Dagblad mor Schiedam Omstreken. De Statenverkiezing. KOLKMAN 42ie Jaargang Zaterdag 29 Maart 1919, 12401 Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.pier week 15 cent, franco p. post 2.50 p. kwartaal'. Afzonderlijke nummers 3: cent. Advertentiën: 15 regels f 1.50©like regiel daarboven 30 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingdn 00 ct. p. reglel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. i' Incassokosten worden berekend. ik i|bij levenslange J1111 van geheele IJ 11 »en hand, invaliditeit; fa WW voet of oog; De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. bij verlies van een duim; bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger; Dt nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustr. Zondagsblad. EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieels af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. m 1 er openbare kennisgeving wordt gebracht Ie. dat op Woensdag 2 April a.s. des na middags te 11/t uur de gelegenheid zal worden opengesteld tot inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe in den St. Joris iJoele bij den Gemeente-geneesheer R. H. M. Deerdes aanmelden ~e. dat de Commissie van vaccinatie, aan e vangen op Woensdag 2 April a s. iederen Woensdagnamiddag van 1V221/. uur in den °ns oele voor Stads- en Ziekenfonds- inpnt: 0n' ^C' :8CI1^C'(-1 zal geven tot kostelooze voor 6n rinentin8 (op 2 April a.s. alleen voor personen boven 4 jaar).. hpw^l °en ,'U^S^e vermelding in de vaccine- kirul n Va? namen en geboortedata der kmderen ,8 het gewenscht, dat bij de aanmel- b wor en medegebracht trouwboekjes der our eis o geboortebewijzen der kinderen. Schiedam, 29 Maart 1919. De Overschieschestraat vanaf de Dwarsstraat t°t aan het Stationsplein zal vanaf Maandag tot nadere aankondiging voor liet verkeer niet rij- en voertuigen gesloten zijn. Nog nimmer heeft een verkiezing voor de Provinciale Staten plaats gehad in zulk een bewogen en ernstigen tijd als thans door ons wordt meegemaakt. Wij hebben rekening te houden met twee gewichtige factoren het nog steeds dreigend gevaar eeneF revolutie en het herstel van de voornaamste bestaansbronnen van de Neder- landsche natie. Het gevaar eener revolutionaire beweging in ons land moet men niet onderschatten. Evenals na 1789 de terugslag van de Fran- sche Revolutie in tal van landen in Europa werd ondervonden, zoo doet zich nu het Bol sjewistisch gevaar alom gevoelen. Met verbijsterende snelheid plant het Bolsje wisme zich verder van Oost-naar West-Europa. De geheele maatschappij wordt ontwricht, het familieleven vertrdpt, de godsdienst uitgescha keld en de voornaamste bronnen van volks welvaart worden vernietigd. Gaf eerst Rusland ons de allerellendigste toestanden te aanschouwen, welke men zich denken kan, de gebeurtenissen in Duitschland, waar de Spartaciërs en de socialisten om de regeeringsmacht worstelen, zijn niet minder droevig. In Italië loopen de socialisten in massa naar de meest radicale elementen over, Spanje is eveneens door het Bolsjewisme ge ïnfecteerd, terwijl de telegraaf ons dagelijks de weerzinwekkendste bijzonderheden brengt over de gevolgen van de dictatuur van het prole tariaat in de voormalige Donau-monarchie. Engeland ziet zich zelfs genoopt wachten te zetten aan de grens van andere werelddeelen, om het doordringen der propagandisten van het Bolsjewisme te beletten. In ons land zitten de mannen van de revo lutionaire idee ook niet stil. Wijnkoop en zijn aanhang zijn nog altijd bezig om den volks geest, voornamelijk in de groote steden, te vergiftigen. Buitenlandsch kapitaal is in over vloed beschikbaar gesteld om propaganda te maken voor revolutionaire beginselen. Over onze Oostgrens dringen zelfs vreemde revolu tionaire elementen het land binnen, om een' handje mee te helpen aan hun politieke actie, die ons volk naar den afgrond moet brengen. Niet alleen de Wijnkopianen zijn een perma- aent gevaar voor ons land, maar ook de sociaal-democraten, de baanbrekers voor het communisme, hebben getoond niet afkeerig te zyn