Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering 42st® Jaargang. Zaterdag 11 October 1919. No. 12562. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2—, per week 15 cent, franco p. post 2.50 p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels ƒ1.50; elke regel daarboven 30 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeeliDgen 60 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incasseerkosten worden berekend. bij verlies van bij p ff| H H bij levenslange 10 111 verlies van geheele 11 een hand, invaliditeitfe? voe^ 0j 00g De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. een duim; bij verlies f® van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Bij besluit Burgemeester en Wethouders van den 9en October 1919 is de beslissing op de aanvrage van de firma H A. M. ROELANTS °m vergunning tot uitbreiding harer drukkerij en boekbinderij aan de Korte Haven nos. 133—141 h/Lange Haven, kadaster Sectie C n°a. 1202 en 306, dopr vervanging van de be gaande stoommachine door 16 electromotoren Va» totaal 52 P.K., drijvende diverse machi nes en gelijkstroomdynamo's, verdaagd, aangezien het deskundig onderzoek nog niet Beëindigd is. Schiedam, 11 October 1919. De Burgemeester brengt ingevolge art 68 van de militiewet ter algemeene kennis, dat de Commissaris der Koningin in deze provincie °P 8 October j.l. met ongegrond verklaring van bet door Daniel Antonius Johannes van der buijn, daar tegen ingesteld beroep, Jheeft be vist, de dat op 26 Sept. j.l. alhiertgehouden lo ling voor de ingeschrevenen dezer gemeente voor de militie-lichting 1920, te handhaven. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat bij nadere regeling de Burgemeester in den regel op Dinsdag, Woensdag en Vrijdag, des voormiddags van 11121/» uur ten Raadhuize spreken zal zijn. Schiedam, 11 October. Buitenlandsch Nienws. DE ARBEIDSCONFERENTIE. Nadat reeds Woensdag een bespreking had Plaats gehad over deelneming van Duitschland aan de conferentie te Washington tusschen ver tegenwoordigers van het Duitsche gezantschap te 's-Gravenhage en een tweetal vertegenwoor digers der Duitsche vakbeweging eenerzij ds en den heer Oudegeest, als vertegenwoordiger van bet Internationaal Verbond van Vakvereeni- pogen anderzijds, had gisteren opnieuw een langdurig onderhoud plaats tusschen een lid der Duitsche regeering en de heeren Fimmen eii Oudegeest, secretarissen van het Internatio naal Verbond van Vakvereenigingen. Bij deze bespreking bleek, dat ten opzichte Vau de mogelijkheid van deelneming van de conferentie nog verschillende misverstanden be stonden, welke door de vertegenwoordigers van bet Internationaal Bureau, dat voor het geval Duitschland en Oostenrijk tot deelneming moch ten besluiten, de arbeidersvertegenwoordigers °P de conferenties zullen eischen, dat als eerste Punt van bespreking de vraag der toelating ®|s leden met volle rechten der Duitsche en Dostenrijksche gedelegeerden aan de orde zal gorden gesteld. Mocht, in afwijking van de Uitdrukkelijke verklaringen, welke het Inter nationaal Bureau ter zake van de zijde der geallieerde regeeringen heeft ontvangen, in tegengestelden zin worden beslist, dan zullen arbeidersvertegenwoordigers allen bij het uternationaal Verbond aangesloten landen ver doeken zich onmiddellijk van de conferentie terug c trekken en een Internationaal Vakvereeni- Smgscongres naast en tegenover de Internatio nale conferentie beleggen. Bet lid der Duitsche regeering verklaarde Uuar aanleiding dezer mededeelingen, zijnerzijds e Duitsche regeering met nadruk te zullen fdviseeren om tot deelneming aan de conferentie e Washington te besluiten. FINLAND. ^er» schrijft uit Helsingfors I elkens en telkens weder stel ik aan Finnen ®u Nederlanders, die ik hier ontmoet, de vraag de bolsjewiki-heerschappij dan toch werkelijk 00 ontzettend is, als de tallooze berichten ons Roeten doen gelooven. Wij Nederlanders, toch aan een weinig