r. BELGIE. Het stakingscomite van het personeel der spoorwegen, posterijen en telegrafie heeft be sloten de staking nog niet af te kondigen, daar de gedelegeerden van het comité nog door dén minister-president zullen worden ontvangen. POLEN. Wolff seint uit Weenen, dat het Praagsche blad „Venkov" weet te berichten van Polens plan om den oorlog te verklaren aan Tsjecho- Slovakije. De Poolsche bladen zouden eischen, dat men te Warschou een ultimatum aan de Tsjechische regeering zal zenden. Er zouden zelfs reeds troepen geconcentreerd zijn in de buurt van Teschen. SPOORWEGSTAKING TE NEW-YORK. Ten gevolge van eén staking bij den lucht en den ondergrondschen spoorweg staat het verkeer tusscheji Manhattan en Bronx volko men stil. Er wordt thans een druk gebruik ge maakt van auto's en auto-bussen. DE KOLENNOOD IN DUITSCHLAND. De Nationale Vergadering hield Vijdag zich bezig met den kolennood. De verschillende spre kers schilderden den toestand zeer zwart af en de minister voor economische aangelegenheden Schmidt noemt den toestand dreigend voor het geheele economische samenstel en verzekerde dat de regeering alle aandacht op deze aangele genheid geconcentreerd heeft. DE DUURTE IN AMERIKA. De federale ambtenaren nemen nog steeds in verschillende steden door het geheele land groote hoeveelheden levensmiddelen in beslag. Gisteren waren bij de in beslag genomen waren duizenden ponden boter en suiker. De Amerikaansche attorney-general kondigt aan, dat hij een vervolging zal instellen tegen handelaren, die meer rekenen dan de door de plaatselijke prij zencommissies vastgestelde prij zen. ALLERLEI. Iswolski, oud-gezant van Rusland in Frank rijk, oud-minister van Buitenlandsche Zaken, is te Parijs overleden. Volgens de ,,B. Z. am M." heeft de Entente verklaard, dat zij voorloopig niet staat op de volledige uitvoering van de verplichting tot levering van 40 millioen ton kolen, Duitsch- land bij het vredesverdrag opgelegd. Een En tente-commissie heeft zich bereid verklaard voorloopig met de levering van maandelijks 1 millioen ton, aldus met de helft tevreden ze zijn. Deze regeling is gemaakt met het voorbe houd, dat de Entente haar weer ongedaan kan maken. Wat het herstel der directe stoomvaartver bindingen met de Engelsche havens betreft, is tot nu toe niets met zekerheid te zeggen, maar vermoedelijk zullen de vroegere Duitsche en Engelsche stoomvaartlijnen het verkeer weldra herstellen. Berichten uit Bazel zeggen, dat alle tex tielfabrieken te Muehlhausen in den Elzas be sloten hebben hun bedrijven stop te zetten en de arbeiders uit te sluiten. Dit is het gevolg van. de onophoudelijke pogingen tot staking en sabotage. De uitsluiting omvat ongeveer 12000 arbeiders. Generaal Pershing vertrok Zaterdagavond naar Italië, waar hij drie dagen denkt door te brengen twee hiervan zullen gewijd zijn aan bezichtiging van de slagvelden. Hij komt Maan dagmorgen te Rome aan, waar hij de gast van den koning zal zijn. Bij een troepen-revue zal hij eenige ItaliaaDsche officieren decoreeren. BINNENLAND. Passen voor het bezette gebied in Duitsehland. Naar wij vernemen, zal binnenkort het ver keer van en naar het bezette gebied van Duitseh land vergemakkelijkt worden. De bewoners nabij de grens kunnen reeds nu de grens passeeren wanneer zijn in het bezit zijn van een bij het hoofd der Fransche be zetting verkrijgbare „permis de circuler", ge- teekend door of namens den burgemeester der gemeente waarin zij wonen. Het passeeren der grens gaat momenteel vrij gemakkelijk, maar toch moet er op gewezen worden, dat zij, di£ zich zonder de vereischte papieren over de grens wagen, zich aan groote onaangenaamheden blootstellen. Te Aken zijn deze week nog verschillende Hollanders veroordeeld tot vijfhonderd en