laat stoomen, verven, wasschen en strijken bij de »DE PHOENIX", Telet. Ho. 15. BINNENLAND» De Haagsche paleizen. Het Huis teil Bosch en het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde zullen op 21 dezer tot na der bericht voor de publieke bezichtiging zijn opengesteld. Ten slotte verdient het aanbeveling, zich vooraf op de hoogte te stellen, of de goederen in het land van bestemming wel zullen kun nen worden ingevoerd, aangezien sommige lan den den invoer van bepaalde goederen hebben verboden of daaraan zekere voórwaarden heb ben verbonden. verkrijgen over een pand, dat voor deze bestem ming is geschikt te maken daaraan toicih is verre voorkeur te geven boven het op touw zet ten van een zeer duren nieuwbouw achten wij het een groot voordeel, dait wij ieen gunstig gelegen geboiuw bezitten, dat daarbijtevens1 kan gemaakt worden tot wat gjewenseht 'js. Wij zeiden dat de plaats gunstig is. Een voor deel daarvan is al dadelijk dat de politiepost, aan de Hoofdstraat, die straks wiordt afgebroken, niet behoeft te worden vervangen. Wat verder het plan betreft, dat wordt aan geboden, dit is opgemaakt in overlieg mot den Commissaris van Politie, die daarmede zper was ingenomen en pertinent dei meening hoeft uitge sproken, dat 'het aldlfs ingericht bureau'jaren lang ,in de behoefte kan voorzien. Daarbij kan nog worden opgemerkt, dat nog genoeg open grond beschikbaar is om! cellen enz. bij te bouwen. Wat de vraag betreft, af het plan uien definitieve oplossing karn genoemd worden, wees de com missaris er nog op, dat bij' groote uitbreiding der gemeente bet hoofd bureau niet behoeft uit gebreid, waar het stelsel van diecentralisatie be hoort te worden toegepast, en met het vestigen van posten op' de drukste punten kan worden volstaan, mits het hoofdbureau ruimte biedt voioar den administratieven dienst en daarvoor blijft biet ten Volle berekend De posten, waarvan er binnen niet te langen tijd een aan die Wilhelminahaven moet gesticht worden, kunnen van. eenvoudigemi aard zijn. Wordt dps eenerzijds door het ontwierp, eenj afdoende toestand verkregen, anderzijds kan daar op niet bezuinigd worden. Op pdlmL 10 pCt. nauwkeurig worden de kos ten van verbouwing op f40.000 geschat. Gaat de Raadl hiertoe over, dan zullen dei plannen nader worden uitgewerkt en een nauw keurige raming worden opgemaakt, die tot grond slag kan dienen, van die later in te dienen aan vraag om erediet. j Volksbadhuis. In de week van 612 Juli '19 werden ge nomen 356 baden. lste klasse kuipbaden 18, regenbaden 42, 2de klasse kuipbaden 15, regenbaden 264, kin derbaden 17. Eenlandbouwer had gisteren zijn rijwiel onbeheerd neergezet, tegen een boom in het Sterrebosch, terwijl hij zelf op het land was gaan werken. Toen hij terugkwam, bemerkte hij, dat van zijn rijwiel 'het achter wiel en het zadel waren gestolen. Met het treu rig overschot van zijn karretje kon de man huiswaarts keeren. Hoogwater te Schiedam: Donderdag 17 Juli v.m. 6.28 n.m. 8.01. 1 i i li. UIT KETHEL EN SPALAND. Bij het te Haarlem gehouden examen hoofd akte is geslaagd mej. M. G. Lindeijer alhier. UIT ROTTERDAM. Ten nadeele van de Koninklijke Confe deratie, in de Rochussenstraat alhier, heeft een looper f 14Q0 verduisterd. Hij moest dit geld naar het hoofdkantoor brengen, aan welke op dracht hij niet voldaan heeft. De man is voortvluchtig. In de woning van een kennis van den wegens heling aangehouden koopman P. H.