Laat stoomen, verven, wasschen en strijken bij de „DE PHOENIX", Telet. No. 15. 11 tie aaiigdmleld!. Hij' was' iïi het bezit va»: het geld. Hij beweert dat hijl het geld weggenoiméjn had om te verhinderen, dat het in handen der bolsjet- wiki zou bomen. Wolff meldt' uit Versailles, dat over den wederopbouw d|er verwoeste streken inu beraad slaagd zal worden in een sub-commissie, die binnenkort zal hijleehkomien. Dan zullen aan! Duitschland bepaalde sectoren worden aange wezen voor het lopruimingswerb, de verzorging en hj&t herstel der mijnen. Ook zal over heit ver-) lof tot bezichtiging dezer streken gesproken worden, t De „Loikal Anzeiger" verneemt dait eenj bendie van 18 personen een alanval pp de Rijksbank' te Mosikou had! gepleegd en meer dan tWoe mdl- lioen roeibel geroofd'. Dit is in de laaitsten lijdl de derde aanslag op de Rijksbank. BINNENLAND. Communisten. De „Tribune" meldt, dat bij referendum tot lid van het bestuur der Communistische Partij zijn gekozen de heeren Sneevliet (lid van het dagelijksch bestuur), Brommert, Van Ravesteijn, Sterringa en de Visser. Nederland en België. De Nederlandsche delegatie voor de bespre kingen met betrekking tot een herziening van de tractaten met België van 1839 is gisteroch tend naar Parijs teruggekeerd. De koningin naar Indië Een A. N. E. T. A.-telegram uit Weltevreden van 2 dezer meldt, dat dit telegraafagentschap de aandacht der Indische pers heeft gevestigd op de woorden van den Gouverneur-generaal, die zeide„Ik meen, dat de hartewensch van een ontelbare schare in Indië zou vervuld wor den, indien de Koningin ook in Indië persoon lijk de betuigingen in ontvangst kon komen nemen." Aneta heeft nu de Indische pers opgewekt adhaesie te betuigen aan den wensch van den Landvoogd, ten einde een uitgebreide beweging te organiseeren en te propageeren, dat Indië telegrafisch een adres zal richten tot de Ko ningin, met de dringende beae aan H. M., In dië te bezoeken ter aanhaling van de banden tusschen het moederland en de koloniën. Blijkens een nader telegram van A. N. E. T. A. is die opwekking in goede aarde gevallen. Oud papier. De minister van landbouw heeft bepaald dat de termijn gedurende welken de uitvoer van de in zijne beschikkingen in de Ned. Staats courant van 12 April en 20 Juni j.l. bepaalde soorten en hoeveelheden oud papier werd toege staan, is verlengd tot 15 Dec. 1919. De Duitsehe kroonprinses. Gisteren is de secretaris-generaal in algemeenen dienst, mr. J. B. Kan, als vertegenwoordiger der regeering, naar Oldenzaal gegaan om van daar de gewezen Duitsehe kroonprinses, die daar gisteravond verwacht werd, te begeleiden naar Wieringen, waar zij korten tijd zal ver blijven. In een salonrijtuig, aangehaakt aan den D-trein, is gisteravond ruim 7 uur te Oldenzaal de ge wezen Duitsehe kroonprinses met haar jongste twee zoons aangekomen. Aan het station was behalve mr. Kan, de heer U. H. Th. M. Vos de Waal, burgemeester van Oldenzaal. Het sa lonrijtuig zou daar hedennacht onder politie toezicht op het emplacement blijven en de kroonprinses en haar gezelschap hebben er overnacht. Hedenmorgen is de reis met den sneltrein, waaraan het salonrijtuig werd aan gehaakt voortgezet Na aankomst te Amsterdam vertrok zij per salonboot naar Wieringen. De 'E. L. T. A.