dui zend francs boete omdat zij de noodige papieren niet konden toonen. Grensformaliteitcn. Men meldde uit Roosendaal aan het ,,N. v. d. D." Voortaan behoeven passen van Holland naar België slechts eenmaal geviseerd te wor den door een Belgischen consul. Zij zijn dan één jaar geldig. Bij het overschrijden van de grens is echter vertoonen van den pas nood zakelijk. Ex-keizer Wilhelm. Men meldt uit Amerongen aan de „Tel." In verband met loopende geruchten kunnen wij thans definitief mededeelen, dat de ex- keizer Vrijdag het huis Doorn te Doorn ge kocht heeft. De overdracht en beschrijving had plaats ten overstaan van eenige notarissen, waaron der notaris Schroot te Amerongen en in tegen woordigheid der eigenares, baronesse Van Heemstra de Beaufort, ten huize van Ilsemann, 's keizers vertrouweling. Wanneer de ex-keizer het kasteel betrekt, is nog niet bekend. Nederlandsche Drogistenbond. Zaterdagmiddag 2 uur i3 in de zaal van den Dierentuin in dén Haag de zesde jaarbeurs en tentoonstelling van den Nederl. Drogisten- bond geopend. De voorzitter van de beurscommissie, de heer L. A. de Waal, deelde mede, dat de minister van landbouw door uitstedigheid ver hinderd was, de jaarbeurs te openen. De ten toonstelling zou toonen, dat hoewel de markt nog niet stabiel is, de industrie zich met ener gie heeft geworpen op haar taak, de produc tie zoo aanzienlijk mogelijk te maken. Namens 33 exposanten op de tentoonstelling bood de heer IJsselstein het bondsbestuur, naar aanleiding van het zilveren jubileum van den Nederl. Drogisten Bond, een zilveren inkt- stel met voorzittershamer aan. De voorzitter van den Nederl. Drogisten- bond, de heer H. Sant, dankte namens het hoofdbestuur voor dit geschenk. De heer Collecteur, vertegenwoordiger van den Nederl. Middenstandsbond, wenschte het bondsbestuur met het zilveren jubileum ge luk, waarna de heer De Waal de tentoonstel ling geopend verklaarde. Het muziekkorps van de huzaren gaf eenige muzieknummers ter opluistering van de ten toonstelling. Ze blijft geopend tot 24 dezer. ffais- ess 6«wegte!p Nieuws. Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in de week van 1420 Aug. Op bon 716 37a 0QS suiker. Kinder me eikaart. Op bon 35A 2 ons kindermeel en 3 ons Mai- zena. Op bon 35B 27a °ns kindermeel en 3 ons Mai- zena. Suikerkaar t. Op bon 63 37a ons suiker. Broodkaart. De broodkaart van het 106e tijdvak 1422 Aug. (groen) Vet kaart. Bon 12e week 714 Aug. bon. 13e week 1522 Ang, Normaa 1-M argarinekaarten. De uitreiking van nieuwe kaarten voor Normaal- Margarine zal uitsluitend plaats hebben aan het Levensmiddelen-Bureau, Lange Nieuwstraat 21, en wel op de navolgende dagen Dinsdag 19 Aug. voor de letters AG. Woensdag 20 Aug. voor de letters HL. Donderdag 21 Aug. voor de letters MS(ch). Vrijdag 22 Aug. voor de letters S(e)Z. Medegebracht moeten worden de thans in omloop zijnde Margarinekaarten en de Domici- liekaart. Vakje No. 53 der Domiciliekaart zal worden geknipt. Het Bureau is geopend's morgens van 9—-12 uur, 's namiddags van H/a5 uur. In het bijzonder wordt er de aandacht op gevestigd dat de lichamen der oude Margarine- kaarten moeien worden bewaard, daar hierop de zer dagen de Maisbloem en gries zal worden uitgegeven. De wethoudersbenoeming. De driestarschrijver van het „Schied. Volks blad" schijnt nog les in lezen te moeten nemen. Zooals men weet, bevatte het blad „Schie dam Vooruit" in zijn no. van 2 dezer het vol gende „We zouden de brieven wel eens willen lezen en de gesprekken wel eens hebben willen hoo- ren over dit onderwerp (de wethouderskeuze) tusschen de heeren van Baren etc. en Piet de Bruin". Iemand, die lezen heeft geleerd, kan uit deze regels niet anders vernemen dan dat de „heeren van Baren etc. en Piet de Bruin" over de