zij hun vialtedigan stalijn a'an de. stakende sp :.er- toezieggaa. Giste' (Zondag) werd uit Parijs geseind Minister-president Milleralnd had een onderhond met eenige journal Listen, waarbij hij verklaarde dat de regleteijing vió|'ijnnemens was. krachtige Inlaat» rt-gelielen te nemen, dalao zij" er niet aan djdikt, toe te geven. 1 Die leiding diejr staking is thans aan do C, G. T, ovtergiegaan. Zij: bevindt zich in groote móei- ïijktteden ten alainzien van dö taktiek, welke d,oor haar-meest worden gevolgd. In verband met de 'béstaiande overeenkomsten iTTsücSsn de federaties en de C. G. Tv mioet laats tgenoemdte^ indien een vtaln de federaties in staking is $e- g'aiain, vóór ffLit gehaeiie Kartel de staking alkio»»- digcn. Dit kartel' omvat, behaive, de spoorweg arbeiders, oiok do metaalarbeiders en de haven* arbeiders. Do C. G. T, heeft echter waarschijn»' lijk een uitweg gevptndein, wamt volgens de avondbladen stelt dia C. G. T. zich thans Óp het standpunt, dat zij alleen het karfel in de Sta king behoeft te betrekken, wanneer dez'O bi] di) spoüi'wegadbeidietts algemeen is. Dit is echte) geenszins het geval'; ophet Nioórdornot wordt h.v. in het gehietalf niet gestaakt. Wafa'nieier de C. G. T. zich aan deze interpre tatie houdt, zal' de ^taking waarschijnlijk tot d» spoorwegarbeiders beperkt blijven. In weerwil' van dieln toestand is president Deschainel naar Bordeaux vertrokken, waar hij zijn eerste presidentieels bezoek brengt. Het| personeel der posterijen, telegrafie te telefonie) heeft zich tegen deelneming aan de staking verklaard, I ALLERLEI. De P.oemieiensche deiegaltie heeft het burdaiu van de Vredesconferentie een rnoïn |Overhandtigd! waarin zij 'de gealliiefeirde en geassocieerd^ mlo|, gend heden advisieien een sanitair cordon van de Oostzee tot d|e Zwarte Zee Ie trekken tte einde do verspreiding1 der gevaarlijke epidemieën, difle) in West-Rusland heiersohcn, tegen 1e gaan. Men zal' zich herïnnetipn, dat verscheidetnel maanden geiteden de: prins von Wied de. bekende vorst van Albanië, getracht liad met teiem vlieg machine een groote hqevee.hei.l juweMen en an dere kostbalartteden paar Zweden te smokkelen., liet onderzoiek in déze zaak heeft tnu, naar de „Vossische Zeitunig" meldt, bewezen, dait eemi gnopt aantal' personen Lij deze smokkel par tij be-| trokken waren, Hel blad noemt ó.a. Kroonprins Ruprccht van Beteren, Prins Ludwig Wilhelm van Beieren. Hertogin Lad wig van Beieren, prin ses Julius van Sayn. Wittgenstein, de vorstin van Albanië, Maria Gabriel yan Beieren, llerteg' Karl van Beierfein en gravir. Anna van teohn Wilden fels, die bij de smokkelarij is aangehouden. Aan de „Times" wordt uit Warschau ge meld. Te Kovno is een opstand uitgebroken in een deel van het Lithausche leger. Naar het schijnt, begonnen de onlusten in den nacht van 21 ddezer. De soldaten vormden soldatenraden. Den volgenden dag openden^de revolutionaire troepen met machinegeweren het vuur op de regeeringsgbouwen en het Starba-gebouw, ter- het station met kanonnen gebombardeerd werd. De opstandelingen namen vervolgens stellingen in ten Zuiden van de Njemen. Toen de opper bevelhebber een onderhoud met hen wenschte werd hij gearresteerd. Volgens later ontvangen berichten is de opstand thans gedeeltelijk be dwongen. De oorzaak was het feit, dat de troe pen sedert biet begin vannhet jaar nog geen soldij hadden ontvangen. Weenletn tent, volgens bet vioiurlcopige resul taat der i'aatstei volkstelling, 1,833,708 inwoners ö.i, 200.000 minder da'n in 1910, stand te brengen, waarin alle vereenigiagen op 't gebied der pluimveeteelt vereenigd zullen zijn. De voorzitter stelde daarom voor deze vereeni- ging te ontbinden. De heer J. Kooiman had bezwaar om de pluim veehouders uiteen te doen gaan en was zeer teleurgesteld over het voorstel van het hoofd bestuur en nog meer over het Departement van Landbouw, dat deze ontbinding niet heeft voor komen. De heer Teunissen zou de V. P. N. gehand- itcffflfdi w'itlcn 4fièl;i De