Schiedam en Omstreken. 42sta j&arg&og Vrijdag 22 Augustus 1919. No. 12520 Sratis Ongeval lenverzekertng Een negenflende-eeuwsch wonder, PEP1LLSTOH Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbua39 Abonnementen per 3 maanden /2.- pec wedr 15 cent, franco p. post f 2.60 p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. maai vorlls* bij TerliM Tsriles vaa levenslange een band, gehaele wijsvinger; een dnimj w w w mvauaiwH- voet of oog- Q„hi .«.m De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche AI gcxne^eV^zekering^a^^^^^^^^^a^j invaliditeit; ^dverteatleni ,1_B regels 11.60; elke «#*1 daarboven 30 ot 8 plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden m edledeidingteo 60 ct. p. regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. IacasMffMM jus#!» verlies va& eiken ande ren vinger c Baitentandatli Nieuw». ENGELAND. De mini mum-loontarieven voor alle arbeiders hovende vijftig jaren, welke gelijk zullen zijn aan bet tegenwoordige loon voor alle arbeiders bo ven de 18 jaar, zullen ;i worden vastgesteld na een onderzoek door een bijzondere commissie Deze commissie zal worden ingesteld volgens een der twee wetten, die Lloyd George Maandag in het Lagerhuis heeft genoemd en ingeleid. De tweede wet stelt de arbeidsweek op 48 uren, maar voorzietjin een aantal afwijkingen en staat ook langere of kortere werkuren toe, vast te stellen door den minister van binnen- landsche zaken of dien van arbeid. Een wet constitueert een commissie van onderzoek voor een verslag over de minimum-uurloonen en aanverwante zaken. De te benoemen commis sie wordt^ngesteld voor de volgende doeleinden le om te beslissen, welke minimum-tijdloonen noodig worden geacht wegens de levensstan daarden in de verschillende districten en enkele andere zaken'; 2e. het uitbrengen van advies betreffende de methode, waarop de minimum tijdloonen moeten worden toegepast en de wijze waarop zij kunnen worden gevarieerd, indein de omstandigheden dit vereischen 3e. liet uit brengen van advies voor het toestaan van af wijkingen van de vastgestelde loon en in geval van onbekwame en gebrekkige arbeiders, en andere bijzondere gevallen. IN DE OEKRAÏNE. Men meldt van Engelsche zijde Denikin's opmarsch iD de Oekraine duurt voort. Zijn strijdkrachten hebben Tsjerskag aan der Dnjepr, 90 mijl ten Z.W. van Kief,Jbezet en de bolsjewiki verder teruggedreven naar de Boeg-linie. De vijand erkent het verlies van Cherson en Dolasof. DUITSCIILAND. Uit Weimar verneemt een pailementair cor respondentiebureau, dat de regeering uit ver schillende deelen van Duitschland duidelijke bewijzen heeft ontvangen, diat nieuwe Sparta- cistische onlusten te verwachten zijn. De onai- hankelijken rekenen daarbij op de economische moeilijkheden in verband met het kolengebrek en de ongeneigdheid der bevolking, de belastin gen te betalen, die thans algemeen worden ge- ind. Bij de steeds meer om zich grijpende onte vredenheid der arbeidende bevolking, de toe nemende economische moeilijkheden en het te verwachten massa:-ontslag der arbeiders in de industrie, die tengevolge van den, kolennood steeds meer wordt stil gelegd, is de toestand zeer ernstig cd hij zal over een paar weken nog ernstiger worden, vooral wanneer de stakingen in Opper-Silezië voortduren. De „Deutsche Tageszeitung" teekent hierbij aan, dat het haar bekend is, dat tegen begin October Spartacisti- sche onlusten te verwachten zijn. RUSLAND. De „Times" verneemt uit Stockholm dat vol gens „Dagens Nyheter" op de anti-bolsjewisti sche conferentie, ook in verband met. besprekin gen, die met de Entente gevoerd zijn, een groot offensief tegen de bolsjewiki zal worden beraamd. Uit het Enflelsdh, van LOUIS ZANGWILL. DE KOLENNOOD IN DUITSCHLAND. De „Frankf. Zeitung" verneemt uit Karls ruhe, ^dat de directeur-generaal van de Baden- sche staatsspoorwegen op een vergadering van Zuid-West-Duitsche industrieelen mededeelde, dat tusschen Baden, Wurttemberg en Beieren, met het oog op den kolennood onderhandelin gen worden jgevoerd over het stopzetten van het spoorwegverkeer op Zondagen. Alleen trei nen jmet levensmiddelen