Dagblad mor Schiedam en Omstreken. Ag, De Geest des Vaders! 42ste Jaargang. Zaterdag 7 Juni 1919. No. 124581 Gratis Ongevallenverzekering j jij] binnenland! Bureau: Koemarkt 4. Telel. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco p. post f 2.50 p. kwartaal» Afzonderlijke nummers 3 cent. Ad vertentiêm 1—6 regels 11.50; elke regel daarboven 30 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingien 30 et. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. 1 Incassokost*! word» berekend, levenslange 11| verlies van geheele 11 een hand invaliditeit; voet of oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandscke Algemeene Verzekeringsbank te_Schiedanm bij verlies van een dnim; bij verlies van een wijsvinger; bg verlies van eiken ande ren vinger; Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustr. Zondagsblad. Heeds lang vóór den len Pinksterdag was Gods H. Geest 'n goede bekende. Bij de schepping zweefde Hij over de wateren. Al de dagen van Israels historie is Hij „gesteld in hun midden" bezielt hun helden, troost bun priesters, leidt de profeten op hunne pa den, vergezelt jaren en eeuwen lang ganscli Israël op hun doornig pad. Ook Paulus werd door den Geest opgenomen in den hemel, waar hij onzegbare dingen zag. En reeds vóór Zijn hemelvaart heeft Jezus Zijne leerlingen den H. Geest ingeblazen, zeggende „Ontvangt den H. Geest". De werking dus van den H. Geest op den Pinksterdag is niets nieuws, wel datgene, waarover die H. Geest kwam en werd uitgestort. De Oude Wet was schaduw en voorafbeel ding. Wat voorafbeelding is moet dus plaats maken voor de werkelijkheid. De Oude Wet had dus te eeniger tijd afgedaan. En Pinkste ren is de scheidsmuur. óór Pinksteren de Oude Wet met z'n oude tempel. Na denPinksteren heeft en tempel en Wet z'n beteekenis verloren. Reeds is het voorhangsel gescheurd en straks zal de tempel in vlammen opgaan. Pinksteren is de inwijding van de Nieuwe Wet en den nieuwen tempel, de heiliging en bevestiging der nieuwe Kerk. Op Pinksterdag staat de jonge Kerk, door Chris) aan zich verbonden, gereed. Haar word1 mg- ,de Geest des levens", om heur zegca .c beginnen over de gansche wereld v- tot harer einde. Alzoo de Een* H( va holieke en Apostolische Kerk gelie.i igd en gemachtigd om haar verhi-vt -iv te gaan vervullen in den loop de «euwen. oo P 'n dubbel wonder. Ka k' ijl Gods H. Geest zichtbaar werd uitje: 1 i'i 'tongen en het gedruisch ervan werJ gehoor. i er op dien middag wonder bare klanken erden beluisterd en op even wonderbare wijze verstaan, maar Pinksteren was tevens, de vervulling van een profetie, De Pinksterdag immers geeft getuigenis van wat zich achter het gordijn der eeuwigheid vol trokken heeft. Die Pinkstervlammen zijn het sein, dat Hij zijn troon heeft beklommen en zetelt aan Gods rechterhand. Want de H. Geest werd gezonden en over de Kerk uitgestort. Wat Pinksteren dus tot Pink steren maakt is niet iets, wat de H. Geest deed doch wat Christus deed. Hij zond Hem van den Vader ons toe. Zóó had Hij het getuigd en ge profeteerd. En zóó was Pinksteren op die ge tuigenis en profetie een naklank en Amen. De Apostelen wisten liet. Te Jeruzalem zou den ze blijven en de vervulling der belofte af wachten. En daarop wachtten ze tien lange dagen. En toen is hun verwachting bekroond. Hij, die opvoer voor hunne oogen, heeft zijn belofte waar gemaakt. De belofte des Vaders, die ze door Zijnen mond hadden gehoord, kwam en ze werden gedoopt door den H. Geest. Zóo was de Pinksterdag de stem van Chris tus uit den h.emel, die de jonge Kerk den laat- sten stoot gaf om onwankelbaar haar roeping te gaan aanvaarden „gaat over geheel de aarde en predikt het Evangelie aan alle schep sel". M. J. J. Kammers, Pad. Buitenlandsek Nieuws. i k DE vredesonderhandelingen. De Times verneemt dd. 5 dezer uit Parijs ,,In het algemeen genomen mag worden ge zegd, dat er vooralsnog geen definitief besluit is genomen over de punten, die in de Duitsche tegenvoorstellen zijn opgeworpen. Het ant woord van de geallieerden daarop zal waar schijnlijk niet klaar zijn vóór het einde van de volgende week. Naar men aanneemt, zullen aan Duitschland drie of vier dagen worden toegestaan om een besluit te nemen of het wil teekenen dan wel of het het risico wil loopen, dat er een weigering aan zou zijn verbonden. !