er tusschen de Duitsche imperialisten en de Bolsjewiki een verbond ter wederkeerige be scherming zou bestaan ongegrond was. Met liet doel, één enkele Al-russische macht te schep pen werd in September van het vorige jaar te Oefa een politieke beraadslaging gehouden, die leidde tot instelling van een directoraat van vijf leden. Het plan, een Gonstitueerende Ver gadering bijeen te roepen, kon niet tot uitvoe ring komen, daar de leiders der reactie ia Si berië op 13 November de sociaal-revolutionaire leden van dit directoraat in hechtenis namen en de opperste macht des rijks in handen ga ven van dictator Klotsjak. De wereldoorlog eindigde met de overwinning op het imperia listische Duitschland de vrede van Brest-Li- tofsk is te niet gedaan. De inmenging door de geallieerden in de binnenlandsche aangelegen heden van Rusland neemt steeds duidelijker vormen aan. De Russische revolutie wordt thans door een doodelijk gevaar bedreigd van den kant van onze voormalige bondgenooten. De beslissingsstrijd tusschen de sociale revolutie en de sociale reactie is aangevangen. De plaats van de sociaal-revolutionairen in dezen strijd kon niet anders zijn dan bij de arbeiders en de boeren, ofschoon de partij het in vele opzich ten niet eens is met de opvattingen der Rus sische communistische en bolsjewistische groe pen. Bij den huidigen internationalen en bin- nenlandsch-politieken toestand van Rusland kunnen wij de verantwoordelijkheid voor de voortzetting van den bloedigen burgeroorlog, en voor de verzwakking doordien burgeroorlog niet langer op ons te nemen. Wij achten het onzen plicht, om, nog vóórdat de officieele ver- eeniging tusschen de sociaal-revolutionaire par tij en de sovjet-regeering wordt tot stand ge bracht, alle burgers, boeren en arbeiders van Rusland op te wekken tot aaneensluiting voor den beslissingsstrijd tegen den gemeenschappe- lijken vijand. Leve de Russische republiek en haar sociale wereldrevolutie DUITSCHLAND. Het is weer onrustig geworden in Duitschland. Gisteren zijn van Berl'ijn afdfaelingen regeeringsé troepen, bestaande uit infanterie, artillerie enj nrndunegeweer-ufdeeringen naar Munster ver- tipkken, ten einde het 7s korps aldaar te ver sterken, dat overhoop ligt met de Sp artacis- tischgezinde Arsol-raden van het Ruhr-gebied. Deze hebben rniet staking gedreigd, indien de commandant van het 7e legercorps niet aftreedt en de ontbonden soldafcetnraad iweer wordt aan gesteld. Het heet, dat de regeering vorornemjen^ is tegen de communistische terreur in hét Ruhr- gebied pp dezelfde wijze als onlangs te Bremteta op te treden. Men meldde gister uit Mühlheim De communistische partij' en tie onafhanke lijke democraten hebben gister 1 als protest tegen het binnenrukken van regeeringstroepeij m het industrie-gebied, de- al'gjenVeené staking ie Mühlheim, Oberhausen, Hamboirn, Sterkradp. cn Dusseldorp geproclameerd. In Mühlheim bezetten om 6 uur gewapende Spartacisten en. manschappen van de veiligheidswacht de por talen van de groote fabrieken ein beletten dón, arbeiders en het andere personele1!! de gebou-l wen binnen te gaan. De Spartacisten bezetten bovendien het telegraaf- en telefoonkantoor, zoo- da I. het telegrafisch- en telefoonverke|ar volkomlefof is stopgezet. Aan alle bedrijven is de oproep gericht het werk neer te leggen. Dolk het tramp verkeer staat stil. Tachtig leden van den communistische^ Rooden SoMatenbond, die gister-nacht een ge- heime vergadering hielden, werden midden on der hun beraadslagingen door de politie over vallen en naar do gevangenis van Moabit