en melk zullen op die dagen loopen. Daardoor zou Baden 3000 ton kolen per maand besparen. Dat het met den kolennood in Duitschland wel zeer ernstig gesteld is, blijkt ook uit uit latingen van den rijksminister van Spoorwe gen, volgens welke het personenverkeer van 1 September af sterk zal moeten worden beperkt, indien er geen verbetering in den kolenaanvoer komt. Van 1 October af zullen zeer waarschijn lijk alle D-treinen uitvallen en zal slechts 25 van de personentreinen, die in vredestijd reden, van brandstof kunnen worden voorzien. Wellicht zal tijdelijk het verkeer op sommige lijnen volkomen moeten worden stopgezet. De treinen zullen dezen winter niet verlicht en verwarmd kunnen worden. plaats vinden der verkiezingen. Voor het geval dat de sociaal-democraten de portefeuilles aan vaarden zouden minister-president Friedrich en generaal Schnetzer, de minister van oorlog, af treden. DE TOESTAND IN SERVIS. Volgens een op 19 Augustus gedateerd tele gram uit Belgrado aan de „Times" van Don derdag, heeft de Servische minister raad besloten tot onmiddellijke demobilisatie van de drie oudste lichtingen van den tweeden ban de overige lichtingen zullen binnen en kele weken volgen. Vrijdag en Zaterdag zal de Skoeptsjina bij eenkomen de nieuwe premier Davidovitsj zal het regeeringsprogram uiteenzetten en om het vertrouwen der Kamer vragen. Een van de eerste maatregelen zal bestaan in een wijziging van de kieswet, waardoor het aanzienlijk zal worden uitgebreid. Voorts zal de Nationale Bank gereorganiseerd worden in alle deelen van het nieuwe koninkrijk worden filialen opgericht. De moeilijke kwestie van het Oostenrijksche papieren geld, waar mede het land wordt overstroomd, zal even eens worden ter hand genomen. DE TOESTAND IN HONGARIJE. Aartshertog Josef heeft besloten af te treden wanneer hierdoor een opheldering van den toe stand bereikt kan worden. Zijn besluit heeft nog een andere oorzaak. De leden der vroegere Szegediner-regeering hebben zich n.l. tegen den aartshertog verklaard, omdat hij hun Zuid-Slavische toenaderings plannen tegenging. Nadere berichten melden Het schijnt nu wel zeker, dat aartshertog Joseph heen zal gaan. Hij heeft begrepen, dat de sociaal-democraten geen deel willen uitma ken van het kabinet, zoolang liij regent blijft. Bovendien eischt de Entente, dat men het den sociaal-democraten mogelijk zal maken om deel van de regeering uit te maken. De regeering van Szegedin heeft zich ook tegen den aarts hertog uitgesproken vanwege het bondgenoot schap, dat zij met de Servische regeering heeft gesloten. Men wilde destijds de radenregeering ten val brengen en daarna een economisch verbond met de Zuid-Slaven sluiten. De beste kansen zijn thans voor een kabi- net-Lovassy, met de sociaal-democraten Garami, Peidl en Prager. De sociaal-democraten vragen echter nog waarborgen voor een democratisch MEXICO. Uit Washington 3De „World" deelt mede, dat het 8e regiment ruiterij', >'t welk de Mexicaansche grens over schreed', jjter vervolging van de bandieten, die de luitenants Peterson en Davis als gijzelaars vasthielden, naar Amerika zal terugkeeren, zoodra de Mexicanen zijn gedood of verstrooid. Het blad meldt, dat blijkt uit de officieele me- dedeelingen van den staatssecretaris van oorlog Baker, dat hij Amerikaansche troepen heeft gezonden ter vervolging van de bandieten. Hij zegt voorts, dat instructies zijn gezonden aan majoor Dickman, dat hij alleen de rooveis moet achtervolgen, die de Amerikaansche offi cierer gevangen houden en dat de expeditie niet voor onbepaalden tijd in Mexico zal blijven. En naast die herleving op- louter godsdien- stig gebied, ontwaakten allerlei vormen van spiritisme tot een nieuw leven. Necromancie, waarzeggerij, magie en sterrenwichelarij sta ken openlijk het hoofd op. Er brak als 't ware een epidemie uit van tafeldans en geestver schijningen, waar slechts weinige gezinnen aan ontsnapten. Allerlei berichten omtrent won derbaarlijke seances werden met gretigheid ont vangen. De Theosofische Vereeniging won een aan tal leden, terwijl er weder eene massa vroegere aanhangers tot