wordt het eindcijfer der këgrooting verhoogd toet f 540950 Het wetsontwerp houdt geen rekening met de kosten, we.lke het in werking treden zelf van do Invaliditeitswet en de ZiekteiWet voor het Rijk zal medebrengen. Het ligt in de .bedoeling de voor dekking dier kpsten btenoodigde gelden bij nadere hegrooting aan te vragen. Komt de onderhavige suppletoir© 'begroeting tot stand, dan zal zoo spoedig mogelijk tot hért om ming van de voorzitters der Raden van Arbeid worden overgegaan, en de constitueering der Ra den van Arbeid worden bevorderd. Het wetsontwerp gaat uit van negenendertig Raden van Arbeid en twee Verzekeringsraden, een aantal, dat ongeveer de helft bedraagt van het aantal der instellingen, waarop hij het inj Mei 1917 verworpen wetsvoorstel was gerekend. Door deze vermindering wordt de moeilijkheid beperkt om over een voldoend, aantal geschikte! personen voor de functie van voorzitter van de Raden van Arbeid te kunnen beschikken en te vens verruimt zij de gelegenheid om, overeen komstig art 105 de.r Ziektewet plaatselijke kas sen op te richten. I Door het testuur van die plaatselijke kassen) te 'leggen in handen van oen meerderheid van ar beiders, komt de uitvoering der Ziekteverzekering zooveel mogelijk bij de verzekerden zplv'en te berusten. v Voor de voorzitters van de Raden van Arbeid is een gemiddeld bedrag van £4500 uitgetrok ken. Het voornemen bestaat echter de aanvangs- wedden van de voorzitters van de Raden van Ar beid te Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhago op een bedrag van £5500 te bepalen. Voor den voorzitter van den Verzekeringsraad schijinï zegt de minister een a an va n gsb ezol di ging var. f 6000 aannemelijk', terwijl voor de bezoldigde leden van den Verzekeringsraad een© aanvangs- wedde van f5000 passend voorkomt. Tegen de revolutie. Tegen heden zijn alle burgemeesters van Lim burg te Maastricht uitgenoodigd, alwaar hun inj een gesloten bijeenkomst inlichtingen zuilen wor den verstrekt den toestand en de wenschelijkheid der te nemen voorzorgsmaatregelen. Burgerwachten. Voor de nabestaanden van Heden der burger wacht die bij een mogelijk oproer mochten val len, wordt een fonds bijeengebracht, -dat naar schatting binnen twee maanden een millicon zal bedragen. Russen. De schepen, die Russen naar Dantzig hebben) gebracht en van daar met Fransohe krijgsgevan genen naar Havre zijn vertrokken, worden van daag in Havre verwacht. Ze zullen spoedig naar ons land terugkeeren; .vermoedelijk zal eten van, de schepen dan aanstonds de hier nog geble ven Russen naar Dantzig transporteeren. Minister van IJsselstcijn af? De Haagsche redacteur van het Volk' seint: In parlementaire kringen doen hardnekkige ge ruchten de -tonde omtrent een te verwachten af treden van minister van IJsseteteijn wegens de al gemeen© afkeuring van zijn slecht regeeringsLe- leid Voorts verzekert men elkaar in de-ze kringen, dat het in het plan der regeering ligt, den beier van IJsselsteijn te vervangen door den minister van Financiën, den heer de Vries, omdat diens financieel© plannen ook' in zijn eigen kring afkeu ring hebben gevonden en men zijn positie a.fe minister van Financiën onmogelijk'geworden oor deelt. r i I y Het vleesch vrij. De Minister van Landbouw heeft ingetrokken) de beschikkingen, houdende verbod van, afleve ring en vervoer van slachtpaarden, levende var kens, bokken en geiten, levende schapen en lam meren, geslachte varkens of gedeelten daarvan, v-ersch vleesch, en vaststelling van, maximum'-) prijzen voor nuchtere kalveren, vaijkens1, scha pen, 'geiten en bokken en vaststelling van iejen maximum (kleinhandelp-rijs van geitenvleesch. Be kaasprijzen verhoogd. De minister van Landbouw