laat stoomen, verven, wasschen en strijken bij de „DE PHOENIX", Telef. No. 15. vat 70 tediijlvon m zal1 thans look aan alle nog niet aangestoten R- K. werkgevers worden aant geboden. j In dit contralet zijln. de christe'iïjlkle! beginselci} omtrent de verhouding van werkgever en wesrifó nemer belichaamd. 1 Zeer groote moeilijkheden waren juist ic| déze industrie te overwinnen, lals: dei lo<e bepaS l'ing voor het zeer groot aantal soorten van ar beiders, bet behouden van den prikkel toit pajo dluctiviteit van djtyi arbeider, die rechtspositie) van de vjbislagen arbeiders van 26 jaar ien ouder de verdleeling van het land in genteentóklassien.. Dit contract is het eerste in Nederland', dat landelijk gesloten is voor die groot-industriej. $$tads- «n Sewealelljk Mpuws. Crisismaatr eg elen. Verkrijgbaar in de week van 7—13 Aug Op bon 714 3x/a ons suiker. Op bon 708 2 ons Amerik. spek. Kindermeelkaart. Op bon 34A 2 ons kindermeel en 3 on3 Mai- zena. Op bon 34B 21/t ons kindermeel en 3 ons Mai- zena. Suikerkaar t. Op bon 62 31/» ons suiker. Broodkaart. De broodkaart van het 105e tijdvak 513 Aug. paars Geveilde en verkochte onroerende goederen. Notaris H. B. E. BLAISSE. Geveild Vrijdag 8 Augustus. IX. Een fabrieksterrein met daarop staan de fabrieksgebouwen, schoorsteen, ketelhuis, machinekamer, waarin stoomketel (afgekeurd), stoommachine van 45 P.K., open grond, zeer gunstig gelegen te Schiedam aan de Willems kade, Spuistraat en Hagastraat genumm erdWil- lemskade 23 en 25, alsmede 5 afzonderlijk te veilen woningen, Hagastraat Nos. 5, 7, 9, 11 en 13, en twee voor bergplaats ingerichte wo ningen, Hagastraat Nos. 15 en 17, te zamen groot 21 aren en 13 centiaren. Geveild perceel I voor 7600, II 6800, III 4500, IV 1840, V 960, VI ƒ840, VII ƒ840, VIII 890, IX ƒ800, X ƒ1320. XI;XII. De stoomketel en de stoomma chine, welke afzonderlijk worden geveild, zullen bij den afslag in combinatie met de perceelen worden afgeslagen. Geveild: perceel XI ƒ260, XII ƒ400. XIII. Een huis en erve te Schiedam, Em- mastraat No. 7, groot 68 centiaren. Geveild voor ƒ3580. XIVXVI. Drie woningen en erven, te Schiedam aan de Laan Nos. 122, 124 en 126, samen groot 60 centiaren. Geveild perceel XIV voor ƒ360, XV ƒ360, XVI 340. XVIIXIX. Drie woningen en erven, te Schiedam, Otterbuurt Nos. 4, 6 en 11. Geveild: perceel XVII voor ƒ540, XVIII 580, XIX ƒ660. XX. Een huis en erven, te Schiedam, Nieu we Haven No. 261, groot 38 centiaren, samen groot 95 centiaren. Geveild voor 1600. XXI. Een huis en erve te Schiedam, K. Kerkstraat No. 11, groot 17 centiaren. Perceel XXI niet geveild. De Oranjevereeniging. In een druk btejziodhte vergadering' van het At- gjétaletetn Bestuur dier Oranjevereeniging is bel vlooiF-i stel Van het Dagdijksch Bestuur om den lsten September iGjak in Schiedam tot een feestdag te maten met nagenoeg algejmeene sternoten aan1- genïmon. Het plain votor dien fiejesIdag, door hat Dag'. Bestuur voorgesteld, werd nai een opgewekte hiep spreking goedgekeurd: en luidt: 's Morgens een aubade op die Groote Markt, waarna, de muziekkorpsen in verschillende richt, tingen eten wandeling door de gemeente ziullfojn, maken. Daarna zuilen viodkspeDein plaats hebben. Voor den middag is vastgesteld ring rijden en bloemencorso. 's Avionds zuilen op' versehilljendle plalatsen con certen plaats hebben, die besloten zulten woï< den d|oor eik der uitvoerende korpsen met een! wandeling d|oor de gemeente. Het Bestuur deelt mede, dat in den loop der volgende week over de contributie voor het jaar 1919 z:ad! w,orden' beschikt. Zrooals mJCii weet heeft de Oranjeveretenigingj gedurende de oorlogsjaren 1915, 1916, 1917 en 1918 geen contributie gei rul en halar ka,s gestort in de kas van het Steuncomité. Er moet dus veel geld ontvangen worden om de kosten van het feest te kunnen be strijden. De groote