« de B., uit de Schoolstraat, zijn in beslag ge nomen elf biljetten van duizend mark en twin tig van honderd mark, afkomstig van den diefstal van f 5000 aan Nederlandsch en Duitsch bankpapier, door den drukkersleerling W. F. K. gepleegd ten nadeele van den heer O., op den Steiger alhier. De B. had aan dezen ken nis, die geheel te goeder trouw was, verzocht het geld voor hem te bewaren. Gistermorgen is voorts op het dak van de woning van De B., in de Schoolstraat, onder de pannen, in een blikken doosje verstopt, ge vonden een Nederlandsch bankbiljet van f 1000, drie van f 100 en nog eenig klein bankpapier. In het geheel ontbreekt nu nog ongeveer f 400 aan het gestolen bedrag. Ingezonden Mededeelingen. Gemengd Nieuws. D e KI iO' o t-r a m p. De Indische bladen zijn nóg vol van het vreeselijlk gebeuren. De admi nistrateur van. de onderneTning Alas Kedawoeng, die djoior het rumoer gewekt in allerijl met zijne echlgenoote de vlucht nam' naar eien honger ge legen punt, dat echter toch nog aan den rand van een modderstroom lag, verhaalt: „Ik bukte mij steeds lom mijin vingers op djen grond te zetten om te woollen want van zien was geen sprake meer, het was pikdonker gpe- wjorden of het water rees of zakte." Eindelijk, gnen het water reeds tot over de enkels was gestegen, begon het te zakken. „Goddank", riep bijl ,„wïj zijn gered 1" Wij hoo- ren de vloedgolf niet mor. Helt wordt koud en klappertandend staan wij tegen elkaar. Het is zoo donker, dat w'ij eikaars gezicht niet kun nen mderscheiden. Het begint te aschregenen, •onze oogen beginnen pijn te doiein; circa; 6 juur begint het te lichten. f O, dat liet licht begon te worden! Doch wéér werd. het dikdonker en ik werd bang voor een steenregen. Asch en nog eens aseh viel er, doch geen steenen. Beiden doodmoe, leunden wijl te gen elkaar. Hoe laat het was, wisten wij niet, doch eindelijk, om 10 uur begon het te lichten en wijl togen naar ons „home", met de, gedach te, dat alles toch weg was." Angstige lOOgönblikken waren het ook, die in- wenenden en vluchtelingen in bet pension Her mans te Biiitar doorleefden, toen daar al tets in de omgeving, Euro,peescha en Inlandsche wo ningen, ook bet hotel „Chemin de ter," onder de aanstormende moddermassa bezweek. „Met angstige bode oogen keken, wij eikander aan, blikten naar de zoldering, naar de muren, die wij reeds dachten te zien bezwijken, com dan bedorven onder het puin der omvallende muren verder te worden medegesteurd door den steeds woester jagenden stroom ravginwaarts. O, God, wij gaven ons geen kwartier, geien 5 mi- noten meei te leven. En dan te weten, dat vrouw en kinderen te Kediri, waar mijn stand plaats is, oip dat moment rustig sliepen, zonder van iets besef te hebben, o, ik wensch zulk een moment mijin grootsten vijand niet botes Een groote waringin, voor het pension staan de, brak ©enigszins den stroom, waardoor bet gebouw en daarmee de vleien, die het herberg de, gespaard bleef. j Nauwelijks was daar- het gevaar geweken of eenige heeren, Tideman, Peeters, Goossens en npg een vierde, wiens naam' niet genoemd werd, maakten zich op om nog zooveel mogelijk te reddien. „Met een petroleumlamp je voorop, ging het voetje voor voetje achter elkander tot ons mid del dioor de heete, op sommige plekken gloeien de modder Onze. weg was naai- de kliniek van dr. liuuiacher. Daar aangekomen, vonden wij op, stiaat, bekneld: tussohen dikke boomstam men eri bamboes, de hoofdverpleegster, dood, haar kindje nog omstrengeld. De kteiite gaf noig teekenen van teven; wij verlosten hiem |uit den benarden toestand en brachten hem naar ions vluchtoord. Terug waadden wijt naar de kliniek, waar wij zwakke stemmen meenden ge hoord te hebben. En achtereenvolgens mochten wij het geluk hebben den heer en mevr. De Boer, een 'kraamvrouw, mevrouw Le Hor, diei twee dagen tevoren moeder was geworden, met haar kind en baboe in veiligheid te| bren gen. Mevr. H.aanacher, die met haar oudste kind de straat was iOipgavl(ucht, dat baar onderweg nog door den stroom werd ontrpkt, hielpen wij