punt op te lossen hebben dat zeker betwis tingen zal uitlokken. Dit zal de uitleg van den Raad der Vijf zijn. Deze heeft zich beroepen op de verklaring van Maart die de noodzakelijkheid vaststelt het verdrag van 1839 te herzien, ten einde België de noodige veiligheid te bezorgen. De politieke kwestie schijnt dus de econo mische te beheerschen. Dit schijnt het stand punt onzer Hollandsche vrienden niet te zijn. Intusschen echter is er een feit voorgekomen dat ten onzen gunste kan uitvallen. Holland heeft zich tot de vredesconferentie gewend om dezer aandacht er op te trekken dat de ver plichting voor Duitschland steenkolen te leve ren aan Frankrijk en België, de levering van brandstof aan Holland in gevaar brengt. Hol land inderdaad bevoorraadt zich hoofdzakelijk bij de Duitsche mijnen. Zoo de Raad der Vijf deze kwestie naar de commissie der Nederlandsch-Belgische onder handelingen verzendt, zal er aldaar een eerste basis tot overeenkomst ontstaan. Zeker is het althans dat sedert de com missie-zittingen voor buitenlandsche zaken zoo van den Senaat als van de Kamer het opti misme in de politieke wereld heeft toegenomen. Men maakt zich geen illusies over den langen duur der onderhandelingen, maar toch heeft men volle zekerheid dat deze zullen leiden tot een erkenning van ons land voor wat betreft de Maas en de Schelde. Een correspondent te Brussel meldt De annexionistische bladen hebben een communiqué van het Comité de Politique Nationale, waarin het programma, dat tot nu toe opzettelijk vaag was gehouden, gepreciseerd wordt. Het communiqué luidt aldus Ingevolge het onderhoud^ dat het comité met president Wilson gehad heeft, is dit er toe gebracht, zijn program nopens de herzie ning van het verdrag van ^839 nader te pre ciseeren. Het comité vraagt ten opzichte van Lim burg lo. ontruiming door Nederland, daar Lim burg juridisch Belgisch is geworden, aangezien het in 1839 aan Nederland werd afgestaan door een verdrag, dat niet meer bestaat 2o. onmiddellijke opening van de economi sche grenzen van Limburg 3o. overgave van Limburg aan een eigen Limburgsch bestuur, in afwachting van een volksstemming, ift onderafdeelingen bij geheime stemming onder toezicht van den Volkeren bond te houden. Die onderafdeelingen, welke zich voor België uitspreken, keeren direct tot het moederland terug. De bewoners, die dat wenschen, kunnen, hoewel er blijvende, de Nederlandsche nationaliteit behouden. Voor het geval de meerderheid zich zou uitspreken voor Nederland, zou België het recht behou den, een kanaal te graven van Antwerpen naar den Rijn door Limburg en daarover het bestuur hebben in de enclave van de Maas 4o. Het kanaal LuikAntwerpen te ver- breeden en aan de Maas het noodige water voor beide kanalen te onttrekkenvrij en zonder toezicht van de douane te gebruiken alle verkeerswegen te land en te water voor militaire en handelstransporten zich te verde digen tegen Duitschland in het afgestane Limburg. Wat de Schelde betreftlo, vestiging van de Belgische souvereiniteit op de wateren der Schelde tot aan haar mond, behoudens servi tuten, in te stellen ten behoeve der oeverbe woners 2o. Belgische souvereiniteit over het kanaal en de haven Terneuzen 3o. controle door België van de uitwate ringssluizen van Vlaanderen op de Schelde 4o. recht van België voor zijn verdediging te steunen op den gebëelen linkeroever 'der rivier 5o. opening van een vrij vaarwater ter vervanging van de Oosterschelde. Duitsche levensmiddelenzaken door Neder landers aangekocht. Volgens de „Vossische Zeitung" zijn een aan zienlijk aantal bekende levensmiddelenzaken in verschillende wijken van Groot-Berlijn, naar het schijnt voor Nederlandsche rekening, tegen zeer hooge prijzen aangekocht. Hierdoor wor den Nederlandsche leveranciers in staat gesteld, zonder tusschenkomst van de geldmarkt met Duitschland zaken te doen, daar zoowel koop als verkoop in één hand vereenigd zijn. De „Boersen Ztg." verneemt in verband met het bericht betreffende