Naar het blad verneemt, heelt dje Duitseihe regeering hiertegen geprotesteerd, doch ten ant woord gekregen, dat het vaartuig op militair be vel aangehouden is. Het parlement van den vrijen staat Krbfang heeft mfct alfeemieene stemmen <fe schikkingen goedgekeurd, die lusschen die regeering en den; vToegeren hertog getroffen zijn. De hertog krijgt ais eigendom zijn vroeger zomerverblijf bij Ko- bui'g met bijbehoorende landerijen an park en bovendien nog twee andere ,'andgaederen. Verder wordt aan den hertog een bedrag van U/4 millioen mark uitgekeerd, illij hoeft tenslotte het recht om levenslang in Koburg te blijVen wonen. Volgens eien mededeteling van burgemeester Max zal de stad Brussel een standbeeld van Kardinaal Mertier doen oprichten. De delegatie van het koninkrijk d|er Sler- viërs, Kroaten en Stevenen heeft bij Clenienceau geprotesteerd tegen dien te Fiume geschapen toe stand. Uit Parijs wordt geseind, Qat $e directie van het hotel Grillen te Parijls, dat tot verblijf van de uVmerikaansche vredesdel'egatie dient, aan dezen een rekening van 400.000 dollars heeft ingediend, vioot verlies vain clientèle. Naar mein uit Parijls verneemt, zullen aan zienlijke! hoeveel heden, bevroren vleesbh in Ar gentinië worden gekocht, om daarmede bet te kort aan vleesch in Frankrijk, dat zich vooral te Parijs en omstreken doet gevoelen, aan te vullen. Te Bnussieil heeft gister-ochtend om' tien um bel keufcenpersioneel1 Van hotels en restaurants het werk neergelegd. ïal van kdlners sloten zich bij hen aan. Eenige duizenden hielden een joip- tocht waarbij! zij borden ronddroegen met op schriften betreffende lotsverbetering en Verbete ring van de lokalen die als keukens dienst doen-. Alles ging hieiel kalm tote. De „Bprsienzieitung" verneemt, dat volgens het in hieit ministerie van Financiën uitgewerkt wetsontwerp op de nieuwe i nkom stenbetLasting de heffing van 0.5 pCL -o(p 1 pCt. gebracht wordt. De fiinancietefe toestand van het rijlk is echter een zoodanige, dat ook deze v|erdubbieling nog' niet toereikend zal' zijin. I)e „Central Stelle" van den „Rund Deut- scher Manner und Franen zumi Schu tz der per- sönlichén Fneiheit und des Lëbens Wilhelm II" te Göriitz, heeft volgens de „Post" een ópen brief aan djem ex-keizer gericht, waarin d|eize wordt uïtgenoodigd naar Duitsdhland terug te keieren. BINNENLAND. Eerste Kamerverkiezingen. Gister zijn in tien provincies, Zeeland uitge zonderd, de verkiezingen voor de leden der Eerste Kamer gehouden, de uitslagen laten wij hier volgen ZUID-HOLLAND. Gekozen Dr. H. Bavinck (A.R.) aftredend met 42 tegen 21 op dr. Th. Stoop (S.D.A.P.) 16 op dr. A. Plate (Lib.) en 1 op mr. J. Limburg (V.D.). jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar (G.H.) aftredend met 42 tegen 21 stemmen op dr. Stoop en 17 op prof mr. J. J. Heeres (U.L.). F. H. van Wichen (Kath.) aftredend met 42 tegen 20 op mevrouw E. A. Sannes geb. Sannes (S.D.A.P.)17 op mr. J. H. Thiel (V.-D.) en 1 óp dr. Stoop. J. H. de Waal Malefijt (A.-R.) aftredend met 42 tegen 20 op dr. Stoop 16 op A. G. Kröller (Lib.) en 1 op mevrouw Sannes. NOORD-HOLLAND. Gekozen H. P. Staal, (Lib.) aftredend met 36 tegen 34 op prof. mr. P. A. Diepenhorst (A.-R.) en 6 blanco. Geko zen na 2 vrije stemmingen W. li. Vliegen (S.D. A.P.) aftredend met 38 tegen 33 op Diepen horst en 4 blanco. Gekozen dr. D. van Erabden (V.D.), aftredend, met 37 tegen 34 op Diepen horst en 5 blanco. UTRECHT. Herkozen G. G. D. d'Aumale baron van Flardenbroek van Hardenbroek (A. R.) met 22 stemmen. Verder verkregen dr. J. van Leeuwen (.S.D. A.P.) 8, dr. A. Plate (V.L.) 4, mr. Werker (V.D.) 1 en mr. van Lier (U.L.) 1 stem, terwijl 3 stemmen blanco waren. GELDERLAND. Gekozen mr. W. H. J. Th. van Basten van Batenburg (Kath.) aftredend met 33 tegen 11 op F. M. Wibout (S.D.A.P.), 2 op prof. mr. J. J. Heeres (U.L.), 1 op Keu- chenius (C.