Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-Ongevallenverzekering TEM STOLE, 43*at* Jaar^aii#» Zaterdag 28 Februari 1920. Handel in Bouwstoffen, Levering uit voorraad ei fabric! No. 12677. Lange Saven 85. - Kantoor Westvest 70. Telefoon 522. Bureau j Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus 38. Abonnementen per 3 maanden f 2.—, per week 15 cent, franco p. poit 2.50 p. kwartaal. Afzonderlijke nummer» 3 cent. Advartantllm 1--5 regel» /l.S0j »lk» r«g«I daarboven 30 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeeliDgen 60 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. IboaiiaerkoittD warden berekend. by levenslange geheele invaliditeit bii verlies van een hand, voet of oog; bij verlies van een duim; verlies van een wysvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger: De verzekering wordt gewaarborgd doof de Hollandsebe Algemeene Verzekeringsbank ta_Schledam. EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. DE TOEKOMST VAN KONSTANTINOPEL. In het Lagerhuis heeft Lloyd George hij de discussie over de toekomst van Konstantino- pel gezegd Wanneer de vredesvoorwaarden bekend ge maakt worden, zal het blijken dat Turkije ge ducht is gestratt voor zijn dwaasheden, vergis singen en misdaden, verstoken van de helft van zijn gebied, met de hoofdstad onder het geschut der Geallieerden, zonder leger, vloot en prestige. De drie voornaamste doeleinden van het ver drag/zijn de bevrijding der zeeëngten, de vrij heid der niet-Turksche gemeenten van de Otto- maansehe heerschappij, en het behoud van zelf bestuur voor de Turken in gemeenten, welke in hoofdzaak Turksch zijn, met het voorbehoud, dat de minderheden op behoorlijke wijze moe ten worden heschermd en dat aan dé Turken de macht moet worden ontnomen, om de ont wikkeling van rijke streken onder hun toezicht tegen te gaan. Lloyd George zeide verder, dat de Geallieer den de Dardanellen en zelfs den Bosporus zoo noodig zullen bezetten, en hij verklaarde zich voor het blijven van den sultan in Konstanti- nopel, als den besten weg, dien men zou kunnen kiezen. De diplomatieke correspondent van de „Eve ning Standard" verklaart, dat het opstellen van de Turksche vredesvoorwaarden goede vorde ringen maakt, en dat de raadgevingen van Ve- nizelos aan den Oppersten Raad van groot ge wicht zijn geweest. De correspondent verneemt, dat het nieuwe verdrag onder meer de volgende bepalingen zal bevatten Alle belangrijke eischen van Griekenland be treffende Tracië worden ingewilligd. Grieken land zal Smyrna behouden in principe zal evenwel de Turksche suzereiniteit worden er kend. Met strenge bepalingen zal een nauwkeu rig toezicht op de Turksche hulpbronnen wor den uitgeoefend. Maatregelen nopens de Turk sche ontwapening zullen door een commissie te Parijs verder worden uitgewerkt. Constan- tinopel zou in handen der Turken worden ge laten, maar met strenge bepalingen omtrent de bestuursuitoefening. Silicië zal zeer waarschijn lijk onder een Fransch mandaat worden gesteld, terwijl een onafhankelijk Armenië zal worden gevormd, met inbegrip der republiek Erivan en deelen van Armenië. DE ADRIATISCI1E KWESTIE. Uit Washington wordt gemeld Wilson's nota, waarin de president protes teert tegen de Fransch-Engelsche overeenkomst van 14 Febr. betreffende de Adriatische kwestie, verklaart de bepalingen van $eze overeenkomst voor onwettig en brengt de EngelschFransch- Amerikaansche overeenkomst van 9 December 1919 weer naar voren. De nota zegt verder, dat de president ernstig in aanmerking moet nemen of hij het vredes verdrag van Versailles en het militaire verdrag met Frankrijk niet zal tcrügnemen uit den Se naat. Wilson vroeg verder of het Engeland en Frankrijk's bedoeling is in de toekomst over de verschillende Europeesche kwesties te beschik ken, om daarna het resultaat aan de Vereenigde Staten mede te deelen. dragen tot het herstel en de verdere ontwikke ling van het Russische economische leven. HONGARIJE. De Nationale Vergadering