plannen van een Ne- derlandsch concern, dat de voorziening van Duitschland met boter, kaas, margarine, eieren enz. op zich nemen wil, dat het hier waar schijnlijk de firma Jurgens Co. is, die hier op een aantal winkels beslag gelegd heeft. In totaal zulle i te waren de Groot-Berlijn in 140 a 150 winkels verkocht worden. Mr. Troelstra en de telegram-knoeierij. In de kringen der Kamerleden verluidt, dat een der leden der sociaal-democratische fractie eenige vragen zal richten tot de regeering, ten einde zekerheid te verkrijgen over de vraag in hoever de heer Troelstra betrokken is bij het misdrijf van den ontrouwen telegraaf-ambte- naar. De fractie acht dit noodig met het oog op het toch reeds sedert November zoo ge schokte prestige van den vroegeren leider. Zij is van oordeel, dat, indien hij zich ook nu mocht hebben gecompromitteerd, zijn verdwijnen uit de politiek noodzakelijk is (Tel.) Wijziging der Merkemvet. In verband met de algemeene prijsstijging schijnt het billijk en met het oog op den toe stand van 's Rijks financiën ook alleszins wen- schelijk den prijs der diensten, welk door den staat aan particulieren worden bewezen, te ver- hoogen. De regeering stelt bij een ontwerp tot wijzi ging der Merkenwet voor, de vergoedingen in gevolge het 2e en 3e lid van art. 17 dier wet,, aan het Bureau voor den lndustrieelen Eigen dom verschuldigd te verdubbelen. l)e kosten der vluchtelingen. Blijkens het verslag betreffende de suppletoire begrooting van Binnenl. Zaken 1919 kwain, nu reeds geruimen tijd het meerendeel der vreemde vluchtelingen ons land weer heeft verlaten, ver scheidene leden 't geraamde bedrag van f 4 mill, voor dc vluchtelingenverzorging zeer hoog voor. Men meende te weten, dat één der geal lieerde mogendheden heeft aangeboden deze kosten aan Nederland terug te betalen. Men vroeg of dit juist was. De Provinciale Staten van Noord-Holland. Het „Hbld." meldt, dat de vrijzinnige Staten leden en die van den Economischen Bond aan de rechtsche Statenfractie naar aanleiding van de uitnoodiging der rechterzijde om bespre kingen te voeren over de verkiezingen van Ge deputeerde Staten en Eerste Kamer hebben te kennen gegeven niet bereid te zijn in te gaan op het voorstel van rechts om in de Ge deputeerde Staten te verkiezen twee Roomsch- Katholieken en een Christelijk-Historische. Een vorstelijke schenking. Gis ter morgen werd te Nijmegen op do villa Erica tem overstaan van notaris C. J. van Does burg h de acjte' vertedjen, waarbij cte heer G. M. Kam aan den staat der Nederlanden zijn g'ehee- le collectie Romiednsche en andere oudbeden ver maakt en bovendien een som beschikbaar stelt vppr den bouw van een museum, waarin die verzameling kan worden ondergebracht, lem dat zal worden gebouwd op een terrein bei N'ijjm|eë gfen, waarin eien groot gedeelte van dle| vjotojip werpiem is gevonden en dat mede in de schen king is begrepen. lAs gemachtigde van den minister van londer- wïjls, kunsten e'n wetenschappen was daarbij te- genwoordig die: beier J. A. Frecteriks, beheerde^ va injhet Rijksmuseum Gevangenpoort te 'sGra1- venhagie. 1 Reeds in 1915 hadl de beer Kam zijn toenmalige verzameling aan bet rijk geschonken, en bij was daarna voortgegaan met het biijbentrengan van a.les wat de co-lied ttemeer volledig kon makejn, waaronder voorwerpen van grOote kunsthistori sche- en arhooliogishe waarde, voornamelijk in Nijimtegfetn en omstreken gevonden. In 1905 kocht de heer Kam- een' terrein, waaruit een groot ge deelte der verzameling is te voorschijn ge-kpmen eri toen rijpte bij hem het denkbteeuid om daaipip] een museum te stichten, waarin die talrijke voor- werpfeh kondien wordten bewaard en die ieen be langrijke pieiriode uit de geschiedenis van Niji- metglein vertegenw,oordig|en. In den loop van 1918 maakte; hij aan mr. M. I. Duparo, chef van do afdeelimg Kunsten en Wetenschappen aan het departement van dien naam zijh voornemen bekend om op dit terrein ee(n museum te stichten-, dat al de met