Dr. Lovink heeft Brussel bezöfcht, ten einde aldaar nadere regelingen aangaande de veele vering te treffen. Burgemeester van Assen. De burgemeester van Assen, de heer M. A. D. Jolles, die ruim 40 jaar deze functie heeft bekleed, zal binnenkort ontslag uit zijn ambt aanvragen. De heer Jolles is thans 72 jaar. Nederland en België. Men meldt uit Brussel Binnenkort komt de commissie bijeen, welke belast is met de quaestie van de herziening van de tractaten van 1839. Oud-minister Segers en Orts, secretaris-gene raal van buitenlandsche zaken, zullen aan de besprekingen deelnemen. Schadevergoeding. Zaterdag heeft het prijshof te Hamburg in zake de „Koningin Regentes" en de „Prins Hendrik" aan eischers hoogere bedragen van schadeloosstelling toegekend. Inzake de op de „Koningin Regentes" in beslag genomen gelds waardige papieren is nog geen definitief be sluit genomen. Voor de Katwijk 1 en II is 54,000 mark voor elk schip toegekend en 4200 mark voor de la ding van elk, benevens 4 procent rente Belasting op Waardevermeerdering. Te Dordrecht is een vergadering gehouden door het Comité van Actie tegen de voorgenomen Waardevermeerderingswet. Vertegenwoordigd waren een groot aantal vereenigingen. Er werd een dagelijksch bestuur gekozen, bestaande uit de heeren D. Van Loon, Ver. van Sleepbooteigenaren, voorzitter J. Van Kleef, Oeconomisch Verbond, le secretaris Jos. Kok, Bureau Adviezen, 2e secretaris Tli. Smeets, Middenstands Credietbank, penning meester J. K. Ouberg, Behangers-Patroons- vereeniging, bestuurs-commissaris, en W. Eygen- raam, R.-K. Ver. De Hanze, bestuurs-commis saris. Besloten werd met de hulp van de plaatse lijke organisaties contact te zoeken met de landelijke bonden en centrale lichamen van alle Middenstandsvakvereenigingen, ten einde gereed te zijn op het oogenblik dat het wetsontwerp verschijnt. De Zeelandlijn. Bij den aanvang van de Zaterdag gehouden algemeenen vergadering van aandeelhouders der Stoomvaart Mij. Zeeland deelde de voor zitter, mr. Fokker, mede, dat tegen einde 1918 de directies der spoorwegen hun inzicht en hun wensch te kennen gaven ten aanzien van de verplaatsing der maatschappij naar Hoek van Holland, daar de genoemde directies hun nieuwe belangengemeenscaph gediend ach ten door concentratie te Hoek van Holland, zoowel van het transito-verkeer als van het verkeer tusschen Nederland en Engeland. Zij wenschten daarom verplaatsing van de Zee land. Deze verplaatsing zou millioenen kosten voor den bouw van reparatiewerkplaats en woningen voor 300 gezinnen, welke uit Wal cheren naar Hoek van Holland en omgeving zouden moeten verhuizen. Met die millioenen zou men er echter nog niet zijn, daar ook de aanleg van een havenkom voor een veilige ligplaats van opleggende schepen en voor goe de technische uitvoering van den dienst nood zakelijk zou zijn. Daarbij zou de Zeeland groote concurrentie krijgen van de Harwichlijn, daar deze bij Engelschen veel sympathie zou ondervinden. Directie en commissarissen acht ten dan ook een geheel of gedeeltelijke ver plaatsing zeer kostbaar en gevaarvol, en brachten aanstonds bezwaren tegen de plannen bij de regeering in. Tot verplaatsing zou nooit door de aandeelhouders-vergadering mo gen worden besloten, tenzij dit de eenige kans nog bleek op behoud der maatschappij, doch deze uiterste maatregel zou een ramp zijn niet alleen voor Vlissingen en voor geheel Zeeland, maar zou ook een nationaal belang zeer benadeelen, doordien dan de groote voor deden werden prijs gegeven, welke Vlissingen aanbiedt voor het transito-verkeer. Regelmaat en veiligheid van den dienst, ook onder de ongunstigste omstandigheden, zijn bij een vaart van en naar de Vlissinger haven, dank zij de breede Schelde-monden met kort zee traject, beter verzekerd dan bij in- en uitvoer zonder