sympathie, die de burgerij in overgroote meerderheid steeds heeft getoond voor het werk der Oranjevereeniging, geeft deze de overtuiging, dat allen, die vroeger lid zijn geweest, ook nu weer hun contributie zullen betalen. Wij willen er in dit verband op wijzen, dat de volksfeesten voor niet-leden slechts tegen een verhoogd entree toegankelijk zullen zijn en een ieder, die deze wil bezoeken, dus evengoed lid kan zijn als de entree betalen. Nieuwe leden kunnen zich aanmelden bij den heer A. M. E. Papenhuizen, Hoogstraat. Het bedrag der contributie kan ieder zelf be palen, doch het laagste bedrag is f 1. Ook aan andere bestuursleden kan men zich desverlangd als lid opgeven. Men bedenke, dat bij het organiseeren van feesten, behalve goede wil en opgewektheid, onvermijdelijk noodig is geld en nog eens geld. AD allen nu hun bijdragen geven, dan kan het weer een feest worden zooals we dat van de Oranjevereeniging gewoon zijn. De oorlogs jaren zullen de herinnering aan die feesten zeker nog niet hebben uitgewischt. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan bet Commissariaat politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middagskerkboekje, portemonnaie met** inhoud, rozenkrans, sleutel. Bij vinders gummibandje, Verver, Bagijnen- hof 4pince-nez, Groeneweg, Hagastraat 2 portemonnaie met inhoud, Hoorman, Hoofd straat 131 logarithmen rekenschuifje, van Vlaardingen, Veenlantstraat 1 gummibandje, Scholte, Westvest 5 bril in étui, Janse, He- lenastraat 8 hondenzweep, v. d. Wel, Grof- baan 2511Schoentje, Nieuwenburg, Station straat 134staaldraad (opgevischt), Christen, Nieuwsticht N.Z. 24kinderwagentje, (speel goed), Veugelers, Kethelstraat 16 sleutel, v. d. Heuvel, Ouddorpschestraat 10a rozenkrans in étui, Brouns, Zijlstraat 32vioolsnaren, de Veld, Gasstraat 13rozenkransen, Noordzij, N. Haven 17 portemonnaie met inh., v. Vel- zen, Warandeportemonnaie met inh., de Jong, Brugmanstraat 37 rijwielpomp, Broek- meijer, Zijlstraat 30 kinderklompen, Krouwel, Breedstraat 54 horloge in armband, Agterberg, Kleinebaan 13linsigne, Stoop, Ouddorpsche straat 23; postduif, Lensveld, Hootdst.raat 289. Grafschennis. Van de R.K. begraafplaats is in den afge- loopen nacht een 5-tal koperen roeden, welke dienen tot afsluiting van grafkelders, ontvreemd. Gistermiddag heeft de 9-jarige J. D. wonende Singel, in de stal van zijn va der gedronken uit een flemh met kopervitriool. In de apotheek-van Westendorp werd hem een braakmiddel toegediend, waardoor hij geen let sel ondervond van zijn onvoorzichtige daad. Bij het Woensdag j. 1. gehouden examen Teekenen is geslaagd de Eerw. Br. Asterius, in de wereld de Heer Th. J. Trouw borst Adz. UIT BOTTERDAM. In verband mlet die, invoering van cte 45-urige aïjbeids'weelk wondt bet Rotterdamsclbe' poiltiefcorp® uitgebreid met 14 inspecteurs-titulair en 300 agen ten 2e feïlajssei. 'Inlichtingen werden verstrekt. opt het Hoofd1 bu reau van Poli tie, Haagsc'he, Veer 23. UIT DELFT. De kamermood voor die a. s. studenten der Tech nische Bteogeschooi1 te Delft, blijkt nog ernstiger te zijln dain het vidtcige jaar; wel1 zijn de Belgische fatmiilies vertrokken, doch vete ingezetenen v.er-' huren geefn katmers meter en het getal' studenten is gnooter daïi opat. I Ingezonden Mededeelingen. Gemengd Meuws. Ongelukken. In de steenfabriek van W. van Hapert te Woense! is de arbeider Wy- gergans, vader van een groot gezin, door een machine gegrepen. Een been werd hem afge rukt. De man was bijna onmiddellijk dood. Op den Zandvoortschen weg bij Haarlem zijn Donderdagavond de heeren Koper en Kuin- ders, op een motorfiets op weg naar Zandvoort, nabij de buitenplaats Elswout tegen een muur opgereden. Ernstig gewond zijn zij in een voor bijkomende auto naar het St. Elisabeth-Gast- huis te Haarlem gebracht. De heer Kuinders was gisteravond nog steeds