gens de hooge kosten van alle levensbenoo- digdheden geplaatst ziet, slechts verergeren. De regeering schijnt een politiek van ont houding in arbeidsvraagstukken te willen vol gen, uit vrees om de industrieelen en handels lieden tegen zich in het harnas te jagen, die bijna uitsluitend stemgerechtigd zijn. Daarom wordt er niets gedaan om de hooge prijzen tegen te gaan. De rijst, waarnaar alle prijzen zich regelen, is thans driemaal zoo duur als voor den oorlog, althans in den groothandel. De kleinhandelprijzen zijn nog hooger en alle an dere levensbehoeften zijn in verhouding geste gen, waarvan de tusschenhandel profijt trekt, maar de groote hoop des volks ernstig onder lijdt. Dit schept een gevaarlijken toestand. Daaiin verbetering te brengen is voor Japan het meest op den voorgrond tredende vraag stuk. Burggraaf Kato heeft de overheidsperso nen hierop gewezen, uit vrees voor een her haling van de onlusten van verleden jaar Augustus, die naar het schijnt heel wat heftiger en beter georganiseerd zou zijn. Als Ka'to morgen aan den dag aan het be wind kwam, i3 het zeer de vraag of hij in staat zou zijn den toestand te verbeteren, die het gevolg is van den invloed van bepaalde kringen op de regeering tengevolge van het gebrek aan organisatie en de uitsluiting van het kiesrecht van de heffe des volks. Het is zeker, dat Kato alle bureaucratische en reactionaire elementen tegenover zich zal vinden. Niettemin wordt verzekerd, dat de eerste-minister voornemens is zijn ontslag tc vragen, en het is heel wel mogelijk, dat in December de Kamer een heel nieuwe regeering tegenover zich zal vinden. ALLERLEI. Reuter seint uit Washington: Wilson heeft pen order uitgevaardigd, die tot strekking heeft pm de Vjereenigdte Staten te vrij waren tegen een verzwaring: van de lasten, voort vloeiende uit de wiet, waarbij det tarweprlijizeMj worden gegarandeerd. De order bepaalt, dat er vain 1 Juli af geen tarwe of tarwemleied in de Vereenigde Staten mag worden ingevoerd of van daar mag wioirdten uitgevoerd, tenzij! ondier be perkende bepalingen, die door den taiiwe-admini-, strateur kunnen worden vastgesteld. Het spoorwegverkeer tussdhen Duitsohlhlnd en Polen wordt 20 dezer langs vijf lijnen hersteld. Reuter seint uit New York: Naar de „New York Times" meldt, wordt er door vertegenwoordigers van de Deutsche Bank, die tevens optreden als gtemaohtigden van de Duit- sche legeering, [Onderhandeld, over een aanzien lijk crediet, dat door de Veijejenigde Staten aajni Duitschland zal worden verleend. Om bei begin nen, gaat het om een bedrag van tusschen de 30 millioen en 50 millioen. Naar verder gemeld: wordt, heibbien. de onder-' handelingen ever eten leening van 30 a 40 millioen aan Zwitserland bijna hiun beslag gekregen. j Voorts zal» aan Denemarken eerlang een cre diet wordbn verleend van om' en de bij 8 15 millioen, ten einde de aankoopen van goede ren in Amlerika! te financieren. Uit Keulen wordt gemeld, dat de Entente de uitlevering verlangt van Luitenant von Si mon, die destijds een moordaanslag op Radeik pleegde en ondier de Linden Je Fransche vlagt gen verbrandde Naar bij de beraadslaging in de Nationale Vergadering is meegedeeld, bevinden zich thans niog in Frankrijk: 340.000 Duitse he krijgsge vangenen, in Engeland 195.000, ia Amerika 50.000 en in Siberië 20.000. In Siberië zijin bovendien nog 30.000 burgerlijke gevangenen. De behandeling in Frankrijk weid slecht ge noemd, d e gevangenen in de andere landen hebben niet te klagen. Alle 'krijksgevangenjen, met uitzondering van de overldopers, krijgen ingeval van onvermogen bij hun terugkeer 300 mark, in bepaalde gevallen 600 mark, maar dan moeten de gemeenten 250 mark bijpassen. Als de gevangenen vervolgens uit den dienst wor den ontslagen, krijgen zoji wederom 50 mark per week voor aicht weken. Daartoe beeft de regee- ring 150.000.000 mark en hebben particulieren 