ge bracht. Het tJoM1 der geheimte vergadering was, te beraadslagen over de demonstratie welke dei Spartacisten tegen Zondag a.s. voornemens zijn te horuden. r Onder leiding van troepen v,an den groeten Spldatenbond, bij wie xzich gewapende arbei- dersooxnpagnieën zouden .aansluiten, wilde men de geheete binnenstad systematisch bezette». On der leiding van den gearresteerden aanvoerder en onderaanvoerder, zou tegen den avond het ge heete kranten-kwartier opnieuw bezet worden, ten) einde de publicatie van het g-beurde te verhindert ren. Voorts zouden het ho/fdteliegraafkalntoor en andere openbare gebouwen door genoegzaam) ster ke troepenafdeelingfcn gen,jmlen worden. Men was. echter niet van jflan alleen de gebouwen doch ook het geheele straténblok te bezetten, ten ein de den strijd van de daken af tegen de aanruk kende regeerings troepen met goted gevolg te kun nen voeren. Elk blok zou, een vjesting zijn, waar van de bestorming groote troepen-massa's en zwa re offers aan bloed en materiaal zou hebben geëischt. -j PORTUGAL. Gen telegram uit Lissabon dd. 17 Febr. luidt: Te Oporto en in het gebeale NoiOfrdien van Let land js de 'drde verzekerd; de republiek is 'éi( hersteld De. kolonel onder bevel va,n generaal?, Esreal' heeft onvoorwaardelijk gecapituleerd. Louis de Nagelhaes, Nictomedie Ba'nho, kolonel Preladie en kolonel Silva Raimjos, die deel uit maakten van de monarchistische regaering, zyn gearresteerd. In het geheele1 land heerscht vol-! komen rust. De ministers van Justitie, .Financiën, Oorlog, Marine en Handel haddén een. geestdriftige Ont vangst te Oporto, waav zij met behulp van tal rijke ambtenaren van de verschillende ministe ries den normalten 1 ;op van de clpembara diensten, zullen herstellen. De monarchistische revolutie, die een zuiver militair karakter droeg, i;j in het gehetele land onderdrukt. De bevolking heeft blijk gegeven van groote toewijding aan de republiek. Er valt geen énkel incident te mélden. ALLERLEI. Aan de „Vossische Zoitung" wordt geméld dat, volgens berichten uit Weimar, de minister van buitenlandsche zaken, graaf Brockdorff.Ran tzau is afgetreden. Tol dusver is nog geen bevestiging van het bericht ingekomen. Eèn telegram uit Londen meldt: De bolsjewiki zijn in den noordelijken Kaukasus verpletterend verslagien. Genieraat Delnikin leidt een; krachtig offensief, dè eene stad na de andeilei isj bemachtigd en de vijand heeft 31000 ge.vangenen moeten afstaan. De anü-boilsjewistisfehe strijdkrach ten Tukken nog langs de spoorlijn Stawropol- Eakoe (oostwaarts. Alles wijst erop dat ze de Kaspische Zee zullen bene ik en en hun gebiec| zich dan van de Zwarte Zee tot daar zal' uitstrek ken. Wie niet werkt., zal niet eten. Tot zelfs in het thans weken gesocialiseerde en gespar- tacuseerde Duitschland is men dat nog niet vergeten. Het is er thans nog goed leven, want de Staat zorgt voon alles en de werkloosheid is er een der beste vakken. Maar de heeren, die aan het roer zijn, oordeelen toch, dat het zoo niet uit te houden is en hebben daarom bepaald, dat werkloozen, die weigeren den hun opgedragen arbeid te verrichten, slechts een deel van het gewone levensmiddelenrantsoen zullen krijgen. Daar komt dus de arbeidsdwang, die uitloopt op de Staatsslavernij. De Koningin van Italië, vergezeld van haar twee dochters, de prinsessen Yolande en Mafalda en van de hertogin van Aosta, is Zon dagochtend met een extratrein aan de Gare de Lyon te Parijs aangekomen. De koningin wensch- te een volstrekt incognito te bewaren, zoodat geen officieele ontvangst plaats had. Zij begaf zich naar 't Hötel Maurice, waar haar vader, ne Koning van Montenegro, vertoeft. Een Japansch eskader van zes torpedo jagers en een kruiser in Zondagavond te Brest binnengeloopen. De schepen convooieeren Duit sche duikbooten, die ingevolge de uitvoering van de wapenstilstandvoorwaarden aan de Ja- pansche vloot werden toegewezen.