bewusteloos de toestand van den heer Koper is bevredigend. Gisteravond ongeveer half acht is aan het z.g. Stille Strand te Scheveningen een man uit Den Haag bij het baden in zee verdronken. Doodgeschoten. Men meldt uit Roer mond In de Belgische grensgemeente Bocholt zijn Donderdagavond twee douanebeamten door een groep Belgische smokkelaars doodgeschoten. De straatjeugd. De Amerikaansche militaire attaché te 's-Gravenhage heeft zich tot den opperbevelhebber van land- en zee macht gewend met een klacht, betreffende ernstige baldadigheden, door hem en andere zijner landgenooten in verschillende gemeenten in Nederland ondervonden bij het passeeren per automobiel. Deze baldadigheden bestonden in het werpen met steenen, doode dieren en straatvuil, terwijl in verschillende gevallen de chauffeurs of andere inzittenden door de ge worpen voorwerpen werden getroffen. De aandacht van de ambtenaren van rijks- en gemeentepolitie wordt er nu door den mi nister van Justitie op gevestigd, dat een ge streng toezicht, inzonderheid op jeugdige per sonen, behoort te worden uitgeoefend ter voor koming vah dergelijke baldadigheden. Turf. Ten einde te voldoen aan de aanvra gen uit Holland om turf en bagger uit de Weer- dinger en aangrenzende venen, hebben de ver- veners aldaar ten gevolge van de schipperssta- king, aan de administratie van de Staatsspoor wegen gevraagd, 2000 wagons laadruimte aan station Weerdinge ter beschikking te stellen. Deze ruimte is reeds toegezegd. Inmiddels wordt het oude dorp Weerdinge een druk ver keerspunt en de stapelplaats voor massa's brandturf, die daar reeds per Duitsche stoom tram en met karren en wagens wordt aangevoerd. Een treinbotsing b ij Groningen. Men meldt uit Groningen dd. 7 Aug. De personentrein naar Nieuweschans. die on geveer half drie van hier vertrekt, kwam even voorbij het viaduct aan de Lodewijkstraat in aanrijding met een stilstaanden zandtrein. Een wagon van den personentrein werd beschadigd. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. Het treinverkeer had dertig minuten vertraging. Handelsspionnage. De Duitsche wapenstilstandscommissie heeft er tegen ge protesteerd dat de fabrieken in Oppen en Lud- wigshafen door ingenieurs, industrieelen en professoren van hoogescholen bezocht worden, die tot de entente-staten behooren, die met macht ging van het bestuur van het bezettings leger inlichtingen over de fabriekenrichtingen en fabrieksgeheimen verlangen, hetgeen de Duitsche regeering als handelsspionnage be schouwt. Goedkoope groente. Men meldt uit Broek op Langendijk Nog steeds hoort men hier en daar in ons land klachten, dat de groente zoo duur is. Nu binnen enkele dagen volop roode, gele en witte kool en wortelen en spoedig daarna uien op de veilingen worden aangevoerd, zal vrij zeker aan die klachten tegemoet gekomen ku nnenwor- den. Wanneer de voorteekenen niet al te zeer bedriegen, zal er voor het buitenland zeer wei nig kooplust zijn. Frankrijk, Engeland, Zwit serland, België en de Scandinavische rijken zijn altijd maar afnemers voor een klein gedeelte, nagenoeg alles ging naar Duitschland en Oos- tenrijk-Hongar'ije. Ook voor ons land werd tot 1914 zeer weinig van bovengenoemde artikelen gekocht, doch door het distribueeren van regee- ringswege is het gebruik enorm toegenomen en voor onze streek zal het van zeer groot belang zijn, als het binnenland als een belangrijk af zetgebied kan worden behouden. Oostenrijk-Hongarije en de daarvan afge scheiden landen kunnen als afnemers wel ge heel uitgeschakeld worden door den lagen koers van hun geld en de moeilijkheden daarheen bij het vervoer, doch hoogstwaarschijnlijk zal ook Duitschland maar voor een klein percen tage gegadigd zijn en dan voor niet te hoogen prijs, Door den lagen markenkoers moet alles 4 5 5 maal duurder betaald worden dan voor den oorlog waarbij