De onafhankelijke „Dusseldorfer Voiks- zeitung" meldt, dat bij het bestuur van den mijnwerkersbond in Bochum een voorstel tot bijeenrocping van de permanente algemeenc vergadering is ingekomen, op grond van het besluit, dat de afwijzende houding van de com missie tot voorbereiding van de zes-urenploeg onder de mijnwerkers groote verbittering heeft gewekt, en dat de mijnwerkers vast besloten zijn, door strijd den zes-urigen werkdag te veroveren. Volgens Italiaansche berichten, zoo ver neemt de „Denag", moet Moestafa Kemal Pasja met een goed uitgerust leger van ongeveer 120.000 man op het punt staan tot een offen sief over te gaan tegen het Engelsche front bij Aidin. Uit Parijs wordt gemeld, dat professor Jean Gantacuzene en prins Ghika te Parijs zijn aangekomen in hun kwaliteit van Roemeensche gedelegeerden. De in Noorwegen voor Oostenrijk gehou den collecte heeft, naar de „Denag,, meldt, tot nu toe drie millioen kronen opgebracht. Bo vendien staan er nog verscheidene treinen met levensmiddelen en kleeren gereed. BINNENLAND. Telegrammen per vliegmachine. In verband met de moeilijkheden, welke het telegrafisch verkeer tusschen Duitschland en Nederland ondervindt, bestaat het voornemen, 'n geregelden vliegdienst vanuit Duitschland naar Soesterberg te organiseeren, waarbij de telegrammen per vliegmachine zouden worden overgebracht. De telegrammen zouden dan vanaf Soesterberg verder door middel van mo torrijders worden gedistribueerd. Tegen de Invaliditeitswet. In een door de afd. Wieringen der Holland- sche Maatschappij van Landbouw uitgeschreven buitengewone vergadering, welke zeer druk be zocht werd, is de Invaliditeitswet besproken. Daarna is besloten, een bond te vormen en actie tegen de wet te gaan voeren. Ons gezantschap te Washington. Wij vernemen uit betrouwbare bron, dat de familie van den heer Cremer per s.s. „Rotter dam" uit Amerika is teruggekeerd. Hoewel de toestand van den heer Cremer vooruitgaande is, mag zijn aftreden als gezant spoedig verwacht worden. (Tel.) De controle der Schelde-Scheepvaart. De „Sun" verneemt uit Londen, dat een der voornaamste punten van de overeenkomst, welke tusschen België en Nederland zal worden geteekend, is, dat de scheepvaart op de Schelde zal worden gecontroleerd door een vereenigde commissie van zes leden en wel drie van België en drie van Nederland. ten op het stuk van vreemdelingen onder de bestaande omstandigheden nauwlettend te wor den gehandhaafd. Onvoldoende toezicht op de naleving dier voorschriften met name aan de grens, zou hoogstbedenkelijke gevolgen hebben, niet alleen voor de openbare orde, maar ook voor woningtoestanden en werkgelegenheid in het eigen land. Dat de bij deze wetsvoordracht aan de Re geering toegekende bevoegdheden ook zouden kunnen worden- gebruikt „tot bestrijding van politieke richtingen"; moet worden ontkend. Die stelling is wellicht geboren uit eenig mis verstand betreffende de strekking van dit ont werp, dat niet zelf vreemdelingen in ons land wil weren, doch enkel verzekeren, dat andere wettelijke voorschriften, krachtens welke vreem delingen kunnen worden geweerd, worden na geleefd. Natuurlijk zal aan iemand, wien ingevolge de voorgestelde regeling het verblijf binnen het bewakingsgebied wordt onzegd, de reden daar van schriftelijk worden medegedeeld. Zijn be zwaren tegen den toegepasten maatregel kan hij onderwerpen aan het oordeel van den Mi nister van Justitie, zelfs 'op langen termijn. Doch een recht van beroep op een ander or gaan, „bij voorbeeld eene commissie van no tabele ingezetenen uit de streek, waarin het verblijf hem ontzegd wordt" geeft dit ontwerp hem niet. De instelling van zoodanige nieuwe administratief-rechterlijke colleges, wier rechts gang dan nog daarenboven zou moeten worden geregeld, komt aan de Regeering niet aanbe velenswaardig voor. Zooveel