3teun worde zoo noodig verleend aan vereeni- gingen, welke de verhooging van het zedelijk peil der bevolking nastreven. Door streng politie-toezicht worde opgetreden tegen alle, ook clandestiene huizen van ontucht. Het sluitingsuur van zoogenaamde „bars" worde niet later gesteld dan dat van te goeder naam bekende koffiehuizen en restaurants. De politie trede krachtig op tegen de voort gaande verwildering der straatjeugd. Onzedelijke voorstellingen, vertooningen, re clames, uitstallingen, enz., worden verboden. Er worde naar gestreefd, dat de gemeenteraad in deze meer medezeggingschap en bevoegd heid krijge. Steun worde verleend aan vereenigingen, die drankbestrijding beoogen. Oprichting en instandhouding van consulta- tiebureaux voor drankzuchtigen worden be vorderd. De gemeente onthoude zich van alle maatre gelen, welke de ontwikkeling van het vrije on derwijs zouden kunnen belemmeren. Alles wor de gedaan wat het onderwijs in den ruimsten zin des woords kan bevorderen. Zoolang aan de gemeente zelve een taak is toebedeeld op het gebied van het lager-, mid delbaar en hooger onderwijs, worde er voor gezorgd, dat dit zoo goed mogelijk zij. Dadelijke invoer van een 7e leerjaar is ge- wenscht. Alle vakonderwijs worde met alle dienstige middelen gesteund. Waar het particulier initiatief te kort schiet, richtte de gemeente zelf scholen en cursussen op en onderhoude ze. Onder het onderwijzend personeel worde een goede geest gehandhaafd, o.a. door, voor zoo ver de wet zulks toelaat, het personeel mede zeggenschap te geven bij de regeling der school- zaken. Om paedagogische en financieele redenen is het wenschelijk, dat het hoofd der school daad werkelijk aandeel neme aan 't klasse-onderwijs. De schoolgeldheffing worde, met vrijstelling der onvermogenden, progressief geregeld, waar bij rekening dient gehouden te worden met het aantal kinderen dat uit één gezin de school bezoekt en met kosteloos te verstrekken leer middelen. Krachtig worde gepoogd, afdoende strijd te voeren tegen onredelijke opdrijving van prijzen voor eerste levensbehoeften. De gemeente bestede ruimzorg aan de voorziening van levensmiddelen, met voorop stelling van regelmatig overleg met de orga- nisatiën der particuliere leveranciers. Niet dan in geval van noodzaak grijpe de gemeente zelve rechtstreeks in. Zij streve naar verbetering en uitbreiding van den keuringsdinst. Zoolang dit noodig blijft, onderhoude de ge meente voor de levensmiddelen-voorziening een zelfstandigen dienst. De instandhouding van het z.g. halbedrijf worde afhankelijk gesteld van de resultaten van het onderzoek door een deskundige onpartijdige commissie. Het vraagstuk der volkshuisvesting worde geacht van den meest urgenten aard. Er worde een zoodanige grondpolitiek ge voerd, dat steeds voldoende bouwterrein be schikbaar zij #oor elke klasse van woningen en opdrijving van den prijs der bouwterreinen wor de tegengegaan, vooral door het uitgeven in erfpacht. In den nijpenden woningnood worde door alle gepaste en wettelijke middelen zoo snel mogelijk voorzien. Voorzoover en zoolang zulks noodig is, be- vordere de gemeente den bouw van woningen voor arbeiders en kleine middenstanders speci aal ook in 't belang der groote gezinnen door ruime subsidieering en steunverleening aan ver eenigingen voor volkshuisvesting en desnoods door zelf te bouwen. Het z.g. georganiseerd overleg worde verbe terd en uitgebreid. De ambtenaar en arbeider hebben recht op premievrij eigen-, weduwen- en weezenpensioen. De erkenning van en het overleg met de vakvereenigingen geschiede bij voorkeur, zoo mogelijk uitsluitend, met de landelijke vak vereenigingen. De aanwijzihg der vertegen woordigers geschiedt door de vakorganisatie zonder eenige beperking. De gemeente geve aan haar personeel een volledig rechtvaardig loon, waarbij vooitdu- rend rekening worde gehouden met bestaande