Vrijwillige Openbare Verkooping HUIZEN. 2 Onderwijzers Buishoud- en Industrieschool Bediende, Anga-siroop -■ Rijke bloed-— Vanaf heden geopend de welbekende I Poffertjes- en Wafelkraam san 1. HOLLER. 11 m Lm, IDe beste Borstsiroop. NAAISTERS. ScMamls Cora! f Standplaats: Broersvest, bij de Kerkstraat A.MULLER. Hoogstr. 118. Tel.869, °ver de prijsstijging in de verschillende landen gedurende den oorlog. De procentsgewijze ver hoging der gezamenlijke levensonkosten be draagt van Juli 1914 tot November 1918 voor Noorwegen ca. 160, Zweden ca. 150, Denemar ken ca. 90, Holland ca. 90, Engeland ca. 122, Portugal ca. 122, Italië (Milaan) ca. 244 Italië (Home) ca. 128. Canada ca. 53, de Vereenigde Staten ca. 65 a 70, Zuid-Afrika ca. 34. Of de stijging in de verschillende landen nu ham' toppunt bereikt heeft, valt niet met zeker heid te bepalen. Wat Noorwegen aangaat,. sr'hijnt liet, maximum ten minste voorloo- lJ'g reeds in Augustus 1918 te zijn bereikt, teiwijl het prijsniveau zich sedert dien tijd ver het, geheel constant gehouden heeft. In andere landen ging de stijging verscheidene maanden voort, zooals bijv. in Engeland, Italië en Zwe den-, In Engeland breekt het keerpunt in No vember 1918 aan, in Italië in den aanvang van 'hl jaar. Het is intusschen niet onmogelijk, dat iet nog een tijdje duren kan voor de beweging naar beneden voorgoed begint. De Zweedsche professor Gustav Cassel heeft in de Economist iet volgende oordeel over den toestand uitge sproken Er wordt in andere landen over de maatregelen gesproken om het abnormale moge prijsniveau te doen dalen. Maar nie- Wand weet, hoe ver deze prijsdaling zal gaan, pn wanneer deze plaats zal hebben, ofschoon ^en in het algemeen gelooft, dat de prijzen zullen dalen, is dit evenwel niet zeker, in vele landen schijnt de prijsstijging zich voort te zetten, en het is best mogelijk, dat de geiden- waarde in sommige landen nog verder naar heneden zal gaan, dan tot heden het geval is geweest. Er heerscht bijvoorbeeld een sterk belemmerende onzekerheid aangaande de toe komstige koopkracht van het geld in de ver schillende landen." «Het is duidelijk, dat deze onzekerheid, hoe iet prijsniveau zich in de naaste toekomst ver houden zal, groote moeilijkheden en veel onge- Pief kunnen veroorzaken. Daarom stelt pro- ossor Cassel voor een internationale geldconfc- 'entie te houden, ten einde de beginselen te overwegen waarop 's werelds prijzenpolitiek geregeld moeten worden. ,,Wij moeten" zoo schrijft professor Cassel," in de verschillende ■'aden zoo spoedig mogelijk de stabiliteit der geldswaarde herstellen en op die wijze den mndel weder aan den gang brengen daar men anders een algémeenen krach tegemoet gaat. Jaar de opvattingen over de toekomst der geldswaarde en over de maatregelen, die geno den moeten worden, zeer verward zijn en onder- hh-o afwijkende, is de eerste stap een interna tionale conferentie over dit veraagstuk bijeen roepen. Deze conferentie moet de positie van het goud als waardemaatstaf onderzoeken ,;h de mogelijkheid en de wenschelijkheid nagaan, de oude waarde- en ruiltoestanden weder te 'erstellen. De oorlog heeft waarschijnlijk de waarde van goud (in verhouding tot de goederen) tot de helft van de oude waarde terug gebracht. Wanneer de nieuwe standaard ge- handhaaft, wil blijven, moeten sommige Euro- Peesche landen hun prijs niveau vermidderen en enkelee koloniale landen hun prijzen omhoog voeren. Misschien dat het algemeene prijsni veau overeen zou stemmen met het tegenwoordi ge prijsniveau in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Fayette als den ridder in schitterende wapen rusting, die in een donkere ure in de geschie denis van de V. St., hulp was komen bieden aan dat land. «Washington