mogelijk zal worden gezorgd, dat de grensbewoners van de nieuwe bewakings maatregelen geen onnoodigen overlast zullen ondervinden. Een tactvol optreden van de grensbewakers zal worden bevorderd. Electriciteitswerken in Nederlandsch-Indie. Het Persbureau Vaz Diaz verneemt, dat bij de Nederlandsch-Indische regeering plannen in voorbereiding zijn tot den bouw van verschei dene centrales, zoowel op Sumatra als op Java. Massa-ontslag aan de Artillerie-inrichtingen. Naar aanleiding van de mededeeling dat aan ongeveer 1000 arbeiders aan de Art. Inrichtin gen ontslag is aangezegd, heeft het bestuur van den Nederlandschen Federatieven Bond van Personeel in Openbaren Dienst een audiëntie aangevraagd met den Minister van Oorlog ad. int. Deze audiëntie is aangevraagd om middelen te bespreken welke leiden of tot opschorting van het ontslag, of tot uitbreiding van de be staande wachtgeldregeling. Omtrent het laat ste is al reeds eerder een verzoek gericht tot ddn Minister van Arbeid, in verband met het aan een 50-tal werklieden aan het kledingma gazijn te Woerden gegeven ontslag. Ook bij dezen bewindsman is, in combinatie met de R.-K. organisatie, een audiëntie aangevraagd. Landelijke federatie van provinciale drukkers. Maandag vergaderde te Utrecht een groot aantal drukkers, leden van de Landelijke Fe deratie ter behartiging van de belangen van de provinciale drukkers, die wenschten te ageeren tegen de verschillende handelingen van hethoofd- bestuur van den bond van Boekdrukkerijen. Algemeen keurde men de houding van het hoofdbestuur op de laatste algemeenevergadering af. Men wenschte ook te ageeren tegen de aange kondigde wijziging in het kiesrecht, zoodat grootere drukkerijen meer stemmen toegewezen zullen krijgen dan kleine. De laatste stemmen over C. A. O. schijnen niet in orde te zijn ge weest. Uitvoerig werd een en ander besproken. Hierover zal rechtskundig advies worden inge wonnen. Het voorloopig bestuur drukte de aanwezigen op het hart geenoverijldestappen te doen en zich niet van de patroonsbonden af te scheiden. Met een „blijft lid van den bond, doch komt voor uw rechten op", sloot de voor zitter de vergadering. Tweede Kamer. In de gister gehouden vergadering van de Tweede Kamer waren ook weder aanwezig de afgevaardigden dr. Nolens en mevrouw Groene- weg, die de Nederlandsche regeering op de Ar- beidsconferentie te Washington hebben ver tegenwoordigd. Nederland en Duitschland. Naar wij vernemen, zijn onderhandelingen met Duitschland gaande betreffende een eco nomische overeenkomst. Ons land is vertegenwoordigd door de heeren G. J. K. van Aalst, Van Everdingen, Frowein, Jhr. Mr. Snouck Hurgronje en Patijn. De bedoeling is een contract af te sluiten dat ons voor meerdere jaren den toevoer van kolen garandeert, terwijl men hoopt de minder gunstige vooruitzichten van verschillende tak ken van landbouwproductie (groenten en ooft) en visscherij, d'ötfr deze overeenkomst te ver beteren. Een der groote moeilijkheden waarop men stuit is de vraag, of Duitschland door een ko- lencontract af te sluiten niet in strijd komt met de verschillende bepalingen betreffende kolenleverantie van het vredestractaat. Onze onderhandelaars zijn geen gevolmach tigden en doen slechts het voorbereidende werk, daar de te sluiten overeenkomst door de Staten-Generaal goedgekeurd moet worden. Grensbewaking. Aan de Memorie van Antwoord van de Re geering op het afdelingsverslag der Eerste Ka mer nopens het ontwerp van wet houdende nadere voorzieningen betreffende de grensbe waking, wordt het volgende ontleend Inderdaad dienen de wettelijke voorschrif- Uit Amsterdam. Men meldt uit Amsterdam Gistermiddag heeft wethouder Wibaut in den Gemeenteraad aan de hand van een reeks cij fers uiteengezet, dat de voorgestelde verhoo gingen op de loonen der gemeentewerklieden niet kunnen