-rondvlucht. Gelijk men weet en ook hier ter stede ruimschoots heeft kunnen zien heeft gis teren de Elta-rondvlucht over een afstand van 220 K.M. plaats gehad. Hieraan hebben behalve een 4-tal tweemoto- rige machines ook ongeveer 40 toestellen voor zien van één motor deelgenomen. Een verslaggever die den tocht heeft mede gemaakt in de Kangoroo (Blackburn) schrijft hierover het volgende ,Na mijn eerste vlucht met de „Avro" bo ven Amsterdam, die wegens den korten duur slechts een matige emotie kon verwekken, heb ik het heden opnieuw geprobeerd voor een lan- geren tocht. De bestuurder van de „Blackburn" was zoo welwillend vijf plaatsen af te staan aan jour nalisten. waarvan natuurlijk een dankbaar ge bruik gemaakt werd. Vergezeld van mijne vier collega's en een onbekend passagier, nam ik in de cabine plaats. Nadat eerst de Farman bestuurd door d'Amelincourt was opgestegen was de Vickers Vimy aan de beurt doch deze machine was met de wielen diep in den grond gezakt zoodat de bestuurder uitstel van star ten moest vragen en dat ook verkreeg. Nu was het onze beurt. Kenwrothy bestuurde; alleen deze wetenschap geeft den passagiers al een veilig gevoel. Wij journalisten, die dagelijks E.L.T.A. bezoeken en zien met welk een zeker heid Kenworthy zijne vluchten met passagiers uitvoert, gevoelen ons veilig in de handen van dezm kranigen vliegenier. Een met dit gevoel van zekerheid vertrekken wij, en bemerken al spoedig, dat wij ons op een 400 meter hoogte bevinden in de buurt van Zaandam. Weliswaar gaat het dan niet zoo vlug als met de kleine „Avro", doch 't gaat toch veel sneller dan met den trein. Om kwart over twaalf opgestegen, hadden wij reeds om half een de Noordzee-kust bereikt en vlogen wij eenigen tijd later over Noordwijk- aan-Zee. Behalve de prachtige, groene lande rijen, welke wij aan ons oog zien voorbijtrekken is de kust, die dan onze aandacht vraagt, be wonderenswaardig. Het breede strand lijkt van uit de hoogte slechts een smalle strook, zooals d'e in werkelijkheid is hij zware stormen. Daar bij let men schier in 't geheel niet op de duinen, daar dit maar kleine zandbergjes toeschijnen. En zoo vlogen wij circa een half uur boven de kalme Noordzee, totdat plotseling 't was inmiddels een uur geworden Scheveningen in zicht kwam. Scheveningen was gemakkelijk te herkennen aan de vooruitstekende pier, waaroniheen ons vliegtuig tweemaal cirkelde. Het maken van deze cirkels boven de pier, waarop ik op circa 100 meter hoogte duidelijk de menschen, die ons blijkbaar bewonderden, kon zien, maakte op mij den meest grootschen indruk op dezen vliegtocht. Doch wij lieten ons weer verder vliegen, altijd maar met dezelfde snelheid van 110 K.M. en op dezelfde hoogte van 400 meter. Binnen enkele minuten was Hoek van Holland bereikt en om half twee bevonden wij ons reeds boven Rotterdam. Daar zag ik onder ons toestel een andere machine, de Vickers Vimy, die blijkbaar toch gestart was, passeeren. Deze vloog zeer laag en het scheen of zij een noodlanding wilde maken. Onze vliegenier vloog verder en zette koers in de richting van Utrecht. Dwars over Zuid- Holland heen bereikten we reeds om 1.55 uur Utrecht, waar we van wege de snelheid verzuim den naar den Dom te kijken. Om twee uur al cirkelden we om het militair vliegveld van Soesterberg en een kwartier later stond onze machine weer op het E.L.T.A.- vliegveld. Wij hadden den weg die 220 K.M. lang was precies in twee uren afgelegd. We gelooven niet dat onze bestuurder den eersten prijs zal heb ben behaald daar we bij onze aankomst ver namen dat de Vickers-Vimy na 5 kwartier en de Farman na 11/2 uur terug was geweest. Of echter deze vliegeniers evenals onze bestuurder zich gehouden hebben aan de be palingen van den handicap-wedstrijd zullen nog de rapporten die heden vanuit de gepasseer de plaatsen ingeleverd zullen worden, moeten uitmaken. Men ons nader uit Amsterdam De belangstelling van het publiek was bui tengewoon groot en zelfs des namiddags tus schen 6 en 7 uur, een heel stil uur, waren er nog honderden op het terrein aanwezig, daar de be langstelling voor den uitslag van den wedstrijd zeer groot was. Velen werden echter min of meer teleurgesteld, daar de berekening voor de uitslagen zoo gecompliceerd zijn, dat eerst morgen in den loop van den namiddag de offi- cieele prijsuitdeeling bekend zal worden. Het snelst