en La Fayette zeide Wal lace zijn namen die in de Unie in een adem genoemd worden.". Daarom waren de Ame rikanen toen zij in deze oorlog hun legers naar Frankrijk* hadden laten oversteken slechts een heilige schuld komen afbetalen. Maar die schuld was altijd een gaarne ge dragen last, en een machtige band, die voor altijd twee groote volken bindt. De Ameri kanen waren de zee overgestoken om de vrij heid te verdedigen, die Frankrijk zelf ver overd had. De genen die de weldaden van de vrijheid genieten, verdienen deze te meer, wanneer zij die met hun broeders deelen want wat zij geven komt weer terug om een gemeen schappelijk fonds te verhoogen. De Ver. Sta ten verheffen evenals vroeger La Fayette de voor de vrijheid het nieuwe evangelie zóó dat zij overal in de wereld kan worden gezien. Rechtzaken. Huisbewaarders. Tegen een vordering tot ontruiming werd door den bewoner aange voerd, dat hij door den vorigen eigenaar van het perceel als huisbewaarder was in dienst genomen tegen vrije woning van eenige ver trekken als loon en dat die dienstbetrekking nog niet geëindigd was. De Haagsche rechtbank besliste, dat die per soonlijke rechtsbetrekking tusschen gedaagde en den vorigen eigenaar eischer niet aangaat en niet kan beletten zijn eigendom van iederen houder terug te vorderen. Het beroep door gedaagde gedaan op art. 1612 B.W. (kooprecht geen huur) werd verworpen, daar dit alleen geldt voor eigenlijke huur en verhuur en niet bij bewoning als loon. Ook volgens de Huuropzeggingswet is zulk een recht van woning niet te beschouwen, als huur en verhuur, doch al was dit anders, dan zou hieruit nog niet volgen, dat dit ook huur en verhuur zou zijn in den zin van het Burger lijk Wetboek, wat het geval zou moeten zijn wilde men art. 1612 kunnen toepassen. Mitsdien werd de verordening tot ontruiming toegewezen. Verbouwing van oorlogssche pen tot handelsschepen. In Zweden ls van deskundige zijde het voorstel gedaan, de in aanbouw zijnde pantserschepen „Gustav en „Drotning Viktoria" in vlug loopende passagiersschepen te veranderen, daar Zweden nauwelijks gelegenheid zou krijgen, artillerie- eorlogsschepen van deze soort te gebru ken. Een ge Zu d-Amer'kaansche Staten hebben reeds gedurende den oorlog voor het handelsverkeer oorlogsschepen 'n d enst gesteld en ook n En geland legt men voor deze aangelegenheid groote belangstelling aan den dag. De kleine bescherm de kruiser „Boston" der Ver. Staten, met een waterverplaatsing van 3000 tonnen, 4000 paar- dekracht en een snelheid van 15 zeemijlen is door betrekkelijke geringe veranderingen tot een vrachtboot van 1000 tonnen omgebouwd, v oor dergelijke verbouwingen komen weliswaar slechts oudere oorlogsschepen in aanmerking daar bij de nieuwere schepen de machinerieën te veel ruimte eischen V A.N Burgerlijke Stand. Geboren: 3 Juli. Adrianus, zoon van A. Timmermans en N. van der Hoeven, Brug manstraat. 4. Carolus Hendricus Ignatius, zoon van J. P. van Oostrom en S. A. W. Wessels, Brugmanstraat. Overleden: 3 Juli. Hendrikus Fran- ciscus Brouwer, oud 79 jaar en 8 maanden, Hoogstraat. Frans Hendrik Knostmann oud 96 jaar en 6 maanden, Nieuwe Haven. 4. Martinus Isaak van Ravens, oud 68 jaar en 9 maanden, Broersveld. Scheepvaart. SCHIEDAM 5 Juli. Aangekomen s.s. „Tu rin". ledig van Rotterdam, om alhier te repa- reeren, ligplaats Wilhelminahaven. Handelsberichten. Een nieuwe Noordpool-expedi- t i e. Volgens het Zweedsche dagblad „Svenska Eagbladet" zal onder de bescherming der Ameri- kaansche aëroclub een nieuwe pooltocht on dernomen worden, die geleid wordt door ka pitein R. A. Bartlett, een der leden van Ste- fanson's expeditie. Men wil het onbekende ge bied tusschen de Behringstraat en de Noord- Pool onderzoeken en daartoe gebruik maken yan de vliegmachine. Groote vliegterreinen zijn ingericht bij Kaap Columbia, bij Kaap Tsjels- joeskin en op Wrangeleiland. Met een reus achtige vliegmachine hoopt men van Jsjeljoeskin uit, de Noordpool te bereiken. Beurs van Schiedam. Spiritus en Moutwijn. SCHIEDAM, 5 Juli. Men noteert heden voor Spiritus 50% f50.voor Moutwijn 46% f50.