is begonnen met de beraadslagingen over het wetsontweip, om trent de werkingssfeer van het voorloopige staatsbestuur. In verband met dit wetsontwerp heeft een deel der Landbouwerspartij de vraag van de wettigheid van de verkiezing van ko ning Karei opgeworpen, waarin de troon sedeit 18 Nov. 1918 als vacant wordt beschouwd en het recht van vrije koningskeuze wordt uitgè- sproken. Over dit voorstel zal door een stem ming beslist worden, waarbij de kleine fractie der democraten een belangrijke rol zal spelen. Wordt het voorstel aangenomen, dat is daar mede heslist, dat de Habsburgers afstand van den troon hebben gedaan. DUITSCHLAND. De Commissie voor de Grondwetsherziening, uit de Nationale Vergadering is bijeengekomen. Van den rijksminister Koch was een bericht ingekomen omtrent de voorloopige ontwerpen betreffende het stemrecht voor den Rijksdag. Een definitief voorstel is, naar de minister mede-' deelde, reeds bij het Kabinet in behandeling. De commissie zag dientengevolge afvan een beraadslaging over de ontwerpen. Minister Koch deelde verder mede, dat het ontwerp aangaande de verkiezing van den rijkspresident eveneens bij het Kabinet in be handeling is en dat een ontwerp betreffende het staatsgerechtshof reeds is uitgewerkt. IN IERLAND. Een bende gewapende mannen, die tusschen de veertig en tachtig sterk was, heeft eergistei- avond de politiekazerne te Time League (graaf schap Cork) aangevallen met vuurwapens en bommen. Het vechten duurde van half twaalf tot half twee. Geen man van de bezetting werd gewond, 's Ochtends vond men drie doode aanvallers buiten de kazerne en ook een gewonde, die zeide dat zeven andere gekwetsten wegge haald waren. van Kalk, Cement, Zand, Grint, Steen Pannen, Buizen, Tegels en verdere Bouwmaterialen. RUSLAND. De „Isvestia" bevat een artikel over den ruil van goederen met het buitenland en zegt, dat het van het grootste belang is, dat men uit het buitenland machinerieën, werktuigen, spoorwagens en locomotieven krijgt. Boven dien, zegt het blad, zullen wij uit het buitenland bekwame werklieden noodig hebben, zooals ingenieurs, deskundigen met ervaring, intelli gente arbeiders. Wij hebben dezen niet minder noodig dan de machines en werktuigen. De bourgeois-regeeringen in de landen, waar op industrieel gebied een chaos heerscht en waar tallooze wérkloozen zijn zullen in staat zijn ons een voldoende reserve van bekwame werklieden te leveren. Reeds voelen zich de vooruitstre vende arbeiders in het buitenland tot ons aan getrokken. Als wij voor hen de levensomstan digheden scheppen, waaraan wij gewend zijn en dat kan sovjet-Rusland spoediger doen dan een ander land zullen "wij velen dezer werklieden to^ ons trekken, die veel zullen bij LUXEMBURG. In de Luxemburgsche Kamer viel de socialist Thorn, de regeering aan, in verband met het Fransche garnizoen en het plan, inzake de mili tie. Hij verweet den staatsminister, de onaf hankelijkheid van het land in gevaar te bren gen, te meer daar Frankrijk een der belangheb bende partijen is in de Luxemburgsche kwestie. Staatsminister Reuter antwoordde, dat het garnizoen wordt gehandhaafd voor den afweer van gevaren, voortvloeiende fuit de nabijheid van sommige landen en in verband met het bol sjewisme. Ook de onafhankelijke afgevaardigde Prüm richtte een heftigen aanval tegen de regeering. Thorn stelde voor, het militaire vraagstuk aan èen volksstemming te onderwerpen. ALLERLEI. Reuter seint uit Cardiff Men meldt dat er een nieuw uitvoerverbod voor steenkolen is uitgevaardigd, ten einde den binnenlandschen voorraad te verzekeren. Er zal geen uitvoer naar het buitenland toegestaan worden, voor voorzien is in alle behoeften voor onmisbare diensten en aan bunkerkolen in eigen land. De „Times" meldt, dat beschikkingen worden getroffen voor den wederinvoer uit Gnfot-Brittannië naar de Ver. Staten van aan zienlijke hoeveelheden schapenvleesch, welke uit Nieuw-Zeeland zijn ingevoerd. Daar het schapenvleesch het eigendom der regeering is, is