sceptisch tegenover al deze erichten over naar onze opvatting al te fan- ®tische gruwelen, maar telkens en telkens *jJ6 ik weder het antwoord, dat deze bolsje- beerschappij, waarvan ook Helsingfors on- eVeer drie maanden „genoot" de stoutste eD>eeldingskracht overtreft. beesten hebben de bolsjewiki huis ge houden en honderden menschen zijn als honden afgemaakt of spoorloos verdwenen. Zoo nu en dan hoort men menschen heel gelaten ver tellen, dat een broeder, een vader, een zuster zijn afgemaakt door de bolsjewiki of wel op de ergerlijkste, de ongeloofedjkste wijze ver minkt. Zoo zeide me de overste Degerholm, thans bataljonscommandant bij de Htlsing- forsche vrijwilligers: „Mijn eenige zoon van 17 jaar heb ik in dien versehrikkelijken tijd verloren. Hij is, ongewapend, zonder dat hij iets deed, door die schurken op straat afge maakt." Een Luthersche predikantenfamilie is thuis overvallen en man, vrouw en kinderen zijn met hun tongen aan de tafel vastgespijkerd. Voor hen werd een schotel met voedsel gezet en zoo zijn ze verhongerd. Later werden hun lijken gevonden. Anderen werden tot hun hals begraven daarna werd om hun hoofden, in petroleum gedrenkt, stroo opgestapeld en in brand gestoken. Ontzettend bevreesd waren de bolsjewiki voor de gewapende opstand en overal werd naar wapens gezocht en toch wist men aan wapens te komenMet kleine zeilschepen werden zij aan de kust gesmokkeld en binnen de stad gebracht. Zoo slaagde een Helsingforsche journalist er in een mitrailleur binnen te smokkelen, die men met groen en bladeren het voorkomen van een flinke palmplant ge geven had. Het waren de Duitschers, die de verlossing brachten uit deze nachtmerrie en daarvoor zijn de Finnen Duitschland nog steeds dankbaar. Weliswaar zouden de Finnen er alleen ook wel in geslaagd zijn zich van de bolsjewiki te ver lossen, maar dit zou maanden langer geduurd hebben en dan had deze terreur nog honderden slachtoffers meer geëischt. Als thans de bolsjewiki nog eens mochten trachten terug te keeren, dan zullen ze tegen over zich een uitstekend gewapend volk vinden, dat tot den laatsten ademtocht zal vechten, om te voorkomen, dat Finland weder geteisterd wordt door een bolsjewistische periode en de kleine groep Finsche bolsjewiki behoeft ook niets te ondernemen, want de Finsche weer macht zou ook tegen hen, zonder aarzelen, met de meeste kracht optreden, want te goed weten de Finnen thans, wat een bolsjewistisch regime beduidt. Er zijn weinig Joodsche fabrieksarbeiders, on geveer 40.000 te zamen, zoodat er geen gelegen heid is voor uitgebreide bolsjewistische propa ganda. HET LOT VAN PALESTINA. Volgens een bericht uit Rome wordt uit ge zaghebbende bron vernomen, dat de vredes conferentie, na de kwestie van de bescherming van Palestina besproken te hebben, heeft be sloten het mandaat van dat land toe te vertrou wen aan den Koning van Italië, op deze manier den titel erkennend, van „Koning van Jeru zalem", welke het Huis van Savoye reeds sedert eeuwen bezit. FRANKRIJK. De Matin" meldt, dat Clemenceau in een onderhoud met afgevaardigden van een veree- niging van oudstrijders heeft medegedeeld, dat hij van plan is, zich geheel uit het politieke leven terug te trekken en zich bij de verkiezin gen noch voor den Senaat noch voor de Kamer candidaat zal laten stellen. DE OOSTZEEPROVINCIES. Naar aanleiding van het bericht uit Parijs dat maarschalk Foch een weigering van gehoor zaamheid door de troepen in het Oosten niet als een verontschuldiging voor Duitschland wil er kennen, schrijft de „Vorwarts" Men gelooft dus in de Ententelanden met den overmoed van den overwinnaar nog steeds alles met dreigementen en dwangmaatregelen te be reiken. Het is dringend te wenschen, dat de repatrieering van de troepen, welke begonnen is ,in grooteren omvang kan geschieden opdat de te verwachten vergeldingsmaatregelen, aan welker ernst men na de tot dusver opgedane ervaringen niet kan twijfelen, niet