Frieda. De R.-K. Tooneelvéreeniging „Pius X", uit Rotterdam, voerde gisteravond in den R.-K. Volksbond alhier op, het katholiek-sociaal too- neelspel „Frieda". Krijgen we den la'atsten tijd te veel van het goede, of was het bekend, dat „Frieda", be halve de damesrollen, van ongeveer gelijken inhoud is, als het voor eenige weken hier op gevoerde stuk „De Hellas."? Hoe het zij, de zaal was slechts half bezet en dat was wel jammer, want het door de Rotterdammers vertoonde spel was alleszins het bekijken waard. Vooral „Frieda" vervulde haar moeilijke rol op uitstekende wijze. Ook de andere dames en de heeren bleken een goe de routine en een mooie uitspraak te bezitten. Het publiek gaf dan ook herhaaldelijk door applaus zijn tevredenheid te kennen. De regie was uitstekend verzorgd. De tijd ruimten tusschen de bedrijven werden op ver dienstelijke wijze gevuld door het Rotterdam- sche muziek-gezelschap „Sobriëtas." uit. Ook de fecomotief van den rangeertrein is nagenoeg geheel vernield. liet spoorwegpersoneel is thans druk bezig met he:t lopTuimingswerk. Re treinenloop ondervindt geen aanmerkelijke vertraging, daar het spoor wegverkeer over twee andere lijnen wordt geleid. DIT KETHEL EN SPALAND. De Burgemeester van Kethel en Spaland maakt bekend, dat in den loop van de vol gende week van 12 tot 18 Jan. 1919 verkrijgbaar zullen zijn Op bon no. 9 (bonblad) aardappelen. 4 K.G. Op bon no. 9 (bonblad) peulvruchten 250 gram bruine boonen. Op bon 23b van het bonboekje 50 gram gort. Op bon 24b van het bonboekje, 125 gram rijst. Op bon 25b van het bonboekje 150 gram kaas. Op bon 26b van het bonboekje, 250 gram suiker. Op bon 27b Harde zeep, een pakje zeep poeder op 2 bons en één stukje kleizeep op één bon. Slachtoffers van de gasbeper- king. In de Van Dijkstraat in Den Haag heeft gistermorgen een vrouw vergeten vóór het verlaten van haar woning de gaskraan te sluiten. Tijdens haar afwezigheid werd de druk weer verhoogd, zoodat zij bij terugkomst haar twee kinderen van 3 en 1% jaar be dwelmd vond. Spoedige medische hulp heeft ze weer tot bewustzijn gebracht. Militairen en wandelstokken. De Minister van Oorlog heeft, 0111 aan gerezen twijfel tegemoet te komen, bepaald, dat het aan militairen in uniform gekleed niet is ver oorloofd met een wandelstok in het openbaar te verschijnen. Bereden officieren, wier paard zonder stok niet te behandelen is, mogen een dergelijk tuchtigingsmiddel medevoeren. Belangrijke gift. In den Raad der gemeente Veenendaal werd door den burge meester medegedeeld, dat door een onbekende een bedrag van f 5000 aan de gemeente was geschonken. Ongelukken. Zaterdagavond zijn te Soesterberg vier Fransche soldaten, door ontij dig uitstappen uit een extratrein met krijgsge vangenen, door een losse locomotief aangere- reden. Twee hunner, die inwendige kneuzingen opliepen, werden naar Amersfoort vervoerd. De beide anderen waren slecht licht aan het hoofd verwond. Gemengd Nieuws. Belgisch grondgebied, door een bijzondere zen ding aan den Koning der Belgen te doen ver tolken. Nadat de Koning met bijzondere waar deering van dit verlangen had kennis genomen, heeft de Belgische gezant thans medegedeeld, dat het Z. M. aangenaam zal zijn de bijzondere zending op Weensdag 15 Januari a.s. te ont vangen. Als hoofd dier zending zal optreden Jhr. Mr. G. L. M. H. Ruy de Beerenbrouch, staatsraad i. b. d., oud-minister van Juslitie, oud-commissaris der Koningin in de provincie Limburg, aan wie wordt toegevoegd Mr. G. 1. Pb. graaf Schimmelpenninch, Kamerheer, i.d.b., oud Oi'fier van Justitie en de majoor P. J.de Josselin dc Jong, adjudant der Koningin. Het personeel van het Loo. Men meldt ons uit Apeldoorn H. M. de Koningin heeft aan hat personeel in verschillende takken van dienst op Het Loo én in Den Haag werkzaam, met ingang van 1 Januari 