoon verbeterde nïet. De verplaatsing van de Centrale, volgens de Di rectie de oorzaak van het euvel, had ook* dit jaar nog niet plaats. Ook over de post hadden wij enkele malen reden vte klagen. Te hopen is dat, bij de wederintreding van normale toestan den, die redenen zullen wegvallen. Over het algemeen ziet de- toekomst er voor Handel en Nijverheid niet opwekkend uit. Er zal hard gewerkt dienen te worden om den kamp met het buitenland succesvol te kunnen blijven voeren. In verband met de op handen zijnde reorganisa tie van de Kamers van Koophandel en Fabrieken,, spreek ik den wensch uit' -dat dit Instituut in zijn nieuwen vorm, beter en krachtiger dan voor heen de Nederlandsche handel en nijverheid zal kunnen steunen. U, Mijne Heeren wensch' ik tenslotte toe dat het jaar 1919 zoowel in Uw familieomstandighe den als in Uwe zaken, onder Gods zegen voor U een in alle opzichten gelukkig en voorspoedig jaar moge zijn." Levensmiddelen. Donderdag 2 Januari vergaderde de Commissie voor de Levensmiddelenvoorziening. Afwezig was met kennisgeving de heer H. Erkelens. Gevraagd werd indien er nog eenige voor raad Regeeringssajet aanwezig was, deze te distribueeren. De toezegging werd gedaan in dien het mogelijk was de nog voorradige sajet uit te geven. In de eerste plaats komen dan diegenen in aanmerking, welke een vorige maal uitgesloten waren. Desgevraagd werd de mededeeling gedaan dat zachte zeep niet meer voorradig was. Door enkele leden werd geinformeerd hoe het staat met de invoering van klantenlijsten. Daar voor dezen maatregel de geheele admini stratie moet gereorganiseerd worden, hetgeen zeer groote kosten met zich brengt, werd er vooralsnog van afgezien. Aangedrongen werd op een scherpere controle bij de melkvoorziening en tevens werd gewezen op de mededeeling van de Vereeniging voor afzet van Visscherijproducten, waarin goedkoope zoutevisch werd aangeboden. Getracht zal wor den met bovengemelde organisatie in connexie te treden. Door eenige leden werd verzocht in 't ver volg indien er winkeliers voor het een of ander feit gestraft moesten worden deze niet te lang te laten wachten op de mededeeling van hun straf. Aangedrongen werd de winkeliers voor het afleveren hunner bonnen regu's te verstrekken. In overweging werd gegeven het antwoord op een adres der Middenstandsvereeniging af te wachten. Gevraagd werd de regeling van den kaasver koop nogmaals bekend te maken. Door eenige leden werd aangedrongen zoo mogelijk de regeeringsartikelen op één of twee dagen beschikbaar te stellen. Aanbevolen werd nog eenige maanden geduld te hebben, tot d# betere toestand in de levens middelenvoorziening meer stabiel zou blijken. Door eenige leden werd verzocht ook de mi litaire schoenen op de toeslagbons te verkoo- pen. Hierop zal het advies der Regeering inge wonnen worden. Aangedrongen werd voortaan iederen Zater dag kleiaardappelen beschikbaar te stellen. Met het oog op de weersgesteldheid kon hieromtrent geen vaste toezegging gedaan worden. Frieda". Blijkens advertentie, voorkomende in ons blad vait heden, wordt morgen, Zondag, door de R. K. TotoneelVereeniging „Pius "X" van Rotterdam in de Gehoorzaal van Ten. 'R. K. Volksbond alhier opgevoerd het. katholiek-sociaal tooneelspel (in 1 bedr.)- „Frieda." van. Louis Haver. Gevonden voorwerpen. Te 'bevragen aan het Commissariaat van p.o- litie op alle werkdagen van 1 t.oty 2 uur 's mid dags ring met sleutels, poirtemonnaie met inh., gebedenboekjes (R. K.), huissleutel, ijzeren buis1 en wantje. Bij1 vinders: bontje, v. Dijk, Beterstraat 71; muilkorf, Biorsljoom, Damlaan 49/19;, geldlaseh, wed. Seijkens, West vest 15; pince nez, Ossen- koppeler, Mariastraat 84bpantoffeltje, Verven, Eagijnhof 4; piortemonnaie met inh,, Mak, Achter- singel 46; bonboekje, v. d. Heuvel, Mariastraat 68; zakmes, Swartjes, 2e Tuinsingel'; konijnen vel, Meijer, Vijgensteeg 3; reticule, v. d. Kraan, Groen weeg je 27; glacé handschoen, Bosch, V. Smaléveltstraat 14. 1 Distrlcts-Arbeidsbeurs Schiedam. Aan bovengenoemde instelling bedroeg over het afgeroepen jaar het 'aantal aanbiedingen van werkzoekenden 4213 en dat der aanvragen van werkgevers 1160. i Het aantal tot stand gekomen plaatsingen be droeg 1133. I t I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 2