eerst van kracht behoeven te worden, want de geweldi gen van de Entente zijn onverbiddelijk. Zij offeren zonder een spier van hun gezicht te vertrekken duizenden Duitsche vrouwen, kin deren en grijsaards op het schavot der blok kade om de vreugde van de overwinning volle dig te smaken en Duitschland opnieuw te ver nederen. De „Daily Chronicle" verneemt uit Riga dd. 8 October, dat een Duitsche legermacht ter sterkte van 20.000 man de Letten heeft aange vallen op een front van 16 K.M., enkele kilo meters buiten Riga. DE STAKING TE NEW-YORK. Een telegram dd. 9 dezer uit New-York meldt De mailbooten „Carmania" en „Baltic" kon den heden nog vertrekken. De „Carmania" was genoodzaakt 600 tons lading achter te laten, terwijl zij 1000 tons bunkerkolen minder dan gewoonlijk kon innemen. Vijftienhonderd kantoorbedienden, werkzaam op cargadoorskantooren, hebben zich met de bootwerkers solidair verklaard. De volledige eischen der stakers zouden gister te Hoboken bekend worden gemaakt. PORTUGAL. De „Daily Express" verneemt uit Madrid, dat de nieuwe revolutiepoging in Portugal is mis lukt, ten gevolge van de waakzaamheid der regeering en de door haar getreffen krachtige maatregelen. De regeering heeft vele personen doen arresteeren. De gevangenissen zijn over vol. HONGARIJE. De opperste raad der geallieerden heeft ken nis genomen van het rapport van Sir George Clerk over Roemenië en Hongarije en heeft daarna Clerk zelf gehoord. Deze zette uiteen dat de ontruiming van Boedapest door de Roe- meniërs wel wenschelijk was, maar dat zij op het oogenblik gevaren zou meebrengen voor de openbare orde te Boedapest. JAPAN. Uit Tokio wordt gemeld, dat in Japan groote beweging is ontstaan over het dreigement der Vereenigde Staten om Siberië te verlaten. OEKRAJINA. Dr. Mart Vishnitzer, secretaris der diploma tieke Oekrajiensche missie te Londen, heeft in een onderhoud met een correspondent van de „Jewish Chronicle" medegedeeld, dat het aan tal Joden in Oekrajina ongeveer drie en een half millioen bedraagt. Daarvan zijn ongeveer 10 percent landbouwers. Er bestaan verschei dene kolonies in Cherson en Ekaterinoslav zoo wel als in andere districten. In Oost-Galicië, dat tot Oekrajina moest gerekend worden, zijn véle Joodsche landbouwers. Ongeveer 30 zijn werklieden en de overige zijn in den handel. straf en degradatie veroordeeld. Twintig ande ren kregen 6 maanden tot 5 jaar. Zeven werden vrijgesproken. Uit Montreal wordt gemeld Graaf Maxi- niliaan Potocki, die beschouwd wordt als een gevaarlijk anarchist en verdacht wordt de man te zijn, die den moord op den Oostenrijkschen aartshertog had beraamd, is gearresteerd, ter wijl hij op het punt stond naar Europa over te steken en plannen maakte voor een wereld revolutie. Brieven betreffende Adler, den Spar- tacistenleider te Weenen, bladen, waarin Rosa Luxemburg en Liebknecht geprezen werden, namen en adressen van leidende revolutionairen, zijn bij hem gevonden. Hij wordt tot dusverre slechts beschuldigd, dat hij niet in het bezit was van een paspoort. De „Frankforter Zeitung" verneemt uit Madrid, dat de bemanning der duikbooten U 23 en U 28, die sedert het zinken dezer booten te Ferrol gevangen zaten, op bevel der Spaan- sche regeering in vrijheid is gesteld. Naar aan de „Fr. Z." uit Madrid gemeld wordt, heeft de regeering scherpe maatregelen genomen tegen de speculatie in buitenlandsche valuta, die in den laatsten tijd een enormen om vang heeft aangenomen. BINNENLAND. ALLERLEI. De correspondent te Zurich van de „Echo de Paris" meldt, dat in Berlijn maatregelen zijn getroffen tegen een Spartacistische coup-de main, waarvoor men zich ernstig bezorgd maakt De „Abend" verneemt, dat de politie ver schillende leiders der communisten gearresteerd heeft, waaronder zich eenige agitatoren bevon den, die zich te Berlijn hadden gevestigd. De afsluiting van den „Burg", die door de troepen bezet is, en van het hoofdstation, zal binnen