J, voor vast werk. bracht. Deze kabel is in 1879 gelegd en van goede kwaliteit, hij brengt per dag gemiddeld vijftien duizend woorden over. De tweede ka- bel loopt van Kaap Cod rechtstreeks naar Brest. Hij werd gelegd tijdens het presidentschap van Mac Kinley in 1898. Het is de eenige directe verbinding tusschen de Vereenigde Staten en Frankrijk. Deze kabel heeft echter altijd min of meer gebrekkig gefunctioneerd. Duitschland bezat vóór den oorlpg twee kabels, beide uitmuntend. Zij gingen van Rockawy (Long Island), eenige mijlen van New-N ork en eindigden te Emden in Duitschland. In Augustus 1914, juist vier uren na de oorlogsverklaring van Engeland aan Duitsch land, heeft een Engelsche kruiser de verbin ding der beide Duitsche kabels op zeer korten afstand van Fayal, dichtbij de Azori- sche eilanden, afgeneden De beide kabels wér den door de Geallieerden buit gemaakt. De Engelschen hielden er een, Frankrijk kreeg den ander. Maar terwijl, binnen een paar jaar na de bemachtiging, de kabel, aan Engeland toe gekend functioneerde en rechtstreeks met Mali- fax in Canada verbonden was, werd de Duitsche kabel, die Frankrijk verwierf, niet benuttigd. Thans doet zich dus een dubbele kwestie voor. Zullen de twee kabels, aan de Duitscliers ontnomen, teruggegeven worden Zoo niet, zal dan de huidige verdeeling gehandhaafd blijven, zoodat Engeland er een van houdt en Fran- rijk in het volle bezit blijft van den anderen. Een derde kwestie besluit de Matin die niet moest bestaan, is deze. Wanneer Frank rijk den Duitschen kabel krijgt, dien 't sedert Augustus 1914 ter beschikking heeft, zal heter dan gebruik van maken, of hem in de diepte van den Oceaan laten sluimeren Het is betreurens waardig, dat sedert vier en half jaar Frankrijk niets gedaan heeft om een der belangrijkste telegrafische verbindingsmiddelen, waarover het kon beschikken, te benuttigen. Rn we weleer ons geestelijk vernieuwen ertJ dan Maria vragen dat Zij met haar Eengebo ren Zoon ook ons hare aangenomen kinderen den Hemelvader aanbiedt en opdraagt. En waar we zelf ons onwaardig weten als offer voor het aanschijn Gods, dap weten we onze offerande overwaardig, als door de handen van de smeekende almacht zij voor den troon j der Oppermajesteit wordt nedergelegd. Dan zal tegenover ons offer, wat God niet nood g heeft maar wat Hij toch gaarne van ons ont vangt, zijnerzijds volgen d e tot erkenning van genade, w> lke wij niet kunnen ontberen, maar dat ons zal doen zijn lichtende fakkels voor onzen evenmensch, in liefde - sterke strijders voor de eere Gods, waardoor we hier reeds een voorspraak mogen genieten van de zalige aanschouwing die ons als eeuwig loon wacht hiernamaals. Laatste Berfl6hten._ LITURGIE. MAMA-LICHTMIS. De peregrinatio Silviae, een der oudste reis beschrijvingen verhaalt ons hoe in de 4e eeuw deze feestdag in Jeruzalem reeds werd gevierd met een processie, waarbij brandende fakkels werden gebruikt. Dit moge zijn oorzaak ge vonden hebben in het gebruik de plechtige feesten reeds des avonds te voren of in den nacht te beginnen, 't is niet bevreemdend, dat daaraan tevens een geheimzinnige beteekenis werd verbonden, wijl deze processie verzinne beelde de tocht van Maria met haar goddelijk Kind naar Jeruzalems tempel. Juist te dier gelegenheid werd door den grijzen Simeon de Zaligmaker geprezen als ,,het licht tot verlich ting der heidenen, en tot heerlijkheid van het volk van Israël". En daarom heeft de kerk die tocht als processie met brandende kaarsen behouden daarom worden met bijzondere \yij- ding die kaarsen gezegend, opdat wij er ons aan zouden herinneren dat ook voor ons Chris tus is „het licht, dat ons allen verlichten