Dagblad mor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering f 42ste Jaargang» Woensdag 15 Januari 1919. No. 12339 FEUILLETON. De Schoone Grieksche. Bureau: Koemarkt 4. Telel. 89, na kantoortijd no. 148. Postbus: 38. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, franco p. post f 2p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Incassokosten worden, berekend. Advertentiëai 15 regels 11.30; elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden meoedeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën 20 °/o oorlogstoeslag. Incassokost*® worden berekend, Wij p #g fs rb^j levenslange 1111 verlies van geheele 1111 een hand, invaliditeitvoet o! oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam by verlies van een duim;- bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger BH of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieelft af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. Ier voldoening aan het bepaalde in art. 7 ei verordening tot het beperken van den nachtarbeid in broodbakkerijen (Gemeenteblad no 30 van 1917) wordt ter openbare kennis gebracht, dat aan de N.V. Van der Meer Voorzorg's electrische bakkerijen en handel maatschappij te Rotterdam, tot wederopzegging vergunning is verleend tot het vervoeren van brood vóór des middags 12 uur, naar hare uhalen, gevestigd Maasdijk no. 138a, Buiten- havenweg no. 80, Mariastraat no. 32 en naar de gemeente Vlaardingen. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van de N. V. Tech nisch Ilandelsbureau ,,S c h i e d a m" om ver gunning tot het oprichten van een gereedschap" penfabriek in liet pand Mariastraat no, 15, kadas ter Sectie M. no. 2525 met 2 eléctromotoren van 6 en 0.3 P.K., drijvende diverse werktui gen. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag den 29en Jan. a.s. des voormiddags 11 uur zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om be zwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de Secretarie der Ge meente van de schrifturen, die terzake zijn in gekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet ge rechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 15 Januari 1919. Buitenlandsch Nieuws. DE VREDESCONFERENTIE. Havas seint uit Parijs: Hoe groot bet aantal gedelegeerden ter vre desconferentie va,n iederen staat ook' moge zijn, toch zal iedere staat slechts recht heb- bten op één stem. De volledige zitting, die Don derdag zou plaats vinden, zal eerst Zaterdag gehouden worden, wanneer Orlando uit Italië is teruggekeerd. Spnnino heelt zijn dank be tuigd voor dit blijk van hoffelijkheid jegens zijd land. i Poincaré zal' bij de opening een program- rede uitspreken. Daarna zal men overgaan tot door F. Riot t o. „Dat is jammer," zeide de professor, „maar ik hoop u in ieder geval te ontipoeten, ejn aan mijn nichten voor te stellen. Gij! moet eens' met haar dansen, want als zij blijven zitten, dan krijg ik bet met haar moeder te kwaad. Nu, tot ziens," besloot hij1, terwijl hij dr. Kaiser een hand gaf, „het wordt tijd, dat ik mij' ga klbeden. Ik zou heel wat klachten moeten hoeren, als ik eens; te laat k'wam Nu tr.ouwt men niet, om zijn rust en kalmte te hebben" zeide hij, knorrig naar de deur lbopende „en nu 'moet men zijn nichtjes naar het bal1 geleiden. Wéés; voorzichtig «iét uw nichtjes, waarde collega en 'trouw ook niet, indien uw vrijheid u lief is Met deze woorden ging de professor h'elen en dr. Kaiser bleef alleen achter. Hij kieiek opt zijl^ horloge; hef was eerst half zeven en h(j' had dus n°g .den tijd. -Terwijl hij de lamp recht zette, nam hij; aan de tafel plaats omi nog eenige schrif ten Ie verbéteren, maar het Werk wildé niet vlof- de benoeming van de bureaux. Clemlenceau zal aarschijniijk bij acclamatie tot voorzitter wor den gekozen. f De volkerenbond zegt het „Journal," zal de eer hebben bij den aanvang on bij1 het