- BINNENLAND. België en Nederland. De Brusselsche bladen gëvjen de ambtelijke ver klaring van het ministerie van buitenlandsche zaken zonder commentaar weer. Alleen „Het Laat ste Nieuws" wijst op haar bellang en is overtuigd dat zij .een uitmuntenden indruk zal maken. Het blad stelt met genoegen vast, dat er hier. van gebiedsuitbreiding ten koste van Nederland geen sprake is en kan er, zich slechts in verheugen, dat buitenlandsche zaken den pas afsnijdt aan degenen, die er op- uit zijn, misverstand tusséhen Nederland en België te doen ontstaan en Ver trouwt, dat Havas voortaan op een betere, voor lichting in deze aangelegenheid zal uit zijn. Dr. Hasquim en kolonel Embiok voor Amerika. E. G'rewe en Headliaw Modey voor Engeland. Tardieu en Lanoche voor Frankrijk. Busati. en graaf Vanutell voor Halte. De N. U. M. Naar men verneemt, heeft de héér Lagro zyn verzoek om ontslag als president-directeur van de N.U.M. tegen 1 April ingediend. Petroleum. Het Nederlandstehe stojomischip „New York" van de American Petrol. Cy. is gister-middag van New York te Rotterdam aangekomen met ongeveer 8000 ton petroleum. Ned. R. K. Textiel Arb. Bond. Gedurende de week van 2 lot etui mht' 8 Febr. werden 100 nieuwe leden ingeschreven voor den; Ned. R. K. Textielarbeidersbond, ,,St. Laxober- tus." Sedert 1 Januari 191.9 bedroeg de groei 637 Iteden en sinds de revolutiedagen 28-37 nieuwe leden. „De Zeven Provinciën". Blijkens een by het departement van Maltin® ontvangen bericht, is Hr. Ms. „Zeven Provin ciën, onder bevel van den kapitein ter zo® tan der Wal', op de thuisreis naar Nederland te Panama aangekomen. De liberalen en de katholieken. Naar het „Hdbl.' verneemt, heeft de atdeielinjj Amsterdam van den Bond van Vrjje Liberal an besloten de kiezers te adviseeren by de hersleüf-' ming in district V (vacature-Sutoruis) den r.-k, candidaat, den heer Van Lingén, te Bteunen. Groolere aanvoeren. Naar j'dje „Tel." van welingelichte zijde ver neemt, wijzigen de cijfers on getalten der ons doOir het Londensche agreement 'toegeziegde pro- du c ie n schier eiken dag, blijkbaar vooral tetu ge volge van het feit, dat de Amlerikaansehe reser ves dier producten veel' grooter blijken te zijnj dan men zeil voor eigen gebruik en dat der bondgenooten noiodig heeft Vertraging telegrammen via Engeland. Een telegram van denzelfden inhoud, is dooi de Vereeniging van Importeurs van Vetten en Oliën, aan de gezanten van de Vereenigde Staten, Engeland en aan den Chief Censor te Londen geseind. Niet opziende tegen oogenschijnlijk onover komelijke bezwaren, bereid tot het brengen van desnoods groote geldelijke offers, staan onze kooplui gereed om de, door den oorlog reeds jaren lam geslagen importhandel, te doen herleven, daardoor niet alleen eigen, maar toch zeker ook de belangen van de uitvoeren de landen dienende, waar de exporteurs reik halzend naar koopers uitzien om hun groote voorraden te realiseeren. Hun werk wordt dan ook van de zijde uwer landgenooten ten zeer ste ondersteund en gewaardeerd en dezen trachten, door vergemakkelijking en verbetering der condities, den uitvoer zooveel als mogelijk te bevorderen. Alle moeiten en kosten dreigen echter op het oogenblik te vergeefs te zullen hebben