Verkrijgbaar van 10 tot 1 uur. Daags te voren bestellen. MaandagErwtensoep met Spek op bon 569. Dinsdag Stamppot (aardappelen met kool rapen) op bon 22 van de aardappelenkaart. Woensdag Stamppot (aardappelen met kro ten) op bon 23 van de aardappelenkaart. Vet k aarlen, Uitreiking der nieuwe vet kaarten tegen overlegging der domiciliekaart op: Donderdag 16 Jan. voor de letters H tot en met I', verdeeld over de volgende posten: Vereenigingslökaal Broersvest letters H tot ten met I. boele letter J tot en met KI. I Politiepost Koemarkt letters Km tot en met Ky. Gymnastieklokaal Buitenhavenweg letter L. Vrijdag 17 Januari voor de lletters M tot en mét j. verdeeld over de volgende posten Yereenigingslökaal (Broersvest) van letter M, tot en met 0. Doele van letter P tot én met Q. I Politiepost Koemarkt letter R. I Gymnastieklokaal Buitenhavenweg letter S tot en met Sj. Zaterdag 18 Januari voor de létters SI tot en met Z, verdeeld over de volgende posten: Vereenigingslokaal (Broersvest) van letter SI tot en met Sy. j Doele van letter T tot en met Va. Politiepost Koemarkt van letter Ve tot en met wi. h.r Gymnastieklokaal Buitenhavenweg van letter Wi tot en met Z. j Broodkaarten. Voor hen, die hij de vorige uitreiking der aan vullingsbroodkaarten niet geruild hebben, bestaat daartoe gelegenheid op Donderdag 16 Januari aan bet Levensmiddelenfcureau, i Gekookte kroten verkrijgbaar Vrij dag 17 Jan, bij J. v. d. Burg, L. Kerk straat, A. v. d. Drift, Groenelaan, W. Eeuwijk, Broersveld, C. v. d. Geer, Kreupelstraat, H. Jagt, W. Frankenlandsche straat, Wed. Kiela, am, J. Krabbendam, Broersveld, filialen L>. E. S. en posten centrale keuken. Vóór Donderdag 11 uur v.m. moet men de kroten bestellen. Ju bi lé. Ben 22 Januari a.s. zal het „25 jaar geleden, zijn dal de heer W. 0verweek gomeentebode, als adjunct-gemeenteliode in dienst trad. Prov. Statenverkiezing. Als Candida ten voor de Prov. Staten zijin d|0o«r die Chr.-Ilist. Unie voor dén kring Delft gesteld de toe ren: jhr. mr. D. J. de Geer, aftrr, Den Haag; J. R. Snoeck Henkemans, Den Haag; Dl v. Vliet Naaldwijk'; L. J. Kar roman, aftr., Oversehle; A. K. v. Dam, Vlaardingen; T. Slavenburg, Schie dam; G. G. v. As, Den Haag; S. v. d, Heide, Delft. f ülanufacturcn. Door het hoofdbestuur van de „Hanze" is het volgend telegram aan den Raad der Gemeente Schiedam gezondenj Het Hoofdbestuur van de Hanze, Bond van R K Vere..enigingen van den handel'drijvenden en industdeelén middenstand in het Bisdom Haarlem köimt met nadruk op tegen de wijze, waarop de zoogenaamde gemeente winkel voor manufacturen optreedt tot schade van het bedrijf der manu- facturiers te Schiedam. Met name moet met Hem protest worden ingelegd tegen het ten verkoop aan bieden van artikelen welke niet onder de distri- tutie vallen, speciaal vo<fc wat betreft den ver koop van wollen dekens en van molton dekens Doven den maximumprijs. Het Hoofdbestuur dringt aan op onmiddellijke maatregelen om deze ife- nadeeling der man uftxc t;urier.s te beëindigen. C. J. G. STRUIJCKEN, yoorzitter. iW. BOON Jr., Secretaris, Heerengracht 388, Amsterdam. Aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel werd onderstaand adres verzonden: Geven met verschuldigden eerbied te kénnen de ondergeteekenden, respectievelijk Voorzit ter en Secretaris van „De Hanze," Bond van R. K. Vereenigingen van den Handeldrijvenden en Indu- strieelén Middenstand in het Bisdom Haarlem; dat de verkoop- van Rijksklbeding en Manufac turen te Schiedam uitsluitend geschiedt in een daarvoor speciaal ingerichten Gemeentetwidkél; dat daardoor de be km gen der gezamenlijke win keliers in kleeding en manufacturen te Schiedam beduidend worden geschaad, dat dezen nijverenl door een en ander een