1.1. belangrijke loonsverhoogingen toe gekend. Deze verhoogingen komen ongeveer overeen met de laatst toegewezen duurtetoeslagen, ter wijl verder is bepaald, dat de kindertoeslagen voorloopig nog gedurende twee jaren zullen worden uitgekeerd. Voor goed is verder een einde gemaakt aan het fooienstelsel. De hoof den van de verschillende afdeelingen hebben allen een schriftelijke verklaring moeten afleg gen, waarbij zij zich verbinden, nauwlettend toe te zien, dat de leden van het onder hun gestelde personeel op een of andere wijze fooien, in* welken vorm dan ook van leveranciers in ontvangst nemen. niet geheel mogelijk omdat deze omstandigheden a,an de zoo strenge wapenstilstandvoerwaarden te voldoen. De eischen der Entente om in een zoo korte periode een zoo groot aantal locomo tieven en spoorwegwagons uit te - leveren kan in deze tijden van rouw en ellende niet anders dan tot de vergrooting der moeilijkheden voor Duitsehland leiden. Ik bleef aan het hoofd: staan van het Duitse ha leger omdat ik het voor mijin plicht hield om te voorkomen dat een chaotische toestand in Duitsehland werd geschapen. Zoodra het leger gedemobiliseerd is beschouw ik mijn taak als ge ëindigd. Wat Duitschlands toekomst betreft deze hangt geheel af van de gebeurtenissen in de naaste toekomst. Ik hoop echter dat de strenge blok kade van Duitsehland spoedig zal worden opgehe ven, en dat in Duitsehland daardoor de nood zal worsen gelenigd. De nood is thans heel groot maar ik hoop- dat de vrede spoedig zal1 weder- keeren en dat Duitsehland weer spoedig vriend schapsbetrekkingen met allen staten dier wereld zal kunnen aanknoopen." Verder zeide Hinden burg nog dat hij een bewonderaar is van gene raal F,och die hij zoowel als soldaat en ais mensch hoogacht. SPORT. De k e t e l-o ntploffing te Vlissi n- g e 11. Men meldt nader uit Viissingen Nadat Viissingen reeds herhaaldelijk gedu rende den oorlog door rampen is geteisterd en inzonderheid de hier liggende marine wij denken aan de torpedo, die hier in den pon ten werd geschoten en die verschillende slacht offers maakte, aan de ketelontploffing aan boord van Hr. Ms. „Gelderland", aan het ver gaan van een loodsboot in Februari 1918 en andere mijnongelukken, is hedenmorgen om even voor elf uur de buitenhaven weder het terrein geweest van een droevig ongeluk. In die haven liggen steeds enkele torpedo booten gereed om, zoo noodig, uit te varen. Dit was Zaterdagmorgen o.a. het geval met de „G. 14", die echter niet op vollen stoom was, al waren de vuren aan. Op gemeld oogenblik werd een hevige knal gehoord en werd het schip danig misvormd. Daar de ontploffing plaats had in den voorkc- tel van de boot, is dit deel het ergst bescha digd en is de voorsteven naar boven verbogen. De beide vermiste schepelingen Nellen en Blaas zijn tot heden nog niet teruggevonden en zijn of nog in het onder water staande ruim of zij zijn in stukken geslagen. De boot, die spoedig naar de werf „De Schelde" werd gesleept, werd hedenavond nog in het dok opgenomen en zal daar worden leeggepompt. Dan zal blijken, of de lijken der ongelukkigen zich nog in het schip bevinden. Voor de vijf gewonde schepelingen was spoe dig hulp aanwezig, o.a. was direct de dokter van de eveneens in de buitenhaven liggende Hr. Ms. „Heemskerk" bij de hand, om te hel pen. De gewonden zijn naar het Sint Joseph- ziekenhuis overgebrachthun toestand is niet levensgevaarlijk, AaiBde in de buurt liggende booten of de gebouwen aan de haven werd geen schade toe gebracht. Aangehouden. Te Delfszijl is Zaterdag binnengekomen het met machinedeelen geladen Nederlandsche tjalkschip „Vriendschap schip per Velois, op reis van Kopenhagen naar Amsterdam. Dit schip is den 22sten Maart 1918 door de Duitsche marine aangetroffen in het verboden Engelsche gebied en vermoe den van spionnage opgebracht