om door middel van een revolutie naar de regeermacht te grijpen. In de maand November van het vorig jaar liet Troelstra zich in de kaart kijken. liet bleek een „vergissing" te zijn van Troelstra dat hij en zijn volgelingen niet konden rekenen op de hulp van de groote massa, die zij achter zich dachten te krijgen. De revolutie werd afgewimpeld, maar toch bleef de S. D. A. P. haar revolutionair karak ter handhaven en loert slechts op een gunstiger gelegenheid om naar de macht te grijpen. Op het a.s. Paaschcongres der socialisten zal de volgende resolutie, door het Partijbestuur voorgesteld, in behandeling komen „Als normale strijdmiddelen handhaaft het congres de wettige methode der democratische organisatie, parlementaire actie en propaganda voor het geval, dat revolutionaire situaties de Partij voor de vraag mochten plaatsen m e t andere dan wettige middelen de politieke macht te veroveren, zal zij voor alles hebben te overwegen, of zij hiervoor voldoen den steun vindt in de arbeiderklasse en daar buiten". Men ziet, dat de S. D. A. P. in wezen revolutionair wil blijven. De sterke groei van de socialisten, vooral in de groote steden, blijft dan ook een groot gevaar. In deze dagen en in de naaste toekomst moet het landsbestuur in krachtige en energieke handen zijn, teneinde elke revolutionaire be weging snel den kop te kunnen indrukken. Het huidige kabinet, met zijn bekwamen minister-president, Buys de Beerenbrouck, aan het hoofd, heeft in de woelige Noveinbermaand getoond, dat het in staat is om de veiligheid van den Staat te beschermen, dat het niet terugdeinst voor geweld, en pal zal staan tegen over elke revolutionaire daad. Dit kabinet verdient derhalve den steun van iederen Nederlander, wien de belangen van zijn vaderland nauw aan 't hart liggen. Maar er is meer waarom het kabinet Ruys de Beerenbrouck ons aller steun behoeft. Wij staan thans aan een periode, waarin alle krachten noodig zijn om mee te helpen aan den economischen opbouw van het land. Na vier jaren te hebben gezucht onder de gevolgen van den wereldbrand, dienen handel, nijverheid en industrie, scheepvaart en vis- scherij zoowel als de landbouw op de krach tigste wijze tot nieuwe, groote ontwikkeling te worden gebracht. Nederland zal in de toekomst als producee- rend land in staat zijn om een belangrijk deel van de wereldmarkt te bedienen. Het is echter uitgesloten, dat in een land, waar de revolutionaire elementen vrij spel zou den hebben, de verschillende takken van nijver heid en industrie behoorlijk kunnen functio- neeren en werk verschaffen aan honderddui zenden arbeidskrachten. Daarom brengt het belang van de katho lieke kiezers en ook van andere rustige bur gers mee, om het katholieke kabinet zoo krach tig mogelijk te steunen. De stembus nu zal a.s. Woensdag uitspraak doen over de vraag welke personen de Zuid- Hollandsche Staten naar de Eerste Kamer zullen afvaardigen om dit gewest te vertegen woordigen. Zuid-Holland vaardigt niet minder dan 10 leden, het grootste aantal van alle provincies, af. Het is dus van het hoogste gewicht dat er mannen in de Staten komen, van wie men in de toekomst verzekerd is, dat zij werkzaam zullen zijn in het waarachtig belang van ons volk, dat zij de beproefde christelijke beginselen hoog zullen houden en stelling nemen tegen elke revolutionaire actie. Katholieke kiezers van Schiedam, denkt aan uw plicht, om W o e n s d a g 9 April als één man op te trekken achter de Roomsche banier, teneinde de zege te helpen bevechten van onze candidaten, die op hun beurt deze regeering zullen steunen. Niet alleen onder onze Roomsche kiezers dient propaganda te worden gemaakt voor onze lijst, maar ook buiten onzen kring dienen wij, katholieken, de kiezers te wijzen op hetgeen Nederland reeds aan het krachtig beleid van Ruys de Beerenbrouck en zijn kranige mede helpers te danken heeft. Wanneer ieder onzer trouw zijn stemplicht vervult en bovendien onze candidaten aanbe veelt aan diégenen, die wel-is-waar buiten onze partij staan, maar het wel meenen met de belangen