Dagblad voor Schiedam $™tis-0npwtfiwv#rz«k«ring 42&te Jaargang. Zaterdag 8 Februari li 19. Ne. 12360 I p i Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortjja no. 148. - Abonnementen per 8 maanden ƒ1.50, per week 19 post 2p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 8 cent. Incassokosten worden berekend. Postbus89. cent, franco p, Advertentieni 15 regels 11.S0ebte regel daarboven 25 et. 8 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden m eoedeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertenfiën 20 »/o oorlogs toeslag. btoassoksete» wsorde» b«r®k*»ch De levenslangs verlies van geheel© 1111 een hand, invaliditeit; voet of oog verzekering wordt gewaarborgd door da Eollandsche Algemeens bij verlies fï van een duim; Verzekeringsbank te Schiedam. bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger; Bt{ of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieeta &f- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur De Burgemeester van Schiedam hrengt ter openbare kennis dat de stemming ter benoeming van een lid van den Gemeenteraad, in Kiesdistrict III, ter vervulling dér plaats, die is opengevallen door bet als zoodanig ontslag nemen Van den heer S. A. MAAS, zal gehouden worden op Woens dag 19 Februari aanstaande, van des voor middags acht tot des namiddags vijf uur, en wel over de candidaten E. G. VAN DEN BOVENKAMP en H. G. MATTHIJSSEN, dat tot de stemming niemand wordt toege laten, dan die volgens de Kiezerslijst bevoegd is tot, de keuze mede te werken en in bet be zit is van de bij art. 55 der Kieswet vermelde aart, bevattende de oproeping voor de stem ming dat aan een kiezer, die zijn kaart heeft ver loren, of wien geen kaart is toegezonden, op z'jn aanvraag door of vanwege den Burgemees ter een kaart wordt uitgereikt mits hij voldoen er v^n ziJn identiteit doe blijken, en a o de uitreiking ook het Stembureau be voegd js dat art. 128 van het Wetboek van Strafrecht luidt Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voor schrift uitgeschreven verkiezing 'deelneemt, wordt gestaft met gevangenisstraf van tën hoogste éen jaar. Schiedam, Februari 1919. District 111 Alls mien af moei gaan oip d© cijfers van een, dezer dagen in de hoofdstad gehouden hi aids ver kiezing, waar de socialisten en ciMnmunisten in de katholieke vacature Sutorius 'Optrokken legen den katholieken candidaat van Lingen, valt to constateeren, dat de belangstelling voor de ge meentepolitiek thans niet bijster poot is. Van de Tiiirn 20.000 kiezers maakten te Am sterdam slechts 8660 van hun stemrecht gebruik. In onze stad schijnt er vjoor de verkiezing in III (vacature—Maas) evenmin veel belangstel ling te beslaan, altbSns bij de meeste politieke partijen. Bij de ca ndidaa (stelling op Donderdag hebben de socialisten en communisten, tegen de ver wachting in, geen candidaat gesteld. De candidatuur-Bovenkamp blijkt echter bij den Economischen Bond, tot welke partij de heer Maas behoort, niet veel1 instemming te hebben gevonden. De Economische Bond is, naar nader bekend is 'geworden, de partij van links geweest, die het voornemen heeft gehad met een tegen-candidaat uit te komen. Een candidatenlijst met den naam van een groot-industrieel, die door den Econ. Bond zou worden ingeleverd, is evenwel niet ingediend. Of de betrokken candidaat zich teruggetrok ken heeft, ot wel' de E. B. een onvoldoend aan tal1 hanefteekeningen op de lijst heeft gekregen, is niet bekend geworden. 