voorzitter Wees op hH' geini» van de noti- dige subsidiën, wat de ontbinding noodig maakt, terwijl de afdeelingen zich kunnen vereenigen om zich bij de door de regeering voorgestelde federatie aan te sluiten. De schulden der orga nisatie zullen op de beste wijze gedelgd worden. Verschillende leden wezen op de 'noodzake- lijkheid om de ambtenaren geen schade te doen lijden. Bij stemming|[werd de vereeniging in staat van liquidatie gesteld. Als leden van de liquidatiecommissie werden gekozen 3 leden van het dagelijksch bestuur en de heeren Kooiman en Hellendoorn. Na de pauze werd onder leiding van den heer J. Kooiman besproken, wat er te doen is als de V. P. N. opgeheven wordt. Spreker gaf een overzicht van de geschiede nis van deze organisatie en zeide hoe reeds in het vorige jaar een commissie voor reorganisa tie dezer vereeniging was benoemd, die echter nooit bijeengeroepen is. Hierom achtte de lei der het noodig een vereeniging te stichten, die vooral het technische en de handelsinstellingen vereenigt, omdat beide het best kunnen samen werken. De basis waarop de pluim veehouders het best kunnen werken is het zich aansluiten bij de handelsinstellingen. Hiervoor zal noodig zijn dat sommige provinciën zich vereenigen, om zoodoende tot federatie te komen, en daar door vooral zal medewerking der regeering ver kregen worden. De leider wenschte naast de ingestelde liqui datie ook een werkcommissie ingesteld te zien deze commissie zou dan van advies kunnen dienen voor de belanghebbenden in het vormen van nieuwe vereenigingen. Na veel besprekingen werd de vergadering gesloten met den wensch, dat ieder der aan wezigen in zijn kring zal medewerken tot or ganisatie der pluimveehouders. Hoe het Handelsblad aan de onthullingen kwam. De „Toekomst" (orgaan der Landelijke Fe deratie van Sociaal-Anarschiten in Nederland), deelt een en ander over de „Hbl."-onthullingen als volgt mede „De zoogenaamde onthullingen van het Han delsblad over de geheime conferentie der com munisten heeft ons het vermoeden doen uiten, dat de mededeelingen afkomstig waren van de politie en het Handelsblad met deze mededee lingen werkte, aangedikt door wat fantasie. Toch is dat het geval niet. De eigenlijke ontwerper van de onthullingen is de heer J. J. de Röode, hoofdredacteur van „Het Volk". Hoe dat mogelijk is De heer De Roode heeft een familielid, dat werkzaam is in het ge bouw Heijstee, Heerengracht te Amsterdam en die er voor zorgde, dat de heer De Roode van de conferentie kennis droeg, want de conferen tie werd o.m. in dat gebouw gehouden. Het familielid zorgde dus voor de verklikkerij Nu getuigt de rest ook weer van een echte Vólks-huichelarij, Om allen schijn te vermijden plaatste men de mededeelingen niet eerst in „Het Volk", maar de heer De Roode nam daar voor het „Handelsblad" en wel het redactielid, den heer Schotting, die voor de rest zorgde. Zoo komt het, dat de onthullingen in „Het Volk" en in het „Handelsblad" konden verschijnen. De geheele zaak was reeds vóór dien tijd af gesproken. Het „Handelsblad" zou het snufje krijgen, omdat het voor de menschen niet te duidelijk moest uitkomen, dat „Het Volk" in de kaart speelde van de havenkapitalisten, men moest nrét te duidelijk laten uitkomen, dat het blad van de arbeiderspartij zorgde in den strijd tusschen arbeiders en kapitalisten steeds de arbeiders in den rug aan te vallen. Daarvoor werd het „Handelsblad" gebruikt. De zaak wordt daardoor echter juist zoo ge meen. Maar men weet het nu, deze heele poging om de arbeiders te verdeelen, deze poging om de scheepvaartmaatschappen ter wille te zijn, deze gemeene aanval naar strijdende arbeiders, is uitgegaan van „Het Volk" met zijn hoofd redacteur den heer J. J. de Roode en van nie mand anders." Uit dit alles blijkt dan toch dat de „Hbl."- onthullingen niet op fantasie hebben berust. Geen verpleging in hospitalen. Nopens de verpleging van militairen in bur- gerziekeninrichtingen is bij K. B. 