van achter de spoorbaan, waar zijp met ge broken been, een schedelbreuk en ontveld aan gezicht was gevonden, naar ons veilig plekje. Het kind vermochten wij echter niet te vinden." Van VV'iingi waren het de heeren Keizer, Bu- walda, Rümer en Arnold Bik, die zich bijl het bergmgswei'K verdienstelijk maakten, een arbeid waarbij van den kant der Inlanders bijna geen medewerking werd; verleend, misschien wel bij gebreke van de meeste Inlandsche bestuursambte naren, giste men in een schrijvjen uit Wlirngi aan het „Spier. HM" Bij wijze van uitzondering zien wij gewag gemaakt van het kranig gedrag van den patih van, Toeloengagang, die zich zei- ven geen loogenbhk ontzag, om, waar hef. kon, de helpende hand te bieden. De „N. Soer. Cour." maakte melding van de indolente houding van den wediono van een district, dat, hoewel1 in de naaste omgeving van de beproefd|e streek gele gen, voor de gevoljgen der uitbarsting gespaard bleet. Marechaussees moesten, op hun. verant woordelijkheid lieden dwingen om g|ewoinden te vervoeren, wijl de wediono verklaarde niet in staat te zijjn, dertig koelies te leveren voor hielt gewonden-transport. Het was m dat district... een broeinest van Su I. kuiperijen, dat de be volking reeds aanstalten maakte om tet roove|n en zeer. brutaal1 optrad. Uit velschillende berichten blijkt Wei, diait het een gel'uk mag| worden geheeten, dat juist de militaire macht in het Blitarsche aanwezig was om de producten-diefstalllen op do ondernemin gen tegen te gaan. De eerste berichten betreffende het verlies aan menischenievens zijn gelukkig' overdreven geble ken. Hetzelfde kan niet geheel gezegd worden van de materieelo verliezen, wijl men amtpeint den omvang van de ramp nog zoo lang in liet 'Onzekere verkoolde en zich in dit opzicht min der aan gissingen waagde Toch blee.k, ook hier het gerucht een enkele maal met miet de feiten overeen te stommen j Moest hier en daar over do houding dér be volking en de weinige medewerking der Inlalnd- sche ambtenaren worden geklaagd, ook over en kele Eiuropeesche ambtenaren is men niet Jp spreken. Den aissis tent-resident van Djombang werd verweten, dat hij zicb heel' niet -bekommerde om al' die lijken, die door zijn af deeling mét den Braintas werden meegovpierd. Den 23en Mei dreven er o.a! de lijkten, van een blanke vrouw en drie blanke kinderen, zoomede van eenige inlanders voorbij, zonder dat iemand zich er om bekommerde. Zelfs had, zoo werd uit Djombang aan het „SaerHM" geschreven, een brug1- of Dr. A. Kuyper. Dr. A. Kuyper, die oorspronkelijk een kuur in het buitenland zou doen, volgt thans vol gens het „Hbl." op medisch advies een bad kuur in de water geneeskundige inrichting „Bethesda" te Laag-Soeren. Vee naar het buitenland. Naar wij vernemen, is de uitvoer van paar den, naar Duitschland veertien dagen stop gezet. Eenige Fransche veehandelaren hebben gister avond bij de veestallen te Groningen 150 koei en aangekocht voor uitvoer naar België. Uitvoer van wol. De Nederlandsche Uitvoer Maatschappij deeit ons mede, dat bij den minister van Landbouw geen bezwaar meer bestaat tegen uitvoer van ruwe wol, wolal'vallen enz. Een hulde. Een commissie uit de burgerij te Leiden heeft ter huldiging van den burgemeester, voor de wijze waarop deze zijn ambt vervulde gedu rende de oorlogsjaren, aangeboden liet plan voor den steenen bank (De Gijselaar-bank), ontwor pen door den heer Brouwer te Leiderdorp en de plaatsen op het Korte Rapenburg. De uitbetaling der verordeningen voor veelevering. Op de vraag van het Kamerlid Bos betref fende de uitbetaling van vorderingen wegens aan de regeering geleverd vee én van loon we gens verrichte werkzaamheden op veekantoren antwoordt de minister van landbouw, dat de landbouwers, die