winst van ongeveer 25.000 gulden wordt onthouden; dat behalve de distributie-goederen ook1 andere artikelen in dezen Gemeentewinkel worden ver kocht, met name wollen dekens en molton de kens 'boven den maximumprijsdat 'liet biet in de bedoeling van Uwe Excellentie kan liggen door de bepalingen der Rijksdistributie den Mid denstand te treffen; dat in geen geval' beoogd werd öbk andere dan distributiegoederen onder den naam' van Rijks kleed i n g voo rz ie n i n g aan de particuliere distribu- anten te onttrekken; I Redenen waarom zij Uwe Excelielitip mét den meesten aandrang verzoeken maatregelen te wil len trefièn, om dezen ongewcnschten en vopr den Middenstand schadelijken toestand te doen beëin digen. Volksbadhuis. In de week van 511 Jan. 1919 werden genomen 335 baden. lste Klasse Kuipbaden 15, Regenbaden 65, 2de Klasse Kuipbaden 6, Regenbaden 248 kinder baden 1 Van een pand aan de Polder- straat is een geelkoperen waterleidingkraan gestolen. Tennadeele van den touwslager M. is in de Touwbaan een hoeveelheid touw en springgaren gestolen. Gistermorgen is de 11-jarige An" na Nieuwenburg, Stationstraat 11, op den Sin" gel door een toeval getroffen. Zij werd bij den bakker Vlug binnengedragen en later naar hu^s gebracht. Van een wagen is 1/10 Liters maat gestolen cn uit een pakhuis aan de Broersvest 4 gaspijpen. Uit een fabriek aan de Grutters, steeg is een blok koperen gewichten gestolen Een jongen heeft gister van een ander kind in de Dwarsstraat een aantal losse levensmiddelenbons gestolen. De jongen had ze voor 10 cent aan een onbekenden jongen ver kocht. De dief is aangehouden. Gisterenmiddag omstreeks ha lf 5 viel de 11-jarige van Bekkum wonende Os- seweij-straat, te Rotterdam in de Heenvlietsche straat van het dak van een in aanbouw zijn de woning. Hij liep daarbij twee hoofdwonden op, terwijl hij zijn linkerpols kneusde. De jongen is door een dokter verbonden. Door de politie z ij ntwee jongens aangehouden, die zich in het laatst van No vember hebben schuldig gemaakt in de distil leerderij van C. Hoek, aan de Lange Haven. Twee stukken linnen van die diefstal afkomstig zijn in beslaggenomen. De jongens zijn in be waring gesteld. Hedenmorgen om half 12 werd bet paard van een onbeheerd staand en wagen der fa. H. Jansen en Go., plotseling wild, sloeg op hol en geraakte met den wagen in den sloot in de Zijlstraat. Met behulp van voorbijgangers gelukte het, na veel moeite, het paard en den wagen op het drqge te brengen. Het bleek dat het paard geen letsel had bekomen, terwijl de wagen onbeschadigd bleef. Door den heer Dr. A. P. M. Koene is aan den gemeenteraad bericht, dat hij zich, wegens zijn drukke bezigheden, genoopt ziet, zijn ontslag te nemen als lid der commissie van toezicht op het Lager onderwijs. De heer Koene is vanaf 1901 lid van deze commissie geweest. UIT ROTTERDAM. Uit de houten kist, waarin de kas van het 23ste regiment infanterie in een sehool aan de Kortekade was geborgen, is ongeveer f 15.000 gestolen. 0 Drio jongelieden van 19 jaar zijn te Rotter dam aangehouden wegens inbraak in het per ceel "van Gruyter en Co. te Schoten bij Haar lem, waar een brandkast met f 400 gestolen werd. De aangehoudenen hebben bekend. UIT HOEK VAN HOLLAND. Van het uitgaande Zweedsohe stoomschip1 „Im- mela" zijn gisteren te Hoek van Holland door het onderzoiekingsvaartuig „Russum" iw'ee stowaway's afgehaald nl. de 19-jarige P. de R. uit Rotter dam en de 21-jarige W. V. uit Amsterdam, die naar Amerika trachtten te komen. Staten-Generaal. tweède^kamerT Zitting van Dinsdag, 14 Januari. Aan de orde is het voorstel van den heer Wijnkoop om zijn interpellatie betreffende de niet-erkenning van een vertegenwoordiging der Sovjet-regeering te behandelen na Hoofdstuk I der Staatsbegrooting. Het voorstel wordt ver worpen met 46 tegen 29 stemmen. De Vrijdagmorgen en de Dinsdag worden voor afdeelingsonderzoek aangewezen. Een voorstel van den heer Ketelaar, om dan nog niet het ontwerp der onderwijzerssalarissen te onderzoeken, wordt verworpen met 39 tegen 35 stemmen. Nadat de heer S a n n e s (S.D.) een inter- pelIaÊTb heeft aangevaaagd over de melkvoor- ziening te Amsterdam, wordt voortgsgaan met de behandeling der begrooting van Onderwijs. De heer K. ter Laan deelt namens de soc.