10.000.000 mairk beschikbaar gesteld. BINNENLAND. Kouiugin's verjaardag. Zooals reeds gemeld, zullen de militaire para des ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin, aangezien de 31ste Augustus op Zondag valt, op Maandag 1 September worden gehouden. Het Ned. Corr. bureau verneemt voorts, dat eventueele feestvieringen in verband met Ko- ningin's verjaardag om gelijke reden op Maan dag 1 September zullen plaats hebben. De internuntius. De Pauselijke Internuntius mgr. Nico tra ver toeft sedert eenige dagen te 's-Gravenhage en keert Zondag a.s. naar Brussel terug. Stroopapicr. De minister van landbouw maakt bekend, dat, met ingang van heden, ook het artikel stroopapier niet meer gerekend wordt te vallen onder het uitvoerverbod op papier, zoodat ook ten opzichte van dit artikel de uitvoer vrij is. Levering van visch aan Duitschland. De vereeniging van reeders van vistchers- vaartuigen te IJmuiden heeft aan de stedelijke besturen van Duitschland een circulaire verzon den, waarin gewag gemaakt wordt van de hou ding der Algemeene Import en Export, filiaal van de Rijksviëchverzorging Berlijn, betreffen de de levering van visch door deze vereeniging aan Duitschland, waarin het, volgens haar, is toe te schrijven, dat Duitschland momenteel slecht van visch is voorzien. Afsluiting van het IJ. De minister van waterstaat heeft: I. een commissie ingesteld' mlet opdracht te on derzoeken, in hoevieine 'het aanbeveling zal ver dienen om, in verband met de wet van 14 Juni 1918 (St.bl. No. 354) tot afsluiting en droogma king van 3e Zuiderzee, ter vervanging van de afsluiting van het IJ te Scbcllingwcude, een af sluitdijk met die mpodige sluizen te maken^ in het kanaal, dat tusschen den z ui d we s tel ijk eh er» den zuidoostelijken Zuiderzeepolder zal worden, opengelaten en hot peil van de 'tusschen de Noord- hollandsc'he kust en laatstbedoelde afsluiting ge legen wateroppervlakte te brengen orp dat van het Npoidzeekanaal; II. benoemd in die cbmmissie a. tot lid en voorzitter: dr. 0. Lely, oud-mi ni ster van waterstaat, voorzitter van den Zui derzeeraad, lid Van d!e Twieiede Kalmer der Slaten- G ene raai te 's Grave nhage; f. tot lid en secretaris: V. J. P. de Blocq van Kuffeter, ingenieur van den Rijkswaterstaat, ge detacheerd bij den "chemst der Zuiderzeewerken', te 's Gravenhage. De burgemeester van Alkmaar. De burgemeester, die? heer G. Ripping, heeft met ingang van 1 November eervol' ontslag als burgemeester vain Alkmaar aangevraagd'. Zijfai af treden wordt in alle kringen ten zeerste betreurd daar hij ateed's met ftefcte zijin ambt waarnam. (Tel1.) De Engelsche basis te Rotterdam. Naar aanleiding van de berichten in de Nid- dcrlandstbc bladen 'Over dé' handhaving van de*t Engelso'her viootbasis in Rotterdam, had; de com- miaindant van ïte Engelsche basis te Antwerpen aan het gemeejitetbcstuur Van Antwerpen: be loofd den- Engelscben aanvoer via BieJgië zeer uit te breiden. Volgens de bladen zijin deze beloften nageko men'. De aanvioer over de basis Antwerpen is thans driemaal zjoo groot als die over Rotterdam. (Msb.) Het Conservatorium staatsinstelling. Naar wiji van betrouwbare zijde vernemen, zal het Conservatorium te Amsterdam' zeer waajr-i sohijiiJijk en binnen afzienbaren tijd', een staats instelling worden met den titel Iloogesehool voor Muziek. Nederland en Zwitserland. Naar het „Hamlbturger FremdonLlatt" ver neemt, heeft de Ne'dleriiandsche gezant te Bern aan het Zwitsersdhe departement vatïB,uitetn- landsche Zaken een; nio'ta ovierhainddgd, waarin uidrukkerijk wjotrdt verklaard, dat de Nederland- sche regeeriing Zwitserland als ,oteverstaat van dien Rijn met de daaraan verbonden rechten en pri vilegiën erkent. j Nadat de geallieerden en Duitstehlandi diopr aanH neming van de artikelen 354 en 355 van helt ver: drag, Zwitserland dezelfde vloorreöhtein hebber! toegestaan, zïj'n de aanspraken