wet- houdersbenoeming onderhandelden Het zijn dus geen geruchten, maar feiten, welke het blad vermeldde. Immers daar werd gesproken over twee wethouders, „brieven" en „gesprekken". Dat de „Nieuwe Schiedamsche Courant" te recht reden had om op opheldering aan te drin gen blijkt uit het feit, dat wethouder P. de Bruin in „Schiedam Vooruit" een ingezonden stuk plaatste, waarin hij de mededeeling van „S. V." over „brieven" en „gesprekken" tegen sprak. Plad de heer de Bruin in „S. V." niet gelezeh dat hij en de heer van Baren genoemd werden als onderhandelaars over de wethouderskeuze, z'n ingezonden stuk, de tegenspraak bevattend, had achterwege kunnen blijven. Mr. van Baren gaf geen tegenspraak in „Schie dam Vooruit". Voor hem trad een driestar- schrijver in het Schied. Volksblad" als ver dediger op iemand, die z'n lezers als zeer on- noozel schijnt te beschouwen. Immers deze persridder blijft maar steeds bij zijn lezers de zaak zoo voorstellen alsof de „Nieuwe Schied. Crt." maar wat had gefantaseerd. Met menschen, die niet behoorlijk kunnen ezen en professionals zijn in het verdraaien van feiten en het schrijven van beleedigen de artikelen tegen bonafide journalisten, valt nu eenmaal niet te praten. Gelukkig heeft het „Schied. Volksblad" ein delijk uit ons antwoord aan haar adres hetwelk uiteraard scherp moest zijn, de wetenschap op gedaan, „datjde „Nieuwe Schied. Crt." ijverde voor een sterk rechtsch college". Dat wij voor de vorming van een rechtsch college van B. eri W. opkwamen, zal men van bevriende zijde'toch zeker niet ten kwade kun nen duiden, vooral niet waar zulks lag in de lijn van de redevoeringen door rechtsche spre kers op 21 Mei, na afloop der Raadsverkiezingen, in den R. K. Volksbond gehouden. Zonderling is thans de nieuwe bewering van het „Schied. Volksbl.", dat de „N. Sch. Crt." tevens „een (mislukte) poging" zou hebben gedaan, om den anti-rev. wethouder, die in het nieuwe college een niet onbeteekenende plaats zou hebben in te nemen, den grond onder de voeten weg te graven." Wat hiermee wordt bedoeld is ons niet erg duidelijk. De wethouders zijn nog niet benoemd, de functies van elk hunner in het nieuwe college nog niet verdeeld en hu spreekt de driestarschrijver van het „Schied. Volksblad" reeds van een „niet onbeteékenende plaats", die de anti-rev. wethouder in het nieuwe college zal hebben in te nemen." De uitdrukking is wel typeerend Het „Schied. Volksblad' kan intusschen vrijelijk zijn gang gaan met nieuwe beschuldi gingen aan ons adres te richten, wij voor ons hebben niet de minste reden om met bladen, die er persmanieren van de minste soort op na houden, verder in debat te treden. Gemeentezaken. B. en W. hebben aan den Raad het volgend schrijven gezonden In aansluiting aan de besprekingen in Co mité-Generaal hebben wij thans de eer U hier bij aan te bieden een formeel raadsbesluit tot aankoop van het huis Groote Markt no. 25, van den Oud-Burgemeester, den heer Honner- lage Grete. In comite-generaal werd reeds besproken dit huis den nieuwen burgemeester ter bewoning te geven voor 900.per jaar, met dien ver stande, dat, als eerst het huis behoorlijk in orde zou zijn gebracht, daarna eventueele noodzakelijke herstellingen natuurlijk uitge zonderd aan het huis van binnen voor verven, behangen, verbetering of anderszins, door de Gemeente niets meer zou behoeven te worden ten koste gelegd, waarmede de nieuwe titularis accoord ging. Waar in verband met het voorschrift van art. 64, jo. art. 24. laatste lid der Gemeentewet, dat verhuring aan den Burgemeester niet toe laat, een en ander moet worden geregeld in dien vorm, dat hem de woning als ambts woning wordt aangewezen, waartegenover dan 900.op de jaarwedde wordt gekortheb ben wij een ontwerp-schrijven