Dr. Roessingh, f Gisteren is in Den Hang dr. G. H, Roessingh overleden. f De lieer Rcessimgh werd in 1848 geibofen le Haren (Grorunglem.) Hij! was na zijin praktijk te Deventer, jaren lang van 1 Jnni 4891 af, genees heer-directeur vain het gemeente-zieken huis a.lhier. In 1917 was hiji door ziekte Verhinderd zijn fund- tiën in het ziekenhuis te Verrichten ein sedert, bleef hij lijdend». In 1918s nam hij officieel ont slag. Zijln functies werden tijdelijk waargenomen door dr. Schoonmaker. Dr. Roessingh is ook herhaaldelijk1 opgetcecten ter geneeskundige behandeling van leden van het Vorstelijk Huis. Koning Will'exn III en Koningin Wilhelminal stekten zich vaak onder zijh medi sche bjehamdeling en ook voor de Prinsjes wettel meermalen zijh raad ingeroepen. Uit West-Indië. Volgens een van den gouverneur van Suri name ontvangen telegram, is het stoomschip Karimoen, van de Stoomvaart-maatschappij Nederland, '22 Juni in de kolonie aangekomen met een transport Javaansche landarbeiders, die in uitstekende conditie verkeerden en onder wie zich gedurende de reis geen sterfgeval had voorgedaan. De Karimoen was van Batavia vertrokken met 300 Javaansche arbeiders aan boord. Het Kon. Ned. Laudbouivcomité. Naar aanleiding van die1 ontslagneming van ter. P. Zaaijter, als voorzitter van het Kon. Ned. 'I.and'bt* uw comité en tevens als voorzitter van de commissie tot herziening van het tarief der notarissen en als voorzitter van de ejom- missie vjoor d» Nederlandsche Landnou.w-Ilan- delskamer', deelt het „Nied. Landbmw Week blad' mede, dat het bestuur van het Land bouwcomité met leedwezen vah die, ontslag aanvrage kennis nam en dat besioten vvjerd met jigle(meene stjemimten den heer Zaaijter dank te betuigen voor het vele, dat hij gedurende het jaar, dat hij voorzitter is geweest Voor heit comité heeft gedaan. De heer jhr. J. van Vredenhturch tie tholen werd benoemd tot voorzitter en de hoer N, Dekker te Obdam tot lid: van. de commissie tot herziening van het tarief der notarissen. De benoeming Van een voorzitter van de commissie voor de Nederlandsche Landbojuw Handelskamer werdj aanjgtehouden tot een vtollt gend» bes tuursvergadteringi. overwegende, dat den Volkerenbond, in zijln' te Paiijis vöorgtestie'ldm vorm', groot» onvoikomen- hedlen aankleven, en dat de eenzijdigheid ervani onder dia belangrijkste bezwaren artegen gere kend mag 'wordien, als haar overtuiging uitspreekt, dal het Voor - verbetering in de toekomst van het hoogste, belang is, indien alle volkeren, welke zich aan zijh bepalingén wenschen te onderwer pen, o nmiddlelllijk tot dien Pond kunnen toetra den. I Groote giiojetpen van personen, in entente- en neidrate landen zijh, zoo zegt adressante, doze overtuiging toegedaan en zouden ze aanmerkelijk krachtiger 'fcuunie'n proipageoren, indien dlei houding! der' tijdiens den oorlog' neutraal' gehleVen regeerin gen, waaraan mie'n in deze grpoten invioed toe schrijft, steun aan hun lOpvatting Veneend». Derhalve dringt bovengenoemd» vereeniging er bij de NieiderlandsCh» regteiering op aan, in over weging tie willen nemen, hare definitieve aanslui ting aan den Volkerenbond' mede afhankelijk te stelten van de uitnoodiging lot onmiddellijke toe treding vain alite nu uitgesloten landen met erken de reigee ringen. Telefoonkabel Amsterdam—Rotterdam. Naar de Msb. verneemt, is thans bij de autoriteiten bericht ontvangen, dat de onder grondkabel voor de telefoonverbinding Amster dam—Rotterdam door de fabriek in Engeland is afgezonden en in het begin van deze maand hier te lande kan worden verwacht. De „Brcdasche Crt." Naar wij vernemen, zal na 1 October a.s. de „Bredasche Courant" te Breda niet me»r ver schijnen. Landweer. Op 1 Aug. gaan naar do landweer over do dienstplichtigen der