yan Zwitserland] op den Rijn door deze verklaring van de Nieder- landsChe regeering, thans diqor alle betrokken par tijen erkend. Uit de sigarendustrie. De hoofdbesturen eter vier Werkiiedenbon'deni in Se sigarenindustrie hebban aan de fabrikan- tenprganisattes het verzoek gericht, aan alle werklieden, werkzaam in het bedrijf, een eextra, lioonbijslag te verleenen van 50 pCt„ zopdang' het nieuw collectief arbeidscontract, nog niet in, werking is getreden. j Op een conferentie van dien voorzitter, van) het Verb'omd van Ver. van Sigarenfabrikanten in Nederland, den heer W. Dïtefeselhuys, met de voorzitters der vier werkiiedennrgani sa ties,) deelde eerstgenoemde op een deshetroffndé vraag mede, dat het reeds lang «jjojegezegde ont werp van het collectief arbeidscontract binned enkele dagen den wlerkliedenbond1 zou, kunn,e<n| worden aangeboden. Vuurwapen wet. St'bl. no. 474 bevat het K. Bi.; van 11 Jnli, houdende voorschriften ter uitvoering van del Vuurwapertwet 1919. f Artikel' 2 van die voorschriften luidt: InyOier, uitvoer en doorvoer van vuurwapenen, en van munitie zijn verboden. Het voorgaande lid: is niet van toepassing ten aamzien vari den invoer, uitvoer of djourvoer 1 o. door of vanwege het Rijk; 2o. van vuurwapenen (ten hoogste 25 patronen voor de gezamenlijke wapenen inbegrepen) door personen, die de wapemlen op den openbaren weg of op eenige voor het publiek toegankelijke plaats bij zich mogenhebben; 3o. die door-of vanwege den Minister van Justitie is vrijgelaten en geschiedt met inaahf- neming van de voorwaarden, y^elke bjj de? vio lating mochten zijn gesteld. -Artikel 3. Het verveer van hommen, hand granaten en' dergelijke voor ontploffing of vopr het verspreiden va'n Verstikkende pf vergiftigiej gassen bestemde wapenen, vlammenwerpers, ka nonnen, machinegeweren en van onderdeellen van een dier vuurwapenen is vetrbioden. Het voorgaande lid is niet van toepassing ten aanzien van het vervoer van e|en der daarin ge noemde vuurwapenen; poi. ten behoeve van den openbaren dienst 2o. dat gedekt is' door een consent van invoer, mtvper of doorvoer; 3o. dat dioor iof vanwege den Minister van Justitie is vrijgelaten en geschiedt met inacht neming Van de, voorwaarden, welke bijl de| vrij lating mochten zijin gesteld. Communistische Stateu- en Raadsleden. De „Tribune" maakt melding van een te Amsterdam gehouden vergadering van de ge kozen communistische staten- en raadsleden. Besloten werd tot oprichting van een lande lijk advies-bureau, waarin tot leden werden aangewezen de heeren Coltof, van de Staten van Zuid-Holland en van den raad van Den Haag, Roodveld, lid van den raad van Am sterdam en Vader, lid van de Staten van Noord-Holland en van den raad van Weesp de eerste tevens tot secretaris. Als resultaat der gehouden discussies werd geconstateerd, dat lo. een aanval zou worden gedaan tot be houd en uitbreiding van de autonomie der ge meenten 2o. onmiddellijk en gezamenlijk in het land aangestuurd zou worden op woningdistributie en bouw, niet van noodwoningen of volkswo ningen, maar van arbeiderswoningen, die aan alle tegenwoordige behoeften van woonbaarheid voldoen, met voorl opig verbod van het bou wen van woningen, waarvan de kosten een bepaald bedrag overschrijden 3o. geagiteerd zou worden voor het Raden stelsel met dien verstande dat óók in de ge meentebedrijven het beslissingsrecht zul moeten komen aan de arbeidersraden. Als leiddraad voor de actie en den strijd der communisten en revolutionaire socialisten geeft het blad de volgende punten Voorop zal staan het agiteeren voor het Ra- stelsel in en contra de gemeenteraden. Aan het instituut der dienst commissies, dat den arbeiders zoogenaamd medezeggingschap geeft, zal niet worden meegedaan. Opgekomen zal worden voor de verst-moge- lijke autonomie der gemeenten, benoeming van het college van B-. en W. door de gemeente naren en zoo voorts. In