't Wij staan nu voor het feit, dat het hij de ver kiezing in III om 2 candidaten zal' gaan, do katholiek en de unie-liberaal. In sommige kringen had men gemeend, dat het beter ware geweest de verkiezing bij enkele can- didaatstelling te doen aflo.open, en de zetel te laten aan de partij dien deze bezette, Men wil zith daarbij beroepen op een vroeger getroffen Stetmbu saccoord Voor ons bestaat er te meer geen aanleiding om de candidatuur-v. d. Bovenkamp onbestreden te laten, wijl de Econ. Bond, wiens man die heer Maas is, zich niet tot de R. K. Kiesvereeni- ging had gewend met de mededoeling dat hij een candidaat zou stellen. De puzzleDe vrijzinnig-democratische kiesver eniging „Schiedam" verzoekt medewerking om de verkiezing zonder strijd te doen afloepen, de Uni©-liberalen stellen een candidaat en de Econ* Bond laat niets van zich botoren, mogen de lin- ker partijfen zelf uitzoeken. Wij zullen er ons niet verder in verdiepen. Onze katholieke kiezers houden zich paraat voor den verkiezingsstrijd op Woensdag 19 Fe bruari. t Dien dag moet de beslissing vallen, daar er geen herstemming plaats heeft. Alk één man staan wij' achter de candida'tuur Matthijssen. .j Moge de belangstelling van de zijde der kathos ücke kiezers en geestverwanten ditmaal niet ach ter staan bij' vorige verkiezingscampagnes. Revolution air. In een druk bezochte vergadering van de af- deeling Leeuwarden der S. D. A. P. is, naar „Het Volk" meldt, de volgende motie aangenomen: De afdeeling Leeuwarden der S. D. A. p overtuigd, dat de omzetting wan de kapita listische maatschappij' in een Siocialiglas'cfho hoogstwaarschijnlijk zich niet zal voltrekken langs volkomen wettigen weg, van oordeel, dat een organisatie, die be, doelt, deze omzetting te bewerkstelligen ie. de S. D. A. P. dan zaf moeten over gaan tot daden in strijd met de wetten des lands, verHaart ten zeerste te betreuren en af te keuren de uitingen van partijgenoot Jam» nius in een brief aan den commissaris der koningin in Friesland bdji gelegenheid van zijn sollicitatie naar de betrekking van burge meester van Leeuwarderadeel, j en besluit deze motie te publiceeren in Het Volk en het Friesch Volksblad. Hier wordt klare wijn geschonken. De houding van de Leeuwarder S.D.A.P'crs laat het volle licht schijnen over de bedoelingen van hun partij'. Socialistische wethouders en andere publieke functies bekleedende roodo broeders, die totnog toe zich niet openlijk als voorstanders der rev» lutieplannen uitlieten, zulfen in de naaste toekomslt well niet langer bun eigenaardige houding kun nen handhaven. fSuitenlandscli Nieuws, DE VREDESCONFERENTIE TE PARIJS. Emir I'aisaI heeft gister de aanspraken van de Hedzjas in het Arabisch uiteengezet. E.en Engelsch hiajoior trad daarbij1 als tolk op. De emir vroeg dat alle volken van Azië, die zich van de Arabische taal' bedienen, van de linie Alexandrelte-Diarbekr tot den Indisöhem oce aan, zullen worden vereenigd, tot een onathanke- lijken staat Iledzjas, onder waarborg van den vol kenbond. De door den emir behandelde zaken zijln van buitengewone beteekenis en betooren tot de all Itermoeilijkste vraagstukken. Generaal Maurice berichtte hierover Donder dag aan de „Daily News" het volgende: De historische en gevoelsbetnekkingen tusschen frankrijk en Syrië zijn bekend; en deze zijn ver sterkt door de overeenkomst in 1916, gesloten tusschen ons zelf, de Fransgtihen en de Russen en gewoonlijk aangeduid als de Sykes-Pioot-over- eenkomst, dat de sferen van invloed der drie mogendheden in Aziatisch Turkijie afbakende. Die overeenkomst erkende de Fransche aanspraken óp Syrië. Sinds ,J916 is veel gebeurd en, een van de partici-punten in de overeenkomst is uitge vallen. Het koninkrijk Arabië, dat (oen een droombeeld was, is sindsdien tot werkelijkheid geworden; en Engelands prestige en invloed zijn, dank zij AL lenby's schitterende militaire verrichtingen en zijn. groeten persoonlijken invloed bij' alle rassen in Syrië, aangewassen in een mate, die twee jaar geleden door niemand liad kunnen Wórden voor zien Allenby's invloed in Syrië is inderdaad te ver gelijken bij die van Wellington in .Spanje na den slag bij' Salamanca en niets zou aangenamer zijn aan de Arabieren en aan de grooto meerderheid van de Syrische bevolking, dan dat wij hen, on der onze voogdij zouden nemen en dat wij Af» lenby er zouden laten om de