overgang van de nieuwe uitmonding aan Hoek van Holland met langer zeetraject. De feiten wezèn dit uit vóór en na 1903, toen 'de destijds zooveel geruchtmakende, thans blijkbaar licht-getelde zeerampen van de Am sterdam en de Berlin voorvielen. Het nationaal belang en dat der Zeeland worden op den duur beter gediend bij concurrentie in het transito-verkeer vanuit Vlissingen, in het bij zonder tegenover België. Met vreugde wordt geconstateerd, dat de regeering niet doof is gebleven voor de noodkreten en niet blind is voor de nationale, gewestelijke en plaatselijke belangen, welke in het gedrang zouden komen. Zij heeft toch de vraag gesteld, of het rijk zich uitgaven zal getroosten om de uitoefening van den dienst der Zeeland van Hoek van Holland uit technisch mogelijk te maken, dan wel om haar'te Vlissingen te behouden, en heeft de nationale beteekenis gepeild en beseft welke gevolgen, vooral in deze dagen, het prijsgeven van de positie van Vlissingen voor Nederland zou hebben. Over hare be slissing in Nederlandschen zin zal noch te Antwerpen en Ostende de Belgische, noch op de bureaux der Harwichlijn de Engelsche vlag als vreugdebetoon kunnen worden uitgestoken I De heer Hombach, uit Huist, bracht narftens aandeelhouders woorden van grooten lof voor de houding van commissarissen en directie in dezen, waardoor de Zeeland voor Vlissingen behouden bleef. Onze uitvoer naar Duitsehland. Men meldt uit 'sGravenhage aan de „Teil.": In verband mtet het bericht van de „Deut sche Allgemteine Zeitung" omtrent de oorzaken van de vertraging in dien uitvoer naar Duitseh land is ons bij' informatie te bevoegder plaatse het volgende gebleken De Ibieavering, dat Nederland diein laats ten tijd 'moeilijkheden maakte, dóór te heipalen, dat alleen vleesth, vet ein rijst z,ouden worden ge- jeveird, wanneer tegelijkertijd; groote1 posten gezouten groenten werden, afgenomen, is niet geheel juist. Indertijd is deze kwestie wel (ter, sprake gebracht voor de levering van gietdriotogdle groebenn, en niet viopr gezouten groenten, maar lot uitvoering is ziei nooit gebracht. Wat de levering aan Duitsehland betreft van de in bovenbedoeld bericht genoemde ar tikelen, vernemen wij vsrdjer, dat vain leveo ring van rijst absoluut geein sprake kan rijjn, omdat wij voor onze eigen behoeften nauw Vol doende hebben. Het artikel bevroren vlteieisCh is na lang onder handellen tot de totale hoeveelheid gelevérd, met dien verstande, dat Duitsehland zelfs oen gjet- dedte daarvhn niet meer wensehtei te ontvangen en een hoeveelheid spiek van 2000 ton zelfs gaar ne 'wenschte terug te gteiv|ein. Ook met het artikel vet zijn wij! onze Ver plichtingen steeds nagekomen eten maand gé- leden hebben wij' zelfs nog 1000 ton van ionzien eigen voorraad geleverd. Verder warden .groote kwaintums margarine, die hier te lande Ver werkt wórden uit de overjzleesöhei vetaanvoeren, geregeld naar Duitsehland uitgevloeid, terwijl binnenkort een regeling zal! worden getrjoffon, waarbij! de vetten zelf, die wijl niet vjoor onze ei gein 'behoeften noodig hebben, zullen mogen worden uitgevoerd. Ten 'slotte) zij nog opgemerkt, dat pok een aan vang is gemaakt met de levering van peul vruchten van dien oudten oogst. Deventer in geldnood. Men mie ld t uit Deventer dd. 20 Juni aan de „Tel." Hediem gewerden ons ernstige berichten over den ,'financiieelen toestand der gemeente Deven ter. Reeds in de raadszitting van Dinsdag jl. was dezle d;oor 'den. burgemeester (en den wet houder liuinschotcn als hoogst zorgwekkend! ge schetst. De onlangs afgesloten leening van b 1.700.000.