toestanden en prijzen der levensmiddelen en met de zorg voor het groote gezin. Gestreefd worde naar zuinig beheer en naar goede exploitatie der gemeentebedrijven. Hierbij sta bevordering van het algemeen belang der bevolking op den voorgrond, zonder dat het streven naar matige winst mag zijn uitgesloten. Noodstand, uitgezonderd,, worde niet beneden den kostprijs geleverd. De belastingen worden geheven naar draag kracht. Daarbij worde ernstig rekening gehou den met het aantal leden, welke in het gezin worden verzorgd. De wijze van betaling der retributiesj en heffingen worde vereenvoudigd. De sehippersstaking. Zooals men zich herinneren zal weigerde een aantal soldaten aan boord van de stoomboot van den torpedodienst bij de eerste schepen- requisitie te Amsterdam uit vrees voor en uit solidariteit met de schippers, de kabels los te maken. Deze soldaten bevinden zich thans in voorarrest in de Oranje-Nassau-kazerne. Zij zullen 'vervolgd worden wegensdienstweige ring. Gistermorgen zijn te Rotterdam wederom door den Inspecteur op de Binnenvaart een aan tal kleine scheepjes gerequïreerd. Het zijn „Wolvreden", „Watergeus", „Minciela", „Res Nova", „Hollandsch Diep" en „Eben Haëzer", die noodig waren voor het lossen van olienoten uit een lichter aan de Feijenoordkade. De schip pers waren niet zoo onwillig als gewoonlijk. Men krijgt sterk den indruk, dat de schippers het vorderen van hun vaartuigen niet meer beschou wen als het ergste dat hun kan overkomen. Alleen de schippers die zeiven geen vorderings bevel ontvangen, en die vanuit de masten der omliggende schepen of in roeibootjes gezeten de gebeurtenissen gade sloegen, maakten la waai. Onder toezicht van de rivierpolitie wer den door eenige mariniers en pontoniers, onder bevel van een luitenant, de ankers opgehaald en de overige werkzaamheden verricht, hetgeen zonder moeilijkheden geschiedde. De politie blijft voorloopig ook toezicht houden op het laden der schepen. De conferentie te Washington. Naar wij vernemen heeft de Engelsche regee ring den wensch te kennen gegeven, naar aan leiding van de op het Internationaal Vakver- eenigingscongres aangenomen resolutie nopens de in Washington te houden arbeids-confe- rentie eene bespreking te hebben met het be stuur van het nieuwe Internationaal Verbond van Vakveerenigingen. De beide secretarissen van genoemd Verbond de heeren J. Oudegeest en Edo Fimmen zijn daartoe naar Engeland vertrokken. Nederland en België. Het Vlaamsche Persbureau te 's-Gravenhage deelt mede Het Havas-bericht van 19 dezer tracht niet het bestaan de vertrouwelijke nota van|Minis- ter Hijmans te loochenen, doch bepaalt er zich bij het belang van de zaak te verminderen en den verwekten indruk te verzachten. Tegenover de bewering van Ilavas dat aan den openbaar gemaakten tekst wijzigingen zou den gebracht zijn, herhalen wij onze bevesti ging dat het stuk echt is. Het Vlaamsche Pers bureau heeft aan den hem medegedeelden Fran- schen tekst geen enkele verandering gebracht en de door het Persbureau gemaakte Neder- landsche vertaling is zoo getrouw mogelijk. Aangaande den datum schijnen wij inderdaad verkeerd ingelicht te zijn. Uit een nader be richt dat ons intusschen is toegekomen blijkt nu dat het stuk zou dateeren van 20 Juni. Een opzettelijke vervalsching is dit niet ge weest en daardoor wordt ook niets aan de zaak veranderd, aangezien de hoofdzaak blijft dat de nota verzonden werd na de beslissing der groote Mogendheden genomen op 4 Juni, met welke beslissing de Belgische Reg ering officieel ver klaarde zich te vereenigen. Men meldt uit Parijs aan de „Tel." Naar ik van zeer goed ingelicht Fransche zijde verneem, heeft, na de laatste uiteenzetting der Belgische delegatie in de commissie van veertien voor de herziening van het tractaat van 1B39, de Opperste Raad der vredesconferentie aan de Belgen doen weten, dat de