zooveel toewijding en zorg bijeengebrachte voorwerpen zpiu kunnen bevatten en dat hij alsdan aan het rijk ten geschenke zou willen aanbieden. De heer Dupare gaf zïj!n graote ingenomenheid met dit plan te kennen en maakte de zaak bij dén mi nister van onderwijs, kunsten en wetenschapipen aanhangig. De minister juichte het denkbeeld z|eer I toe, waarop besprekingen volgden waaraan dieel werd genomen behalve door mr. Dupare, door den beer dr. C. Hofstede die Groot pn H. J. Schmidt Degleinier leden der onlangs benoemde rijkscommissie voor' het museumwezen en J. A. Fredleriks. Het resultaat dezer besprekingen was' dat de* beer Oscar Leeuw architect Ij© Nijmegen van den beer Kam' opdracht verkreeg het plajn van e|en museum te ontwerpen, dat aan de tegen woordige (edschen in verband met den aard der verzamleling zou voldoen. Nu is de acte gepasseerd en wanneer de goed keuring daarop door do Stateh-generaal zal' zjjn verkregen, wordt onmiddellijk met den bouw van het museum aangevangen, dat in den loop- van het volgend jaar gereed zal komen. Bij' onver hoopt overlijden van1 den heer Kam zal tegenover den staat d'er Nederlanden oen commissie op5i treden bestaande uit de beteren G. M. Kalm J. H. Jzn. en J. A. Frederiks te 's Gravenhag© en mr. C. G. J. BïjJewelld te Nijmegen^ om gedu rende den houw en inrichting van het museum den» heer Kam te vervangen. Met deze vorstelijke schenking aan den staat zal tevens de gemeente1 Nïj'megen een aantrek kelijkheid rijker worden. (N. R. C.") 1 Ged. Staten van Zuid-Holland. De „Nederl." maakt hielding van een corres pondentie tussehen de heere'n B. J. Gerretsen, voorzitter der rechtsche Statenemb en J. ter Laan voorzitter der soc.-diem. Statemciub. Daaruit bijj'kt, dat de rechtsche Staienclub heeft besloten, bij de verkiezing' van leden der Ged. Staten één zfettel 'te laten aan de vrijzinnige groe pen en één aan "de s'OC.-dem. ica'ctie, de laatste echter op voorwaarde, dat zij verklare zich over eenkomstig den eed of dei briefte- Ie plaatsen, op het wettelijk standpunt. De siofc.-d.eiiii. Statenclub meende aanspraak te moeten maken, op het bezetten van ten minste één zeteil in het college van Gedeputeerden en wees als haar candidaat aan den heer J. fi. Schaper. Zij wenschte echter geen vlerklaring te dioen in dien door de rechtsche Staienclub ge- vraagden zin. Kolen uit België. Naar aanleiding van de kantteekening, die het „HM." voegde bij het bericht uit de „Tel." in zake de oprichting van een combinatie, die Rel- gische kojien bier zal invoeren, is aan het, blad gebleken, at inddierdaad een gioote maatschappij vóór den. import van koten is opgericht en van een tijdelijk instituut gben sprake is. Turf énz. De Minister van Landbpuw heeft ingetrokken het verb|ód tot Vervioter van turf, turfbrikettein, vieemkolen en elke andere brandstof van veen! afkomstig. Studiebeurzen voor Roomsch-Katholieken. Ter uitvoering van reeds geruimen tijd: bestaan de plannen, vergaderden ,op Zaterdag 21 Juni jl. Tb Utrecht, onder leiding van grof. Groenen uit Warmond, de vertegenwoordigers diet R. K. stands- en vakorganisaties en een aantal belang stel tanden in het R. K. onderwijs. Er wierden mid delen beraamd om te komen tot afdoende re geling dier geldelijke tegemoetkoming, toe te ken nen aan R. K. jomgjeilingên ter voltooiing1 hun ner studiei. In heginsle'l wterd besloten tot instelling van een bureau, dat belast, zal' zijn met die uitvoering der maatregelen, welke noodig zullen blijken. Op Oen tweede vergadjering, 28 Juni a.s. tei houden, zullen die besprekingen worden voortgetzteit. Schippers. Het hoofdbestuur van den Algemeenjen Schip- persbomd deelt mede, dat de ministerieele beuirti rebelling betreffende het vervoer te water binnen kort zal Vervallen. Hiervoor komt een anderp rebelling in die plaats en wel: 1. alle schippers moieten, wanneer een schip- iieiejg' is, zich Has ten inschrijvien 'bijl den rijksbeursmeester; 2. aitat bevrachtingen, die dpor tussehenpersonen' plaats