van Emden. Het werd sindsdien aldaar vastgehouden. Een gedeelte der lading moest op last van de Duitsche marine te Emden wórden gelost. Spoorwegongeluk te 's-H e r t og ein In o s 0 h. Zaterdag-namiddag te ruim half twee heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad op bet station te 's Herlogenboisch, vlak Dnder Je voetbrug. De personentrein uit Boxtel' naar den Bosch, die Zaterdags van hier voortrein wórdt naar Utrecht, liep met volle vaart het station bin nen, doch kwam vermoedelijk door verkeerden wisselstand op een verkeerde lijn. Op dein wissel stond juist een goederentrein. De locomotief vah den Boxtel-trein wierp dp locomotief van den Ailstaanden trein omver, waarna nog eenige wa gens voorbijreden. De volgende zes rijtuigen, bot sten echter zijdelings tegen de omvergeworpen locomotief met den daarop volgenden wagen en werden uit de rails geworpen. Zij liggen half gekanteld dwars over het spoor. Het gasres.erv.oir van het derde klas rijtuig vloog in bland. De sta tionscommandant, buitenant-kolonel De Jong van Hier, de sergeant Bonnier en de fourier Koesen Begonnen echter dadelijk het blussohingswerk, ter wijl de opzichter-machinist van Deursen door het openzetten der kraan het gas gelegenheid lood tot ontsnappen. Zoo werd grooter onheil' voor komen. Ook de gasketel van het postrijtuig had vlam. gevat, doch het postpersoneel wist het vuur spoe dig te blusschen. Do rijtuigen zaten vol reizi gers, van wie echter wonder boven wonder nie mand gedeerd is. Slechts een dame moest be wusteloos worden weggedragen, De reizigers kom den allen de omgekantelde wagons, waarvan de deuren moesten worden opengewrengen, verla ten. De wagons zijn grootendeels vernield. De wan den zijn ingedrukt of zwaar beschadigd, de rui ten, verbrijzeld. D© assen liggen ónder de wagens De Spaanse he ziekte. De arts A. Cijfer doet in het „Ned. Tijdschrift" voor Ge neeskundige enkele mededeelingen over zijn ervaringen tijdens de Spaansche griepepidemie in October en November. Vooreerst nam hij waar, dat in tegenstelling met vroegere ervaringen, de influenza-epidemie van Juli en Augustus een sterke mate van onvatbaarheid verleende aan de herstelde lij ders voor een tweeden aanval. Slechts bij hoo- ge uitzondering zag hij in OctoberNovem ber een lijder, die reeds in Juli of Augustus de ziekte had doorgemaakt, en slechts uiterst zelden slechts twee die in beide epide mieën hevig ziek geweest waren. De andere uitzonderingen hadden óf een matig zwaren aanval den eersten keer gehad, en kregen nn slechts zeer licht de griep, óf zij hadden een lichte griep in Juli of Augustus en leden nu aan een matigen aanval van influenza. Dit klopt volkomen met de waargenomen vol strekte onvatbaarheid der groote massa, die den eersten aanval doorstaan hadden. Verder trof mij aldus de heer Cijfer, het feit, dat de vrouwen veelvuldiger dan de man nen werden aangetast door pneumonie, maar veel minder er aan stierven. Zoo heb ik on- lïAijn (zeer ruw geschat) ongeveer 1500 influen- zalijders in October tot Deèember, die ik van het begin tot einde hunner ziekte tehuis be handelde 113 longontstekingen waargenomen de uiterste lichte twijfelachtige zijn hieronder niet medegerekend. Van de 113 waren 61 vrouwen en 50 mannen. Hiervan overleden vier mannen en één vrouw, en deze laatste was een hartlijderes in het laatste tijdperk bijna. Van vrouwen heb ik slechts twee inet empyeem in de ziekenhuizen laten opnemen, die beiden in leven zijn. Dat de sterfte in de ziekenhuizen veel grooter is, komt misschien door het vervoer der lijders daarheen, maar vermoedelijk ook daardoor, .dat, evenals bij oodvonk, de ziektekiemen van de patiënten, die op gemeenschappelijke zalen verpleegd worden, van den eenen lijder weer nadeelig op den anderen werken. Hierdoor wordt voor een deel de groote