slot van de conferentie op de agenda te staan. Volgens de „Echo de Paris" zal de conferen tie zich onmiddellijk met de Russische kwes tie bezighouden, in verband met de nationali teiten en het bolsjewisme. De Russische kwestie werd, naar de „Malin" meldt, gisteren uitvoerig besproken. Lloyd George verdedigde de inter ventie. i De conferentie zal' Russische gedelegeerden, na tuurlijk met ad vis eer en de stem, uitaoodigen, voor zoover zij in werkelijkheid een op Russischge;- hied bestaande regeering vertegenwoordigen, ge lijk het geval is met Sazonof, die de regeerin gen van Oeral1 en Koeha zal vertegenwoordigen. Een officieel Engelsch communique uit Parijs meldt, dat de Engelsche rijksdelegatie bestaan de uit de ministers van Engeland en de bezit tingen, die reeds aangekomen zijn en de In dische afgevaardigden in de villa Majestie ver gaderd hebben. Aanwezig waren Lloyd George Balfour, Bonar Law, Montague, sir Robert Bor den, Hughes, Botha, Smuts, sir S. P. Sinha generaal Wilson, sir Maurice Hanky, Leo Chris tie, e. a. De vertegenwoordigers van de verbonden en de geassocieerde regeeringen, die als hooge raad van oorlog vanmiddag op den Quai d'Orsay vergaderden, hebbende voorwaarden vastgesteld, waarop de wapenstilstand met Duitschland hernieuwd zou kunnen worden. Tot deze pun ten behooren kwesties betreffende de Duitsche scheepvaart het uitleveren van Duitsdie duikbooten, die tot dusver in aanbouw of in reparatie waren van spoorweg- en transport- materieel en teruggave van de uit het gebied der bondgenooten weggenomen machinerieën. Er is vastgesteld, dat de eerste formeele bijeenkomst van de intergeallieerde prelimi naire conferentie aanstaanden Zaterdag zal plaats hebben. DE WAPENSTILSTAND. Aan de zitting van dein oppersten oorlogs raad van gisteren, waarin over, de verlenging van den wapenstilstand en do verlichting van de blokkade beraadslaagd is, namen onder voorzitterschap' van Poch talrijke militaire en maritieme deskundigen deel, evenals een groot aantal technische en financieele raadgevers. Behalve de Fransche ministers Klotz George Leygu.es en Clémenoeau, waren aanwezig de hoeren. Bonar Law, Hoover, d© Amerikaanscbe' voedsel regelaar, de generaals Weygand, Melin» Wilson, Blise en de admiraals Detion en Simms. Bij de namiddagzilting waren de mi nister van buitenlandsche zaken van de ver schillende mogendheden eveneens tegenwoor dig. Wat de verlenging van dein wapenstilstand betreft, is men het, naar gezegd wordt, reeds eens geworden over de financieele voorwaar den, die aan Duitschland zullen worden opge legd als schadeloosstelling, voor de verwoeste steden en dorpen. Ook van Japan namen twee afgevaardigden aan de 'beraadslagingen deel. DE VOEDSELVOORZIENING. - "Wilson heeft een boodschap1 aan het Congres doen toekomen, waarin hij aandringt ,oip het toe staan van honderd millioen dollars voor verlich ting van den hongersnood in Europa. Hij voegt hieraan toe, dat het bolsjewisme, dat naar het Westen doordringt, sléchts kan worden legen- gehouden door voedselvoorziening, die de sleu tel is van den geheelen toestand in Europa en tevens de oplossing van het vredesvraagstuk. Wilson zeide in zijn Boodschap tot het Congres Ik' kan er niet ernstig genoeg bij' het Congres op aandringen, dat het door Hoover gevraagde crediet voor de administratie der voedselvoorzie ning worde toegestaan. Voedselvoorziening is thans de sleutel tot den geheelen Euro pees chen toestand, en de oplossing die den vrede verzekert. Het Bolsjewisme maakt stage vorderingen in wes telijke richting en het vergiftigt Duitschland. Het kan niet door kracht worden gestuit, maar wel' door voedsel'. Alle leiders, 'met wie ik' overleg pleeg, zijn het er over eens, dat in deze zaak' samenwerking van direct, vitaal belang is. Het geld za.1 niet worden Besteed aan voedsel' voor Duitschland zelf; want Duitschland kan zijn