—. Termijnzaken. Men offreert heden Spiri tus levering Augustus f 45, September f 40, October f 35. Spoeling. Men noteert heden voor spoeling f2.80 per ketel. Advertentiën. TELEGRAMMEN. PARIJS, 4 Juli. De Turksbh'el gedelegeerden, fcijln naar Lausann© \ieTbiokken, PARIJS, 5 Juli. De nieuwbenoemde Ame- ^kaansche gezant in Parijs, Hugh Wallace, eeft gisteren aldaar een krans gelegd op het ^raf van Lafayette. Bij die gelegenheid hield de gezant een toespraak. Wallace huldigde La Heden overleed plotseling tot onze diepe droefheid onze onvergetelijke Man, Vader, Behuwdzoon, Broe der, Behuwdbroeder en Oom, den Heer Jan Adrlanns Gornelns van den Berg, in den ouderdom van bijna 46 jaar, mij nalatende een kind te jong om dit smartelijk ver lies te beseffen. Uit aller naam. Wed. J-A.C.van den Berg- Singel 157. De begrafenis zal plaats hebben op Dinsdag a.s. te Overschie. Vertrek van het sterfhuis te 11 uur. 27 13110 Notaris W. A. VAN DOLDER Dzn., te Schiedam, zal bij vei ling op Vrijdag 18 Juli 1919 des voormiddags te 11 uur en bij afslag op Zaterdag 19 Juli 1919, des avonds 8 uur, beide keeren in het gebouw van den R. K. Volksbond aan de Lange Haven te Schiedam verkoopen T. Een WINKEL- en WOON HUIS met erf, open plaats en open grond, te Schiedam, aan het Broersveld nr. 170, benevens een daarmee verbonden pak huis, uitkomende in een gang in het Broersveld nr. 176® een en ander kadaster Sectie B. nrs. 2857 2858 en 2955, te zamen groot 1 are, 34 centiaren. Verhuurd tot 30 November 1919 voor 7.75 per week. Grondbelasting 19.18. Straatbelasting/ 6.51. II. Een WOONHUIS .en erf met open plaats te Schiedam, in een gang aan het Broersveld nr. 1764, kadaster Sectie B. nr. 2859, groot 34 centiaren. Huur ƒ2.per week. Grondbelasting 4.34. Straatbelasting 1.47. III. Een WOONHUIS met erf en gang te Schiedam, aan het Broersveld nr. 164, kadaster Sectie B. nr. 322, groot 27 cen tiaren. Huur 2.60 per week. Grondbelasting 8.67. Straatb'elast ng 2.97. IV. Een WOONHUIS en erf te Schiedam, aan het Broersveld nr. 166, kadaster Sectie B. nr. 323, groot 24 centiaren, met doorgangsrecht door de gang daarnaast. Huur ƒ2 10 per week. Grondbelasting 7.79. Straatbelastmg 2.67. V. Een WONING en erf met open grond te Schiedam, aan de Verbrande Erven nr 9, ka daster Sectie A nr. 338, groot 46 centiaren. Huur 2.65 .per week Grondbelasting 8.63. Straatbelasting 2.94. VI—XI. Zes WONINGEN met erven te Schiedam, aan de Zalmstraat nr. 15, 17, 19, 21 23 en 25, kadaster Sectie L. nrs. 891, 892, 893, 894 895 en 896, de eerste twee en de laatste elk groot 57 centiaren, en de overige groot 56 centiaren. Elke woning verhuurd voor 2.25 per week. Grondbelasting 6.92. Straatbelasting 2.34, alles per woning. XII. Een WONING met erf te Schiedam, aan de Dwarsstraat hoek Gasstraat nr. 41, kadaster Sectie L. nr. 810, ter grootte van 33 centiaren. Huur 2.25 per week. Grondbelasting ƒ6.07. Straatbelasting 2.07. XIII. Een WOONHUIS met erf te Schiedam, in een gemeene gang, aan den Lange Achterweg nr. 63a, kadaster Sectie B. nr. 1074, groot 16 centiaren, met een onverdeeld aandeel in die gang. In eigen gebruik. Grondbelasting 2.56. Straatbelasting 0.87. Aanvaarding vóór of op 18 Augustus 1919, betaling bij de aanvaarding. Bezichtiging: Woens dag en Donderdag in de week van de veiling, des voormiddags van 1012 en des namiddags van 24 uren, op vertoon van een bewijs van toegang. Inlichtingen en toegangsbe wijzen zijn 'te verkrijgen ten kantore van genoemden No taris, Tuinlaan 26. 