- dem. fractie mede, dat hij is voor volledige vrijheid op onderwijsgebied en voor loyale uit voering van art. 192. Hij zal gaarne zijn stem geven aan het voorstel tot verbetering van de salarissen der bijzondere onderwijzers. De heer De Muralt spreekt zich in ge lijken geest als dc vorige spreker uit, namens de unie-liberalen. Tevens di-ingt spreker aan op uitbreiding van het aantal verplichte leer jaren voor de lagere school en verklaart zich tegen afschaffing van het departement van Onderwijs, wanneer de gelijkstelling tot stand is gebracht. De heer De Jonge (S.D.) maakt aanmerkingen op het onderwijs in Limburg. Verder haalde spr. een lang verhaal uit „Het Volk" aan, over het optreden van geestelijken op Openbare Scholen in Limburg, waar zij kinderen zouden komen pressen de catechis mus te bezoeken. Deheer Bulten (R.-K.) komt tegen deze onwaarheden op en ontzeixuwt de leugens van „Het Volk" volkomen. De M i- nister vanOnderwijs, de heer Dr. de de Visser, hierna aan het woord komende, zegt dat de dienstplichtige onderwijzers van hun diensttijd geen schade zullen ondervinden. De scholen voor de Belgische vluchtelingen hebben het Rijk 6Va ton gekost. Van .een teruggave dezer kosten door de Belgische regeering is nog niets bekend. De Zondagsrust zal spr. zooveel mogelijk bevorderen. Zoo heeft hij aan de subsidie van sportvereenigingen de voorwaarde verbonden, dat zij geen openbare voorstellingen zullen ge ven op Zondag voor 's middags 1 uur. De departement van Onderwijs acht spr. slechts een tijdelijke instelling. Spr. is vast besloten de noodige hervormingen in het On derwijs aan te brengen, doch allereerst is ge- wenscht de instelling van een Onderwijsraad. Het 7e leerjaar zal in de wet worden opge nomen het liefst zonder, maar als het moet met leerplicht. Spr. doet ten slotte een beroep op alle partijen om samenwerking in het be lang der volksontwikkeling. De heer Van Wijnbergen (R.-K.) weerlegt eveneens de beschuldigingen van den heer De'Jonge, als Zou het onderwijs in Limburg slechter zijn dan ergens anders. Volgens de statistieken staat Drenthe op den laagsten trap van volksont wikkeling en komt Limburg eerst op de 6e plaats. Hierna sluiting der algemeene beschou wingen en verdaging tot Woensdag 1 uur. Gemengd Nieuws. Brutale aanranding. Eergister- middag 12 uur hebben twee mannen, voorge vende van een bankinstelling te komen, zich vervoegd aan de woning van kolonel Gh. Acue, Beeklaan 419 in Den Haag, hoofd van liet Russisch militair comité te Rottei-dam. Zij vroegen, of mijnheer thuis was. De bediende, een jonge Pool, antwoordde daarop van neen. Vervolgens vroegen zij den bediende, of hij Fransch sprak. Toen hij ontkennend ant woordde, begonnen zij onder elkander Fransch te spreken en gingen hem onverwachts te lijf. Op dat oogenblik schoten nog twee andere personen toe. Zij bonden den bediende en duwden hem een prop in den mond. Hij had nog juist tijd het 9-jarige dochtertje van den kolonel, dat boven was,, tc roepen en toen het kind de trap af liep, pakten de l^jibls haar beet, bonden haar vast en duwden haar even eens een prop in den mond. Het kind vroeg nog, of het naar haar moeder mocht roepen en tweemaal