hebben, mioetem over de rijks beurzen worden 'be vracht; 3. na bevrachting napeit de schipper zijn charter laten cciontipieercn door den rijksbeurs meester, waarna deze dp charter vpiotóiejt vara een 'merk, waaruit blijkt, dat niet beneden heit, minimum tarief is bevlracht; 4. .ook d© char ters van bevrachtingen, welke 'Onmiddellijijk plaats hebben (zonder seheepsbevrachteir of tusschefh-! persiooin iön welke niet over de beurs be hoe Ven- plaats hebben) moeten aan den rijksbeursine|es-' ter .getoond wórden, opdat deze zich ovjertudgt, d.t neait beneden het minimum is bevracht en de charter gewaarmerkt wotldit; 5. bij de ins'ohrijL ving ontvangt de schipper een bewijs. Biji.af- "méldibg of bevrachting moet een gledieteil'te vanf dit bewijs wjürden ingeleverd; 6. wanneer 'de( bevrachting bemoeilijkt wordt, heeft d© Inspec teur bet recht die maatregelen te, treffen, wielke! hij noodzakelijk acht; 7. ate minimum tarief wordt vastgesteld 60 pet. van het tegenwoordig geldend' tarief. De Algemeene Sehippersbomd h^ejf't zich uit) gesproken voor beurtbevrachting, oiok de schip- persveroeniging Sint Nicolaas (R.-Kat. Rond) wil1 beurtbevrachting. Het vrijgeven van de turf. In aansluiting op het bericht betreffende het met ingang van 1 Juli é.k. vrijgeven van turf, verneemt de „Tel." nadler, dat voortobpig dje^lei vrijlating bedoeld is als profneming. De Rijks Kolendistributie wil nl. alle midde len l|© baat nemen, om te trachten del Zeer ovejd vloedige voicrraden turf zooveel' mogelijk ondier dc Verbruikers te brengem. Men hoopt, nl„ in dien de distributiekosten vermeiden kunnien wor den, dat de| verVeners er gjeniakk|eilijk in zuilefai slagen, de turf te plaatsen. Wat deze distributiekosten betreft, Vernemen' we dat ze zeer uiteentoopjen; té Am'sterdlam bv. worden door Turf bureau en Riandstoffencomrnis- sie slechts 25 en 30 cent, in totaal dus 55 cents per 1000 turven Berekend; ten- zijn echtler pok provinciate brandstoffanciommissies, die f 2 kos ten Voor genoemd kwantum turf op dien prijk leggen. f De djoor de Rijks-Kottendistributie voorgenomen pr(óef met het vfijigfeven- dér turf, strekt zicih, naar men aan dei Tel', mededeelde, lover de maian- den Juli en Aug. uit. Mocht na dien termijn blijken, dat die' voorraden turf niet voldoende af- geniomlen zjj'n, dan zou nok deze brandweer in rijkshanden k|olmie|n, en men alsdan weer ver plicht worden', turf te, betrekken. Den 15n Juli e.k. zouden vanwege de, Rijks- Koicndistributta bij de vervcners dei turfvoorra den worden opgenomen De Rijksmiddelen. Het is niet toevallig, dat de staat van rijksmiddelen de laatste maanden een steeds grootere toename der baten voor de schatkist aanwijst. Alhoewel de definitieve vrede er nog niet is, heeft gedurende de wapenstilstands periode een ontspanning plaats gevonden op economisch gebied, welke alreeds gunstige re sultaten voor de schatkist heeft opgeleverd. Met het langzaam verdwijnen der rantsoenee ring zijn de gebruiksartikelen toegenomen, hetgeen hier en daar gepaard ging met ver hooging van rechten daarop. Zoo heeft de verhooging van het accijns op gedistilleerd 7 April j 1. tot een bevredigende vermeerdering der ontvangsten bijgedragen. De algemeene verhooging van loonen zal de inkomstenbelas ting en ook de personeele belasting sterk doen toenemen, terwijl de herleving van den handel en de ruime toename der omzet ten ter beurse als gunstige factoren voor de toekomst kunnen beschouwd worden In de maand Mei is de opbrengst aan rijks middelen weder schitterend geweest. Zoowel de belastingen in verband met de buitenge wone omstandigheden, als de gewone belastin gen zijn wederom krachtig toegenomen. Aan gewone middelen is een bedrag' ontvangen van f 28.857 millioen tegen f 24.577 millioen in April j.l. en f23.800 millioen in Mei van het vorig jaar. Nog grooter zou het verschil zijn, indien de suiker-accijns niet bijna 1 mil lioen bij verleden jaar ten achter stond, f 2.719 millioen tegen f 3.594 