van Uwen Raad aan heeren Gedeputeerde Staten hierbij gevoegd, waariilOmedewerking in dezen wordt verzocht. Nu dan toch een beslissing is te nemen in zake de traktementregeling, zouden wij wen- schen dat van deze gelegenheid werd gebruik gemaakt om de regeling der periodieke ver hoogingen van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger in overeenstemming te brengen met de nieuwe algemeene salaris-verordening. Een en ander is in het ontwerp-schrijven aan heeren Gedeputeerde Staten neergelegd, zoodat. wij de vrijheid nemen daarnaar te ver wijzen. Een ontwerp-besluit betreffende den aan koop van het huis voor f 18000.is bij dit schrijven gevoegd. Bouwvereeniging „St. Jozef". B. en W. schrijven aan den Raad Door de R. K. Bouwvereeniging „St. Jozef" wordt aan Uwen Raad een voorschot en een crisis-bijdrage gevraagd voor den bouw van wo ningen op een terrein aan de Anthonie Muijs- straat, van Beverenstraat en West-Frankeland- schestraat. Dit terrein werd Teeds aan de Vereeniging in erfpacht toegezegd bij raadsbesluit van 13 Juni dezes jaars, goedgekeurd door Heeren Ge deputeerde Staten den 8sten Juli d.a.v. De aanvrage betreft den bouw van 25 wo ningen. De kosten van stichting dezer wo ningen worden geraamd op 153.500. Het te verleenen voorschot, a}s bedoeld in art. 30 der Woningwet, mag, volgens Uw be sluit 95 bedragen van de kosten van bouw en het in erfpacht verkrijgen van den grond en bedraagt alzoo 145.825. De jaarlijksche bijdrage van Rijk en (Jemeen- te gezamenlijk in het geraamde tekort zal vol gens de exploitatierekening 4.090.67 bedragen. Overigens verwijzen wij Uwen Raad naar de genoemde exploitatiebegrooting, welke is in gericht naar de laatst vastgestelde ministerieele voorschriften. Omtrent de plannen voor den bouw, is door ons overleg gepleegd met den Directeur van den Gemeentelijken Woningdienst, die adviseerde, deze goed te keuren en voorschot en bijdrage te verleenen. Diensvolgens hebben wij de eer Uwen Raad voor te stellen, daartoe over te gaan. Een ontwerp-besluit, waarin de voorwaarden tot verlenging van het voorschot .zijn neerge legd, is hierbij gevoegd. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Notaris H. B. E. BLAISSE. Verkocht Zaterdag 16 Aug. IX. Een fabrieksterrein met daarop staan de fabrieksgebouwen, schoorsteen, ketelhuis, machinekamer, waarin stoomketel (afgekeurd), stoommachine van 45 P.K., open grond, zeer gunstig gelegen te Schiedam aan de Willems kade, Spuistraat en Hagastraat genummerdWil- lemskade 23 en 25, alsmede 5 afzonderlijk te veilen woningen, Hagastraat Nos. 5, 7, 9, 11 en 13, en twee voor bergplaats ingerichte wo-j ningen, Hagastraat Nos. 15 en 17, te zamen groot 21 aren en 13 centiaren. In veiling: perceel I voor 7600, II 6800, III 4500, IV 1840, V ƒ960, VI /840, VII ƒ840, VIII ƒ890, IX ƒ800, X ƒ1320. XIXII. De stoomketel en de stoomma chine, welke afzonderlijk worden geveild, zullen bij den afslag in combinatie met de perceelen worden afgeslagen. In veiling perceel XI 260, XII 400. De perceelen IXII verkocht voor f50.110. XIII. Een huis en erve te Schiedam, Em- mastraat No. 7, groot 68 centiaren. In veiling voor 3580. Opgehouden. XIVXVI. Drie woningen e» erven, te Schiedam aan de Laan Nos. 122, 124 en 12®, samen groot 60 centiaren. In veiling perceel XIV voor 360, XV 360, XVI 340. Perceelen XIVXVI daarvoor verkocht. XVIIXIX. Drie woningen en erven, te Schiedam, Otterbuurt Nos. 4, 6 en 11. In veiling perceel XVII voor ƒ540, XVIII ƒ580, XIX ƒ660. Opgehouden. XX. Een huis en erven, te Schiedam, Nieu we Haven No. 261, groot 38 centiaren, samen groot 95 centiaren. In veiling voor 1600. Daarvoor verkocht. XXI. Een huis en erve te Schiedam, K. Kerkstraat No. 11, groot 17 centiaren. Perceel XXI niet