— is zijln wij goed ingelicht, .reeds gpootendleels opgeteerd. Een afsluiting van pen nieuwe leering staat voor de dleur, waarbij echter het vorig rente-typo vani 5 pCt. wtel niet gehandhaafd: zal kunnen worden. De sombere vooruitzichten d;0or Bi. en W. bijl het indienen der Gemeen tebegroo ting geopend, gaan ten vjoilïle1 in vervulling! en de harteiwetnsch van het S. D. A. P. raadslid1 Hakebpom„Laat de dletbade maar komen," kan wel' eens spoe diger verwezenlijkt wiordlen dan hem' zelf lief was I Het eenige wat niet in vervulling kwam', is de vleirleden jaar gedane toezegging van Bi. en W. tot instelling van een uitgebreide iinan- deteife Commissie uit de burgerij!. Toch zal' iets gedaan mjoieten wordten om Deventer uit diet misère te helpen. Wijl vernemen dat Ek pm W:. er bij Gedeputeerdlein ernstig' pp1 aangtedrongefnj hebben pm de stad', die verleden jaar niets kreeg alsnog eien uitkeering uit de oprlOgswinstbei lasting deelachtig te dioien worden. Handel op Frankrijk. De directeur van „1 Office Commercial Fran cais aux Pays-Bas", te Amsterdam, waarschuwt de Hollandsche importeurs en exporteurs tegen de aanbiedingen van een groep handelslieden en industrieelen, welke beweren het monopolie van handelsverkeer tusschen Frankrijk en Ne derland te bezitten. De Fransche minister van Handel en Nijver heid heeft aan geen enkele groep Franschen of vreemden een dergelijk recht gegeven. Behoudens eenige beperkingen, die nog van kracht zijn en opgelegd waren door de blok kade-politiek, blijft de export en import tus schen Holland en Frankrijk zooals vroeger geheel vrij. Beperking van den arbeidsduur. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Maat schappij ter bevordering van de Pharmacie heeft aan den minister van arbeid geschreven, dat de stroom 'van bedenkingen tegen hoofd stuk IV van het wetsontwerp houdende bepalin gen tot beperking van den arbeidsduur, paragr. 7, regelende den arbeid in de apotheken, steeds blijft toenemen. Na deze bedenkingen aan een ernstig onderzoek te hebben onderworpen, heeft genoemd hoofdbestuur nieuwe bepalingen ont worpen, welke den minister zijn toegezonden. In dit ontwerp is zooveel mogelijk ernaar ge streefd, de positie van het personeel, wat be treft de werktijden, zoo gunstig mogelijk te maken, terwijl tevens is rekening gehouden met de groote en eigenaardige bezwaren, aan het apothekersbedrijf verbonden. Aan een we- kelijkschen arbeidsduur van 55 uur met een maximum van 10 uur per dag is vastgehouden. ft. K. Barbiers. Nederi. Episcopaat. No. 651. U. L. S. Bij onze beschikking van 2 Mei 1919 no. 462, werd door Ons aan katholieke Kappers- en Barbierspatroons, welke op dat oogenblik lid waren van den Nederlandschen Barbiers- en Kappersbond, onder bepaalde voorwaarden dispensatie verleend, om leden van dien Bond te blijven, welke dispensatie bij deze door Ons wordt verklaard niet langer van kracht te zijn. Die dispensatie toch was aangevraagd ge worden voor en verleend geworden aan de Katholieken, welke leden waren van den Ne derlandschen Barbiers- en Kappersbond. Thans is ons gebleken, dat het Hoofdbestuur van dien Bond vrijheid heeft gevonden om, zich beroepende op Onze dispensatie, de Afdeeling Amsterdam St. Jozef, van R. K. Kappers- en Barbiersvereeniging, in haar geheel uit te noodigen tot den Nederi. Barbiers- en Kap persbond, ofschoon een groot deel der leden van de Afdeeling St. Jozef nimmer lid waren van den Nederlandschen Bond, en de boven genoemde dispensatie voor dit deel klaarblij kelijk niet gold. Aldus werd door haar eene veel wijdere strekking toegekend dan door Ons was bedoeld, waardoor eene zeer groote verwarring is ontstaan. Ten einde aan die verwarring een einde te maken en verder verkeerd gebruik dier dis pensatie te voorkomen, zien Wij Ons genood zaakt te verklaren, dat zij niet langer van kracht zal zijn. Haarlem, den 17en Juni 1919. Namens het Doorl. Ned. Episcopaat de Aartsbisschop van Utrecht f H. VAN DE WETERING. Katholiek Adresboek. Verschenen is de eerste