heeft bepaald dat de inkoopprijzen voor de gemeenten vopr btellegen kaas, met ingang van heden verhoogd zullen, worden met f 6.per 100 K.G. voor alle soor ten belegen kaas. Veevoeder voor zaailiaver. De regeering is voornemens een groote hoe veelheid zaaihaver naar Frankrijk uit te voe ren om daarvoor veevoeder in ruil terug te ontvangen. Per 100 K.g. ingeleverde haver zal 150 K.g. mais Legen ongeveer denzelfden prijs verstrekt worden. De „Zeven Provinciën." Bij het Departement van Marine is bericht ontvangen dat Hr. Ms. „Zeven Provinciën," on der bevel van den kapitein ter zee L. P. W. van der Wal, te San Francisco is aangekomen. Carbid. Het zeilschip „Terius" is van Bergen gister te Rotterdam binnengekomen met een lading carbid. Scheepvaart. De Koninklijke West-Indische Maildienst te Amsterdam is voornemens half Maart a.s. het stoomschip „Commewyne" naar West-Indië te laten vertrekken. Vervoer Duitsche steenkool. Binnen enkele dagen is, volgens de Msb., grootere aanvoer van Duitsche steenkool te verwochten vermoedelijk zullen alsdan op werk dagen 4 in plaats van 2 treinen in ons land binnenkomen. Verhuizing van de afdeeling Crisiszaken. Men meldt uit VGravenhage Naar wij vernemen, zal de afdeeling Crisis zaken van het departement van Landbouw, thans gevestigd in een perceel aan den Kneu terdijk, met 1 Februari worden overgebracht naar de gebouwen van het departement van Landbouw aan het Bezuidenhout. Spoorwegpersoneel. Naar wij vernemen hebben de directies der Nederlandsche spoorwegen Woensdag met den minister van Waterstaat een onderhoud gehad over de looneischen van de organisaties. Met het oog op de moeilijkheden voor het personeel in de Noordelijke provincies, om het congres van de Nederlandsche Vereeniging en van den Bond te Rotterdam a.s. Zondag 26 Jan. te kunnen bijwonen, wordt door beide or ganisaties op genoemden datum ook een soort gelijke vergadering te Zwolle belegd. Suiker aan België. Men seint ons uit Frankfort De „Frankf. Ztg." verneemt uit Londen, dat daar onderhandelingen worden gevoerd over de levering door Nederlandsch-Indië van 30 millioen K.G. suiker aan België. De spoorwegen. In de op 7 Februari te Utrecht te houden buitengewone algeineene vergadering van aan deelhouders in de Nederlandsche Centraal Spoorwegmaatschappij komt o.a. in behande ling van het exploitatie-contract met den Staat. De Staatsspoor neemt, volgens het ontwerp- contract, in exploitatie alle spoor- en tramlij nen, alsmede de electrische tram van Zeist Utrecht der Nederlandsche Centraal Spoor. De Staatsspoor neemt al het exploitatie-materiaal der N.C.S. over, voor zoover het rollend materiaal zal onderling worden geregeld. De N C. S. zal aan de Staatsspoor een aantal effecten overdragen tegen beurswaarde tot een bg^rag neemt van de N. C. S. alle ba ten en lasten der exploitatie oyer. Onder las ten worden echter niet verstaan buitengewone herstellingen. De Staatsspoor zal tot geen an dere afschrijvingen gehouden zijn dan een stor ting in het yernieuwingsfonds van f 150.000, en afschrijving van de som, benoodigd voor de vereischte aflossing der 3 pet, obligatielee- ning van 1894. De Staatsspoor betaalt aan de N. C. S. jaarlijks f 100.000. Ook wordt voorgesteld een wijziging van de statuten, o.a. bepalende, dat van de winst de helft wordt gebruikt voor aflossing van de obligatieleening en de andere helft voor uit- keeringen wordt gebruikt. voor dezen maatregel is dat allereerst moet wor den gezorgd voor de voorziening van het land met kolen en graan. Vooral kolen zijn tiopdig, daar de voorraden vjotlkómen zijn uitgeput en een trans portcrisis dus ophanden is. PERU. De consul-generaal van Peru deelt ons mede, dat de algemeene