geveild. Scheepsbouw. Dinsdag 19 dezer zal bij de Scheepsbouw Mij. „Nieuwe Waterweg" te water worden gelaten het op haar werf nieuw gebouwde s.s. „Delft" Dit s.s. is bestemd voor de Kon. Nederl. Stoomb. M'ij te Amsterdam. Een winkelier zond Zaterdag een bediende met een wagen roomijs naar Rot terdam om daar het ijs uit te venten. Hij kwam evenwel niet terug. Zondagmorgen leverde een Duitscher den wagen aan den winkel af. De politie spoort den oneerlijken bediende op hij is er met een bedrag van 18.50 van door. Eenjongen, dieZaterdagmiddag gezwommen had aan den Rotterdamschen dijk vermiste bij het aankleeden uit de binnenzak van zijn jas, 4 zilverbons van 1. Vr ij dagavond omstreeks 8 uur fietste de 14-jarige N., wonende Tuinlaan, op den Buitenhavenweg langs den waterkant. Hij bemerkte niet dat er een staaldraad over den weg gespannen was, dat dienst deed om een schip te meeren. Het gevolg was, dat hij er tegen reed en een vervaarlijke luchtsprong maakte, waardoor het rijwiel te water viel en hij op den staaldraad tusschen hemel en water terecht kwam. Door een rechercheur van politie en eenige voorbijgangers werd hij uit zijn netelige positie bevrijd, terwijl het rijwiel met behulp van haken werd opgehaald. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 19 Aug. v.m. 10.12 n.ro. 10.43, Gemengd Nieuws. Verlaging derfruitprijzen. Op de Vrijdag in de Betuwe gehouden fruitveilin gen trad een sterke daling der prijzen in. Ver geleken met j.j. Maandag, waren de le kwa liteiten tot 50 pet. lagerde mindere soorten deden 1/3 van dien prijs en nog minder. Behalve te wachten regeeringsmaatregelen is ook verslapping en stagnatie in den handel op Duitsehland de oorzaak hiervan. Ketelontploffing. De „Daily Mail" meldt, dat het Italiaansche oorlogsschip „Ba- silicate" door een ketelontploffing aan den ingang van het Kanaal gezonken is. Er zijn vele slachtoffers. Nieuwe postzegels. De Duitsch- Oostenrijksche postadministratie gaat nieuwe postzegels uitgeven. Deze zullen eerst in om loop gebracht worden, wanneer de voorhanden Keizer Karei-postzegels uitgeput zijn. De nieuwe zegels van 3, 6 en 12 heller dragen de afbeelding van een posthoornde zegels van 5, 10, 25, 45 heller en van 1 kroon vertoonen het Duitsch-Oostenrijksche staatswapen. De zegels van 20, 30, 40 en 50 heller zijn van een allegorische voorstelling voorzien, namelijk de afbeelding van een jongeling in knielende houding, die een boompje in den grond plaatst de achtergrond vertoont in zijn bovenste ge deelte een geslyleerde zon. Luchtpostdienst. De tusschen Haw- kings (Folkestone) en Keulen sedert 1 Maart bestaande Engelsche luchtpost wijst zeer goede resultaten aan. Tot 1 Juni zijn in het geheel in de richting uit Engeland 2276 en in omge keerde richting 886 postzakken vervoerd. Het vliegterrein te Hawkings staat met Keulen in rechtstreeksch draadloos telegrafisch verkeer. Inbraak. De nasporingen van de crimi- neele politie in verband met de inbraak in 't filiaal van de Dresdener Bank in de Landsber- gerstrasse te Berlijn, hebben tot de arrestatie van den 16-jarigen kantoorbediende Erich Ge- leidsky geleid, die tot 1 Augustus bij het bank filiaal aanwezigwas. Geleidsky had verscheidene maanden geleden gloeilampen uit de bank ge stolen en deze aan den electro-technicus Wendt, een inbreker met een lang strafregister, verkocht. Deze vormde te zamen met den kleermaker Uduard Przowsnick het plan, in de safe van de Bank in te breken. De inbrekers hebben bijna twee weken noodig gehad om van een kelder uit een gat door den muur van de safe te hakken. Zij vonden ongeveer 100.000 mark aan baar geld, een groote hoeveelheid geldswaardige pa pieren en in deposito gegeven voorwerpen van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 2