|In Amerikkaansche dagbladkringen, dat be- end was, dat al den duur van de eerste be raadslagingen der vredesconferentie president Wilson er voor was een bepaalde som vast te stellen als het bedrag, dat Duitschlend zou moeten betalen als vergoeding voor oorlogs schade. Dat was bestreden door Lloyd George, die beweerde, dat hij gebonden was door zijn be lofte aan het Britsche volk, dat Duitschland de volle maat van vergoeding zou moeten ge ven en dat niemand op dien dag kon zeggen hoeveel dat zou wezen en evenmin hoeveel Duitschland zou kunnen betalen onder de om standigheden die er na den oorlog zouden zijn. •Wilsson stemde daarom toe met het plan voor een financieele commissie, en daarmee ging hij in tegen het feitelijk unanieume advies van zijn deskundige financieele raadgevers. Thans tracht naar men verneemtLloyd George zelf van Wilson gedaan te krijgen, dat deze zal instemmen inet wijzigingen in het vredesverdrag in den geest, dien Wilson vroe ger zelf had voorgestaan. Na de opvatting van Amerikanen is Lloyd George er wel bezig den president in een eenigs- zins valsche en heel moeilijke positie te brengen. De vrienden van den President zijn ontstemd over wat zij beschouwen als intriges, die er bedoeld zijn het te doen voorkomen als zou Wilson van opinie zijn veranderd. De „Frankfurter Zeitung" publiceert onder het opschrift „Bittere Ernst" een artikel van den bekenden leider van de pacifistische Beier- sche sociaal-democraten, prof. Quidde, waarin hij de vijandelijke regeeringen er voor waar schuwt aan den ernst van het „onaannemelijk dat de rijksregeering en de Nationale Verga dering op 12 Mei hebben uitgesproken niet ten volle te gelooven. Met grooten ernst moet de nadruk worden gelegd, dat de toonaange vende mannen van de regeering vast besloten zijn aan dat „onaannemelijk" vast te houden. Hoe ernstig dat „onaannemelijk" is bedoeld toonen het best de voorvallen in de grond wetscommissie aan. Wanneer de Entente geen betere concessies doet, zal het bittere ernst worden. De correspondent van het „Berliner Tage- blatt" te Versailles seint Van Engelsche zijde schijnt men voorgesteld te hebben, zich eerst rechtstreeks te verge wissen, of de Duitsche delegatie zouden onder teekenen als de geallieerden bereid waren, eenige concessies te doen, in het bizonder om trent boven-Silezië en de financieele kwestie. Dit wordt gemotiveerd met de mogelijkheid, dat zonder een dergelijke navraag Duitschland de onderteekening ook dan zou kunnen weige ren, als in het antwoord van de geallieerden reeds concessies zouden worden genoemd waar over de geallieerden het waren eens geworden, maar die aan graaf Rantzau onvoldoende zou lijken. Dat zou oneenigheid tusschen de ge allieerden kunnen veroorzaken en den toestand nog moeilijker maken dan hij al is. Verder verneemt deze correspondent van een zegsman, die, naar hij beweert, gewoonlijk goed is ingelicht, dat de gewichtigste concessies, waafover de geallieerden beraadslagen, de vol gende zouden zijn de volksstemming in boven- Silezië, verandering van de financieele voor waarden en het opnemen van Duitschland in den volkerenbond. Volgens een Ilavas-bericht uit Parijs, zullen de wijzigingen, die de raad van vier in den tekst van het vredesontwerp zal aanbrengen, de grondslagen zelf dre voorloopige vredesvoor waarden onaangetast laten en slechts aan de manieren der toepassing raken. Wat de kwestie der vergoeding aangaat, be sloot de raad van vieren elk geval op zich zelf te beschouwen. Wat dc grens 'tusschen Polen en Pruisen be treft werd overwogen een volksstemming uit te schrijven. Een Wolff-telegram uit Berlijn meldt Naar aanleiding van het bericht nopens het toegeven, waarover de geallieerden zich met elkaar zullen