onderhandelingen geenerlei afstand van Nederlandsch grondge bied betreffen. De Raad van Vijf is gekart tegen eiken af stand van Nederlandsch grondgebied, dus ook tegen voorstellen tot eventueele compensatie. Deze mededeeling bevestigt het besluit van den Raad van Vier, in Juni j.l. genomen, waar in de werkzaamheden der Commissie van veer tien werden omschreven en dat vraagstukken van gebiedsafstand uitsloot. Naar men weet, had de Belgische delegatie deze punten opnieuw in het geding gebracht bij hare uiteenzetting van het Belgische stand punt, hetgeen aanleiding gaf tot het verzet van Nederlandsche zijde. De verschillende Limburgsche bonden, die een telegram aan onze delegatie te Parijs gezon den hebben, waarin zij verklaren, dat zij tegen eenige annexatie waren, hebben een telegram ontvangen van den Nederlandschen afgevaar digde Struycken aldaar, dat van eenig afstaan van Nederlandsch gebied geen sprake is en men hiervoor geen vrees behoeft te koesteren. Vooral moet, adviseert Staatsraad Struycken, geen acht gegeven worden op de opwindende berichten in de pers. De Nederlandsche delegatie heeft Woensdag van tien tot half één in de commissie tot her ziening van de verdragen van 1839 te Parijs het Nederlandsche standpunt uiteengezet. Een draadloos telegram uit Parijs geeft een beknopt overzicht van het betoog van den Nederlandschen gedelegeerde en eindigt dan het verslag van de bijeenkomst der commissie aldus „In deze omstandigheden lijkt het onmogelijk de Belgische en Nederlandsche standpunten te verzoenen en de commissie zal in een volgende bijeenkomst onderzoeken welke oplossingen zij aan beide partijen zal kunnen voorstellen." Provinciale Statenverkiezingen. ZUID-HOLLAND. Het Provinciaal Cen traal Stembureau heeft in zijn gisterenmiddag ten stadhuize gehouden zitting dr. A. G. A. Hoffman te Gouda benoemd verklaard tot lid der Provinciale Staten van Züid-Holland als opvolger van het overleden lid W. B. van Liefland. I)e draadlooze verbinding met Indie. Sedert eenige maanden worden de draadlooze telegrammen afgezonden door de beide proef stations te Malabar en Tjililin bij Bandoeng op Java, geregeld opgevangen door het proef-sta- tion te Huizen in het Gooi. Naar aanleiding hiervan heeft het Persbureau V. D. een onder houd gehad met een deskundige, die daarom trent mededeelde, dat aangezien vanuit Neder land nog niet draadloos kan worden terugge seind naar Nederlandsch-Indië, onlangs door het station Huizen een kabelbericht naar Indië werd gezonden, betreffende eenige bijzonderhe den over de sterkte der ontvangen signalen van de beide Indische stations. De teekens van het station Malabar, waar een z.g. booglampenzen der is geplaatst, worden hier belangrijk (onge veer 10 maal) sterker gehoord, dan die van het station Tjililin, dat met een machinezender is uitgerust. In aanmerking dient hierbij genomen te wor den, dat het eerste station met ongeveer 4 maal meer energie werkt dan het tweede. In een Dinsdagavond te Huizen ontvangen draadloos telegram uit Malabar, deelt de leider der Indische stations, dr. ir. de Groot mede, dat de ontvangsterkte in Nederland van de teekens, uitgezonden door het proefstation Ma labar, blijkbaar aanmerkelijk grooter is dan de ontvangsterkte in Indië der teekens, uitgezon den door het bekende Duitsche station te Nauen dat eveneens met een machinezender werkt. Als merkwaardigheid dient te worden ver meld, dat de antenne van het Indische station Malabar niet, zooals gebruikelijk, is opgehan gen aan een aantal hooge torens of palen boven den grond, doch over» een 2 K.M. breede en diepe kloof in het gebergte is gespannen. Eer* en ander staaft op fraaie wijze de bewering van ir. de Groot, dat voor het groote draadlooze station in Indië hooge torens niet strikt nood zakelijk zijn. Ook is thans wel afdoende ge bleken, dat, voor het overbrengen van draad looze 