en wel om rede het telegrafisch verkeer tusschen uw land en Nederland, vooral in de laatste veertien dagen, door zulke enorme vertragin gen belemmerd wordt, dat de zaken daardoor bijna onmogelijk gemaakt worden. Te vergeefs wacht men nu reeds langer dan 14 dagen op antwoord op biedingen. Wij meenen, dat de beiderzijdsche groote handelsbelangen door deze, volgens onze mee ning, onnoodig groote vertragingen, ten zeer ste geschaad worden en moeten hierdoor uwe Excellentie zeer dringend verzoeken al het mogelijke aan te wenden, opdat het telegra fisch handelsverkeer in het vervolg geen groo- tere vertragingen ondervinde dan door de om standigheden absoluut noodig mocht zijn. Dat ook Amerikaansche belangen door de vertra gingen geschaad worden en door uwe mede werking gediend zouden worden, moge reeds daaruit blijken, dat onder meer fiima's als Amour, Bammond, Morris, Swift, Wilson en de American Cotton Oil Cy. leden onzer vereeni ging zijn. Met liet grootste vertrouwen wenden wij ons daarom tot uwe Excellentie in de over tuiging, dat u al uwe aandaeht zult willen aanwenden om tot vermijding der belemme ringen mede te werken en zoodoende door uwe bereidwilligheid den handel onschatbare dien sten te bewijzen. De laatste vluchtelingen. Vrijdagmorgen zijn uit het Noorden des lands de laatste Fransche vluchtelingen, die als patiënten daar moesten vertoeven, met een hospitaaltrein naar hun land vertrokken. Generaal Botha. Generaal Botha komt ten slotte toch niet in ons land. Hij gaat van Brussel dadelijk naar Engeland. De gewezen keizer. Het ,,N. v. d. D." bericht De ex-keizer vertoont zich niet mepr in het dorp Ameron- gen, hij blijft binnen de tuinmuren van het kasteel, 's Morgens na het ontbijt en de dage- lijksche godsdienstoefening, die ook vóór de komst van den ex-keizer werd gehouden, gaat hij hout zagen en wordt daarbij geholpen door een zijner adjudanten of den lijfarts. Dikke boomen, sommige van meer dan 1/l M. in door snede, worden door hem stukgezaagd. De zaagplaats bevindt zich achter een groep rhododendrons, onttrokken ook voor het oog van de schaatsenrijders, die op de slotgracht mogen rijden. De ex-keizerin wandelt voor het koffiedrin ken in de nabijheid van haar gemaal. Na het koffiedrinken komt de ex-keizer niet meer buiten. Katoen en katoenzaadolie. Het van New-York te Amsterdam aangek-omen stoomschip Almelo, van de Kon. Ned. Sfcombioot- Mijl-i Sneeft aangevoerd ongeveer 8800 balen ka toen en 28.000 vaten katoenzaadodfe. Steenkolen. •Het stoomschip Stella, van de Kon. Ned. Stoom boot-Mij., is van Philadelphia te Amsterdam aan gekomen met 3300 ton steenkolen. Kolen treinen. Wegens de Spartacuson lusten in verschillende Duitsche steden ontstond er groote stagnatie in het spoorwegverkeer. Hierdoor kwamen gister geen kolentreinen uit .Duitschland in ons land. Amerikaansch troepenvervoer. Reuter seint uit Washington): Het departement van oorlog deelt mede dat er regelingen zijn getroffen ten opzichte van schi*i pen van de Jflolland -Amerika-lijn nni Amerikaan sche troepen uit Frankrijk van Nederlaindsehe ha vens uit naar het westen (Ver.