van Katwijk op een mijn geloopen en uiteen geslagen is. Slechts drie leden van de beman ning, die uit acht personen bestond, slaagden er in de scheepsboot te bereiken en aldus aan den dood te ontkomen. Het zijn de schipper D. Bal, de stuurman'Ph. Bal en de scheepsjongen Baak zij werden door de bemanning van den in de nabijheid varenden logger „Noorderlicht" Sch. 159 opgepikt en Donderdagavond te Sche- veningen aan wal gebracht. Omgekomen zijn P. Verhey, S. Rog, Spaans, M. Mos en A. Bal, zoon van den schipper van de 5ch. 288. Van hen is niets meer gezien. Het is vrijwel zeker, dat de Sch. 288 op een verankerde mijn is geloopen, 6 i 7 K.M. ten noord-westen van Katwijk. Het voorste deel van de Sch. 288 was geheel stukgeslagen. Bollen met .springstof. Vice-admi- raal W. C. J. Smit, commandant van de stelling, van de Monden der Maas en der Schelde, ver zoekt ons plaatsing van de volgende waar schuwing In den laatsten tijd spoelen op verschillende plaatsen op de Nederlandsche kust bolvormige voorwerpen aan. Het zijn dunne plaatijzeren bollen, uit twee helften vervaardigd, die met een uitstekende rand (kraal) aan elkaar verbon den zijn. Op de bovenhelft is een dop gesol deerd, waaruit twee electrische geleiddraadjes te voorschijn komen, terwijl in het midden van den dop eep gat is. De bollen zijn boven de kraal voorzien van een roodgeschilderde streep en hebben soms Engelsche opschriften. De bollen zijn gevuld met springstof, zoodat zij bij ondeskundige behandeling zeer gevaarlijk zijn Vlieg/ingeluk. Bij het departement van marine is gistervoormiddag bericht ingeko men, dat vanochtend in de Kooi, bij Nieuwe- diep, een landvliegtuig der marine is neerge stort, met het noodlottige gevolg, dat de be stuurder gedood werd De passagier, die zich mede in het vliegtuig bevond, kwam er goed af. Beide inzittenden behoorden tot het marine personeel. Een motordefect was de oorzaak van het ongeluk. Devoedselvoorziening. Van toon aangevende Amerikaansche zijde is naar Duitsche bladen melden met toestemming van Hoover, den directeur-generaal der voed selvoorziening, over den toestand het volgende meegedeeld Er heerscht een groote schaarschte aan le vensmiddelen, die voor Europa beschikbaar zijn, omdat niet genoeg scheepsruimte voor de lange reis naar Australië en Argentinië kan gezonden worden en derhalve een groot deel der voorziening van Europa tot aan den vol genden oogst op de nabije markt van Noord- Amerika beperkt moet blijven. De hoeveel heid, welke voor de voedselvoorziening in Noord- Amerika beschikbaar is met eenige aanvul ling van Zuid-Amerika zou voldoende zijn, om de bevolking van Europa te voeden, maar alleen bij de grootste spaarzaamheid en zorg vuldigheid in de verdeeling. De crisis in de voedselvoorziening der gan- sche wereld blijkt hieruit, dat alleen tijdens de maand April ruim 1.700.000 ton levensmid delen uit Amerikaansche havens verscheept moesten worden erj voorbereidselen zijn ge- r maakt, om in Mei ruim 2 millioen ton te ver zenden. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de gemiddeld maandelijksche verscheping der Vereenigde Staten vóór den oorlog 300.000 ton niet te boven ging, kan men de schaarschte aan levensmiddelen in Europa begrijpen. De eerste 305.000 tori van de Duitsche handels- scheepsruimte, die in de eerste helft van April beschikbaar was, is de lading naar de Ver eenigde Staten en Canada verzonden. Deze schepen zullen, zelfs wanneer geen vertraging intreedt, niet vóór den len Juni met een eenigs- zins aanzienlijke lading levensmiddelen in Duitschland terugkeeren. Men verwacht, dat de tweede 350.000 ton der Duitsche handels- scheepsruimte, die ter beschikking gesteld is, naar Argentinië .wordt gezonden en in Juli met levensmiddelen terugkomen zal. Inmiddels moet het Duitsche volk tijdens de maanden April en Mei verzorgd worden. Voor dit