financieele zaken zal worden gestreden voor ééne belasting over het geheele rijk, waaruit ook de gemeentekosten worden betaald, en bij elke belasting zal worden rekening ge houden met een minimum-inkomen, noodza kelijk voor levensonderhoud, vrij van belasting, voorloopig te schatten op ten minste f 1500 per jaar. Aan de burgerlijke colleges van B. en W., waaronder ook te verstaan half of heel S.D.A. P.sche colleges, zal de begrooting niet worden toegestaan. Aan de verkiezing van wethouders zullen de communistische en met hen verbonden raads leden niet deelnemen. De woningkwestie zal overal in prolerischen zin d.w.z.'geen permanente noch semi-per- manente noodwoningen of volkswoningen, maar arbeiderswoningen die aan alle tegenwoordige behoeften van woonbaarheid voldoen ter hand genomen worden, en zoolang er een vol doend aantal goede woningen niet aanwezig zijn, zal met alle kracht op woning-distributie worden aangestuurd. De Communistische Partij is in den tegen- woordigen tijd tegen nieuwe staatsmonopolies, maar in het algemeen voorstander van commu- nahseering vooralterzake van de levensmiddelen. De Communistische Partij zal geen gelden hoegenaamd toestaan voor het instituut der politie. Op den grondslag van geen cent voor het bijzonder onderwijs ook in de gemeenten, zal het Advies-Bureau met de Communistische Onderwijzers-Vereen, in overleg treden over de details van het optreden inzake onderwijs en onderwijzers. Voor de werkloozen eischt de Communistische Partij van de gemeenten productief werk en in elk geval een minimum-bestaan in overeen stemming met de tegenwoordige loonen en prijzen. De arbeidsduur mag de 45 uren per week niet te boven gaan, en moet zooveel mogelijk gericht worden op een zesuren arbeidsdag. De loonen moeten boven de al te beschei den eischen der arbeiders uitgaan, en ook de pensioenen moeten met de nieuwe loonen en prijzen in overeenstemming worden gebracht. Zooveel mogelijk zal worden gestreefd naar gelijkmaking der loonen, en tegen de overma tige salarieering der hoogste ambtenaren zal worden opgekomen. Er zal geijverd worden voor het oprichten door de gemeenten van volksgebouwen, die ter beschikking der arbeiders zullen moeten worden gesteld voor vergaderingen enz. De Communistische raadsled en verzetten zich tegen de belastingen op publieke vermakelijk heden, en vooral tegen de tarief-verhoogingen bij de gemeentediensten, die met de loons-ver- hoogingen gepaard gaan, en tegen de bedrijfs winsten, die bij wijze van indirecte belastingen in de gemeente-kas vloeien. De Communistische raadsleden zullen ook opkomen voor afschaffing van het archaïsche gebed ter opening der raadsvergaderingen. De export van vee en paarden. „De Vee- en Vfele's'c'haindel" verneemt, d'at er binnenkort ieen verandering zal komen ten .aan zien van het soort van vee, 't wjefk uitgevoerd mag worden. De verwachting1 is, dat jong vee voor export wordt bestemd'. De sdialpenuitvoietr wiordt stopgezet. I In zake den export in het algemeen deelt het blad bet vplgend© media: Deze week zijin jop< d|a markten (Rotterdam!, Groningen, Gorincihem, Smeek) nogi al' vele! melk en kalfkueien voor Frankrijk en Bjelgië gekocht. Op de veegtapel tie Groningen werd' Maandag doior de Frajnsche- commissie gekocht 171 miel1- ke- en kalve koelen, van goede kwaliteit, tot prijzen van f 500800 en) 5 enterstiepen. Te Rotterdam is gister meer glejkooht voor Frank rijk dan verleden week. De handel in gebpuiks- vee was dan ook iets williger. Voor Diuits'chl'ajnd koopt de heer Cjowperus van Engelbm 50 gebeterde koeien voor d;e land bouworganisatie in Westfalem en hiediem Woens dag arriveert de aamkooptommissie uit Rhedn- land, welke dioor bemiddeling der heeren Trom petter van Hjopgeveen en Van Sant uit Leeu warden 1ÓÖ stuks gebeterde koeien zal' aankoo pen. Duitschland verleent voorshands geen 'nieuwe inveerbewilliging!. Het