werd dit haar toegestaan. Het riep„Moeder, ze willen ons bestelen, kom mij halen Toen het echter door bleef roepen, hield een der. bandieten het kind een mes op de borst, dreigend „als je je gezicht niet houdt. De mannen gingen naar boven, begaven zich regelrecht naar een kast, waar de kolonel zijn geld bewaard. Wat daar aan geld lag, hebben ze meegenomen. Iets anders raakten zij niet aan. Zij verlieten daarop het huis. Het kind heeft kans gezien daarop te tele- foneeren met het Russisch gezantschap. Het bedrag, dat gestolen is, is ons niet juist bekend. In ieder geval bedraagt het eenige duizenden guldens. („Vaderl.") De bandieten hebben, naar bij onderzoek is gebleken, gestolen ©en lederen taschje met 200 pond sterling aan Engelsch bankpapier, 500 roe bel aan Russische bankbiljetten» twee gouden En- gelsclie halve-ponden, en een 20 markstuk. Wij ders vonden zij1 in een kastje twee bankbiljetten van f 100, een bankbiljet van f GO, twee van, f40 en een aantal zilverbons. Rij w ie ld ie ven. De Bussumische politie heeft tinnen een vier weken tijds de hand ge legd op1 gen 40-Lal rijwieldieven. Het waren bij na allen Amsterdammers. Melk en eieren aan de varkens. Het Gerechtshof te Arnhem heeft met vernie tiging van een beschikking der Rechtbank te Tiel, tegen G. v. E., burgemeester van Dreumel, rechtsingang verleend met last tot instructie, ter zake dat hij melk en eieren aan de varkens had gevoederd. De Tielsche Rechtbank had dit feit niet straf baar geacht en het Gerechtshof ging aanvanke lijk met die opvatting mee. De procureur-generaal voorzag zich echter in cassatie en toen bleek de Hooge Raad anders daarover te denken en wees de zaak terug naar het Gerechtshof te .Arnhem, met last op nieuw recht te doen. Een oplichter. De politie te 's Graven- hage heeft zekeren J. G. H. gearresteerd, die er Zfjn beroep van maakte het door hem be woonde huurhuis te verhuren aan verschillende personen, die hij sleutel geld en een maand huur vooruit liet betalen. (IJ..Ct.) Geen speelgoed. Men bericht uit Bla- del, dat een groot ongeluk heeft plaats gehad, Sergeant B. vei-maakte(?) zicli in zijn kwartier met granaten. Plotseling ontplofte er een en verwondde hem zóódanig, dat spoedige hulp in net gasthuis noodzakelijk was. Hij moet zijn eene oog missen. Vier personen werden ver wond. De keizer der Sahara. Een telegram uit New-York meldt De milionnair Jacques Lebaudy, die jaren geleden opwierp als „keizer der Sahara", is door zijn vrouw doodgeschoten. Zij bevindt zich ónder bewaking, maar verkeert in een toestand van bezwijming, die haar verhoor alss nog onmogelijk maakt. Madame Lebaudy loste vijf schoten op haar man, die alle doel troffen. Het tragisch einde van Jacques Lebaudy vormt als het ware de sluitsteen van een leven vol dolzinnige avonturen en vreemde onderne mingen van een man, dien men op zijn best „abnormaal" zou kunnen noemen. Lebaudy was de schatrijke Franschman, die in het jaar 1903 op het zonderlinge denkbeeld kwam, de Sahara te koloniseeren en daar een hoofdstad, Troja genaamd, te stichten. Hij zelf zou keizer van dat rijk worden onder den naam Jacques I. Het onzinnige plan viel volkomen in duigen en den ongelukkigen keizer zonder rijk bleef niets over dan de bittere herinnering aan de spotzucht zijner landgenooten, die hem in chansons, afbeeldingen, revues enz. bespottelijk maakten. Rechtzaken. De rechtbank' te Rotterdam heeft veroordeeld J. v. d. Bi., 26 jaar, lossen werkman zonder vaste woonplaats, wegens diefstal door middel van inklimming en verbreking, te Schiedam, tot acht maanden gevangenisstraf; D. K., wegens diefstal, te Schiedam, hij' verstek' tot negen maanden gevangenisstraf. Econ. en Fin. Mededeelingen. Kronen. Uit Weenen