'berichten over groote afstanden met boog- lampzende^s zeer goede resultaten te bereiken zijn. Uitvoer van vee. Naar de correspondent van het „Hbld." te Groningen verneemt, wordt de uitvoer van drachtige koeien naar Frankrijk binnen zeer korten tijd gestaakt. De districtsveearts te Gro ningen heeft te Leeuwarden voor den uitvoer naar Frankrijk goedgekeurd 270 runderen. Spoorwegpersoneel. De Ned. R -K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel St. Raphael deelt het volgende mede Onder groote groepen van het personeel der spoorwegwerkplaatsen heerscht ontstemming over de toepassing vder nieuwe loonregeling. Vele vaklieden zijn in een lagere groep geplaatst dan waarop zij krachtens hunne vakopleiding aanspraak kunnen maken. De Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel St. Raphael heeft zich mede, na men P. C. B. en N. B., eenigen tijd geleden tot de Directie der Ned. Spoorwegen gewend, om deze aangelegenheid in een afzonderlijk onder houd te bespreken. Dit onderhoud heeft tot heden nog niet plaats gehad, waarin opnieuw op het verleenen van dit onderhoud is aange drongen, terwijl tevens aan den Raad van Toe zicht op de Spoorwegdiensten is verzocht, deze aangelegenheid bij genoemden Raad te kun nen bespreken. Maximumprijzen wittebrood. Dezer dagen heeft een deputatie van het hoofdbestuur van de Vereeniging van Neder landsche werkgevers in het bakkersbedrijf een onderhoud gehad met den minister van land bouw over het opnieuw vaststellen van maxi mumprijzen voor wittebrood in een aantal ge meenten van ons land. De minister toonde zich niet geneigd, deze maximumprijzen op te hef fen, misschien met uitzondering van den Haag en Rotterdam. Boter. Naar het Gorr. Bureau verneemt is de Mi nister van Landbouw van plan een boterreserve te vormen uit de zomerproductie ten behoeve van den a.s. winter. Deze reserve welke in koelhuizen zal worden opgeslagen, zou 2 millioen K.G. bedragen. De verkoopsorganisaties hebben zich tegen over den minister van Landbouw verbonden, voortaan geen boter aan den groothandel te leveren boven den prijs van 2.80 per K.G. Dit komt hierop neer, dat, indien in den klein handel geen hooger winstmarge gemaakt wordt dan was toegestaan in den afgeloopen winter bij het toen geldende stelsel van de maximum prijzen voor de boter, de boterprijs in den klein handel 3.15 per K.G. zal bedragen. flsis- oa 6«weitel$i Nieuws. Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in de week van 21—27 Aug. Op bon 718 3Vj ons suiker. Kinder meel kaart. Op bon 36A 2 ons kindermeel en 3 ons Mai- zena. Op bon 36B 27a ons kindermeel en 3 ons Maï zena. Suikerkaar t. Op bon 64 37, ons suiker. Broodkaart. De broodkaart van het I06e tijdvak 1422 Aug. (groen) 107e tijdvak 23—31 Aug. (rood). Vetkaar t. Bon 13e week 1522 Aug. bon. Ie week 2330 Aug. „Oefening baart Kunst." Bij het Muziekconcours te Gorinchem be haalde bovengenoemde vereeniging de volgende prijzen le prijs verg. zilv. medaille, Marschwedstrijd le Afd,: le prijs le Afd.Harmonie zilveren lauwertak, 2e prijseereprijs voor het hoog ste aantal punten na den tweedaagschen wed strijd. zilveren medaille van H. M. de Konin gin. Geveilde en verk. onroerende goederen. Nataiis W. A. t. DOLDEK Dzn. Geveild Vrijdag 22 Augustus. Heerenhuis etc. Tuinlaan 56b., groot 7 A. 46 c.A., geveild voor f 20.600 Woonhuis en erve met open grond Rotter- damsche dijk no. 3, geveild voor f2000. Woonhuis en erve met open grond Jacoba- straat 8 en 10, geveild resp. voor f 700 en f 720 Een blok van zes woningen en erven met open grond Pernissche straat 7, 7a, 74, 7®, 9l 9®, geveild resp. voor f 720, f 720, f 700, f 700, f700, f760. Oranjevereeniging. De firma J. M. v. d. Schalk Co. heeft enkele lokalen achter de Bierbrouwerij „De Griffioen" en gelegen aan de Nieuwe Haven ter beschik king gesteld voor de dames en heeren. die zul len deelnemen aan