verstaan, ten aanzien van een volksstemming in Boven-Silezië, de financieele voorwaarde en het opnemen van Duitschland in den volkenbond, zegt het „Berliner Tage- blatt", dat door dergelijke wijzigingen het ver drag nog niet aannemelijk wordt. Duitschland kan, voor wat het Oosten aangaat, evenmin Dantzig en West-Pruisen als Boven-Silezië zonder meer aan Polen laten ovegeven. Ove rigens hebben de Franschen door hun hiouding in het Rijnland os, en naar wij hopen, de geheele wereld, aangetoond welke toestanden en welke gevaren voor den vrede er zouden ontstaan als men hun toestand om gedurende 15 jaar de Rijnstreek bezet te houden. Voorts moeten, wil het verdrag aannemelijk worden, niet slechts de financieele, maar bovenal de econo mische voorwaarden veranderd worden. Gister was de stemming te Berlijn weer op timistischer, na .eenige dagen lang uiterst pes simistisch te zijn geweest. Deze stemmingen wisselen er echter voortdurend. Brockdorff Rantzau zal vanavond uit Ver sailles vertrekken. Hij deelde aan zijn omge ving mee,, dat hij naar Keulen zou gaan. van dr. Dorton is geopend. Tot rechter van instructie is dr. Schmidt benoemd. Adelung, de voorzitter van de Hessisch Ka mer en de beide afgevaardigden, die in Mainz in hechtenis waren genomen, zijn eergister te Darmstad aangekomen. Zij waren gisteren naar het gevangenkamp van Ormsgebrach en 's avonds over de Rijnbrug geleid, waar zij aan hun lot zijn overgelaten. Met de afgevaardigden is ook een aantal onderwijzers aangekomen. Allen klaagden over de hun ten deel gevallen on waardige behandeling. DUITSCHLAND. Gister-middag is te Berlijn een staking van 24 uur begon men als pin test teiglen de vel trekking van het doodvonnis aan Detviné Nissen te Mun- tihen. De staking jgas voor alle bedrijven afigtekm- Een uitzondering werd; alleen gemaakt voor gas, water en electriciteit en voor de levens- mi ddelsravoorziening. Den arbeiders tried men aan zooveel mogelijk thuis te blijlven en| niet op straat te komen. Heden, Zaterdagavond om 6 uur, rapet .de staking pfloopetn. Wellicht ig het nog mogelijk den; eergister ge vangen genomen student Toller, den aanvoerder, der onaihankelijken te Muncihen gedurende de radenrepubliek te redden. Te Muntten zelf moet de toestand; uiterst ge- spanner) zijn 'gelworden door het gebeurde. Heden-nacht werd; het in Muntten weer zeer onrustig. Men; hoorde in verschillende gedeelten van de stad; een voortdurend maChinege woervuux en ook eenige kanonschoten. Over de oorzaak en die bijzonderheden kan men bij die militaire autoriteiten niets te hooren krijgen. Ye/gens de Bi. Z. a. M. hebben officieren ka pitein vOn Beerfelde den leider der omafhajnkjgt- lijke socialisten, gisteravond in een openbaar eet huis te Bjerlijln in hechtenis genomen. j De R ij n r e p u b 1 i e k. De protestbeweging tegen de afscheiding van de Rijnlanden neemt, volgens de berich ten in de Berlijnsche bladen, gedurig toe. Te Cob len z hebben verschillende politieke partijen een motie gepubliceerd tegen de afscheidings beweging. Daarentegen is de centrumpartij in Zuid-Baden voor de Rijnrepubliek opgekomen. Volgens een bericht uit Darmstadt in het „Berliner Tageblatt" zijn Fransche officieren tot arrestatiöS overgegaan, waarbij zij de ge arresteerden mishandeld hebben. Het zijn voor het grootste deel lieden, die protesteerden te gen de Rijnrepubliek. De Engelschen en Ame rikanen hebhen, volgens een ander bericht, het bevorderen van het streven naar afschei ding verboden en erkennen slechts de huidige regeering. De grondwetsvergadering van de van de Pruisische landsvergadering heeft zich tegen het streven naar afscheiding verklaard. Graaf Brockdorff-Rantzau zal heden een af vaardiging uit de Rijnlanden, die gisteren reeds uit Keulen vertrokken is, in gehoor ontvangen. Algemeen is men van opvatting, dat de ge beurtenissen in Wiesbaden van gisteren, die zich hebben voorgedaan naar aanleiding van den mislukten staatsgreep van Dorten, reeds het doodvonnis over de Rijnrepubliek hebben