doel zijn voor de levering in April ongeveer 200.000 ton beschikbaar gesteld uit de voor raden in Europa, welke aan het Amerikaansche voedselbureau en het Engelsche ministerie van levensmiddelen toebehooren. Onder deze levens middelen bevinden zich naar schatitng 30.000 ton varkensvleesch en 15 tot 20.000 ton andere vetten uit 't Vereenigd Koninkrijk. Het overige is broodgraan in den vorm van tarwe, fijn meel, rogge, erwten, boonen en rijst. Opdat tijdens de maand April levensmiddelen voor de leve ring aan Duitschland beschikbaar zijn heeft het Amerikaansche voedselbeheer er voor gezorgd, ongeveer 200.000 ton Amerikaansche scheeps ruimte te laden, waarvoor 30. tot 40.000 ton Amerikaansche vetten en voor de rest brood granen in aanmerking komen. Maatregelen voor het leveren in Mei heeft ook het Fransche voed- seldepartement getroffen. De beschikkingen voor het verlichten der blokkade met betrekking tot visch van de Scandinavische landen en voor het vrijlaten van den invoer van levensmiddelen uit deze landen, met het verdere recht om zulke exporten uit het buitenland weder in te voeren zullen in haar geheel er toe bijdragen, den toe stand te verbeteren. In de Duitsche pers wordt de kwestie der prijzen behandeld, die voor de buitenlandsche levensmiddelen in rekening gebracht werden. Noch het Amerikaansche voedselbestuur noch het Engelsche departement trachten winst te behalen. Zij hebben precies dezelfde prijzen voor den verkoop in Duitschland vastgesteld als voor den verkoop aan de eigeri verbruikers en alle andere volken der wereld. Zij stellen hun bedrijfsmiddelen en hun kapitaal voor het vinden, den inkoop en de levering van levens middelen aan het Duitsche volk geheel zonder winst ter beschikking. Tegenwoordig levert het Ameril^pansche voedselbeheer niet alleen aan Duitschland maar ook aan de Oostzee-staten, Polen, Roen enië, Servië, Zuid-Slavië, Oosten rijk, Hongarije, Tsjecho-Slovakije, Turkije en België, en alle worden precies op dezelfde wijze behandeld. Bij de poging, om den toestand in Europa te verbeteren, zijn de vrachtprijzen door de Vereenigde Staten en de Geallieerde regeeringen voor levensmiddelen veel lager ge steld dan die, welke bij de verscheping in den algemeenen handel verkregen kunnen worden. Men heeft niet den wensch, de prijzen der le vensmiddelen in eenig deel van Europa in de hoogte te drijven, maar de inspanning der Ver eenigde Staten, om de verzorging in stand te houden, en de spaarzaamheid, die voor het Amerikaansche volk noodig geworden is, om de algemeene hongercatastrofe in Europa tegen te gaan, maken den toestand in Amerika zelf tot aan den volgenden oogst buitengewoon moeilijk. Een nieuwe stad. Men schrijft aan de „N. Ct." In het verlaten Limburgsche heidegebied zal men eerlang beginnen met het oog op a.s. ontginning van het Kempische kolenbekken, met den opbouw van een nieuwe stad, waar zich het duidige dorp Genck, nabij Hasselt langs den weg naar Echt, bevindt. De stad zal denzelfden naam dragen als 't dorp. Zij zal gansch opgericht worden volgens de moderne opvattingen en aanvankelijk 40.000 inwoners kunnen bevatten. Het initiatief dezer onder neming gaat uit van een groep Belgische finan ciers,/en industrieelen de stad zal bedoeld zijn als een aantrekkingspunt voor de vele lande lijke bewoners van de omliggende streken, die naar groote steden uitwijken, om er in 'fabrie ken of nijverheidsinstellingen een onderkomen te vinden en eveneens om de. vele landverhui zingen naar fanada tegen te gaan, die veelal op ontgoochelingen uitloopen voor de arbeiders. Knoeier ij en met levens midde- 1 e n. Volgens de „Rheinische Zeitung" hebben er in den laatsten tijd groote levensmiddelen knoeierijen bij de Keulsche spoorwegdirectie plaats gehad." Het blad bevat uitvoerige mede- deelingen over een zeer uitgebreiden sluikhan del bij het bureau voor