-S.) en 9 blanco. H. Colijn (A.R.), aftredend, met 33 tegen 11 op Wibaut, 2 op Heures, 1 op Keuchenius en 10 blanco. NOORD-BRABANT. Gekozen R. J. A. Die pen (R.K.), aftredend met 49 tegen 1 op mr. dr. J. van Best (R.K.), 3 op P. Haagman (S.D.A.P.), 1 op A. Goenen (R.K.), 1 op dr: J. van Loon (R.K.) en 2 blanco. Mr. W. M. van Lanschot (R.K.), aftredend met 37 tegen 1 op van Loon 3 op Staalman, 2 op Coenen, 1 J. de Vlam (R.K.), 2 op P. de Wit (R.K.) en 2 blanco. In de vacature Bressers, die wegens gezond heidsredenen ontslag nam, werd gekozen dr. J. A. A. M. van Loon (R.K.) met 32 tegen 20 op P. de Wit, 1 op Coenen, 1 op E. Laane, 3 op Haaiman en 1 blanco. LIMBURG. Gekozen jhr. A. H. J. M. Mi- chiels van Kessenich (Kath.), aftredend met 24 tegen 3 op G. Erabal (S.D.A.P.), 1 op Mae- nen (Kath.) 2 op Coopen (Kath.), 1 op me vrouw Geijs (S.D.A.P.), 1 op van Óppen (Kath.) DRENTE. Gekozen na 4 stemmingen mr. H. Smeenge (U.L.) met 23 tegen 12 op jhr. mr. H. G. van llolthe tot Echten (Lib.) altredend. FRIESLAND. Gekozen: H. II. van Kol (S. D.A.P.), aftredend met '16 tegen 22 op fnr. J. J. Croles (A.R.) en 1 op E. A. Keuchenius (C.S.) GRONINGEN. Tot lid der Eerste Kamer is gekozen mr. A. Mendels, oud-lid der Tweede Kamer te Amsterdam (soc.-dem.), met 21 stemmen. Op den heer L. de Vries Hzn. (christ-hist.) waren 12, op den heer J. B. S. Westerdijk (aftredend, vrijzinnig-democraat) 5, en op prof. dr. Slotemaker de Bruyne te Utrecht 3 stemmen uitgebracht. Twee briefjes werden blanco ingeleverd. OVERIJSEL. De herkiezing tot lid van de Eer ste Kamer van dr. H. Franasen (anti-rev.) is geschied met 25 stemmen. Verder waren uit gebracht 9 stemmen op mr. W. J. baron van Dedem (lib.), 8 op den heer Wibout (soc dem.), 1 op den lieer Keuchenius (christ.-socialist) en 1 blanco. Van het Hof. Het vertrek van H. M. de Koningin en de Prinses naar het Loo zal plaats hebben Vrij dagochtend te 9 uur 29 min. per Staatsspoor. Apothekers-assistenten. Zondag had te Utrecht een conferentie plaats van afgevaardigden uit de hoofdbestu ren van de Vereeniging voor Militaire Apo thekers-bedienden, den „Algenieenen Apothe kers-assistenten Bond" en den Ft.-K. Apothe kers-assistenten Bond ,,St. Lucas", waarin de maatregelen werden besproken, welke getrof fen moeten worden om de positie van de apothekers-assistenten te verbeteren. Een nieuw Dagblad. Nfcr wij vernemen zal eerstdaags te Breda verschijnen een groot dagblad voor Nederland en meer in 't bijzonder voor de Zuidelijke pro vinciën. Wij vernemen dat met de waarneming der hoofdredactie van dit blad zal belast worden, de heer Kellenaars, journalist te Rotterdam, terwijl reeds verschillende journalisten en pu blicisten aan 't blad verbonden zijn. („Vad".) Loonregeling P. T. T. De centrale van Christelijke Vakvereenigin- gen heeft, in vergadering bijeen, een motie aangenomen, waarin zij protesteert tegen de loonregeling, bij de Posterijen en Telegrafie, waaromtrent een uiteenzetting was gegeven door de aangesloten postale organisatie „Door Plicht tot Recht". In de motie wordt er voorts met klem bij de Regeering op aange drongen om onverwijld deze loonen te ver- hoogen in afwachting van een nieuwe regeling naar den eisch des tijds en in overeenstem ming met een tak van Staatsdienst als de bo vengenoemde. Het besluit werd aangenomen niet eerder te zullen rusten totdat aan deze rechtvaardige klacht gehoor R verleend. Grenswijziging van 's-Gravenhage en Leiden. In hare memorie van antwoord op het voor- loopig verslag betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de grenzen der gemeenten Lei den, Leiderdorp, Oegstgeest, Zoeterwoude en Voorschoten, deelt de Regeering mede, dat een voorstel tot grensuitbreiding van 's-Gra venhage bij Gedeputeerden in voorbereiding is. Met de bedenking tegen de voorgestelde toevoeging aan Leiden van gedeelten van Zoeterwoude en Leiderdorp ten oosten van het Rijn-Schiekanaal kan zegt de Regeering niet worden ingestemd. Zondagswet. De voorbereiding van een nieuwe Zondags wet, die de Minister van Binnenlandsche Za ken heeft toegezegd, is in handen gelegd van een Commissie, waarin hoofdambtenaren van verschillende Departementen van Algemeen Bestuur zitting hebben en welke reeds haar werkzaamheden heeft aangevangen. Paarden naar Duitscliland. Naar men verneemt, is de uitvoer van paarden naar Duitscliland weer toegestaan. Gisteren zijn van Groningen via Nieuweschans 100 paarden en 30 runderen naar Duitschland vervoerd. Uitvoer van aardappelen. Naar de „Msb." verneemt is dezier dagen, in de Staatscourant teen. uitvoerregeling van vroege aardappelen te wachten. Nederland en België. (Officieel.) Het ministerie van Baitenlandache Zaken deelt miede, dat Hr. Ms. gezant te Lon den, jhr. ml-, dl. R. det Malees van Swindersn en het lid van den Ilaad van State, prof. mr. dr. A. A. H. Struydke®, 'Nederland zullen ver tegenwoordigen in te internationale commissie in zake de; herziening der tract aten van 1839, wel ke eerlang te Parijs zal samen komen en wel ke. iQverewikom'stig de getroffen regeling, Neder land en België zal uitnoodigen gemeenschappe lijke formules aan te bieden niet. bietrekking tot de waterwegen. De Belgische minister van oorlog, heeft, te Bergen het woord voerend, gezegd, dat België het vredesverdrag niet met blijdschap begroet heeft, die men te Parijs en te Londen heeft waargenomen. Dat komt omdat het verdrag, behalve de onmiskenbare voordeelen, die het ons geeft, ons ook zekere teleurstellingen ver oorzaakt. Wij hebben niet alles wat ons be loofd is, maar ïnèn moet toegeven, dat de voortzetting van den oorlog de volledige na koming der beloften moeilijk maakte. Het Schelde-vraagstuk is niet opgelost dat blijft een duister punt. De mogendheden hebben erkend, dat het tractaat van 1839 on deugdelijk is. Het bezegelde onze onzijdigheid en beloofde ons aldus veiligheid. Misleidende belofte. Wij moeten dus verdedigingsmiddelen vinden om den waarborg te vervangen, dien ons ontbreekt. Slechts de volle souvereiniteit over de Schelde kan ons dien geven. Laat ons hopen, dat de onderhandelingen tot die oplossing zullen leidende rust van Europa hangt van ons defensief vermogen af. Prov. Staten van Z.-Holland. In de gister gehouden vergadering was aan de orde de verkiezing van vier leden van de Eerste Kamer wegens de periodieke aftreding van de heeren dr. H. Bavinck, jhr. mr. dr. N. G. de Gijselaar, F. H. van Wychen en J. H. de Waal Malefijt. Vacature-dr. Bavinckuitgebracht 82 stem men, van onwaarde (blanco) 2 geldig 80 stem men. Hiervan verkregen dr. H. Bavinck (anti- rev.) 42 stemmen, dr. Th. Stoop te Dordrecht (S.D.A.P.) 21 st., dr. A. Plate, (liberaal) 16 St., mr. J. Limburg, (vrijz.-dem.) 1 stem, zoo dat herkozen is dr. Bavinck. Vacature-jhr. mr. dr. de Gijselaar Van de 80 geldige stemmen verkregen de heeren De Gijselaar, (chr.-hist.j 42 st., Stoop voornoemd 21 st. en prof. mr. J. J. Heeres te Leiden, (unie-lib.,) 57 stemmen zoodat herkozen is de heer De Gijselaar. Vacature-van Wychen geldig 80 stemmen. Herkozen de heer van Wychen (kath). met 42 stemmen, terwijl verder werden uitgebracht op mevr. E. A. SannesSanne3 (S.D.A.P.) te Rotterdam 20 st. en de heeren mr. J. H. Thiel, (vrijz.