sterfte onder de zusters in de ziekenhuizen verklaard, die op allerheftig ste wijze aan de besmetting blootstonden, zon der dat eenige voorzorg genomen werd, in ver band met hun afmattende dienst. Misschien wox-dt ook de geringe sterfte, die ik onder mijn zieken had, niettegenstaande vele zeer zware gevallen, hierdoor veroozaakt, dat ik na de eerste dagen der epidemie dadelijk digitalis voorschreef in flinke giften, zoodra ik maar eenig verschijnsel van longonsteking bemerkte. Bijna nooit ontbrak het verschijnsel van duizeligheid bij beweging, dat verdween, als de patiënt zijn hoofd laag hield. Ik acht dit verschijnsel, zoo besluit de medicus, van be langrijke diagnostische waarde. Voor Wijnkoop Men meldt ons uit Oldenzaal Door de stationspolitie alhier is een Duit- scher gearresteerddie uit Duitsehland 60.000 Mark bij zich had en tusschen de voering van zijn pet brieven voor Wijnkoop. Onveilige streek. - De veiligheid te Nieuwe-Pekela en in de omstreken laat hoe langer zoo meer te wen- schen over. Inbraak en vernieling zijn aan de orde van den dag. De politie schijnt hier machteloos tegenover te staan zoo goed als nimmer wördt een misdadiger gesnapt. Ten gevolge hiervan wordt steeds brutaler opge treden. Zoo zijn de glasruiten, waarvoor ter bescherming nog wel luiken aan de buitenzijde waren aangebracht, bij den rijksveldwachter te Alteveer herhaaldelijk ingeslagen. Op de echt- genoote van dezen rustbewaarder werd met een geweer geschoten, toen zij bij een dezer aanvallen de deur opende. Deze week nog heeft een bewoner dezer streek huis en hof in den steek gelaten. Drie keeren in één week is bij hem alles kort en klein geslagen. Te voren was hem reeds een schuurtje en hooimijt opgebrand. Bij den laat- sten aanval, die eindigde rnet de vlucht van $e-n bewoner, knalden van weerszijden de buksen. Alteveer, dat voor kort een enkele rustbe waarder telde, heeft thans drie veldwachters. Tot dusverre staan ze evenwel machteloos. Ook de brigade marechaussee te Nieuwe-Pekela is van vier bp zes gebracht, terwijl het politie korps met twéé agenten zal worden uitge breid. Dat dit geen overbodige weelde is, kan blijken uit het feit, ,dat na de brutale ont voering der brandkast, reeds weder is inge broken in een fabriek, een manufacturenwinkel eii een boerderij. Al deze gewelddaden hebben zich binnen zeer korten tijd afgespeeld in een dorp van nog geen 6000 zielen. De Duitsche keizer. Volgens den Parijschen correspondent van National News zal de Fransche generale staf ter vredesconferentie eischen, dat de Duitsche keizer, de kroonprins en alle mannelijke leden van de keizerlijke familie voorgoed naar Al giers worden verbannen. Mackensen. Volgens het Hongaarsclie blad Villag is maarschalk Mackensen, die naar men weet op bevel der Franschen op een kasteel bij Boeda pest werd geinterneerd en vandaar via Saloniki naar Frankrijk zou worden gevoerd, teTemes- var in Hongarije, geinterneerd. Spoorwegongeluk. Men sint d.d. gisteren uit Buffalo dat 'socli- tends in de vroegte op de route New-York Buffalo een spoorwegongeluk heeft plaats ge vonden. Reeds zijn 12 lijken gevonden. Men vreest dat er nog veel meer dooden zullen zijn. De reizigers lagen te slapen toen de trein te gen den achterste wagen van een voortrein aan liep. Ontploffing. Naar de Libre Belgique meldt, is Vrijdag avond op het station Ath een wagon bezine ontploft. Naast de wagon stond een trein met Fransche vluchtelingen. Gemeld wordt dat zes Engelsche soldateR verbrand zijn en dat een 50 tal menschen jvreeselijke brand wonden heeft bekemen. FeijenoordHermes 22 Hoewel Feijenoord vrijwel steeds in de meer derheid was en dan ook, tot 10 minuten, voor hel einde, een 2—0 voorsprong behaald had, slaagden onze stadgenooten erin, uit twee on verwachte doorbraken evenveel doelpunten te