organisatie van hun land te regelen. Wij -koesteren echter geen begeerte' iouï .onze veroveringen op die manier uit te breiden. Wij hebben er geen belangen, behalve er voor te zorgen, dat onze moreel© verplichtingen jegens de Arabieren, die hun Bot verbonden aan het onze (en dat op een oogenblik dat onze fortuin in het Oosten niet op haar schitterendst was) mlelt de grootste nauwgezetheid zullen worden vervuld. Daarenboven is het zeker, dat de publieke opi nie in Frankrijk geen smaak zou vinden in ee4 oplossing, die aan ons het mandaat van den volkenbond geeft voor dit gebied. De moeilijkheden die er aan zijn verbonden Frankrijk tot de mogendheid te mhken, die het mandaat krijgt, zijn niet minder reusachtig. Over smaak valt niet te twisten en het is een' feit, dat de. Arabieren de Franscben nu eenmaal niet mogen lijden en stelling tegen hun vestiging in Damascus zouden 'wrokken. j De bevolking van de Libanon en van Beiroet denken er echter anders over en zioiullen waar schijnlijk gaarne onder Fransch toezicht komen.. Een oplossing van dit vraagstuk in lapwérk te "zoeken, ware echter in elk geval onbevredigend. De beste regeling zou vermoedelijk zijn, dat de V. Staten de mandataris werd voor Syrië. Dc Amerikaanscbe zendelingen staan in dat land hoog in aanzien en hebben tusschien dje V. jSt. erf het Oosten een band gelegd, waarvan rhen thans met vrucht gebruik zou kunnen maken. Men is zich hier bewust van de moeilijkheid, dat het Amerikaanscbe volk een tegenzin 'heeft in 't op zich nemen van verantwoordelijkheid, die tot onvoorziene verwikkelingen kunnen leiden. Gek weet men dat het zelfs den schijn wil vermijden als zocht het voordeelen in ruil voor zijn dteel- neming aan den oorlog. Dit is het probleem dat de Raad van Tien vandaag zal trachten op te tossen. Op het oogenblik is er nog geen beslissing he kend, maar waarschijnlijk zal besloten worden een internationale commissie naar Syrië -te /.en den om zich ter plaatse van de wensoben en, inzichten va.n de bevolking te vergewissen, vóór aan de voltallige conferentie een ontwerpbesluit over deze aangelegenheid wordt voorgelegd. Lloyd George zou hedenochtend om tien uur naar Londen vertrekken en volgens de thans getroffen regelingen zal president Wilson a.s. 'Donderdag Parijs verlaten. Met het vertrek van Lloyd George zal voor de ingestelde commissie een tijdperk van in gespannen werkzaamheid aanbreken, opdat bij Wilson's terugkeer het noodige materinal ter beschikking zal staan. Den hooggeplaatste Eritsche. autoriteit heeft in een onderhoud met Reuter gezegd dat hij den vrede tegen het midden van den zomer verwacht. Er zijn tal van zaken, waarover de conferentie het nog niet eens is, maar in bijna alle geva len is zij op weg naar overeenstem ming. Hij hoopte dat tijdens de nu intre dende pauze in het eigenlijke werk der confe rentie verschillende partijen tot een onderlinge regeling van moeilijkheden zullsn komen, o.a. Italië en Griekenland en Italië en Zuid-Slavië. Naar verluidt zal de conferentie de kwestie van de vrijh id ter zee aan den volkerenbond overlaten. DE OORLOGSRAAD DER GEALLIEERDEN. De opperste oorlogsraad der geallieerden heeft gister-middag te Parijls in hei departement van bui- tenlandsche zaken vergaderd. Behalve de tien leden van het comité der gips te mogendheden waren aanwezig maarschalk Foclh de Britscbe admiraal Wemvss, benevens de gene raals Bliss, de Robilant en Weygana. De raad had voornamelijk twee groepen van kwesties te overwegen: allereerst <1° wapenstil standsvoorwaarden met Duitschïand die 17 dezer te Trier hernieuwd moeten worden, maatregelen te nemen voor de uitvoering van zekere bepalin gen uit de vorige overeenkomst als de leve ring vain rollend materiaal, het ter beschikking der geallieerden stellen van de Duilscke koopvaar dijvloot, de overgave van de duikbooten enz.ten tweede, dislocatie van de geallieerde effectieven, en utilitaire