militie, behoorend» tot de infanterie de wielrijders1 hieronder begrepen de vestingartillerie, de pontonniers, de genietroe pen, de hospitaalsoldaten en de administiafie- I roe pen van de lichting 1913 en verdjeiiiei lichting gen, die ook in normale tijdsomstandigheden op 1 Augustus 1919 naar de landweer zouden over gaan. De mililiep'jic'htigen, werkzaam bijl den Miottor- dienst, nu e ten voor wat de ondervverpebjke aan gelegen beid betreft, wwrdlein besdhoiujwd ais bij( den Motordtenst gedetaicihejejrd. Bpvehdien zal^ onder hein personen, die Vóór of ,ojp 31 Juli 1919 den voor h(Jn in normale tijdsomstandigheden geidenden militiediensttijjd hebben vtol bracht, dan| gaap derhalve ;ook dezen top 1 Augustus a.s. naar de landweer lover, voor zoover zjj in Ver band met hef vorenstaande móeten geacht wor den té beboeren tot eiem der in de eerste alinea genoemde wapens of dienstvakken De Duitsche schepen te Ileilcvoelsluis. Zaterdagavond is het restant van de „Duit sche vloot van 's Rijks werf te Hellevoetsluis gehaald om morgen naar Hansweert gesleept te worden, waar vandaag Belgische sleepbooten ze naar Antwerpen zullen brengen. De Duitschcrs, die sinds 23 Juni niet meer op de booten mochten komen, zullen morgen naar huis terugkeeren. Collecte voor de slachtoffers van de Klootramp. De straatcollecte te 's-Gravenhage voor de slachtoffers van den Kloetramp heeft inbegrip van eenige giften, ongeveer f 10.600 opgebracht. Intusschen komen nog steeds giften bij de com missie voor de inzameling in, zoodat verwacht wordt dat later nog eenige meerdere opbrengst zal kunnen worden vermeld. Het tienduizendste Hanze-lid. De Diocesane Hanzebond in het Bisdom Haarlem neemt gestadig in groei toe. Kon het vereenigingsjaar van dezen Bond, die op 1 Mei 1918 ruim 6000 leden telde, op 1 Mei 1919 met meer dan 9000 leden worden afgesloten, sindsdien zijn opnieuw zooveel R. K. Middenstanders toegetreden, dat weldra het tiende duizendtal zal zijn ingeschreven. Het Hoofdbestuur van de Haarlemsche Hanze heeft besloten, dit belangrijke,merkwaardige snel bereikte cijfer aan de vergetelheid te ontruk ken door het 10000e lid een kostbare gedenk penning aan te bicden. De noteering van het Centraal Hanze-Bureau te Amsterdam wijst thans op een ledental van 9615. Er zijn echter nog eenige leden niet ingeschreven, zoodat het juiste cijfer de 9800 zeker heeft overschreden. Metaalbewerkers. Vrijdagavond zullen de metaalbcwerkersbon- den te Haarlem, de Alg. Nederlandsche, de Roomsch-Katholieke, de Christelijke en de neu trale, een gecombineerde bestuursvergadering houden, waarin zal worden besproken het stel len van een ultimatum aan de Haarlemsche werkgevers in de metaalnijverheid. De Algem. Nederl. Metaalbewerkersbond heeft aan de an dere organisaties voorgesteld, het daarheen te leiden, dat het ultimatum de volgende week Woensdag of Donderdag afloopt. Sociaal-Democraten als Wethouders. In de vergadering van het Partijbestuur der S. D. A. P. is, naar aanleiding van ingekomen brieven, verklaard -dat in het algemeen het Partijbestuur alleen dan kan adviseeren in een gemengd dagelijks bestuur eener gemeente zit ting te nemen indien met andere partijen over eenstemming kan worden bereikt omtrent een urgentieprogram, waarin de hoofdzaken van het scc.