voed sel' k'oopen; maar het zal worden besteed voor het transport van voedsel naar onze vrienden in Polen, aan het volk van de bevrijde nationali teiten van het (voormalige) O os tenrijksch-Hongaar- sche Rijk, en aan onze bondgenooten in de Balk kanlanden. Ik verzoek u deze zaak met allen mo- gelijken spoed aan het Congres voor te leggen. Ik ben niet bij' machte in te zien, hoe wij' dei beslissende macht zullen vinden, om vrede te sluiten, tenzij' dit middel om de vloedgolf van het anarchisme te stuiten worde gebezigd." Bij de beraadslaging over een speciale rege ling, waardoor Wilson's aansporing ter kennis van het 'Huis van Afgevaardigden zou kunnen wor den. gebracht, verklaarde Cantrall, dat de reg'eie- ringen van Engeland, Frankrijk en Italië commis sies hebben benoemd om de toestanden in de ge teisterde landen, voor welke hulp- wordt gevraagd na te gaan „Wij: kunne.n niet wagen, te weigeren, ons naar dit! verzoek te gedragen, willen wij' on'aei nationale eer behouden." De voormalige voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, de Republikein Cannon, verklaar de, onder applaus van de Democraten, dat het Congres behoorlijken steun aan den President, oom de vraagstukken, waarvoor deze gesteld was uit te werkten, niet behoort te onthouden: Good (Republikein), die lid is van de com missie voor de crediet,en, verklaarde daarentegen, ten, 'J'e midden mn de Gritek'sche e'n Latijusdhe oefeningen dwaalden de- laatste woorden van den professor met allerlei andere wonderlijke gedach ten hem door het hoofd en ten laatste verscheed voor zijn geestesoog een bruinlbkkig schel'ms'ch kbpjie, da.t de klassieke talten geheel 'in het niet deed verzinken. Ongeveer een jaar geleden, kiort nadat hij1 in zijn tegenwoordige woonplaats was benoemd, had hij haar leeren kennen. Zij' was ide dochter van! den overleden burgemeester, Gretchen genaamd, en was, jong, aardig, huiselijk1 en, zooals hij haar beoordeelde, van een echt vrouwelijke na tuur. Zoo, dacht hij', moest mijn vrouw eenmaal' wezen. Haar vrool'ijk en toch kalm gestel d eed hem aangenaam aan, en vóór liiji het wist, was hij smoorlijk op haar verliefd. Daar,om had hij op dit foogenb'lik geen io,o.ren naar den goeden raad van den professor, in 't allerminst met dezen avond, nu hij hoopte, het jonge meisje op het .gemaskerdebal' te ontmoeten, hetgeen hem des te opgewekter stemde, omdat het toeval hem hat costuum had doen kennen, waarin zij' zou ver schijnen. Haar broeder Otto, aan wien hij1 GrieK- sc'he les gaf, had ham toch het geheim medege deeld. Hij had den jongen wel herkend, toen hij' verkleed bij hem kwam, evengoed als de an deren, maar er niets van laten bemerken. Bij geen anderen leeraar zouden zij overigens zulk dat dit een eerste s lap' zou zijn in) do richting van vredesoverdaad. Nader seint Reuter uit Washington Het Huis van Afgevaardigden heeft met groote meerderheid het wetsontwerp betreffen de de leniging van den Ievensmiddelennood aangenomen. Men verwacht, dat ook de Se naat het wetsontwerp binnenkort zal aanne men. DUITSCHLAND. In den afgeloopen nacht is de familie Lieb- knecht gearresteerd. Liebknecht zelf kon men niet machtig worden. Hij schijnt over de daken gevlucht te zijn. Zijn vrouw en zijn zoon werden bij het overbrengen naar de gevan genis met smadelijke uitroepen overladen. De zuster van. Liebknecht, mevrouw Kaiser is later weder in vrijheid gesteld. De zuster en moeder van Rosa Luxemburg daarentegen, evenals de redacteur van de „Rote Fahne", dokter Paul Levy, werden in de woning van Rosa Luxemburg gearresteerd. De spoorwegarbeiders hebben hun besluit tot staken weder opgeschort, nadat een dele gatie urenlang met den voorzitter van den Centralen Raad, Leinert, onderhandelde. Nieuwe schietpartijen hadden in verschillende deelen van de stad plaats. Auto's met bewa pende manschappen reden door de straten, om