worden aanvaard, omdat de fi- nancieele toestand der gemeente Amsterdam dit niet toelaat. Namens B. en W. verklaarde hij de verant woordelijkheid voor het aannemen der amen dementen niet te kunnen aanvaarden. Ook de burgemeester wenscht niet langer aan te blijven, als de financieele toestand van Amsterdam niet meer op een goedé basis be rust, die verstoord zou worden als een derge lijk amendement zou worden aangenomen. De zitting werd daarop, op verzoek van wet houder Vliegen, geschorst om nader te beraad slagen. Leden Raad van State. Naar het Gorr. Bureau verneemt, is in de vacaturen in den Raad van State, ontstaan door het overlijden van mr. De Meester en door het bedanken van den vice-admiraal Ten Bosch, de benoeming te verwachten van mr. J. A. Loeff, lid van de Tweede Kamer en van den gepensionneerden schout-bij-nacht J. J. Rambonnet, oud-Minister van Marine. Het Eerste Kamerlid Van Lansehot over de fiannciën. Voor de R. K. Vereeniging der Hoogere Stan den te 's-Hertogenbosch heeft mr. W. van Lan sehot, lid der Eerste Kamer, een inleiding ge houden over den toestand der Rijksfinanciën in verband met de huidige belasting-ontwerpen. Binnen een kleine maand zal de Tweede Ka mer een beslissing te nemen hebben over een belastingstelsel, dat een heele reeks van jaren zal moeten werken en daar hier het woord geldt „tua res agitur", is het wel van belang de balans over de regeling onzer financiën eens op te maken. Spreker zal zich hier alleen bepalen tot de Rijksfinanciën, doch stelt zich op het standpunt dat, wat hij hierover zeggen moge, hij als Eerste Kamerlid „vrijblijvend" wenscht te zijn. Aan hetgeen hij hier soms mocht afkeuren, zou hij in de Eerste Kamer om staatkundige redenen misschien zijn stem moeten geven. Hooge belastingen zijn goed, maar dan moe ten ze naar billijkheid worden opgelegd. Eerst als ze onbillijk opgelegd worden, zouden ze zwaar gaan drukken. Drie getallen heeft men in de financieele quaestie slechts te onthouden. Deze zijn hoe was de stand onzer schuld bij het begin van den oorlog, hoeveel is deze sinds dien tijd ver minderd en welke zijn de crisisuitgaven Onze staatsschuld bedroeg voor den oorlog 1300 millioen. Er is bijgekomen 1500 millioen. Ze is dus met 1500 millioen vermeerderd. Doch dat laatste is niet zoo, zegt spreker, een zeker gedeelte is daarvan reeds betaald door aller hande belastingen, b.v. oorlogswinstbelasting, verdedigingsbelasting, zoodat 770 millioen reeds betaald zijn. Dat is ongeveer 50 pGt, een kracht prestatie, die hergens nog is geleverd. Neemt men onze schuld op li/2 milliard, dan neemt men dat cijfer eenigszins te hoog, omdat er een ontzettende achterstand is bij de belas tingen, die loopt in de honderden millioenen. In de heffingen is men jaren ten achter, doch zulks is niet de schuld van de ambtenaren, doch van het vele werk. Spreker komt daarna op de verschillende plannen tot delging der crisisschuld. Sommi gen willen die schuld gedelgd zien in 40 jaar, de heer Colijn in 30 jaar, minister De Vries in 25 jaar, anderen willen een heffing in eens in eens schoon schip maken. Hoe men ook doen zal, men moet zich geen illusies maken. Er zal geen belasting gevonden worden, die allen bevredigt. Een heffing in eens is volkomen begrijpelijk, vooral voor handelskringen. Kaufmannisch gesproken kan men voor de heffing in eens veel voelen. Doch de leus „in eens er af" is onjuist, want men moet onderscheid maken tusschen het staatsbedrijf en het particulier bedrijf. Niet ons nationaal vermogen, zegt Spr., is 1 Vs milliard .achteruitgegaan, doch onze pro ductie. Die achterstand is alleen in te halen door ëxtra-besparing en extra-productie. Spr. toont aan dat de heffing in eens zou lei den tot een economisch fiasco. Zij is onbillijk, omdat zij volkomen eenzijdig werkt. De beding in eens ,pure et simple, heeft