heeft geen directe be hoefte meer aan paarden, daar hjeit 3e beschik king heeft pver 38000 legierpaarden, door Ame rika aangeboden, waarvan reeds 13000 zijn ge kocht. i De regeling van den melkprijs. De conferentie, wlelkiel gister zou plaiats vin den (ussohen den Raad van ^Toezicht op bet Zuivelkantoor en de: vertegenwoordigers van de melkinrichtingen te Amsterdam; 'in verband met de regeling1 van den mdkprijb is; naar wij1 Verne men, |op' verzoek van den Minister van Landbouw ■uitgesteld tpt Maandagi a.s; Vrijz. Dem. en S. D A. P. De afd. „Apeldoorn" van den Vrijri-Democt. Bond heeft eene motie aangenomen, waarin, naar aanleiding van het feit, dat het raadslid', de heer J. H. Plet verklaard: heeft, bijl die Wethoudersbe- noerning niet pp een lid dier S. D. A. P. te willen steuntalen, wamtieier dit lid! niet de ver klaring aflegt, dat het zich in 'tijdien van revo lutie fajan de zijde van het wteittig gezag zal plaatsen, wordt verklaard, dat dé heer Plet ge heel en [Onvoorwaardelijk het vertrouwen in hem als geschikt en tactisch vertegenwoordiger der V.-D. partij' te Apeldoorn heeft Verloren eni daar om zedelijk verplicht is, zijin raadszetel ter be schikking te stellen van'zijin opvolger op' de rang lijst. 1 De uitlevering van den ex-keizer. De vraag, of naar Nederlandsch recht een vreemdeling mag worden uitgeleverd voor een feit, niet genoemd in het tractaat met een mo gendheid, die de uitlevering vraagt en niet ge noemd in de wet, die de uitlevering regelt, wordt door het „Weekblad van het recht" ontkennend beantwoord. Het blad motiveert dit antwoord, wat het eerste gedeelte betreft, o.m. met een verwijzing naar een rapport van Prof. Struycken voor „The international law-association" over „De internationale rechtstoestand van de individuen en de wetten en tractaten-uilevering." Verwezen wordt verder naar de uitspraak van Lammasch en Gabraud, waarin geconcludeerd wordt, dat wanneer aan een regeering uitleve ring wordt gevraagd voor eenig feit in de uit leveringswet niet genoemd, die Regeering onge twijfeld moet verklaren, dat zij tot de van haar gevraagde handeling niet bevoegd is. Het „Weekblad van het Recht" beantwoordt dan ook ontkennend de vraag, of bij de wet de uitlevering kan worden toegestaan voor een feit, dat niet in de uitleveringswet is genoemd. Art. 4 der Grondwet vordert een alge meene wet, op grond waarvan tractaten kunnen worden gesloten, en heeft juist in zoodanige algemeene wet den waarborg voor den vreemdeling gezien. Eene uitle vering krachtens bijzondere wet is dus met de in art. 4 gegeven regeling in strijd, ook met de in het eerste lid uitgesproken ge lijkheid voor allen, die zich op het grond gebied bevinden. Van eene aanvulling der uitleveringswet, zij het dan ook bij eene op zichzelf zeer bedenkelijke gelegenheidswet, zou hier nooit sprake kunnen zijn, omdat wij niet te doen hebben met naar ons recht strafbare feiten. Het is een algemeen erkend beginsel van het uitleveringsrecht, dat, wil uitlevering mogelijk zijn, het feit strafbaar moet zijn naar de wet van het land, dat de uitlevering vraagt en naar die van het land, dat haar toestaat. Die voorwaarde kan hier niet worden vervuld. Wij zouden moeten hebben eene wettelijke regeling, die uitlevering veroorlooft voor een naar Ne derlandsch recht niet stafbaar feitwij zouden aldus moeten afzien niet van for- meele" regelen van uitlevering, maar van de materieele beginselen die de uitlevering beheerschen. Rechtens is daarom, naar ohze overtuiging, eene uitlevering van den gewezen Duitschen keizer, zooals men die thans van ons land schijnt te willen vragen, niet mogelijk, ook niet met tusschenkomst van den wetgever en komt die vraag tot onze Regeering, dan kan, van het stand punt des rechts, niet anders dan een „non posaumus" het antwoord zijn. Een ander i Ti»,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 2