jaargang van het „Adres- en Jaarboek voor Katholiek Neder land". Het lijvig boekdeel, van ongeveer 780 pa gina's, bevat volledige inlichtingen in zake Kerk en Staat, Opvoeding en Verpleging, Onderwijs en Organisatie, Adressen voor Handel en In dustrie, Alfabetische lijsten van E.E. H.H. Geestelijken en van de Parochiën in Nederland, van R.K. Dagbladen en Periodieken en van Hotels. In het voorbericht zegt de uitgever, het Publiciteitsbureau „Rotterdam", te Rotterdam, dat bij de uitgave van dit adresboek de be doeling heeft voortgezeten, een gids samen te stellen die den geloofsgenoot den weg wijst door het geheele land in zake de door hem verlangde adressen voor handel en industrie, voor arbeid en deelname aan het sociale leven, voor kerk en school. De alom verkregen prach tige medewerking is den uitgevers een waar borg, dat de volgende jaargang, welke in het begin van 1920 zal verschijnen, een vrijwel volledige gids zal zijn voor Katholiek Neder land. Wij vertrouwen, dat deze gids een welkom onthaal moge genieten en dat bet onvangrijke werk gesteund en gewaardeerd zal worden door allen, die belang stellen in de bevordering en den bloei der groote Katholieke zaak. De uitbarsting van den Kloet. Eein opwekking, uitgegaan van het 'bestuur van. den 'Doind van eigenaren van N..I. suikerondemtei- mingen, om bij bei dragen tot leniging1 van den nood, gevuig van de uitbarsting Van den Kloet, gericht aan de (hier te lande gevestigde) direc tion van Indische suikerondiernemingen, heeft liet zeeir verblijdende' resultaat opgeleverd, dat vainj de (eigenaren van 79 fabrieken tojelzteggingen tof een bedrag van f 306.000 binnenkwamen, ter wijl bóvepdien de Handolsvereeniging Amsterdam reeds dadelijk f 100.000 voor ditzelfde doied int Indië 'beschikbaar heelt gesteld, Ter aanvulling, verbetering en verduidelij king van de vorige berichten omtrent de slacht offers van den Kloetramp, wordt meegedeeld, dat bij het departement van koloniën van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië telegrafisch bericht is ontvangen, dat bij die ramp de volgende Europeanen zijn omgekomen een kind van mr. K. Denys, oud twee jaar, een kind van dr. Hummacher, oud twee jaar, mevrouw J. van Boekhout en twee kinderen, oud één en zes jaar, de heer H. E. Arriens en echtgenooote, de weduwe Bruggeman geboren Haak en haar kind, oud drie jaar, de heer B. de Boer, de heer J. C. G. v. Leeuwen en diens dochter A. A. v. Leeuwen, oud veertien jaar, de heer C. Rouwenhout, de heer J. G. Fisser en dat gewond werden mevrouw Hamma- cher, de heeren J. D. Jaquet, Th. Smit, J. W. Hagemeyer en mevrouw Denys. De toestand der gewonden is bevredigend. Steenkool. He „Td." meldt, dat te Amsterdam1 door eie® ciombinatie van vooraan s taa ntte manuien jopi han delsgebied, door welker bemiddjeling reeds een} groot kwantum Belgische kpfen naar Nederland was ingevoerd, en waarvoor onlangs cte heer Lüsken, de vrioegere leidter van die brands toffen- bureaux aan h(et Rokin, naar België vertrok, een stetemkolenm aatschappiji is opgericht met mi ka pitaal van twee millioen gulden. De maatschappij! heeft haar eigen vl;oot vjopr transport en beeft de hand' gelegd op' de yjojofc- riaamste Belgische mijnen. Als directeuren bie den iop' die heeren Lüsfcein letn Begont. Naar aan.eiding van leen Reuterbericht, dat Ne derland te Parii's stappen had gedaan inzake on ze ,steieokao'lVjoorziening uit Duitsehland', heeft liet Ned. Corr.bureau inlichtingen gevraagd' 'aan het ministerie van buitenlandsche zaken. Mem deelde daar medei, dat bijl die studio van het lantwerp-vredesverdirag was g|eWje(kien, dat over de steenkool-productie van Duitsehland zooda nig 'was beschikt, dat voor uitvjo(eir naar Neder land geen hoeveelheden beschikbaar zouden zijn, Aa'.nge? tem bif vroegere