bemoeienis van elke rpogendbe/id af zonderlijk in de bezette gebieden van Duitschïand en Turkije. F DUITSCHLAND. De Nationale Vergadering, In de gisteren gehouden zitting van de Na tionale Vergadering^ is de benoeming van een Rijkspresident nog niet aan de orde geweest. De afgevaardigden hebben tot president van de Nationale Vergadering gekozen dr. David (S.D.A.P.) onderstaatssecretaris van buiten- landsche zaken. Tot ondervoorzitters werden gekozen Feh- renbach (centrum), Hausinan (demoeraat) en Dietrich (Dyitsch-nationaal). Over de kwestie der toelating van de Elzas- Lotharingsche algevaardigden is nog niets be slist. Te Bremen is de toestand iets beter gewor den. By de Wesermaatschappij en andere be drijven is gisteren het werk hervat. Bij de Hanze en de Lloyd ligt het werk nog stil. Het aantal persoonlijke ongelukken ten ge volge van de ongeregeldheden der laatste da gen bedraagt 28 dooden en 95 ten deele ern- stig gewonden, o.w. een jonge arbeidster. De leiders der onafhankelijken en voornaamste raddraaiers Henke en Frasunpowiec zijn uit Bremen verdwenen. De stad heeft nogal schade opgeloopen. De dom is beschadigd en vooral de beurs heeft geleden. Het historische raadhuis is gelukkig bijna onvei'let gebleven. De straten, waar de troepen (van Gerstenberg) doorheen zijn ge marcheerd, toonen daarentegen een beeld van ernstige verwoesting. De ,.Lokal Anzeiger" verneemt uit Leipzig, dat een groep opgewonden werkloozen daar Woensdag in het stadhuis is binnengedrongen en verhooging van de werkloozen-toelage tot 10 mark per dag, vermindering van alle le- vensmiddelenprijzen, alsmede gijzeling van voorname burgers heeft geëischt. ferder wensch- ten de werkloozen wapenen om de geestver wanten te Breinen te hulp te komen. Bij de ongeregeldheden tc Hanau zijn ver scheidene mcnschen gewond. Leden van den onlangs opgerichten rooden soldatenbond val len bij elke zich voordoende gelegenheid offi cieren op straat lastig. ENGELAND. Gemeld wordt, dat de volmachten zijn getoe te nd voior het in hechtenis nemen van «Lef meeste stakingsleiders te Belfast, maar de overheid wacht met die volmachten in werking te doen treden om' votop gelegenheid te bieden de openbare diensten op gang te brengen. PORTUGAL. Uit Oporto weid gister gemeld: De royalisten bezitten wapenen en munitie in overvloed. Een royalistische colonne, die tus schen Santarem en Lissabon werkzaam is, heeft de. monarchie uitgeroepen in deze geheGLe streek tot de poorten van Lissabon. ZWITSERLAND. In den bondsraad heeft president Ador in antwoord op een interpellatie de resultaten van zijne zending te Parijs uiteengezet, liet doel zijner Zending was in contract te komen meu de vertegenwoordigers der mogendheden, die te Parijs vereenigd zijn om hem te de danken voor de diensten, die zij gedurende den oorlog aan Zwitserland bewezen hebben, den^ econo mischen en politieken toestand van Zwitser land uiteen te zetten en de behoeften en wen- sclien van het volk betreffende zake vraag stukken van algemeen belang onder woorden te brengen. Ador heeft met de leden der Fran- sche regeering en der geallieerde mogendheden onderhandeld over de internatinaliseering van den Rijn en den vrijen toegang tot de zee, die noodig is om de takken van nijverheid te voor zien van grondstoffen en steenkolen. Ten aan zien van dit ontwerp heeft hij de meest ge ruststellende verzekeringen gekregen, niellegen- staaande den toestand waaronder Frankrijk thans gebukt gaat,, en die voorhamc'ijk een gevolg is van de crisis in het transportbedrijf pn de noodzakelijkheid om eer.-t de nijverheid in België en Frankrijk weer op de been t.e hel pen. Frankrijk is bereid al bet mogelijke te doen om te voorkomen, dat de Zwitsersdie nij verheid in verdrukking raakt. Bovendien bedt president Ador het vraagstuk besproken van de vrye zönqs in Haute Savoe. Hij heeft daar- W

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 1