moet het licht dat ook op ons zijn heerlijkheid af straalt. Vandaar vinden wc in die gebeden verwerkt het historisch feit, dat Christus in den tempel werd opgedragen als een aange naam offer aan den Hemelvader. Maar dat doet ons hopen en bidden, dat wij, „door Christus verlicht" ook eenmaal in den tempel des Hemels mogen opgedragen worden even zeer den Vader een aangenaam offer. We vin den daar het geluk \an Simeon beschreven, die Christus mocht dragen op de armen en die alléén reeds om het zien van den Beloofde der Volkeren, gaarne nu den dood in wilde gaan. Maar zij, die niet jaloersch behoeven te zijn op Simeon, wijl 't ons vergund is Christus zoo dikwerf te willen dragen in het hart, wij bid den dat door de wijding van deze waskaarsen het vuur der liefde moge ontstoken worden in onze harten zoo zal het uiterlijk dragen in de hand van de kaars, die Christus verzinne beeldt, het teeken zijn hoe we Christus in wer kelijkheid willen dragen in het hart. We vin den daar de gewone kracht van het licht be sproken, dat de duisternissen verdrijft van den nacht, Maar dat herinnert ons aan de kracht van het bovennatuurlijk licht, wat door de brandende kaars wordt aangeduid Christus het Lich» der wereld en Zijn H. Geest, die onzichtbaar zelf onzen geest verlicht en ons hart verwarmt om de waarheden te kennen te midden der duisternissen van ongeloof en twijfalzuchtom de geboden Gods te beminnen te midden van zedenbederf en wereldsche ver lokkingen. We vinden daar gesproken over het voor schrift van God zelf, dat in het oud-testamen- tische heiligdom „lampen zonder branders voor Zijn Aanschijn" we denken daarbij aan het „eeuwige licht" van onze godslampen voor het Allerheiligste Sacrament des Altaars. Maar ook de beteekenis dringt tot ons door, dat de bran dende lampen slechts plaatsvervangers zijn, die un vervangen waar we in de onmogelijk heid zijn altijd bij den Heer te vertoevendat doet ons echter weer besluiten er naar te streven althans met onzen geest altijd daar te zijn, waar de bron ontspringt van ons waarachtig geluk en onze daden zoo in te richten, dat ze van de gemeenschap met God ons niet uitsluiten. In een slotgebed wordt om het offer in den tempel door den rnensch ge worden Gods /oon, om de gunst aan den H. Simeon geschonken nog eens saamvattend voor ons afgebeden, dat we door den II. Geest lGod altijd in waarheid mogen kennen en in iefde getron mogen beminnen. Lnten we, waar de Zondag ons zoo gemakkelijk in de gelegenheid stelt deze plechtige k-arswijding mede te maken de heerlijke gevoelens met verloren laten gaan, die deze liturgisc e han deling wei-begrepen inpons wakker roepen. La- Telegrafisch weerbericht. Naar waarnemingen verricht in den morgen van den len Februari medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te Bildt: Hoogste barometerstand 774 te Seydisfjord. Laagste 762.2 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagZwakke tot matigen oostelijken tot noordelijken wind, meest zwaar bewolkt, weinig of geen sneeuw, lichte tot matige vorst. Benzinedistributic. Het „Motorrijwiel" meldt: Uit betrouwbare bron vernamen wij, dat in de maand Maart aangevangen zal worden met de distributie van zuivere benzine. Tevens zal de prijs aanmerkelijk dalen. Inbraak. In het Gemeentehuis te Uden werd inge broken en een bedrag van f 4000 benevens een groote partij broodkaarten gestolen. Zeeland en Limburg. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een mis sive van den Minister van Buitenlandsche Za ken ten geleide van een exemplaar van een op zijn uitnoodiging door prof. dr. H. T. Colen brander samengesteld overzicht van het ont staan en de geschiedenis der Nederlandsche rechten op de Schelde, Zeeuwsch-Vlaanderen en Limburg. Het overzicht is ter vertrouwelijke inzage voor de leden ter griffie neer gelegd. Voor het Duitsche prijsgerecht. Uit Hamburg wordt gemeld Het Nederlandsche stoomschip „Gelderland" is indertijd, toen het van Engeland op reis was naar Nederland met kolen, naar Zeebrugge opgebracht en daar later tot zinken gebracht. Het Hamburger prijsgerecht heeft in eerste in stantie den eisch van de reederij om schade vergoeding afgewezen. Het opperprijsgerecht echter erkende het recht op schadevergoeding en verwees de zaak opnieuw naar het Ham burger ''prijsgerecht, dat thans het bedrag der schadevergoeding heeft vastgesteld op 197.437 mark, vermeerderd met 4 percent rente. Het Duitsche rijk draagt de kosten van het geding. TELEGRAMMEN. To Hamburg zijn de eischen der radicale zee- Leden voor een gedeelte ingewilligd. LONDEN, 1 Februari. De uitgeleverde Duitsche schepen te Scapa zijn sterk in waarde verminderd tengevolge van veronachtzaming door de bemanningen. De Duitschers willen niets doen dat niet volstrekt verplicht is. Naar verluidt, gaf admiraal von Reuter, beu van zijn verblijf te Scapa, onlangs semen dat hij naar huis terug wilde. Dat werd hem ge weigerd, maar toen hij zijn wensch herhaalde, werd hem gevraagd naar de reden van zijn verlangen. Hij antwoordde „Ik ben ziek". Of hij dat bedoelde in letterlijken zin of te kennen wilde geven dat hij zijn omgeving moe was, is niet gebleken, maar hij kreeg vergunning om naar huis te gaan. Blijkbaar heeft hij daar de toestanden minder prettig gevonden dan hij verwacht had, want hij is sindsdien naar Scapa teruggekeerd. Een ander Duitsch zee-officier te Scapa is een bekend Zeppelin-commandant. GLASGOW, 1 Februari. De politie heeft gister avond nog herhaaldelijk charges uitgevoerd om| de menigte die in de nabijheid van het stadhuis samenschoolde uiteen te drijven. In de hoofd straten werden tali van ruiten door steenworpen verbrijzeld. Later luwde de opwinding. Een vergadering van de vereeniging van ma chinebankwerkers in het district Londen heeft gis teravond besloten a.s. Donderdag het werk te staken en het niet te hervatten voor de werk week van 40 uur is toegestaan. WASHINGTON, 31 Januari. De oommissie voor marinezaken uit het Huis van Afgevaardigden heeft met algemeene stemmen het programma van do regeering voor vioolbouw goedgekeurd. In dit programma was hot aantal der te bouwen oorlogsbodems van groote afmeting teruggebracht van zestien op tien. WASHINGTON, 31 Januari. De Amer. oorl)0g3- handelsraad heeft de noodzakelijkheid erkend, die er heeft bestaan voor de uitnoodiging, door dia Britsche autoriteiten, van maatregelen ter beper king van den invoer in Engeland van bepaalde belangrijke artikelen met liet doei om bestendig heid te waarborgen aan Britsche industrieën. Een lid van den oorlogshandelsraad heeft ge machtigd tot de verklaring, dat door de Ver. Staten geen maatregelen van vergelding worden be oogd. schepen en 2 zeesleeptooten tegen 2 zeilsche pen in dezelfde maand van verleden jaar. Leger en VloOt. Posterijen en Telegrafie. BRUSSEL, 1 Febr. Japan zal den koning der Belgen een eeresabel aanbieden. BRUSSEL, 1 Febr. Aan de katholieke Hoogeschool te Leuven zijn 2000 studenten ingeschreven. Vóór den oorlog bedroeg het aantal 2800. BERLIJN/I Febr. De centrale raad willigde den wensch van de soldatenraden in om na het congres der raden te onderhandelen omtrent de geldigheid der commando's. De termijn hier voor is gesteld op 4 Februari. Op het congres zal de regeering haar houding hieromtrent op energieke wijze uiteenzetten en er op wijzen, dat de een of andere dictatuur