volbracht de rondvlucht de Ha- viland-machine, een 230 K.M. loopend toestel, dat den tocht in 55 minuten maakte. Van de passagiers-vliegtuigen was het vlugst wederom een Haviland met 2 passagiers die den tocht in 1 uur 4 min. volbracht. Het snelst Holland- sche toestel was een Fokker, bestuurd door luitenant Versteegh met 1 uur en vier-en een halve minuut. Van de Spykertoestellen is het eerst aangekomen de C 17, een marine vlieg tuig, bestuurd door luit. Schmidt-Krans, die met de zooveel langzamer vliegende Spyker toestellen den tocht in 1 uur 51 min deed.. Ongeveer half zeVen waren reeds de meeste vliegtuigen binnen. Een drietal uitgezonderd welke waarschijnlijk noodlandingen hebben moeten maken. Deze toestellen zijn een Spyker, die op het strand staat en een Portugeesch en een Engelsch vliegtuig, resp. de „Broquet" en een „Niewport".. De Schelde. De Belgische bladen maken melding van een incident, dat zich zou hebben voorgedaan op de Schelde, waar een Nederlandsche torpedo boot den toegang tot de Schelde weigerde aan een Italiaansch oorlogsschip aangezien het schip geene vergunning had van den Neder- landschen minister van Marine. Na vrij leven dige discussie stemde de Nederlandsche com mandant er in toe, dat de kruiser zijn weg volgde, indien de Italiaansche commandant hem toestemming daartoe vroeg. De Italiaan sche commandant gaf aan dit verzoek gevolg, waarna de kruiser doorvoer. De koninklijke familie. De Koningin, de Prins en Prinses Juliana zijn gistermiddag per Staatspoortrein van 5 uur 52, waarin zich het Koninklijk salonrijtuig bevond, voor eenigen tijd van het Loo in Den Haag teruggekeerd. De Vorstelijke familie, die door honderden be langstellende hartelijk begroet werd, begaf zich, in open auto naar het landgoed den Ruigen- hoek, dat gedurende drie weken wordt betrok ken. Aardappelen, -schillen en -vezels. De minister van landbouw heeft onder n- trekking van zijn beschikking van 30 Novem ber 1917 bepaald Het is verboden in eenige onderneming aard appelen, aardappelenschillen en aardappelvezels te vermalen en op eenige wijze te drogen of te verduurzamen. Van dit verbod kan ontheffing worden ver leend door het Rijkskantoor voor Aardappelen en Aardappelverwerking op-de door dit kan toor vast te stellen voorwaarden. (St.ct.) ;Hn&3" en 8eve«(«lijli Nieuws. Crisismaatregelen. Kindermeel en Suiker voor kinderen. De nieuwe bons zullen worden uitgegeven in het Vereenigingslokaal, Broersvest, op Woensdag 10 Sept. van A.G. op Donderdag 11 Sept. van HL. op Vrijdag 12 Sept. van MSch. op Zaterdag 13 Sept. van S(e)Z. van 's morgens 912 uur en 's namiddags van U/a5 uur. Domiciliekaart en trouwboekje moeten wor den medegebracht. Belanghebbenden worden er uitdrukkelijk aan herinnerd dat de nieuwe bons voor Kin dermeel en Suiker alleen op bovengenoemde dagen worden uitgereikt. Dus na Zaterdag 13 Sep tember ook niet meer aan het Levensm .-Bu reau. Hoogwater te Schiedam: Zondag 7 Sept. van. n.m. UIT BOTTERDAM. Naar wij vernemen, zou het in het voor nemen van het gemeentebestuur liggen binnen kort voorstellen in te dienen tot oprichting van een vliegterrein met vlieghaven aan de Waalhaven. In het Katoenveem, een groot pand lig gende in de Keilehaven, is gistermorgen brand uitgebroken ontstaan doordat van een electri- sche transportkar een vonk oversprong op een katoenbaai. Volgens ooggetuigen sprong de vonk van baal tot baal, zoodat al spoedig een groot gedeelte van de uitgebreide opslagplaats in lichtelaaie stond, en de geheele klomp van 300 balen één groote vuurzee vormde. Het werd een felle brand, waartegenover het personeel van het veem, dat aanvankelijk poogde met eigen middelen het vuur te stuiten, geheel machteloos was. Ook door den lagen druk, die op het water stond, kon men niet verhinderen, dat het vuur weldra naar de