for- ceeren, waardoor de westrijd in ©en gelijk spel ein digde, l i S. V. V.Concordia 12. Schiedam's soortnaam, die toch reeds niet best was, heelt gisteren door dezen wedstrijd weer een emstigen duw gekregen. En wat het ongeluk kigste is, ook de naam der andere vereenigingen we noemen slechts Hernies, lijdt onder zulke treurige feiten. Nu dient men vooral echter ook in het oog te houden, dat er schuld is aan beide zijden., Concocrdia gaat evenmin vrij uit alb Si. V. \7., we herinneren sléchts aan het optreden van Lex Thomée vóór de rust. Maar het niet nader te kwalificeerem gedrag van Leliveld kan, noch mag hieruit verklaard worden en moet het S. V, V.-bestuur voldoende aanleiding zijn om krachtig in te grijpen. Bij uitblijven hiervan is het woord aan den N.V.B. Ook scheidsrechter Spanjersberg is mede oor zaak van bet ruwe spel, had hij eerder tlinfc ingegrepen, zulke excessen als thans hadden niet plaats gevonden. Nu de wedstrijd. S. V. V. verschijnt met een geheel gewijzigde opstelling. j j Noordhoek'. Bosman. Leliveld. Bakkes. Osterholt, Wijsbroek. Kunemann. v. d. Heijden, G. Rijkuiter. Maltha, L. Rijkuiter. De eerste spelmomenten zijn voor Conoordia, dat dan ook reeds direct een doelpunt maakt, dat echter wegens buitenspel geannuleerd wordt. Langzamerhand werkt S. V. V. zich echter los en ais reeds vrij spoedig Jan Thomée aan de knie geblesseerd wordt, is Concordia danig ge handicapt en overweegt S. V. V. Ondanks het overwicht wordt er voor de rust niet gedoelpunt door het uitstekende verdedigen, van de Delftsche achterhoede. In de tweede helft is 8. V. V. wederom wat sterker, maar kan nog steeds het net niet vinden en het is Jan Thomée die uit een corner met een van zijn beroemde kopballen de leiding neemt. Nu dringt S. V. V. onstuimig opi en na herhaalde malen gered to hebben, bezwijkt de Concordiarkceper voor een) schuiver van C. Rijkuiter. i Een ieder denkt dat S. V. V, zal gaan win nen, maar )hjet loopt anders. Als bij een aanval van de snelle zwarte voorhoede. Jan Thomée nog juist bijtijds komt aangehinkt, neemt hij met een geweldigen schuiver nogmaals de leiding. Kort hierna viel het incidentLeliveld voor en gelukkig kwam spoedig hierna het einde, Con cordia had de overwinning niet verdiend. Na. afloop ontstonden nog opstootjes, maar ik heb me gehaast om van het „strydtooneel v©g te komen, TELEGRAMMEN. Laatste Berichten. Koningin Wilhelmina feliciteert Koning Albert. Den Haag. Officieel. Na den terugkeer der Koninklijke familie en de regeering te Brussel heeft H. M. de Koningin het verlangen te ken nen gegeven baar gelukwenschen met deze blij de gebeurtenis en met de bevrijding van het Interview van IDndenburg. BERLIJN, 11 Jan. Generaal veldmaarschalk van Ilinderburg verklaarde aan een Amerikaansenen interviewer dat de Duitsche troepen zich uit net Oostelijk Rijngebied zoo snel mogelijk hebben te ruggetrokken. Hindei'burg verklaard^ verde|cW ij doen al het mogelijk© om de wapenstilstandsvoor waarden na te kómen en gebruiken hiertoe alle ter beschikking zijnd© middelen. Het is echter Burgerlijke Stand. Geboren: 10 Jan. Maria, d* v. D. J- Holleman en A. Reine, St. Liduinastiaat. 11 Metje, d. v. A. OuWeas 'en P. van Dnel, Lange Achterweg. Maria Johanna, d. v. 11. M.^ 1 riel en M. M. de Lange, Helenastraat. Geertje, d. v. A. Bleecke en G. vanWelsem, Roosbeek. Overleden: 10 Hermina Johanna Arnol- da Geertruida Christina Duitshoff oud 53 j. en 10 mnd., echtgenoot van Pieter Bokma, Groote Markt. Scheepvaart. SCHIEDAM, 11 Januari. Vertrokken vracht- logger Vrachtzoeker", kapt. J. van Zelrn, geladen met gedroogde groenten naar Kopen hagen. SCHIEDAM, 12 Januari. Vertrokken vracht- logger „Zeüs", kapt. H. Westdijk, naar Rotter dam, geladen met gedroogde groenten, vooi Kopenhagen. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 3