nog komt, de veel hoogere spoorvracht, zoowel hier als in Duitschland. Wortelen en tuinboonen bijv. voorheen ge zochte artikelen voor Duitschland, zijn dit de laatste weken althans heetemaal niet meer. De tuinboonen kosten op de veilingen per Kilo nog zoo van 372 tot 4x/a cent, maar de wol-te len kunnen het per Kilo niet hooger brengen dan 21/2 ceAt en rekent men naar deze beide artikelen, dan zullen ook de verschillende kool soorten op de veilingen ook wel geen hooge prijzen opbrengen. Groothandelaars, die de be stellingen voor matige provisie willen uitvoe ren, zullen gemakkelijk te vinden zijn. De con currentie op dat gebied schijnt nogal groot, en wanneer de gemeentebesturen er nu maar voor zorgen, dat de verkoop in hun plaatsen goed geregeld is, zal Nederland goedkoop groente kunnen eten. Postzegeldiefstal. t>ezer da gen werd gemeld, dat te Oldenzaal een! Duitscher in een hotel logeerde en aldaar voor circa 40.000 mark aan vreemde postzegels miste, nadat een Hol lander, die in hetzelfde hotel logeerde, na eenige uren was verdwenen. Door de kommiezen te Tubbergen is thans aldaar aangehouden J. G., van Geesteren, ver dacht van diefstal van bovengenoemde post zegels. G. is naar Oldenzaal ter confrontatie met den bestolene gevoerd. Op zijn aanwij zing is uit den tuin van een fabrieksarbeider, met wiens dochter G, is verloofd, en wonende op het Sluiterveld te Almelo, een deel der ze gels opgegraven een ander deel had hij ver kocht aan een verzamelaar te Hengelo. De postzegels zijn uitgegeven door de bol sjewistische regeering in Estland. (Hbl.) 10.000 Mark verdwen en. Te Snijden Chaam had landbouwer A, een portefeuille met 10.000 mark verstopt in het bed, waarop zijn zoon en een 15-jarige knecht slapen en hen beiden met dit feit in kennis gesteld. Dinsdag kwam de boer tot de onaangename ontdekking dat de portefeuille met haar kostbaren inhoud verdwenen was. De verdenking viel op den knecht, doch deze houdt vol van niets te weten. Na door de marechaussee te Chaam in verhoor te zijn genomen, is de knecht thans ter beschik king van de justitie te Breda gesteld. De duurte. Te Breda is een vergadering gehouden van ambtenaren om te trachten tegen gereduceerde prijzen levensmiddelen te koopen. Een honderdtal ambtenaren heeft de bijeen komst bijgewoond, zoodat na uiteenzetting van het doel tot oprichting kon worden overgegaan. Onder de aanwezigen merkten we op afgevaar digden van Officieren, van den Onderofficiers- bond Ons Belang, van den Bond van Spoor wegambtenaren, van den Bond van P. en T. Het voorloopig bestuur is gekozen, dat zich met samenstelling van het reglement zal belasten. Voorzitter is de heer Mosheuvel. De Chr. Mijnwerkersbond en de Limburgsche R.-K. Werkliedenbond, omvattend 10.000 leden, hebben aan den Minister van Binnenlandsche zaken een adres gericht, met het verzoek maat regelen te nemen tegen de ondraaglijke duurte, m. n. in de mijnstreek. Het werk der Relief-commissie. De vrede is eindelijk geteekend, en 'daarmede is de hoop op meer geregelde toestanden ge boren. Al gaat het ook langzaam, de handels betrekkingen tusschen de verschillende landen worden weer aangeknoopt. De voorziening van de landen van hetgeen zij behoeven, geschiedt meer en meer door die groepen van personen, die daartoe bij de tegenwoordige maatschap pelijke verhoudingen zijn aangewezen. Hoe langer hoe meer verdwijnt het ingrijpen van den Staat. Bij dezen terugkeer naar meer normale tijden zien we ook een organisatie verdwijnen, die gedurende den geheelen duur van den oorlog een goed eo nobel werk heeft gedaan. We mee- nen de Reliefcommissie. Dezer dagen werd aangekondigd dat zij haar arbeid heeft gestaakt en dat zij binnenkort zal worden opgeheven. In November 1914 werd de Gommission for Relief in Belgium opgericht en onaagebroken heeft zij den geheelen duur van den