de zwemwedstrijd op 1 Sep tember a.s. De heer Tieman heeft gratis ter beschikking gesteld van het Bestuur der Oranjevereeniging de motorboot „Padang". Deze zal 's middags van den lsten September gebruikt worden bij den zwemwedstrijd en 's avonds zal de boot, verlicht in een der havens varen, terwijl een muziekkorps een concert zal geven. De aangekondigde volksspelen vinden blijk baar groote sympathie bij de burgerij. Die spelen zijn Voor jongens: brood jes happen 1012 jaar zakloopen 1214 jaar tonnetjeloopen 1416 jaar boegsprietloopen 16 jaar en ouder mastklimmen van 16 jaar en ouder. Voor meisjes: blokjes rapen 1012 jaar balspel 1214j|jaar flesschenloop 14 jaar en ouder kikvorschrijden 14 jaar en ouder. De Commissie, met de regeling hiervan be- .last heeft niet tevergeefs aangeklopt bij de winkeliers om voor deze wedstrijden prijzen be schikbaar te stellen. Er is zooveel gegeven dat voor elk nummer wel een behoorlijk aantal prij zen beschikbaar zullen kunnen gesteld worden, en daaronder zijn zeer mooie artikelen. Reeds velen hebben zich voor deelname aan gemeld nog voor een oproep daartoe was gedaan. Thans is aangeplakt dat aangifte kan geschie den op Vrijdag 29 Augustus in het Verkooplo kaal aan de Lange Haven 's avonds van 7 tot 9 uur. Wie dus aan deze leuke en vroolijke spelen wil meedoen en dat zullen er natuurlijk zeer velen zijn denke om bovenaangegeven dag en uren. Arbeidsgelegenheid in Frankrijk. Nederlandsche landbouwers, die voldoende op de hoogte zijn met de Fransche taal en die die in aanmerking wenschen te komen voor emigratie naar Frankrijk, worden aange raden zich in verbinding te stellen met de Nederlandsche Vereeniging „Landverhuizing", Bezuidenhoutscheweg 30, 's-Gravenhage. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot de Districts-Arbeidsbeurs, alhier. Hoogwater te Schiedam! Zaterdag 23 Aug. v.m. 2.52 n.m. 3.29. UIT ROTTERDAM. H W. B. Biocsoop. ^Gistermiddag had de officieele eerste steen legging' plaats van het Wereld Bioscoop Theater, aan denJNieuwen Binnenweg 326 alhier. Tegen 3 uur verzamelden zich een aantal genoodigden in de ruime voorhal van het im posante gebouw,"Waar de plechtigheid zou ge schieden. Een der beide directeuren, de heer J. A. Zeeuw van der Laan, hield de openings speech, waarin hij de aanwezigen dankte voor de belangstelling, eveneens zijn dank betuigde aan de gemeentelijke autoriteiten voor de ver leende medewerking, den architect, den heer Jac. van Gelderen een woord van lof toezwaaide voor de voortvarendheid, waarmede de bouw plannen werden uitgewerkt en van den aan nemer, den heer H. Voormolen zeide, dat het werk bezwaarlijk aan betere handen toever trouwd had kunnen worden. Voorts was spr. er van overtuigd', dat het zich snel uitbreidende Westen behoefte had aan een modern theater, daar de soortgelijke inrichtingen in het centrum meestentijds vol zijn. Met de beste wenschen voor de nieuwe onder neming besloot spr. zijn toespraak, welke door applaus werd gevolgd. Daarop verrichtte het zoontje van den direc teur, den heer Karl Weisbard, de eerste steen legging. Met een filmapparaat werd deze gebeurtenis vereeuwigd. Vervolgens werd de eerewijn rondgediend, waarna het gezelschap eenige malen gefilmd werd. Een dochtertje van den heer Weisbard bood daarop namens de directie, fraaie kransen aan de heeren Jac. v. Gelderen en H. Voormolen aan, als blijk van waardeering voor het door hen gepresteerde werk. Nadat de aanwezigen nog eenmaal waren ge kiekt, was de plechtigheid afgeloopen. Omtrent het W. B. theater, kunnen wij nog mededeelen, dat het plaats biedt voor ongeveer 1500 personen Het zal worden ingericht voor bioscoop-, variété- en tooneelvoorstellingen, ter wijl het tevens in de bedoeling ligt het theater beschikbaar te stellen voor prima opera- ett operettegezelschappen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 2