van het vaderland, dan zullen wy een verpletterende meerderheid van stemmen behalen op onze tegenstanders. Katholieke kiezers, denkt er aan wij stemmen uitsluitend den bovensten naam van lijst no. 2. Het blokje vóór den naam moet men zwart maken. Baitenlandseh Nieuws. EEN ULTIMATUM. Aan dte Du itscho wapcnstil's tandscommissie te Spa is 26 Maat-, eon nota overhandigd, waarin lovereieirikomstig d© btesltuiten van den oorlogs raad te Parijb van de Duitschers verlangd wordt doorlating van hot lieger van generaal Haller via Dainzig naar Polen, ten eiinjdie die orde in deze streken l]e bewaren. DuiLschland moot maatre gelen treffen om diezen doormarsoh good te doéi^ verloopen. Niiet-inwilligjng vain diazien eiseh wordt beschouwd' als inbreuk op het wapenstilstand svfer- örag. j De Duitsche rege|ering antwoordde hierop', dat ziji de gevolgen van ©en dergelijk en maatregel niet voor haar verantwoording kan pemen. Zij ^venscht haar macht te Danzig niet aan vreemde hoepen over te1 dragen. "Van Duitsche zijde zullen niieuwja voorstellen in zake diez© k'wiestie; worden gedaan. Over de kwestie tusschen de Entente en Duitschland meldt men nog, dat' het leger van generaal Haller, welks doortocht door Dantzig wordt verlangd, 35.000 man sterk is. De eene helft van dit leger bestaat uit in Frankrijk achtergebleven Polen en overigens uit Entente troepen. Generaal Nudants nota, dd. 26 Maart aan de Duitsche wapenstilstandscommissie te Spa, luidt als volgt In overeenstemming met de besluiten van den Oppersten Oorlogsraad der Geallieerde en Geassocieerde regeeringen te Parijs tot de uit voering van art. 16 van het wapenstilstands verdrag van 11 November 1918, wordt aan de Duitschers opgedragen het leger van generaal Haller, hetwelk een deel uitmaakt van de Ge allieerde legers, toe te staan door Danzig naar Polen te marcheeren, ten einde de orde in deze streek te bewaren. Duitschland wordt verder opgedragen alle maatregelen te nemen, ten einde dezen dooi- Marsch goed te doen verloopen en verder zoo danige inrichtingen van elke soort te maken, die voor den marsch dezer troepen door die Jiavenplaats noodzakelijk zijn. Elke weigering van dezen eisch zal worden beschouwd als een breuk van het wapenstilstandstractaat, door Duitschland begaan. In verband hiermede wordt den Duitschen vertegenwoordigers in Spa verzocht van de Duitsche regeering volmachten te erlangen, die noodig zijn om de uitvoering van dezen nieuwen eisch te regelen. De Duitsche regeering vatte na diepgaande beraadslagingen in het kabinet onder raadple ging der partijleiders uit de Nationale Verga dering, haar standpunt in een nota als volgt samen dat zij na het wapenstilstandsverdiag alleen verplicht was den Geallieerden den vrijen toegang over Danzig en de Weichsel slechts toe te° staan voor de handhaving der orde in het voormalige Russische rijk. In ieder geval is zij er bij het sluiten van het verdrag van uitgegaan, dat het niet kon gaan om Poolsche troepen. De nota wijst dan op de bekende ge beurtenissen bij de doorreis van den Poolschen minister-president Paderewski, die onder grove schending van de verleende gastvrijheid op Duitsch grondgebied het teeken tot oproer en burgeroorlog heeft gegeven en bij zijn aanwe zigheid te Danzig in December 1918 heeft ge zegd, dat wanneer de Poolsche divisies uit frankrijk en Italië eerst maar weer eens in Danzig zouden zijn, Danzig en geheel West- Pruisen dan Poolsch zouden worden. Verder Wordt gewezen op de talrijke betoogingen van de Duitsche meerderheid in West-Pruisen, die tegen de Poolsche vergrijpen met geweld weer stand wil bieden. Door een op deze wijze ontstanen burgeroorlog zou ook het Duitsche oostelijke front tegen het Russische bolsjewisme m gevaar woeden gebracht. Om deze redenen kon de Duitsche regeering de verantwoorde lijkheid voor den gewenschten maatregel niet op zich nemen. Ze is echter bereid de landing van het leger van Haller in Stettin, Konings bergen, Memel of Libau op alle mogelijke ma nieren te vergemakkelijken. De Duitsche nota verzoekt derhalve om