-dem. gemeenteprogram, toegepast op plaat selijke verhoudingen, gepreciseerd omschreven zijn, en de socialisatie-paragraaf niet is uitge schakeld. Normaalma-rgarine. Bon 7e week van 28 Juni tot en met 5 Juli, 8e week van 6 tot en met 13 Juli. Aanvullingsbroodkaarten. De gewone aanvullingsbroodkaarten en de aanv. i roodk. voor kinderen van 1218 jaar moeten worden geruild in het Vereenigingslo- kaal, Broersvest op Donderdag 3 Juli van S(e)—Z van des morgens 912 uur en des namiddags vanlVg^-ö uur. De lichamen der afgeloopen aanvullings broodkaarten moeten worden ingeleverd, voor zien van den naam van den houder, terwijl de gewone aanvullingskaarten voor spierarbeid, bovendien aan de achterzijde moeten zijn voor zien van de handteekening en het firmastem- pel van den werkgever. De aanvullings-domiciliekaart moet worden medegebracht. Kaarten voorzien, van het stempel „zuige ling" worden ook op bovengenoemde dagen ingewisseld. Spaarbank Schiedam. Ontvangen in de maand Juni 1919 f 95532.— 133 nieuw» deelnemers. Terugbetaald in die maand Juni 1919 f78466.64 46 deelnemers gehiefel' afgeschreven. Eindexamen Gymnasium. T»n overstaan van de Gecomrni tteerden der, Re geering, de Professoren Dr. J. Schrijnen, Dr. J, J, *.A. A. Franken e|n Dr. Ph. Kohnstamm, had Maandag, Dinsdag en W-oensdag 30 Juni, 1 en 2 Juli het eind-examen plaats aan 't Gymnasium hier ter stede. Allte vier leerlingen dier VId*| klasse slaagden nl. vpor diploma A: C. C. Berg, J. A. van Everdingten en C. Vermaas, voor dipte- mal BJ. A. M. Prins. Wijziging der Kieswet. de Tweede Kalmer is ingediend een wets ontwerp tot afwijking van eienige bepdlingjen van de Kieswet em van de Giemieentewet met betrk- king tot de periodieke raadsverkiezingen in 1919. de jongste raadsverkiezingen heeft zich hel geval voorgedaan dat Candidatenljjbten ongeldig z'jjn verklaard. Getvolg daarvan kan zijn, dat de partij tot wblk© de candidaten .behooren, met in - den gemeenteraad Vertegenwoordigd zjjjln ook alj beschikt zij over een voldpend' simmen tal Dit heeft do candidaten van andere partijlen so-mwiy- len er toe geleid niet ovjer den hun toetomjender, zetell te beschikken. Niet alleen dat dientengevolge! de gemeenteraad gje|en zuiver beeld zal1 vertoonCp van de politieke gevoelens diet in de plaatselij ke bevolking' leven, maar zelf bjestaat de kajn^ dat eten voldoend aantal' leden in d» komende periode zal ontbreken om geldlende besluiten* te nemen. Een noodvoorziening die als dan die gehouden verkiezing annuleert en een nieuwe uitschrijft, kan dan ook niet uitblijvien. Daar bij is men gebonden aan art. XII der Additie- neteïe Artikelen yan dje Grondwet dat ontbin ding van die bestaande gemeenteraden met in gang van den eersten Dinsdag van September 1919 voorschrijft. De nieuwe verkiezing moet dei halve yoor dien dag haar- bes.'ag gekregen hebbiein. Het wetsontwerp regelt een en andeü op een wijlze, die zooveel' doenlijk gelegenheid tot ruijtig overleg laat. De Volkerenbond. De Nederlandsche Voneeniging van Vrjou wen vioor dnurzamen vrede heeft een adres aan den minister van binniefclandsche zaken, tijde,jjlk vpor- ritter van dien ministerraadf, gericht, waarin zajji, Een gedenksteen te St. Oedenrode. Gedurende de mobilisatie is het '2de regi ment huzaren, doel uitmakende van de cava- lerie-brigade, van 28 Juni 1916 tot 20 Januari 1919, derhalve twee en een half jaar onafge broken ingekwartierd geweest in de gemeente St. Oedenrode. De bevolking nam niet alleen met de grootste .welwillendheid de lasten en ongemakken op zich, welke onvermijdelijk uit een dergelijke inkwartiering voortvloeiden, doch al zeer spoe dig ontstond er ook een zeer hartelijke en vriendschappelijke verhouding tusschen de mili tairen en de inwoners. Deze goede betrek kingen werden nimmer op eenigszins ernstige wijze verstoord. Bij het regiment ontstond dan ook het plan, de herinnering aan dit aangename kantonne- ment blijvend te houden. Met goedkeuring van het gemeentebestuur werd een hardsteenen ge denkplaat gemetseld in den buitenmuur vap het gemeentehuis, op zoodanige plaats, dat ze goed in het oog valt. De onthulling en overdracht aan het ge meentebestuur zijn geschied verleden Zaterdag den derden verjaardag van de aankomst van het regiment. Na een