-dem.) te Haarlem 17 stemmen en Stoop voornoemd 1 stem, Vacature-de Waal Malefijt: geldig 79 stem men. Herkozen de heer De Waal Malefijt (ant.-rev.) met 42 stemmen tegen 20 op dr. Stoop, 16 st. op den Jieer A. G. Kröller, (lib.) te Wassenaar, en 1 op mevr. Sannes voornoemd. Hierna voor heden niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering gesloten. De volgende vergadering zal a.s. Dinsdag plaats hebben. Stedelijk Museum te Zutphen, In de gisteren te Zutphen gehouden raads vergadering zijn aan B. en W. de volgende credieten verleend 1. één van f3800, om de lokalen in het Wijnhuis, in gebruik geweest voor politie, bij het museum aan te trekken. Door dit besluit wordt thans bijna het ge- heele Wijnhuis tot museum ingericht. 2. één van 1' 250 voor de volledige herstel ling van het portret van den Grooten Keur vorst. Deze herstelling geschiedt in het Rijks museum. De ex-Keizer. De Londensche redacteur van de „Manch. Guardian" zegt dat hij reden heeft om aan te nemen, dat de Nederlandsche regeering vaster besloten is dan ooit, om den Keizer met aan de geallieerden over te leveren, en er, voegt hij er aan toe, geen middel bestaat waardoor zij gedwongen kan worden dat te doen. Ook de Keizer zelf moet gezegd hebben, dat hij niet voor een hof van de geallieerden zou willen verschijnen. Men seint uit Berlijn De rechtsche pers maakt zich ernstig onge rust over het lot van den keizer. Terwijl de uitlevering van Wilhelm II nog niet eens offi cieel van Nederland schijnt te zijn verlangd, brengt het Dinsdagochtendblad van de „Deut sche Zeitung", een reusachtig opschrift „Hol land zal den keizer uitleveren", terwijl de „Abend" in niet minder groote letters ver meldt, dat Holland hem niet uitleveren zal. Dit alles op grond van courantenberichten, die de Duitsche correspondenten uit Holland seinen. De „Post", vroeger het orgaan van de gewezen keizerin, publiceert een oproep van den Bond tot bescherming van het leven van Wilhelm II, welke den gewezen keizer uitnoo- digt gerust naar het vaderland terug te keeren. Jhr. O. van Berestcijn f. Te \s Gravtmhaige is geheel onverwacht, ten gevolge vain hartverlamming, overleden Jhr. O. van Bereisbeij'n, een in de journalistieke wereld' zeel' bekende figuur. Hij was thans hoofdredacteur van de „Gazette de Htollalndiei," welke te 's Graveohage verschijnt. Volksgezondheid. Bij K. B;. is ;op zijin verzoek eervol1 ontslag verleend aan J. M. A. Zoetmulder t© Nijmegen ails inspecteur van de volksgezondheid, onder dankbetuiging voor de goede diensten in die be trekking bewezen en is tijdelijk belast mét die leiding van de ingevolge de Woningnoodwet {Staatsblad: moi. 739 van 1918) te treffen maat regelen ter Voorziening in dien bestaanden 'woning nood dte inspecteur van de Vol'ksgezondhadi A. M. Kuijsten c i.. tei Walgeningen. Uitvoerrecht op suiker ingetrokken. Van de meest bevoegde zijldei wordt het Pers bureau Vas Bias bevestigd1, dat de Nederlandsch- Indische rendering hare voorstellen betreffende hef heffen van een uitvoerrecht heeft ingetrokken. Zij stelt daarvoor echter in de plaats planneui tot heffing vain ©en belasting op de winst, door de suikieffcuituLiiiondernjeminigen bjehalald. Voor do- ze belasting zio|U als grondslag dienen de wijze van berekening, Voorkomende in ord omnantïe 250 van 14 Mei 1906. Do belasting zou evenwel niet volgens den maatstaf van de in dei ordonnantie genoemde bedragen plaats vinden. Er bestaat gegrond ver moeden, dat deze maatstraf gewijzigd zal wor den in dien zin, dat die te beffen belasting sterk prngfessief zal zijn en vteel hooger dan die in de ordonnantie Jgielnoerhde bedragen. Suiker en kindermeel. De minister van landbouw heeft