13096—110 Te SCHIEDAM worden aan de Buitengewone School (Hoofd de Heer K. J. HEIJBÓER) gevraagd met hoofdakte, akte vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek óf gymnastiek, Diploma Han denarbeid strekt tot aanbeve ling. Salaris volgens de nieuwe voor gestelde Rijksregeling voor het Lager Onderwijs. De wedde wordt bovendien verhoogd met f 400.— per jaar. Schiedam zal ressorteeren onder de le klasse. Sollicitaties, onder overlegging van akten van bevoegdheid en dienststaat, vóór 15 Juli a.s. in te zenden aan den Burge meester. 13069 VOOR Schiedam en Omstreken. Op een Bankinstelling wordt voor directe indiensttreding ge vraagd een flinke volkomen bekend met incasso- afdeeling. Brieven onder No. 13099, Bu reau van dit Blad. 10 le. Voor 25 Juli a.s. inschrij ving van Leerlingen voor Dagschool II. Schoolgeld f 60 per jaar. Leeftijd der leerlingen 14 jaar. 2e. Voor opleiding tot Huishoudkundig e. Schoolgeld f 100 per jaar. Leeftijd der leerlingen 17 jaar. Aanvang der cursussen 9 Sep tember. Prospectus en nadere inlich tingen te bekomen bij de Direc- M. VAN DE VEN. Gevraagd op ons Atelier een Naaister en een aank. Naaister. GEBRs. BEATJSAR, 13070 6 Hoogstraat 39. A. MIJNHARDT Adverteert in de 13098 40 Aanbevelend, APOTHEEK, Perubalsem, Ralsem de Malthe, Rozenwater, Eau des earmes, Pepermuntolie, In deze rubriek worden dagelijks kleine advertentiën opgenomen, tegen den" prijs van 40 cent per advertentie van hoogstens 30 woorden. Ieder woord meer 21/i cent. Driemaal plaatsen van dezelfde advertentie 80 cent. Tweede Hands Mantelcostuums, Mantels, Blousen, Rokken, Japonnen, etc. prachtige voile en wollen Blouses, mooie tulle Japons, prima Mantelcos tuums. Inruilen van Phonograafplaten, 20 cent. B. HENDRIKS, Achtersingel 49®,hofje H.H. Boiffenrs. Tegen half Juli ge vraagd een flinke bediende bij P. J. VAN PELT, Sin gel 150. Een net R. K. Kindermeisje gevraagd. Adres Hoogstraat 75 Voor direct ge vraagd een nette Werkster, vo©r 2 dagen p. week. Te bevragen bureau van dit blad. Gevraagd tegen 1 September of eerder een nette R. K. Dienstbode, v. goede get. voor zien, tegen hoog loon. Te bevragen bureau van dit blad. Naaimachines 30 Old. door zelf te inpoRee- ren en de lage geld koers van Duitschland is het mij mogelijk een solide Naaima chine aan te bieden vanaf 30 Gld. Zie geprijsde eta lage bij B. J. TER BRAAK, L. Kerk straat 17. Verhuisd naar Ravendiik 206 Mej.M. C. den BRA- BER—BRIENEN, Gemeente en particu liere verloskundige. A. SANDERS geeft veel geld voor gedragen kleeren, lompen, koper, lood, zink, schoenen en al wat men verder wenscht op te rui men. A. SANDERS, Lange Kerkstraat 34 Gevraagd voor ter stond of later een flinke DIENSTBODE. AdresLange Nieuw- straat 59. Adverteert in da rubriek Kleine advertentiën van de„Nieuwe Schia- damacha Courant." Zonder Bon! Mansklompen vanaf f 1.15, Vrouwenklom pen vanaf f 1.05, Jongensklompen van af f0.80, Kinderklom pen vanaf f 0.50. Ziet de prijzen en soorten in de etalage. Depót Broersveld 89, A. v. d. BERG. Groot- en kleinhandel in alle soorten klom pen, borstelwerk, hei stalbezems en winkel zaken. Vraagt prijs. Porto wordt vergoed. OOSTHOEK. Schiedam, 4 Juli 1919. Per flacon fl.50. Bij Apothekers en Drogisten. vorming door het gebruik van Mijnhardt's Staal-tabletten. Deze verdrijven bloedarmoede bleekzucht en bleeke gelaatskleur Indien op de doos de naam ontbreekt, koopt U namaak en benadeelt daardoor Uw gezond- •heid. Eischt daarom uitdrukkelijk een doos Mijnhardt's Staat-tabletten. In doozen vanaf 90 ct. Bij alle goede Drogisten. RLnD

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 3