andere onderaf- deelingen oversloeg. De vlammen vonden overal in de tot de zolders opgestapelde balen gretig voedsel. De vrijwillige brandweer, die onder de lei ding van den hoofdman G. v. d. Wetering met veel materiaal was uitgerukt, had een zware taak. Vele handspuiten en 4 drijvende spuiten bestreden het vuur. Na 3 uur hard werken was men den brand meester en kon het gevaar voor de overige afdeelingen voor geweken verklaren. De brandmuur en de branddeuren, die in het perceel zijn aangebracht, bewezen bij de beveiliging der belendende afdeelingen goede diensten. De lichters met katoen, die in de haven la gen, werden onmiddellijk bij het uitbreken van den brand naar een veiliger plaats verhaald. De schade, die ruim 21/2 millioen gulden be draagt, wordt door verzekering op Rotterdam- sche en Amsterdamsche beurspolis gedekt. UIT NAALDWIJK. Gistermiddag om half 4 had in het R. K. Vereenigingsgebouw aan den Dijkweg alhier de opening plaats van het bijkantoor Naaldwijk der Hanzebank in het bisdom Haarlem.De inzegening en intronisatie werden verricht door den Zeereerw. Heer Pastoor van Naaldwijk, in tegenwoordigheid van de geestelijkheid, den voorzitter van den Raad van Commissarissen, den vertegenwoordiger van het Bondsbestuur en van den directeur van het hoofdkantoor te Delft. Achtereenvolgens uitten deze autoritei ten de beste wenschen voor den bloei der bank bij welke wenschen de directeur van het hoofd kantoor te Delft, de heer F. J. Perquin zich aansloot. Ook de Weleerw. heer Geldermans, geestelijk adviseur der afd. Naaldwijk der Hanze sprak een krachtig woord tot opwekking. Ingezonden Mededeelingen. Gemengd Nieuws. Ernstig tra m ongel u.k. Men meldt uit Rotterdam1| i Gisteren,-a.vo.nid ongeWajèr 6 u,ur is met idie stiofom- tram uit dé Rosiestraiat eten ernstig ongeluk ge hemd, dat door unatehtzaaihhieid vim het per soneel is. veroorzaakt. De trami van die. Rosestraat naar het Tuin dorp heieft opdracht te walehten .olp het kruis punt Hillesluis, op telefonisch beviel van de halte Kroos'wijfc, dat djei trein uit Numiansdiowp is gepasseerd. Ondanks' dit bevel zijn de con ducteur A. C. freimeling en die machinist K, Verburg ui iet het Tu ihdoipi- trammietje 'doorge reden. Toen zij bij! het kruispunt die tralmi uit Kumansdoip niet zagen. In de kromming van den Groiene Hillcdijk, waar zijl in volle vaart reden, zaglen zij op. ongeveer 140 meter afstand) den trein uit N umansdorp, bestaande uit 1 kolen wagen, 1 post-, 6 personen- eU 2 goed'ened» wagens, aanko!m|en. Ook' deze trein was Sm vlollie( vaart. De machinist van dezen trein, H. Riet veld, zag, dgt |een botsing onvermijdelijk was. Hij sloot dadelijk stjojofml ai en gooide de rem over. Daatona sprong hij! van die (machine. Zijbi stoker, Avlezajath, wilde ook van1 de lioqotmtotief springen', doch bleef haken en viel, waarbij hij e|en heen brak. Ondanks het plotselinge stop) pen liep dié trein uit Num'ansdorp op dien. valn Tuindorp1. De bagagewagen endle postwagen vhn dhn trein uit Numiansdorp liepen in elkaar, en versplinterden1. In dén postwagen zaten 2 stokers en eeni conducteur, die vermoedelijk kans1 glezien heb ben naatr het achterste dleel van den wagetn te kotailen, waaraan het te dénken is' dat zij er tevénd zijn afgekomenEen vatn hen, Ruurloo, bekwam! een hersenschudding, terwijl zijin horst kas werd' ingedrukt. Zijln toestand is zeer ern stig- f 1 f 'vj i Het voorbalkon vjaln dien eersten personenwa gen, waarop zich personeel1 en passagiers 'be vonden, werd ingedrukt, die mienschen zijla al len gewond DeJ\ transportcolümne van de afdeeling Char- lois en E. H. B>„ O., verleende spoedig hulp, daarin bijgestaan door de colonne van de af deeling Rotterdam1. Eem viertal doctoren was mtede. aanwezig. Van den Tuindorptriein is het balkon van eeü personenwagen ingedrukt. Hierop