hartelijke toespraak van den tegenwoordigen regimentscommandant, ko lonel jhr. W. H. J. van de Poll en een niet minder hartelijke beantwoording door den bur gemeester, jhr. H. van Rijckevorsel van Kessel, deed mevrouw Van de Poll het doek vallen, in tegenwoordigheid van het dagelijksch bestuur, den gemeenteraad, de notabelen, vele officieren, onderofficieren en manschappen van het regi ment en onder grooten toeloop en belangstel ling van de bevolking. De inwoners hadden getoond, door het versieren van straten, hui zen en bruggen en door het uitsteken van de vlaggen, hoezeer zij dezen herinneringsdag op prijs stelden. Den vorigen dag had de afvaar diging van het regiment in een versierde tram en onder de tonen van het plaatselijk muziek korps, haar intrede gedaan, 's Avonds had er op het versierde marktplein een concert plaats van het muziekkorps van het regiment. De steen, 1.25 M. bij 1.90 M., zeer eenvou dig en zonder eigenlijke versiering, draagt het opschrift „Deze steen is geplaatst in dankbare herin nering aan de gastvrije wijze, waarop het 2de regiment huzaren door de inwoners der ge meente St. Oedenrode werd gehuisvest van 28 Juni 1916 tot 20 Januari 1919, toen het Ne derlandsche leger was gemobiliseerd tijdens den wereldoorlog". Daaronder volgen de namen van 56 officie ren, die gedurende korteren of langeren tijd in St. Oedenrode bij het regiment hebben gediend. De binnenscheepvaart. In de gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel te Deventer, deelde de heer Kappelle mede, uit goede bron vernomen te hebben, dat de regeeringsbemiddeling met de binnensclripperij op 7 Juli geheel zal ophouden. Beperking van den arbeidsduur. De Centrale Bond van Transportarbeiders bepleit in een adres aan de Tweede Kamer, in het ontwerp van wet, houdende bepalingen tot beperking van den arbeidsduur in het al gemeen en tot het tegengaan van gevaarlijken arbeid voor jeugdige personen en vrouwen, zoodanige wijzigingen aan te brengen, dat le. arbeiders in den binnenvaart niet lan ger arbeid mogen verrichten dan vijf-en-veer tig uren per week 2e. zeelieden, onder de bepalingen van dit wetsontwerp worden gebracht met bepaling van niet langeren arbeidsduur dan vijf-en- veertig uren per week 3e. zeevisschers, aan den wal, ten hoogste den achturigen arbeidsdag te verzekeren, en, op zee een onafgebroken rusttijd van acht uren per etmaal te waarborgen voor de be manning van zeilschepen en het dekpersoneel van stoom-visschersvaarluigen, terwijl voor het machinepersoneel de achturige arbeidsdag behoort te worden voorgeschreven 4e. kuipers en haringpakkers boetsters, arbeiders voor den aanleg en het onderhoud van rivieren en kanalen, en pakhuispersoneel zonder eenige uitzonderingsbepaling te doen vallen onder de regeling, voorgesteld bij art. 24 van het wetsontwerp, met verbod van vrouwenarbeid in haringpakkerijen 5e. arbeiders in het vervoerbedrijf te land niet langer arbeid te doen verrichten dan acht uren per dag en (of) vijf-en-veertig uren per week. J. R. van der Lans. I e Nijmegen heeft de heer J. R. van der Lans, met 1 Juli afgetreden als hoofdredacteur- directeur van de „Gelderlander", onder vele blijken van belangstelling zijn veertigjarig ju bileum als katholiek journalist en letterkun dige gevierd. In den ochtend is hij aan de „Gelderlander" gehuldigd met toespraken en herinneringsge- geschenken. Des namiddags heeft de jubilaris te zijnen huize een druk bezochte receptie ge- ceptie gehouden, na afloop waarvan hij de leden van de redactie cn de afdeelingschefs der administratie en drukkerij van genoemd blad aan een diner heeft vereenigd. Uit alle deelen des lands heeft de heer van der Lans gelukwenschen in verschillenden vorm ontvangen, terwijl zijn woning in een bloemhof was herschapen. Van de „Gelderlander" is te zijner eere een ieestnummer verschenen. Slaii- m Geweséelp Nieuws. Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in de week van 3—9, Juli. Op bon 690 3V2 ons suiker. Op bon 692 21JS ons bruine boonen. Op bon 694 2 ons Ainerik. spek. Op bon 696 1 ons vermicelli of 1 ons macaroni. Aardapp e'l e n. Op bon 114 2 kilo. Op bon 115 2 kilo. Op bon 116 2 kilo. Kleiaardappelen 7 cent per kilo. Kindermeelkaart. Op bon 29A 2 ons kindermeel en 3 ons Mai- zena. Op bon 29B 21/i ons kindermeel en 3 ons Mai- zena. S u i k e r k a a r t. Op bon 57 3l/2 ons suiker. Broodkaart. De broodkaart van het 101e tijdvak van 30 Juni—8 Juli, 102e tijdvak 9 Juli—17 Juli. Districts-Arbeidsbeurs. Gedurende het eerste halfjaar 1919 bedroeg het aantal inschrijvingen van werkzoekenden 1920 en dat der aanvragen van werkgevers 811. Tot stand werden gebracht 752 plaatsingen. Over hetzelfde tijdvak in 1918 waren deze cijfers resp. 1583, 417 en 471. Geveilde en verk. onroerende goederen. Notaris H. B. E. BLAISSE. Verkocht: Woensdag 2 Juli. 1—II Twee perceelen weiland aan den Ket- helweg en de Poldervaart te Kethel, kad. Sec. tie C. nos 404, 402, 401 en 403, te zamen groot 3.33.34 H.A., geveild voor resp. f7.600 en f 6.600 per H.A., in totaal dus voor resp. f12.178 24 en f 11437,80 eA daarvoor verkocht. Ill—IV. Twee perceelen weiland aan den Kethelweg te Kethel, kad. Sectie C. nos 384 en 383, te zamen groot 2.96.70 H.A. geveild voor resp. f4.500 (verhoogd tot f6.200) en f5 000 (verhoogd tot f 5.200) per H.A., in totaal dus voor resp. f8.655,20 en f8.169,20, niet ver kocht. V—VII. Drie perceelen weiland aan den Vlaar- dinger weg te Vlaardinger-Ambacht, kadaster Sectie A. no. 709, 708, 707, 706 en 705, te za men groot 5.80.65 H.A. geveild voor resp f 4.200 f 3.700 en f 3.600 per H.A., ,in totaal dus voor f 10.233, f 5.431,60. en f 6.847,20, gecombineerd verkocht voor f23.012,10. VIII. Een perceel Tuinland, gelegen onder Schiedam en Kethel, tusschen Ouden dijk en Spoorweg, kad. Schiedam Sectie H. no. 199 en Kethel Sectie B. nos 1637 en 1638, groot 1.69.18 H.A. geveild voor f 1,60 (verhoogd tot f 1,70) fier c.A., in totaal dus voor f28.760,60, niet verkocht. IX. Een perceel Tuinland te Kethel tusschen den Kethelweg en den Spoorweg, kadaster Sec tie B no. 1666, groot 0.37.80 H.A., geveild voor f 1,70 (verhoogd tot f2,00) per c.A., in totaal dus voor f7.560, niet verkocht. Het nieuwe Ziekenhuis zal nog ter bezichtiging worden gesteld op Maandag 7 Juli a.s. des namiddag van 14 uur en van 6 9 uur, op vertoon van een bewijs van toegang dat verkrijgbaar zal -zijn tot een be perkt getal bij den gemeentebode, ten Raad- huize, op Vrijdag 4 Juni a.s. tusschen des namiddags 24 uur. Bij het afhalen der kaarten dient opgegeven op welk uur men van de bezichtiging gebruik wenscht te maken. Het publiek heeft zorg te dragen dat zoowel des middags te 4 uur, als des avonds te 9 uur het gebouw verlaten is, fcoodat op tijd de deuren gesloten kunnen worden. Na de ontslagname door den heer S. A. Maas als voorzitter van de Com missie voor de Openbare Leeszaal en Biblio theek besloot de gemeenteraad, dat Burge meester en Wethouders uit hun College, voor deze functie een lid zouden aanwijzen. Hier aan is uitvoering gegeven en werd daartoe aangewezen de heer P. de Bruin, Wethouder van Sociale aangelegenheden. Bijl Kon. Bes 1 uit is dei heer H, B. E, BiaSsse benoemd tot kaïntoniiechter-plaatsvieaivain- ger in het kanton Schiedam'. Bij Kon. besluit van 30Juniis lenoemd bij het reserve-personeel van den geneeskundigen dienst, tot reserve-officier van gezondheid der 2de klasse, de heer J. Endtz arts. Hoogwater te Schiedam: Donderdag 3 Juli v.m. 8.47 n.m. 9.20.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 2