goederenvervoer. Ge- heele waggons tarwe en varkensvleesch werden verduisterd of heimelijk uitgeladen. Naar het blad uit betrouwbare bron ver neemt, is de president der spoorwegdirectie voornemens af te treden. Eenige andere hoog geplaatste ambtenaren hebben hun ontslag in gediend. De schade door de blokkade aan gericht. Over de schade, welke Duitsch land door de hongerblokkade is berokkend, deelt het Duitsche departement van volksge zondheid in een uitvoerig gedenkschrift o. a. het volgende mede. De met de blokkade ge paard gaande voedseltoestand heeft een ont zettende vermindering van de arbeidskracht 'en algemeene verzwakking vande volksgezond heid, een verschrikkelijk hoog sterftecijfer en zeer aanzienlijke achteruitgang der geboorten ten gevolge gehad. Door de blokkade zijn ten gevolge van ondervoeding van 1915 tot 1918 gestorven 764.000 personen. Daarbij \omen nog 150.000 personen, die door gering weerstands vermogen van het lichaam San de griep stierven. Ook het sterftecijfer voor tuberculose komt op rekening der ondervoeding. De vermindering der geboorten bedraagt voor het rijk in de oorlogsjaren 4.093 millioen, voor Pruisen 2.555 millioen, waarbij echter niet alleen de blokkade schuld heeft. De vermindering der arbeids prestatie wordt op 40 der vredesprestatie geschat. De verschrikkelijke gevolgen der blok kade maken een krachtige voeding van het volk dringend noodzakelijk. De schade door de blok kade veroorzaakt schat het gedenkschrift op 56.3 milliard, namelijk voor gedoode, ziek ge worden en niet geboren menschen 16.8 milliard, voor in kracht verzwakten aan kleiner loon 32 milliard en voor de kosten van de krachtige voeding 3.5 milliard. O n vopirz ichtig. Men meldt uil Helmond. Zekere V., alhier, die bezig was zijn revolver te poetsen en bij het verwijderen der patrolmen e:ein patroon over het hoofd had gezien, werd door een schot uit zijn revolver in 't (onderlijf getroffen. Ziyn toestand is hoogst ernstig. Een huwelijk in Amerika. Miss Malr gaiet Carnegie, dochter van don befaamden vre desapostel1, is mot een Amerikaanscb zee officier in het huwelijk getreden. Zij brengt een bruid schat mede van 600 millioen dollar. Verduistering van 25.000 k.r,onop. Men meldt uit Terneuzen: Ier beschikking van de Justitie zijn gesteld C. v. T. te Westdorpe en L. van de C. te Axel. Een landbouwer had hen beschuldigd van henï 2o.OOO kronen te hebben ontvangen om in Bek gië te verhandelen, doch te hebben verduisterd. S$a#8- en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. Vtrkrfjgbaar in dc week van 24 April—30 April i Op bon 703 l/s pond suiker. Op bon 705 1 ons kaas, naar keuze. Op bon 707 11/i ons huisboudjam. Op bon 709 2 ons Amerikaansch spek. Op bon 711 1 stuk Sunlight Zeep, 16x/2 ct. per stuk, of 1 stuk harde zeep 25 8 ct. per stuk, of 1 pakje zeeppoeder, 25 22 ct. per pakje, of 1 pakje zeeppoeder 10 20 ct. per pakje. Op bon 713 1 ons gort. Op bon 715 1 ons witte boonen. Op bon 717 1 ons rijst (vanaf Zaterdag). Op bon 719 H/jj ons bruine boonen (vanaf Maandag.) Aardappelen. Dinsdag op bon 80 1 K.G. Woensdag op bon 81 1 K.G. Veen- of zandaardappelen 51/, cent, kleiaard- appelen 7 cent per kilo. De aandacht wordt erop gevestigd, dat van af Dinsdag 22 April de prijs der Kleiaardap- pelen is 7 cent per K.G. Kindermeel. Bon 18 A (oranje) 2 ons kindermeel, en 18 B. (groen) 1/i pond kinder meel, in deze week geldig. Suikerkaar t. Op bon 46 (blauw) is ver krijgbaar 1/l pond suiker. Visch. Op bon 496 en 586 l/t pond visch. Jusblokjesmerk „Primula" z ij n thans bij de winkeliers 5 ets. per stuk ver krijgbaar. Koffie. Op bon 49 van 1 April tot en met 30 April 1 ons koffie. Broodkaart. De broodkaart van het 93e tijdvak geldig van 19 tot en met 27 April; 94e tijdvak van 28 April tot en met 6 Mei. Melange- en margarinekaar t, De bon 12e week van de melange B-. supra- en