kort plaats hebben. Deze maatregelen staan in verband met de agitatie der communisten waarmede de regeering in kennis is gesteld O.a. werd geconstateerd, dat de communisten te Neurenberg in het bezit waren van 6000 ge weren, die men geweigerd heeft uit te leveren De politie te Neurenberg heeft verschillende leiders van de communistische partij gearres teerd. Zeer waarschijnlijk is dit het gevolg van een door de regeering ontdekt communistisch plan tot oproer In Fifth Avenue in New-York hebben 5000 personen een betooging gehouden ten gunste van de erkenning van de Russische Sovjet door de Vereen. Staten. Vijf leiders van de betooging zijn gearresteerd. Te Brest staken de dokwerkers, de werk lieden in het arsenaal, de metaalbewerkers en gemeentewerklieden. Volgens een telegram, dd. 9 dezer uit Stockholm, is het Duitsche luchtschip „Boden- see" daar uit Berlijn aangekomen met 16 pas sagiers. Het luchtschip is daarna weer met een aantal passagiers naar Duitschland terugge keerd Te Toulon zijn 6 manschappen van het Fransche slagschip „France", wegens muiterij in de Zwarte Zee, van 5 tot 15 jaar gevangenis- De ziekte van President Wilson. De Koningin heeft haren gjelzant te Washing ton op-gedragen a,aln de regeiering van dei Vieir- oariigde Staten van Noord'-Amfcirikla, hailei d|eiekb neming te betuigen in d|el ziekte van president AVuson ejn dtei beste wlemseihieln te -uitien v-oior zijn spoiedig herstel' Vlecsch en margarine-vervoer. Van gister af ;tiot 'en mieit 14 diezieir mtefmlen dte stations géén vvagieolhdingien $1- jen vrachtgoed vleesch, spek en, margarine- aan vjoioir dfe sta tions Keuion. Omtrent da rjefdteln hiaVan kan men ons gaen opheidleriragi vtelkta'lkkleh. Een tweede dok voor de visschershaven te IJmuidcn. Tan einde in gebrek aan djoknuimté vpoir vis-t soherijsch-epen in de v i sstetansih avfcin te IJ mui dien te vioorzian, heeft 'diet it gearing te Kiel eén djolto aangekocht, waarin 2 Ivisscherijbchepien tiegeuiijlkj gedokt kunnen wprdien. (N. v'. d. D.) Een vredesraam in de Kathedraal „St. Bavo". Bij eenige Katholieken in het bisdom Haar lem is het plan opgekomen om ter herinnering aan het heuglijk feit, dat door Gods Voorzienig heid Nederland van den schrikwekkenden oor log gespaard bleef, een vredesraam aan de Ka thedraal „St. Bavo" te Haarlem te schenken. Het is onnoodig de groote voordeelen na te gaan, welke ons land in vergelijking met de oorlogvoerende landen ten deel vielen Noemen we slechts enkele daarvangeen duizenden dooden, geen tienduizenden weduwen en wee zen, die de gesneuvelden betreuren, geen ver minkten naar lichaam en geest, géén verwoeste steden, dorpen en landerijen, gëen vernielde .kerken, geen vernietigde handel en industrie Overweegt men dit alles, dan zal men terstond toegeven, dat Nederland overgroote reden tot dankbaarheid heeft. Ongetwijfeld zal dan ook het denkbeeld om deze dankbaarheid te toonen door het schenken van een fraai gedenkraam aan de schoone Haarlemsche Kathedraal ieders sympathie hebben en zal men gaarne bijdragen om dit denkbeeld te verwezenlijken. Reeds heeft zich een voorloopig comité ge vormd, bestaande uit professor mr. J. A. Veraart voorzitter mevrouw L. G. Vandervelden-Vijgh, secretaresseden weleerw. rector Th. M. P. Bekkers, penningmeester en de heeren G. J. van 't Hek en J. Smit, leden. Dit comité zal zich tot bestuursleden van de diocesane Katho lieke organisaties wenden met het verzoek om in het definitief comité zitting te nemen en hun medewerking tot het tot stand komen van een gedenkraam te verleenen. Aldus hoopt men te bereiken, dat het gedenkraam een geschenk wordt van de Katholieken van alle rangen en standen in het bisdom Haarlem. Reeds vanaf heden worden giften voor dit mooie doel gaarne in ontvangst genomen door den penningmeester van het voorloopig comité rector Th. M. P. Bekkers, huize „Bijdorp", Voorschoten. WRi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 1