deze transactie gunstig uit het oogpunt van den pond-koers in de Ver. Staten. Het vleesch zal van de Nieuw-Ze'elandsche stoomschepen worden getransporteerd op de in geregelde dien sten va, ende Noord-Atlantische schepen welke nu met groote gemengde ladingen van Brittan- nië naar Noord-Amerika uitvaren. Er zijn on derhandelingen gevoerd om een stoomschip van Nieuw-Zeeland naar de Ver. Staten te zen den, dat nu in Londen met zijn lading vleesch ligt te wachten. Gedurende den teurgtocht van generaal Denjikin schijnt Zuid-Rusland opnieuw het too- neel van tegen de Joden gerichte uitspattingen te zijn geweest. Volgens de berichten van de te Parijs aangekomen Joodscho afgevaardigden zijn er 200 Joden vermoord op een plaats en 50 op een andere. Er heerscht een paniek onder de Joden in de streek van Odessa. 15384 16 Te Parijs is gister Generaal Roques, oud minister van Oorlog overleden. Naar uit Rome wordt gemeld, deelt de „Messagero" in een speciale editie uit Tiiëst mede, dat in deze stad het gerucht loopt, dat een dubbele aanslag gepleegd is op den prins regent van Servië en op Protitsj. Beiden zou den ernstig gewond zijn. Uit Cónstantinopel wordt aan de „Times" gemeld dat, volgens een aldaar gedane aankon diging, het niet in de bedoeling ligt, de Britsche troepen, die thans Bathoem bezetten, terug te trekken, en dat de geallieerden over de toekom stige positie van Batoem zullen beslissen. Van het Engelsche vlooteskader werden 2500 man in den Bosporus geland na een marsch door Pera werd een wapenschouwing gehouden tegen óver het Turksche ministerie van Oorlog. Uit Boedapest meldt men Den laatsten tijd zijn er berichten in per- verspreid over het spoorloos verdwijnen van tal van personen, die tot do soc-democratische partij behooren. Het O. M. te Boedapest verklaart nu dat er in het geheel 4 of 5 personen zijn, wier verblijfplaats de overheid onbekend is. Zij stelt pogingen in het werk om de vermisten op te sporen. pij „Zeefend" wegens het uitvoeren, var» een mail dienst tusschen Viissiogtem en QuecnsLorough- Fofestione .of een andere Engelsche haven van gevoelen t.e zijn, dat hij de instandhouding vAnj dan maildienst door de Stoomvaart-Maatschap pij „Zeielftnd" het landsbelang in hoogte mam is betrokken. Verschillende leden meenden, dial het natio naal belang en da greoite veiligheid van de overtocht nalar Engelhnd mter gewicht in do schaal' böhioioren tie leggen dan het commjeifcieol) betoig van de spoorweg- en stoomvaartmaat schappijen en Verklaarden zich ui! dien hopddo sterk gekant te zijn tegen verplaatsing van da maatschappij „Zeeland" uit Ylissingien. Van andere zijde; werd betoogd, dat (op dón duur verplaatsing naar Rotterdam niet was tegen te houden, indien daaidcfor, zooals miejnl meende, belangrijke economische viaordeelun kon den worden verkregen. BINNENLAND, De Drankwet. De Bond van Distillateurs en Likeurstokers in Nederland heeft zich, naar aanleiding van het door de heeren Rutgers c.s. ingediende wetsont werp tot wijziging van de Drankwet, tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin betoogd wordt, dat de bedoeling, om met dit ontwerp de Drankwetgeving in Nederland te brengen in geheel nieuwe banen, principieel ver schillend van die, welke tot dusver werden gevolgd, op zichzelf verwondering mag wekken omdat het drankmisbruik, zoowel als het drank gebruik in ons land geleidelijk en in een redelijk snel tempo afneemt en er bovenal sinds vele jaren zeer belangrijke verbetering valt te con- stateeren ten opzichte van de moreele kracht der natie, om zich te onthouden van excessen op dit gebied. Adressant vreest, dat aanneming van het. wetsvoorstel geenszins zal leiden tot het doel, dat de voorstellers zeggen te beoogen, maar in plaats daarvan zeer ernstige, radeelige gevolgen zal hebben voor de zedelijke, geestelijke en licha melijke kracht van ons volk en concludeert ver volgens, dat de Tweede Kamer, indien zij aan het ontwerp haar sanctie mocht geven, daarmede tevens zou