normaal-margarinekaarten voor het derde tijdvak is geldig 25 April tot en met 2 Mei. Melk. Nummers der Melkkaart, waarop deze week de melk moet worden geleverd Zondag 161, Maandag 162, Dinsdag 163, Woensdag 164. Op bon 701 is verkrijgbaar 1 pond gecon denseerde taptemelk of 2 busjes melk met sui ker, merk „Dolfijn", 45 cent per stuk. Centrale keuken. Woensdagextra menu, Bruineboonensoep met vleesch zonder bon. Verkrijgbaar van 10 tot 1 uur. Daags te voren bestellen. N.B. Verandering in Menu voorbehouden. Aanvullingsbroodkaarten. De gewone aanvullingsbroodkaarten en de aanvul- lingsbroodkaarten voor kinderen van 1218 jaar moeten worden geruild in het Vereeni- gingslokaal, Broersvest op Dinsdag 29 April van letter AG. Woensd. 30 H—L. Donderd. 1 Mei MS(ch) Vrijdag 2 S(e)—Z van des morgens 912 uur en des namiddags van l'/j5 uur. De lichamen der afgeloopen aanvullings broodkaarten moeten worden ingeleverd, voor zien van den naam van den houder, terwijl de gewone aanvullingsbroodkaarten bovendien aan de achterzijde moeten zijn voorzien van de handteekening en het firmastempel van den werkgever. De aanvullings-domiciliekaart moet worden medegebracht. Kaarten voorzien van het stempel Zuigeling worden ook op bovengenoemde dagen ingewis seld. Bij de uitreiking van broodkaarten zal vak je 24 der domiciliekaart geknipt worden. Zij, van wier domiciliekaart dit vakje reeds geknipt is, moeten zich vóór of op 22 April aan het Levensmiddelen-bureau vervoegen. Gemeenteraad. Op de agenda voor de Openbare Vergadering van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag 2 Mei 1919, des namiddags 2 uren, staan o.a. de volgende voorstellen 1. Benoeming van een onderwijzeres aan school B. (Hoofd de heer J. Schuurmans). Voorgedragen worden lo. Mej. G. C. J. Bijlo, volontaire aan school B 2o. Mej. D. Jaring, tijd. onderwijzeres te Rotterdam 3o. Mej. M. S. A. du Crocq, onderwijzeres te Ca- pelle op d'IJssel. 2. Voorstel van B. en W; tot benoeming door den tijd van aanvankelijk een jaar van een bibliothecaresse aan de Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Voorgedragen wordt Mej. S. C. Box te Delft, assistente aan de Openbare Leeszaal aldaar. 3. Voorstel van B. en W. om te bepalen, dat een door hen aan te wijzen lid van hun Col lege, oorzitter zal zijn van de Commissie voor de Openbare Leeszaal en Bibliotheek. 4. Voorstel van B. en W. tot gewijzigde vast stelling van de Gemeentebegrooting dienst jaar 1919, naar aanleiding van de door Gede puteerde Staten gemaakte bezwaren tegen de oorspronkelijk vastgestelde. 5. Voorstellen van B. en W. tot wijziging der Verordening, regelende het afzonderlijk geldelijk beheer van de Gasfabriek, de Drink waterleiding en het Electriciteitsbedrijf, met betrekking tot de restitutie van aflossingen eti het verband tusschen de kapitaafrekening en de leeningsbedragen. 6. Beantwoording van de vraag van den heer Goslinga c.s. betreffende de liquidatie van crisisinstellingen. 7. Verordening op de heffing en invordering van schoolgelden voor den cursus tot opleiding van bewaarschoolonderwijzeressen. 8. Adres van de Afd. Schiedam van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, inzake hun salarieering, met advies van Burgemeester en Wethouders-1 9. Ontwerp-verordening op de Winkelslui ting (8-uur- en Zondagssluiting). 10. Voorstel van B. en W. tot verhooging der toelage aan den Directeur van den Gemeen lijken keuringsdienst. 11. Voorstel van B. en W. tot toekenning van een buitengewoon subsidie over 1918 aan de Vereeniging Schiedamsch Volksbadhuis, en om in beginsel te besluiten ook het» eventueel tekort op de exploitatie 1919 door een buiten gewoon subsidie te dekken. 12. Wijziging van de Gemeente-begroeting^ dienstjaar 1918 (Modeh C.). 13. Vaststelling kohier .straatbelasting, dienst jaar 1919. 