staking te Lima ge ëindigd is. De toestand is volkomen normaal. ALLERLEI. De „Sun" verneemt dat er alle aanwijzing is om te verwachten, dat er koninklijke bezoeken zullen worden getracht aan de Ver. Staten kort nadat de vredesconferentie zal zijn afgeloopen. De staatshoofden van de landen, waar presi dent Wilson is te gast geweest koesteren de ver wachting, op hun beurt gast te zijn in de Ver. ■Staten. Een officieele afkondiging daarom tién: f is nog niet afgekomen, tëhalve in het geval van' president Poincaré. Maar men houdt het er algemeen Voor, dat koning George en koning Victor Emmanuel1 misschien ook koning Albert de reis over djen Oceaan zullen maken om het bezoek van presi dent Wilson officieel te beantwoorden. Wel wa ren tot nu toe prinsen uit regeerende huizen op bezoek geweest in de Ver. ^taten o.a. de prins van Wales, prins Heinrich. vjuii Pruisen!, en prins Albert van Zweden, maar geen regeé- rend staatshoofd had nog ooit vrijhed geivonden naar de Ver. Staten te gaan vóór eerst een Ame- rikaansche president zelf in hun laad op1 bezoek was geweest. - De staking in het kolenbedrijf te Yorkshire1 is bij'geltegd. De controleur der kolenmijnen heeft de voorwaarden aangenomen voor den duur vjan de periode, waarin de mijnen Qnder toezicht der regeering staan. D© „Temps" meldt dat president Wilson be gin Maart te Washington moet zijn. Den 4den Maart verstrijkt nil het mandaat van het tegen woordige Congres, dat alvorens uiteen te gaan verscheiden belangrijke ontwerpen heeft af te doen en een rede van den president moet aanhooren. Wilson zal Frankrijk dus Waarschijnlijk tegen tnid» den Februari verlaten. Einde Maart rekent de pre sident dan in Frankrijk terug te zijn en zijn plaats ter vredesconferentie weer in te nemen. De „Vossische Ztg." verneetmt van die oosts grens van Duitschland, dat de bolsjewiki in Groo- Rusland over een leger van 350.000 jman 'beschik ken. Daarvan staan 200.000 aan het Wolga-front en in Zuid-Rusland, 30.000 man in het Oostzee gebied en 20.000 aan het front van Archangel. 30.000 man rukken tegen de poolsche grens op en de overige troepen zijn i'n het binnenfanU bezig met den strijd tegen de contra-revolutie. De toestand in de Duitsche k'olenmijheni was eergisteren iets beter. In het Westen Iwas hief getal stakers, volgens een bericht aan de „Vos sische Zeitung," tot 8000 verminderd. Ook in Opper-Silëzi'ë is men vooruit gegaan. Mén verwacht een spoedig einde van de staking. De arbeiders zijn door de socialiseering verrast. Over heel Silezië zal nu volgens de „Vossische Zeitung" den staat van ffeleg afgekondigd wor den. j 1 Woensdag is te Toulon de kruiser „Di derot" voor anker gegaan met aan boord een Perziche missie, bestaande uit 7 personen, onder wie zich de Perzische minister van Fi nanciën bevindt. Reuter heeft een onderhoud gehad met den) voedselregelaar Roberts, die juist uit Parijs tej ruggekeerd is. Hij zeide: in de hoofdzaak, de voedselvoorziening, !zij!n te Parijs groote vorderingen gemaakt. De geal lieerden zijn doende om onmiddellijken steun te verleenen, lerzelfdertijd hopende, dat die volken) van alle landen de noodzaak van de instelling eener vasle regeering zullen inzien- De hulp) verleening kan niet tot het om|eindiga wordfea voortgezet, en het is zaak, dat alle landen hun voortbrenging gaap ontwikkelen, vooral opdat de handel weer normaal wordt. In de eerste plaats helpen wij natuurlijk' de bondgenooten, dan d{q onzijdigen eu ten slotte den vij!a,nd. Allen moéten beseffen, dat de steun tijd©%k! is en slechts ten doel heeft om over de crisis te Ikomen. Het vraagstuk van de voedselvoiorziening is geheel en al onderzocht en de behoeften eter verschillende) landen zijn