't navolgende bepaald Voor de verpleging van zieke mili tairen en van hen, die tijdens hun verpleging uit den militairen dienst worden ontslagen, en nog verdere ziekenhuisverpleging behoeven, kan zulks ter beoordeeling van den Insp. v. d. Geneesk. Dienst gebruik worden gemaakt van burgerzieken-inrichtingen, ook al is ter plaatse een militaire ziekeninrichting gevestigd. Als- regel worden opper- en hoofdofficieren verpleegd in de le kl. subalterne offcieren in de 2e en militairen beneden den rang van offi cier in de 3e kl. Onderofficieren, cadetten en adspirant-reserve-officieren worden zoo mogelijk gescheiden van militairen beneden den rang van onderofficier verpleegd, zoo mogelijk in een z.g. tusschenklasse. De geneeskundige behandeling zal door offi cieren van gezondheid plaats hebben. Apothekers en duurtewet. De Apothekersvereeniging protesteert in een adres aan de Tweede Kamer er tegen, dat het in de bedoeling ligt van de regeering om ook de apothekers te brengen opder het bereik van de Duu.tewet. Het apothekersbedrijf toch. is nim mer beschouwd geworden, ook niet door het publiek, als een tak van handel. Integendeel is het beroep van Apotheker bij de wet geregeld en zeer zeker te beschouwen als een wetenschap pelijk bdroep. Nederlandsch vee naar België. Reuter meldt uit Brussel: liet (Belg.) Staatsblad meldt Jat levende ruin- deren. schapen, geiten en vaAous, afkomstig uit Nederland ion bestemd voioir de lokkqrij' en cte vetmesterij, te beginnen met 1 Mattrt, aan do Belgische grens een, "quarantaine zullen moe ten or.dergialam van vijf dagen. Ministerieel bezoek. De 'minister Va'n mari;iiei ad interim!, de heer van ÏJssefetcin, dfe Vrijdagavond le 's Graveuha;- ge teruggekeerd is vah zijn arrtgbteïHk 1 czoek aanj den J felder, heeft aldaar o. a. bezocht het marines hospitaal, do, werf, da ondeizeabootkazcrne, het! Koninklijk Instituut vjaor do mlarine, het wacht schip Neptunus eu hielt marinevliegkamp de Mok op Texel'. In zijn hoedanigheid van minister van lland- bio.uw. nijverheid en handel' heeft de heer v'an IJssP&tein. v|a|n die gelegenheid van dit bezoe'k' aalrj den Helder gebruik gemaakt onv het Rijksinsti tuut vóqr biologisch isscherijoaderzwk en liet scheepje de Meerval1, dat vlórir! dat onderzoek dient, te bezichtigen; benevens het Rijksinstituut vóór hijdrogralfisch v'issche r ijonde (zoek. Socialisatie. Naar het Nederi. corves piOudentieburear, in den Ilaag verneemt, zal het Kamerlid mgr. Nolens het voicxrzitterschap hekfeeden van de eerlang ik) te stellen Staatscommissie-, vierhand houdende mot bet spciailisatievraagslufc, De Crisis in het haringhedrijf. Er heeft een conferentie plaats gehad tusschen het bestuur der Reedersvereeniging, de veree niging Handelshelang, benevens plaatselijke af gevaardigden eenerzijds en afgevaardigden van het Chr. Nat. Vakverbond, de R. K. Trans portarbeiders, de Chr. Houtbewerkers, om te spreken over de crisis bij de haringvisscherij De Centrale Bond, die geweigerd had de con ferentie mede aan te vragen, had tegen den middag een onderhoud verzocht. Van de zijde der vakvereenigingen werd kor- telijk de stand van zaken gememoreerd onder opmerking, dat men nu voor het eerst de zaak met de reeders besprak, waarna mededeeling werd gedaan van de bespreking met de Minis ters Van IJsselsteijn en Aalberse. Met nadruk, werd er op gewezen, dat stilleggen van het bedrijf duizenden arbeiders werkloos zal ma ken terwijl de vraag werd gesteld of intrek king resp. schorsing van de aangezegde ont slagen nog mogelijk zou zijn. In verband met gemaakte opmerkingen en be schouwingen in de pers werd van reeders- ena handelaarszijde uiteengezet, dat met groote moeite en niet steeds zonder verlies drie vierde der vorige vangst is uitgevoerd dat het thans voor particulieren onmogelijk is om in Duitsch- land haring te plaatsen dat de Noorsche regee ring in tegenstelling met de Nederlandsche uit nemend voor de belangen der visscherij heeft gezorgd dat Engeland wegens de lage valuta van het pond goedkooper aan