sanctioneeren een opvatting omtrent drankgebruik in het algemeen en het recht van bestaan zoowel als het moreele aanzien van het bedrijf, dat adressant ten deze vertegenwoor digt, welke opvatting z.i. slechts steunt op een hoogst eenzijdige, zelfs niet meer geheel gezonde beschouwing. De bond heeft mede aanleiding tegen maatregelen, zooals in het onderhavige ontwerp zijn belichamend, te waarschuwen, om dat dit ontwerp, dat onmogelijk het beoogde sociale effect kan hebben, volkomen ten on rechte het bedrijf, dat adressant, vertegenwoor digt, beoogt te declineeren en voert tenslotte aan, dat het ontwerp de mo gelijkheid schept van maatregelen, die voor het bedrijf van adres- sant's leden en tal van andere bedrijven en tien duizenden daarvan afhankelijke gezinnen in hooge mate nadeelig zouden kunnen zijn. Op grond van een en ander verzoekt adres sant de Tweede Kamer, het voorstel van de heeren Rutgers c.s. te verwerpen. Ministers naar Zeeland. Omtrent de voorgenomen tweodaagscbe reis van de Ministers Ruvs die Bqfrenbrouck dn Kiö'oig nalar Zicrfalnid, om daar Verschillende er keers middel wegen in ojogenschouw fee nemen, v ernemen wij nog, dat bezicxeken zul'lem ivofruea gebracht aan Middelburg1, Walsoorden, Nemve, den verbindings weg tusschen Oost- <en W-st Vlaanderen, de ha- voTi vain Philippine, de haven van Brcskens, de Maatschappij „Zeeland" en tie wierf der Maat schappij „De fcchelde." De Minister vain Waterstaat v.urdt vergezeld dnór Lr. P. R. A. Rösenvv aid ad'misfcraleur. hoofd der afdeefing Watérs'un! T van zijn de partement, en dcioï den beer A. Je Yuïder Van Noorden, referendaris bü hex hoofdbestuur derf Post. en Tel. De Ministers, die Zondag-avond uit Den Haag Vertrekkiein, worden Dinsdagavond in die Resi dentie terug verwacht. De suiker. Het aanvankelijk v oornemen melt 1 October a,s. de suite rdi'stributie en te beffen schijnt die re- gptering, naar het Neder 1'. Woekbl. vcior Kruide, niersv aten verneemt, lerug te komen. Het Miaid mi-ent te welen, dat de„e dislrmu-ie in elk ge val' tot October 1921 blijft gebandhaaid. Het blad meldt verder dat. in verhand mlet die tnflnspor'tarbeidersstaking die minister van land bouw de suikerfabrieken geadviseerd heeft, hun: depots in de provincie v.an suiker te voorzien, "teneinde een no-rmaM voorziening te waarborgen. De voorraden suiter zijn vCidoende om eenige malanden de normale be teelt e it> dekken. Staatscommissie socialisatie. Is het Gorr. Bureau w-*'1 ingelicht, dan zaï de fcenoistming van een Pfaa'sc.-mmissie, betref fend bet vraagstuk der socialisatie niet zeer lang mieter op zich talen wachten. De Zeeland". Vrij afJgiemeei) bleken de 'eden, die d'teluauv ii .aan het afdeeiiagsondèrvoiek der Eerste KameL over het wieis ontwerp, houdende goedkeuring van een oveaeent'Otost met de StóonrvaariMaatscbapt- Verhooging loodsgelden. De Kamér van Koophandel te Rotterdam heeft aan de Tweede Kamer eer. adres gezonden, waar in zij ha'ar bedenkingen uil togen het wet som U werp tot Verbctoging vlaai het loodsgeld mlet -50 procent* "Er.- zijn algemecne belangen, die zich thans tegexLjaen verbuiging van de Doodsgelden verzeilen. Daarbij gevdt in de eerste plaats, da|s de iiotodsgeldjen naai dW -Nederiandsche havens niet hcoger mogen zijn dan naar Antwerpen. 'De zouden hierdoor in ongunstige conditie temen Nederlandsche havens, ia het bijzónder Rpiter-iani tegenover Antwerp m, door het goedkeu per wordt de Schelde op te vaicn naar Antwerpen,* <fan de Maas naar Rotterdam. Gok tegen 'net ontwerp, betreffende het zA> tmvemnecht maakt de Kannrr bedenking. an bedde ontwierpen vrjesl zij, dat ïijv éénmaal, vvej zijnde, bodteimmeriend zullen werken op de ont wik teling Vain de vaart cp Nederlandsrliu ha vens. Staking. Gister zijn te Amsterdam 60 militairen uit de infarileriekiizenne aan de graanelevator en Silo» Maatschappij, voorheen KrLaiS Asle? Co., be zig geweest ntet het rossen van graan en meel M a»®*»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1