nog vorderingen hebben we gens aan de regeering geleverd vee, en zij, die op de veekantoren werkzaam zijn geweest en nog loon te vorderen hebben, zich kunnen wen den tot het Rijkskantoor voor Vee en Paarden in Liquidatie, Wagenstraat 22, 's Gravenhage. Bern. J. Wildebeest f. Op 33-jarigen leeftijd is te Nijmegen over leden de heer Bernard J. Wildebeest, oud-lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken en bestuurslid van het dep. Nijmegen der Mij. van Nijverheid. De heer B. J. Wildebeest, stichter van de bekende melkerij „Lent", vervulde een rol van beteekenis in de' moderne zuivelnijver- heid en was-lid van het bestuur van den Melk- Hygienischen Bond en van de vereeoiging van Zuivelbereiders. De verdragen van 1839. Reuter seint uit Parijls, dat, naar verwacht woidt. de commissie voor de herziening vajn die verdragen van 1839 aan het eind van'"deze maand ■haar werkzaamheden, zal aanvangen. Eerste Nederlandsche schip in de Hamburgsche haven. Het Nederlandsche stoomschip „Mars" is naar Wolff meldt, dé Hamburgsche haven binnlen ge varen. Het schip voer voor den oprliog reledé regel matig tussehem Nederlandsche havens en Ham burg. Het is het eerste Nederlandsche stoomschip, dat na de 'Opheffing der blokkade in Hamburg binnengeloopen is. j Kolen. Nu de Belgische regiering, naar blijkt uit 3e berichten, die de vorige Week gepubliceerd zijn, nieuwe voorwaarden heeft gesteld, voor den uitvoer van kplen za.1 het van den 20n af voorloopig wel gedaan zijn mét den aanvoier uit bet Zuiden, schrijft het Hbl'. De Nederlandsche kolenpositié is pp dit oogenblik van den aard, dat de Belgisclhp aanvoeren niet langer onontbeerlijk zijinDe impiOTt dit jaar overtreft reeds verre den totaal aanvoer in 1918 en er itïjn aanzienlijke, reserves gevormd Ofschoon van ee.n verhooging van dpn Duitsthen uitvoer, waar omtrent dezer d'agien ge ruchten liepen, geen sprake is, kan thans de naaste toekomst met gerustheid worden tegemoet gezien. Uitvoer van goederen. De N. U. M. vestigt de aandacht van ex porteurs erop, dat de ontbinding van de met de geassocieerde landen gesloten overeenkom sten piet tengevolge heeft, dat haar benoeming bij den export van goederen heeft opgehouden. Het voordeel, dat uit bedoelde ontbinding voor den Nederlandsch en handel voortspruit komt hierop neer, dat thans de export niet meer gebonden is aan bepaalde richtingen maar dat de goederen, die voor uitvoer in aanmer king komen, voor zoover de binnenlandsche behoefte zich daartegen niet verzet, in het vervolg naar alle landen kunnen worden ge zonden. De verplichting, dat consenten voor den uit voer bij de N. U. M. moeten worden aange vraagd, blijft van kracht voor alle tot dusver ten uitvoer verboden goederen, welke niet krachtens Kon. besluit zijn vrijgegeven. Even eens blijven de vastgestelde heffingen voor de betaling vun bedrijfskosten en andere lasten van de vennootschap gehandhaafd. Het proces tegen den vroegeren Duitsehen Keizer. De „New Statesman" hennnert aan al wat er aan het besluit om den gewezen Duitsehen Keizer voor het gerecht te dagen vooraf is ge gaan en aan de woorden in het vredestractaat dat het vonnis „geleid zal worden door de hoogste motieven van internationale politiek." Het zal meer een politiek dan een crimineel proces moeten worden en de doodstraf zal niet uitgesproken of opgelegd worden. Deze laatste beperking draagt er toe bij om het geheele proces tot een klucht te stempe len. Volgens de verkiezingsbeloften van den eerste-minister, zooals die door den gewonen man worden uitgelegd, moest de Keizer opge hangen worden en was er geen sprake van in- terneering of ballingschap. Als de Keizer werkelijk schuldig is, is hij schuldig aan 'de zwartste misdaad