oorlog haar werd gedaan verlichting brengen in den nood van de ongelukkige bewoners van Belgischee bezette landen. Nu, bij het eindigen van haar taak, hebben wij eens geinformeerd naar de omvangrijkheid van hetgeen het Rotterdamsche kantoor in den oorlogstijd heeft verricht. Welwillend zijn ons toen de volgende cijfers verstrekt. Van haar oprichting in November 1914 tot den 31en October 1915 heeft zij naar België verzonden 817.832 ton levensmiddelen en 2619 ton kleeren. Het volgend jaar waren deze cij fers resp. 918.813 en 1067 het daaropvolgend jaar 593.790 en 115 in het vierde jaar 752.790 en 2660, terwijl van 1 November 1918 tot 25 April zijn verzonden 486.211 ton levensmidde len en 2335 ton kleederen in totaal 3.559.436 ton levensmiddelen en 9787 ton kleeren. Ook tot het noordelijk deel van Frankrijk, waar mede de bevolking onder de vreemde be zetting had te lijden, heeft de Reliefcommissie haar menschllevend werk uitgebreid. Maar deze streken werden in dezelfde jaren resp. verzon den 119.197 ton levensmiddelen, 95 ton klee ren 360.573 ton en 1115 ton 194.138 ton en 1053 ton 288.505 ton en 28.2 ton en 28.439 ton en 1132 ton totaal 990.852 ton levensmid delen en 4137 ton kleeren. In Januari 1919 verzond de commissie haar grootst aantal tonnen, nl. 177.581. Van 1 Nov. 1914 tot 1 Juni '19 kwamen voor de commissie n de Rotterdamsche haven aan 896 transatlan tische stoomers. Voor het vervoer van Rotter dam naar België en Noord-Frankrijk werd van 10,700 1 chters en ongeveer 21.950 wagons ge bruik gemaakt. Bij het afkondigen van den wapenstilstand is men ook begonnen aan de levensmiddelen voorziening van Duitschland, Finland, Polen, Oostenrijk en Tsj echo-S lovakye. Hiervoor werd een afzonderlijke organisatie gesticht, nl. de Food-Administration. Van 1 Januari 1919 tot 1 Augustus j.l. zijn voor deze Food-Administra- tion te Rotterdam aangekomen 259.430 ton levensmiddelen en 937 ton kleeren. Deze levens middelen zijn verdeeld over de hierbovenge- noemde landen, terwijl ook een deel aan Ne derland is overgedaan, nl. 25.027 ton. Een an der deel van het aangekomen voedsel was be stemd voor de ondervoede kinderen in de vijan delijke landen. Ook hiervoor is een aparte or ganisatie, die den naam draagt van Child's Welfare. In tegenstelling met de Food-Admi nistration en de Reliefcommissie, die beide op geheven zijn, blijft Child's Welfare bestaan. De tegenwoordige directeur der Re iefcommissie, mr. Brown, vertrekt dezer dagen naar Lon den, waar hij zal optreden als directeur van Child's Welfare, welke organisatie zich blijft belasten met het verzenden van voedsel naar de ondervoede kinderen in Europa. De verzendingen voor Child's Welfare be staan uit cacao, suiker, erwten, melk en lever traan. Het grootste deel van hetgeen voor de Food- Administration aankwam, is verzonden naar Duitschland, te weten 105.388 ton. Daarop volgen Polen met 70.168 ton en Finland met 23.243 ton. De enorme getallen spreken voor zichzelf. Zij geven het duidelijkste bewijs hoe onontbeerlijk het werk der Reliefcommissie is geweest. Met dit al kunnen wij dankbaar zijn dat ze nu kan worden opgeheven. Moge Child's Welfare ook spoedig kunnen volgen De Franse he luchtpost. Men meldt uit Parijs De luchtpostverbindingen blijken geen suc ces te zijn geweest. Men heeft de lijn Parijs St. Nazaire, die sinds een jaar in exploitatie was en terzelfder tijd de lijn AvignonNice, die sinds 10 maanden geëxploiteerd werd, op geheven. De beweegreden, die tot de opheffing geleid heeft, is de onregelmatigheid van den dienst, doordat het standpunt, waarop de aviatiek tegenwoordig staat, den toestellen nog niet veroorlooft, om dagelijks op te stijgen. De luchtverbindingen, die nog blijven be staan, behooren aan particuliere maatschap pijen toe. f (Tel.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 2