Amerika kan le veren dan Holland en dat dus voortzetting van het bedrijf onmogelijk is indien de regeering niet volledige medewerking verleent. Mocht het veelbesproken crediet binnen korten tijd gegeven worden, dan zou de haring die men in Puitschland wel noodig heeft daarin opge nomen kunnen worden doch de reeders zijn van oordeel, dat een partieele regeling onmis baar is. De zaak kan geen uitstel meer lijden indien nu niet voortgegaan wordt met het klaar maken der schepen raakt men met de visscherij ver achterop. Gaarne wilden de reeders de toezegging doen het bedrijf door te laten gaan, indien er ook maar een lichtpuntje te ontdekken is maar zonder regeeringshulp zal het niet klaar te spelen zijn. Afgesproken werd ten slotte, dat partijen zich nogmaals tot de regeering zullen wenden de reeders om nauwkeurig uiteen te zétten, wat men wenschtde organisaties om duide lijk in het licht te stellen, dat het geen paar duizend, maar vele duizenden arbeiders gelden. Nader vernemen wij, dat het Hoofdbestuur van de Reedersvereeniging de afdeelingen drin gend verzoekt, nogmaals ernstig te overwegen of met het geven van het ontslag gewacht kan worden, totdat blijkt, dat de ministerieele toe zegging geen resultaat zal hebben. Geen socialistische wethouders. De propagandist der S. D. A. P., de heer W. van der Sluis, heeft op een openbare vergadering te Zwolle de verwachting uitgesproken, dat ook te Almelo evenals te Zwolle, de S.D.A.P. haar man uit het dag. bestuur zal terugnemen. Met andere woorden is de kans dus groot dat wet houder Schotveld als zoodanig zich binnenkort zal moeten terugtrekken. Het Kamerlid A. N. Fleskens. De heer A. N. Fleskens is van het onlangs hem overkomen ongeluk thans in zooverre her steld, dat hij te Eindhoven uit het R.-.K. Gast huis is ontslagen en vervoerd is naar zijn woning te Geldrop ter verdere verpleging. De toestand is gunstig. (Msb.) De Nederlandsche gezant te Londen. De „Morning Post" meldt, dat de Nederland sche gezant te Londen en mevrouw De Marees van Swinderen a.s. Maandag uit New-York in de Engelsche hoofdstad terug worden verwacht. Uit Indië. De Indische pers gelooft over het algemeen niet, dat het ernst is, den ex-keizer naar Java over te brengen. De „Locomotief" somt tal rijke bezwaren tegen de aanwezigheid van een „roi en exil", die niet thuishoort in het fantas tisch Oosten, waarbij het Europeesche prestige niet zal winnen. Bovendien is het gevaarlijker dan een verblijf in het nuchterdenkende Neder land. Voorts rijst de vraag waarheen Toch niet naar een onherbergzaam gebied met het risico, dat het eerste beste vliegtuig of motor jacht eener nieuwe royalistische pangermaan- sche onderneming hem weghaalt. Wijders zou het klimaat eventueel vorderen, dat Wilhelm zou moeten terugkeeren naar Holland. Het denk beeld, hem naar Java over te brengen, is gemak kelijker uitgesproken dan uitgevoerd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. Varkrijgbaar in de week van 26 Feb.—3 Mrt. Suikerkaart bon 21, van23—29 Febr. bon 22, van 17 Maart. Broodkaart. De broodkaart van het 128e tijdvak van 28 Febr.7 Maart (paars). Vetkaar t. Bon lie week 23 Febr.1 Maart, bon 12a week 29 Maart. W. A. J. Wittkampf. f Te dezer stede is op 80-jarigen leeftijd over leden de heer W. A. J. Wittkampf. De heer Wittkampf stond in de dagen dat de graanhandel en de moutwijnfabricage te Schiedam groote beteekenis hadden, aan het hoofd van het zeer belangrijk handelshuis dei- firma Wittkampf alhier, hetwelk naast bedui dende im- en exportzaken ook het reedersbedrijf uitoefende. In den handel liad de naam Wittkampf een goeden klank en een legio aantal firma's in ons land deed bij voorkeur zaken met dit oude en degelijke handelshuis, waarvan men wist dat het op de meest reëele en coulante wijze han del dreef. De heer W. Wittkampf heeft in een bloeitijd perk van Schiedams handel en industrie schier rusteloos gearbeid aan de uitbreiding zijner zaken. Hij was een stille, stoere werker van wien in zijn