hesprjekingen met de geassocieerden geblekten was, datl! het geenszins in ihun bedoeling lag Nederland van steenkool toe voer uit Duitsehland af t)e| snijden, zijln 4® be trokken geassocieerde autoriteiten óp djei gevtol}- gem (Van de bepalingen van' het vriediesvtetrdrag ge- weziein en is haar verzocht zoodanige wijtzigin- gen aan te brengen, dat de mogelijkheid van in- vtoer vam steenkool uit Duitsehland blijift bestaan. Itali- en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in de week van 19 Juni25 Juni. Op bon 674 31/2 ons suiker. Op bon 676 21/2 ons bruine boonen. Op bon 678 1 ons rijst. Op bon 680 1 ons Havermout. Op bon 682 1 ons Amerik. spek. Aardappelen. Op bon 108 1 kilo. Op bon 109 2 kilo. Op bon 110 2 kilo. Kleiaardappelen 7 cent per kilo. Ivleipoters 51/2 cent per kilo. Zandaardappelen 51/t cent per kilo. Kindermeelkaart. Op bon 27A 2 ons kindermeel en 3 ons Mai- zena. Op bon 27B 21/i ons kindermeel en 3 ons Mai- zena. Suiker kaart. Op bon 54 3V2 ons suiker. Broodkaart. De broodkaart van het 100e tijdvak van 2129 Juni, Normaalmargarine. Bon 6e week van 20 Juni tot en met 27 Juni. Uitgifte van Broodkaarten. De uitreiking der broodkaarten voor het 101e 102e, 103e en 104e tijdvak zal op vertoon der domiciliekaart plaats hebben op Dinsdag 24 Juni voor de letters A tot en met H(i) verdeeld over de volgende posten Verenigingslokaal, Broersvest van AB(r) Stadsdoelen, van B(u)—D Politiepost, Koe markt van E-G(ra) Gymn.lokaal Buiten havenweg van G(re)H(i). Woensdag 25 Juni voor de letters H(o) tot en met P(e) verdeelt over de volgende posten Verenigingslokaal, Broersvest van H(o) K(o) Stadsdoelen, van K(r)L Politiepost Koemarkt letter M Gymn.lok. Buitenhaven- weg van NP(e). Donderdag 26 Juni voor de letters P(f) tot en met Z, verdeeld over de volgende posten Vereenigingslok. Broersvest van P(f)S(ch) Stadsdoelen, van S(e)—UPolitiepost Koe markt, letter V Gymn.lok. Buitenhavenweg van W—Z. Alle Bureau's zijn geopend 's morgens van 912 uur, 's namiddags van H/j5 uur. De aanvullingskaarten van 400 gram witte brood voor kinderen beneden den leeftijd van 1 jaar kunnen tegelijkertijd in ontvangst ge nomen worden. In het belang eener vlugge en correcte af werking, wordt ieder dringend verzocht van het volgende nota te nemen Brengt Uw domiciliekaart mede Overtuigt U bij ontvangst of U het juiste aantal Broodkaarten gekregen hebt Zoodra iemand het lokaal heeft verlaten, worden reclames niet meer aangenomen Jonge kinderen worden niet geholpen. Gaat op den juisten dag naar het aange geven Bureau. Bij de uitreiking van broodkaarten zal vakje No. 26 der domiciliekaart worden geknipt. Zij, van wier domiciliekaart dit vakje reeds is geknipt, moeten zich vóór of op 23 Juni aan het Levensmiddelen-Bureau vervoegen. Vreemdelingen moeten hunne broodkaarten afhalen uitsluitend op Dinsdag 24 Juni de3 voormiddags van 912 uur aan het Levensm. Bureau, Lange Nieuwstraat. De legitimatiekaart moet worden medege bracht. Aanvullingsbroodkaarten. De gewone aanvullingsbroodkaarten en de aanv. 1 roodk. voor kinderen van 1218 jaar moeten worden geruild ia het Vereenigingslo- kaal, Broersvest op Maandag 30 Juni van letter AG Dinsdag 1 Juli van HL Woensdag 2 Juli van MS(ch) Donderdag 3 Juli van S(e)Z van des morgens 912 uur en des namiddags van lVa5 uur. De lichamen der afgeloopen aanvullings broodkaarten moeten worden ingeleverd, voor zien van den naam van den houder, terwijl de gewone aanvullingskaarten voor spierarbeid, bovendien aan de achterzijde moeten zijn voor zien van de handteekening en het firmastem pel van den werkgever. De aanvullings-domiciliekaart moet worden medegebracht. Kaarten voorzien van het stempel „zuige ling" worden ook op bovengenoemde dagen ingewisseld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 2