wordt aan de Voss. Ztg." geseind, dat volgens.een beschikking in het Zuid-Slavische gebied, de Oostenrijksche kroon binnen 8 dagen in dinaren moet worden veranderd, en wel tegen een koers van 3 Kro nen voor 1 Dinare. Verder heeft het invoer verbod van nieuwe kronen in firxancieele krin gen in Weenen een groote paniek verwekt. De Tsjechische minister van financiën heeft eveneens een enquête ingesteld naar de voor handen zijnde kronen, blijkbaar met de bedoe ling ze in franken te verwisselen. Voor al deze zaken heeft de Oostenrijk- ITongaarsche Bank haar Genei-alen Raad bij eengeroepen, die protesteeren zal tegen de schen ding van het privilegie, dan tot einde 1919 gel dig was. Er gaan in Weenen stemmen op, tegen het feit, dat Duitsch-Oostenrijk de laatste staat is van de oude monarchie, die het muntsysteem verandert, daar het aldus de zoo ontzagelijke last van de kronen alleen te dragen zou krij gen. Men beschouwt het als een noodzakelijk heid om onmiddellijk tot de mark over te gaan, omdat men toch waarschijnlijk met Duitschland wordt vereenigd en omdat de mai-k hooger no teert in het buitenland dan de kroon. Men stelt voor de verandering te laten plaats hebben te gen een koers van 2 kronen voor 1 mark. Burgerlijke Stand. Geboren: 13 Jan. Johanna Maria, d. v. S. Reij en M. E. van Duikeren, Heerenstraat. Overleden: 12 Jan-. Wilhelmus Antonius Donks, oud 5 weken Doele hofje. 13 Een levenloos kind van J. N. de Bruin en G. J. E. Royers, Broersveld. Handelsberichten. ROTTERDAM, 14 Jan." Veemarkt. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 221 paarden, 2 veulens, 652 magere run deren, 700 vette runderen, 101 vettje kalveren, 222 nuchtere kalveren, 81 graskalveren 4 schapen of lammeren, 87 overloopers en var kens, 225 biggen, 3 bokken of geiten. Prijzen per */a kilo koeien en ossen van f 1.20 tot f 1.351.50, stieren 11 tot f 1.10 1.20, kalveren van f 1.25 tot f 1.351.50. Prijzen per stuk van mager vee melkkoeien f 350800, kalfkoeien f 400850, stieren f 400 1100 pinken f 140200, graskalveren f 100 f 200, vaarzen f175275; paarden f500 800, biggen f30—50, dito f34 per week; hitten f 300—450, ovei'loopers f 60 —90, fok nuchtere kalveren f 2550. De aanvoer van koeien cn ossen op de vette markt was ruim. De vraagprijzen waren nog zeer hoog en hierdoor was de handel nog verre van vlot. De prijzen waren dan ook nog bui- tengewoen hoog. Later werd de markt iets afloopend. Stieren waren flink aangevoerd. De handel was hier ook niet vlug en de prij zen waren zeer hoog. Vette kalveren met ma tigen aanvoer en kalmen handelj Ook hier werden zeer hoogen prijzen betaald. Op dc magere markt was de aanvoer van meik- en kalfkoeien flink. De handel was langzaam en de hooge prijzen bleven vrijwel gehandhaafd. Jong vee met goeden aanvoer, matigen handel èn bijna onveranderde prijzen. Graskalveren waren beperkt aangevoerd. Dc handel was tamelijk en de prijzen bleven nog hoog Nuch tere fok- en slachtkalveren met tamelijken aan voer en stillen handel. De prijzen hieven on geveer op dezelfde hoogte. Slachtkalveren tegen regeeringsprijs. Werk-, en slachtpaarden en°hitten waren ruim aangevoerd. De handel was redelijk en de prijzen ondergingen bijna geen verandering. Slachtpaarden tegen regee ringsprijs. Wgg.en met ruimeren aanvoer en kalmen handel. De prijzen hieven statioimair. Overloopers waren matig aangevoerd. De han del was matig en de prijzen bleven op dezelfde hoogte. Er waren geen zware overloopers aan wezig. ROTTERDAM, 14 Januari. N.V. Rotter- damsche Cons. Veiling, Weenaplein. Aanvoer 32.050 eieren. Kippeneieren f 20.50—f 22.53, eendeneieren f20.50£21.12, ganzeneieren f 4 J f 48 per 100 stuks. ii i j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 3