omvangrijke bedrijven een groote kracht uitging. Niet alleen in handels- en beurskringen was de heer Wittkampf een algemeen geachte per soonlijkheid, maar ook onder zijn katholieke stadgenooten stond deze nobele figuur wegens zijn veelzijdige verdiensten voor de zaak en zijn grooten weldadigheidszin in hooge eere. Gedurende eenigen tijd heeft de heer Witt kampf Schiedam in de Provinciale Staten van Zuid-Holland vertegenwoordigt, terwijl hij een lange reeks van jaren ook deel heeft uitgemaakt van het college van zetters te Schiedam. Met den heer W. Wittkampf is weer een van de weinige nog in leven zijnde stadgenooten van de oude generatie van ons heengegaan, die voor het jongere geslacht ten voorbeeld gesteld kun nen worden door hun stoeren arbeid op zoo verscheiden terrein. Duitsche kinderen. Hied R. Raith. Huisvesting Comité vjoiot Ooritegs- Wiqensdag 3 Maart die Duitsche kinderen aan bind eren tie Schied'alm1, ontving bericht dat hs, kómietn, die tijctel'ijk allhier zullen wprden ver» pKegd. Het Comité zalï aan de .pleegouders nader be kend mlaken, tijd dni pïaats waar de kinderen kunnen wórden afgehaald-. Hielt R. K. Comité Schiedam, Mevr. LAGKRWEV', Yoóirz. Mej. PERSOON, Secr. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het commissariaat van po litie op alle Werkdagen Van) 1 tojif 2 uur 's mid- gas mós halsband wantje blauw© kiel zilWbon brill egl als. Bij vindersrpzenkratns, Vlug! Dam <16 pior- temlonnaie mlet fO.tO, v, d. Meer, Boterstraat 89 handschoen, de Ruiter, Streij'onschestraatl 6 rozenkrans en dividendkaart, de Ruiter) Puitershoekschiei strajat 62b jasje, Kqrstease, Maasstraat 16 ring mét sleutels, v. Steen oven, Spoorstraat 5 mes, Petereboom, Singel 212 portemlomnaie inh. f 0.1Oosteraten, Korte Achterweg 1 duigen, Vram »v deunt, Noord vest 8ó poirteimjoinTialie inh. f0.36, Schwaggmvann, Ptegstrant 30 pforbemomnai© inh. f0;06, v. I farmeltem, Hóenvlieitschestoaat 41b porteqJón- naie mót inh., Vis, Lelivstetut 39 R.K. kerk boekje, Eiklem-booiek, BuitemhaVanvveg 176/17 wantje, Scheffer, Noo-rdvest 57b liandsclnom, v Pelt, PuttershötdkScbe.slra'at 29 hond, Fan- ninga', Oude Maasstraat 5b das, Wijnstekers, Prins Fr, Hendrikstraat 3S6 wandelstok1. "Kolf, Hioiofdslrialat 175b halve ziiverben, 8tolk, Hoog straat 86 horloge in armband, Rodenberg. Crofbaan 105 poiritjemlonnaie friet inh., de'Ja ger, Piet HiednstiWat D rozenkrans1,in 'tli>ï, Warande 59 herdershond, de Leède, Nassau- BINNENLAND, Stopzetting bouw arbeiderswoningen. Naar men verneemt, heeft de Raadscommissie van Publieke Werken te Den Haag eenstemmig besloten een voorstel bij den Gemeenteraad in te dienen om over te gaan tot stopzetting van den bouw van alle gemeentelijke arbeiderswo ningen, zulks in verband met onrustbarende stijging der bouwkosten door de nieuwe loon regeling, welke 1 Mei a.s. in werking treedt. Het voorstel zal binnen enkele dagen den Raad bereiken. De commissie bestaat uit de heeren mr. Nie- boer (S.D.A.P.), Vrijhoek (S.D.A.P.), de Ko ning (R.-K.) en Vink (A.-.R), terwijl voorzitter der commissie is de wethouder mr. P. Droog lever Fortuyn. De staking in de havens. Naar de „N. R. Gt." verneemt, heeft de heer H. Sneevliet, waarnemend penningmeester van het hoofdbestuur van de Ned. Federatie van Transportarbeiders, op 17Februari te Rotterdam f 20.000 ontvangen, hem toegezonden door den heer Rutgers te Amersfoort. Dit bedrag zou de helft zijn van een toegezegde som van f 40.000, welk bedrag moet dienen als steun voor de sta kers. Liquidatie van de V. P. N. Zaterdag hield de Vereeniging tot bevorde ring der Pluimveehouderij en tamme konijnen teelt in Nederland te Amsterdam haar alge- meene ledenvergadering, onder leiding van den heer M. L. Spruyt, in het hotel American. Te 11 uur opende de voorzitter de goed be zochte vergadering, waarna hij mededeelde, dat de reorganisatie uitgesteld moet worden, omdat de regeering plan heeft om een federatie tot

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2