bepaald', dat in het tijdvak van 16 dleiz'er tot 12 Augustus, Van de hienonderonder vermelde regeeringsgoe- dersn geen h.oogere daln de daarnevens aangege ven rantsoenen zullen miogen worden Verstrekt Suiker 1.4 K.G. per hoofd. Kindermeel' kindie ren tot 1/2 joni' 0.6 K.G. per hoofd. Van Va toit 2 jaar 1.2 K.G. per hoofd. (Shot.) n 'f"! -i i - Belgisehe Onderscheidingen aan Nederlanders. Ars erkenning van de diensten door hen bel wezen all's directeuren van heit Spaanscih-Nei- derlamdsch comité voor de levensmiddelenvoar- ziening van Bieigië gledureude den oorlog, zijn de heeren jhr. mr. E. M. F. J. Michiels vain Ver- duynen, Referendaris aan het Departement van Biuitenl'andsiohei Zaken (Directie van Economi sche Zaken), G. Langenberg te Brussel en. van Maasdijk te Parijs, 'd|oor dan TConing van België benoemd tot Commanidëur in de' ordle van Lp|> pold II. i Amerikaansch bnikspek vrij. De minister van Landbouw heeft met ingang van 15 dezer, ingetrokken zij|ne beschikking waar bij gezouten Amleri'kaansCh buikspek werd! toe gevoegd aan de artikelten, aangegeven ingevolge akSt. 1 der Distributie!wet 1916 en waarvoor maxi mumprijzen werden vastgesteld. De Fransehe landbouwkundigen. De minister van Landbouw, dte heer van IJssief- stein, zal' a.s. Zaterdagavond1 in de zalen van zijn departement een ret tep tie aanbieden aan het 'gezelschap Fransc'hem, dat thans in Nederland vertoeft tot het maken van oen studiereis op het gieibied van land- en tuinbouw enz. Ter bijwoning dlelz'er ontvangst zullen een lóO-ta! iuitn)0od.igingen worden verzonden in Idle kringen van den Nederiandschen land- en tuin bouw, terwijl' ook 's ministers aimhtgenoofen er op tegenwoordig zullen zfn. ittzia- en GewestelQk Nieuws, Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in de week van 10—16 Juli. Op bon 698 31/i ons suiker. Op bon 700 2l/g ons bruine boon en. Op bon 702 2 ons Amerik. spek Aardappelen. Op bon 117 2 kilo. Op bon 118 2 kilo. Op bon 119 2 kilo. Kleiaardappelen 7 cent per kilo. Kindermeelkaart. |gOp bon 30A 2 ons kindermeel en 3 onsjMai- zena. Op bon 30B 27a ons kindermeel en 3 ons Maï zena. Suikerkaar t. bon 58 3 l/t ons suiker, roodkaart. De broodkaart van het 102e tijdvak 9 Juli17 Juli. Normaalmargarine. Bon 8e week van 6 tot en met 13 Juli, 9e week van 14 tot en met 21 Juli. Brandstoffen. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op de advertentie van de Brandstoffen-Com missie waarbij deze er nogmaals bij het publiek op aandringt, dat zij die in de gelegenheid zijn om hun winterrantsoen geheel of gedeel telijk op te doen thans hunne bestelkaarten (rose) daarvoor inzenden, daar de Rijks-Kolen- distributie nu tot levering in staat is terwyl indien in de latere maanden de aanvoer uit het buitenland te wenschen overlaat zij dan niet tijdig meer de benoodigde brandstoffen zal kunnen zenden. Volgens bericht van de Rijks-Kolendistri- butie bestaat er in geen geval uitzicht op ver laging der kolenprijzen. Wij meenen dus/ het publiek in zijn eigen belang te moeten aanraden om ten spoedigste te bestellen opdat de Brandstoffen-Commissie niet genoodzaakt worde nieuwe aanvoeren wegens bergruimte af te wijzen. Thans ook kan de bezorging een geregeld verloop hebben terwijl dit 's winters bij opeenhooping van orders of transportmoeilijkheden niet steeds het geval zal kunnen zijn. De gelegenheid staat thans open om het geheele minimumrantsoen in eens te ontvan gen vermoedelijk zal de keuze van bepaalde brandstof nog slechts korten tijd gehandhaafd kunnen blijven. Men bedenke echter wel, dat het minimum rantsoen bestemd is voor den komenden winter. 1 ki i /S

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 2