uitgetproken. Eergisterenmiddag vertrokken Adenauer, de eerste burgemeester van Keulen en de geheime handelsraad Hagen, afgevaardigde Neumann, regeeringspresident von Stark en de leider van het centrum mr. Lammartsch van Koblenz naar Versailles, waar men hun verzocht had te komen tot het houden van vertrouwelijke besprekingen. De „Frankfurter Zeitung" meldt nog dat alle partijen, met uitzondering van het cen trum, aan de Fransche militaire overhel ^e Wiesbaden een verklaring hebben overhandig waarin ten stelligste geprotesteerd wor t egen de uitroeping van de Rijnrepubliek ^egen en wil van de overgroote meerderheid der evo- king en wordt betgogt, dat men onder alle omstandigheden trouw zal blijven aan den Pruisischen staat en slechts de I ruisische staatsambtenaren als de rechtmatige dragers van het staatsgezag zal erkennen. Een telegram uit Berlijn meldt Het onderzoek in de zaak van hoogverraad BELGIE. De Belgische regeering onderhandelt op het oogenblik met de Ver. Staten over een leening van 500 millioen, aflosbaar in 25 jaar. De leening voor het herstel is gesloten en heeft een milliard, 450 millioen francs opge bracht. In den gister gehouden ministerraad heeft Renkin, minister van spoorwegen, een uiteen zetting gegeven van een plan voor de organisa tie van een eigen beheer der Belgische spoor wegen. Het nieuwe lichaam zou zelfstandig zijn in financieel en administratief opzicht met den minister als verantwoordelijk persoon. Het zou staan onder toezicht van het parlement en de rekenkamer en beheert worden door een commissie van toezicht en ambtenaren. AMERIKA. De „Times" verneemt uit New-York, dat de Amerikaansche vrouwen, na vijftig jaren van strijd voor het vrouwenkiesrecht, thans de overwinning nabij zijn In de heden gehouden zitting heeft de Senaat een reeds door de Ka mer van Afgevaardigden goedgekeurde reso lutie aangenomen, volgens welke aan de ver schillende staten zal worden voorgesteld een constitueel amendement ten gunste van het vrouwenkiesrecht in hun wetgeving op te ne men. Indien deze resolutie door drie-vierden wordt geratificeerd, wordt zij van kracht voor geheel Amerika. Het amendement verleent het volledig kies recht aan de vrouwenzij bezitten dit reeds in 15 staten en met verschillende beperkingen in 12 andere staten. ALLERLEI. Naar de Raad der Oudsten van den Beier- scben Landdag meedeelt hebben de Franschen den Beierschen afgevaardigde Klement (Kai- serlautern), toen hij op de vergadering sprak, gevangen genomen. De Landdag protesteert tegen deze inbreuk op het volkenrecht. Te Brussel wordt de volgende week een missie uit Abyssinië werwacht, die den koning komt gelukwenschen met de overwinning van zijn leger. Zij zal vergezeld worden van een Fransch officier en telt 3 leden, een gouverneur, een burgemeester en een vrouw, mevrouw Zao Dica, dochter van negus Menelik. In het Engelsche Lagerhuis deelde Harms- worth ten aanzien van de voedselvoorziening van Duitschland mede, dat er voedsel in grootc hoeveelheid naar Duitschland gezonden door den oppersten economischen raad te 1 anjs. Ieder land kan voedsel naar Duitschland zen den, mits aan eenige commercieele en finan cieele voorwaarden voldaan wordt, en ieder land kan goederen krijgen uit Duitschland. Den geallieerden is de handel voor koopwaar met Duitschland vog verboden, maar ten opzichte van voedingsmiddelen bestaat er een onbeperkte mogelijkheid van invoer, voor zoover de Duit- scher's in de gelegenheid zijn het ingevoerde te betalen. l)e Koninklijke familie. De Koninklijke familie heeft liet verblijf in het Huis ten Bosch beëindigd en heeft thans het landhuis den Ruigenhoek te Schcveningen betrokken. Nederland en Belgie. Havas seint uit Brussel, dat het Comité po litique National vraagt, dat de bewoners mui (Nederlandschj Limburg zullen geraadpleegd worden over de toekomst van deze provincie. De uitbarsting van de Kloet. Een telegram uit Soerabaja meldt nog.. De berichten wijzen erop, dat de uitbarsting OO

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 1