spoedig mededeelingen aangaande samenstelling en sterkte van het leger, het tijdstip der landing en opgave van den tijdsduur vdor den doortocht naar Polen. Ten slotte wordt de vraag gesteld, welken waarborg de Geallieerden bieden, dat het leger van generaal Haller of deelen daarvan, niet aan politieke betoogingen of eventueele op standen der Poolsche minderheid zullen deel nemen. Een officieuze mededeeling aan de Duitsche bladen noemt de toestand naar aanleiding van het ten opzichte van de landing der Poolsche troepen te Danzig gerezen geschil ernstig. Alle bladen en partijen keuren echter de houding van de Duitsche regeering goed en met merk bare voldoening wordt ook gemeld, dat zelfs de onafhankelijke socialisten de nota van ant woord hebben goedgekeurd. DE VREDESCONFERENTIE TE PARIJS. Gisterochtend is een bijeenkomst gehouden, waaraan Lansing, Balfour, Pichon, Sonnino en Makino deelnamen. Ten opzichte van de blok kade van Duitsch-Oostenrijk werd besloten, alle handelsbeperkingen in die streek in te trekken zoodra het mechanisme in elkaar zal zitten, geschikt om heruitvoer naar Duitschland te verhinderen. Er is een commissie aangewezen voor de ophefffing van de servituten op Ma rokko, die het besluit van Algeciras had in gesteld. De raad hield zich vervolgens met de grenzen van Sleeswij k bezig. De „Temps" meldt het volgende over de werkzaamheden van de coirferentie De raad der vier regeeringhoofden zet de besprekingen over de bepalingen vanhetvoor- loopige vredesverdrag met Duitschland voort. Ze schijnen over twee hoofdpunten te loopen de Poolsche grens en' den linker Rijnoever. Het is voorbarig om de aankomst der finan- cieele Duitsche delegatie te Versailles dezer dagen te verwachten, al sprak een telegram uit Berlijn van Zondag. De opperste economi sche raad heeft om de zending van die af vaardiging gevraagd, daar ze ofl'icieele verte genwoordigers van Duitschland binnen haar bereik verlangt te hebben, met wie ze de uit voering van de bepalingen in de oeconomische, financieele en scheepvaart-overeenkomst, die te Brussel werd onderteekend, kan behandelen. De Duitsche vertegenwoordigers zullen eerst naar Spa of Brussel gaan. Daarna zullen ze ver moedelijk naar Versailles komen, waar maat regelen voor hun huisvesting getroffen worden. DE TOESTAND IN HONGARIJE. Aan een brief van den Hongaarschen corre spondent van de „N. R. Crt." is het volgende ontleend De toestand, waarin Hongarije zich sedert de Octoberrevolutie bevond, was van den be ginne aan uitermate hachelijk. Van alle zijden door vijanden omringd, die van de goede gelegenheid willen profiteeren om een zoo groot mogelijk deel van het weer- looze land te veroveren, was de eenige hoop des volks, dat de groote mogendheden niet zouden toelaten dat de staat, die in zijn ver leden veel offers heeft gebracht om de West- Europeesche beschaving tegen aanvallen uit het Oosten te verdedigen, in stukken zou worden verdeeld om aan de imperialistische egeerien zijner vijanden te voldoen. En het was over tuigd dat het graaf Karolyi, van wien in alle Hongaarsche couranten te lezen stond dat hij talrijke invloedrijke vrjenden in Frankrijk heeft niet moeilijk zou vallen den leden der vredes conferentie duidelijk te maken dat een volks stemming onder onzijdige controle in het be zette gebie.d, in overeenstemming met het pro gram van Wilson, dat immers ook de voor waarde was, waarop Hongarije de wapens had neergelegd, het eenige middel is om de wil es vo ks te leeren kennen en den vrede in dit deel van Europa te verzekeren. Dat Hongarije niet werd uitgenoodigd gede legeerden naar Parijs te zenden, en Karolyi zoodoende niets kon doen om het oprukken der vijandelijke troepen te verhinderen en de belangen des lands te verdedigen, was dan ook een geweldige teleurstelling, die het volk in een wanhopige stemming bracht en den invloed der regeering ondermijnde. En daaraan is in hoofdzaak toe te schrijven dat Karolyi niet in staat is geweest den toestand in het onbezette

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 1