14. A. Rekening en verantwoording over 1918 van diverse instellingen, t.w. a. Schiedamsch Volksbadhuis (met nota van Winst- en Verlies en Balans 1918 en be grooting 1920). b. Kamer van Koophandel en Fabrieken. c. Steuncomité Schiedam 1914. d. Christelijke Bewaarschool aan de Broers- vest. B. Wijziging begrooting 1918 van diverse instellingen ei. Grondbedrijf. b. Algemeen Handels-Entrepot. c. Burgerlijk Armbestuur. 15. Goedkeuring staten van oninbare pos ten wegens schoolgeld van de Hoogere Burger school, Bürgeravondschool, Handelsavondcur sus, M. U. L. O.-School en U. L. O.-School, dienstjaar 1917/1918, benevens den staat van oninbare posten wegens hondenbelasting, dienst jaar 1917. UIT DELFT. Naar aanleiding van leen van den minister van arla-id ontvangen npita betreffende de watervoor ziening door cte waterileidiing vatn Deltt, Maas.sluisl Sehie)dairn, Vlarirdjiing|en en eventueel Hoek van Holland dooi hiet rijksbureau Voor dii-inkvvatervdiOi"- ziening toegezoindjeln, wijlzen B. e& W, (dien raa|d erop, dat <te directeur vah dat bureau de wen. s'ch olijk hcid voor die g|ém|eenten bepleit, om vóór dat de toevoer van water naar die gemeente op een andbre wijlze verzekerd wordt, het waiter te betrekken van de waitenVerken der geinen de Rot terdam, en vojörte' voor de watervoorziening een) hieil|anig|enge!m|eeinsthap te vormen. De toetreding) komt B. en \V. des te meer gevvenscht v;oor, nu de directeur van gemeld bureatu te kennen heelt, gegeven, dat het 'gemeentebestuur van. Reit- teidata wieinig genegen bleek te zij|n, alle voor noemde gemeenten duurzaam van water te vjojotr- zien. Dei directeur der waterleiding, die in 'dezeó vain advies diende, verklaart, dat het plan van! den dirtefiteur van het rijksbureau voor ,drimk-i watervoorziening' bedoelde belangengemeenschap! voor Delft nilets anders dain voordeel kan opleve ren. In het bijzonder wijst hij1 op de daardoor te verkrijgen oecanemische vioordieelen voor de wat' teiverhtuikers. B. en W. stellen nu dien raad voor, in [beginsel te besluiten om de voorgestelde boiangengemjeenj schap te voimlen en haar tevens te machtigen, met dien directeur van voormeld rijksbureau en do andere belanghebbenden te dier zake in over leg te treden. UIT K ETHEL EN SPA LAND. De Burgemeester van Ket.hel en Spaland maakt bekend, dat in de we k van 27 April tot en met 3 Mei 1919 verkrijgbaar zul len zijn Op bon 4 (bonblad) Aardappelen, 5 K.G. Op bon 4 (bonblad) Peulvruchten, 300 gram groene erwten. Op bon 83b van het bonboekje 125 gram rijst. Op bon 84b van het bonboekje 100 gram kaas. Op bon 85b van het bonboekje, 250 gram ■uiker. In den loop van de week kan voor elk ge zin worden afgehaald een pakje sago of een pakje Aardappelmeel. Vetbon no. 12 (derde tijdvak) is geldig van 25 April tot en met 2 Mei 1919. Kerknieuws. Op Zondag 4 Mei a.s. zal het 25 jaar geileden zijn, dat de heer Joh. G. Vain Ettie benoemd (werd1 tot organist vain dé H. IgnatiuskeTk (Westzeedjjk) Rotterdam. Het zaJl zieker diezen bekwamen ijverigen, dotób epovioudligen jubilaris niet aan bewdjfcen van be langstelling ontbreken. Op dien dag zal des morgens ten IO1/2 ure de Hoogmis tot zijne intentie worden opgedragen) waarna receptie in de Pastorie. De beer' va;n Ette, wate voorheen ca. 11 jaren •organist in de kerk vain den H. Rozenkrans (Sin gel) Schiedam. De „Irish Catholic heeft eeni medtedeeling ont- ■vangen va'n het Convent de Charité te Nevers in Frankrijk, waarin wordt gemeld, dat de tweede opgraving van de overblijfselen van de Geluk- zalligie Bernadette So.ubirnus, de Maagd van Gour des, op (den 3den dezer in het klooster te Ne vers heeft plaats gehad in tegenwoordigheid van Mgr. Cbabedus, dol initor en het kapittel -der Eer waarde Zuster -uit het moederhuis van de orde. Het lichaam van die Gelukzalige Bernadette bleek nog' steeds intact te zfóin.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 6