niet van kracht kan zijn in een op democratische basis inge richt land. De radicalen zullen zich óf defini tief voor dictatuur moeten verklaren óf aan den wil van de overwegende meerderheid van het volk moeten onderwerpen. BERLIJN, 1 Febr. De onderhandelingen tus schen de regeeringstmepen, die onmiddellijke ont wapening van de arbeiders eischen en de Ri ders der communisten en boeren hebben nog niet tot een resultaat geleid. De advocaat B&u- mer uit Giessen verklaarde gisteren: „Wanneer wij onze mannen ontwapening voorstellen, wor den wij1 zelf op zjjde geschoven." Waarschijnlijk zullen Éaandag a.s. de regeringstroepen Bremen binnentrekken. De divisie van Gerstenberg rukt langs de beide oevers van den Weser op. De arbeiders verzetten zich. Zij hebben de spoor lijnen naar Hannover en Eerlijn opgebroken en brengen de voorsteden in staat van verdediging, ofschoon het Bremer communistische orgaan reeds verklaard heeft: „Het is niet de plicht der ar beiders op het ongunstige oogenblik te strijden, doch hunne krachten voor een later momfent te sparen." Voorloopig heerscht te Bremen rust. Dje ar* marsch van troepen geeft het grootste deel der arbeiders moed zich legen de terreur te koe ren. Ook in de andere havensteden aan de Noor zee wordt de toestand gunstiger door het^ ener gieke optreden der regeering De matrozenpresident Kuhnt van den vrijbtaa Oldenburg, die een maand vacantie had geno- men, mocht niet meer in zijn ambt terugkeeten. Hierdoor wordt de spartaeistische opstand te Mil- heltashafen ernstig gecompremiteerd. De sparta* cistenleiders zullen zich voor de rijksregering te verantwoorden hebben. I Met betrekking tot het brengen van den mili tairen groet is door den Minister van Oorlog de meening van verschillende militaire autom- teiten gevraagd omtrent de navolgende vragen: lo. Wordt op het behoud van den groet in het algemeen prijs gesteld in het belang van bet leger. Zoo ja op welke gronden 2o. Hoe zal in jjil geval verkregen kunnen worden, dat 'dje groet wederom behoorlijk wordt toegebracht? 3o. Is 't om dit te bereiken of op andere gron den noodig, dat beperking of wijziging wordt ge bracht in den groet? I Met betrekking tot de 3e vraag o.a. te over wegen het niet verplichtend stellen van djen groet: a. op bepaalde plaatsen en tijden, waar op de drukte en het verkeer het groeten be zwaarlijk maken; b. in koffiehuizen of andere plaatsen van gezellig verkeer; c. bij duisternis; in rijtuigen of in (op) eenig ander vervoer middel; e. in burgerkleeding of ten aanzien van militairen in burgerkleeding; f. voor korporaals. Overigens hierbij te overwegen: of beperking noodig is ten aanzien van het, hart en front maken in militaire gebouwen; of het nog nut heeft om ruiters in stap te deen «vergaan nu 't gebruik van snelvervoermiddelen zooveel toe passing vindt; of 't nog nut heeft een bepaald aantal passen voor te schrijven als afstands maat, waarop de groet aanvangt en eindigt, dit in verband met de verschillende waarde die deze maat heeft al naar mate het passeeren in langzaam tempo (stap) of in snel tempo (auto, tram, enz.) gesohiedt. LANDBOUW. De jaaxlijksche veetentoonstelling vanwege de afdeeling Rotterdam, Schiedam en Omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal! te Rotterdam gehouden worden op Dinsdag 8 April. Faillissementen. Uitgesproken F. C. Dubbeldam, aannemer, Broersvest, le Schiedam. Curator: mr. M. M. van Vel'zen; rech- ter-commissarismr. C. M. de Kuijper. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaar ten van hier verzonden gedurende de 2e helft van de maand Jan. 1919. Binnenland. Brieven. G. Th. Buuring. Directie Rijkskolendistribu- tie. Den Haag. Th. Koors, Schiedam. Frans Nets' ht-r, Santpoort. Rijk-bureau voor tabak, Amsterdam. Rijkskantoor voor thee en koffie, Amsterdam. Briefkaarten. P. A van den Berg, veldleger. A. Bossers, Rotterdam Anny Groenendaal. Schiedam. W. Klein, Leerdam. Mej S. Janssen, Lent l ij Nij megen. C. Lange Rott-rdam. L. van Leut, Feyenoord Brard van Meul-n Buitenland Brieven. Hubert Delacolette. Bruges, France. Willem Goenlak, Schukering. Mackenzie, Edinburgh. Henri Neefs, Armée Beige. A. J. Overzi r, Malmö. Achille Vermeersch, Armée BMge. Charles Vermeersch, Granwiel, Frankrijk. Briefkaarten. Gureche Mekander, Warschau. Fernand Mo- reau, Armée Beige. Familie YYiltink, Bochol- sche weg. 2 brieven en 6 briefkaarten zonder adres. g»fjE- Aan de afzenders wordt aanbevolen hun naam en adres op de brieven te vermelden opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen terug gegeven worden. V'-orts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres straatnaam en huisnummer Kunst en Letteren. Men meldt uit Amsterdam: De N.V. Nederlandsche Opera houdt op Vrjjt dag 7 Februari a.s. een aandeelhoudersvergade ring, in welke zal worden voorgesteld de liqui datie der vennootschap. f Rurgerlqke Stand. Geboren: 30 Jan. Pieter Jacobus, zoon van D. Hamerslag en P. Klaasse, Hendrina- straat. Duifje Paulina, dochter van T. Slavenburg en M. E. Rutteman, Schoolstraat. gl. Harm Eitje, zoon van H. E. de Jonge en B. Marinns, Gedempt- Broersvest. Overleden: 29 Jan. Anthonia Hendrik van den Oever, oud 76 j. en 2 mnd., wed. van Gornelis Swartjes, Vriendschapstraat. i$0. Adrianus Eekhout, oud 86 j. en 1 mnd., Tuinlaan. Willem Dirk van Buuren, oud II d„ Nieuwstraat. 31. Gerardus Leonardus Rensman, oud 24 d., Groenelaan. AfiV te voorzien. SPORT. De ijsbanen der IJsclub te Delft zijn gister geopend. De einduitslag der gister te Joure gehouden harddraverij geeft als winnaars1. de heer Ten Hoeve te Oosterzee; 2. de heer M. Slager te Wolvega; 3. de heer P. Peieboom te Follega. De Laan was niet in beste conditie. De snelste rit werd gereden door den heer Slager, 160 M. in 162/g seconde. Schaatsenrijden. r De afdeeling Rotterdam van de Zuidhol- landsche IJsvereeniging bericht ons, dat de dikte van het 'ijs op den Kralingschen Plas varieert van 4 tot 6 cM. en op plaatsen, waar zich sneeuw heeft gevormd, tot 10 cil. n e midden zijn nog vele wakken. Ook he anaa en de Groene Wetering zijn nog niet van vol doende dikte. De sneeuw is.niet hinde j Nergens wordt er evenwel officieel verlof tot rijden - gegeven. De controleurs zijn in ïens gesteld. Scheepvaart. SCHIEDAM, 1 FcLt. Gedurende de maand Ja nuari kwamen aihier binnen 4 stoom-, 8 zeil- De Heer en Mevrouw F. KLEI- POOL-De Bont, betuigen hier mede hunnen dank voor de vele bewijzen van belangstelling, bij de geboorte van hunnen Zoon ondervonden. Amsterdam, 1 Februari 1919. 11180 8 DttT Teneinde onjuiste ge volgtrekkingen te voorkomen, deel ik mijn clientèle mede dat naar mijn oordeel ten onrechte aan mij een straf is opgelegd van uitsluiting van ontvangst van melk gedurende een kort tljMeetkdeze straf, die neerkomt op het ontnemen van zijn be drijf aan een Nederlandsch bur ger, kan ik mij niet vereenigen, en hoewel nog geen rechtsple ging aanwezig is, teneinde on verwijlde opheffing van dusda nige straf te bekomen, zal ik mijn. raadsman Mr. M. M. VAN VELZEN te Schiedam verzoeken alle pogingen in het werk te stellen om op het on evenredig karakter van dusda nige straf de aandacht van de autoriteiten te vestigen. C. P. VAN DORP, 11200 26 Kreupelstraat 32. Bij Th. M. A. VAN DIJK, Noord vest 26. 11201 Onbestelbare brieven. ii u a O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 3