verdachte personen aan te houden en te onderzoeken of deze in het bezit zijn van wa pens. De secretaris van den Spartacusbond Leo werd gearresteerd. Volgens inlichting van de directie der Ber- lijnsche spoorwegen en ondergrondbanen heeft het personeel wegens niet-inwilliging van hun overdreven looneischen het werk neergelegd. Het is nog geheel onzeker, wanneer het be drijf weer zal hervat worden. De „Gennania" meldt De Spartaciërs te Dusseldorp zorgen, dat er over den toestand daar niets uitlekt. De Ber- iijnsche correspondent van een te Dusseldorp verschijnend blad had vannacht met deze stad verbinding. Wat hij hoorde was een noodkreet der van de buitenwereld afgeslotenen. De Spar taciërs zijn er heer en meester. Ze plunderen, moorden en arresteeren ieder, die zich te weer stelt. Bij het verzoek om militaire hulp brak de telefooncontrole het gesprek af. Te Erfurt zijn Spartacistische ongeregeld heden begonnen. De betoogers vormden een grooten stoet, bezetten het verkiezingsbureau der Duitscli-nationale Volkspartij en wierpen in een ander verkiezingsbureau de vliegende blaadjes op de straat en verbrandde ze. De Spartaciërs hebben de „Erfurther Algemeine Anzeiger" bezet. De betoogingen duren voort. Te Neu-Kölln is de tot dusver fungeerende Spartacistische politie-president van zijn ambt ontheven en een meerderheidssocialist voor- loopig met zijn vervanging belast. De Brunswijksche regeering heeft in een op roep tot de vorming van een midden-Noord oen grap1 bobben durven uithalen; maar ook1 geien' van de anderen was zoo bemind ate hij'. Geheel' vervuld van de aangenaamste gedach ten, schoof dr. Kaiser dan ook weldra de school schriften ter zijde, om zich voor het bal' te gaan kïeeden. i Naast het huis van de Mirgemeesters'weduwe bevond zich dat van den rentenier Steinmuller, een rijk maar gierig vrijgezel'. Sedert langen tijd had de liefde ook zijn hart he wogen en werd hij! geheel daardoor ingenomen. De oorzaak daarvan was ook weder Gretchen van de burgetnieesters- weduwe, de aardige buur, bij' wie echter de ver liefde rentenier, toen haar zijn bedoelingen dui delijk werden, volstrekt niet de gewenschte me dewerking vond. Integendeel liet zij niet ondui delijk lijken, dat zijn genegenheid niet werd ge waardeerd. Nu was hij met behulp van eeil Mankten gulden van de dienstbode der burgemees- tersweduwe te weten gekomen, dat juffrouw Gret chen op het gemaskerde b'al als een Grieksche maagd gekleed zou verschijnen. Zulk een gelegenheid bood zich misschien hooit meer aan, en de heer Max Steinmuller, die dtoor de liefde tegen zijn aard in verkwistend was geworden, besloot om zich een prachtig gewaad aan te schaffen. Daar hij tot zijn spijt niet wist hoe een mannelijke Griek er gewoon 'is uit te zien, koos hij het effectmakende en toch niet dure costuum van een Tyroler, ofschoon zijn kor te gezette gestalte heter voor een Polichinell was geëigend geweest. Trotsch en zeker van de overwinning zag ij den gewichtige® avond tegemoet. Zelfs de geld kwestie werd, al was het met een zucht, helld- haftig overwonnen. Ook Gretchen verlangde naar den avondAl leen de geheimzinnige aanduidingen van Jette, de dienstbode, dat de heer Steinmuller het bal' zou bezoeken, verstoorden eemigsfcdns haar ge noegen. i De veelbelovende avond naderde. Gretehen's costuum, k'eurig van goud en zijde schitterende» lag met alle toebehooren in de logeerkamer op de sofa. Te acht uren zou zij mei 'n rijtuig worden gehaald, maar de moeder moest thuis blijven. In den namiddag was het namelijk der burge meestersweduwe voorgekomen, dat haar jongste zoon de anders zoo "vroolijke Hans, buitengewoon stil was, zoodat de bezorgde ipgjeder hem aan een nauwkeurig onderzoek onderwierp, waaraan het jonge mensch zich echter met. kracht bad onttrokken. it (Ron lob (Wordt vervolgd). IffiV

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 1