vastgesteld. Men hoopt den steun) te kunnen geven zonder schaarsehte de lin- nonlandsche markt te- krijgen. In Duitschland zal zeker een vaste regeering uit d)e verkiezingen! ontstaan en ik geloof met, dat de chaos zal blijven bestaan. Onze boodschap aap alle vij andelijke landen is te zorgen, dat zij teen vaste regeering krijgen. Weik karakter deze heeft, daar om bekreunen wij ons niet. Wij willen voedsel leveren, indien de vijandelijke regeeringen vre de scheppen in hun eigen gebied en dién vre de met andere landen bewaren. I BINNENLAND. De uitvoering der verzekeringswetten. Door den minister van Arbeid is een wetsont werp ingediend tot aanvulling en verhooging van zijn hegrooting voor 1919, ten eind© de regee- ring de beschikking te geven over ,dë gelden, welke voor de Voorbereiding van de uitvoering der I'n 1913 tot stand gekomen .verzekeringswet ten benoodigd zijn. Ten gevolge van de voorgestelde wijzigingen Margarine vrij Naar het „Centrum" verneemt, is er uitzicht dat binnenkort de handel in mafgarine vrij zal worden Smeerolie. De minister van Landbouw heeft met ingang van 1 Februari 1919 dé daarin gestelde ver bodsbepalingen op1 de aflevering en het vervo(er van alle soorten smeerolie ingetrokken. Indien zou blijken, dat de opheffing dez|er verbodsbepalingen aanleiding zou geven tot bief- nadeeling van de consumenten en dat misbruik zou wórden gemaakt van de hiermede aan den handel hergeven vrijheid, zal onmiddellijk wecLe.r tot ingrijpen worden overgegaan, Het Rijkskantoor voor Smeerolie, hetwelk nog; gedurende eenigen tijd zal blijven voortbestaan, zal gaarne klachten, welke daaromtrent mach ten worden geuit, in .ontvangst nemen en .onder zoeken. Thee. (Officieel.) Het ligt in het voornemen van den minister van landbouw, om, onmiddellijk na af loop van de thans reeds aangekondigde distri butie van thee, welke op 7 Februri a.s-, aan vangt, een proef te nemen met het herstel van den geheelen vrijen handel. De datum, met ingang van welken in den loop van Februari maximumprijs en distribu tieregeling voor zoover thee betreft, zullen worden opgeheven, zal nader worden bekend gemaakt. Naar wij vernemen, is de N. O. T., in ver band met de voorgenomen proef tot herstel van den geheel vrijen handel in thee en de daarmede samenhangende aanstaande opheffing van den maximum-prijs, thans weder in staat consenten te verleenen voor den aanvoer van thee uit Engeland. Kolengebrek en de woningnood. De Bond van Arbeiderswoningbouwvereeni- gingen in Nederland heeft een adres aan den minister Van binnenlandsche zaken gezonden, waarin de aandacht er op wordt gevestigd, dat de gemeente Amsterdam door gebrek aan brandstof ernstig belemmerd wordt, bouwrijp terrein op te leveren, waardoor de noodzake lijke vooruitgang van den woningbouw bedreigd wordt. Adr. verzoekt, te willen mededgelen, welke maatregelen de minister denkt te tref fen, opdat de onverwijlde voorziening in den dringenden woningnood geen stagnatie onder- vinde. Amerikaansche uitvoer naar Nederland. Reuter seint uit Washington De directeur van het departement van oor- logshandel deelt mede, dat verzoeken om uit voervergunningen van ruw katoen thans in overweging genomen worden, met uitzonde ring van Egyptian. Het algemeene verbod van uitvoer van zijde naar Nederland, Noorwegen, Zweden en Dene marken is opgeheven. Geen buitenlanders in liet Ned.