bevonden zich drie gezusters die allen verwond zijn. Ook de machinist van djeizen trein, Verbuig, Iwierd gewond!. In het geheel zijin er 12 gewonden, nl- de. stokjers T. Avezaath, Dubbeling, Ruurloo, De Goeij ejn v. d. Ende, do conducteur CaotlS- bergen. Die machinist Verbuig', de drie gezusters Wak, .1. Van Kempen' en A. Schippers'. Een ze vental is in Wét ziekenhuis opgenomen, terwijk de overige na verbnmjdlen te zijn huiswaarts ge leid1 konden worden. Nader Vernemlen wij, dat de toestand' van twiee dör zes gekwetsten, die in het gemGeinfej ziekenhuis zijd opgenomen, zeer ernstig is, mL v'an den 17-jarigen stoker J. Ruurloo en den 21-jarigen conducteur M. Coolsbergen, beidien uit Rotterdam. De overige hebben bleien- en axmfrac turen. Under de gekwetste passagiert, wasi j^pk die boekhouder C. Ilelskes, Vaillant- laan 341, Den Haag Mien verneemt nog d!at aan zijin verwondingen is overlieden die heer van 'tHairtt, iwjonendjei Hen drikstraat no. 106. Ook de conducteur J. Cio|ol'sbergen, vian Mid- deihamis, is, heden-nafcht, zonder tot bewustzijn) gekomen te zijn, overleden. On gelukken. Gisteravond is van een der veerponten van het E.L.T.A.-terrein een ongeveer 50-jarige man te water geraakt en verdronken. Zijn lijk is later opgehaald. De identiteit kon toen nog niet worden vastgesteld. In een ziekenhuis te Haarlem is overle den mej. S. die Zondagmiddag in de Groote Houtstraat aldaar door een automobiel werd overreden. Een der twee meisjes die Zondagavond te Vlissingen door een onbekend gebleven persoon met een mes in den buik zijn gestoken is gis termorgen overleden. Op de Waal bij Nijmegen is gisterenavond een 21-jarig meisje uit Nijmegen bij het zwem men verdronken. Te Bilthoven is Donderdagavond een 66- jarige dame tusschen een vertrekkende trein en het perron geraakt en gedood. Tegen de duurte. Op 11 dezer zal in Den Haag een vergadering worden gehouden ter oprichting van een verbruikersbond met het doel een tegenwicht te vormen tegen de bon den van fabrikanten grossiers en winkeliers, en prijsopdrijving tegen te gaan. Deaanvoerv-anbruinkolen. Vanaf heden zijn de burinkolen-treinen uit Limburg naar Weert vervallen wegens moeilijkheden met het verder vervoer op de Zuid-Willemsvaart. In verband hiermede zullen na de kolentrei- nen naar Rotterdam volgtreinen voor het bruin- kolenvervoer worden ingelajcht. (Tel.) Demarkenkwestie. Te Emmerik heb ben verschillende fabrikanten besloten het loon der in Nederland wonende arbeiders met Ne- derlandsch geld uit te betalen, waarbij de Mark voor 25 cent wordt berekend. N o g e e n. Ook Valkenburg heeft een vrou welijke wethouder gekregen mevrouw n.l. Ruy- pers Erens. Zeilloggers uit België terug. De zeilloggers K.W. 72, Katwijk aan Zee I en K.W. 84 Katwijk aan Zee VI, beide van de reederij J. Varkevisscher te Katwijk, werden in het begin van het vorig jaar op zee door de Duitschers aangehouden en naar Zeebrugge opgebracht, alwaar ze sedert bleven liggen. Eenigen tijd geleden wilde de reeder deze sche pen, die alreeds aan een Belg verkocht, doch door hem van dien teruggekocht waren, laten terughalen, maar de Belgische regeering ver bood den uitvoer^ Naar het Hdbl. verneemt, is die uitvoer thans toegestaan, zoodat de vaar tuigen de volgende week te IJmuiden kunnen worden binnen verwacht. Laatste Berichten. Arrestatie. Hedenmiddag te 2 uur werd met veel moei te een Russisch anarchist aan het Maasstation te Rotterdam gearresteerd. Hij heeft 4 politie agenten verwond en een huzaar doodgeschoten. Het publiek heeft hem zoo geslagen en ge' wond dat hij naar het ziekenhuis aan de Cool- singel overgebracht is. LITURGIE. DERTIENDE ZONDAG NA PINKSTEREN- „Zijn niet alle tien gereinigd Waar zijn dan de negen anderen Als we de geschie- MM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 2