haar onbillijkheid juist in haar termijnbetaling, daar zij alleen de vermogens vóór 1 Mei 1913 verkre gen, treft. Bovendien bemoeit de heffing in eens zich niet met de inkomsten. Zij fnuikt alle energie, handel, nijverheid, ihdustrie en middenstand. De heer Blomjous noemt het een willekeurige onteigening van het kapitaal van handel en nijverheid, de heer Colijn, zegt dat ze meer schade zal veroorzaken dan een langdurige hef fing. De heffing in eens, zegt spreker, zal ook het gevolg kunnen hebben van onbillijke bevoor deelingen. Wie waarborgt ons bovendien voor herha- ling, vraagt hij, en waar blijft dan de bedrijfs zekerheid Spreker is het er volkomen mee eens, dat een gedeelte van den last gerust op het nageslacht mag worden afgewenteld. De handhaving onzer onafhankelijkheid is iets ook voor het nageslacht van hooge waarde. Wanneer dat niet geoorloofd is, zegt spreker, waarom mag dan niet worden geleend voor electrificatie, kanalisatie etc. Zeker die lee ningen zijn productief, doch ook de uitgaven voor onze onafhankelijkheid gedaan zijn pro ductief. Gezien het accrès der belastingen, zou spreker ook nog wat willen wachten, tot men meer zekerheid had. Hij is echter wel Voorstander van eenkortere aflossing dan in 40 jaar, doch .niet in eens, maar met mate. Hierna bespreekt hij het ontwerp-vermogens- belasting en de belasting op de waardevermeer dering. Spreker zou in verband hiermee willen instel len een weeldebelasting, die men ook in andere landen aantreft. Het ontwcrp-Marchant heeft deze moeilijkheiden dat het tien jaar lang zwaar op het bedrijf drukt en dat het een termijnbe paling inhoudt. Een goede zijde zou het hebben, indien het van die termijnbepaling werd ontdaan en men zou dan gedurende tien jaar kunnen krijgen een verkapte supertaxe op de vermogensbelas ting. Een supertaxe op de vermogens- en inkom stenbelasting, kwam spreker wenschelijk voor. De beste oplossing achtte hij indien men in de Kamer over de verschillende ontwerpen tot een bevredigend compromis kwam. (Hbld.) tot delging van de crisisschuld, De totale crisisschuld zal einde 1920 bedragen /2050 millioen, waarvan 1822 door leeningen en be lastingen gedekt is. De rest wil de Minister uit deze leening halen. Spreker's amendement zal den Minister de beschikking geven over 225 millioen om de vlottende schuld voor een belangrijk deel te consolideeren. De heer De Monté Verloren (A. R.) acht beperking van het bedrag der leening on aannemelijk, omdat een gedwongen leening voor gewone tekorten een verkeerd antecedent, zou zijn. Morgen voortzetting. Stads- en Gewestelijk Nieuws. BERICHT. In verband met de invoering van den vrijen Zaterdagmiddag in het drukkersbe- drijf zal ons blad voortaan des Zaterdags belangrijk vroeger moeten verschijnen. Door deze nieuwe beperking van den arbeidstijd zijn wij gedwongen eenige maat regelen te treffen, teneinde de vroegtijdige verschijning van het Zaterdagsnummer mo gelijk te maken. Ad verten tien, bestemd voor het Zaterdags nummer, moeten voortaan des v.m. uiterlijk ÏR/j,uur in ons bezit zijn. Zij, die niet zorg dragen voor tijdige in zending van de advertentiën, loopen gevaar, dat hun ad vertentiën in een volgend nummer geplaatst worden. Het zal dan ook aanbeveling verdienen, mede met het oog op het koopend publiek, zooveel mogelijk in het Vrijdagavondnum mer die annonces te plaatsen, welke tot dusver bij voorkeur des Zaterdags werden geplaatst. DE DIRECTIE. Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in de week van 814 Jan. Suikerkaart bon 14, van 5—11 Jan. bon 15, van 12—18 Jan. Broodkaart. De broodkaart van het 122e tijdvak van 5—13 Jan. (groen). 123e tijdvak van 1422 Jan (paars). V e t k a a r t. Bon 5e week 6—13 Jan. bon 6e week 1421 Jan. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag 7 Januari. De heer V e r h e ij e n wordt benoemd tot lid der Gemengde Commissie voor de Stenografie. De werkzaamheden voor den eerstvolgenden tijd worden geregeld, waarna de zitting wordt verdaagd tot Vrijdagmorgen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 7 Januari. Gedwongen leening van f450 millioen. De heer Oud (V. D.) acht de behandeling van dit ontwerp ontijdig, daar de Kamer eerst moet weten, welke de belastingplannen van den Minister zijn. Ook kan volgens spreker geen antwoord gegeven worden op de vragen, op welken termijn en op welke voorwaarden ge leend moet worden. Spreker acht een bedrag van ƒ200 millioen voldoende, waar de crisisuitgaven thans afge- loopen zijn en spreker kan zich dan ook vol komen met het amendement-Van den Tempel vereenigen. De heer N i e m e ij e r (V. L.) heeft zeer ernstige bezwaren tegen het bedrag van 450 millioen en de voorgestelde rentevoet van 5 welke hij op 6 bepaald wilde zien. Blijft een en ander gehandhaafd, dan zal spreker tegen stemmen. Spreker is vóór een amendement- Treub, om de leening terug te brengen tot een bedrag van 250 millioen. De heer Van den Tempel (S. D.) ver wijt den Minister, dat hij met dit ontwerp ge komen is, vóórdat hij voorstellen heeft gedaan Rijsselberg's Concert. Wij herinneren de muziekliefhebbers aan het buitengewoon concert op morgen-Vrijdag avond dooi onzen welbekende stadgenoot, den heer Jan v. Rijsselberg en mej. Coba Rijceke. te geven. Wij twijfelen niet of de gehoorzaal van den R. K. Volksbond zal, evenals bij hef vorige con cert, met een aandachtig gehoor gevuld zijn- Het programma belooft iets buitengewoons en zal ongetwijfeld in den smaak vallen van het kunstminnend publiek. Voor flinke verwarming der zaal wordt ge zorgd. Plaatsbespreking Vrijdag van 121 »/a n.m, wordt zeer aanbevolen. De Commissaris van Politie te Tilburg geeft belanghebbenden in overweging bij hem inlichtingen in te winnen alvorens han delsrelaties aan te knoopen met C. Pistorius wonende Stevenzandschestraat no. 166 en Chr. van den Hout, wonende Hoogtestraat no. 25, beiden te Tilburg. Uit een mand met flesschen wijn, staande op de Noordvest voor de distil leerderij der fa. Simon Rijnbende en Zn. zijn eenige flesschen gestolen. Gistermorgen om kwart over 11 heeft op de Hoogstraat een aanrijding plaats gehad tusschen twee wagens, waarvan do eene geladen was met ijzeren buizen. Door den schok kwamen de buizen terecht in de etalage kast van den „Amsterdamsche Boterhandel", vernielden er de ruiten, waardoor een schade werd aangericht van f200. Van bewonersvandeHeenvliet- sche en Brielsche straten zijn verschillende ondergoederen ontveeemd, welke als wasch- goed te drogen hingen. Gisteren is de gemeentewerk man v. d. M. door de politie verbonden. Hij had tijdens het verrichten van werkzaamheden een bloedende wonde aan een zijner handen opgeloopen. Gemengd Nieuws. Zonderling bezoek. Dinsdag kwam een auto Noordwijk binnenrijden en hield voor een groot huis stil. Vier personen stapten uit en gingen op het huis af. Eenige personen die door het geraas van dezen auto waren gewekt, maakten daar zij het zaakje niet vertrouwden, alarm, waarop de vreemde bezoekers weer in hun rijtuig stapten en er vandoor gingen in de richting van Noordwijk aan Zee. Ze reden daar in het zand vast, werkten zich echter weder los en verdwenen daarop langs een om weg uit de gemeente. De bewoner van het huis, waarvoor zij stil hadden gehouden, moet dezer dagen een belangrijke erfenis hebben ge kregen en men vermoedt nu, dat de zonder linge bezoekers het daarop gemunt hadden. Ongerustheid over een trawler. Men maakt zich te IJmuiden ernstig ongerust over het lot van een stoomtrawler Amstelland van de Noordzee-Exploitatie Mij., schipper van Rijn van Scheveningen, welke trawler thaw 0 1't i I k:A j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2