-Ind. leger. Uit Weenen wordt aan de „Nieuwe Ct" ge- meldt Het Nederlandsche gezantschap té Weenen maakt bekend, dat volgens een van de Nederland sche regeering ontvangen mededeeling geen bui tenlanders in het Nederlandsch-Tndische leger wor den opgenomen. Deze bekendmaking is gepubli ceerd, omdat officieren en manschappen van bet vroegere Oosienrijksch-Hongaarsc:he leger in mas sa verzoekten hebben ingediend om inbet Nie- derlandsch-Indiscihe koloniale leger te worden op genomen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 23 Januari. De voorzitter deelt mede dat er in het niet door tachygrafen geparafeerde gedeelte van de rede van den heer van Wijnbergen een zeer bedenkelijke toevoeging is ingeslopen. De Landsdrukkerij heeft medegedeeld dat een vergissing in het spel is. Spr. vestigt er de aan dacht op van de Commissie voor Tachygrafie. De heer Nolens (R.K.) dringt aan op een streng onderzoek. Het amendement-D uymaer van Twist om de f 10.000 subsidie voor de Nederlandsche Opera niet te verleenen, wordt aangenomen met 42 tegen 40 stemmen. Tegen de linkerzijde en de heeren Bakker en Lohman. De begrooting van onderwijs, kunsten en wetenschapen wordt daarna aangenomen met 78 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren van Rave- steyn en Kruyt. Aan de orde is vervolgens hoofdstuk 10 der Staatsbegrooting. (Landbouw, Nijverheid en Handel). De heer de Wijkerslooth (R.K.) verklaart zich een tegenstander van voortgaande omzet ting van weiland in bouwland. Verder bepleit spr. toekenning van publiek rechtelijke bevoegdheid aan de landbouwveree- nigingen, om op die wijze de boeren te dwin gen zich te organiseeren. Door steun aan het kleinbedrijf zal de voortbrenging van voedings gewassen sterk bevorderd kunnen worden. De heer S a n n e s (S.D.A.P.) houdt ëen in terpellatie over de rneikvoorziening te Amster dam. Spr. valt het beleid van den Minister op felle wijze aan. Volgens spr. verwèkt de Mini ster ontstemming onder de bevolking, door te snel terug te gaan naar de vrijheid van het bedrijf. Spr. dringt aan op een verbeterde dis- Iributiewet, verscherpte maatregelen tegen de boeren, inzake de inlevering van graan en be schikbaarstelling van vleesch en kleeding tegen verminderde prijzep. Daarna behandelt spr. de rneikvoorziening te Amsterdam. Spr. acht de houding van het Kamerlid Co- lijn in deze onvergeeflijk. De burgemeester, die de melkboeren tot verzet aanspoorde en ver klaard heeft geen vee in beslag te zullen ne^ men, als hem djt opgedragen wordt, kan de Minister niet herbenoemen. Door aan de eischep toe te geven en de centralisatie op te heffen, heeft de Minister, volgens spr. zijn positie on dermijnd. Ten slotte vraagt spr. of de moge lijkheid bestaat, dat de toegezegde melkrant- soenen worden verstrekt, waarom de Minister het conflict niet in overleg met den Bond van melkveehouders opgelost heeft, of de Minister inbezitneming van vee toelaatbaar acht en cen tralisatie noodzakelijk vindt. De Jieer Weitkamp (C.H.) bepleit de be langen der zandboeren en aanstelling van vak kundige ambtenaren. De beer Van Rappard (V.L.) raadt den Minister aan, den Directeur der afdeeling Sri- siszaken, met al zijn ambtenaren aan den dijk te zetten, of hun macht aanzienlijk te beper ken. In de avondvergadering van gisteren is aan de orde, de voortgezette behandeling den be grooting van Waterstaat. De heeren De M u r a 11 (U.L.)' Van der Waerden (S.D.A.P.) en 'Bongerti (R.K.) bepleiten bevordering der electriciteitsvoorzie- ning Bij de 3e afdeeling Spoorwegen, bespreken de heeren Kleerekoper (S.D.A.P.) Smeenk (A.R.), Henri Hermans (R.K.) de salarisverbetering van het personeel en die nen een desbetreffende motie in. De Minister van Waterstaat deelt mede dat hij Zaterdag 8 Februari a.s. een eind beslissing over de loonregeling zal nemen, welke vóór 1 April moet worden ingevoerd. Hij ge voelt zeer goed de belangrijkheid van de be slissing, welke hij moet nemen en hij kan daR L 1 i i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 2