die een mensch ooit begaan heeft en niemand zal voldaan zijn, indien, nadat het hof het schuldig heeft uitgesproken, een straf wordt opgelegd die niet evenredig isaan het misdrijf. Aan den anderen kant kan en dit is zeer waar schijnlijk als het hof de regelen volgt van de Engelsche rechtspleging die onschuld aanneemt, tot de schuld bewezen is de beklaagde van rechtstreeksche verantwoordelijkheid vrijgespro ken worden, in welk geval hij in Duitschland bijna even volledig zou gerehabiliteerd zijn als wanneer hij tot martelaar was gemaakt. Nu de bevoegdheid van het hof dermate beperkt is, en de termen van de beschuldiging bij voorbaat vaststaan, schijnt er geen ontkomen aan dit dilemma. Men moet erkennen, dat in dien het onderzoek volledig kon zijn, en in dien elke argwaan van wraakzucht buitenge sloten kon worden, het proces aanleiding zou kunnen geven tot een groote betooging voor de denkbeelden van internationale gerechtigheid waarvoor de geallieerden gestreden hebben en waarop, naar de „New Statesman" vertrouwt, het volkerenverbond zal komen te rusten. Maar de moeilijkheden en bezwaren in de practijk zijn zoo groot, dat het niet te ver wonderen is, dat daartegenover de rneening van alle gezaghebbende mannen binnen en buiten het parlement, van Lord Beresford af naar links toe, zich snel tegen het heele plan schijnt te keeren. ,De voornaamste kwestie is nu, hoe men, na zoo ver te zijn gegaan, te rug zal keeren. Laten wij hopen, besluit hét blad, dat de Nederlandsche regeering den knoop voor ons doorhakken en ons bewaren zal voor de fout om den laatsten der Hohen- zollerns weer een plaats te geven in het hart van zijn ontgoochelde landslieden. Tegen de Centrale Bouwmaterialen-voorziening. In een eergisterenavond te Groningen gehou den raadsvergadering bestreed de heer A. Zijl stra het voortbestaan der centrale bouwmate rialen-voorziening. Hif betoogde dat de C. B. V. thans beoogt van crisis-instituut een blij vende instelling te worden. Zij streeft naar het monopolie en uit de gestie dezer maat schappij is schade te vreezen voor de gemeen ten. Hij stelde 'tenslotte een motie voor, waarin B. en W. worden uitgenoodigd, mede te wer ken tot liquidatie der G. B. V. en van deze vennootschap geen materialen meer te betrek ken. Deze motie werd aangenomen. Ilesïs- en Gewestelijk Nieuws, Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in de week van 1723 Juli. Op bon 704 31/i ons suiker. Op bon 705 21/-, ons bruine boonen. Op bon 708 2 ons Amerik. spek. Kinder meelkaart. Op bon 31A 2 ons kindermeel en 3 ons Mai- zena. Op bon 31B 27t ons kindermeel en 3 ons Mai- zena. Suikerkaar t. Op bon 59 3Vg ons suiker. Broodkaart. De broodkaart van het 103e tijdvak 9 Juli17 Juli, 104e tijdvak 18 26 Juli. Normaalmargarine. Bon 9e week van 14 tot en met 21 Juli, 10e week van 22 tot en met 29 Juli. Politiebureau. Naar aanleiding van het voorstel van B. en \V. tot verplaatsing van het politiebureau naar het huig, Lange Nieuwstraat no. 21, deeten Bi. pn W. den Raad het vólgende miedia: Het tegenwoordige politiiehureaiu werd gebjauwd in een tijd toen Schiedam ongeveer "de "Reilt van het tegenwoordige aantal inwoners telde en aan den commissaris met een inspecteur en een dozijn agenten de zorg voor de veiligheid van per' scijjen en goederen was opgedragen. Reeds jaren is geklaagd: ov|er dia inrichting, waaraan Schiedam al' lang is ontgroeid. Om in de behoefte aan een. voor dien tegen- woord gen ti,:d passend bureau te voorzien, is onze aandacht gevallen op het bui» Lange Nijeuw- straat no. 21, dat binnenkort voor zijln tegen woordige bestemming niet meer rnopdig zal1 zijn. Waar het zoo moeilijk is, de beschikking tje

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 2