de Maatschappij „Veritas", over liepen, verklarende, dat de geloofsartikelen van beide lichamen mogelijk te vereenigen zouden rijn, zoodat uit de ineensmelting van beider richting een nieuwe, heilzame philosophie zou kunnen ontstaan. In de kolommen van de „Saturday Critic' veroorzaakten de inzichten van zekeren corres pondent algemeene sensatie. Zijne commentaar op de veronderstelling of hypothese van „Veritas" maakte het den geleerden" bijna doenlijk er mede overeen te stemmen. Zij behoefden slechts enkele conces sies te doen, om het wonder van St. John's meer en meer veld. Woensdag is besloten, straatmarkten te houden te Southgate, Egham, Hounslow, Wealstone en Sevenkings. Te Oxford is dien dag reeds een markt geopend, waar alles tegen den middag uitverkocht was. De prijzen waren op de markt veel lager dan in de winkels. Lord Leverholm heeft, naar medegedeeld wordt, het plan om in een Londen een aantal winkels te openen voor den verkoop van visch, afkom stig van zijn bezittingen in Schotland. Men ver wacht, dat daardoor ook de vischprijzen alge meen zullen dalen. De voedselregelaar heeft geweigerd, de melkprijzen, die aan de produ centen werden betaald, voor de aanstaande herfst te verhoogen. ALLERLEI. De Sjah van Perzië is aan boord van een Engelschen kruiser te Gonstantinopel aangeko men. Hij zou Dinsdag een onderhoud met den Sultan hebben. Het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden heeft met 223 tegen 101 stemmen be sloten tot intrekking van de zomertijdwet. Men meldt uit Weenen Bela Kun en de beide andere ex-volkscom- missarissen Landler en Poor, zijn dezer dagen in alle stilte uit het interneermgsdepot in het Thaya-dal weggevoerd. De autoriteiten heb ben de tegenwoordige verblijfplaats nog niet bekend gemaakt. Te Berlijn werd Woensdag door het scheids gerecht inzake het conflict bij de Hamburgsclie banken een besluit genomen, dat aan een refe rendum der stakers moest worden onderworpen. Gister werd op een vergadering der stakers te Hamburg het voorstel van het scheidsgerecht met algemeene stemmen op 6 na aangenomen. Het werk zal worden hervat, zoodra de bank- directies de uitspraak van het scheidsgerecht ook hebben aanvaard. Aan de „Leipziger Neueste Nachrichten" wordt uit Ludwigshafen gemeld In de Rijn- Palts doen zich den laatsten tijd opvallend veel verschijnselen van influenza voor. Het is blijk baar een nieuwe griep-epidemie. Wood te verklaren. Als men, in plaats van te veronderstellen, dat de aarde een vaste bol was, op welks bolle oppervlakte de mensch leefde, met de zon, maan en sterren er om heen wen telende, ze beschouwde als een holle spheri- sche oppervlakte, als de binnenste oppervlakte van een bal, met de zon in het midden van die holle ruimte, met de maan en sterren er om heen gegroepeerd, zou men alle wonderverschijnselén waar men nu zooveel woorden voor gebruikte, met het grootste gemaak kunnen verklaren. Men moest beginnen te veronderstellen, dat de zwaartekracht gelijkmatig over de geheele holle oppervlakte verspreid was, en elk oogenblik kon worden opgeheven. Ieder voorwerp, dat b.v. uit een schip viel, zou tengevolge van zulk eene momenteele opheffing der gravitatie, als 't ware achterwaarts getrokken worden naar den tegenovergestelden kant van de opper vlakte. De boot van Ostende alzoo, het Kanaal bevarende en betrekkelijk dicht bij Londen blijvende vertoeven, had betrekkelijk geen lan gen rechten weg afgelegd in verhouding tot den boog, waarlangs zij gevaren was, en Mr. Ash- field's lijk was dus, nadat het voldoende onder gedompeld was geweest, om hem te verdrinken, bij gebreke van de zwaartekracht, direct weer naar boven gestegen en boven Londen komen te zweven, waar het weldra, na herstel der graviteit, spoedig weer zou nederdalen. Natuur lijk volgde hieruit, dat de afstanden, die door de sterrekundigen ten opzichte van de zon en andere hemellichamen waren vastgesteld, enorm overdreven waren, zooals hij zelf (de correspon- DE STRIJD TEGEN DE DUURTE. De strijd tegen de duurte wordt te Parijs krachtig voortgezet. De commissie voor de normale prijzen is in acht