-Staten) te ver voeren. i i Tariefsverhooging Telegraaf en Telefoon. Men verneemt, dat binnenkort een verhanging is te verwachten van de thans geldende tarieven voor (de Rijkstelegraaf en telefoon. Slads- en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in de week van 20—26 Februari Op bon 514 V, pond suiker. Op bon 516 llji ons kaas, naar keuze. Op bon 518 l1/» ons huishoudjam. Op bon 520 l/j °ne aardappelenmeel of ons sago 12 cent per ons. Op bon 522 l1/, ons bruine boonen of 1 J/, ons witte boonen of I1/» ons capucijners, naar keuze, vanaf Vrijdag. Op bon 524 1 ons rijst, vanaf Zaterdag. Op bon 526 l1/, ons groene erwten, vanaf Maandag. Aardappelen. Donderdag op bon 40 1 K.G. Zaterdag op bon 41 1 K.G. kleiaardappelen. Maandag op bon 42 1 K.G. Woensdag op bon 43 1 K.G. Veen- of zandaordappelen 5V2 cent kleiaard appelen 8 cent per kilo. Suiker kaart. Op bon 36 (blauw) is ver krijgbaar Va pond suiker. Kindermeel. Bon 9 A (oranje) en 9 B. (groen) kindermeel in-deze week geldig. Zeep. Op bon 528 een stuk harde zeep per enkel stuk van 100 gr. 8 cent dubbel stuk 16 cent. In de volgende winkels zal deze week kali- zeep beschikbaar gesteld worden op bon 476. A. J. Bijloo Singel, Adr. Bijloo Groenelaan, Am. Bijloo Kreupelstraat, Coöp Ver. D. E S. Kethelstraat. Coöp. Ver. D. E. S. Groenelaan, Coöp. Ver. D. E. S. West Frankenl. Straat. Coöp. Ver. D. E. S. Singel. V i s c h. Op 571 496 verkrijgbaar Va pond visch. K o f f f i e. Op bon 47 van 16 Febr. tot en met 28 Febr. */B ons koffie. Thee. Van 5—28 Februari is 1 ons thee verkrijgbaar op bon 51 der koffiekaart, waarvan bon 52 is ingenomen. Gas-— Het rantsoen bedraagt voor de maand Februari 55 M8, waarvan voor licht alleen 18 Ms. Kolen. Gedmende de maand Februari zijn geldig Bon 40, 41 en 42 ieder voor 15 K.G. eier kolen. Bon 43 en 44 ieder voor 88 stuks hulpbri ketten. Bon 45, 46 en 47 ieder voor 15 K.G. an- thraciet. Broodkaart. De broodkaart van het 86 tijdvak is geldig van Februari tot en met 23 Februari. 87ste tijdvak van 24 Februari tot en met 4 Maart. Bote r-m e 1 a n g e-m argarinekaart, bon 4e week geldig van 19 tot en mee 27 Fe bruari. Melk. Nummers der Melkkaart, waarop deze week de melk moet worden geleverd Donderdag 95, Vrijdag 96, Zaterdag 97, Zo- dag 98, Maandag 99, Dinsdag 100, Woensdag Op bon 512 is verkrijgbaar 1 pond gecon denseerde taptemelk, op bon 510 2 ons tap te- melkpoeder 15 cent per ons. Centrale keuk en. Donderdag Stamppot (aardappelen met kro ten) op bon 40 van de aardappelkaart. Vrijdag Rijstepap op bon 524. Zaterdag extra menu bruine boonensoep met vleesch zonder bon. Verkrijgbaar van 10 tot 1 uur. Daag. te vo ren bestellen. Maandag Erwtensoep met Spek op bon 526. Dinsdag Stamppot (aardappelen met kroten) op bon 42 van de aardappelenkaart, Woensdag Stamppot (aardappelen met zuur kool en spek) op bon 42 van de aardappelen- kaart. Melkkaarten. De uitreiking der nieuwe melkkaarten zal plaats hebben op vertoon der Domiciliekaart en in omloop zijnde melkkaart plaats hebben op Woensdag 19 Februari voer de letters M tot en met Sj verdeeld over de volgende posten: Vereenigingslokaal (Ërpersvest) van letter M t/m 0. Stadsdoeten van letter P t/m Q. Politiepost Koemarkt letter R, v.m. Volksbadhuis, Broersvest, van tetter S t/m Si. - Donderdag 20 Februari voor de tetter» Sj t/m Z. i Vereenigingsliokaal (Broersvosi) yan letter Sj »t/m Sy. Stadsdoeten van letter T t/m Va. Politiepost Koemarkt van letter V® t/m Wi. V.m'. Volksbadhuis, Broersvest van letter Wi t/m Z. i. Alle bureaux zijn geopend van: j 's morgens 9—12 uur, 's namiddags R/35 uur. f Brengt uw Domiciliekaart en de thans in pra- lopp zijnde melkkaart mede. Brandhout. De prijzen van brandhout zijn per 100 K.G. ongekl. gekloofd Dennenhoutf 3.40 f 3.60 Iepenhout5.— 5.25 Iepen met eiken5.50 5.75 Volgens de „Etoile TtBelge" is de commissie, die te Parijs over de Belgische eisdhen vierslag zal uitbrengen, nu definitief als volgt samenge steld i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 2