millioen. Toentertijd heeft uitvoer van suiker plaats gehad waaraan dit verschil is toe te schrijven. Toch is de opbrengst deze maand gunstiger dan de ove rige want 4'/2 ton werd meer ontvangen we gens de ruimere verstrekking aan de industrie. Ruimer heeft de inkomstenbelasting gevloeid en zeer gunstig de grondbelasting. De eerstge noemde bracht ruim 6 ton meer op dan de maand te voren f 6 366 millioen tegen f 5.735 terwijl het verschil bij verleden jaar bijna f 1 millioen bedraagt. De grondbelasting is verge leken bij April met ruim 81/2 ton toegenomen. Evenals de vorige maand het geval is ge weest reflecteert zich de uitbreiding onzer handelsbeweging op bijzondere wijze in de rechten op den invoer. Ruim 2l/t millioen ontving de schatkist uit dat middel meer dan verleden jaar Mei, want 2.972'516 tegen 593.973 werd opgebracht. Vergeleken bij April j.l. valt een toename van ruim 61/, ton waar te nemen. In verband met de bijzondere hausse op de Effectenbeurs in Mei, welke met uitgebreide omzetten gepaard ging en de toename van den handel op emissiegebied hebben de zegel rechten en registratierechten weder gunstig gevloeid. Respectievelijk werd ontvangen f 1.518 millioen en f3.033 millioen tegen f 1.128 mil lioen en f 2.904 millioen verleden jaar en f 1.394 millioen en f2.505 millioen in April. Ook het statistiekrecht heeft de afgeloopen week beter resultaten opgeleverd, want hieruit werd f 660.247 ontvangen tegen f 67.521 verle den jaar en f431.393 in April j.l. Hoewel de vleeschprijzen nog abnormaal hoog zijn ontving de schatkist uit dit middel f 1.004 millioen tegen f 638 067 verleden jaar, toen het slachtverbod bestond. Aan het ruim gebruik van vleesch is het toe te schrijven, dat ruim 1 ton meer ontvangen werd dan in April j.l. toen f888.046 inkwam. In verband met de dividendbetalingen in Mei heeft de dividend- en tantième-belasting 31/* ton meer opgebracht dan de vorige maand, f548.093 tegen f226.200. Evenals de invoerrechten traden de op brengsten der loodsgelden sterk naar voren en wel met f 96.720 tegen f 12.948 verleden jaar en f 70.663 in April. Tot de vermeerdering der ontvangsten heeft deze maand weder krachtig bijgedragen het accijns op het gedistilleerd aangezien f 2.697 millioen ontvangen werd tegen f 1.859 verle den jaar. Vergeleken bij April staat dat middel iets ten achter, maar toen heeft het ook buitengewoon gunstig gevloeid. De belastingen, in verband met de buiten gewone omstandigheden, brachten in totaal ruim SVa millioen meer op dan de maand tevoren, waartoe de oorlogswinstbelasting het meest heeft bijgedragen, aangezien hieruit ontvangen werd f 23.060 millioen tegen f 18.299 in April. De verdedigingsbelasting II bracht ruim 51/g ton meer op. Een Provinciaal waterleidingsbedrijf. Men meldt uit Haarlem Nu ^it jaar de exploitatie van de Alkmaar- sche Zaanlandsche waterleidingen door de pro vincie zal moeten geschieden, stellen Ged. Sta ten voor, om over te gaan tot oprichting van een provinciaal waterleidingsbedrijf. Volgens bij gevoegde verordeningen zal het zonder ver gunning van Ged. Staten niet mogelijk zijn om een waterleidingsbedrijt in de provincie ojê te richten of bestaande verzorgingsgebieden uit te breiden. Tevens wordt voorgesteld, om den raad van toezicht op het Prov. Electr. bedrijf uit te breiden tot een raad van toezicht op de pro vinciale bedrijven en het aantal leden te ver meerderen tot 12. De raad zal in zijn geheel en in twee af- deelingen gesplitst, kunnen vergaderen. De gewezen Keizer. Wolff seint uit Berlijn Naar aanleiding van een telegram, dat Ne derland tegen de uitlevering van den keizer is en dat de Nederlandsche socialistische partij en andere partijen op het standpunt staan, dat het asylrecht onder gene omstandigheden ge schonden mag worden, schrijft de Deutsche alle- gemeine ZeitungTe oordeelen naar de hou ding door Nederland tot nu toe ingenomen in zake uitlevering van den keizer, mag dit be-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 2