sub-commissies voor de verschillende soorten van levensmiddelen verdeeld. Men is niet erg tevreden over de nor male prijzen, doch het schijnt, dat een krach tige maatregel door de groenteboeren is geno men die besloten hebben de groenten gemeen schappelijk uit de eerste hard te koopen, nadat zij geconstateerd hadden, dat de tusschen- handelaars de oorzaak van de prijsopdrijving zijn. De beweging om de buitensporige winsten van den handel te bestrijden door overal mark ten te houden wint in Londen en de provincie dent der Saturday Critic) sinds lang had geoor deeld het geval te zijn. Intusschen maakte de ondernemer, die Clin ton's atelier onderhuurd had, uitstekende za ken, daar hij niet minder dan sixpence entree had geheven voor de toegang op gewone dagen een shilling op Woensdagen en een halven kroon op Woensdag-avonden. HOOFDSTUK IX. Liefsle Jack. Eindelijk durf ik het wagen den strijd aan te binden en onder een schrootvuur van den kant van Gerard, die mij verzekert, dat hij van plan is met schieten .voort te gaan tot ik mijn pen neerwerp, en mijn brief met afschuw te ver scheuren, je te schrijven. Maar, nu ik eens be gonnen ben, ben ik vast besloten een langeren brief dan ooit te voren aan je te zenden, dien je daarom misschien ook gezelliger dan ooit zal vinden. Daar Gerard niet met plagen verkiest op te houden, zal ik eerst over hem spreken. Hij heeft zoo juist verkondigd, dat, als ik je niet met rust laat, je gauw genoeg van mij zult krij gen, en dat het mijne schuld zal zijn als je me gauw weer beter zult worden. Maar weet je wat het is, hij is jaloersch dat hij geen meisje heeft, dat hem zooveel schrijft! Had hij er maar een. Maar, als hij ooit verliefd wordt, zal het zeker op een vrouw zijn, die niet lezen' en schrijven kan. Vrouwen verwachten van een man, dat hij haar verliefde brieven za sc ïrij- ven en zoo gek zou hij zich niet willen aanstel- len, dat is het BINNENLAND. Gemeentelijk program van Urgentie. Onder verwijzing naar een volledige hand having van de Gemeente-programs der R.-K.-, A.-R.- en C.-H. Staatspartijen, is door de recht- sche Raadsclub te 's-Gravenhage een urgentie program opgesteld voor het tijdvak September 1919—September 1923, waaraan het volgende ontleend is Vóór alles worde krachtig de hand gehouden aan de Rijkswetten ter bestrijding der open bare onzedelijkheid. Alle maatregelen worden genomen, die kun nen strekken tot verheffing der openbare eer baarheid. Krachtige, zedelijke en geldelijke Ik zal nu niet verder uit de school klappen. Alleen moet ik nog zeggen, dat Gerard een jaar of twee, drie geleden geheel anders was. Nu zit hij eiken avond, als hij niet in zijn philoso- phische boeken verdiept is, bij den haard zulk een stroom van hatelijkheden uit te spuwen, dat ik er akelig van zou worden, als ik niet wist dat hij het in zijn hart niet zoo erg meent. En zelfs uit zijn boeken weet hij zulke cynische opmerkingen over ons arme vrouwen te halen, dat ik, die natuurlijk het mikpunt er var ben, soms geen raad weet. Niets schijnt hem zoo veel genoegen te verschaffen, dan mij hardop uit Darwin de een of andere hatelijke tirade voor te lezen, omtrent de eigenaardigheden van het vrouwelijk geslacht. Van avond was hij eerst heel tam en gaf mij zelfs twee kussen toen hij thuis kwam, maar later nam hij weer een gro t dik boek over Psychologie het ge zicht er van, zooals het daar in zijn boekenkast staat, jaagt mij al een rilling door de leden in handen en barstte, nadat hij ruim een half uur bedaard er in had zitten lezen, öp eens in zulk een lachen uit, dat ik er bang van werd. Daarop las hij mij met de grootste pret een pas sage voor, waarin zoo iets voorkwam als dat vrouwen haar „peripherische visuale attentie", veel sterker ontwikkelden als de mannen, dh ik wel niet begreep, doch die zeker weer een hatelijkheid aan ons adres bevatte. Misschien is het een wetenschappelijke uitdrukking voor de beschuldiging, dat wij vrouwen altijd een oogje in 't zeil houden wat de mannen betreft maar dat is een leugen. Wordt vervolgd). j J f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 1